10 юли 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура



страница1/9
Дата07.02.2017
Размер1.25 Mb.
#14429
  1   2   3   4   5   6   7   8   9
10 юли 2008 г.

ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА

Съдържание:


В. 24 часа 1

В. Дневник 18

В. Дневник 21

В. Сега 24

В. Сега 25

В. Дума 30

В.Пари 31

В.Новинар 50

В. Труд 51

В. Монитор 58

В.Стандарт 64

В.Стандарт 67





10.07.2008 г., с. 1-2,3
САПАРД плаща за читалище в пусто село

Ние сме 15 семейства, 10 ергени и вдовици, каза баба Пенка, която се радва на модерна

гримьорна и място пред интернет

Покрай скандала със спрените европари за фермери проверка на „24 часа” показа

Селски лукс по САПАРД в Памидово
Читалище със супермодерна сцена, удобна гримьорна и места пред интернет ще подари СА­ПАРД на с. Памидово.

" През 2004 г. проектът беше за 730000 лв. Отпус­наха ни 448 000 лв. Наме­рихме съфинансиране и до август ще имаме едно малко бижу. Такова в окръга няма", доволен е Иван Стоев, кмет на об­щина Лисичево.

Съфинансирането би­ло осигурено чрез про­дажба на 9 дка общинска земя на фирма "Врис" срещу 1000 лв., която е и изпълнител на луксозно­то читалище.

350 живеят в Памидово. "15 семейства, 10 ер­гени и другото сме вдови­ци", казва баба Пенка.

"Деца нямаме, хора не останахме, читалище ще строят. Правят го за тях си, да ядат и да пият там, а ние ще чакаме смъртта", допълва 70-годишният инвалид Гроздан.

" Бил седесар, затова на­шите комуняги го изгониха от Карабунар и той напра­ви винпром в Памидово", така описва началото на винарския бизнес на Стоян Димитров в Пазарджиш­кия край бившият му пазач Петър." Чета днес по вест­ниците какво пишат за не­го.

„Хубав човек е, ама много го крадат”, клати глава Петър.

В понеделник главна ди­рекция "Борба с организи­раната престъпност" иззе 5 негови проекта по САПАРД за субсидии от 3,194 млн. лв. (Виж по-долу)

В началото на 90-те годи­ни Стоян Димитров искал да купи винпрома на Кара­бунар, но селяните го прокудили. Сега на мястото на винения завод там пасат гъски и се разхождат кра­ви. Димитров взел един склад до селския магазин, смятал там да бутилира ви­ното.

"Много миришеше, като ферментираше гроздето, и съседите почнаха да се оплакват", спомня си сту­дентът Димитър. Така го­дина по-късно бизнесме­нът решава да се преориен­тира към Памидово, а в карабунарския склад държи бутилките. "Пазех памида,

кабернето и муската. Сега там няма нищо. Празно е", ядосва се Петър, докато продава на сергийка домати и домашна ракия. Стоян Димитров открива бъде­щия си имот в Памидово по обява. Сградите на старото ТКЗС били заложени в банка. Никой не знае за колко пари е купено всич­ко. Според местните сегашният винзавод в Пами­дово заема повече от 10 дка.

" Когато дойде да купува, правихме общоселско съ­брание. Той обещаваше всичко - да няма безработ­ни, да дава хляб на хората, а какво стана - му е тракторист", гневи се 78-годишната баба Пенка. Софиянецът, както тук го наричат, плащал по 11 лева надник за бране. "Къде плаща, къде не. Беше наел момчета да му събарят стълбове. Отиде и внукът ми. За цял ден 5 лева взе, а си дойде с разкървавени ръце", нарежда Пенка. Иначе местните призна­ват, че Стоян Димитров облагородява избата си. Дори по Трифон Зарезан и празника на Памидово да­вал вино за всенародното веселие. Хората обаче недоволстват, че изкупил на безценица лозята в окол­ните села Величково и Юнаците.

"По 350-400 лева купува декара, а ние продаваме, защото нямаме пари да орем и пръскаме. Синът и снахата са при мен безра­ботни" , вайка се 66-годишната Иванка. "Оставили сме си по 2 дка да си правим за нас вино и ракия. Друго­то продадохме", обяснява студентът Димитър. Ина­че пазарджишкият край е прочут с винените сортове открай време. Тук са се оглеждали памид, мерло, каберне, му скат.

Затова регионът е осеян с изби, но гроздето се изку­пувало на безпеница.

"Миналата есен вземаха памида на 20 ст, а черното грозде на 30 ст." Изсипахме каруците от моста, за да не продаваме на безценица, спомня си Димитър.

Затова собствениците на изби в района изкупили ни­вите и лозята и направили собствени насаждения. "Сигурно има повече от 6000 дка и плод му дават вече", цъка с език Петър. Малко бутиково лозе зеле­нее и зад винзавода му в Памидово. Стъпаловидна ограда, покрита по българ­ски обичай с керемиди, опасва имота. Строи се и по всичко личи, че бившето ТКЗС става шато. Вдясно лъщят чисто нови съдове за съхранение на вино. По­рталът е отцепен от барие­ра със знак "Стоп". Вътре не се вижда жива душа. На припек са паркирани само 5-6 коли с пазарджишки но­мера.

Върху бялата сграда до кантара бодро се веят две знамена - на България и на ЕС.

строителството е започна­ло на 19 март 2002 и е при­ключило на 30 май 2003 г. Отгоре виси още по-голяма табела с надпис "Тракийска винарска компания Пами­дово". Облечена в бяло да­ма гони екипа ни и гневно обяснява, че избата е част­на и само собственикът мо­же да разреши посещения. Него обаче го нямало. Тя също не можела да го от­крие.

Бурно строителство по САПАРД Таиш из центъра на Памидово. Там община Лисичево строи луксозно читалище с кинозала, би­блиотека, гримьорни, по­мещения за интернет. "През 2004 г. проектът бе­ше за 230 000 лева. Отпусна­ха ни 448 000. Намерихме съфинансиране и до август ще имаме едно малко бижу. Такова в окръга няма", горд е кметът на Лисичево Иван Стоев. Читалището щяло да е със салон за 150 човека, но не ни стигнаха силита да направим сцената въртяща се, обяснява Стоев.

Съфинансирането до­шло от фирма "Врис", коя­то взела 1000 дка. Земята била 9-а категория и общи­ната я продала за 1000 лева.

Същата фирма е и изпъл­нител на луксозното чита­лище. 350 души живеят в Памидово. "15 семейства, 10 ергени и другото сме вдо­вици", казва баба Пенка. "Ние деца нямаме, в село хора не останахме, читали­ще ще ми строят. Правят го за тях си, да ядат и да пият там, а ние тук ще чакаме смъртта", заключава 70-годишният инвалид Гроздан.
Снимки на 6 колони - Работници довърш­ват читалището в пазарджишкото с. Памидово. На мал­ката снимка баба Пенка, която се чу­ди кой ще посещава луксозната сграда.

Снимки на 3 колони - Почти готово е модерното читалище.

Снимки на 3 колони - Винарската изба на Стоян Димитров в Памидово



10.07.2008 г., с. 4
Бойко и Костов викат KPMG за ремонтите
Холандци готови да платят за видеонаблюдение в цяла София
Да се възложи на KPMG външен одит на усвояване­то на средствата при ре­монта на улици и балиране­то на боклука в София.

Това договорили вчера зам.-председателят на Д СБ и водач на тъмносиня­та група в СОС Димитър Бъчваров и Бойко Бори­сов на продължила час сре­ща в кабинета на кмета, на която се явиха почти всич­ките съветници на Иван Костов в столицата.

„Подозираме, че в асфалтирането има подобни проблеми на тези, които установи KPMG във фонд „Републиканска пътна ин­фраструктура" - с изпла­щанията, разминаване на сроковете по възлагане, отчетността. Няма нужда утре Европа да констати­ра, че и в общината може да има нарушения", обясни Бъчваров. Независимият одит можело да покаже, че София се управлява по-добре от държавата.

От политика Борисов и Костовите хора се въздържали - тези въпроси се ре­шавали от националните органи на партията.

Кметът информирал подробно ДСБ за дей­ствията си по овладяване на проблема с боклука. По-късно екоминистърът на Баден-Вюртемберг Таня Гьоннер похвали Борисов, че системата му за управле­ние на отпадъците отгова­ря на евродирективите.

130 млн. евро е готова да вложи холандска компа­ния, като монитра видеона­блюдение из цяла София.

Вчера ръководството на кандидат-инвеститора представи в общината ка­мерите, които следят кой минава на червено, кой ка­ра с превишена скорост или неплатени глоби, как­то и коя кола е крадена.

КРИСТИНА КРЪСТЕВА


10.07.2008 г., с. 8
Вземат плаж и под наем
Освен на концесия пла­жовете ще могат да се дават и под наем за 5 г. Тази въз­можност остава и в прера­ботения проект за промени в Закона за концесиите, раз­гледан на второ четене от икономическата комисия.

За наемането на плажове­те преди време от Комисия­та за защита на конкурен­цията предупредиха, че про­тиворечи на конституцията. Работната група, създадена, за да изчисти спорните текс­тове, е отхвърлила възмож­ността концесионерът да вдига изкуствени острови.

Отпаднало е и удължава­нето до 20 г. на концесията на ивицата. Тодор Батилрв от "Атака" предложи без­платната част от плажа да е 50, а не 20%. Според него изреждането като плажни принадлежности на постел­ки и кърпи дава възмож­ност концесионерът да пре­вземе плажа.


10.07.2008 г., с. 8
Продадените болници ще работят
според изискванията на националната здравна карта. Това решиха депу­татите с приемането на второ четене на закона за приватизация. Той дава възможност да започне раздържавяване на ле­чебните заведения.

Условието към новите собственици ще е да из­вършват най-малко 3 от дейностите, предвидени в Закона за лечебните заве­дения, и броят им да е съ­образен със здравната карта.

В забранителния за при­ватизация списък влизат 66 болници, 9 веца и също толкова спортни бази. Ше­фът на икономическата ко­мисия Йордан Цонев приз­на, че плановете са да се продават останалите 20 обособени части на На­ционална спортна база. В частни ръце няма да минат националният стадион, комплексите "Диана", "Белмекен" и др.


10.07.2008 г., с. 9
НДСВ се кара на вице и министри за пътищата

Плугчиева се била превърнала в пожарникаря на републиката
НДСВ се скара на вице­премиер и двама министри заради новата агенция за пътищата. Жълтите привикаха на заседанието си късно във вторник Меглена Плугчиева и министри­те на транспорта и на ре­гионалното развитие Пе­тър Мутафчиев и Асен Гагаузов. Хората на царя бурно им обясниха, че не са съгласни да се прави национална агенция на мястото на фонд "Пъти­ща".

Разделяйки контрола, ре­шавате меж­дуличностни и вътрешно­партийни боричкания, скочил срещу Мутафчиев и Гагаузов Олимпи Кътев. Вицепре­миерът Плуг­чиева се е превърнала в пожарникаря на републи­ката и я вкар­вате във вся­какви схеми, предупредил той. Според нормативните документи агенциите били държав­ни и изпълни­телни, а не „национал­ни". НДСВ настоява пре­миерът сам да посочва членовете на надзорния съвет на агенцията. Трябва да бъдат разделени политиките по транс­порта от изпълнението им, обяснила Плугчиева. Създаването на аген­цията е разписано в проме­ните в закона за пътищата, които парламентът тряб­ва да гледа на първо чете­не до края на седмицата. Тогава НДСВ най-вероят­но ще подкрепи закона, но с много условия за корек­ции.



ЛИЛЯНА КЛИСУРОВА
Портретна снимка на Олимпи Кътев

Портретна снимка на Петър Мутафчиев

Портретна снимка на Асен Гагаузов


10.07.2008 г., с. 9
Строители ще вдигат цени по сключени договори
Да бъдат актуализирани цените за ремонт и поддръж­ка на пътищата по вече сключените с държавата догово­ри, поискаха с писмо до премиера Сергей Станишев и вицепремиера Меглена Плугчиева от браншова камара "Пътища". Това стана ясно на среща на екоминистъра Джевдет Чакъров с Българската строителна камара и сдружението на общините. Въпросът е тревожен заради поскъпването на горивата, каза шефът на камарата Си­меон Пешов. На срещата предложиха промяна и на За­кона за обществените поръчки, с която да се индексират договорите. До края на годината трябва да започне строителството по подадени проекти на програма "Околна среда", каза Чакъров. Досега в екоминистерството са постъпили 363 проекта от общини за пречи­ствателни станции и регионални депа за отпадъци. Ми­нистърът подкани Столичната община да се включи във финансиране на кв. Бояна, Драгалевци и Симеоново.
Снимка на 3 колони - Шефът на строителната камара Симеон Пешов (вляво) предупреди общините на срещата с министър Джевдет Чакъров да внимават за дъмпингови цени при избора на изпълнители по европроекти, тъй като анексите са недопустими.


10.07.2008 г., с. 9
Пет нови мола за 200 млн. лв. строят в Русе,

съобщи зам.-кметът на гра­да Дончо Добрев. Единият от тях ще има голям спортен комплекс. 6 млн. евро пък ще инвестира в транспората на града фирма ЕГГЕД. Ще се подменят 50 тролей­буса ще се купят 40 автобу­са "Мерцедес". Освен това ще се разшири електро­транспорта в града и до биз­нес парка и връзка до Румъ­ния.




10.07.2008 г., с. 10
Продават хотел „Рила” „на зелено" за €60 млн.1
Търси се купувач на хотел "Рила", а исканата цена е около 60 млн. евро, научи" 24 часа" от запознати с плано­вете за бъдещето на сграда­та. Идеята е да се продаде парцелът със сегашната сграда и с проекта какво мо­же да се построи на нейно място.

Планираната продажба на имота е и основната причина да се иска разрушаването на хотела и промяна на параме­трите за застрояване, което да повиши цената му.

В момента той е на 10 ета­жа, а собствениците искат да може да се издигне административно-търговски център с хотелска част на 22 етажа и 8 подземни нива

"Рила" е на топмясто, което би привлякло интереса на наши и чужди инвеститори, коментираха брокери.

Според специалистите построяването на нова сграда би излязло по-изгодно,

отколкото реновирането, на съществуващата, каква­то била първоначалната идея на собствениците.

В борда на директорите на "Рила" АД обаче още не бил обсъждан подобен проект. Оттам напомниха, че още от 2000 г. се говори за обновяване, но нищо не е решено окончателно.

"Това на реновиране ли ви прилича", по­пита риторично кметът на район "Средец" Маргарита Гутева (какво още каза тя - виж карето). От името на общинската администрация като съсед тя вече е направила възра­жение срещу поисканото частично изменение на сега действащия застроителен и регулационен план.

В момента параметрите вече са покрити от сградата на хотела, т.е. повече от 10 етажа не може да се строят, уточни и главният архитект на района Теодор Тодоров.

В администрацията на "Средец" е постъпила до­кументацията с исканото изменение от дирек­ция "Архитектура и градоу­стройство" на 18 юни. Инвеститор е "Бългериън хотелс сървисиз". На посо­чените във фирмените ре­гистри телефони отговаря хотел "Рила", откъдето пък твърдят , че не знаят каква е връзката с управата на фирмата.

В преписката са посочени параметрите на новия комплекс - 22 етажа над и още 8 под земята. От 16-ия етаж до 22-ия се предвижда ско­сяване.

Според сега действащия план задължително усло­вие е каквото и да се прави в

местност "Център", в която попада "Рила", да се съгласува с Национал­ния институт за паметници­те на културата. Оттам са категорични, че ще искат пълно археологическо обследване.

Причината е, че теренът попада в т.нар. исторически и архитектурен резерват "Сердика-Средец", а това означава специални режи­ми на застрояване, напом­ниха от общинско предприятие "Стара София". Според археолозите под хотела попада старата кре­постна стена с кръгла кула, а под градинката има ан­тична сграда.

" Със сигурност отдолу ще излезе археология", категоричен е шефът на НИПК Георги Угринов. Архитекти обаче допускат, че е възможно тя да е била "из­чистена" още при строежа на хотела през 60-те г., как­то станало с Партийния дом.

Шест възражения има до момента по внесеното в об­щината частично измене­ние на регулацията. Освен това на кмета Гутева след­ват съседите от "Кореком Принцес" и църквата "Св. Николай Мирликийски", която е паметник на култу­рата. Несъгласието си е из­разила и Софийската света митрополия, а писмото е подписано лично от па­триарх Максим.

Църковната общност негодува от това, че още преди години хотелът е вдигнат върху тяхна земя без отчуждаване. В жалбата на отец Кирил По­пов от църквата до кмета на " Средец" като заключение е написано: "Нека не забравя­ме, че "Бог не е в силата, а в правдата".

Освен тези възражения от съседите тези дни в районна­та община са получени и две писма от граждански неправителствени организации.

На 30 юни е изпратено уве­домление и на областната управа, която пък е собстве­ник на градинката срещу хо­тела. Оттогава върви срок за възражения според ЗУТ, който изтича на 14 юли. В общината са категорични, че ще се стигне и до обжал­ване в съда от страна на заин­тересованите.

СОФИЯ ТЕРЗИЙСКА, ВЕНЕТА НАЧЕВА
Снимка на 2 колони - Настоя­телството на малката църква "Св. Николай Мирликий­ски" зад хо­тела проте­стира срещу идеята за нов строеж. Особено опасно би било изкопаването за 8-те етажа под земята, защото сте­ната на хра­ма е пропу­кана.

Снимка на 6 колони - Поглед към хотел "Рила" откъм "Алабин". Ако се про­мени планът, 10-етажната сграда може да се събори за строеж на 22 етажа.




10.07.2008 г., с. 10
Кметица: 8 етажа надолу са опасни
П ри строителството на нова сграда на мястото на сегашния хотел "Рила" ме притесняват за явените 8 етажа под земята, казва кметът на район "Средец" инж. Маргарита Гутева.

По груби, сметки за да се изградят 8 етажа под земята, трябва да се копае поне 25 метра. Това би довело до оттичане на водите от съседните сгради към изкопа.

"И така идва опасността за старите постройки от евентуално само срутване", допълва Маргарита Гутева. Тя припомня, че едната стена на малката църквичка зад хотела от към ул. "Калоян"е пропукана, а тя е паметник на културата. Според специалисти по градоустрой­ство това е най-голя­мата до момента заяв­ка за подземно строи­телство. Досега най-дълбоко е разкопава­но за максимум 5 етажа под земята. По­вечето бизнес сгради, които са строени или се строят в столицата, са с подземни гаражи от 2 до 4 етажа.

Предполага се, че многото подземни нива са в съответствие с градоустройствените

правила на София за задължителни паркоместа към всеки офис, магазин или апартамент в билдингите особено в центъра.
Снимка на Маргарита Гутева


10.07.2008 г., с. 12-13
Малко пари за гласове = бясна печалба от имоти
Интересът на бизнес-структури към власт­та е в голяма степен заради възможностите да спекулират на пазара за недвижимости, каза за "24 часа" Ан­тоанета Цонева. Тя е един от авторите на доклада „Кметове на лизинг" на фон­дация "Риск монитор", опо­вестен във вторник.

Според него заради тези апетити местният вот мина­лата година е бил предхож­дан от цял арсенал насил­нически актове върху мест­ната власт. Най-зловещите са убийствата на кмета на гр. Елин Пелин и шефа на общинския съвет в Несе­бър. В поредицата са още и шантаж, изнудване, пале­жи, взривявания на коли и врати, коктейли „Молотов" в Стара Загора, Велинград, Радомир, Белослав, Бур­гас.

„Целта е да придобие об­щинска собственост на атрактивни места, но като генерират много висок марж печалба. А е печално известно, че общините про­дават собственост на много ниски цени особено когато това става чрез замяна", категорична е Цонева.

Дейностите, които по за­кон позволяват спекулации, са например промяна­та в предназначението на земеделските земи, изра­ботване и изменения на устройствени планове, раз­решения за строеж и т.н.

Тази е причината бизне­сът да не използва партий­ни трансмисии, а директно да участва в създаването на условия за формиране на печалби, убедена е Цо­нева. Това е и едно от обяс­ненията за бума на малки­те местни сдружения, чии­то наименования обикно­вено започват с думите "просперитет", "бъдеще", "развитие", "напредък".

Тенденцията се комби­нира с отслабването на партиите по места. "Мест­ните политически елити са компрометирани и омръзнали на всички. Затова но­вопоявилите се нямат про­фил на политически чове­ци".

Според социолога Жив­ко Георгиев вече няма пар­тия, която да контролира присъствието си в местна­та власт освен ДПС. Партийните лидери е общини­те били отживелица и ка­рали на по 100 лв. заплата. В резултат на различните бизнесапетити към мест­ната власт мнозинствата в общинските парламенти се раздробяват, е друга констатация в доклада.

формират се плаващи мнозинства, податливи на натиск и влияние. В ка­занлъшкия общински парламент сега имало 11 политически субекта, а за да се формира мнозин­ство за управление тряб­ват поне 3-4 субекта. "Очевидно е, че цената за такъв баланс е много ви­сока!", категорична е Цо­нева.

Връзките между адми­нистрацията и частни су­бекти с интереси в общи­ната са в диапазона от класическия подкуп до осигуряването на соб­ственост и контрол върху бъдещите активи. Пръст в това корупционно "съ­трудничество" имало ниското заплащане на мест­ните политически пред­ставители (кмет на столи­чен район с голяма инве­стиционна активност взимал 820 лв. заплата), което контрастира с огромните отговорности в контрола и управлението на публичните активи.

„Сегашното състояние на общинската власт мо­же би е предизвестената смърт на местната демо­крация!", убедена е изследователката.




10.07.2008 г., с. 15
Откъде Станишев има пари за цветя, питат Плугчиева
Откъде премиерът Ста­нишев има представителни за стотици левове за свежи цветя на всяка пресконфе­ренция, в която участва. Такова питане е отправил към вицепремиера Плуг­чиева анонимен гражданин на горещия евротелефон.

От 23 юни на 080013 999 гражданите могат да оставят съ­общения на безплатната автоматична линия, които после се прос­лушват от екипа на Плуг­чиева.

Най-много са въпросите свързани със субсидиите за земеделие, доста са и жал­бите за неполучени преки плащания за нивите. Има молби за съдействие за връщане на земи и отчу­ждаване на имоти и оплак­вания от граждани по все­възможни теми.

На жител на Перущица били отказани субсидии за 43 дка с мотив, че земята попада в т.нар. код 6 - трайно необработваеми терени. Ни­вата обаче се ползвала, а заради чиновническа не­брежност човекът бил санкциониран с 541 лв.

Подобен е въпросът и от кооперацията в плевенско­то село Трънчовица. Там получили 15 367 лв., сумата не отговаряла на пълния размер на субсидията. От разплащателната агенция в Плевен ни знаели защо парите са орязани.

От хасковското с. Студе­на също негодуват защо са получили само 20 хил., а не 27 хил. лв. и питат дали раз­ликата не е отишла за комисиони.

Няколко оплаквания има и от спирането на прие­ма на доку­менти за по­купка на фу­раж по про­грамата "де минимис". Хората се интересу­ват дали все пак ще по­лучат пари.

Питат и кога ще станат го­тови наредбите по различ­ните мерки по програмата за развитие на селските райони.

От църквата "Св. Пара­скева" в монтанското с. Комошница пък се интере­суват с какво може да по­могне екипът на Плугчие­ва за спонсорство, за да реставрират църквата

по програмата за развитие на селските райони.

Анонимен предлага на вицепремиера да провери как се усвояват парите по САПАРД в с. Камено поле. Там имало фалшиво строителство. От Плевен­ско пък сигнализират за арендатор, който сключ­вал договори с фалшиви пълномощни с жители на село Бохот. Предположе­нието е, че с тях бизнесме­нът получавал доходи от еврофондове. Сигналът бил подаден и до прокура­турата в Плевен.

Има и питания как могат да се финансират от евро-фондовете конкретни идейни проекти. Например пазарджиклия подготвил бизнес план за фотоинсталация в Црънча, но се оказало, че районът не се води селски. Затова и не можел да из­ползва фонда за развитие на селските райони.

Има и въпроси от дър­жавни служители като ше­фа на лесничейството в Карлово, който пита какви са предвидените европей­ски пари за разсадниците и инфраструктурата в горите.

Доста са и призивите за помощ, свързани с рести­туцията. Софиянка обяс­нява, че има 16 дка във Ве­лико Търново и възнаме­рявала да прави там овощ­на градина. Сега обаче ре­шението било да се направи замяна в посока Хаинбоаз, където земята не била хубава. Призивът към Плугчиева е да помог­не върнатите ниви да не се променят.

Плевенчанин се жали, че е взет около декар от негов имот заради разширяване на пътя Плевен-Никопол. Досега не бил обезщетен.

Оплакване има от район Студена и Трявна, където кадастралните карти се ба­вели и това пречело да се кандидатства за европей­ските пари.

Кога ще стане изгражда­нето на отсечката от Боаза до село Ъглен, пита ловчанлия. Имало 3 млн. лв. за пътя, но работите са баве­ли от 2005 г. Оплаквания има и за невърнати от общини имоти и обвинения за корупция в общинските власти на Варна и Плевен.

Доста са и желаещите да си насрочат среща с вице­премиера. Един от тях е и шефът на Националната асоциация по рибарство и аквакултури Николай Кисьов, който иска да я за­познае с проблемите около оперативната програма "Рибарство".

Представил се като:

Вапцаро иска да говори лично с Плугчиева за градски комуникации

Софиянец пък настоява за среща във връзка с класи­фицирана информация.

Изобретател от Пазар­джик се интересува дали може да кандидатства по оперативна програма " Конкурентоспособност". Имал подготвени 2 инова­ции за добив на електроенергия от алтернативни из­точници. Човекът обаче бил пенсионер и не можел да си позволи да плати па­тентните такси.

Анонимно обаждане е получено дори от затвора в Бусманци, според което всички пари от еврофондовете се кра­дели от служителите. Съ­щият сигнал е записан вто­ри път, но е представен от служител на отдел "Мигра­ции" към полицията.

Жителка на Смолян е оставила на телефона съ­общение, че има какво да каже, но нямало да й стигне времето. Друг човек пък обяснява, че няма никакво време, но моли да му се обадят непременно. Става­ло въпрос за разработка на газови хидрати.

Сред обажданията има и поздравления към Плуг­чиева, че поела управле­нието на еврофондовете. Няколко пъти е заден въ­просът: " Кога ще бъдат вдигнати заплатите?


Каталог: press -> July 2008
press -> Конкурс за първи и втори филми, Големите пет, Киното днес, Киното утре, Ново българско кино, Балкански конкурс и други. За девети път ще бъде присъдена
press -> Пресинформация – 28 февруари 2012 16-и международен филмов фестивал
press -> Търговски дела в окръжен съд- пазарджик
press -> Европейска комисия Съобщение за медиите
press -> Тема: здравеопазване
press -> Обществени и политически нагласи октомври 2014
July 2008 -> 14 юли 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали,архитектура, имоти
July 2008 -> 17 юли 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница