11 май 2009 г. Тема: здравеопазване пациентите остават без евтини лекарства?



страница1/3
Дата19.07.2018
Размер0.53 Mb.
#75775
  1   2   3
11 май 2009 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


Пациентите остават без евтини лекарства?
Хронично болните няма да има откъде да вземат лекарствата си от 1 юни, ако дотогава не бъде променена на­редба по закона за лекарстве­ните средства. Става дума за медикаментите, които се пла­щат частично или напълно от здравната каса. Това преду­преди вчера Мирослав Ненчев, шеф на Българския фармацев­тичен съюз.

Възможно е да се стигне до масови фалити на аптеки, защо­то обнародваните в петък про­мени задължавали фармацевти­те да работят без печалба.

Според тях здравната каса ще плаща по един лев за всяко продадено лекарство. Парите вече ще се превеждат на аптеките, а не на дистрибуторите, както досега, обясни Ненчев. Така аптеката ще трябва да ин­вестира сериозни средства, кои­то ще се връщат чак след 2 ме­сеца, и то срещу символична печалба, категоричен беше съсловният лидер. Някои от меди­каментите струват по 5000 лв., а за тях фармацевтът ще вземе само 1 лв., даде пример той. Досега надценката е стигала до

14% от цената на продаваните лекарства.

фармацевтичният съюз е взел решение да атакува в съда промените, тъй като те противо­речали на закона, лишавайки фармацевтите от печалба.

По-голяма част от аптеките ще откажат да подпишат дого­вори при тези правила, а онези, които решат да го направят, ще изпаднат в много тежко финансово положение, убедени са фармацевтите.

Вероятно част от регионални­те колегии ще започнат проте­сти, а ако в следващите седми­ци няма промяна, е възможно и всички фармацевти да излязат на стачка, казаха от сдружение­то им.

Още преди почивните дни съсловната организация е сигнали­зирала за проблема с писмо до здравния министър, но предло­женията им не били взети пред­вид

фармацевтите нямат претен­ции към НЗОК, категоричен е Ненчев. На среща в петък ста­нало ясно, че Здравната каса ще намали санкциите за грешки в описването на рецептите.


Илия Пашов, изп. директор на „Актавис- Булгария”, и Иван Урумов, управляващ директор на „Актавис Оперейшънс": за икономии от лекарства
Има още резерви Кризата дисциплинира пазара, но компанията кредитира болниците с 15 млн. лв. от 2005 г. досега
АННА ВОТИНОВА

- Какви са измеренията на финансовата криза във фармацевтичния бранш у нас?

Илия Пашов: Съдейки по продажбите ни, не бих казал, че усещаме криза. Има спад само при продук­тите без рецепта и храни­телните добавки. Но това е нормално, така става и при храните: хората започват да свиват бюджетите си. При лекарствата с рецепта няма такава ситуация.

Иван Урумов: Хората ед­ва ли пестят от нещо, с кое­то се лекуват. При нас, в заводите, кризата се проя­вява засега индиректно. Изразява се главно в това, че по веригата след нас ве­че се поддържат по-малки стокови наличности.

През миналите години обичайният стоков запас беше средно за 3 месеца, а тази година всички се стремят да не поддържат повече от месец - месец и половина. Месечното на­маление на стоковите запа­си се проявява при нас с временно

намаляване на поръчките,

докато се изчерпи и прода­де разликата между под­държаната в минали годи­ни и сега стокова налич­ност. Поради тази причина за първото полугодие има­ме известен спад в поръч­ките, но от гледна точка на прогнозите до края на го­дината през второто полу­годие поръчките възвръ­щат нормалния си плани­ран обем. Преминаването към работа с по-малки сто­кови запаси представлява отражение на кризата, тъй като търговците на едро и дистрибуторите изпитват затруднения с финансира­нето на по-големи стокови наличности. Това не озна­чава по-малко продажби към крайни клиенти, а ра­бота при по-строга финан­сова дисциплина поради липса на свободен креди­тен ресурс. - В аптеките вече се виждат празни рафтове.

Урумов: Да, поради на­малени стокови налично­сти в случаите на бързо из­черпване се разчита на све­жи поръчки към търговци и дистрибутори, а оттам и към заводите. Всяко свежо производство обаче изиск­ва време за доставка на су­ровини и материали, производство и анализ, та­ка че са възможни времен­ни липси на определен про­дукт, но не считам, че това е масово или редовно явле­ние по аптеките. Общо взе­то празнините лесно и бър­зо се заемат - ако не от нас, то от конкурентите. Това е валидно за повечето произ­водствени фирми с дълъг цикъл на производство, не само в нашия бранш.

Пашов: Кризата наисти­на рефлектира в намалява­нето на стоковите резерви при някои дистрибутори. Колкото и да опитваме да балансираме като „Актавис" и „Хигия" намалените поръчки от пазара, не мо­жем да компенсираме спа­да напълно.

- Какви са добрите ефек­ти от кризата?

Урумов: Затягането на дисциплината при всички участници във веригата. От една страна, това нама­лява експозицията за нас. Условно казано, не е все едно дали ще имаш запаси от суровини и готова про­дукция за 3-4 месеца или за 1 - 1,5 месеца. Освен чисто финансовият риск от не-плащане при продажби на кредит винаги съществува и опасност определено ле­карство да не се продаде в срока на годност и тогава трябва да се бракува, което също е сериозен разход.

- Какво става с отложе­ните плащания в новата си­туация? Те винаги са били огромен проблем за лекар­ствения пазар у нас.

Пашов: Отложените плащания са наистина го­лям проблем в дистрибу­цията, а ние сме от най-го­лемите кредитори на бол­ничния лекарствен пазар. От 2005 г. до края на април тази година имаме несъбрани вземания от болни­ци за близо 15 млн. лв.

Урумов: Големите фар­мацевтични компании ви­наги са кредитирали този бранш в страната, важи и за нас, и за "Софарма". Ако не го правим, този бизнес ще колабира веднага. Не­реално е да се очаква, че дистрибуторите могат да си позволят такова ниво на кредитиране, а аптеките още по-трудно. Винаги те­жестта идва при нас като производител и търговска организация. Говорим за кредитиране от порядъка на десетки милиони.

- Какво е финансовото положение на „Актавнс" при променените условия?

Пашов: Стабилно е.„Актавис" продължава да бъде най-голямата фармацев­тична компания в България с 11% пазарен дял в стойност и амбицията ни е да посрещнем следващата година като лидери. През 2008 г. имаме ръст 14% спрямо предходната и това е както от продукти соб­ствено производство, така и от проекти за маркетинг и дистрибуция с чужди ком­пании. Отчитаме лек спад в продажбите на хранителни добавки, но го компенсира­ме с увеличени продажби при други продукти. „Актавис" разполага с най-бо­гатото продуктово портфолио на пазара - близо 260 продукта във всяка те­рапевтична група. То ни позволи да кандидатстваме в новия нозитивен списък с близо 200 позиции.

Урумов: Тук важи прави­лото, че е много трудно, ко­гато си първи, да напред­ваш още повече.

Голям успех е също да не падаш от нивото, на което си

Заводите ни произвеж­дат и за много външни па­зари, около 40% от произ­веденото се продава тук, останалото се експортира. Имаме слабо намаление на поръчките за Русия и Украйна през първото три­месечие. Това се дължи на факта, че и там се намаля­ват стокови запаси в тър­говската верига поради за­труднено финансиране, а има и по-сериозна девалва­ция на местните валути. Очакваме това положение да се нормализира, в проти­вен случай бихме отбеляза­ли определен спад в произ­водството на база плани­ран годишен обем. Иначе като цяло пазарните ни дя­лове там не падат, напро­тив. Преди 5 г. износът бе­ше около 30% от продук­цията, сега е около 60% и увеличението не е за смет­ка на намалена реализация в България.

- Налага ли се преструк­туриране на дейности зара­ди стагнацията?

Пашов: Засега не. По-скоро оптимизираме дей­ностите си, защото с дистрибуционната компания „Хигия" имаме единна визия за развитие на бизнеса. Тя е сред 4-те най-големи дистрибутори у нас с близо , 20% пазарен дял и може да се разглежда като част от търговския отдел на „Актавис". Не можем да си по­зволим приоритет на ле­карство или доставчик, ра­ботим усилено за все по-до­брото предоставяне на ус­луги. „Актавис" и „Хигия" са отделни дружества и къ­дето има възможност, из­ползваме съвместни ресур­си, оптимизираме структу­рите на двете компании, за някои дейности използва­ме общ мениджърски ре­сурс. Това не означава на­маляване на персонала. За нас служителите са най-важни, те са движещата си­ла и основният фактор за нашия успех.

Урумов: Преструктури­рането в заводите приклю­чи. Част от този процес бе и продажбата на мощности­те на завода в Разград, но пък започва много тясно сътрудничество с новата компания, защото всички произвеждани там продук­ти останаха собственост на „Актавис" и ще останат там и занапред като възла­гате лно производство.

- Ще има ли още съкра­щения?

Пашов: За „Актавис" ра­ботят над 2000 души. По от­ношение на търговската част - напротив, ще увели­чаваме персонала.

Урумов: И това е много хубав знак за търговската компания. В заводите оба­че има обратен процес - ре­дуцираме персонал, за да станем по-ефективни и по-конкурентни като себе­стойност. Персоналът на­малява не заради свито производство, а защото в резултат на пълната реор­ганизация и модернизация на заводите има оптимизи­рани и автоматизирани процеси и това позволява да се работи с много по-малко хора. Заводът в Дупница вече работи по запад­ноевропейски стандарти.С по-малко хора постигаме много по-голяма продук­тивност. Процесът започ­на по-сериозно миналото лято, когато пуснахме но­вите мощности в Дупница, и ще приключи в края на 2009 г. Досега

намалението е с около 300 души

Това никак не е малко, при това запазваме и дори леко увеличаваме произ­водството спрямо предна­та година.

Между другото, оптими­зацията на персонала убяг­ва на много браншове у нас. В общия случай сме свик­нали да се хвалим, че имаме много работници. Всъщ­ност броят им няма значе­ние. Важна е производи­телността на труда.

Редукцията на персонала се управлява със специална програма. Служителите в производството например преминаха през писмен н устен тест. Тези с по-до­брите резултати премина­ха на работа в новите мощ­ности, впоследствие някои не успяха да се адаптират и да оправдаят очакванията ни и се наложи да се разде­лим. Предприемаме всич­ки стъпки съвместно със синдикатите. Не твърдя, че не сме допуснали грешки, но това е неизбежно при над 1500 души персонал в Дупница и Троян.

- Водеща тема напосле­дък е позитивният списък и почти всички играчи са недоволни. Вие как се справихте?

Пашов: „Актавис" беше сред първите компании,

които подадоха докумен­ти, което е изключително постижение при над 200 по­зиции за кандидатстване. Това е огромен труд от на­ша страна, но спазихме из­цяло срока и изискванията. Да, има много недоволни, мнозина се опитаха да бойкотират процеса

Урумов: „Актавис" из­пълни изискванията на държавния регулатор за позитивния списък и пре­даде напълно комплекту­вани документи за над 200 продукта в първоначалния краен срок януари. За мен остава загадка защо други участници, най - вече някои представители на големи­те производители на ори­гинални лекарства, не ус­пяха да подадат документи за значително по-малък брой позиции в срок. В ре­зултат се поиска удължа­ване на сроковете и това продължи до края на март.

А може би логиката по­казва, че чрез забавяне на въвеждането на новия по­зитивен списък всъщност се удължава срокът за про­дажба на продукти по дей­стващите сега цени. С мал­ката забележка, че днеш­ните цени на определени продукти на някои фирми са може би в пъти по-висо­ки от цените на същите им продукти, с които канди­датстват в новия списък.

Къде виждате резерви­те на българския пазар?

Пашов: В оптимизиране на използваните лекар­ства. Имам предвид факта, че за 2008 г. над половината от прилаганите медика­менти са оригинални, а те са скъпо струващи. Под­крепям тенденцията да следваме най-високите стандарти в лечението на много заболявания, но ко­гато на пазара се предлага същият генеричен медика­мент с много по-добра це­на, не е ли по-логично да се обърне вниманието в тази посока. Именно в употре­бата на генерични медика­менти, които имат отлично качество, но по-ниска цена, виждам потенциала на българския пазар.

Урумов: Западните стра­ни отдавна го направиха. Никой не оспорва мястото на оригиналните лекар­ства, но при масовите забо­лявания има цели терапии, които принадлежат на ге­неричните продукти. Дър­жавата обаче продължава да харчи пари за оригинал­ни продукти там, където може да ги спести и пак да ги даде за оригинални, но в областите, които наистина го изискват и няма гене­рична алтернатива. Могат да се създадат и рамки за приоритетно предписване на генерични лекарства при определени заболявания. Ще спечелят и държа­вата, и потребителят, без да се отразява на качество­то на лечението. България има развита генерична фармацевтична индустрия и така ще се помогне на цял сектор в икономиката.

- Ще се вдигнат ли цени­те?

Пашов: Не мисля. На дистрибуционния пазар цени­те вече са на възможния минимум. Позитивният списък също натиска надо­лу. В някои случаи просто няма накъде повече да сва­ляме цените, по закон нямаме право да продаваме под себестойност.

Урумов: В производство­то всичко се повишава -енергия, суровини, цената на човешкия ресурс. Оби­чайно първо опитваме да компенсираме повишена­та себестойност с оптими­зиране на разходите, но ко­гато това не помага и тя се изравни или надмине про­дажната стойност, или под­аваме заявление за по-ви­сока цена, или спираме продукта. Засега „Акта­вис" може да си позволи да поеме тези негативи.

У нас има производите­ли, които извършват само опаковането. Техните ре­сурси и разходи са несрав­нимо по-малки от тези на компаниите с цял производствен процес.

Накрая всички наравно участват в позитивния спи­сък, конкурентният натиск е един и същ, а не ни струва едно и също. Затова държавата си остава длъжник на тези, които извършват реално цялостно производ­ство в България. Напомням, че „Актавис" плати около 17 млн. лв. данъци за 2008 г.




Българин с изкуствено сърце
В болница "Св. Екатерина" поставиха изкуствено сърце на 56-годишен мъж, съобщи агенция "Фокус". Пациентът чакал за донор повече от година, но състоянието му се влошило и се наложило лекарите да му поставят изкуствено. Мъжът е от София.

Операцията продължи 6 часа и 32 минути, пациентът е добре, съобщи директорът на болницата проф. Генчо Начев. От две години имплантирането на изкуствени сърца е било спряно заради липса на финансиране. Сега това се заплаща от министерството.




Ами ако останем без болници?
Ако ни лекуват зле, закриват болницата, предвижда Законът за лечебните заведения. Ходът е благороден, но и много рискован. Има опасност, ако документът влезе в сила, изведнъж да останем без лечебници. Защото освен в броените на пръстите на едната ръка елитни болници, здравеопазването в страната е и под всякаква критика. Това не е тайна за никого. Тогава защо се приема въпросният закон, след като е ясно, че той не може да бъде изпълнен. Защото така иска Европа или за да се намираме на работа. Или просто за да имаме още един закон, който бързо ще бъде забравен.

Мазнините са приятел на хубавата фигура
Съвременната медицинска наука реабилитира мазнините. Според учените те не са "злият враг" на красивата фигура, ако са с добро качество и ги консумираме умерено. Мазнините са необходими за правилното функциониране на всяка клетка и особено на имунната и сърдечно-съдовата система, ендокринните жлези, тъканните хормони и централната нервна система. Най-полезни са полиненаситените мастни киселини, наречени омега 3, които се съдържат в рибата. Зехтинът и другите растителни мазнини също са необходими за поддържане на добрия

тонус. Причината е, че те подхранват клетките на сърдечния мускул и участват в регулацията на сърдечно-съдовата дейност. Средната дневна нужда на организма от мазнини е около 60-70 грама. Това са две чаени лъжички зехтин за салатата и кулинарната обработка на храната и една-две чаени лъжички доброкачествена животинска мазнина. Много полезно е смесването на растителни масла. Например при заливката за салата или приготвянето на зеленчуково ястие можете да сложите равни количества зехтин, ленено и сусамово олио.


Изключително важно е да се спазва съотношението между мазнините, белтъчините и въглехидратите при приема на храна. Първите две трябва да са между 25 и 30 на сто от приема на енергия, а третите да не надхвърлят 50%. Поетите животински мазнини не бива да дават повече от 10% от необходимата дневна енергия. Това обясни за "Неделен Стандарт" доц. Владимир Христов, който завежда Клиниката по ендокринология в Александровска болница. Нашенецът не спазва правилата за здравословно хранене и двигателен режим, затова всеки втори над 18 години е с наднормено тегло, изтъква специалистът. От болестно затлъстяване пък страдат 17 на сто от мъжете и 19 на сто от жените. Най-опасно е ябълковидното затлъстяване, подчертава доц. Христов. Трупането на тлъстини в коремната област затормозява работата на важни органи и води до нарушена обмяна. Дебелата талия ограничава не само избора на дрехи, но може да докара и диабет. 90% от хората с диабет са в групата на болните с диабет тип 2, 70 на сто от тях пък са получили нарушението заради нездравословен ритъм на живот, изтъква доц. Христов. Освен прекомерното хранене други рискови фактори са тютюнопушенето и стресът. Според световните стандарти талията на дамите не трябва да надхвърля 80 сантиметра, а на мъжете - 94 см. Така че грабвайте метъра и ако сте близо до тези стойности, направете двигателна програма.

Първата най-лесна стъпка е ходенето пеша. В началото по половин час бързо ходене, а после и по час. Тези, които не могат да се разделят с колата, могат да тръгнат на фитнес, плуване или друг спорт, който им е по сърце, дава варианти доц. Христов. Той обаче подчертава, че ефект има, когато почивката между спортните занимания не надхвърля 72 часа.

Ключовата дума е "редовно", казва докторът. Според него добра мотивация дават педометрите - малки устройства, които не само броят крачките, но и показват изразходените калории.

Средно човек има нужда от 2000 килокалории (kcal) дневно, които приема чрез храната. За да отслабне обаче, трябва да намали дневния енергиен прием с 500 kcal, съветват специалисти. Това става най-лесно, като се ограничи приемът на мазнини и захар за сметка на зеленчуците и плодовете. Верен съюзник е и зеленият чай, който съдържа много антиоксиданти. Избягвайте запръжките, приготвяйте ястията чрез варене, на пара, задушаване или печене.

Вече се предлагат и онлайн съвети за редуциране на теглото. Една от възможностите е програмата alii, която от две години се прилага успешно в САЩ и някои страни на ЕС. Освен балансирани диети и упражнения специалистите включват в режима при необходимост и прием на капсули.

Активната съставка в тях се свързва с 25% от поетите мазнини и по този начин не им дава да се абсорбират в тялото. Хапчетата са одобрени от Европейската агенция по лекарствата (ЕМЕА) и са единствените, които могат да се вземат без рецепта от аптеките.




Чиновнически заплати набъбнаха с 39% за година

Повече от половината администрация все още работи по свои правила
Наделина Анева
Заплатите на служителите в 18-те администрации, създадени с министерско постановление, са нараснали с рекордните 39.1% през миналата година. Средното възнаграждение в тези звена е 973.88 лв. Това е записано в доклада за състоянието на администрацията през 2008 г., приет от правителството вчера.

Сред получилите повишение са правителственият Авиоотряд 28, където за година средната заплата е скочила от 1183 лв. на 1984 лв., Центърът за преводи и редакции, където вдигането е почти двойно, Дипломатическият институт към МВнР, центърът "Фонд за лечение на деца", Националният студентски дом и др.

Солидно е увеличението и за чиновниците в държавните комисии - с 37.7%. Ръстът в министерствата е с 16.1%.

Две години след членството на страната в ЕС администрацията ни продължава да бъде в ненормално състояние, като повечето щатни бройки - 45 580, са по трудово правоотношение, а 42 922 се подчиняват на правилата, въведени със закона за държавния служител. Европейската комисия изрично настоя правителството да премахне това изкривяване, тъй като позволява драстично разминаване в заплащането. Сред структурите, чиито служители все още са назначени по трудово правоотношение, са НАП, службите по вписвания, пътната агенция.

Освен сериозния ръст на заплатите всеки трети чиновник у нас е получил и допълнително материално стимулиране, което на някои места е достигнало 2/3 от основното възнаграждение. Според доклада най-голямо е увеличението при държавните комисии - през м.г. под тази форма са дадени 60.9% от общия размер на брутната заплата. Най-онеправдани са в държавните агенции - 16.9%.

Вчера финансовият министър Пламен Орешарски все пак съобщи, че има вариант възнагражденията в администрацията да не бъдат вдигани от 1 юли, но със сигурност няма да се намаляват. Едва ли ще се отнемат още 10% от планираните бюджети на ведомствата, допълни Орешарски.



Кабинетът яростно брани високите премии на чиновници

Министрите отказаха да намалят административните такси в пет ведомства
Наделина Анева

Да се намалят с 4 до 40% високите такси в пет министерства и така да се орежат и част от премиите на чиновниците. Това е предложил миналата седмица министърът на държавната администрация Николай Василев. Идеята обаче е била категорично отхвърлена от правителството.
Предложението е било за намаление на тарифите в областта на околната среда, здравеопазване, метрология и технически надзор, патенти и земеделие. През последните 3 години таксите в тези сектори са се увеличили със 183%, сочи специално проучване. Приходите от тях отиват предимно за издръжка на ведомствата и за бонуси, което поощрява чиновниците постоянно и необосновано да искат увеличение.

Василев е предложил тарифите да паднат с толкова пункта, колкото се отделят за допълнително материално стимулиране на служителите, когато процентът е твърдо фиксиран. В изпълнителната агенция за лекарствата например 40% от събраните такси отиват за тази цел и предложението е тарифата да бъде намалена с 40%. Тъкмо в агенцията по лекарствата имаше грандиозен скандал с получаваните допълнително пари. През 2007 г. се оказа, че разходите за допълнително материално стимулиране са два пъти повече от похарчените за заплати средства. Близо 1.2 млн. лв. от изразходваните за възнаграждения през 2007 г. 1.88 млн. лв. са раздадени под формата на бонуси, което означава, че за заплати са отишли около 700 хил. лв. Тази практика обаче така и не беше прекратена.

Когато парите за допълнителни бонуси не са твърдо заковани, а са съобразени и със средната заплата за администрацията, Василев предлага намалението да бъде с по-малък процент - около 10%. Такива са таксите, събирани в системата на МОСВ и от патентното ведомство. В агенцията по метрология е предложено намаление на таксите с 4%.

Централните ведомства категорично отказват да отменят и незаконно събираните от тях такси. Преди време министрите Николай Василев и Гергана Грънчарова поискаха общините да отменят всички такси, които не са описани в закон. Първоначално там също имаше оглушки, но след като 100 общини бяха пратени на съд, 70% от нарушителите се поправиха. Министерствата обаче не са толкова "плашливи".

"Предложението за намаляване на таксите е важна фискална мярка и по подобие на другите решения за корекция на данъците трябва да се обсъди и реши във формата на тройната коалиция", обясни вчера мотивите си против идеята министърът на икономиката Петър Димитров. Според него би трябвало да има някакъв принципен подход и намалението за всички браншове да е симетрично. Не може на заседанието на МС да вдигаме едни такси и да намаляваме други, смята още той.


РЕПОРТАЖ

Осакатените деца на куца България
Благотворителна инициатива на тенисистката Мануела Малеева разкрива престъпно нехайство на държавата към лечими ортопедични проблеми на децата
Галя Горанова

Куцукането по мъките започва през 2007 г., когато световноизвестната ни тенисистка Мануела Малеева решава благотворително да помогне за лечението на деца с ортопедични проблеми в детските домове у нас. Защо тъкмо с тях ли? Ами защото братът на съпруга й в Швейцария е детски ортопед и фамилията решава, че така ще е най-полезна. Обмислят всичко - как първо ще направят безплатни прегледи на децата, как ще платят оперативното им лечение в най-добрите клиники, а после ще наблюдават възстановяването им.

Всяко пето дете в българските домове за изоставени деца е с някакъв ортопедичен проблем - парализирано краче или ръка. Неумолимите следи от детската церебрална парализа.

По света тези дефекти се коригират

и на децата се спестяват всички по-нататъшни неудобства от физическия недъг. Често без операция. Само с "изправяне" чрез специални шини, наричани ортези.

Е, да, но тъкмо те се оказват най-сложното препятствие пред благотворителите. Едва когато пристигат в България и се захващат с делото, разбират, че у нас тези помощни средства липсват. Не оперативното лечение, нито специалистите, а тъкмо тези шини се оказват непреодолим проблем. Изработват се ръчно, по поръчка, съобразно дефекта и възрастта на детето. "Прерязаха ни крилете. В Швейцария има 120 работилници за ортези, в България - само една в Горна баня", не може да се примири с несъвършенствата на здравната ни система Мануела. За последните 20 години и малкото работилници за ортопедични шини от времето на соца са ликвидирани, тъй като НЗОК не плаща за помощните средства и системата ги изхвърля от само себе си. Загубил се е и занаятът. В България се броят на пръсти майсторите, способни да изработят ортеза по поръчка. "Българските лекари не работят съвместно с ортопедичен техник, а без шини много от операциите се обезсмислят, защото крайникът отново зараства накриво", гневи се Мануела. Спортистката вече е станала половин доктор покрай неволите с децата.

Ала нищо не е в състояние да я спре

Благотворителната акция все пак стартира от Стара Загора. Д-р Бруно Франиер преглежда децата от домове, които се нуждаят от лечение. "След ужасния филм за Могилино се учудих колко добри са условията в домовете, които посетихме", отбелязва Мануела. В града откриват единствения майстор на обувки по поръчка. Наследил занаята от баща си. Платили на швейцарски техници да обучат Недко за нуждите на благотворителната инициатива. Оборудвали и малка работилница. Една ортопедична обувка се изработва най-малко за два дни. Работата е трудна и прецизна, тъй като шината се нагажда към конкретното краче.

Заради глупавите усложнения прегледите започват едва през октомври миналата година. Досега са прегледани 56 деца. Половината са от детски домове и бедни семейства. За тях лечението е напълно безплатно. Останалите са деца от семейства с възможности, които се възползвали от присъствието на швейцарските специалисти. Тяхното лечение се плаща, а парите постъпват във фондацията на Мануела Suissclinical, която си е поставила за задача да изгради собствена ортопедична работилница. Вече са намерили свободна сграда в двора на дом "Майка и дете" в Стара Загора. Дори са уредили ремонта й по програма на социалното министерство.

За последните шест месеца 20 деца вече са имат шини и тече процес по коригиране на изкривяванията им. Две са с протези заради скъсени по рождение крачета. На други две им предстои операция в края на май. Сега захващат изработката на още 15 ортези с помощта на швейцарските специалисти. Проблемът е, че

една шина се ползва най-много 6 месеца

до година, след което крачето пораства и се налага подмяната й. Процесът по изправяне на дефекта продължава с години. Повечето дечица, на които Мануела и приятелите й помагат, са между 5 и 8-годишни, но има и двумесечно бебе.

"Хора бият по 3-4 часа път, за да дойдат при нас в Стара Загора с надеждата да им помогнем", просълзява се Мануела Малеева. Информацията се разпространява из страната от уста на уста. Измъчени от пълното безразличие на държавата, родителите на тези деца се подкрепят взаимно. Разменят си омалели ортопедични обувки, помагат си. Оправят се въпреки държавата - като здравни емигранти в собствената си страна. Проблемът не засяга само изоставените деца, а всички българчета с подобни проблеми. В момента родителите са принудени да поръчват ортопедични обувки от Австрия и Германия. По-бедните са оставени на произвола.

"Сега разбутваме нещо, което в България изобщо не съществува. Трябва да се промени системата", казва Мануела. Изцяло се е посветила на благотворителната мисия.

Макар да живее в Швейцария,

през последната половин година прескача всеки месец до родината заради децата. Самата тя е майка на три - Лора, Ива и Тимо. "Винаги съм обичала много децата", споделя тенисистката. И си спомня колко я белязали благотворителните тенис мачове с малчугани в инвалидни колички. "Като гледам колко са щастливи, че един час играят с Мануела Малеева, и си казвам: какво значение имат всичките ни глупави грижи дали ще спечелиш, или ще загубиш мача", продължава тя.

Планът на битката вече е начертан. Мануела и швейцарските й приятели ще лобират упорито за намаляване на ДДС върху ортопедичните протези и помощните средства за инвалиди. "НЗОК е длъжна да поеме разходите за тези средства", категорична е тенисистката. Фондацията й ще помага да се изгради мрежа от ортопедични работилници в цялата страна. И досега недоумява как е възможно в България да липсва цяло звено в ортопедичната помощ. Засега не среща особено съдействие от държавата. Социалното и здравното министерство си прехвърлят топката кой е отговорен за проблема. Най-чистосърдечно я съветвали да си намери подходящ проект по линия на ЕС, защото те пари нямат. Помощните средства са към ведомството на Масларова, а здравната грижа е прерогатив на МЗ. Като ги помолиш за помощ, всички свиват рамене, жалва се Мануела. Само до момента благотворителите са похарчили около 100 000 лв. за начинанието.

А всъщност не е нужно много, за да проходят изоставените куци деца на България. Колко възможности за осиновяване и пълноценен живот ще се открият пред тях, ако...

"Дойдохме да помогнем, а ни се отвори работа за цяло министерство", шегува се горчиво тенисистката. И вече уговаря швейцарските си приятели за благотворителен концерт в София, който да подпомогне каузата.

С 5 млрд. евро ЕС ще изравни условията на труд на сестрите
ДУМА получи приз за „Медийно отразяване на дейността на асоциацията на професионалистите по здравни грижи"
АИДА ПАНИКЯН

"За да бъде предотвратена емиграцията на медицински се­стри, акушерки, лаборанти по икономически причини, Еврокомисията отпуска 5 млрд. евро на 27-те страни членки на ЕС. Средствата ще се разпределят според нуждите на отделните държави, като целта е да се подобрят условията на труд на медицински сестри, акушерки, лаборанти и др., да се закупи необходимото оборудване в лечебните заведения, както и да се изработят еднакви стан­дарти за работа на тази кате­гория здравен персонал. Стра­ните ще представят съответни­те проекти". Това обясни пред ДУМА д-р Антония Първанова след официалното тържество по случай 12 май - Междуна­родния ден на сестринството, отбелязан от Българската асо­циация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ).

През 1900 г. у нас е открито първото на Балканите сестринско училище. "Вече 109 години в България се обучават медицински сестри и през всички тези години и днес, включител­но, има лутане по отношение на образованието на сестрите, което обаче не пречи те да са едни от най-добре подготвени­те специалисти в света". Това заяви при откриването на тържеството председателят на БАПЗГ проф. Станка Маркова. На тържеството присъстваха народните представители Анто­ния Първанова, Ива Станкова, Атанас Щерев, главната меди­цинска сестра на България Пепа Василева, деканът на факултета по обществено здраве към МУ-София проф. Цекомир Воденичаров, пред­ставители на синдикалните ор­ганизации, на Българския ле­карски съюз.

С грамота и статуетка на скулптора Иван Влаев, изобра­зяваща тракийската богиня Лесис Кепра, която е била акушерка, бяха наградени профе­сионалисти по здравни грижи и хора и институции с принос към развитието на асоциацията.

В категорията "Медицинска сестра-2008 г." номинирани бяха 17 сестри от страната, а първа­та награда отнесе Невена Ангелова от Пловдив. В надпреварата за старша сест­ра номинациите също бяха 17, а първенец бе Мария Тодорова от Клиниката по психиатрия в Александровска болница. Седем главни сестри се конкурираха за първото място в категорията и то бе поделено от Милослава Дон­чева от ВМА-София и Магдале­на Нинова от Александровска болница.

Призове за принос към сестринското обуче­ние и в образо­ванието получи­ха д-р Надежда Тодоровска от БЧК и доц. Маг­далена Алексан­дрова от фОЗ към МУ-София.

ДУМА полу­чи за пръв път приз за пълно медийно отразя­ване на дейност­та на БАПЗГ. В тази категория баха наградени и "Здраве.нет", информационна агенция "фокус", телевизиите ТВ-2 и "Здраве".


И парите ни и здравето
Омръзна ни да се карат лобитата във фармацевтичния бранш. Омръз­на ни чиновници да въвеждат аб­сурдни забрани и още по-абсурдни практики. За които не само в Европа не са чували, но и в Третия свят. Като това например да не се прода­ват детски храни в аптеките.

Поредното хрумване на здравното минис­терство, отразено в наредба е аптеките да продават лекарствата по здравна каса без надценка. Ами то е ясно, че фармацевтите веднага ще спрат да търгуват с тези медика­менти. Защото те не са част от държавата, че да вършат задълженията й. И естествено, че за доставянето на хапчето до чантата на потребителя ще искат заплащане за услуга­та.

Каква обаче е тъжната равносметка дока­то държавата ни взима парите за здраве, ни взима и здравето...*?


Аптеките на война с касата

Лишиха ги от печалба, няма да продават лекарства
Диана ТЕНЧЕВА

Страхотни проблеми се задават с купуването на ле­карствата, за които плаща здравната каса.

Причината е, че с промя­на в наредба на здравното министерство от 1 юни дър­жавата премахва възмож­ността на аптеките да полу­чават надценки и ги при­нуждава да продават на це­ни на едро. Без печалба.

На пръв поглед това зву­чи идеално за пациента. Но Българският фармацевти­чен съюз съобщи вчера, че голяма част от аптеките ня­ма да подпишат договор

със здравната каса от 1 юни. Това означава, че ня­ма да продават Нейните ле­карства. Това моментално превръща болните българи в най-потърпевшите.

Защото, след като апте­ката, която обслужва 5 или 10 села, затвори врати и не осигурява лекарствата по линия на касата, хората ще бъдат принудени да пъте­шестват с километри до следващия фармацевти­чен обект. Цялата тази ек­скурзия ще обезсмисли от­стъпката в цената, която сега поема касата.

Вторият проблем,дошъл с наредбата, е, че касата

ще плаща една и съща цена за всичките видове препа­рати в една референтна група. Ако определи цена 10 лв. за вид бетаблокер, в чиято група има още 20 та­кива, то и за останалите ще се плаща толкова. Незави­симо че така модерен аме­рикански или английски бе­таблокер се приравнява до китайски с не толкова до­бри качества.

А това означава, че мно­го чужди препарати ще се оттеглят от пазара у нас и болните ще останат без своите лекарства, добави­ха от фармацевтичния съюз.


Болни” инспектори дебнат за нарушения в аптеките
Eкатерина Митева

Хитър начин за проверки са измислили ревизорите от агенцията по лекарства и здравните инспекции по места, които следят дали фармацевтите продават свободно медикаменти, които се изписват с рецепти, научи „Новинар”. Често пъти инспекторите се представят за болни и се молят на аптекарите да им продадат медикамент без рецепта, за който обаче се изисква лекарско предписание.

След като въпреки забраната фармацевтът решава да даде лекарството, той попада в капана на инспекторите, които му съставят акт за нарушение. Глобите за това са от порицание до пет минимални заплати. Ако се докаже обаче, че фармацевтите системно продават лекарства без рецепта, аптеките могат да бъдат закрити за срок до три години, припомни Владимир Джераси, член на управителния съвет на българския фармацевтичен съюз.

Все още не е ясно колко аптеки в страната са били наказани заради свободната продажба на хапове. Причината за това е, че засиленият контрол от страна на ревизорите е започнал едва преди месец и все още няма обобщена информация. Във фармацевтичния съюз пък постъпват само сигнали, ако даден аптекар не е съгласен с вече наложената санкция. Все още обаче няма фармацевт, който да е оспорил глобата си, добави Джераси.








Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница