17 май 2010 г. Тема: здравеопазване министерства режат още 474 млн до вторник Дянков: Иначе отказваме списък с прекрасни идеи



страница1/4
Дата01.06.2018
Размер0.52 Mb.
#70186
  1   2   3   4
17 май 2010 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


Министерства режат още 474 млн. до вторник

Дянков: Иначе отказваме списък с прекрасни идеи
МАРИЯНА БОЙКОВД

Още 474 млн. лв. разхо­ди трябва да орежат ми­нистерствата до сряда, за да се достигнат обявените 900 млн. лв. икономии, с които да се върже бю­джетът.

Вчера вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков прегледа до­кладите с предложенията на всички министерства и обяви отличниците. (Кои са те - виж карето горе вдясно). Най-много се е постарало здравното министерство, то свива харчове с 22%.

Изискването за ограничаване на разходите е единствено за Министерството на здравеопазването и за административните структури, които са му пряко подчинени, уточни вчера в Габрово министърът на здравеопазването Анна-Мария Борисова.Така тя успокои медиците, сред които настъпиха брожения по повод писмо за 29,4% икономии.

До вчера обаче в министерствата са орязани едва 426 млн. лв. Дянков е дал срок до вторник да се справят със задачата за икономиите, за да можел в сряда да влезе в правителството с готово число. Ако до 900 млн. лв. не достигат 250, то е ясно, че в няма как да се харчат и отказваме списък с прекрасни идеи, обясни вицепремиерът. Той посочи три варианта за връзване на бюджета:

• вдигане на данъци,

от което сме се отказали;

• свиване на разходи, което се прави в момента;

•или отказ от един списък с плащания на и субсидии за тютюнопроизводители и за инфраструктурни проекти-


Родилка си отиде за 3 дни, май от чревна инфекция
ТОНИ МАСКРЪЧКА

31-годишна лаборантка в благоевград­ската болница почина три дни след като ста­на майка на здраво момченце.

Шефът на акушеро-гинекологичното отделение д-р Ог­нян Митев твърди, че Анна Апосто­лова родила нормално и без как­вито и да е усложнения третото си дете на 11 май в 12,30 часа. Със съпруга си Димитър го кръстили Кирил, защото се родило на праз­ника на тачения светец.

Вечерта след раждането жената вдигнала лека температура за кратко, което било нормално за родилките.

Ден по-късно обаче получила болки в корема и диария, но без температура. След като лекарите й дали лекарства, заспала спокой­на.

На 13 май сутринта здравето й се влошило сериозно и била пре­местена в реанимация. И там не започнало подобрение на състоя­нието и часове по-късно лаборантката била транспортирана до Военномедицинската академия в София. Благоевградските лекари имали съмнение за вирусна инфекция, причинила заболява­не на червата. Столични­те им колеги започнали да овладяват критичното състояние. Родилката обаче два пъти изпадала в клинична смърт и била извеждана от това съ­стояние, но накрая организмът й не издържал и тя починала.

Благоевградските лекари очак­ват резултатите от аутопсията, за­щото и за тях все още е загадка каква е причината за смъртта.

Новороденият Кирил е в отлично здравословно състояние и няма причини за притеснение, обясниха от АГ отделението.

Апостолова е била лаборантка в кръвната банка. Другите й две де­ца са момчета, на 5 и 10 г.


Цели рейсове с ученички към Гърция,търгували яйцеклетки
Цели рейсове с ученички към Гърция,търгували яйцеклетки

Ученички от Петрич и Сандански продават нелегално яйцеклетките си в частни клиники в Гърция. Това бе оповестено на кръглата маса на 11-ия конгрес по стерилитет в Пловдив. Според гинеколози цели автобуси с тийнейджърки пътували до ин витро центрове на територията на Северна Гърция.

Българки, на които предстоят процедури за изкуствено оплождане, купували яйцеклетки също от чужбина. Те споделят слекарите, че услугата им излизала около 3500 евро.

Дотук се стига, защото у нас липсва финансов регламент за донорството на яйцеклетки, сперматозоиди и ембриони, смята д-р Петър Матеев, ръководител на клиника, работеща по програмата за асистирана репродукция. Сегашното законодателство залага на безплатното дарителство, но това не върши работа, защото на практика търговията се върти извън пределите на страната, коментира лекарят.

Много малка част от “сделките” ставали тук. Гинеколози свързвали жени, които искат да дарят генетичен материал срещу заплащане, с нуждаещи се. Обикновено докторът запознава дамите и ги оставя да се разберат, обясниха техни колеги.

Гинеколози настояват и този въпрос да се облече в законов акт, защото черната търговия излага на риск здравето на ученичките. Не бива да се вземат клетки от нераждали деца, предупреди д-р Матеев.

Многоплодните бременности при ин витро процедурите са бич както за майките, така и за самите деца, предупреди участниците в конгреса доц. Атанас Щерев, председател на Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве. Би трябвало да има многоплодна бременност в 1% от случаите, а сега повече от едно дете се ражда в 30 на сто от процедурите. “Екипите, извършили опложданията, трябва да се срамуват, че имат такъв висок показател на многоплодни зачевания. У нас обаче лекарите се гордеят, което е странно”, коментира доц. Щерев.

7000 двойки от Варна са подали молби само за една година за средства по програмата "ин-витро" на Националния фонд за асистирана репродукция. 5000 от молбите веча са разгледани, казаха от фондацията "Искам бебе". Тя окачествява като престъпление заплащането на т.нар. "сурогатно майчинство" и ще действа за промяна на закона.




След 44 г. имаме право само на пенсии и гроб ли?
МИРА РАДЕВА

Груба, глупава, невежа! Такава е обществената реакция на раждането на първите близнаци по метода ин витро от 62-годишната лекарка от Русе.

Защо случаят с 62-годишната родилка се превърна от сензация в публичен съд за майката? Срамувам се от реакцията на депутатите, които искат да сложат горна граница за процедурата ин витро. Ами защо не сложите горна граница за живота? Защо не ни кажете, че над определена възраст нямаме право да обичаме, да възпитаваме и трябва просто да си мислим само за пенсиите и гроба.

Дълбоко съм възмутена от неоправданото навлизане в живота и чувствата на жената, дръзнала да се подложи на процедурата ин витро и да износи близнаците. Тя има право да вземе такова решение и не е засегнала правата на нито един от нас. Никой сякаш не забелязва най-важното - на бял свят са се появили две нови човешки същества. Прекланям се пред смелостта на жената, която се изправи срещу обществените предразсъдъци. Тя не се е уплашила от риска и е дарила живот. Кой казва, че когато една жена реши да има дете, не рискува. Моят живот и този на сина ми също висеше на косъм при втората ми бременност, нищо, че бях само на 35 г. Знаем, че до началото на ХХ в. много родилки, повечето млади, са били обречени на смърт поради лошата хигиена и последващите вътрешнородови инфекции. Нима са се отказали от майчинството? И днес почти във всяко село има случай някоя баба в менопауза да роди дете.Подобно събитие винаги става част от местния фолклор.

Заговори се, че не е морално детето да не знае кои са неговите генетични родители. Това е обществено лицемерие. Процедурите по донорство на сперма се прилагат широко у нас от 70-те години. Защо никой не се притесни за генетичната връзка досега?

На тези, които не знаят, нека да уточня още една важна подробност. Разпространява се фалшивото мнение, че даряването на яйцеклетки е не само неморално, но и носи рискове за здравето на донорката. А няма ли риск, когато даряваме стволови клетки или бъбреци или други тъкани? Има, но го правим в името на живота.

Намерението на депутати да лимитират процедурата ин витро до 44 г. е не просто глупост, а недопустимо посегателство върху правата на личността.

Поставянето на горна граница всъщност е сегрегация по възрастов признак. Щом си надхвърлил 44 г., сиполовин човек - не ставаш за най-съкровеното - да видиш продължението си в друг човек.

Нека прибавя и още нещо. Късното майчинство е световна тенденция и е свързано с удължения период на обучение и кариерно развитие на младите жени. Ако във времето на Ромео и Жулиета е било нормално да се ражда на 15 г., а средната продължителност на живота е била 45 г., днес се присмиваме и укоряваме ромите, които се сдобиват с дете натакава възраст. А в световен мащаб продължителността на живота надхвърля 80 г. От тази гледна точка възможностите да бъдеш родител следват логиката на човешкото развитие. Съвършено очевидно е, че хора на и над 60 имат достатъчно време, за да се реализират като бащи и майки.

Забраните няма да спрат късните раждания, а само ще повишат още повече цената на процедурата и ще вкарат в бизнеса много шарлатани. Помислете за това, господа депутати!




Мери и Жаклин са добре, майката при тях всеки ден
Двете момиченца Мери и Жаклин, които се родиха на 5 май с тегло 900 и 500 грама, са добре и за тях се полагат всички необходими грижи от екипа на неонатологичното отделение на МБАЛ-Русе. Въпреки че на 13 май по-малкото преживя тежка операция след перфорация на червата, засега то не е в критично състояние, обясни д-р Нина Радкова, шеф на микропедиатрията. От вчера 900-грамовата сестричка Мери е захранена с естествена кърма, което дава надежда за нейното развитие. Майката, 62-годишната д-р Красимира Димитрова, е изписана отродилното отделение и вече си е вкъщи. Тя обаче всеки ден е при децата си в болницата и се тревожи за състоянието им.

Късното майчинство на русенката стана повод преди дни шефът на здравната комисия в НС Лъчезар Тошев да поиска прагът, в който една жена може да стане майка с помощта на медицината, да стане 44 г.

АСЯ ПЕНЧЕВА


Рисково раждане - не. Но някои стигат до фашизъм
С Харалан Александров разговаря Мила Гешакова
- Преди дни 62-годишна жена се сдоби с близначки от дарена оплодена яйцеклетка. Трябваше ли да се случи?

- Кой може да каже? Във всеки случай си струва да има дебат по този казус. Защото той ни изправя пред нова морална ситуация. Онова, което преди се регулираше по природен път, днес е постижимо чрез съвременната медицинска технология. И в миналото се е случвало възрастни жени да раждат деца. И това еднозначно е било възприемано позитивно, като божие чудо, защото в крайна сметка става дума за даване на живот. Но с технологиите, с които сега разполага човечеството, става възможно да се разтеглят границите на биологичната ни направа и това изисква сериозен етичен дебат.

Едната гледна точка е на човешките права - изконното право на хората да се радват на живота и да го продължават. Другата е тази на утилитарната етика, която обвърза едно действие с неговите предсказуеми последици. Тя не оспорва абсолютната ценност на живота, но поставя въпроси около неговото качество: например какви са здравословните рискове при късно раждане с медицинска намеса, доколко възрастни родители (а също така много млади родители, самотни майки, бедни семейства и пр.) са в състояние да осигурят пълноценно отглеждане на деца и т.н. Въпросът е универсален: в състояние ли са българите да отглеждат пълноценно деца при тази степен на социална дезорганизираност, нравствен упадък и липса на социална сигурност? В този ред на мисли не смятам, че децата на възрастен родител са много по-застрашени от децата на млад. Създаването и отглеждането на деца в аморално и безправно общество винаги носят висок риск. Но по тази логика ще стигнем до извода, че е по-добре да не се раждат деца, а в крайна сметка и да не се живее...

- Неравностойна майка ли е д-р Красимира Димитрова?

- От морална гледна точка е защитимо както правото на майката да има деца в напреднала възраст, така и правото на децата да бъдат родени, макар и в необичайна ситуация. А дали възрастните родители ще бъдат поставени в неравностойно положение, зависи от обществото. В български условия такива родители са уязвими и според мен трябва да получат институционална подкрепа.



- Преди дни обаче шефът на здравната комисия в НС Лъчезар Тошев поиска със законова промяна границата, в която жена може да ражда с помощта на медицината да стане 44 г. Прав ли е?

- Много трябва да се внимава със законодателните промени. Подобна забрана може да се интерпретира като полова дискриминация - познавам мъже, които гордо станаха бащи на по 60 г., защо това да е забранено за жените, ако медицината го позволява? В някакъв форум попаднах на коментар, че не трябва да се допуска бабите да раждат деца. Това е фашистка логика, чиста проба социален дарвинизъм. Излиза, че право да живеят и да се плодят имат само младите, богатите, красивите и русите. Всички други - възрастните, болните, уязвимите, малцинствата, хората със специфични увреждания, недоносените деца - не.



- Това желание не е ли плод на силно рестриктивните нагласи у нас в кризата?

- Да, в момента управляващите налагат политика на финансови рестрикции в опит да овладеят кризата. Впрочем аз подкрепям рестриктивните мерки по отношение на публичните разходи, дори мисля, че закъсняха, но не можем да пренасяме тази логика върху всички сфери на живота. Едно е да стегнем разпасаната бюрокрация, друго е да ограничаваме човешките права.

Объркването на двете може да има ужасни последици. Особено опасна е тенденцията да се стигматизират случаи, които се отклоняват от общоприетата норма. Ако започнем да осъждаме избора да родиш дете в напреднала възраст като някаква патология, сме стъпили на пътя към ада.

Мисията на хуманните либерални общества, към които претендираме, че се числим като европейска нация, е да осигурят, доколкото е възможно, условия за достоен живот на всички граждани независимо от техните различия и странности.



- Да, но подобно ограничение във възрастта има в много европейски държави.

- Има ограничения за прилагането на определени медицински интервенции, които могат да застрашат живота и здравето. Смисълът на ограниченията е загриженост за хората, а не суспендиране на правата и изборите им. Познавам случай в Англия, в който бездомна жена с психична болест беше успяла да роди 7 здрави деца от различни бащи и се опитваше да се грижи за тях, доколкото може. Социалните работници бяха решили да помагат на майката да отгледа тези деца, като й осигурят жилище и професионална подкрепа. Уважаваха правото й да бъде майка и силната привързаност на децата към нея. У нас навярно биха й отнели децата, а при фашистки режим биха я стерилизирали като непълноценно същество, ако не и по-лошо.



- Няма ли да е труден животът на Мери и Жаклин с толкова възрастна майка?

- Онова, което сближава или отдалечава, не е разликата във възрастта, а способността за емоционална връзка между родители и деца. Всички познаваме деца, които се свързват по-успешно с бабите и дядовците си, отколкото със собствените си родители. Не знаем какъв ще е животът на близначетата, но те получиха шанс да живеят. Това е чудесна новина.




Парите ни - за здраве, а не към олигархия. Как?
1. Всеки със здравна карта. 2. Точни критерии за апаратура и кадри в една болница. 3. Държавата да ориентира средствата от лекарства към излекуване*

Петър Москов е член на ръководството на ДСБ. По професия е ле­кар анестезиолог.
Отговорът на въпроса какво трябва да се прави във здравеопазването винаги е един и за всички нас е реформа.

Реформата в здравеопаз­ването означава държава­та да изработи решения и механизми на приложе­нието им, които да приве­дат системата към структу­рен и кадрови модел, обез­печаващ оптимален ефект срещу парите, които обще­ството може да си позволи.

Целите на реформата в здравеопазването трябва да бъдат: подобрен достъп до лечение, гарантирано качество на медицинската услуга и постигане на мак­симална ефективност на вложените от обществото средства.

1. Достъп до лечение

• Решение: всеки здравноосигурен български гражданин да получи своя­та индивидуална здравна карта.

• Ефект: всяко наше от­иване при лекар се удосто­верява с поставяне на кар­тата в устройство като това в магазините. Това гаран­тира на НЗОК, че

различни мошеници не са ни преглеждали,

изследвали или оперира­ли, без ние да знаем.

Освен това тази карта ни прави носители на нашето право като здравноосигурени. На нея е записано, че аз, Петър Москов, съм здравноосигурен и прите­жавам правото на опреде­лен брой изследвания, пре­гледи и манипулации. Ня­ма талони и направления, за които да се молим, защо­то по правило те все са свършили предишния ден. Ние носим нашето право със себе си и нашият лекар определя единствено меди­цинската необходимост да го ползваме в момента.

2. Гарантиране на каче­ство

• Решение: въвеждане на система от критерии от МЗ, за това какво трябва да има като апаратура и ка­дрови ресурс, за да може една сграда да може да се

нарече болница.

•Ефект: така на базата на специфичното си позна­ние и отговорността, която сме му делегирали МЗ ще гарантира, че нашето здра­ве и живот не са поставени в условия на риск, когато сме принудени да влезем в болница. Парите ще след­ват навременната и каче­ствена болнична помощ и ще е ясно къде можем да я получим.

Сегашното състояние, в което пациентът често не е предмет на лечение, а част от финансови взаимоотно­шения между различни ни­ва на една здравна система, която си е само достатъчна, ще се промени. Ще се фор­мира механизъм на остой­ностяване на клиничните пътеки, отчитащ финансо­вата тежест върху болни­ците, поддържащ високоспециализирани екипи и скъпо, модерно техноло­гично оборудване. Па­циентите

ще получат сигурност за себе си

и предвидимост за разходи­те, а болничната система мотивация за структурно и кадрово преструктурира­не.



3. Ефективност на разхо­дите за лекарства

• Решение: създаване на мястото на съществуващи­те (9) девет на брой коми­сии, занимаващи се с ле­карствена политика на Агенция за лекарствена политика, регулация на це­ните и контрол на лекар­ствената терапия.



%/ Ефект: сегашната раз­покъсана, некоординирана и неносеща отговорност за решенията си система да се замени от ясна структу­ра на подчинение на МС. Така се формира видимо за държавата и гражданите място с ясна институцио­нална отговорност, където в условията на прозрач­ност се срещат медицин­ската необходимост да за­плащаме с данъците си да­дено лекарство и финансо­вата възможност да го пра­вим.
Такъв подход ще доведе до политика, ориентирана към заплащане от касата на процент от цената на ле­карственото лечение за да­деното заболяване и това ще даде възможност

целта на заплащането да бъде излекуване,

а не финансиране на част от цената на някакво ле­карство, незнайно как по­паднало в някакъв списък.

Такава агенция, ползва­ща се с кредит на доверие, ще проведе и гарантира прилагането на държавна­та политика в тази сфера.

А именно там, където има генерични (по-евтино със същото качество) фор­ми на даден медикамент на­шите данъци да отиват не в джоба на фармацевтични посредници, а за осигуря­ване на този медикамент за много повече нуждаещи се. Едновременно с това осво­боденият финансов ресурс трябва да отиде за осигуря­ване достъпа на българ­ските граждани до модер­ните иновативни медика­менти на големите фарма­цевтични компании.

Това са малка част от мерките, които ще въведат ред и прозрачност в систе­мата на здравеопазване и ще дадат на всеки от нас отговор за какво отиват здравните ни вноски. Не-прилагането на такъв па­кет от мерки ще доведе до разпад на лекарствения па­зар, връщането на болни­ците към лимити и бюдже­ти и до допълнителна демотивация да плащаме здрав­ните си вноски. Виновни ще бъдат ту лошите лека­ри, ту недоволните пациен­ти и всички ние ще продъл­жим да живеем в този за­творен кръг, докато оли­гархията в медицината и фармацията прибира пари­те ни.

За прилагането на тези на пръв поглед прости мер­ки е нужно много повече от желанието на отделен чо­век, пък бил той и минис­тър. Нужна е политическа воля за отстояването на тежки и понякога непопу­лярни действия. Нужно е да се бръкне дълбоко в рана­та.

Ние от Синята коалиция сме готови да защитаваме това. Да видим кой още из­лиза на ринга?


  • Описаното е малка част от реформистката програма за здравеопазва­не на Синята коалиция.




Нова схема за източване на здравната каса
3 бона за изследване на здрав пациент

Болниците броят процент за всеки участник в далаверата
Силвия Николова

Личните лекари и колегите им от диагностично-консултативните центрове изпращат здрави старци на кардиологични изследвания, които струват по 3000 лева на здравната каса и така източват по нова схема бюджета на институцията. Това съобщиха от Изпълнителната агенция "Медицински одит" към Министерството на здравеопазването вчера. В документната далавера са намесени джипита, кардиолози от доболничната помощ и лекари в клиниките.

След като здравната каса им преведе сумите, болниците броят процент - комисиона на докторите, които са им доставили пациентите. На някои места болниците дори организирали транспорт на мними болни от селата до града.

Така са действали две държавни и четири частни болници, които работят по договори с НЗОК. Те правели скъпи коронарографии на практически здрави хора, за всяка от които касата им е броила по близо 3000 лева.

Уличените лечебни заведения са в Русе, Велико Търново и Варна

Прави впечатление, че броят на извършените в тях коронарографии е в пъти повече от нормалното, каза за "Монитор" доц. д-р Златица Петрова - директор на Изпълнителната агенция "Медицински одит". Започваме проверките от днес в Русе, Велико Търново и Варна, но няма да се размине и на други болници в страната, където броят на тези изследвания е очебийно и нелогично голям, добави доц. Петрова.

Проверките ще продължат до края на месеца.

На практика медицинските одитори ще влизат не само в университетските, областните и общинските болници, но и в частните, които работят по договори с Националната здравноосигурителна каса. За да бъде избегната субективността, в групите на проверяващите ще бъдат включени и експерти от Научното дружество по кардиология и от Дружеството на инвазивните кардиолози.

Проверяващите ще преглеждат не само документите за приема на болните, но и всички записи на изследванията.

Като потресаващи определи доц. Златица Петрова нещата, които се случват с изследванията по инвазивна хирургия в болниците. Клиничните пътеки за диагнози от този дял на медицината са най-скъпоплатени от касата.

Само в една от болниците, която е частна, 84% от пациентите, на които са назначени коронарографии, не са имали никаква нужда да им се прави толкова скъпо изследване, тъй като нямат кардиологични проблеми, подчерта шефката на Изпълнителната агенция "Медицински одит".


Късат договорите с прегрешилите
Нашият контрол не може да се произнася за медицинската целесъобразност на назначените изследвания, но коронарографията действително е една от най-скъпоплатените от касата - 3000 лева. Ние ще се доверим на резултатите от медицинския одит, коментираха от НЗОК и обясниха, че ако проверките покажат надписване на скъпи изследвания, е напълно възможно касата да прекрати договорите си с въпросните болници.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница