29 август 2011 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/10
Дата13.02.2017
Размер1.5 Mb.
#14888
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10
29 август 2011 г.

ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. 24 часа 2

В. 24 часа 2

В. 24 часа 2

В. 24 часа 3

В. 24 часа 5

В. 24 часа 7

В. Дума 10

В. Дума 11

В. Дума 11

В. Дума 12

В. Дума 14

В. Атака 17

В. Атака 20

В. Атака 21

В. Атака 21

В. Атака 22

В. Атака 26

В. Атака 28

В. Труд 28

В. Труд 29

В. Труд 30

В. Труд 30

В. Труд 31

В. Труд 31

В. Труд 32

В. Труд 34

В. Сега 35

В. Сега 35

В. Сега 36

В.Пари 37

В. Монитор 41

В.Новинар 50

В.Земя 51

В.Телеграф 54

В.Класа 60

В. Стандарт 66

В. Стандарт 66

В. Стандарт 67

В. Стандарт 67

В. Стандарт 70

В. Стандарт 71

В. Дневник 71

В. Дневник 72

В. Дневник 72

В. Дневник 72

В. Дневник 72

В. Дневник 73

В. Дневник 74

В. Дневник 76




28.08.2011. г., с.3
Фидосова дари роми с мебели от парламента
Дивани, маси и столове от парламента вече са обзавеждане на ромски клуб в село Лехочево. Старите мебели от Народното събрание са дарени със съдействието на депутатката Искра Фидосова. Те влизат в клуба за социални контанкти, който построи на ромите община Бойчиновци. В монтанското село има 2000 жители, а 700 от тях са роми.

"Кварталът ни е отдалечен от центъра и от 70 години искаме клуб за срещи и разговори. Най-после имаме собствено място за празници и събирания!", споделиха представители на малцинството. Общинската управа отделила 100 000 лв. за изграждане на сградата. В близките месеци ще изградим пред клуба и спортна площадка, заяви кметът Славей Костадинов.


Снимка на една колона - Така изглеждаха старите столове в парламента. Днес те са подменени.


29.08.2011 г., с.9
Съдът пусна багери в чифлика на Дундаров
ДИМА МАКСИМОВА

Великотърновският административен съд пусна багери в чифлика на Гео Дундаров край Елена, след като потвърди 3 от заповедите на ДНСК за събаряне на незаконни сгради.

Отнася се за двуетажна сграда, конюшня и гълъбарник на брега на яз. Йовковци. През 2003 г. край с. Яковци ловният концесионер строил без книжа, действащ ПУП и промяна на предназначението на земята, казват експертизите. Последната дума е на ВАС.

Дундаров води общо 12 дела срещу заповеди на ДНСК за бутане на незаконни постройки. Те са от 2006 г. През 2010 г. обаче инспектори откриха нови 5 незаконни постройки в чифлика - басейн, пристройка, едноетажна сграда, ограда и навес.




29.08.2011 г., с.9
Спряха поръчка за надлез, за който веднъж било платено
Спряна е поръчка за ремонт на надлез на бул."Панония" във Видин, която бе обявена от строителното министерство през март, съобщи зам.-кметът на Видин Цветан Асенов. Съоръжението е в окаяно състояние. През 2008 г. фирма "Би Ес 80" взела аванс от 850 хил. лв., за да ремонтира надлеза. За целта била разбита настилката в едната посока, но фирмата изчезнала, без да плати на подизпълнителя. Оказало се, че ако МРРБ плати два пъти за надлеза, ни грози санкция от Брюксел.


29.08.2011 г., с.13
Константин Пенчев, национален омбудсман
Политиците вече 22 г. не искат да променят съда
От тях зависи дали Темида ще работи бързо и добре
Ани Пармаксизян

- Г-н Пенчев, докога ще говорим за реформа на съда, а Европа ще ни критикува за мудно и лошо правосъдие?

- Докато политическата класа няма желание да промени съдебната система. 22 г. никой не прояви воля да я реформира. Проблемите се задълбочават, скандалите продължават. Няма как кризата да отмине от само себе си. Очевидно трябва да има промяна и тя трябва да се извърши отвън.

Реформата не е работа нито на магистратите, нито на Висшия съдебен съвет, а на законодателната и изпълнителната власт, т.е. на политическата класа. В рамките на конституционните си правомощия трябва да напишат такива правила, да създадат такъв ред - конституционен и законов, че действително да имаме работеща и ефективна съдебна система.

Това няма да засегне независимостта на магистратурата - не става въпрос някоя друга власт да кадрува в съда или да му диктува решения и присъди. Става въпрос за стратегия на държавата. Най-напред тя трябва да реши каква ще е политиката й в областта на правораздаването, и то за години напред. Ако не знаем накъде отиваме, е безсмислено да работим на парче.

- Защо политиците толкова години не искат да променят съда? За да им е удобен ли?

- Всеки иска съдебната система да му е изгодна. Повече от 20 г. политическата класа не успя да разбере, че Темида ще бъде удобна на цялото общество само когато спазва закона и работи безпристрастно.

- Ще посочите ли конкретен пример, че политиците нямат воля да реформират съда?

- Веднага - софийските районни съдии и прокурори, които са най-натоварените в цялата страна, разглеждат и решават едни от най-трудните казуси, работят при нечовешки условия в сградата до Римската стена. Гражданите влизат в този храм на Темида и търсят правосъдие в пригодени за съдебни зали стаички, в които едва ли не стоят върху главите на магистратите.

Не преувеличавам. Това е сериозно нарушение на човешките права - както на хората, които се обръщат към районния съд и районната прокуратура в София, така и на десетките млади и способни магистрати, на които се полагат що-годе нормални условия на труд. Всички знаем, че обстановката там е невъзможна, от време на време проблемът се повдига, излизат публикации с ужасяващи снимки, казва се: да, трябва да се направи нещо, но досега нищо не е направено.

22 г. не се намериха управляващи, които да решат този битов проблем. Не проумявам как толкова години този въпрос не може да бъде решен. Толкова ли е сложно да се намери подходяща сграда в София, или да се построи нова!? Този проблем илюстрира отношението на цялата политическа класа към съдебната система - няма желание той да се разреши. Да не говорим, че Съдебна палата се прави не толкова за съдиите и прокурорите, а за хората, за да могат да търсят и получават правосъдие при нормални условия.

- Защо поискахте всички граждански и търговски съдии от Върховния касационен съд на общо събрание да решат след колко години се погасяват неплатените сметки за ток, вода, парно, телефон, GSM?

- Заради различната практика - едни съдии казват, че тези неплатени сметки се погасяват след 3 г., а други - след 5 г. Еднаквите казуси трябва да се решават по един и същи начин, иначе хората губят доверие в съда. Виждат, че има различен аршин, питат се защо се получава така.

Още през 2009 г. тричленен състав на Върховния касационен съд постановява, че сметките за парно, вода, ток, телефон са "периодично плащане" по смисъла на Закона за задълженията и договорите и се погасяват след 3 г. Въпреки че това решение е постановено от един състав на ВКС по конкретно дело, то е задължителна практика и повечето съдилища в страната се съобразяват с него, отсъждат същото.

През юли т.г. обаче тримасофийски градски съдии отсякоха, че решението на най-висшата инстация не е задължително за тях, защото е по конкретен казус, а не тълкувателно, и приложиха общата 5-годишна давност по възложеното им дело. Аргументът им е, че сметките на гражданите не са "периодично плащане" - въпреки че дължат през равни периоди от време, не са еднакви по размер, зависят колко ток е използвал или колко време е разговарял потребителят през съответния месец.

Не може съдбата на един спор да зависи от настроението или разбиранията на съдията. Затова поисках всички граждански и търговски съдии от ВКС да кажат колко е давността - 3 или 5 г., с тълкувателно решение, което ще е задължително за всичките им колеги. Не е важно колко точно е давността, важното е тя да е еднаква за всички хора.

- Много ли са нападенията срещу хора с нетрадиционна сексуална ориентация, че поискахте посегателствата по хомофобски подбуди да се криминализират?

- Когато нападнеш човек, който според теб е с различна сексуална ориентация, заявяваш агресивни намерения и призоваваш към насилие над цялата общност, а не само нападнатия. Хората с различна сексуална ориентация, които често са обект на агресия, са прави, че тях дори държавата не ги защитава.

Затова препоръчах на шефа на парламента и на премиера поправка в Наказателния закон - в престъпленията от омраза да се включи и хомофобията наред с проповядването на дискриминация и насилие на расова, етническа или религиозна основа.

Промяната не означава, че ще има много обвинени и осъдени за това престъпление, зависи от прокуратурата и съда. Но ще покаже, че държавата не приема насилие по хомофобски подбуди, че за нея това е престъпление, че всеки има право на такава сексуална ориентация, каквато природата го влече.

- Наскоро шефът на агенцията по безопасност на храните предложи да се криминализира продажбата на храни с изтекъл срок на годност. Само Наказателния кодекс ли може да сложи край на нарушенията?

- Нека администрацията най-напред глоби, отнеме лиценза, санкционира търговците, които продават стари храни, преди да поиска криминализиране на това или на което и да е нарушение. Има хиляди действащи разпоредби.

Да не говорим, че няма кой да прати в затвора търговец заради стари храни - ако му е за първи път, съдът е длъжен да го глоби, и то с максимум 5000 лв. Освен това наказанието ще бъде наложено след дълга и сложна процедура на разследване и съдебен процес, а не по-бързо и по-лесно от администрацията.

Не може всяко нарушение да се криминализира, да се вкарва в НК, да се иска затвор. Това е безумие. Не само ще натоварим и без това претоварените магистрати, но и ще чакаме резултат след години.

Важна е превенцията - всеки да знае, че ако извърши нарушение, 90 на сто ще бъде хванат и наказан. Без значение дали ще влезе в затвора, или ще плати 1000 лв. глоба. Знае ли, че няма да му се размине, ще се замисли, преди да извърши нарушение.

Друг е въпросът, ако продажбата на храни с изтекъл срок на годност доведе до масово натравяне - това е вече престъпление, записано в НК още от времето на социализма.


Визитка

Роден на 21 март 1952 г. в София

Завършил е право в Софийския университет, специализирал защита на конкуренцията във Франция

Съдия от кариерата, бил е адвокат десет години

Депутат в 39-ото народно събрание, член на икономическата и правната комисия

Шеф на Върховния административен съд от март 2004 г. и член на Висшия съдебен съвет по право

Национален омбудсман от октомври м.г.

Владее френски, английски и руски

Женен, с две деца
Снимка на три колони – без текст


29.08.2011 г., с.15
Андрей Иванов, председател на СОС:
Сини и червени в София заедно тъжат за „общата софра"
Плакатите ни ще са метрото и ремонтираните булеварди
Андрей Иванов е роден на 24 октомври 1953 г. Завършил е ВМЕИ в София със специалност автоматика и телемеханика. Основната му квалификация е управление на колективи и проекти за изграждане на национални информационни системи. Бил е началник на управление „Информационни технологии и автоматизация на управлението" в МВР, зам.-директор на Национална служба „Полиция", зам.-началник на Главно данъчно управление. В края на 2007 г. е избран за председател на Столичния общински съвет. На 15 юли 2010 г. е избран за общински координатор на ГЕРБ - София. Женен, има син и внук.
ДАРИНКА ИЛИЕВА

- Г-н Иванов, кандидатите на БСП и Синята коалиция за кмет на София в един и същи ден поискаха поръчката за електронна община да бъде спряна. Явно всички се обединяват срещу ГЕРБ. Притеснява ли ви това и как ще отвърнете?

- Не ме притеснява. Двамата кандидати очевидно имат близки позиции. Все пак на вътрешните избори на Синята коалиция г-н Кадиев гласува за г-н Прошков. И червените, и сините бяха част от натрупването на проблемите в София през последните 20 г. Те бяха част от модела на управление на столицата, за който повечето софиянци си спомняме с неприятно чувство. Не на последно място, и двамата явно говорят с ясното съзнание, че няма да спечелят изборите, и затова обвиняват, обещават и поемат ангажименти, които никога няма да се наложи да изпълнят

А Синята коалиция е в шизофренна позиция към общинското управление, защото и до момента има двама зам.-кметове. Не съм чул те да са си подали оставките или коалицията да ги е оттеглила заради несъгласие с политиките и начина на управление на София. Затова нека да вярваме на фактите, а не на приказките. Иначе, за обществената поръчка за електронна община, г-жа Фандъкова вече обясни, че всички процедури са спазени и няма нарушения. Нямам какво да добавя. Нека никой не си мисли, че модернизирането на администрацията ще спре само защото двама кандидати за кмет си правят предизборна кампания.

-Може ли сини и червени да заиграят заедно на евентуален балотаж?

-Възможно е, ако някой от тях стигне до балотаж, но не мисля, че това е много вероятен сценарий.

Сини и червени вече играят заедно, и то не само в общината. БСП и Синята коалиция бяха заедно на последния вот на недоверие срещу правителството. И тук не става въпрос за хипотези, а за факти. За мен е очевидно, а допускам и за софиянци, че у БСП и у Синята коалиция има носталгия към времето, когато държавата и София се управляваха по модела на "общата софра". Когато ГЕРБ пое управлението обаче, този модел беше ликвидиран и няма защо да се учудваме, че двете партии работят и ще работят заедно, за да възстановят загубеното статукво.

-Тогава как ще работите срещу БСП и десните? Готова ли е вече стратегията ви и какви удари очаквате?

-Стратегията ни е ясна отдавна и е пред очите на софиянци. Ние работим и затова столицата се развива и променя ежедневно. Стратегията ни не е заключена в някакви тайнствени скрижали. Всичко, което се случи през последните 4 г. в града с инфраструктурата, по-високото качество на живот, подобряването на работата на общинските фирми, строгият контрол и прозрачност в общината, е пред очите на хората. Това е стратегията ни. Ще продължим да работим по същия начин и през следващия мандат. Казвал съм и преди - избори се печелят не с предизборна кампания, а с политики и работа. В ГЕРБ няма практика да се работи срещу някого. За нас проблемите не са нито партиите, нито личностите, а грижите на хората и как София по-бързо да стане модерен, чист и удобен град, с който всички да се гордеем.

Иначе, очакваме всякакви удари. Те започнаха още в началото на годината. Когато старите порочни модели се рушат, следва яростна съпротива от хората, привързани към тях. На компроматите и слуховете ще отговорим с идеи за развитието на града. Притеснява ме обаче, че когато битката не е на идеи и политики, а надцакване с интерпретации и компромати, потърпевши ще бъдат софиянци. За съжаление това е стратегията на опонентите ни.

-Добре, но кой все пак е по-опасният противник?

-Не очаквайте да чуете имена от мен. Основният ни противник е времето - за 4 г. трябваше да наваксаме 20 г. изоставане.

Разбирате, че не във всички области това е възможно. В някои сфери като канализацията например изоставането беше с 50 г., мостовете пък не бяха ремонтирани от 40 г. Примерите са много. Вярвам обаче, че ни предстои поне още един мандат и ще свършим достатъчно работа, за да живеят столичани в град, какъвто заслужават.

-На каква кампания ще заложи ГЕРБ - билбордове, концерти, събрания...

-Кампанията ни няма да е пищна и разточителна. За нас тя започна от деня, в който встъпихме в длъжност. Ще се повторя - работата ни е пред очите на всички и е най-доброто свидетелство за това какво можем.

Нашите плакати са метрото, ремонтираните булеварди, новите детски градини, възстановените паркове, реанимираната общинска икономика и др. Така че очаквайте по-скоро скромна откъм рекламни материали кампания. Разбира се, ще имаме брошури, в които ще предложим визията ни за следващите 4 г., но ще разчитаме на личните контакти и срещи със софиянци, защото е важна обратната връзка.

- Какви ще са посланията ви към тях и кой е имидж-мейкърът ви?

- Преди посланията трябва да отчетем свършеното. Това ще се случи скоро. Готвим програма за следващия мандат, която ще предложим на хората, но нека оставим това за кампанията. Едва ли ще изненадам някого, но не ползваме услугите на имиджмейкъри. Може би това е грешка и макар да уважавам професията на имиджмейкърите, дълбокото ми убеждение е, че не те печелят избори, а политиките, които се предлагат.

- ГЕРБ няма да приема дарения за кампанията, а ще разчита на държавната субсидия. С колко пари разполагате за София?

- Още не сме планирали бюджетите. Мандатът ни не е приключил и имаме доста задължения и отговорности за управлението на града. Казах, че кампанията ни няма да е пищна. Има законови ограничения на средствата, които всяка партия може да изразходи за кампанията. Признавам, че в момента не съм готов да отговоря конкретно на въпроса ви. Както ГЕРБ винаги прави, след изборите ще отчетем публично разходите.

-Вицепремиерът Цветан Цветанов и шеф на предизборния щаб на ГЕРБ каза, че г-жа Фандъкова ще е черешката на общинската торта. Номинацията й обаче още не е обявена

официално, защо?

- Разликата между ГЕРБ и опонентите ни е, че ние работим, а те мислят за избори. Те сега кандидатстват за работа. Не е лошо кампанията да започне по-рано, но не за сметка на работата, за която сме избрани. Мандатът на г-жа Фандъкова още не е свършил.

- Освен пълна подкрепа за нов мандат софийската организация на ГЕРБ масово иска тя да е и водач на листата за общински съветници. Вие ли ще сте вторият?

-Мнението на структурите винаги е водещо. Г-жа Фандъкова е лицето на ГЕРБ в София.

Това е признание за успешната политика, която води. Рано е обаче да говорим за подредбата на листа. Тя ще бъде представена след 15 септември.

-Време ли е вече за равносметка на изтичащия мандат? Какво отчитате като най-голям успех? А къде сбъркахте?

-Не е толкова важно какво аз отчитам като най-голям успех или грешка, важна е оценката на софиянци. Много ми се иска като председател на СОС с всички колеги в съвета да сме успели да издигнем авторитета му. Години наред СОС беше смятан за орган, в който се правят договорки под масата, а не за събрание от хора с различни идеи и политически виждания, които вземат правилните решения за развитието на града. Положихме усилия да променим това и се надявам хората да са го разбрали.

- Защо оттеглихте предложението за нови конкурси за шефове на всички общински фирми и лечебни заведения?

- Логично е да го направим. Не искаме да предрешаваме избора. Оттеглих временно доклада, за да поработим още върху решението, но сега пак ще го внеса в СОС. Конкурсното начало при избора на ръководствата на общинските фирми и лечебни заведения трябва е водещо. Самия избор обаче ще оставим на следващото ръководство на общината.

- Готви се нова формула за изчисление на заплатите на шефовете на общински фирми. Оказа се, че доста от тях получават повече пари дори от кмета на София. Вашата заплата колко е?

-Заплатата ми е еднаква с тази на кмета и те не са толкова високи спрямо отговорностите ни. След проверките обаче сме категорични, че заплатите на шефовете на общинските фирми трябва да се преизчислят Възнаграждението им трябва да зависи от резултатите на предприятието. Не ме разбирайте погрешно - целта ни не е заплатите им непременно да станат по-ниски от моята или на кмета, защото все пак някои от дружествата са изключително важни за развитието на града.

-Процедурни хватки бавят общото събрание на акционерите в Общинска банка. Още ли сте убеден, че ще си върнете контрола над нея и каква ще е ролята на БНБ?

-Категоричен съм, че ще си върнем Общинска банка. Фактът, че 1,5 г. вече се занимаваме с този проблем, означава, че той е сложен и решаването му изисква време. Не бива обаче да има никакво съмнение, че общината ще си върне Общинска банка.


Снимка на три колони – без текст


29.08.2011 г., с.22
58% от домакинствата са на въглища и дърва
Прогнозират до 30% поскъпване на твърдото гориво за отопление
1 639 080 домакинства в България (58%от семействата) се отопляват на твърдо гориво. И най-вече с въглища. Дори в София, където над половината от жилищата са топлофицирани, от складовете на една от големите фирми се продават на ден по 80-100 тона. Въпреки че кюмюрът - и вносният, и българският е поскъпнал с 30%.

За 10 години домакинствата, които са сложили печки, камини, направили са парно на твърдо гориво, са се увеличили двойно. Е, разликата е, че някои си ползват чугунените печки, по селата думти пернишкото чудо, а други са на отоплителни инсталации с компютри.

Миналата година сред хората с възможности, които обитават най-вече кварталите по Витошката яка в София, на мода е било отоплението с пелети.

Продавачи казват, че този тип гориво се е поръчвало от хора, пристигащи с джипове. Тази година обаче автомобилният парк на купувачите е обхванал и средния клас коли, забелязват търговците, което означава, че и хората със средни доходи са открили този начин на отопление. Който прави нещо ново или подменя старо то прави отоплителна инсталация на пелети. Просто защото е чисто (съдържанието на пепел е 2%), зарежда се бункер с един тон и примерно за месец - никаква грижа. Пелетите струват към 340-360 лв. на тон, което е доста по-скъпо от въглищата, но са по-калорични от тях и сметката приближава тази с въглища. Тази година се прогнозира увеличение на продажбите им с 15 %. Екобрикетите се използват най-вече за камини, те горят бавно.

Извън хората с по-големи финансови възможности масовата тенденция тази година е да се пазаруват малки количества дърва и въглища. Търговци казват, че продажбите им са

падали с 50%. Без да уточняват процент, и от "Топливо " потвърждават свиването на пазара.

Вече малко хора вкарват наведнъж пари за въглища или дърва за цял сезон. Нещо, което беше традиция -в края на лятото и есента да се осигури зимата. Кризата е принудила хората да купуват по някой кубик дърва или половин тон въглища и като свърши, пазаруват отново. Нищо че ще им излезе по-скъпо, защото преди и в зимните месеци цената на твърдото гориво скача.

Традиционните някога брикети са горивото на възрастните хора, казват още една тенденция търговците. Те са с голямо съдържание на пепел и не се предпочитат при съвременните инсталации за отопление с твърдо гориво.

И мърсят.

Още едно поскъпване на кюмюра се чака още сега. Прогнозира се, че при вносните въглища - донбаски и руски, ще има увеличение с още 30% в "Топливо" в момента те са на цена от 280 лв. на тон.

Следващата доставка, която сме заявили, ще е по-скъпа, казва Бисер Владимиров, регионален мениджър на компанията за София. Вносният кюмюр може да се намери в София и по 240 лв. Толкова е цената на брикетите и на бобовдолските въглища. Пернишките са на 200 лв.

В Пловдив цената на кюмюра е скочила с 50 лв. в сравнение с миналата година, отчитат търговците. 294 лв. са тон въглища в " Топливо". Те са от марката "Донбас", внос от Украйна. Миналото лято кюмюрът вървеше по 245 лв. Калорийната им стойност е между 5500 и 6500. Това означава, че при разпалване много бързо вдигат живака на термометрите и горят дълго време, обясниха специалисти. Бобовдолски въглища по 220 лева за тон продават търговци от Раковски. Брикетите "Донбас" струват 300 лв./т.

В София при дървата няма промяна в цената в сравнение с миналата година. Кубикът е от 60 до 75-80 лв. в зависимост дали са метровки, дали са нарязани и нацепени. В Пловдив също запазват цените си, като дори в някои фирми са поевтинели. Обяснението е кризата и привличането на поотдръпнали се клиенти, обясниха продавачи.

Нарязаните цепеници от бук струват 65 лв./куб. м, което е с 4 лева по-евтино от миналогодишната кампания. В складовете на "Топливо" има и малки количества дъб и габър. Тази дървесина гори дълго и затопля трайно, уверяват работниците.

Нарязани и нацепени подпалки от дъб предлагат за 69 лв./куб. м търговци от село Труд. С 3 лева по-евтини са накълцаните по-наедро парчета, които не стават за директно пъхане в камината. За курс до Пловдив цената е 15 лв. Максималният товар обаче е 6 кубика.

В складовете на "Топливо" в града под тепетата от началото на месеца са поевтинели чувалчетата с екобрикети от типа пелети. В момента 15-килограмова разфасовка струва 5,40 лв., а миналата седмица се търгуваше за 6,20 лв. Цилиндричните екобрикети вървят по 3,50 лв. за 10 килограма.

Във Варна обаче дървата са поскъпнали, и то сериозно - с 15 лв. за месец. От 65 лв. отиде на 80 лв.

Търговците хитруват и правят купчинки от по 65 куб. см. на цена от около 60 лв.

В кърджалийските села пък хората масово разчитат на дърва, закупени от горското. Те се продават на място в гората, като купувачът сам си търси вариант за превоз. В този случай кубик дървесина излиза 38 лева.

От 60 до 70 лв. върви кубик дърва в Благоевградско в зависимост дали са нацепени или нарязани като метровки. Някои търговци подреждат дървата напречно, уж да не падат, и така кубикът излиза с около 10% по-малко. "Трябва да оглеждаме много внимателно дали са плътно наредени, или ни пробутват 0,9 вместо 1 кубик. Понякога пък се продават на палети, като също не е ясно количеството", оплакват се клиенти.


Неизвестност при парното. Чака се ново увеличение

Най-голямата неизвестност за идващата зима е при парното. Това отопление може да разстрои бюджета на всяко домакинство и да разбърка всякакви прогнози. Затова и броят на абонатите на топлофикациите е 13,7%. Този вид отопление е най-вече в София - 60% от жилищата са топлофицирани. На ток в държавата се топлят 26% от домакинствата.

Първата изненада при парното е с цената на природния газ, която се случва на всеки три месеца. От октомври "Булгаргаз" поиска 20% поскъпване, което ще доведе и до скок на топлинната енергия току преди сезона. От октомври. Делът на синьото гориво в цената на парното е между 70 и 80%.

Никой не се наема да каже с колко ще поскъпне то, защото се предполага, че ДКЕВР ще свие скока на газа, но не е ясно с колко. Така че каквито и изчисления да се правят, те ще са некоректни.

Идват и неизвестностите в самата сграда. Ако един среден апартамент от 68 кв.

м е плащал по 50 лв. за топла вода, то като нищо сметката му може да скочи на 70 лв. Ако за отопление в зимен месец е плащал 150 лв., то следващия сезон при същото потребление сметката му набъбва до към 200 лв., което съвсем не се връзва с традиционното увеличение на цената. В този сезон пък някои съседи може да са спрели вентилите, тогава делът на сградната инсталация е станал 51% от общата енергия.
Енергийна свобода с пасивни къщи

Някои варненци се ориентират към модерни начини за енергийна независимост. Вече са факт няколко вили и къщи, които се отопляват със слънчеви батерии, ползват енергията на естествен минерален извор и дори преработват събрана дъждовна вода за нуждите на дома и градината. Ток се ползва само за запалване на помпите за вода.

"Пасивната къща е абсолютно независима от изкуствена външна енергия. Тя осигурява топлината в дома и енергията за битовите нужди изключително и само от енергията на слънцето и минералната вода, казва арх. Борислав Игнатов.

Два негови проекта вече са факт - Къщата-дърво, която събира дъждовните води и се подгрява, топли и свети с геотермални води вече един сезон. В процес на изпитание е и Къщата-Равноденствие край Каварна. Тя също е пасивен дом, който разчита на слънчевите батерии.

У нас е 4-5 пъти по-скъпо в момента да направиш къщата си независима откъм еленергия, отколкото в ЕС. Там държавите дотират фирмите, които произвеждат и продават системи за пасивни домове.
Снимка на пет колони - В "Топливо" украинските въглища са с цена от 280 лв. на тон. Очаква се поскъпване.
Снимка на две колони – И при спрян вентил пак се плаща за парно – за сградната инсталация.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница