29 юли 2009 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/9
Дата21.04.2017
Размер1.33 Mb.
#19703
  1   2   3   4   5   6   7   8   9
29 юли 2009 г.

ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В.Телеграф 2

В. Телеграф 5

В. Телеграф 6

В.Дума 7

В.Земя 10

В. 24 часа 11

В.24 часа 12

В. Дневник 15

В. Дневник 16

В. Дневник 16

В. Дневник 17

В.Дневник 18

В. Класа 18

В. Класа 18

В. Класа 19

В.Класа 20

В. Труд 23

В. Труд 23

В. Труд 24

В. Труд 24

В. Труд 24

В. Труд 25

В. Труд 25

В. Труд 25

В. Труд 27

В. Труд 27

В. Труд 27

В. Труд 28

В. Труд 28

В. Труд 29

В. Труд 31

В. Труд 34

В. Труд 36

В. Труд 37

В. Труд 37

В. Труд 38

В. Труд 38

В. Труд 39

В. Труд 39

В. Монитор 39

В. Монитор 39

В. Монитор 40

В. Монитор 40

В. Монитор 40

В. Монитор 41

В. Монитор 41

В. Монитор 41

В. Монитор 42

В. Монитор 43

В. Монитор 44

В. Монитор 45

В. Монитор 45

В. Пари 45

В. Пари 49

В. Стандарт 53

В. Сега 63




29.07.2009 г., с. 5
Карлово с антикризисна програма
Оздравителна прог­рама с мерки за подоб­ряване на финансово­то състояние на общи­на Карлово по време на криза ще приеме мест­ният общински съвет на 30 юли. Въпреки дупките в бюджета, строителната програ­ма се реализира по гра­фик, съобщи кметът инж. Найден Найде­нов. Той е поставил ня­колко въпроса пред президента Георги Първанов. Единият е за изграждането на Индустриалната зона край Карлово, която ще бъде от особено важно значение за раз­витието на района и за внедряването на нови високотехнологични производства.


29.07.2009 г., с. 7
Броят срутените комини след трусовете
ЕЛИ КРУМОВА

Сигнали за срутени комини и напукани сгради заляха Граж­данска защита ден след като три труса разклатиха Пловдив и околните села.

В града под тепетата комин е рухнал върху паркиран автомобил. 24 къщи и два общински имота пък са понапукани в село Крумово, съобщи Йордан Михов, зам.-шеф на областната Гражданска защита. В селото има общо пет паднали комина. Два от тях са се срутили от сградата на кметството, а другите три са от част­ни домове. Предстои сформиране на комисия, която ще огледа всеки сигнал и ще прецени да­ли щетата е вследствие на трусовете. "Комините са експлоатирани дълги години и може би им е дошло времето да паднат. Въпреки това ние приемаме, че са щети от земетресението", комен­тира Михов.

С напукани стени е и кметството в село Яго­дово. Там също има пад­нала мазилка заради то­ва, че сградата е на гре­доред. В детска градина в пловдивския район "Северен" пък децата са били прибрани от роди­телите си още по обяд по настояване на паникьосани от трусовете учителки.


Снимка на една колона - Със срутени комини осъмна Крумово след земетресението.


29.07.2009 г., с. 7
Взривяват скалата до моста убиец
ЖАНЕТА ЙОРДАНОВА

Започна взривяването на скалата в близост до мос­та край Бяла, съобщиха от Областно пътно управление-Русе.

Това се прави с цел да се разшири участъкът и да се по­добри видимостта по пътя. Районът е отцепен и обезопа­сен. На всеки час в рамките на работния ден ще се пре­дизвиква взрив, като през това време на десет минути ще се спира движението на превозни средства през моста над река Янтра. Взривяването на скалата и чистенето на отломките ще продължи около 2-3 месеца. За целта НАПИ е отпуснала 2 милиона лева, които са били предвидени за други дейности, но са отклонени заради неотложността на ремонта в пътния участък. Още 6 милиона лева ще са необходими за цялостната му реконструкция.

Пътят около моста над Янтра край Бяла е един от най-рисковите в страната. Проектът за удвояването на платна­та беше изработен след зверската катастрофата на то­варен камион и автобус преди две години и половина, при която намериха смъртта си 18 души.




29.07.2009 г., с. 10
След публикация в „Телеграф”
ПОГНАХА ДОМА В ГОРНА БАНЯ
ТЕЛЕГРАФ

Агенцията за социал­но подпомагане, както и МВР са проверили дома за стари хора в Горна баня, съобщи вчера bTV.

Както "Телеграф" писа още през май, близки на настанени в дома "Буона Вита - д-р Христови", уп­равляван от сем. Христо­ви, твърдят, че в дома не се грижат добре за стар­ците и те живеят в нище­та, мръсотия и болести, въпреки че плащат по 800 лева на месец.

Сигнал


Дъщерята на дядо Кос­тадин от дома в Горна ба­ня - Борянка Костадино­ва, сигнализира пред "Те­леграф", че в социалното заведение оставят въз­растните на произвола, не викат линейка, когато са болни, и не се грижат за хигиената им. Тя раз­каза и конкретни случаи. За тях научила от собст­вения си баща, който каз­вал, че се грижат ужасно за тях и не иска да се връ­ща в дома.

Смърт


Санитарка пък потвърди, че от септември мина­лата година досега в до­ма са починали 30 души.

Цялата информация отрече собственикът д-р Вихрен Христов с думите, че това е "нещо много грозно".

След многобройните сигнали за лошите усло­вия в дома в Горна баня институциите се задейст­ваха и го санкционираха. Глобата е в размер на 600 лева, като в едномесечен срок собственикът трябва да изпълни 11 предписа­ния.

Персонал


Сред по-сериозните критики е недостигът на персонал за обгрижване на възрастните хора. След настояване от стра­на на агенцията обаче те­зи дни в дома са назначе­ни още една санитарка и медицинска сестра, коя­то отново не поема нощ­ни дежурства.

В писменото нарежда­не директорът на дома д-р Вихрен Христов е за­дължен и да осигури на старците здравословна и качествена храна, след като проверката на конт­ролните органи открива, че храната не отговаря на статута на дома.


Снимка на три колони - Старците надничат от прозорците на дома, на външен вид лъскав, но отвътре гнил.


29.07.2009 г., с. 10
Разширяват забавачките с 65 групи
КОНСТАНЦА ИЛИЕВА

Във връзка с недостига на близо 8000 места в столичните забавачки за тази година се предвижда да бъдат открити 65 нови групи.

Това ще наложи и увеличение на персонала. Общината възна­мерява да назначи близо 200 чо­века педагогически и непедагогически персонал, за което ще са не­обходими 160 000 лв. За специа­лизираните забавачки пък увели­чението на работните места ще бъде с 5-има човека, като за тази цел от бюджета ще бъдат отпус­нати 40 000 бона за заплати и оси­гуровки. Необходимите средства ще бъдат осигурени за сметка на собствения бюджет. Предвижда се и увеличение на бюджета на функция "Образование", които средства ще бъдат приспаднати от резерва на непредвидените разходи на Столичната община.


29.07.2009 г., с. 10
Оборудват ромите с канализация
Ромите от кв. "Факултета" да бъдат оборудвани с нова отводнителна канализация и тротоа­ри.

Това ще обсъжда днес на засе­данието си Столичният общински съвет. Мотивите са да се предотв­ратят честите наводнения в квар­тала, както и многото катастрофи. Само за последната година са ре­гистрирани 26 ПТП в този квартал. Жителите са принудени да се дви­жат по пътното платно на бул. "Възкресение", което е много тясно и особено в пиковите часове е на­товарено с пешеходци. По-голя­мата част от тях са предимно де­ца, които се прибират от 75-о учи­лище. На булеварда, както и на ул. "Суходолска" съществуващите ка­навки са в окаяно състояние. Там се затлачват боклуци, а дъждов­ната вода наводнява къщите и пътната настилка. Ако общината приеме доклада, за изграждане на тротоарите и отводнителната канализация ще са необходими 1 100 000 лв. финансиране.




29.07.2009 г., с. 10
Общинските жилища свършиха
КОНСТАНЦА ИЛИЕВА

Общинските жилища в сто­лицата свършиха, а списъци­те с чакащи са дълги и хващат прах.

Причината е, че общинарите вече нямат право да заменят общинска собственост за жи­лищна, а строителството е зам­ръзнало заради финансовата криза, обясни секретарят на Столичната община Росен Же­лязков. Единственият начин, по който могат да се настаняват хора от списъците, е на мястото на бивши наематели, които са се провинили. По наредба тези от тях, които са нарушили услови­ята на договора, не са си плаща­ли сметките за ток, парно и вода в период от 6 месеца, са прину­дени да напуснат евтините апартаменти. "В момента на мястото на некоректните наема­тели настаняваме такива от спи­съците с чакащите в зависимост от реда, в който са подредени. Като цяло броят им е минима­лен, но за някои райони това е много добра практика", заяви Желязков.

Общинските жилища дори в крайните квартали са изчерпани.





29.07.2009 г., с. 13
Тихомир Тошев, изпълнителен директор на „КредитЦентър": -
ПАЗАРЛЪК СВАЛЯ 15% ОТ ЦЕНАТА НА ИМОТА
ДЕНИЦА БОЯДЖИЕВА

- Г-н Тошев, ваши колеги остро критикуват депозитната война на банките за привличане на клиенти. Ясно е, че високите лихвени нива водят до оскъпяване на кредитния ресурс. Директорът на УниКредит Булбанк Андреа Казини дори изрази притеснение, че това може да се окаже и пречка за въвеждане на еврото. Според вас какви рискове крие подобна политика?

- Факт е, че в момента лихвите по депозитите у нас са едни от най-високите в ЕС - средно 9-10%. Това доведе до лихвени нива от порядъка на 8,5-10,5 при ипотечните кредити и около 15% при потребителските. Годишният процент на разходите при ипотеките съответно стига 11,5%, а при потребителските заеми се колебае между 15 и 18%. Факт е обаче, че на този етап банките се нуждаят от левов ресурс и единственият начин да си го набавят е от свободния депозитен пазар. Тази депозитна война трябва да спре в някакъв момент, за да може да се обърне тенденцията при лихвите по кредитите. В момента на пазара се появяват клиенти, които вече са преценили какви са пораженията от кризата за личния им бюджет и с оглед на срива при цените на имотите имат желание да закупят жилище. За много от тях обаче новите условия на банките се оказват непосилни и те се ориентират към жилище под наем.

- Като казахте непосилни - за да се застраховат, някои банки вече дори изискват от кредитополучателите гаранция от работодателите, че ще продължат договорите им и през следващите години. Подобни изисквания са изключително трудно постижими, не е ли на практика това отказ от кредитиране?

- За съжаление това е така, в момента финансовите институции са изключително предпазливи. Но затова не са виновни само те. През последните години не беше направен достатъчно добър кредитен регистър. Централният кредитен регистър все още обхваща предимно кредитите, раздадени от банките. Сега тепърва се включват лизинговите дружества, а след няколко месеца и небанковите финансови институции. Докато в развитите пазари отдавна има общо кредитно бюро, в което влизат дори комуналните услуги - следи се как се плащат сметките за кабелна телевизия, ток, парно и т.н. Изваждането на кредитното досие позволява на кредитните институции много бързо и ефективно да анализират финансовото състояние на кредитополучателя и да не налагат толкова допълнителни изисквания.

- Кои са основните показатели, при които се

одобрява един кредит?

- За да можете безпроблемно да минете процедурата и да вземете парите накрая, не трябва да имате никакви просрочия по стари кредити или кредитни карти. Задължително е да имате и поне 30% самоучастие, като при ипотеките за панелните апартаменти то стига до 50%. Доходът трябва да е изцяло официален - ако ви осигуряват на 350 лв., а останалите 500 лв. ви ги дават на ръка, никой няма да ви отпусне заем. Много е важно жилището, което се използва като обезпечение, да хареса не само на клиента, но и на банката. Такива са напълно завършените жилища с разрешение за ползване, с добра локация и изградена инфраструктура. В момента се финансира след Акт 14, като предпочитани са Акт 15 и Акт 16. Допълнително трябва да имате между 4 и 6% от стойността на жилището за съпътстващи разходи - първоначална такса за разглеждане на документите, такса за оценка на доходите и на обезпечението. Някои банки коригираха тези такси между 10 и 30% в посока нагоре. Така, ако купувате жилище за 100 хил. лв., трябва да имате 4-6 хил. лв. за съпътстващите разходи. Друго нещо, което може да изиграе лоша шега на клиентите, е да не договорят добра цена за жилището. Например, ако в момента купите жилище в столичния кв. „Овча купел" за 900 евро на квадрат, то най-вероятно няма да получите финансиране, защото тази цена се смята за завишена.

- В какъв диапазон се движат тези „добри" цени? В момента цифрите за спада на имотите дават разнопосочни сигнали и клиентите трудно се ориентират.

- Статистиката наистина е доста объркваща. Постоянно излизат различни данни. Според едни цените са паднали с 10-15%, според други 15-25%, а трети говорят за 40%. Това обърква хората и малкото сделки на пазара не дават реална представа за цените. В момента, освен за широк център в София, никъде другаде не се сключват сделки над 1000 евро на кв. м. Това означава, че можем да сложим 1000 евро като горна граница и да се опитваме да договаряме надолу. Хубаво е, преди да се подпише предварителен договор за покупка на жилище, да се проучи от няколко източника имало ли е скоро сделки в този район и на какви нива са сключени те. Цените продължават да вървят надолу, продавачите са много и са склонни на значителни компромиси.

- Тоест в момента купувачите са в позицията да диктуват условията на пазара?

- Категорично да. Едно хубаво жилище в „Борово" например може

да струва и 900 евро, може да бъде договорено и за 600 евро на кв. м. Чрез пазарлък купувачите успяват да свалят допълнително 10-15% от офертната цена. Естествено, има ценови праг, под който не може да се слезе, но това зависи от конкретните специфика на имота.

- Какъв е процентът на лошите кредити в портфейлите на банките?

- Според статистиката лошите кредити са малко под 5%. Това е значителен ръст спрямо същия период на миналата година, когато техният дял бе 2,5%. Тази тенденция донякъде се дължи на липсата на култура у българина какво да прави, когато изпита затруднения. Повечето такива кредитополучатели се опитват да се спасяват сами с помощта на роднини и приятели, а не търсят варианти да се договорят с банката. Обикновено кредитът престава да се обслужва 2-3 месеца, завърта се цикълът за обявяването му за предсрочно изискуем и прехвърлянето му към съдия-изпълнител. Да не говорим, че влизат в Централния кредитен регистър като лоши длъжници, което отрязва достъпа им до кредитиране през следващите 5-6 години.

- Какво съветвате хората с ипотечен кредит и дългосрочна перспектива да не могат да обслужват задълженията си?

- Най-добре е сами да обявят имота си за продан. Това е една много тежко и емоционално решение за всеки, но в противен случай алтернативата е много по-неблагоприятна. Освен всичко, изброено дотук, през цялото време се трупат наказателни такси, а всички разходи за съдия-изпълнител отиват за сметка на длъжника. Все още тези търговете не са достатъчно популярни и не се постига добра цена при продажбата, като понякога тя пада дори под размера на кредита.


29.07.2009 г., с. 15
Трима влизат в „Карфур"
Трима ключови наематели ще отворят врати в най-големия мол в строеж в страната - „Карфур Цариградско" в София, съобщиха от консултанта по проекта Colliers International. Това са испанският моден гигант Inditex, който ще направи своя дебют на българския пазар с брандовете си Zara, Bershka, Stradivarius, Pull&Bear и

Massimo Dutti, немската ритейл верига Peek&Cloppenbur g и кино „Арена", които ще предложат 12 кинозали на посетителите на търговския център.

Дебютът на Zara ще бъде със собствен магазин от 1,680 кв. м на първия етаж на мола. Другите брандове на водещата модна компания Inditex - Bershka, Stradivarius и Pull&Bear - също ще присъстват със свои магазини, а този на Massimo Dutti ще е първият за марката на българския пазар. Кино „Арена" ще присъства в търговския център с 12 кинозали. "Карфур Цариградско" ще бъде петият мол, в който най-голямата киноверига в страната отваря свои салони. „Карфур Цариградско", който е най-големият мол в строеж в страната, ще отвори врати през пролетта на 2010 г.


29.07.2009 г., с. 2
Зелените искат оставката на Петър Диков
Главният архитект на София Петър Диков да бъде отстранен от длъжност поискаха от партия "Зелените". Те вече са внесли искане­то си в деловодството на Столична община. Мо­тивите им са, че архи­тектът грубо и съзнател­но е нарушил процеду­рата за екологично съгласуване на измене­нието на Общия устройствен план на община­та. Според "Зелените" Диков е включил в из­менението на плана ски зона Алеко, която е защитена територия в природен парк Витоша. Зоната обаче не била включена в докладите по екологична оценка и съвместимост.

Според направено­то публично изявление на Диков пред Висшия екологичен експертен съвет към министъра по околната среда и води­те на 17 юли тази годи­на тя е добавена едно­лично по решение на архитекта в плана и по-специално в схемата за туризъм заедно с ин­формационна записка към нея.

С това явно и съзна­телно нарушение на процедурата се създа­ват и предпоставки за сериозни нарушения на Закона за опазване на околната среда, Закона за биологичното разно­образие, Закона за за­щитените територии и свързаните европейски директиви, посочват "Зелените". Оттам насто­яват за изключване на ски зоната от всички до­кументи, схеми и карти на общия устройствен план на общината.


29.07.2009 г., с. 4
19 сгради в Крумово напукани след трусовете
Най-малко 19 сгради в пловдивското село Крумово са пострадали след земетресенията, които разлюляха района в понеделник. От "Гражданска защита" проверяват всички сигнали за напукани стени и паднали комини. Щети има и по сградата на общината в селото. На няколко частни къщи има поражения по покривните конструкции, на други - паднали мазилки.

Оглед на пораженията се извършва от общински комисии и в селата Ягодово и Катуница.

Три по-силни земетресения бяха усетени в Пловдивско миналия ден. Първото бе с магнитут около 3,5 по Рихтер около 11.40 часа преди обед. Следващите два труса с почти същата сила стреснаха пловдивчани в 13.44 и 14.05 часа.

Вчера вече обстановката в града и околните села бе спокойна. През нощта са регистрирани два слаби труса с магнитут около 2 по скалата на Рихтер, съобщиха от БАН.

Успокоява се обстановката в Пловдивско след вчерашните земетресения. През нощта са регистрирани 2 труса с магнитуд около 2 по скалата на Рихтер. Сеизмолозите очакват затихващи земетресения още няколко дни, но нямат притеснения, че ще има силен трус в Пловдивско.


29.07.2009 г., с. 15
Сметка на доверие
Заради екологични и фирмени съображения милиони българи се оказват в информационно затъмнение за битовите си сметки
Йордан Съев

Стремежът на фирмите, доставящи услуги, свързани с дома, да държат в информационно затъмнение своите клиенти, е неудържим. Електроразпределителните дружества искат отчитането на тока да става веднъж на три месеца. Топлофикациите са си наели посредници - топлинни счетоводители, които единствени знаят как се отчитат показателите на топломерите. Водоснабдителните фирми предпочитат касиерите на жилищните блокове да регистрират потреблението и да им носят накуп парите от всички апартаменти във входа.

Няма система, според която да се отчита

кой колко боклук изхвърля

в кофите и според това да плаща, а таксата се начислява върху обитаваната жилищна площ. Така в кв. "Факултета" в София, в кв. "Столипиново" в Пловдив и на други места, където в една порутина живеят по 12-13 души и за три дни пълнят един контейнер с боклук, плащат такса смет 8 лв. годишно (по-скоро имат задължение за това, но реално и нея не плащат), а самотен пенсионер, който живее в двустайно жилище и изхвърля една найлонова торбичка с отпадъци веднъж седмично, плаща 80-90 лв. Всичко това се прави с цел обслужващите фирми често да правят "грешки" и поради това да искат крупни суми от своите клиенти. Така мине - не мине време и някой изпищява, че са му изпратили сметка за три-четири и повече хиляди лева. И първо трябва да я плати, пък после да се види кой е крив и кой е прав.

Досега поне БТК беше лоялна в информационно отношение. Заедно с месечната сметка представяше и разпечатка за проведените телефонни разговори и колко струва всеки от тях. Така че всеки абонат да има възможност да види за какво плаща. Със съобщенията през юни обаче компанията уведомява своите клиенти, че това вече е за последно. Повече информационни

аванти няма да има

От юли се изпраща само уведомление колко трябва да плащат. Ако все пак искат да ползват досегашната глезотия - разпечатка на проведените разговори, това ще им струва допълнително по 1,50 лв. на месец. Обяснението е, че по този начин се постига екологична цел - опазване на горите. Защото според БТК за всеки 1500 листа хартия е необходимо отсичането на едно дърво. А иначе справката за проведените разговори може да се получи на интернет адреса на компанията.

Във връзка с това имам поне няколко несъгласия. Първото е, че не е задължително хартията, на която се изпращат съобщенията, да се прави от отсечени дървета, защото тя може да бъде и от рециклирани книжни отпадъци. Цената им в пунктовете за вторични суровини е спаднала до 1-2 ст. за килограм и вече дори клошарите не си правят труда да я събират и доставят, а фирмите за вторични суровини фалират, защото не се търси също така метален скрап, стъклени отпадъци, вкл. бутилки и буркани, автомобилни гуми и всичко останало. Всичко това се изхвърля в контейнерите и кофите за боклук, а оттам - на сметищата. И ако БТК спаси от отсичане няколко десетки хиляди дървета, като вече не праща разпечатки за проведените телефонни разговори, не се знае колко други фирми, учреждения, предприятия, вестници и списания косвено ще станат причина за изсичането на десетки хектари гори, или ще плащат за

хартия, произведена в чужбина

Но в тази чужбина над 70% от хартията се произвежда от рециклирани отпадъци. Това се отнася дори за страни като Финландия и Канада, в които има голям дървесен потенциал. Ето защо и ние трябва да последваме техния пример. Още повече, че погрешно се смята, че България има голям потенциал от дървесен материал. Горските площи в Германия на глава от населението са шест пъти повече, отколкото у нас, но там не секат дървета за производство на хартия. Същото е и в Австрия. В тези и други страни 90% от хартията се добива чрез рециклиране. Събирането на отпадъци не е дейност на клошари, които ровят в кофите за стари вестници, а на фирми, защото всеки е задължен да ги изхвърля в специални контейнери. За извозването и обработката им обаче се създават работни места, където заплащането е по установената минимална почасова ставка - 6,5 евро, със задължителна социална осигуровка, работно облекло и здравно осигуряване.

Тезата за скъпата хартия и мотивът за опазване на дърветата, предявени от БТК като причини за спиране на писмената информация за проведените телефонни разговори, определено не издържат. Компанията обаче несъмнено ще спести от нейната обработка и предоставянето й на клиентите. При това положение резонно би било

да намали абонаментната такса

Ако досега тя е 11,50 лв., след като лист хартия струва 1,50 лв. и той вече не се изпраща, защо таксата да не стане 10 лв. Така ще бъде пито-платено. Едни ще плащат по 11,50 лв. с получавана по тяхно искане разпечатка, а други - по 10 лв., без да се ползват от тази услуга.

Данните за проведените разговори можели да се вземат от интернет. Това е добре, но само за тези, които ползват услугата, която обаче е платена. Най-ниската тарифа на БТК за нея е 15 лв. на месец. За някои това е нищо пара, но за други е сериозен разход, например за пенсионерите с минимална пенсия. Така че ако БТК иска да бъде коректна към своите потребители, след като им отказва писмена информация за проведените разговори, трябва да намали таксата им за ползване на интернет по нейна линия. Само че за целта освен всичко друго трябва да има и компютър, дори той да е втора, трета или четвърта употреба. Такива много хора имат и се чудят какво да ги правят. Така че може да се създадат пунктове за компютри "втора ръка", в които те ще струват колкото килограм сирене. Тогава и баба, и дядо ще се обзаведат с тях. При това положение вече и БТК може да не изпраща хартиени разпечатки на своите клиенти. Но дотогава какво да правим - може би да плащаме на доверие получените сметки...




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница