Доклад за дейността на управителния съвет на съюза на учените русе през периода 15. 04. 2005 г. 21. 03. 2008 г



страница1/5
Дата26.10.2018
Размер1 Mb.
#99635
ТипДоклад
  1   2   3   4   5









СЪЮЗ НА УЧЕНИТЕ – РУСЕ

www.ru.acad.bg/suruse

гр. Русе 7000, ул."Кoнстантин Иречек" № 16, тел: 082 / 828-135, e-mail: suruse@ru.acad.bg

ОТЧЕТEH ДОКЛАД
ЗА ДЕЙНОСТТА НА УПРАВИТЕЛНИЯ СЪВЕТ НА СЪЮЗА НА УЧЕНИТЕ - РУСЕ

ПРЕЗ ПЕРИОДА 15.04.2005 г. – 21.03.2008 г.

Р У С Е,

2008 год.

СЪЮЗ НА УЧЕНИТЕ – РУСЕ

ОТЧЕТ ДОКЛАД
ЗА ДЕЙНОСТТА НА СЪЮЗА НА УЧЕНИТЕ - РУСЕ

ПРЕЗ ПЕРИОДА 15.04.2005 г. – 21.03.2008 г.

Уважаеми колежки и колеги,

Драги гости,

Измина един труден, но ползотворен период от работата на нашата организация. Период, през който СУ - Русе продължи успешно да реализира своите цели и да изпълнява функциите си на активна творческо - професионална организация на учените.

Основната задача, която си бе поставило ръководството - Управителният съвет на СУ-Русе бе, на основата на постигната стабилизация в дейността на организацията в предходните периоди, да се осигури по-нататъшното й подобряване, разширяване на нейния обхват и повишаване на авторитета на СУ-Русе като организация, сплотяваща учените и осигуряваща, чрез своите специфични форми, тяхната професионална изява, защита и подпомагане, което да продължи и през следващите години.

За дейността на Съюзната организация, Управителният съвет се съобразяваше и с приетата Мандатна програма. Тя бе фундаментът за разработване на ежегодните планове за работа, целевите програми и нормативните актове за това, което трябваше да се извършва.

Всеки интересуващ се от дейността на СУ-Русе можеше да влезе в електронния сайт на СУ-Русе, който периодично се актуализираше с актуална информация, за което бих искал да благодаря и на ръководството на Университета за предоставената ни възможност в това отношение. В доклада на ОСП на СУБ, нашият сайт беше оценен за един от най-добрите в структурата на СУБ.

Изминалата 2006 год. бе особено значима за СУ-Русе, тъй като през тази година се навършиха 50 години от съществуването на СУ-Русе. С решение на УС 2006 г. беше обявена за юбилейна, като кулминацията на предвидените научни прояви и тържества се насочиха към датата 1-ви ноември – Денят на народните будители и българските учени, а заключителният етап на юбилея – за края на месец декември с проведената среща на поколенията в навечерието на Коледните и Новогодишни празници на 2006 г. Внушителен момент беше и решението на Общинския съвет Русе за награждаване на нашата организация с Грамота и Почетния знак на Общината.

Дейността на Съюза на учените – Русе запазва своя ръст в качествено отношение, както и стабилизация на основните свои организационни структури. Относно колективното членство в СУ-Русе - имаме 12 колективни члена. Основният дял тук се пада на факултетите и звената на Русенския университет и други научни звена, което вече е станало много добра традиция за съвместна дейност. Липсват все още такива от средите на регионални неправителствени организации, с някой от които са водени разговори и има неофициални договорености. Сформираното още през 2002 год. дружество на асоциираните членове /докторанти, асистенти и др./ продължи да функционира и до момента, но не се забелязва особено тенденция от повишен интерес и оригинални инициативи от нашите млади колеги. Причината за това не трябва да се търси само в тях, а и в ръководствата на секциите и на СУ - Русе.

На основата на тези си виждания за дейността на Съюзната организация, Управителният съвет разработи Мандатна програма, която бе приета единодушно на заседание на УС на СУ-Русе през 2005 год. Преди да направим анализ на изпълнението на Мандатната програма, би било добре с няколко изречения да напомним за обстановката в страната, в която СУ-Русе работеше.

1. Европейският съюз – сбъдната мечта


Съюзът на учените в България , в структурата на който е и СУ-Русе със своите цели, средства и предмет на дейност съдейства за развитието на науката и висшето образование в страната, издига техния престиж и принос за просперитета на Р България и за утвърждаването й като активен пълноправен член на Европейския съюз.

Съюзът на учените може да поеме функциите на посредник между науката и производството. Чрез своята гъвкава структура, своите възможности за организиране на научни прояви, научни срещи, дискусии, като форма на представяне на научните постижения, има възможности като неправителствена организация, да съдейства за създаването на устойчиви контакти между държавните и общински власти и фирмите с научни колективи или отделни учени, той може да изпълни тази своя мисия в името на просперитета на България. Активно се работи за осигуряване на широка мобилност и успешно кариерно развитие на учените, за практическо реализиране на Европейската харта на изследователите.

Оценявайки много добре тази своя роля СУ-Русе се опита да бъде полезен чрез продължаване на своето участие като съучредител в регистрираната към СУБ Национална борса за интелектуални продукти, както и в Русенския високотехнологичен бизнес инкубатор, но все още няма постигнати значителни резултати. СУ – Русе, се включи в инициативата съвместно с ръководството на РУ „А.Кънчев” в лицето на доц. д-р Марко Тодоров, като Ректор, за активно обсъждане, редакция и разпространение на МЕМОРАНДУМ за развитие на българската икономика и общество, на основата на ЗНАНИЕТО.

Европейският съюз издига като повик към всички свои 27 членки да развиват с всички сили, средства и възможности ОБЩЕСТВО НА ЗНАНИЕТО. Това става с цената на огромни отделяни средства за интелектуалния елит, за учените в съответните страни. Последен конкретен пример за впечатляваща държавна и регионална подкрепа на учените е съседна Румъния. Там на учените увеличиха четирикратно възнагражденията, а за наука и научни структури заделят десетократно повече средства. В България все още ученият остава носител на непрестижна професия. Той не получава признанието на голяма част от властимащите както в страната, така и по региони.



2. Изпълнение на мандатната програма .

Приетата от ОСП на СУ-Русе Мандатна програма на 22.03.2005 г. се състои от четири раздела: първи раздел „Продължаване на организационното укрепване на СУ-Русе’’, втори раздел „Подобряване на условията за творческо-професионалната изява на членовете на СУ-Русе”, трети раздел „Осигуряване на предпоставки за развитие на дейностите, свързани със социалния статус на членовете на СУ-Русе” и четвърти раздел „Осигуряване и подобряване на материалните условия за осъществяване дейността на СУ-Русе”.

За проследяване изпълнението на поетите от УС задължения ще разгледаме последователно разделите от мандатната програма.
Първи раздел ’’Продължаване на организационното укрепване на СУ-Русе’’

В изпълнение на решението на ОСП от 07.06.2005 г., приело изменения и допълнен, в съответствие с изискванията на ЗЮЛНЦ Устав, беше извършена необходимата съдебна регистрация. В приетия Устав СУ-Русе се самоопределя като организация за осъществяване на ОБЩЕСТВЕНО ПОЛЕЗНА ДЕЙНОСТ за развитието на науката и образованието в русенски регион (чл.6 от Устава).

И в тая връзка СУ-Русе редовно извършваше актуализирана съдебната регистрация и привеждаше в съответствие с изискванията на ЗЮЛНЦ своя Устав. Освен това ежегодно и в срок се представяше необходимата информация в Министерството на правосъдието, тъй както това се изисква от ЗЮЛНЦ. За изпълнението на тези функции, произтичащи от тази промяна, УС изпълняваше приетия Правилник за осъществяване на обществено полезна дейност в подкрепа на работещите в областта на науката и висшето образование (протокол 18 от 29.09.2003г.). В изпълнение на разпоредбите на т.4.3 от Правилника се изпълняваше разпоредбата на т.1.6а, която беше започнала да действа от 01.01.2005 г. Тази разпоредба се отнася за частта от печалбата от стопанската дейност за предходната година, която трябва да се заделя като резерв за бъдещи периоди. За осигуряване на финансирането, при подкрепата на работещите в областта на науката и висшето образование, всяка година Съюзът приключваше с минимум 600 лв., които трябваше да бъдат основа за натрупването на средства през следващата година.

За изпълнение на своята обществено полезна мисия СУ-Русе се стремеше да има взаимоотношения с регионалните държавни и общинските институции.

И през този мандат бе направен опит да се възроди създаденият още през 1998 г. Научен съвет по екология, признат и за Общински научен съвет. Както през предишния мандат, така и през този, въпреки многократните разговори, Общината не прояви интерес към него. Заедно с Община Русе и други организации СУ-Русе продължи да участва в общинската Агенция за устойчиво развитие на Русе, където е и съучредител. В дейността на Агенцията, с председател зам.кметът, СУ-Русе участва, като председателят на СУ-Русе е член на УС на Агенцията.

За разлика от описаната по-горе картина относно опитите ни за сътрудничество с държавните и общински власти много резултатно беше продължаването и разширяването, на осъщественото от предишните мандати, взаимодействие с Русенския университет ”А.Кънчев”, със всички факултети на РУ, с НИС и ЦПО при РУ, с ВУ ”Земеделски колеж”, с ЦИЗГТРЧ – Русе, които са сериозни и отговорни наши колективни членове. Членството на ИЗС ’’Образцов чифлик” е прекъснато, поради не платен членски внос, но от проведените разговори се очаква да бъде възстановено през тази година. Продължи да действа, при създадените условия и установената традиция, много близкото и ефективно сътрудничество между секциите на Съюза и съответните ръководства на колективните членове при провеждането на научни конференции, семинари, дискусии, чествания на годишнини и др.

В началото на мандата си новото ръководство на СУ-Русе в лицето на Председателя на УС на СУ-Русе направи някои реорганизации в административните си структури. Имайки предвид финансовите възможности на нашата организация и предстоящото защитаване на Дома на учените пред Общинския съвет Русе – след анализи и обсъждания на различни нива бяха предприети някои действия за оптимизация на административния състав, работещ в Дома на учените. Счетовoдното обслужване се възложи на външна фирма. Двете административни длъжности – административен организатор и административен координатор се обединиха в една. Тогавашният управител на Дома на учените или т.н. административен организатор, в същото време беше и все още е Директор на фирма „Наука инвест” ЕООД към СУБ София и ползва две стаи в Дома на учените. Направеното предложение на г-н Г. Драгоев, тогавашен общински съветник, за изваждането му от щата на СУ-Русе и продължаване на съвместната ни работа по договор за съвместна дейност /приложение1/ с филиала на наука инвест в Русе, ръководен от него, не бяха приети, а напротив от негова страна започнаха поредица граждански дела за обещетения. СУ-Русе с чувство на морал и отговорност изплати всички разходи и обещетения на г-н Г. Драгоев. За съжаление това беше постигнато с много усилия от страна на ръководството на СУ-Русе. Актуализирани бяха и редакционните съвети на издателската дейност към Съюза.

Един от важните показатели за стабилизацията на СУ-Русе и превръщането му в притегателен център за учените е броят на индивидуалните му членовете. В таблица 1 е посочен общият брой на членовете на СУ-Русе по секции и броят на редовно отчетените т.е. платилите членския си внос за 2007 г. Една съпоставка на данните за членовете, платили членския си внос през 2005г.-275, 2006г.- 286, 2007г.- 273 показва формирането на стабилен постоянен състав на съюзната организация. При сравнението на данните за застрахованите съюзни членове, а това означава на платилите членския си внос, в клоновете от страната за 2007 г. ще установим, че ние сме на трето място по брой на отчетени членове след София и Пловдив.


Таблица 1

НАУЧНА

СЕКЦИЯ

2004 г.

Отчетени, бр.


2005 г.

Отчетени, бр.


2006 г.

Отчетени, бр.


2007 г.

Отчетени, бр.

МИФ


31

31

31

31

ЕВРОПЕЙСТИКА

10

10

10

10

ВЕТИРИНАРНА

8

8

8

8

ЗТТ

36

36

41

34

ЕЕА

48

50

47

49

ТРАНСПОРТНА

24

24

26

29

ИСТОРИЯ

16

15

17

10

ФИЛОЛОГИЧЕСКА

15

15

14

16

МНТ

43

43

42

39

АГРАРНИ

16

15

11

8

ИКОНОМ. И ПРАВО

15

13

23

24

МЕДИЦИН. И СТОМ.

15

15

16

17
















ВСИЧКО ПЛ.

277

275

286

273










ПОЧЕТНИ-10

ОТ ТЯХ ПОЧЕТНИ ЧЛ. 10

Д-ВО “АСОЦИИР.”

29

22

24

13



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница