Към европейския съюз



страница1/6
Дата25.02.2018
Размер0.9 Mb.
#58778
  1   2   3   4   5   6
КОНФЕРЕНЦИЯ ПО ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ Брюксел, 14 януари 2002

КЪМ ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ


- БЪЛГАРИЯ - CONF-BG 1/02

Документ, предоставен от България

ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ

По преговорната позиция
по Глава 7 Земеделие


Информацията е на база на въпросите, повдигнати от Европейската Комисия по време на техническата среща по ветеринарни и фитосанитарни въпроси, която се проведе на 10 и 11 декември 2001, в Брюксел. Точки 2, 8 и 9 не се изискват незабавно действие.



  1. България се приканва да представи актуализиран план за транспониране на законодателството, включващ датите на влизане в сила на транспонираните нормативни документи.



България представя информация относно актуализираните планове за транспониране на законодателството в табличен вид (Анекс 1).




  1. България се приканва да представи таблици за съответствие при транспониране на Директива или сектор.

България е представила на Европейската Комисия 3 таблици за съответствие през месец септември 2001. На по-късен етап ще бъдат предоставени и други таблици.


  1. България се приканва да представи органиграма на службата за граничен контрол и подробности относно начина на извършване на проверки на рибни продукти.

Граничните ветеринарни проверки се извършват на граничните инспекционни ветеринарни пунктове (ГИВП), разположени в рамките на Граничните контролно-пропускателни пунктове (ГКПП). Граничните инспекционни ветеринарни пунктове влизат в състава на граничните инспекции по ветеринарномедицински контрол и карантина (ГИВКК) при съответната Регионална ветеринарномедицинска служба и са пряко подчинени на тях.


След извършване на всички ветеринарни проверки граничният ветеринарен инспектор може да допусне или забрани вноса/износа. При допускане на вноса граничният ветеринарен инспектор дава назначение на пратката съобразно условията, посочени във ветеринарномедицинското разрешително за внос условия. При недопускане на вноса съществуват три възможности съгласно Правилника за прилагане на Закона за ветеринарномедицинската дейност: пратката може да бъде задържана до изясняване на случая, да бъде върната или да бъде конфискувана. При неспазване на изискванията при износ ветеринарния инспектор може да задържи пратката до изясняване на случая или да разпореди връщането й до мястото на натоварване, като за целта издава протокол.

При недопускане на внос/износ граничният ветеринарен инспектор уведомява Регионалната ветеринарномедицинска служба или изготвя документ (протокол за задържане на пратка, протокол за конфискуване или документ за връщане на пратка). Копие от тези документи се изпраща на Регионалната ветеринарномедицинска служба, Главно управление (ГУ) на Националната ветеринарномедицинска служба (НВМС), митническите власти, граничната инспекция за ветеринарномедицински контрол и карантина, на вносителя/износители, на собственика или на негов представител.


Информация по тази точка се съдържа в Анекси 2, 2A и 3.


  1. България се приканва да посочи плановете си за организацията на Ветеринарната служба в контекста на общия пазар (контрол на движението).

Нормативната ваза за прилагането на Директиви 89/662 и 90/425 е Закона за ветеринарномедицинската дейност (ЗВД). Съгласно този Закон придвижването, търговията, вносът, износът и транзитът на живи животни, продукти от животински произход и фуражи са обект на епидемиологичен контрол. Същото се отнася и за пазарите за животни и събирателните центрове и за предприятията за добив, съхранение и преработка на животински продукти.
НВМС е въвела идентификация на животните и регистрация на животновъдните обекти. Цялата информация относно идентификацията на животните и регистрацията на животновъдните обекти ще бъде въведена в информационна система (ЕВРОВЕТ БГ), която ще започне да функционира през 2002 г. Посредством тази информационна система ще се осигури проследяване на движението на едрите преживни животни. Системата е съвместима със системата АНИМО, която бе въведена в България в съответствие с Решение 91/398.
При придвижване до пазари, кланици и други животновъдни обекти животните се придружават от ветеринарномедицински сертификат, а едрите преживни и еднокопитните – и от здравен паспорт. Организирането на пазари и изложби за животни става само с разрешение на НВМС.
НВМС, чрез подчинените си ветеринарни инспекции, извършва превантивен, редовен и постоянен ветеринарно-санитарен контрол на животни, суровини, продукти от животински произходи и фуражи. Ветеринарно-санитарните органи имат право на свободен достъп по всяко време до сгради и съоръжения, които подлежат на ветеринарно-санитарен контрол, както и до необходимата за осъществяването на такъв контрол информация и документация. НВМС издава ветеринарни документи по одобрени образци
ЗВД и Правилникът за прилагането му представляват нормативната база за извършването от страна на НВМС на ветеринарни проверки на живи животни и продукти от животински произход в съответствие с изискванията на законодателството на ЕС. През периода 2002-2004 се предвижда изпълнението на програма за обучение на кадрите по прилагането на Директиви 89/662 90/425. Съществуващите структури на ветеринарно-санитарен и здравно-ветеринарен контрол в страната позволяват изискванията на тези Директиви да бъдат изпълнени.
Съгласно програмата за хармонизиране на ветеринарното законодателство НВМС ще приеме Директиви 89/662, 90/425 и 96/93 през 2003 г. Те ще влязат в сила в момента на присъединяването.


  1. България се приканва да опише системата за въвеждане в България преди присъединяването на условията на ЕО за внос (сертификация).

Основните принципи на Директиви на Съвета 91/496 и 97/78 за организирането на ветеринарни проверки при внос от трети страни на живи животни и продукти от животински произход са заложени в Глава 5 от ЗВД. Контролът на живи животни и продукти от животински произход, които се внасят от трети страни, се осъществява на гранични ветеринарни инспекционни пунктове, специално определени за целта от Министерски Съвет. Съгласно ЗВД този контрол включва: проверка на документите, придружаващи пратката, проверка за идентичност, физическа проверка, като последната ще се извършва след като приключи изграждането на инфраструктурата и осигуряването на необходимото оборудване на тези пунктове; клиничен преглед на живи животни, лабораторни анализи, карантина и дезинфекция. Целта на този контрол е да се осигурят здравни и хигиенни стандарти, отговарящи на стандартите, които са приложими в рамките на вътрешния пазар на Общността.

Ветеринарномедицинският контрол се осъществява всеки ден, 24 часа в денонощието в съответствие със следната процедура:



  • проверка на документацията;

  • проверка за идентичност на пратката, след която граничния ветеринарен инспектор може да разреши вноса; подписва и подпечатва документите и изпраща необходимата информация до органите за държавен ветеринарно-санитарен контрол (ДВСК) на мястото на получаване;

  • физическата проверка на пратката се извършва на мястото на получаването й, където пратката се поставя под възбрана под контрола на местния ДВСК инспектор, който взема проби за необходимите лабораторни изследвания. Съгласно ЗВД всички проверки (проверки на документацията, проверки за идентичност и физически проверки) се извършват на граничните ветеринарни инспекционни пунктове. Тъй като инфраструктурата на тези пунктове не е напълно изградена и все още не отговаря на изискванията на ЕО, физическите проверки на животните се извършват в одобрените карантинни бази в близост до граничните инспекционни пунктове, а продуктите от животински произход се проверяват на мястото на получаване (складовете). След присъединяването всички проверки, включително и физическите проверки на животни и продукти от животински произход, ще се извършват в съответствие с изискванията на ЕО (Директиви 91/946 и 97/78).




  • пратката се освобождава за употреба и предлагане на пазара едва след като се получат резултатите от лабораторните изследвания на пробите.

Съгласно ЗВД вносът на живи животни или продукти от животински произход може да се извършва само с разрешително за внос, издадено от Генералния директор на НВМС.

При възникване на какъвто и да било риск за здравето на хората и/или животните Министърът на земеделието и горите издава заповед за забрана на вноса от дадена страна или регион.

Считано от 01.03.2002, внос може да се осъществява само ако пратката е придружена от сертификат, изготвен по одобрен от НВМС образец на български език и на един от езиците на страната-износител.

До 2005 г. ветеринарните проверки, основаващи се на процедурите и решенията на ЕО, ще бъдат изцяло въведени за внос на живи животни и животински продукти от трети страни. За тази цел ще бъдат предприети следните мерки:



  • Въвеждане на Директива на Съвета 91/496 с Наредба № 29 за общите изисквания за ветеринарните проверки при внос и транзит на животни (ДВ 99/05.12.2000), и на Директива на Съвета 97/78 с Наредба за общите изисквания за ветеринарните проверки при внос и транзит на животински продукти, която ще бъде приета през първото тримесечие на 2002 г. Тези две наредби ще влязат в сила от 01.01.2005. Изискванията на ЕО за внос на животни и животински продукти ще бъдат изпълнени по-рано на тези гранични инспекционни ветеринарни пунктове, които до тази дата ще бъдат реконструирани и осъвременени. След присъединяването вносът в България ще се осъществява само през осъвременените пунктове, които отговарят на изискванията на ЕО. Осъвременяването на граничните инспекционни ветеринарни пунктове ще се извърши по графика, представен в точка 7.

  • Реконструкция и пълно оборудване на дългосрочните гранични инспекционни ветеринарни пунктове в съответствие с изискванията на Директиви на Съвета 91/496 и 97/78 и Решение на Комисията 2001/812/EC.

Обучението на служителите на граничните инспекционни ветеринарни пунктове за работа съгласно изискванията на Директиви на Съвета 91/496 и 97/78 трябва да завърши до 2004.



  1. България се приканва да опише плановете си за изграждане на места за почивка на животните при транспорт.

НВМС е определила следните места (в близост до граничните инспекционни ветеринарни пунктове) за почивка на животни, преминаващи транзитно от ЕС и асоциираните страни за Гърция и Турция:

Видин – на границата с Румъния;

Русе – на границата с Румъния;



Каталог: stranici -> Evropa
Evropa -> To the european union bulgaria
Evropa -> Конференция по присъединяване към ес – българия –– Брюксел, 25-ти ноември 2002
Evropa -> ПРиложение I национална система за екологичен мониторинг
Evropa -> Конференция по присъединяване към европейския съюз българия
Evropa -> Агенция митници reference: bg9806-02-01
Evropa -> Програма за спонгиформната енцефалопатия по говедата (сег)
Evropa -> Дейност на Република България за противодействие на тероризма в изпълнение на Резолюция 1373 (2001) на Съвета за сигурност на ООН за мерки, които държавите-членки на ООН следва да предприемат в борбата с тероризма
Evropa -> Програма Курс по Управление на публичните разходи (упр)


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница