Концентрация и интеграция на аграрното производство



Дата13.10.2018
Размер195.64 Kb.
#86865
КОНЦЕНТРАЦИЯ И ИНТЕГРАЦИЯ НА АГРАРНОТО ПРОИЗВОДСТВО

1. Същност и развитие на концентрацията в земеделието у нас

2. Равнище на концентрация и размери на аграрните предприятия. Икономически размер

3. Фактори и показатели за равнище и ефективност от концентрацията

4. Интеграция на аграрното производство – същност и основни форми
1. Същност и развитие на концентрацията в земеделието у нас

 Земеделието е  важен отрасъл на националното стопанство. То се отнася към първичния сектор на стопанството.Основното му съдържание е осигуряване на хранителните продукти на населението (за директна консумация на плодове и зеленчуци и чрез продукти, преработени от отраслите на хранително-вкусовата промишленост), суровини за  хранително-вкусовата, както и за другите отрасли на преработвателната промишленост. В тази си функция земеделието изпълнява не само икономическа, но и важна социална роля.

Концентрацията на производството като форма на обществено производство е обективен икономически процес на съсредоточаване на стопанската дейност в по-малък брой крупни производствени единици.

Това води до естествени икономии от мащаба (при което себестойността на единица готова продукция намалява с увеличаване на мащаба на производството на предприятието) и икономии от обхвата ( в резултат от предлагането на по-голям брой продукти на по-ниска цена). Концентрацията има важно значение за:



  • постигане на по-високо качество и конкурентоспособност на аграрните предприятия.

  • повишаване на обема на производството и снижаване на себестойността на продуктите

  • внедряване на съвременни техника и технологии, новости в сортовия и породния състав, качеството на мениджмънта и др.

  • пълноценно и рационално използване на ресурсите.

Концентрацията в земеделието се осъществява по три основни пътя:

  1. чрез централизация на производството на основата на обединяване(сливане) между две или повече независими до този момент стопанства в едри предприятия без съществени промени в технико-технологичното равнище на производството и пропорционално увеличение на резултатите от него – екстензивна концентрация;

  2. чрез интензификация на производството при съществуващите размери на стопанството по пътя на допълнителни вложения от ресурси, техника, работна сила и капитал за получаване на повече и по-качествена продукция – интензивна концентрация;

  3. чрез натрупване на капитал като условие за централизация на управлението, което е база за ново натрупване – смесен тип концентрация. Това е по-често срещания вариант.

Концентрацията в земеделието:

    • се развива в тясна връзка със спецификата на производството и се изразява в увеличаване на размера и дела на посевните площи от отделните култури и намаляване на броя на културите (респективно броя на животните от една порода и на единица площ), увеличаване на размера на активите, броя на работните места, обема на производството;

    • се реализира в тясна връзка и с районирането и специализацията, т.е. намаляването на броя на стоковите отрасли и производства – именно специализацията е неотменимо условие и основа за осъществяване на концентрацията – тя определя производственото направление на стопанската единица, структурата на стоковата продукция, а концентрацията фиксира обема на продукцията и размера на производството;

    • се осъществява в тясна връзка и с качеството на продукцията – връзката е правопропорционална - нарастването на обема на производството, на количествения и качествения състав на активите, създават и предпоставките за по-високо качество на процесите и технологията на производство, на трудовия процес и, закономерно - на продукцията;

    • е обективен процес, обусловен и от отрасловите и производствените особености и етапи на развитие, т.е. кога и как ще се развие тя определят конкретните условия на производство. Отрасловият и териториален аспект на концентрацията са в пряка зависимост от природните дадености и икономическото равнище на производството в отраслите и регионите.

    • в интензивната й реализация предполага внедряването на съвременни технологии и техника, на научно-технически постижения в областта на химизацията, генното инженерство, нови и подобрени сортове растения и породи селскостопански животни, мениджмънт, водещи до относително и абсолютно намаляване на производствените разходи, подобряване условията на работната среда и повишаване на количеството и качеството на произведената продукция.

Концентрацията в селското стопанство е динамичен процес и се намира в тясна връзка и зависимост от историческите и обществено икономическите процеси у нас. Т.н. след Освобождението от османско робство земеделието се развива екстензивно в семейни стопанства с преобладаващо малък размер и ниска ефективност. Социално-икономическото разслоение на обществото създава среда за изграждане и на едри по размери земеделски стопанства(чифлици) главно в растениевъдството, в които е ангажирана работна ръка от средата на безимотните и разорените селяни. За това допринася и процесът на изкупуване на земите от изселващото се турско население, подкрепен и от финансовите институции. В тези стопанства постепенно навлиза и прогресивна за времето си селскостопанска техника. Икономическите кризи от края на 19 и началото на 20век обаче разоряват голяма част от земеделските стопанства и при отсъствието на закони, регулиращи земеделието, каквито действат в другите европейски страни, задълбочават раздробяването на стопанствата. Опит за противодействие на този процес е законът за комасацията от 1936г, чийто ефект обаче не се е проявил по обективни причини.

След 9.ІХ.1944г проведената аграрна реформа първоначално оземлява безимотните и малоимотните селяни. От 1948г до края на 50-те години започва процес на коопериране по примера на съветската колективизация. Основното му съдържание е обобществяване на земята, животните, средствата на труда, инвентара и работната сила в Трудово-кооперативни земеделски стопанства (ТКЗС). По своята същност това е екстензивна, административна концентрация на териториален принцип чрез централизация на земя, инвентар, животни, работна сила без промени в технико-технологичното равнище на производството,ТКЗС се създава приблизително във всяко населено място - общо 3200 ТКЗС със среден размер около 10600дка. Характеризират се с ниска производителност на труда, ниска стоковост и многоотрасловост на производството. Отчита се ръст на производството в сравнение с предвоенния период, но докато тогава българското селско стопанство изостава но производителност на труда 2-3 пъти, то по време на създаването на ТКЗС това изоставане е много по-голямо – около 6-8 пъти.

През 60-те години, с развитието на машиностроенето, химическата и преработвателната промишленост, на икономическите връзки с другите социалистически страни и преди всичко със СССР, селскостопанското образование постепенно се създават условия за интензификация на производството. Тя е основана на приложението на нови технологии, средства за производство, специализация и райониране на производството, квалифицирана работна ръка. Това създава възможност за окрупняване на ТКЗС в ОТКЗС(обединени ТКЗС) – около 920 на брой, със среден размер около 55400дка земя. През този период селските райони отбелязват възходящо развитие – ново жилищно строителство, електрификация, радиофикация, битова електроника и др.

Важна стъпка в процеса на концентрация е създаването на аграрно-промишлените комплекси (АПК), които да осигурят индустриализацията на селското стопанство. По своята същност те са израз на концентрация на управлението. В края на 1971 г.,в рамките на малко повече от година съществуващите близо 920 ОТКЗС-та са обединени в 161 АПК(Аграрно-промишлени комплекси). В тях е съсредоточена 98% от обработваемата земя. Средно един АПК обхваща около 274 хил. дка и 6500 души(Размерите им са в широки граници – 120-360 000дка. От тях 55% са кооперативни, 40% смесени (държавно-кооперативни) и 5% държавни по собственост). Осъществената хоризонтална (на териториален принцип) интеграция на агро-структурите се разглежда само като първи етап на концентрация в агро-сектора. АПК и ПАК се характеризират с задълбочаване на специализацията, райониране на производството на селскостопанска продукция, интеграция на производството и преработката на тази продукция.Правят се опити и за промишлени методи в производството на бройлери и животновъдството в ПЖК (промишлено-животновдни комплекси). Така с административно-организационен акт създадват крупни по размери формирования и крупен управленски апарат без промени в организационно-икономическото им съдържание. То бе съпроводено от ограничаване на икономическата и юридическата самостоятелност на влизащите в състава им стопанства и предприятия. Това доведе и до отдалечаване на управлението от производството.

През началото на 70-те г. са предприети стъпки за преминаване към вертикална интеграция - изграждане на Национален аграрно-промишлен комплекс(НАПС) като орган на координация и управление на селското стопанство и хранително-вкусовата промишленост.

Формалното смъкване на нивото, на което се вземат стопанските решения (от министерствата към АПК, ПАК, асоциации, но не и към самите предприятия), без да се реформира коренно плановия и инвестиционния механизъм, не е в състояние да компенсира липсващата рационалност на комунистическата икономика. Тази концентрация обаче не доведе до очакваните резултати от производството и ефективността отбелязва спад въпреки увеличаването на вложенията. Това равнище на концентрация се оказа е неефективно за нашите условия.

В същото време развилите се през 70-те години лични стопанства, в които селяните и част от градските жители произвеждат селскостопанска продукция, бележат бърз ръст и високи показатели, доказвайки предимствата на по-малките размери. Тази т.н. политика на “самозадоволяване” осигурява снабдяването на градовете и повишава селските доходи. Целта е да се разшири частното производство в трудоемки области като зеленчукопроизводство, овощарство, животновъдство, производство на мляко и яйца, без открито да се признава връщането към него.

От началото на 80-те години започна процес на деконцентрация в търсене на нови организационни форми и равнище на концентрация за повишаване на ефективността от производството. Така се премина през акордната система, бригадите от нов тип, а след 1988г и колективните земеделски стопанства(КЗС). Те се доближаваха по размер и организационно-икономическо устройство до кооперативните форми от 70-те години и имаха за цел да преодолеят отчуждението от земята и труда и да осигурят единство на колективните и индивидуалните интереси. През втората половина на 80-те години се очертава общата икономическа криза на социализма, която наложи полагането на основите на преход към пазарно стопанство. С Указ 56 и Указ 922 започна създаването и на други форми на стопанисване в селското стопанство – агрофирми и акционерни дружества. Те не постигнаха очакваните резултати поради монопола на държавата върху преработката и търговията със селскостопанска продукция.

След 1989г започва преходът към пазарна икономика и възстановяването на собствеността върху земеделските земи като основа за развитие на частно земеделие. Вследствие обаче на отсъствието на работещи механизми за комасация, възстановяването на собствеността върху земята на наследниците в реални граници доведе до значително раздробяване.
2.Равнище на концентрация и размери на аграрните предприятия

Равнището на концентрация се измерва с комплекс от количествени показатели, по-важни сред които са:



  • размер на използваната земеделска площ;

  • размер на площите трайните насаждения;

  • брой на отглежданите животни по видове и породи;

  • брой на заетите работници;

  • размер на дълготрайните и краткотрайните активи;

  • обем на произведената продукция;

  • обем на стоковата продукция;

  • размер на капиталовложенията.

Комплексното използване на показателите дава реалистична представа за размерите на стопанствата. Защото не можем да поставим знак за равенство между стопанисването на примерно 5 дка овощна градина или лозе, 5 дка зеленчукова градина и 5 дка зърнени култури. Въпреки това в някои европейски страни използваемата земеделска площ е единствен показател за размер на стопанствата.

Размерът на производствените единици показва степента на концентрация, при която ефективно се използват земята, техниката, работната сила и капитала и се получават максимални икономически резултати при равни други условия. Определящи са конкретните природни и икономически условия и фактори в отрасъла и степента на развитие на интеграционните връзки. Недопустим и обречен на неуспех е административният или друг централизиран подход към този процес.

Размерите на земеделските стопанства се развиват в следните граници:


  • минимален размер – най-ниската степен на концентрация, под която не може да се организира и осъществи ефективно производство на съвременно равнище и при рационално използване на ресурсите. В малките по размер стопанства съществуващите технологии и машини са физически и морално остарели. В резултат на това добивите са далеч под нормалното, производството им не отговаря на стандартите и цените падат. Хармонизацията на законодателството с това на ЕС наложи високи изисквания, които не могат да се постигнат без съществено подобряване състоянието и размера на стопанствата. Постепенно малките стопанства (1-3 крави) ще бъдат елиминирани, поради неефективност и ниско качество на млякото, неотговарящо на националните стандарти. Интеграцията с преработвател е закономерен изход за тях, ако не може да се постигне нарастване на размера.

  • рационален размер – тази степен на концентрация, която осигурява икономически показатели над средните за отрасъла. Той се среща най-често, защото постигането и поддържането му е по силите на добрите стопанства.

  • оптимален размер - при тази степен на концентрация се осигурява максимално реализиране на предимствата на едрото производство и с разумни вложения се получава максимално количество висококачествена продукция при ниска себестойност и на конкурентни цени. Този размер е много трудно постижим поради влиянието на множество фактори и сложен анализ (използва се комплекс от математически, оптимизационни, статистически, графически и други методи и подходи). Той е динамична величина и веднъж определен, се отнася за конкретното стопанство и не може да се пренася механично за други подобни предприятия.

  • максимален размер – отразява горната граница на ефективност на производството, над която се проявяват отрицателните тенденции на производството – по отношение на териториалните комуникации, използването на техниката и работната сила, оперативното управление на производството и отчетността и нормите на управляемост. Те се изразяват в неоправдано нарастване на производствените и извънпроизводствените и спадане на рентабилността.

В процеса на присъединяване към ЕС се въведе и категорията „икономически размер на селскостопанското предприятие”.

Икономическият размер на стопанството се измерва в икономически единици. Той показва потенциала на стопанството, но не и неговите финансови резултати. Икономическият размер позволява сравнение на стопанства с различни специализации, където физическият размер (средна площ, брой животни и т.н.) не носи достатъчно информация.

Икономическият размер на едно стопанство се определя като общата стандартна разлика на стопанството се раздели на 1 200 евро. Полученият коефициент се нарича икономическа единица (ик. ед.). Една икономическа единица е равна на 1 200 евро.

Стопанствата се групират според броя на икономическите единици в десет класа за размер (от I до X).:

1. В I-ви клас се намират най-малките стопанства с размер до 2 ик. ед. - това стопанствата, които отговарят на следните изисквания: отглеждат се най-малко 1 крава, или 1 биволица, или 2 овце, или 2 кози, или 2 свине . Средната им ИЗП е 6,9 дка, но те допринасят за близо 34% от общата стандартна разлика (СР) на страната. Повече от половината от тези стопанства са смесени, а 17,8% са специализирани в отглеждането на преживни животни.

2. Стопанствата от 2 до 16 ик.ед. са групирани в класове от II-ри до VI-ти и са средни по размер, 7% от стопанствата в страната са с размер от 2 до 16 ик. ед. и формират 16% от общата стандартна разлика на страната. Средната им ИЗП е 62,3 дка. Делът на специализираните стопанства в тази група се увеличава, но смесените все още доминират - около 41%. Най-често стопанствата в тази група са специализирани в отглеждането на полски култури (19,4%) или преживни животни (17,4%).

3. Големите стопанства (над 16 ик. ед.) - в класове от VII-ми до X-ти. Големите стопанства с размер над 16 ик. ед. са едва 5,5 хил. (под 1%), но допринасят за 50% от общата стандартна разлика на страната. Средната им ИЗП е 3 987,2 дка. Делът на смесените стопанства в тази група рязко намалява. Близо 2/3 от стопанствата са специализирани в отглеждане на полски култури. Делът на специализираните стопанства в отглеждане на преживни животни е минимален (около 2%). Последните отговарят на следните условия: отглеждат се най-малко 10 крави, или 10 биволици, или 50 овце, или 50 кози или 50 свине.
3. Фактори и показатели за равнище и ефективност от концентрацията

Върху равнището на концентрация и размерите на аграрните стопанства влияние оказват множество фактори, сред които по-важни са:



  • поземлен фонд, конфигурация и релеф на ИЗП

  • възможности за комасация на използваемата земеделска площ

  • наличие на водоизточници или хидромелиоративна инфраструктура

  • близост до населени места и пазарни центрове

  • агроекологични условия в региона

  • развита транспортна мрежа и състояние на транспортната инфраструктура

  • комуникации и инфраструктура

  • състояние на материално-техническата база

  • форми на собственост

  • образователно равнище и професионален опит на собствениците

  • пазари и достъп до тях

  • собствен и заемен капитал, до предприсъединителни фондове

  • изисквания за ефективно управление

  • социално-икономическа стабилност

  • аграрната политика на държавата

Необходимо е да се анализират както поотделно и в развитие предвид на промените в законодателството, европейските регламенти и изисквания и нашата реалност, така и да се има предвид комплексното им влияние при определяне на размерите на аграрните предприятия.

Ефективността от концентрацията се характеризира с показателите:



  • равнище на производителността на труда

  • равнище на производствените разходи

  • срок на откупуване на вложенията

  • норма на рентабилност на производството и др.


4. Интеграция на аграрното производство – същност и основни форми

Интеграцията е неотменен и важен процес в икономическото развитие на земеделската система. Развитието на концентрацията и специализацията неотменно води до задълбочаване на интеграционните връзки и същевременно те не могат да се осъществят ефективно без интеграция. В този смисъл формите на обществена организация на производството се намират в изключително тясна връзка и взаимозависимост.

Проявява се в осъществяване на рационални икономически връзки и взаимозависимости между отделните стадии на производствените процеси, подотраслите на земеделското производство, индустрията и други сфери на дейност, свързани със реализацията на цикъла „земя-краен продукт”.

В икономиката интеграцията отразява процесът на обединение, породен от единство в интересите и целите на участниците за определен период от време.

В земеделието тя е израз на обвързването на дейностите от производството, преработката и реализацията на продукцията на основата на съществуващите икономически и технологични зависимости между тях. Основните мотиви за подобно обединение са свързани със създаването на условия за по-добро на усвояване на производствените фактори и използване на съществуващите икономически условия.

Интеграцията се проявява във различни форми и степени, но в основата на всички е оптимизирането на организацията и управлението на връзките, породени по повод производството и реализацията на краен продукт.

В условията на пазарно стопанство най-значими са икономическите връзки, основани на общи цели и интереси, равнопоставеност на страните и запазване на самостоятелността на участниците. Продължителността на тези връзки зависи единствено от трайността на общия интерес.

В зависимост от сферата на възникване интеграцията бива:

1. Хоризонтална интеграция – отразява обвързването на едно ниво (отрасъл) – производство на земеделска продукция, преработка, търговия, обслужване. Т.е. осъществява растеж чрез вграждане в предприятието на една или повече сфери на дейност, развивани на същото ниво по веригата на производство, с което да се осигури достъп до нови пазари. По същество хоризонталната интеграция е процес на вътрешноотраслово коопериране, обезпечаващо задълбочаването на специализацията на отделните звена в единния технологичен процес, намаляване на разходите по производството, повишаване на неговата ефективност и подобряване на качеството на продукцията. Тя намира широко приложение: в животновъдството - фуражно производство и животновъдство, в зърнопроизводството – семепроизводителни, репродуктивни и производствени стопанства и т.н. Хоризонталната интеграция е основата за преход от многоотраслови към специализирани структури. В интеграционните схеми се включват и звената, ангажирани с първичната преработка на обемни и нетранспортабилни суровини .

Мотивацията за хоризонтална интеграция се основава на:



  • Икономии от мащаба

  • Нарастване на пазарна мощ

  • Изграждане на защитни механизми

  • Финансови фактори

  • Управленски мотиви идр.

2. Вертикална интеграция – характеризира връзките, възникващи по повод производството на краен продукт и неговата реализация – например между производството и преработката на земеделска продукция. Та отразява последователната вертикална връзка на различни нива на производствената и снабдителска верига „средства за производство – производство – преработка – реализация”. Това е процес на междуотраслово коопериране на производството, основано на по-висока степен на специализация, която води до намаляване на разходите по производството и повишаване на неговата ефективност.

Мотивация за вертикална интеграция може да е:



  • Техническо и технологическо усъвършенстване

  • Реализиране на извънпроизводствени икономии

  • Данъчни съображения

  • Ценова дискриминация

  • Елиминиране на посредници и др.

Вертикално сливане има, когато едно селскостопанско предприятие придобива свой доставчик (възходящо вертикално сливане) или клиент (низходящо вертикално сливане), т.е. сливане между предприятия, работещи на различни етапи на процеса на производство и реализация на продуктите (например сливане между пивоварна и верига заведения за продажба на бира). Вертикалните сливания може да доведат до увеличение на икономическата ефективност, въпреки че понякога могат да имат антиконкурентни последствия.

Вертикалната интеграция е необходима за по-точното съгласуване и синхронизиране на дейностите на всички свързани звена по вертикалната верига, както и за осигуряване на ритмичност, целогодишна дейност на взаимосвързаните звена, за бързо и ефективно реагиране на пазара.

По своята икономическа същност вертикалната интеграция е израз на икономически отношения, обусловени от специализацията на производството и разделението на труда, между взаимосвързани и взаимозависими звена. Конкретните форми на обвързване са различни.

Например в птицевъдството вертикална интеграция се осъществява между следните вертикално свързани звена:



  • фуражни заводи

  • селекционно-племенни стопанства

  • специализирани ферми за отглеждане на родителски стада и производство на хибридни пилета

  • ферми за отглеждане на кокошки-носачки и люпилни

  • ферми за отглеждане на пилета-бройлери

  • птицекланици и фирми за преработка на птици и яйца

  • преработка на отпадъци от птицевъдството

  • търговски звена на входа и изхода на производството

Вертикалната интеграция играе активна роля при усъвършенстване на технологията и осигуряване на ефективни технологични връзки. Има много примери за вертикална интеграция в земеделието. Тя може да отрази промяна на формата на продукта (земеделски производители, които отглеждат жито и сено за фураж в млекопроизводството) или комбиниране на стадиите в производствения процес при еднолична собственост. Например земеделски производител (или група земеделски производители) може да интегрира производствения процес вертикално по маркетинговия канал, за да осигури ефективен пазар за своята стока. От гледна точка на земеделския производител, върху решението за вертикално интегриране влияе комплекс от фактори - промени в печалбите и управлението, свързания риск и качеството на крайните продукти и доставки.

3. Диагонална интеграция – обхваща повече нива от веригата, като основният мотив е по-доброто използване на свободни ресурси или заемане на пазарни ниши. Тъй като връзката не е технологична, тази форма е и по-нетрайна.

4. Диверсификацията е често използваната стратегия за управление на риска и включва участие в повече от една дейност. Мотивацията за диверсификация се основава на факта, че ако една дейност има ниски постъпления, то други свързани с нея дейности са рентабилни – например различни видове посеви, или съчетание на растениевъдство и животновъдство, или стопанисване на земя в различни райони, за да е по-малка вероятността локалните природни бедствия да намалят добива на всички посеви едновременно. Мотиви за диверсификация могат да бъдат в тази връзка и:


  • Икономии от обхвата

  • Свиване на интереса на инвеститорите към традиционния отрасъл

  • Наличие на ненатоварени мощности и големи транзакционни разходи

  • Диверсификация на производствения риск

  • Навлизане в нови пазарни ниши и др.

Диверсификацията на земеделския продукт и на дейностите предлага възможности на предприемачите-земеделски производители да получават допълнителни приходи и да създават допълнителна заетост, като по този начин се намалява зависимостта им от производството на основните земеделски стоки – например често срещана форма на диверсификация в ЕС е винарна+ресторант+селски и винен туризъм; органично земеделско стопанство+гостилница+страноприемница+магазин+селски, риболовен туризъм и др. комбинации от земеделски и неземеделски дейности за спечелване на алтернативен пазар. Потенциалните източници на доходоносни идеи включват: личен опит и обучение; копиране навече реализирани продукти и идеи, съществуващ бизнес или съвместно предприятие ,хобита и интереси и много други идеи за дребен и среден бизнес.

В процеса на установяване на интеграционните връзки се спазват следните принципи:



  • Доброволност при осъществяване на интеграционните отношения

  • равнопоставеност на участниците независимо от мащабите на дейността им и икономическото им състояние

  • множественост на формите на интеграция при един и същ предмет на дейност – с цел осигуряване на конкурентност и антимонополна среда

  • плурализъм на формите на интеграция – важно условие за гъвкавост и адекватност спрямо променящите се условия.

В основата на всички форми на интеграция стои договорът. С него се уреждат всички параметри на интеграционните връзки и същевременно се гарантират правата на участниците в тях.

Конкретните форми на проявление на интеграционни връзки са многообразни:



  • коопериране – кооперациите като форма на интеграция в земеделието имат много широко присъствие в европейските страни и света – те обхващат дейностите на входа на земеделската производствена система (доставка на суровини, материали, торове, препарати, научно-практическо обслужване) и на изхода (първична преработка за реализация, преработка във вторични продукти, реализация, финансови услуги и др.).

  • междукооперативни предприятия – израз предимно на диверсификацията на производството в зависимост от икономическите условия в регионите и възможностите на кооперациите

  • ООД, холдинги (възможност за затваряне на цикъла „земя-краен продукт” – производство и преработка на растениевъдна продукция ( замразени и консервирани плодове и зеленчуци,вино и спиртни напитки и др) и животновъдна продукция (млечни и месни продукти). Те могат да осигуряват на интегрираните предприятия и финансови услуги, научно обслужване, пазари, участие в международни програми и др.п.

  • клъстери - нова форма за ЕС и у нас - географски близка група от производители на допълващи се или сходни продукти, процеси или ресурси, за привличане на иновации, специализирани услуги, ресурси и доставчици и пазари. Близка е до комбинация от вертикална и диагонална интеграция. Много подходяща структура на публично-частни партньорства между малките и средни предприятия и ефикасен модел за справяне с конкуренцията, оцеляване на пазара и повишаване конкурентноспособността. В сферата на земеделието у нас вече има клъстери във винопроизводството, млекопроизводство, производството на плодове и зеленчуци, пчеларството, охлювъдството, хлебни и сладкарски изделия, етерични масла, туризъм, дървопреработка и др. Съдействат ефикасно за повишаване на производителността и конкурентноспособността, бързо навлизане на иновации и прилагане на нови бизнес подходи.

Изборът на интеграционни връзки и форми е строго индивидуален и зависи от ред субективни и обективни икономически условия и фактори.






Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница