Лекарският съюз поиска спешна промяна на здравния бюджет



страница1/4
Дата08.05.2018
Размер0.54 Mb.
#67821
  1   2   3   4
Пресклипинг: „Здравеопазване”
19.06.2014




Лекарският съюз поиска спешна промяна на здравния бюджет

Парите на касата ще свършат през септември, предупредиха медиците

Ванина Стоянова
В началото на септември здравеопазването ще остане без финансиране. Няма вариант, в който здравната каса да спре да плаща - фалит на касата означава и фалит на здравеопазването. Това предупреди вчера шефът на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов пред БНР. Заместникът му д-р Юлиан Йорданов пък добави по БНТ, че "отиваме към катастрофа в здравеопазването". Според шефовете на БЛС дефицитът в бюджета на здравната каса е към 400-500 млн. лв.

Ако сега, в тези дни до края на месеца, не се вземат мерки, не виждам после как ще стане това при липса на парламент, подчерта Райчинов. Той припомни, че няма как при служебно правителство да има актуализация на бюджет. Докато политиците в момента се занимават с избори, за нас опасността просто да спре здравеопазването става все по-реална, предупреди шефът на БЛС. Според него незабавно трябва да се направи анализ, за да се види каква е необходимата сума за финансиране на здравеопазването. След това по най-бързия начин през парламента да се вземе решение за покриване на дефицита.

Едно от решенията е държавата да заплаща пълния размер на здравните вноски за осигурените от нея категории - държавни служители, пенсионери, деца и др. Другият вариант е директна актуализация на бюджета, предложи Райчинов. И двете изискват промяна в закони, т.е. могат да станат само при работещ парламент. Не е ясно и откъде ще дойдат парите. Лекарите напомниха и за друг ангажимент на здравното министерство - да се промени правителственото постановление, с което се въведоха фиксираните бюджети за болниците. Засега имаме само писмо от министерството, че е сформирана комисия, нищо друго не се е случило, каза Райчинов. Той призова "да се прояви разум независимо от политическите битки".

От болниците пристигат сигнали, че касата продължава да притиска лечебните заведения да подписват анекси, които ги обричат на липса на финансиране, съобщи шефът на съсловната организация. Ако финансовият ресурс не стигне и някои болнични мениджъри са принудени да пуснат персонала си в неплатен отпуск, много трудно тези болници ще започнат да функционират отново, заяви д-р Йорданов.

До редакционното приключване вчера нямаше коментари от министерството, касата и парламентарната комисия по здравеопазване.

Призив

В писмо до здравния министър лекарският съюз настоя за отмяна на "абсолютно неприемливото" постановление, с което се приемат предложените от касата методики за заплащане на медицинската помощ в извънболничната и болничната помощ. Оттам призоваха министър Таня Андреева да използва правомощията си и да прекрати опитите на НЗОК да налага на договорните си партньори неприемливи за тях клаузи.





Здравната каса на червено през септември
Здравната каса ще е на червено от септември. Дотогава ще стигнат парите за здравеопазване. След това финансирането на болниците е под въпрос. Това стана ясно от изказване на председателя на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов пред БНР.

По думите на д-р Райчинов касата е трябвало да бъде готова с доклад за състоянието на бюджета до 15 юни, тъй като дефицитът се очертава да е 400 милиона лева.

Според ръководството на съюза са необходими бързи мерки за гарантиране устойчивото функциониране на сектора. В противен случай наесен болниците ще изпаднат в паричен колапс и ще ограничат дейността си само до спешните случаи, тъй като няма да могат да поемат разходите си. Затова Българският лекарски съюз настоява за спешно актуализиране на бюджета на касата.

Съсловната организация поиска незабавна среща с премиера Пламен Орешарски, финансовия министър Петър Чобанов и председателите на всички парламентарни групи, на която да се предприемат мерки за спасяване на здравеопазването ни.


Д-р Александър Златанов, и.д. директор на Центъра за спешна медицинска помощ София-град:

Линейката стига до пациента за 17 минути

Въвеждаме електронни картони в Спешната помощ

Силвия Николова
Д-р Александър Златанов е роден в Самоков

Завършил е Медицинския университет в София, по специалност е хирург

Има придобити специализации по здравна култура, здравен мениджмънт и трудова медицина

След като завършва медицина и практикува като лекар, завършва задочно и Свищовския икономически институт ,,Димитър А. Ценов"

Професионалната му кариера започва като лекар в Центъра за спешна помощ в Самоков, а впоследствие и в Центъра за спешна медицинска помощ за София-област

От 2013 г. е директор на Районната здравна инспекция-София област

От 3 юни е изпълняващ длъжността директор на Центъра за спешна медицинска помощ София-град

- Д-р Златанов, имахте среща с кмета Йорданка Фандъкова, на която трябваше да се решат основни въп­роси за осигуряването на спешната помощ в София. Ще имаме ли и общинска спешна помощ? Какво ново да очакваме?

- Срещата беше много ползотворна. Кметът Фан­­дъкова познава из­­клю­­чително добре проблемите и е отворена за диалог и съдействие. Тя е направила не малко за спешната помощ, например изнесените звена, които са готови, но няма екипи в тях. Обсъдихме възможността част от неотложната помощ, която е обект на нашите екипи, постепенно да премине като ангажимент на Столичната община. Това означава, че където има неотложни кабинети в общинските болници и диагностично-консултативните центрове, те да бъдат осигурени с медицински екипи и да поемат пациенти денонощно. И сега има няколко такива, които работят, но софиянци не знаят точно къде са. Затова гражданите ще бъдат известявани многократно и под различни форми за тези неотложни кабинети, например чрез своите лични лекари, чрез медиите и всякакви форми на информация. Тези кабинети ще поемат случаите, които не са спешни.



- По дефиниция на Световната здравна организация за спешно състояние се приема всяко едно, стига пациентът да смята, че случаят му е спешен. Как тогава и кой ще отсява спешните от неспешните болни?

- Ще разчитаме на тяхната самооценка. Нап­ример една не много висока температура или болково състояние са неотложни. Предстои обаче да бъде изградена много тясна връзка между тези кабинети и Центъра за спешна помощ. Така ако се окаже, че човек е отишъл в неотложен кабинет, но състоянието му изисква спешна медицинска помощ, да му бъде изпратена линейка, която да го закара в подходящата за него болница. Пред­стои да изградим и система за по-доброто обслужване на хората от компактни групи. В случая става дума за ромското население в кв. “Фи­­липовци". Достъпът до тези хора е труден. Оттам получаваме много сигнали за спешна помощ, която се оказва, че е неотложна. Линейките стигат трудно до самите адреси. С кмета Фандъкова се договорихме в изградената там сграда да бъде сформирано звено за денонощна неотложна помощ. Така ще осигурим тези български граждани с лекарска грижа, тъй като са много бедни и нямат възможност да се лекуват. Там дежурства могат да дават общопрактикуващи лекари. Когато даден случай се окаже, че е спешен, също ще изпращаме линейка, която да транспортира болния до съответното лечебно заведение.



- Спешните кабинети и “Пирогов" се пълнят от такива бедни хора, тъй като само спешната помощ е безплатна за здравнонеосигурените. Как обаче след като звеното във “Фи­­липовци" ще е неотложно, а пациентите са отпаднали от здравноосигурителната система, ще бъдат лекувани безплатно?

- Лечението на децата, непълнолетните до 18-годишна възраст и пенсионерите се покрива от Националната здравноосигурителна каса. Това е въпрос на отговорна социална политика. С кмета Фандъкова обсъдихме възможността да се търси финансиране за заплащането на лекарите, когато оказват медицинска помощ на здравнонеосигурени граждани от кв. “Филиповци". Незави­симо че тези хора са с прекъснати осигурителни права, не можем да ги оставим без здравна помощ.



- Преди време заявихте, че сте амбициран да сведете пристигането на линейката до 17-ата, вместо до 20-ата минута, какъвто е стандартът. Още ли настоявате на това, особено като се имат предвид летните ре­­монти в столицата?

- Минутите за стигане до адрес по стандарт всъщност са 20. Ние обаче можем да намалим времето до 17, за да не спорим с журналистите за 3 минути, както се случва понякога. Договорихме се с кмета Йорданка Фан­дъкова да получаваме всекидневно информация за започнатите ремонти и възможните обходни маршрути, за да не попадат линейките на такива изненади. Тази информация вече тече към Центъра за спешна медицинска помощ от вторник. Обсъдихме възможността Столичната община да ни съдейства по отношение на видеонаблюдението. Например при обаждане за инцидент на място, което попада в обсега на дадена камера, да се обаждаме в центъра за наблюдение и преди отпътуването на екипа да сме наясно за мащаба на инцидента и неговия характер. Така от една страна ще сме по-подготвени, а от друга ще бъдат предотвратявани фалшиви сигнали. От няколко дни предприех модернизиране на районната ни координационна централа. Това означава задействането на система от компютри, вкарването в действие на електронни картони за всеки пациент.



- Въвеждане на електронен картон? Нима искате да кажете, че в ХХІ век че обаждания за спешност се приемат все още на ръка?

- Векът е ХХІ-и, но има и работа на ръка, което съвсем не е повод за гордост. Сега, когато дойде изписаното на екран съобщение от единния телефон 112, наш служител го приема, записва и го предава на друг служител, който на свой ред вписва повикването в картон, който след това се архивира. Занапред тези картони ще изчезнат, вместо тях служителят ще вписва всички подробности за даден пациент в падащо меню. След като екипът окаже помощ и закара пациента в дадено лечебно заведение, ще дава обратна информация, която ще се вписва в електронния картон на пациента. Амбицията ми е впоследствие да знаем и вписваме и от какво е лекуван човекът, на кой ден е изписан и дори да се вписва и най-лошото, ако се случи с него. Така, ще имаме по-добра информация за нашата работа. По този начин ще сме наясно за всяка стъпка до хоспитализацията на човека.



- След като преди месец бяхме изправени пред реалната опасност спешната помощ в София да спре работа и това бе огласено широко, намаляха ли фалшивите сигнали, станаха ли шофьорите по-толерантни към линейките на пътя?

- Прави впечатление, че шофьорите в София действително станаха по-толерантни към линейките. Вече им дават път, определено са по-толерантни към колите на спешната помощ. На­­маляха и фалшивите сигнали. Тях обаче все още ги има. Затова според мен трябва да се въведат солени парични санкции за всяко ненужно викане на линейка и тези глоби да не подлежат на обжалване, така, както се процедира в Европа. У нас не ми е известно да има санкционирани.



- Вече втора седмица, откакто обявихте, че Центърът за спешна помощ в София ще приема лекари от болници да работят на половин щат. Имате ли вече попълнение от лечебните заведения?

- Има доста желаещи от почти всички големи болници в София. Не бихме искали обаче те да идват при нас силово, по заръка на шефовете си. Затова след като директорите на болници ни подадоха списъците с имената на желаещите, ние се срещаме с всеки един човек, обясняваме му условията при нас и едва след това приемаме документите му, ако реши да си ги подаде. Към момента се срещнахме с около 40 човека, от тях 20-ина подадоха заявления за работа. Очаквам до края на месеца да дойдат още желаещи. Смятаме да включим новите хора в графиците в разгара на лятото, когато започнат отпуските и обикновено медиците не достигат. Към момента се справяме с наличните лекари, фелдшери и медицински сестри в центъра. Отделно от тях имаме и лекари, които подадоха заявления за постъпване на пълен щат. Във вторник работихме с 16 екипа, в понеделник с 19 екипа, хората са достатъчни. Действаме нормално и по отношение на време, и на качество.



- От кога ще заработят изнесените звена на спешната помощ в крайните квартали?

- От изнесените звена към момента работят само тези в Ботунец и Нови Искър. Оборудвани с апаратура и всичко необходимо са тези в Студентски град, бившата Окръжна болница, Пета поликлиника, “На­­дежда" и “Люлин", но са без хора. В тях няма да се осъществява лечебна дейност. От тези пунктове ще тръгват екипите с линейки, като те ще поемат случаите предимно в рамките на района, за да се спести време за пътуването на линейката. От началото на юли започваме постепенно да включваме в действие всяко едно от тези звена.


Задачи с повишена трудност

Светла Каролева
Това, че здравеопазването ни е недофинансирано, не е новина. Факт е, че и в момента има поне 400 млн. лв., които са дупка в бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Болниците непрекъснато са в преразход на средства, които касата няма как да компенсира. Излиза, че нещо в системата на здравеопазването ни е сбъркано. По закон всеки български гражданин трябва да внася здравни осигуровки, за да ползва лекарска помощ и услугите на болниците. За съжаление близо милион и половина българи обаче не го правят. След тях има както хора с възможности, така и безработни. От своя страна държавата трябва да осигурява държавните служители и военнослужещите, което силно товари бюджета. Може би по-редно би било тези служители сами да правят осигуровките си за здраве, тъй като са със сравнително високи доходи. От казаното дотук става ясно, че Здравната каса непрекъснато трупа дефицит, който трябва да бъде попълван със средства от общия бюджет. Задача с повишена трудност в условията на криза.

Болниците пък, за да получат повече средства, непрекъснато играят старата игра на котка и мишка с касата. Факт е, че на много места не липсват надписани фалшиви клинични пътеки и други отчетни документи за несвършени прегледи, които се приемат на юнашко доверие. Резултатът е - хронична липса на средства, особено за хората с онкозаболявания, чийто брой нараства всяка година. Тежък е случаят с двегодишната Бети от Кюстендил, която е болна от левкемия. Семейството разчита на лечение в Америка, тъй като единствено от там им дават надежда. Друга възможност няма. От месеци в интернет тече дарителска кампания. Събрани са вече около 250 хиляди лева, но още много не достигат. Подобна съдба имат още десетки пациенти, които водят тежка борба с коварната болест. Ако фондът бе с по-богат бюджет, може би картината щеше да е друга. Бюджетът на Фонда за лечение на деца в чужбина за 2014 г. е около 15 млн. лв., след като в началото на годината бе увеличен с 5 млн. лева. През 2012 г. той подпомогна лечението зад граница на 715 деца. През 2013 г. фондът отпусна 12,1 млн. лв. за лечението на 1220 малчугани. Може би така са правени и разчетите му, да има лимит на подпомагането, за да достигнат средствата до повече пациенти.

Образованието ни също има финансови дертове. Преди години се закриха много селски училища, което бе икономически оправдано. Съвременното училище все още е далече от критериите за добро европейско ниво на образование и крета в познатия коловоз на миналото. Вкарването на принципите на пазарната икономика в школата доведе до надписване на ученици, за да не се закриват паралелки например. Кого обаче лъжем в случая? Вземаме пари от държавата за несъществуващи дейности и после се чудим защо средствата все не достигат.

Затова трябва да се търсят начини как да се привлекат свежи пари в образователната ни система. Актуална е инициативата на Брюксел да се съберат 1 млн. подписа на страните - членки на Европейския съюз, до 6 август, за да бъде внесено в Европейския парламент искането 5% от брутния вътрешен продукт на всяка държава да отива за образование.





Дълговете на болниците скочили с 9 млн. лв. за 2 месеца
и в края на април са близо 411 млн. лв. по данни на МЗ. Здравната каса има пари само до септември, дефицит за близо 500 млн. лв. и настоява за анекси с болниците, че може и да не плати надлимитната дейност, съобщи шефът на лекарския съюз д-р Цветан Райчинов. Оттам настояват за актуализация на бюджета, преди да се разпусне парламентът.
Звън от телефон издал, че баба и внучето и са в асансьорна шахта

Млада майка, довела бебето си на лекар, и сестра от медицинския център в Бургас спасили Валя Колева и малкия Александър

Диана Саватева
51-годишната Валя Колева и внучето й Александър можело да останат с часове върху тавана на асансьора за инвалиди в медицинския център в кв. "Славейков" в Бургас, научи "24 часа".

Заради съобразителността на млада жена и помощта на медицинска сестра в момента Ваня и детето са добре.

В същия ден Магдалена Кирова, която е майка на 9-месечно бебе, заедно със своята баба Магда са отишли в медицинския център, тъй като детето й имало температура.

"Още щом влязохме вътре, чухме писъци и плач. На втория етаж разбрахме, че жена с дете е паднала заедно с количката в асансьорната шахта. Внучката ми набра спешния телефон 112 и информира за инцидента", разказа Магда Иванова.

Вчера тя е разговаряла с Вълко Колев, съпруг на пострадалата Валя.

"Исках да му разкажа какво се е случило от напълно човешка гледна точка", твърди Магда.

"Писъците на жената и плачът на детето се чуваха 3-4 минути, после всичко утихна. Дойде жена, явно от персонала, и доведе един мъж, който със специална дръжка отвори вратата. Тогава видяхме, че на платформата няма никой", продължава разказа си Иванова. Пенсионерката не познава персонала в здравното заведение, но чува как една от жените изразява предположение, че всъщност няма пострадал. Жената, която е викала, е излязла от сградата и проблем няма.

Внучката обаче преценила, че това не е сигурно, и решила да провери - слязла на долния етаж и попитала две момичета, които били пред сградата, дали са виждали жена и дете с количка. Отрицателният отговор я накарал да се съмнява, че бедстващите хора са още в шахтата. Междувременно е пристигнала извиканата от Магдалена линейка, но се е върнала, тъй като на практика не е имало кого да транспортира

Младата жена обаче не се отказала - с помощта на сестрата от медицинския център издирила координатите на миналите по-рано през деня пациенти.

Едно телефонно позвъняване сложило край на всякакви съмнения. Сестрата от центъра позвънила на майката на малкия Алекс, а тя от своя страна позвънила на своята майка.

Когато звънът се чул от шахтата, разбрали, че Валя Колева и детето са върху покрива на клетката.

"Не смятам, че съм направила нещо особено, всеки би позвънил на телефон 112 и би се опитал да помогне", каза вчера по телефона Магдалена Кирова. Според нея заслуга има сестрата, която намерила кураж да позвъни на майката на Алекс.

"Изключително съм благодарен на тези жени. Не ми се ще дори да си помисля какво щеше да се случи, ако всички бяха решили, че проблем няма и никой не е пропаднал в шахтата", казва съпругът на Валя - Вълко.

Според запознати е съществувала реална опасност при вдигането на платформата нагоре Валя и детето да бъдат наранени сериозно Разстоянието между тавана на платформата и горната стена на шахната е около 60 см, спасило ги това, че Валя била паднала, а детето останало в количката.

Както "24 часа" писа, районната прокуратура в Бургас започна разследване за причиняване на телесна повреда поради незнание или немарливост. Разпитват се свидетели, назначена е и техническа експертиза.

Според Вълко Колев състоянието на жена му постепенно, макар и бавно, се подобрява, но тя все още не може да си възстанови спомените от деня на инцидента.





Болестта на Бехтерев мъчи 30 000 българи
Близо 30 000 българи страдат от неразпознаваемата от обществото ни болест на Бехтерев.

Тя е хронично автоимунно ревматично заболяване, което причинява изключителни болки в гръбнака, води до постоянна умора и възпаления по цялото тяло, като засяга различни органи. С течение на времето се стига до инвалидизация и срастване на прешлените на гръбначния стълб.

Болестта е много коварна, тъй като засяга все млади хора - между 18 и 35 г. Освен това е нелечима. Всекидневната битка на застигнатите от нея е максимално да отложат развитието й във времето.

Тъй като заболяването все още е недостатъчно познато у нас, към него най-често се подхожда с неразбиране и страх, а пациентите с Бехтерев са доста изолирани от близки и познати. Тези фактори оказват сериозно влияние върху качество им на живот и развитието им като активни личности и равноправни граждани.

"Засега причината за появата на заболяването е неизвестна, затова и не съществува терапия, която да води до трайно и окончателно излекуване", обясниха специалисти. Откритите лечения имат за цел да облекчат симптоми, които са: болка, схващане в гръбначния стълб, загуба на подвижност в гръбнака, оплаквания от другите стави и вътрешните органи (бели дробове, сърце, бъбреци и др.). Досега известните лечения също така се целят в предотвратяването на появата на нови симптоми, както и в предпазването от трайна деформация на гръбнака (да не се стигне до положение, при което той се огъва напред - т. е. като буквата "С").

Най-новата терапия на коварната болест е биологичната. Тя потиска болестната активност, като намалява възпалението в ставите и другите органи, подобрява подвижността на гръбнака. Тя е особено ефективна в случаите на дълго продължаваща болест на Бехтерев със сериозно засягане на гръбначния стълб което не се повлиява от нестероидни противовъзпалителни средства, както и от метотрексат и сулфасалазин. Според ревматолози единствено биологичните средства спират развитието на болестта на Бехтерев, докато останалите медикаменти за заболяването не могат да стопират уврежданията, които тя причинява. "Доказано е, че изключително благоприятният ефект на тези медикаменти може да продължи дълго във времето, а спирането на лечението води до връщане на симптомите със същата сила в рамките на няколко месеца", предупредиха специалисти.

България е единствената държава в ЕС, която не плаща изцяло стойността на лекарствата, необходими за лечението на пациенти с Бехтерев. В момента Националната здравноосигурителна каса покрива 75% от цената им, фирмите производители на медикаментите поемат останалите 25%.

Експертите подчертаха също, че в Европа биологичната терапия е на трето място по разходи за лекарства, а в България - едва на девето. Т.е. за да се постигнат средните нива в Европа, НЗОК трябва да започне да отделя три пъти повече средства за биологични медикаменти.



Поставянето на диагнозата отнема между 6 и 8 години

Тъй като болестта на Бехтерев причинява болки в гръбнака, а те са много често срещани, докато тя се установи и се постави правилната диагноза, минават между 6 и 8 години. А през това време вече са настъпили необратими изменения, заяви пред "Труд" Живко Янков, председател на Българското сдружение на болните от болестта на Бехтерев. Самият той също е с застигнат от заболяването.

"Всички повалени от Бехтерев българи се лекуват. Проблемът на заболяването е в болката. А тя бива два вида - механична и хронична", посочи Янков. Комплексното лечение включва приемането на медикаменти, физикална рехабилитация и работа с психолог. Пациентите доплащат средномесечно за лекарства между 100 и 500 лв., зависи каква терапия ще им предпише ревматологът.


Спешната помощ влиза директно в телефон 112




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница