Община трекляно общински план за развитие 2005-2013 година



страница1/6
Дата06.10.2017
Размер1.09 Mb.
#31743
  1   2   3   4   5   6
ОБЩИНА ТРЕКЛЯНО

ОБЩИНСКИ

ПЛАН

ЗА РАЗВИТИЕ

2005-2013 ГОДИНА

2

СЪДЪРЖАНИЕ

I. АНАЛИЗ НА МАКРОИКОНОМИЧЕСКАТА И СОЦИАЛНАТА

ОБСТАНОВКА В СТРАНАТА И ПРОГНОЗА ЗА РАЗВИТИЕТО Й

ДО 2013 Г. .................................................................................... 5

II. ОБЩА ПРИРОДО-ГЕОГРАФСКА, ТЕХНИЧЕСКА,

СОЦИАЛНО-ИКОНОМИЧЕСКА И ДЕМОГРАФСКА

ХАРАКТЕРИСТИКА НА ОБЩИНАТА ................................................. 9

III. АНАЛИЗ, СЪСТОЯНИЕ И ПРОБЛЕМИ НА ИКОНОМИ-

­ЧЕСКОТО, ИНФРАСТРУКТУРНОТО, СОЦИАЛНОТО И

ДУХОВНОТО РАЗВИТИЕ НА ОБЩИНАТА ........................................ 14

IV. АНАЛИЗ НА СИЛНИТЕ И СЛАБИТЕ СТРАНИ,

ВЪЗМОЖНОСТИТЕ И ЗАПЛАХИТЕ ЗА КОМПЛЕКСНОТО

РАЗВИТИЕ НА ОБЩИНАТА ............................................................. 31

V. ВИЗИЯ, ЦЕЛИ, ПОДЦЕЛИ, ЗАДАЧИ И ПРИОРИТЕТИ ЗА

ИКОНОМИЧЕСКОТО, ИНФРАСТРУКТУРНОТО И

ДУХОВНОТО РАЗВИТИЕ НА ОБЩИНАТА ......................................... 34

VI. ОСНОВНИ ФАКТОРИ И УСЛОВИЯ ЗА РЕАЛИЗИРАНЕ НА

ПЛАНА ЗА РАЗВИТИЕ НА ОБЩИНАТА............................................. 55

VII. УПРАВЛЕНИЕ И КОНТРОЛ ПО ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА

ПЛАНА ЗА РАЗВИТИЕ НА ОБЩИНАТА ДО 2013 Г. .......................... 68

VIII. ФИНАНСОВИ ПАРАМЕТРИ НА ПЛАНА ЗА РАЗВИТИЕ

НА ОБЩИНАТА .............................................................................. 69

ПРИЛОЖЕНИЯ .............................................................................. 73

з

УВОД



Планът за развитие на община Трекляно в периода 2005-2013 г се разработва в изпълнение на Закона за регионалното развитие, на други закони и нормативни актове. През 2004 г. България бе приета за член на НАТО и предстои приемането й в Европейския съюз на 1 януари 2007 г. В Европейския съюз е приет 7-годишен период на планиране, който започва на евентуалната дата на присъединяването ни.

Заедно с това той е и за 2005 и 2006 г. за да се избегне един цикъл за планиране.

Макар че България официално по всяка вероятност ще стане член на Европейския съюз на 1 януари 2007 г., планът за развитие на общината е съобразен с изискванията на основните документи на Европейския съюз - Европейската Конституция, Лисабонската стратегия и др.

Европейската конституция урежда основните въпроси на изграждането и функционирането на Европейския съюз. В нея подобаващо място е отделено на местните органи на самоуправление.

Лисабонската стратегия съдържа основните стратегически въпроси, свързани с икономическото и социалното развитие на държавите от съюза.

Програмата е насочена към реформата на финансовите пазари с оглед на осигуряването на продуктивни и ефективни инвестиции за стимулиране икономическото развитие на страните-кандидатки. Подобаващо място е отделено и на иновациите като важно средство за повишаване производителността на труда както за новите, така и за настоящите страни-членки.

В програмата от Лисабон са посочени конкретните цифри, които би следвало да се постигнат в Европейския съюз до 2010 г.

- производството да се увеличи с 40%;



4

- да се създадат 20 милиона работни места;

- заетост 70% при мъжете, а за жените 60%;

- реален ръст на БВП 2-2,5%

- 93% навлизане на интернет в училище;

- средно равнище на държавния дълг да се повиши до 64%;

- публичните разходи за образование като дял от БВП да се повишат до 4-9%.

Предлаганият план на основата на постигнатите резултати в досегашното развитие на общината е призван да определи основните проблеми, мисията, приоритетите и задачите, които си поставя общинското ръководство за икономическото, инфраструктурното, социалното и духовното й развитие;

архитектурно-художественото оформление; строителството и чистотата; борбата с престъпността и осигуряването на обществения ред; проблемите на децата, младежите, жените, болните, инвалидите и пенсионерите. Заедно с това да посочи и основните направления на развитие на о1делните сфери на дейност, ресурсите, формите и средствата за реализацията на целите и задачите.

Подготовката на плана за развитие на общината започна с издаването на заповед на кмета, в която бяха определени задълженията на отделите и етапите за неговата подготовка,

В продължение на няколко месеца на основата на писмени методически материали от експертите, отделите представиха изходни данни за състоянието на сферите, за които отговарят, Проведени бяха срещи с ръководствата на някои фирми, с кметските наместници в селата, с ръководствата на някои политически партии, и неправителствени организации.

Планът за развитие на общината е, разработен в съответствие с нормативната база и изискванията на науките за управление и комплексно планиране.

Социално-икономическата ситуация в общината може да бъде охарактеризирана като сложна. Общината попада в графата

5

и за изостанал планински район и за изостанал граничен район.

Визията на общината - Трекляно, община с традиции и устойчиво развитие на икономиката, добре развито съвременно селско стопанство, оптимално решаване за етапа, проблемите на отделния човек като личност и гражданин, на основата на социална пазарна икономика, която осигурява нарастване на заетостта и доходите на домакинствата.

Приоритетите в развитието на общината са: селско и горско стопанство, туризъм, създаване на нова и подобряване на съществуващата техническа и социална инфраструктура.

Реализирането на плана ще доведе до чувствително подобряване доходите на хората, привлекателността на общината като туристически център. Приоритетите и специфичните цели на плана отговарят на проектите и целите, формирани в Областната стратегия за развитие и Регионалния план за развитие.

I. АНАЛИЗ НА МАКРОИКОНОМИЧЕСКАТА И СОЦИАЛНАТА ОБСТАНОВКА В СТРАНАТА И ПРОГНОЗА ЗА РАЗВИТИЕТО Й ДО 2013 Г.

България преживява изключително тежки години след 10 ноември 1989 г. Възприетият грешен модел на преход от социализъм към капитализъм доведе до катастрофални резултати в икономическата, социалната и духовната сфери на живота. Спадът в икономиката е тотален. Редица подотрасли на индустрията практически са ликвидирани. Практически не се обръща почти никакво внимание на технологичните и високотехнологичните отрасли. Селското стопанство поради съвършено погрешна философия за извършване на т.нар, "поземлена реформа" е поставена на колене. Общата продукция на земеделието намаля с 40%. Инвестиционната дейност е далеч под критичния минимум.

Показателят "Брутен вътрешен продукт на глава от населението" според специалистите е най-укрупненият и най-


6

често използвания показател за сравнителен анализ в тази област. В Полша БВП на глава от населението за 2004 г. е 22785 щ.д., а в България е 3255 щ.д. Изоставането от поляците е 7 пъти. България създава БВП само 19% от средното за Европа. При поляците това са 33%, а при чехите 55%, а за Гърция - 66%.

Кредитното и финансовото доверие към страната е крайно ниско, България заема 65-70 място в света.

Рентабилността на производството след въвеждане на валутния борд се влошава. Нормите за натрупване са около 11% при 20-22% в развитите и реформиращите се икономики.

Издръжката на живота продължава да поскъпва. Докато през 1990 г. месечната издръжка на едно лице от домакинство е 165 лв. през 2004 г. е 320 лв.

Жизненото равнище на хората се влоши рязко. Чувствително намаля покупателната способност на работната заплата, на пенсиите (напр. на социалните). Реалните доходи на хората се увеличиха символично, а цените многократно. Над 80% от населението живее бедно. Много хора не задоволяват елементарните си физически нужди. Чувствително намаля консумацията на хляб, захар, плодове, зеленчуци, мляко, месо. Около 10 пъти намаля строителството на жилища. Богатите станаха 10 пъти по-богати от бедните. Хората в буквалния смисъл на думата са на ръба на физическото оцеляване. Плачевни са характеристиките за здравното състояние на населението. Поради невъзможност да си платят животоспасяващи операции не са малко хората, които напуснаха преждевременно този свят.

Структурната реформа за сега само изкарва на улицата нови безработни, без да осигурява препитание. Броят на официално регистрираните надхвърля 400 000 или 12%. Реалната безработица в страната е далеч по-висока.

Сенчестата икономика според Световната банка е около 40% от БВП в България. Производителността на труда е 10-15 пъти по-ниска от най-развитите страни в света.

7
В резултат на тоталната стопанска разруха образованието, науката, културата са в окаяно състояние. Старите хора, болните и инвалидите са оставени на произвола на съдбата. Престъпността силно нарасна, а правозащитната система силно намали своята ефективност. Много райони и общини изпаднаха в бедствено икономическо, социално и екологично положение,

Затова пред България няма алтернатива, освен тази, да се прави действителна реформа в името на обикновения българин и решаване на глобалните проблеми на основата на съвременните световни стандарти.

Реалният изход от положението е свързан с разработката на нова философия и концепция за по-нататъшното ни развитие. Главното в тази концепция би следвало да бъде създаването на всички условия и предпоставки за по-нататъшното всестранно развитие на страната и обикновения българин.

Затова особено би помогнала разработката на дългосрочна Стратегия за развитие на страната, в която да се открои главната цел, подцелите, задачите и конкретните мерки, които трябва да се изпълнят за тяхната реализация.

Добре би било тази стратегия да бъде приета с консенсус от основните политически сили и да бъде ръководство за действията на бъдещите български правителства.

При прогнозата за развитие на макроикономическата и социалната картина в развитието на страната би следвало да се отчетат благоприятните и неблагоприятните външни условия, необходимостта от решително провеждане реформите в страната на поносима социална цена.

По-конкретно това означава да се имат предвид следните обстоятелства:

1. На лице са сериозни проблеми в развитието на европейските страни. Независимо, че бе въведено еврото като единна евро валута в тях почти няма ръст на БВП. Сериозни противоречия има между тях по решаване на отделни

8

икономически и търговски въпроси особено в областта на селскостопанската политика на съюза.

2. България вече е член на НАТО, а най-вероятно на 1 януари 2007 г. ще стане член на Европейския съюз.

Присъединяването ни към Европейския съюз е свързано с изпълнението на определени условия:

- Стабилност на демократичните институции;

- Практическо осигуряване върховенството на закона и превръщане на държавата ни в правова;

- Функционираща пазарна икономика;

- Икономика, способна да издържа на конкурентния натиск на ЕС;

- Изпълнение на критериите за развитие на икономиката.

Докато за стабилността на демократичните институции и функционирането на правовата държава са необходими по-малко усилия, то за реализацията на останалите условия са необходими огромни усилия, които просто сме длъжни да направим.

Това предполага решително повишаване производител­ността на труда, увеличаване на произведения БВП на глава от населението, достигане на поносимо ниво на жизнено равнище до средното за съюза.

Изоставането тук е изключително голямо. Влизането ни в Европейския съюз не е въпрос на подаяние от него, а преди всичко на вътрешната ни способност да решим сами собствените си проблеми.

3. Основното, което би следвало да се направи, е да се измени моделът на извършване на икономическата реформа, като се отчетат националните особености и се решат по-добре проблемите на отделния човек, на държавата и се изпълнят критериите и показателите за влизане в Европейския съюз.

Главното в икономическата реформа е тя да бъде социално ориентирана, като се осигури равнопоставено право на съществуване на държавната, общинската и частната собственост.

Създаването на данъчни преференции за привличане на


9

чуждестранни инвеститори, осигуряване на нови работни места, подкрепа на българския производител, стимулиране на износа са основните жалони в нея.

4. Очакваният ръст в европейските страни до края на 2013 година ще бъде 2-3% като отговор на положението у тях.

Отчитайки реалното положение в страната, създадените предпоставки и условия и изискванията за присъединяване към Европейския съюз можем и трябва да отстояваме реален ръст 7-8%, което е в основата на настоящата разработка.

Прогнозата за социалната картина е свързана с необходимостта от отчитане изключителното ни изоставане спрямо членуващите държави от Европейския, сьюз.

При възможния и необходим ръст на БВП от 7-9% реалният годишен ръст на доходите може да стане 13-15%.

Това може и трябва да стане при условие, че политическите сили в страната постигат консенсус по решаване на стратегическите въпроси, а управляващите съумеят така да подходят, че да направят всичко необходимо тези възможности да станат реалност.



II. ОБЩА ПРИРОДО-ГЕОГРАФСКА, ТЕХНИЧЕСКА, СОЦИАЛНО-ИКОНОМИЧЕСКА И ДЕМОГРАФСКА ХАРАКТЕ­РИСТИКА НА ОБЩИНАТА.

Община Трекляно е разположена на площ от 252 кв. км. Граничи със Сърбия, Кюстендилска, Земенска и Трънска общини. Районът е планински, силно пресечен, известен по географското понятие Краище. Надморската височина варира от 710 до 1717 м. Територията се характеризира със сложен геоложки строеж. Тази сложност се изразява в разнообразен по произход и възраст скален състав. Средногодишният брой от дните с валежи обхваща една трета от годината като най-много валежни дни се наблюдават през май и ноември, а най-малко през август и септември.

Релефът оказва сериозно въздействие на посоката и
10

скоростта на ветровете. С най-голяма средна скорост на ветровете се отличават месеците април и май, а с най-малка октомври и ноември.

Водите преминаващи или формиращи се в района могат да бъдат отделени на две групи - подземни и речни. Подземните води са представени от карстови и грунтови извори. Най-гопяма река в района е Треклянска, дълга 37 км, в която се вливат Драгойчинска, Средоречка, Метохийска, Бъзовичката и Косовската реки. Максималната стойност на устойчивост е през април, а минималните стойности през август.

Разнообразието в релефа и скалната основа обуславя наличието на различни почвени типове и подтипове, поделени на дълбоки, средно ерозирани и фрагментирани. Към дълбоките почви с помощта на А и В хоризонти повече от 80 см спадат алувиално - ливадните, делувиалните, псевдоподземните и кафяви горски почви. Към средно ерозираните почви спадат варианти на излишните каменни почви и кафяви горски почви, ерозирани върху кората.

Към плитките почви спадат почвите с неразвит профил 10-15 см, които на места са ерозирани. Представени са от литосоли и ретосоли. Почвените типове в района включват канелните, кафявите и горските почви.

Канелните горски почви са разположени по склоновете на Милевска планина в района северно от Трекляно Шатковски рид и Драгойчински рид.

Азополни почвени видове са разположени върху заливаните речни терени по долината на Треклянска река. Мозаечния релеф, сложната геоложка основа и пъстра почвена покривка създават условия за съществуване на различни фитоценози в района на Треклянско Краище Срещат се следните видове дървесни растения;

- бук - расте на 1700 м надморска височина;

- дъб - расте на места с южно изложение.

11

Срещат се разновидностите - цер, горун, стешак, бор, благун и черен благун Освен посочените дървесни видове има още:

топола, върба, ясен, кестен, елешка, глог. В горите се срещат вълк, чакал, лисица, сърна, дива свиня, елен, белка, катерица и др, които са обект на ловуване. От дивите пернати птици се срещат - сокол, ястреб, кукумявка, бухал, кълвач, кукувица, сива врана, гарван, славей, полска чучулига, яребица и много други.

Необработваемата земя е на площ 210894 дка. От нея най-голям относителен дял имат горите 41,5% (107280 дка) мерите и високопланинските пасища са 92225 дка - 43,7% от не обработваемата земя.

Обработваемата земя в земеделските територии е на обща площ от 41497 дка или 16,1% от територията на общината.

Обработваемата земя включва площта на нивите, трайните насаждения и земи по $4 по ЗСПЗЗ с относителен дял съответно 44,6%, 6,1%, 49,2%. Преобладаващата част от нивите са разполо­жени в землищата на Трекляно, Уши, Киселица, Драгойчинци.

Най-много ливади има в землищата на Драгойчинци 2985 дка.

Разпределението на земеделските земи по видове собственост е както следва:

- като частна собственост 145122 дка земи;

- общинска собственост - 2032 дка земеделски земи, в т.ч. 566 дка включително пасища;

- на религиозни фондации - 3 дка ливади.

Населените места са с обща площ 12954 дка, 2,9% от площта на общината. От тях 5443 дка се заемат от селищни територии на населените места в регулация.

Територията на водните течения и водните площи заема 785 дка. Поливните площи са 1,1% от обработваемата земя.

В района на общината при селата Злогош и Горно Уйно са открити кварцови жили. За сега недостатъчно е изяснен произходът на желязното орудяване. Нечисти варовици има в района на Горни и Долни Кортен, Долно Кобиле и Злогош.



12

Установени са следните полезни изкопаеми:

Рудни полезни изкопаеми

- железни орудявания - Чешлянци, Сушица и Добри дол;

- медни орудявания - Злогош, Сушица;

- златни Шатковица, Злогош, Киселица и Чешлянци. Неметални полезни изкопаеми

- фосфорни - Чешлянци;

- въглища - Горни и Долни Кортен;

- облицовъчни камъни, мрамори, гранити и варовици -Сушица, Брест;

- инертни материали по поречието на Треклянската река. Златоносни разсипи

- полеогенско грубкластични скали - Злогош;

- плиоценски чакъли - Треклянска река. Интерес представля­ват само злато-съдържащите. Най-добре изразените полезни изкопаеми са железните. В миналото по тях са били извършвани и експлоатационни работи. Установено е металоморфогенно рудопроменяне в района на с. Чешлянци. То се проследява по протежението на Милевския навлек. Дължината на железнорудния хоризонт е 15 км.

Населението на общината от последното преброяване през 2001 г. е 1085 човека, от тях мъже 552, жени 533, в т.ч. деца 57. Броят на заетите лица е 133. Общият брой на безработните е 42 или 12%, Броят на пенсионерите е 586.

Промишленият отрасъл е представен от цех за бакелитови изделия в с. Трекляно и някои производствени дейности в потребителска кооперация в общината, производство на хляб и хлебни изделия и др.

Характерна особеност на общината е високият относителен дял на естествените ливади и пасища, фактор, който определя специализацията на селското стопанство - животновъдството (главно овцевъдство и говедовъдство - на базата на производство на ливадно сено и селективно използване на естествените

13

пасища). Добри възможности съществуват за производство на картофи и фуражи, както ограничен размер на овощарство и зеленчукопроизводство в речните долини.

Към 31.12.2004 г. на територията на общината има следните животни:,

овце - 204 бр.

крави -192 бр.

свине 204 бр.

кози - 289 бр.

коне – 10 бр.

магарета -15 бр-

птици - 2000 бр.

Произведената продукция е изключително за самозадоволяване. На територията на с. Средорек има мандра, собственост на кооперацията, която в момента не работи.

Горските територии над 1000 м надморска височина в общината попадат към планинския климатичен район, средно планинската му част е заета предимно от букови гори. По-голямата част от горския фонд е собственост на Горско стопанство гр. Кюстендил,

Преобладаващо разпределение имат кафявите горски преходни площи.

Община Трекляно разполага с лекарски здравен пункт, в който работят един лекар, един зъболекар и медицинска сестра. Разполага с едно ОУ с 50 ученика и общежитие с 20 деца. Търговската мрежа е представена от потребителска кооперация в Трекляно и 7 частни магазина.

Общината се обслужва от автостопанствата в Кюстендил и Радомир. Чрез гара Земен общината се свързва със София и Кюстендил.

В село Трекляно е построена нова поща. В нея се предлагат следните услуги: писма, колети, записи, банкови преводи, абониране, телефонни разговори.


14

Водоснабдяването на по-голямата част от селата се осъществява от местни водоизточници.

III. АНАЛИЗ, СЪСТОЯНИЕ И ПРОБЛЕМИ НА ИКОНОМИЧЕСКОТО, ИНФРАСТРУКТУРНОТО, СОЦИАЛНОТО И ДУХОВНОТО РАЗВИТИЕ НА ОБЩИНАТА

Проблемите в нашата страна, започнали след 10 ноември 1989 г., дадоха сериозно отражение върху развитието на община Трекляно, Цифрите и фактите, характеризиращи развитието на страната се отнасят с пълна сила и за общината. През изтеклите години общинският съвет и кметът Камен Арсов предприеха конкретни мерки, които допринесоха ударът за населението да бъде омекотен. Осигурени бяха:

- известна финансова стабилност на общината;

- нормална работа на всички звена от областта на здра­веопазването, образованието, културата и социални форми. Изплатени бяха всички безплатни лекарствени средства, социални помощи, учебници за учениците, заплати и доплащания на лекари и учители;

- средства за благоустрояване на селата. През изтеклия период усилията бяха насочени към изграждане на обекти с важно битово и културно предназначение.

Конкретни мерки бяха приети за социално подпомагане на населението. В сравнение с други общини обстановката е по-спокойна. Като цяло обаче в различните сфери на живота и развитието на общината има сериозни проблеми, които би следвало да се откроят и главното да се набележат и предприемат конкретни практически стъпки за тяхното решаване.



3.1. Състояние, тенденции и проблеми в икономическото развитие на общината.

Икономиката на общината е представена от промишлеността, селското и горското стопанство.

Промишленият отрасъл на територията е представен от цеха

15

за Бакелитови изделия в с. Трекляно и някои производствени дейности на потребителната кооперация в общината (производство на хляб и хлебни изделия и др.). Заетите в цеха за бакелитови изделия през последните години са намалели с 1/3 и днес са 12 души. Производството в предприятието е силно ограничено поради стесняване на пазарите и оскъпяването на суровината и транспортните разходи за доставката й. Освен това липсват парични средства за производството. Част от материалната база е остаряла. Строителството на новото работно хале е замразено. В предприятието съществуват много социални проблеми. Производственото хале през зимата трудно се отоплява, поради високата цена на течните горива. Сега е преградено и се отоплява с твърдо гориво. Липсва база за отдих. Финансовото състояние на фирмата не е добро.

Нерешени са въпросите, свързани със собствеността на земята, върху която са построени предприятията, наемите на сградите им. Не е направено необходимото за разработване на рудните, нерудните полезни изкопаеми и за използването на златоносните разсипи.

Строителната дейност бе насочена към изграждането на водопроводи, водоеми, мостове, колектори и ремонт на магерници и черкви. Започна и изграждане на панелен блок с 24 апартамента.

Селското стопанство се обуславя от редица фактори, които задържат неговото развитие:

- силно пресечен терен;

- разпространението и ниските качества на преобладаващите почвени пластове, ограничения размер, разпокъсаността и маломерността на земеделските земи, условия, благоприятстващи развитието на ерозионните процеси.

Маломерността и разпокъсаността на земеделските земи и големите наклони до голяма степен ограничават възможностите за механизирана обработка и увеличават транспортните разходи.

Територията на общината е с неблагоприятни условия за




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница