04 октомври 2011 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата19.07.2018
Размер283 Kb.
#75802
  1   2   3
04 октомври 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



5443 деца по-малко за 2010 г
С 5443 по-малко са родените деца у нас през изминалата година в сравнение с броя им през 2009 г. Значителен спад на раждаемостта в България показват данните от Националния център по обществено здраве и анализи към Министерството на здравеопазването.

Ниските семейни доходи и финансовата криза са едни от основните причини за това. За последните 10 г. раждаемостта е била най-висока през 2009 г. През 70-те години на миналия век обаче тя е почти двойно по-голяма.




Кандидатът на ГЕРБ:

Здравето е тотален приоритет за нас

Реформата в здравеопазването е тотален приоритет и трябва да се случи, заяви при посещението си в общинската болница „Юлия Вревска" в град Бяла, Русенско, кандидат-президентът на ГЕРБ Росен Плевнелиев. Освен инвестициите в борбата с онкологичните заболявания национален приоритет стават спешната помощ и болестите на сърцето. „Здравната реформа трябва да е устойчива, с конкретни измерители за успех", подчерта Плевнелиев.

„Ангажирам се да направим концепция за съдебномедицинската експертиза с Министерството на правосъдието и парламента", добави кандидатката за вицепрезидент Маргарита Попова. Според нея работата на съдебните лекари е „огромен, наболял въпрос", който трябва да се реши.

Плевнелиев обеща също, че ако стане президент, ще продължи да обикаля из страната и да задава деловия ред на институциите.

Кандидатът припомни, че като строителен министър е управлявал 300 млн. лева в сектора по оперативната програма „Регионално развитие", от тях 4,6 млн. лв. е спечелила болница за модерна апаратура и саниране на сградата.

Кандидат президентската двойка на ГЕРБ се срещна и с жителите на община Ценово.

„Държавата не може да свърши всичко и трябва да даде път на инициативните, предприемчивите и добрите стопани", беше категоричен Росен Плевнелиев.Той даде за пример местната управа с осъществените проекти за благоустрояване на общината.

По същото време в областта бе и председателят на предизборния щаб на ГЕРБ Цветан Цветанов. Освен с членове и симпатизанти на ГЕРБ той се срещна с работници в предприятие за производство на биодизел в град Сливо поле. По-късно той участва в официалното откриване на обновената църква „Свети Георги" в село Ряхово.




За здраво сърце – моцарела и фибри
За здраво сърце е препоръчително да хапвате нискомаслени сирена като моцарела, пармезан, чедър и извара. А при готвенето заложете на нискомаслено мляко или сметана. Това съветват специалисти от Дружеството на кардиолозите в България. То издаде наръчник за здравословното хранене,който помага да се намали рискът от сърдечни болести.

Важно е да се подбират ястия с ниско съдържание на наситени и транс мазнини. А те се съдържат~в кравето, растителното и палмовото масло, в лойта, каймака на млякото, месото, шоколада, в популярните крекери,кексове,снаксове и пържени картофи. Да се

избягват и ястията, богати нахолестерол (като червените меса и кожата на пилето) и на натрий (сол, сода и др.). Ето още съвети на кардиолозите:

• Препоръчително е да ядете плодове и зеленчуци с наситени цветове като спанака, морковите, праскови-ти, малините, къпините. Установено е, че те са с по-високо съдържание на витамини и минерали, отколкото например се съдържат в„по-безцветните" като картофи и царевица. Когато няма пресни плодове или зеленчуци, използвайте замразени или стерилизирани във вода без добавена сол, захар или транс мазнини. Добро решение за овкусяване на салатата вместо със сол и олио са изцедени цитрусови плодове, ароматизирани оцети или билки и подправки.

• Нерафинираните пълнозърнести храни като пшеница, овесена каша, кафяв или див ориз, пуканки, съдържат фибри, които помагат,да се понижи нивото на холестерол в кръвта. Те дават и усещане за ситост, което позволява да се контролират килограмите.

• От морските дарове препоръчителни са скаридите, омарите и раците, защото те са с ниско съдържание на наситени мазнини. В риби като акулата обаче има повече живак. Затова децата, бременните и кърмачките трябва да ограничат консумацията. А за бялата риба не се препоръчват повече от 180 грама седмично.

• В ястията е добре да се приготвят с филе, контрафиле или бифтек. Ограничете консумацията на субпродукти като дроб, воденички и чревца, тъй като съдържат по-голямо количество холестерол. Същото важи и за маринованите птичи меса. Изход е, ако се приготвят с лимонов сок и безсолен бульон. • Ако се храните в ресторант, най-добре е да си поръчвате печени ястия, и то в стандартни, а не големи порции, Спрете се на червени сосове вместо на сметанови, избягвайте лазаня и равиоли, защото са приготвени с много мазнина.


Доц. Николай Рунев :

Талията на мъжа да е до 94 см, на жената до 80
Доц. Никола Рунев работи в кардиологичната клиника към Катедрата по пропедевтика на вътрешните болести в Александровска болница:

- Има ли нови рискови групи, застрашени от сърдечно-съдови заболявания, доц. Рунев?

- Не, те са добре известни. Става дума за хоратасартериална хипертония, висок холестерол, пушачите, диабетиците. Лошото е, че рисковите фактори се срещат сред все по-млади хора, дори и в детска възраст.

- Дайте пример?

- Ясна статистика няма, но впечатлението по цял свят и най-вече у нас е за „подмладяване" на засегнатите. Какво имам предвид - ако инфаркт преди 20 г. е бил нещо типично за пациенти на 60-70 г., сега приемаме болни с тази диагноза на 30-

40 г. И то с масивни сърдечни удари. Ако трябва да направим профил на тези хора, то те не са с високо кръвно налягане, а с леко повишено, с умерена дислипидемия(б.р. -най-общо означава повишено съдържание на холестерол и триелицериди в кръвта) и обикновено пушачи. Освен това повечето са с наднормено тегло. Според последните стандарти обиколката на талията при мъжа не трябва да е повече от 94 см, за жените - 80 см.

- Над тези стойности има риск за сърдечно-съдово заболяване, нали?

- Да. Но за съжаление всеки ден виждаме по улиците мъже между 30 и 40 г., които са със затлъстяване в областта на корема. Т.е. талията им категорично е над 94 см. Известно е, че именно абдоминалната (б. р.-коремната) тъкан е важен ендокринен орган. Тя произвежда хормони и възпалителни субстанции, които пряко повишават кръвното налягане и директно ускоряват развитието на атеросклероза (б. о. - натрупване на плаки по вътрешната стена на съдовете, което води до запушване). Затова тлъстините в областта на корема не са безопасни. По тази причина постоянно повтаряме на хората да се движат...

-...Имаше съвет за минимум 7500 крачки дневно?

- Сега ще ви цитирам една препоръка на Европейското кардиологично дружество -т. нар. телефон на здравето. Но не се има предвид телефон, а всяка цифра в него означава нещо. Той е 053 140 530. „0" означава никакво тютюнопушене и да се прекрати, ако човекът е пушач. „5" символизира порциите плодове и зеленчуци, които трябва да се приемат дневно според здравословното хранене. Но тук не става дума за един плод или зеленчук, а порции. „3" препоръчва да изминаваме 3 км дневно. „140" е горната норма за систолното налягане за общата популация, т.е. за здравите хора,които нямат заболявания, но са с рискови фактори. Следващата „5"-ица показва тавана за общия холестерол - т.е. до 5 ммол/л. Втората „3"-ка означава лошият холестерол (1Л)1_),който се отлага в плаките и трябва да е под 3 ммол/л. Последната „0" пропагандира за профилактика на диабета, т.е. нормален гликемичен статус. Посоченият номер лесно се запомня и човек лесно може да си направи равносметка къде се намира спрямо тези показатели. Но за да постигнем ефект ние, лекарите, е необходим ангажимент наличността, както и на институциите, на медиите... Не трябва да се забравят профилактичните прегледи и изследвания.

- Рисковите фактори или наследствената предразположеност натежават повече при развитието на съдови болести?

- Наследствеността за съжаление е изключително рискова и вследствие на нея откриваме пациенти с много опасни стойности на лошия холестерол. Тези хора трудно се повлияват от терапията, а и рано получават сърдечно-съдови инциденти . За щастие не са толкова много. Огромният брой пък нямат тежка наследственост, но са рискови фактори поради неразумния начин на живот. Наследствеността трудно се коригира, но пък при останалите хора лесно се правят промени в начина на живот. Точно в тази насока помагаме ние, кардиолозите.




Джипове застават на пътя на линейки

Спри тия сбирки, пречиш ми да говоря по мобилния", скочил шофьор


Линейка с включени сирена и сигнални светлини пресича кръстовището на сто-0 личния Орлов мост. С мъка пробива задръстването. Доста от колите се отдръпват. Други се качват на близкия тротоар. Реанимобилът, возещ дете към болница, достига до джип със затъмнени стъкла. В този момент водачът му спира. Излиза от скъпата кола и започва да вика: „Ей, пич, махни тия свирки, пречиш ми да говоря по мобилния телефон!"...

Това се случва преди броени дни на Иван Велев, шофьор на линейка в столичната Бърза помощ. Мъжът още е втрещен от инцидента, а зад гърба си има 10 години стаж в софийския филиал. „Представяте ли си - след като обясних на този мъж, че возя

дете, той ми каза, че хич не го интересувало", завърши разказа си Иван. И добави: „Постоянно сме в риск, защото трябва да стигаме много бързо до нуждаещите се хора. Но за съжаление има брутални и нетолерантни шофьори на пътя", добави шофьорът. Неговите наблюдения показват, че водачите на по-скромните коли отбиват пред линейките, докато шофьорите на луксозните си правели оглушки.

Иван и колегите му се сблъскват често и с друг проблем - оказването на помощ

на пациенти от ромските ма-; хали. „А там не минава нощ, без да има инцидент. Затова много често искаме на адреса да пристига и полицейска кола, тъй като някои роми са

агресивни", каза още Иван. Преди няколко седмици, докато чакал лекарят да излезе от къща във „факултета", се появил мургав мъж и ! го заплашил как ей сега ще му обърне линейката. „Не мога да си обясня защо се държат така, след като те винаги са добре обслужвани от екипите", завърши Велев.

Колегата му Васил Велчев пък се възмути, че всеки ден шофьори на коли и джипове

Псуват водачи на реанимобили и им показват неприлични жестове. „Случи ми се и вчера, докато чаках на светофара пред президентството", каза Васил. Той си спомни и как преди 2 месеца един полицай му се накарал защо се движи в бус лентата без светлини. „А той не ги беше видял. Вижте, няма закони, няма кой да ни защити", каза мъжът.

Наскоро Васил Велчев бил паркирал линейката пред вход на блок и чакал лекарят и близки да свалят на носилка пациент в тежко състояние. В този момент пристигнал живеещ в блока и го помолил да премести реанимобила, та да може той да паркира своята кола.

„Много проблеми имаме! И заплатите са ни ниски, и по цял ден сме на дъжд и пек, возим пияни, дрогирани и клошари. Ако не обичахме работата си, нямаше да издържим. Но това не означава, че властта трябва да ни загърбва", каза Васил.




Червеното вино топи туморите на гърдата
Червеното вино се оказва мощно оръжие в борбата с рака на гърдата, твърдят италиански учени от университета в Калабрия, пише специализираното медицинско сп. „Фасеб".

Специалистите проучиха качествата на химическото вещество ресвератрол, който спира развитието на туморите, като блокира ключовия за появата на онкологичното заболяване женски хормон естроген.

Полезните качества на ресвератрола, който се съдържа в ципата на червеното грозде, бяха открити при лабораторни изследвания.

„Това вещество може да се окаже потенциален фармацевтичен инструмент в борбата с рака на гърдата, когато хормоналните терапии не дават резултат", твърди един от изследователите д-р Себастиано Андо.

Той обяснява, че ресвератролът пречи на естрогена да се комбинира с ДНК в

тялото на жената и да разпръсне туморните клетки в организма, като ги превърне в злокачествени. Ако раковите клетки се третират с полезното вещество, то растежът им намалява драстично.

„Откритията на италианските учени са впечатляващи, но това не означава, че всяка жена с рак на гърдата трябва да се втурне да пие огромни количества червено вино или да прекалява с консумацията на ресвератрол като хранителна добавка. Те просто разкриха поредната тайна за доброто здраве, която крият естествените продукти като червеното вино", казва д-р Джералд Вайсман, който е редактор в специализираното издание.

Полезното вещество от групата на полифенолите се намира също в боровинките и фъстъците. Смята се, че има противосъстаряващ ефект.




В Родопите всеки ден заплашват спешните екипи
В условия като на фронта работят екипите на Бьрза помощ в Смолян, заяви д-р Чавдар Търънски от филиала в града. Задоволително е само състоянието на линейките. Всички те са добре Оборудвани, защото през 2007 г. звеното получи от Министерството на здравеопазването пет нови реанимобила „Форд".

Но поради ниските заплати и тежкия труд работещите масово негодуват. Начинаещ лекар в смолянската Спешна помощ взема 550 лв., сестрите доста по-малко, шофьор с дългогодишен стаж малко - над 300 лв. „Не е нормално всички в системата на тел, 112 -пожарна, полиция, Гражданска защита, да се приемат за първа категория труд, а ние - трета, като вършим 80% от работата", ядосват се работещите в службата в Смолян. Те се чудят на кого да се помолят, че положението им да се промени.

В местния филиал работят трима лекари и 12 шофьори. Служители споделиха пред „Труд", че заради препредаването на сигнала от тел. 112сеполучавалозабавяне. Често

се случвало да се диктува грешен адрес. По този начин шофьорите се лутали допълнително обикаляли улиците заради необозначените номера на къщите в много населени места. Като стигнели адреса със закъснение, близките ги посреща-пи с обиди, псувни и дори посягали на бой.

„Ежедневно подпийнали вдигат скандали и ни заплашват. Има случаи на ударени колеги. Шофьорите също страдат, но те остават по колите, а ние влизаме вътре и отнасяме попържните", сподели д-р Търънски. Тази година негова колежка получила и заплаха за убийство от роднини на пострадал при трудова злополука в смолянското с. Широка лъка.

Друга лекарка била ударена от пациент. „На мен пияни са ми скачали на бой, но аз есе пак съм мъж, представете си как се справя жена", добави д-р Търънски,

Най-тежкият участък за обслужване е най-високото село в Родопите - Мугла, което на около 30 км от Смолян. Пътят е в много лошо състояние и всяка зима се затваря от лавини. „През миналата година и с най-високопроходимия автомобил

не можахме да преминем и се наложи Гражданска защита да ни помага, но не сме оставили човек", посочиха от Бърза помощ, в селото отдавна протестират срещу лошия път, заради който зиме Гражданска защита вози дори хляб. По трасето са правени частични ремонти, но то се нуждае от тотална реконструкция. Според досегашната кметица Дора Янкова реализирането му не е по джоба на общината, затова с решение на общинския съвет е прехвърлено на държавата. Тя има възможност да го ремонтира с национални и европейски средства. „Правихме редица опити, но в момента няма община, която разполага с нужните средства за ремонт на подобно съоръжение", каза Дора Янкова.

за да ни обяснят къде точно се намират", каза пред „Труд" Миглен Попов, заместник-председател на наскоро учредената Асоциация на работещите в Спешна помощ.

. Не са единици и случаите, когато екипът пристигал пред блока и позвънявал на звънеца на семейството. Но никой не слизал да посрещне лекаря.

Във Варна 7 линейки обслужват не само града, но и вилните зони на юг и север от него.

Петя ГАЙДАРОВА




Седем линейки бдят в морската столица
Най-голям проблем за шофьорите на линейки във Варна е да издирват някои адреси на болни, особено в местността Свети Никола. „Причината е хаос с номерацията на сградите, затова се забавяме, докато ни чака човек с инфаркт или припадък. В такива случаи се налага от тел. 112 да ни свързват конферентно с близките на болния или със самия него. Изнервени от чакането на медицинския екип, особено нощем, роднини на пациенти се нахвърлят да ни бият или да се карат с нас или лекарите", разказаха шофьори на реанимобилите.

Пречка за достигане навреме до адреса е и трафикът в еднопосочните улици. Заплатата на шофьор на линейка с 25 г, стаж във Варна е 340 лв., с добавките става 400 лв. „Не е ли това унизителен доход", питат властта мъжете от реанимобилите.



Юлия КУНЕВА


Тайните на имунитета донесоха Нобел на трима
Единият от лауреатите - Ралф Стайнман, почина три дни преди да го удостоят с наградата
СТОКХОЛМ - Трима учени, които разкриха тайни на вродения и придобит имунитет, спечелиха тазгодишната Нобелова награда за медицина. Техните открития дават възможност за разработката на нови ваксини и могат да допринесат за лечението на ракови заболявания.

Отличените са американецът Брус Бойтлер (53 г.), Жул Хофман (70 г.) и Ралф Стайнман (68 г.) от Канада. Няколко часа след обявяването на лауреатите дойде новината, че Стайман е починал в петък от рак на панкреаса. „Стайман почина на 30 септември", съобщиха от Университета „Рокфелер", където ученият работеше. Оттам уточниха, че диагнозата му е била поставена преди 4 години, а животът му е бил удължен благодарение на лечение с неговото откритие, за което получи Нобелова награда.

Бойтлер и Хофман откриват (през 1986 и 1998 г. съответно) рецепторни протеини, които разпознават нашествениците и активират вродената имунна система - първата стъпка в имунния отговор. През 1973 г. Стайнман открива нов тип клетки на имунната система - дендритните, и уникалната им способност да активират и регулират придобит имунитет - следващия етап от имунния отговор, при който микроорганизмите се прочистват от тялото.

„Смятам, че ще имаме нови, по-добри ваксини срещу микроби, от които се нуждаем особено много при нарастващата резистентност на антибиотици. Очаквам също да има развитие и в областта на атакуването на тумори от имунната система", коментира наградите Ларс Клареског, оглавяващ комитета за престижните призове.

Елементите на имунната система са идентифицирани стъпка по стъпка през XX век. До откритията на Бойтлер, Хофман и Стайнман механизмите, задействащи вродената имунна система и посредничещи между нея и придобития имунитет, остават загадка.

Постиженията на учените не само ще дадат възможност да се впрегне имунитетът срещу инфекции и тумори, а и ще помогнат да се разбере защо понякога имунната система атакува здрави клетки като при хепатит тип или множествена склероза.

От Нобеловия комитет посочват, че не са успели да се свържат с другите двама лауреати.Н

Медицината е първата област, в която традиционно се обявяват Нобеловите награди. В понеделник с приза бяха удостоени Брус Бойтлер, Жул Хофмани Ралф Стайнман (от ляво на дясно на екрана на снимката). Стайнман не доживя отличието, той починал в петък от рак на панкреаса. Нобеловият комитет, който не връчва награди посмъртно, не е знаел за кончината.




Вирус удря хлапета в ухото
Групите в градините олекват с 2-3 деца на ден
Вирус в ухото масово разболява децата, алармираха педиатри. Болестта започва като леко неразположение, но после инфекцията обхваща гърлото и ушите. Времето вече е непостоянно, а и хлапетата играят с общи играчки, обясниха джипита. Най-много боледуват децата, които сега тръгват на градина и имунната им система няма защита. Групите в градините олекват с 2-3 деца на ден, разказаха от забавачките.

Експерти съветват малките деца да се ваксинират с противогрипна ваксина. Допълнителен риск е, че не са се срещали с грипните щамове, които вече трета година са причина за грипни епидемии. За да се ваксинира, детето трябва да е напълно здраво и да няма оплаквания през последните 10 дни.

Родителите да чистят нослетата на децата, за да не се стича секретът назад по евстахиевата тръба и заразата да обхване цялата носоглътка, съветва д-р Румяна Илиева от ДКЦ 12 в столичния квартал "Люлин". Колежката й д-р Саша Порязова, специалист по педиатрия от ДКЦ 5 в кв. "Мусагеница", пък допълни, че е редно родителите да дават на малчуганите си хомеопатични лекарства за засилване на имунната система. Много ефикасен бил прополисът с ехинацея. В аптеките има и детски хомеопатичен препарат, който обаче трябва да се пие в продължение на 3 месеца.

Румяна Милева


Бедността е проблем номер едно у нас според КНСБ
Бедността се очертава като проблем номер едно в страната, Това сочат данни от проучване на Инсти­тута за социални и синди­кални изследвания на КНСБ. Едва 1 на сто били работе­щите, които живеят ком­фортно с получаваните от тях доходи. 33 на сто анке­тираните посочили, че се справят, 40 на сто изпи­твали затруднения, а 26 на сто имали сериозни проблеми. Най-доволни от заплатите си са финансовите по­средници, брокерите на не­движими имоти, в производ­ството и разпределението на електрическа енергия. На другия полюс са добивната промишленост, здравеопаз­ването и преработващата промишленост.


ОСИГУРЯВАТ консулти с конферентна връзка
Без медици за спешната помощ на 112
Нямаме възможност на всеки телефон да сложим лекар, нито медицинска сестра. Така министърът на здравеопазването д-р Стефан Константинов коментира искането на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари на 112 да дежурят медици или служителите там да преминат обучителен курс.

Телефон 112 се избира без код от стационарни и мобилни телефони, а услугата е денонощна и безплатна в цялата страна. Националната система 112 включва шест центъра за приемане и обслужване на спешни повиквания към телефона, каза още нейният директор Стоян Граматиков.

Телефон 112, на който вече ще викаме линейка, няма да разполага с медици, които да преценяват според обаждането за какво точно заболяване става дума и към коя болница следва да бъде насочена линейката с пациента, съобщиха от Центъра за спешна помощ.

От вчера всички сигнали за спешни случаи, независимо дали избираме 150, 160 или 166, постъпват на единния номер 112, каза директорът на националната система Стоян Граматиков. Когато става въпрос за спешна медицинска помощ, ако случаят е свързан с тясно познаване на медицинската материя, операторът ще прави конферентна връзка с център за спешна медицинска помощ и решението ще се взема от специалист, обясни той. Според него това няма да забави линейката, защото конферентна връзка се изгражда за 5-6 максимум 7 секунди.




Цвете на етикета показва кои стоки и услуги в ЕС са еко
Сменяме верото с оцет

Перилните препарати съдържат неразградими токсини


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница