17 юли 2012 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата13.10.2018
Размер357.03 Kb.
#86488
  1   2   3
17 юли 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Заповедите за ин витро важат вече 12 месеца

2316 жени одобрени до юни 2012 г., родени са 436 деца
Валидността на заповедите за финансиране на ин витро процедурите е увеличена от шест месеца на една година с промени в Правилника на фонда за асистира-на репродукция от 8 юни т.г, съобщават от МЗ. Така повече жени с репродуктивни проблеми получават шанс за свое дете. Освен пациентките със злокачествени заболявания с предимство при разглеждане на заявленията вече се ползват и жени, които имат други медицински причини. За първите шест месеца на 2012 г. 2316 жени са получили заповеди за започване на ин витро процедури, става ясно от отчета на фонда за асистирана репродукция. Осигурено е финансиране на 1523 процедури в 24-те лечебни заведения, с които фондът има сключени договори. През 6-те месеца на годината след ин витро процедури и последваща бременност са родени 436 деца. Към момента 472 жени са бременни след успешно проведени процедури. Общо през периода фондът е одобрил 2255 заявления за първи, втори и трети опит, част от които са подадени в края на 2011 г. В същото време през тази година постъпилите заявления от пациенти са 2085. За 2012 г. досега са похарчени 6 467 945 лв.


Малария за първи път у нас от 17 г.

Един прихваща заразата в Пакистан, друг - в Гвинея
ИЛИЯНД АНГЕЛОВА

Два независими един от друг случая на малария са потвърдени у нас за първи път от 1995 г. насам. Това съобщи директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев. Няма опасност от разпространение на заразата. Кръвните проби са изследвани в Националната референтна лаборатория на центъра. Единият болен е ходил за трансплантация на бъбрек в Пакистан. Инфекцията е предадена при операцията. След завръщането си в родината човекът получил треска, но той помислил, че са усложнения след трансплантацията. Постъпил в клиниката по нефрология на Александровска болница. Изследванията показали, че става дума за малария, а причинителят е от вида Plasmodium vivax. Трансплантираният е лекуван с противомаларийни препарати и вече се чувства добре, каза проф. Кантарджиев. Маларията е била в лека форма. Вторият случай е регистриран в началото на юли. Болният, жител на Монтана, се заразил в Гвинея с малария тропика. Причинителят е Plasmodium falciparum. Диагнозата е поставена първо в паразитологичната лаборатория към РЗИ - Враца, а после е потвърдена в София. Човекът е лекуван в инфекциозна болница " Проф. Иван Киров" в София, вече е добре. Няма основания за страхове, че болестта ще се разпространи, каза още проф. Кантарджиев. За да се получи огнище, болният трябва да е бил хапан продължително време от комари, които са като инкубатор за причинителя и след това го пренасят на други хора. Не всеки вид комар може да разнася малария. У нас те са малко. За последно в България са регистрирани 12 случая на малария през 1995 г. Източник са били бежанци от Азия, крили се нелегално около месец до река Струма. Инкубационният период на болестта е средно около 12 дни. Тогава взехме мерки и не допуснахме разпространение на заразата, каза проф. Кантарджиев. Макар че сега рискът е нищожен, трябва да се вземат мерки - да се пръска срещу комари, да се обучават населението и лекарите за бързо разпознаване на симптомите. В Южна Гърция е обявено, че има известен риск от малария.




Докторите с „бебето от фризера” невинни за смърт на друго новородено
ДИМА МАКСИМОВА

Габровският окръжен съд оправда вчера трима лекари от болницата в Горна Оряховица, обвинени в престъпна небрежност, довела до смъртта на преждевременно родено момченце. Акушер-гинеколозите д-р Димитър Сотиров, д-р Стефан Лазаров и неонатолога д-р Катя Гецова бяха изправени на подсъдимата скамейка за причиняване на смъртта на бебето Николай, син на 39-годишната Стела Добрева от Дебелец. Според обвинителния акт на 1 юли 2009 г. те нарушили разпоредби от Правилника за дейността и вътрешния ред на акушеро-гинекологичното отделение в МБАЛ "Свети Иван Рилски" в Горна Оряховица, като не осигурили адекватен диагностично-лечебен процес на родилката и не превели своевременно нея и новороденото й дете в отделение от по-високо ниво, с необходимата апаратура, лечебни препарати и квалифициран медицински персонал. С това станали причина недоносеното бебе да умре. Обвинението почиваше на две съдебномедицински експертизи, направени в Александровска болница. Нова петорна експертиза обаче обърна делото и заключи, че лекарите не са проявили немарливост при изпълнение на служебните си задължения. Вчера прокурорът от Велико Търново Светослав Калчев каза, че няма да протестира оправдателните присъди. ' Тримата лекари станаха известни през 2010 г. със скандала около недоносеното бебе на 17-годишната ученичка Боряна Георгиева, намерено във фризер с болнични отпадъци. Оповестените тогава от министър Цветанов СРС-та създаваха у мнозина усещането, че лекарите са го оставили да умре. Реплики като "е сега какво да го правим, в кофа ли да го давим" накараха полицаите да нахлуят в болницата и да арестуват докторите. Разследването на случая с "бебето от фризера" още продължава. Вчера стана ясно, че в Търново е получена чаканата година и половина експертиза, която трябва да отговори на важния въпрос дали бебето е било мъртвородено. "Дошла е, но не е подписана от всички 9 вещи лица. Не съм се запознал с нея, докато не е комплектувана с всички необходими материали за мен не е нищо", каза пред "24 часа" прокурор Калчев.




Българите са европейците, за които цената на храната е най-важна

Производителите на биопродукти у нас са вече 1054
Ивет Миткова

Българите поставят цената като водещ фактор при покупка на храна повече от всички други граждани на ЕС, показва изследване на Eurobarometer. В почти всички държави членки повече от 80% от анкетираните определят цената като много важна, когато пазаруват храна, но в България и Гърция процентът е особено висок - 98% са отговорили, че цената е изключително значима при избора на хранителни стоки. 93% от румънците също споделят тази гледна точка, а в Холандия едва 72% от анкетираните се интересуват от цената на продукта. 63% от българите заявяват, че за тях марката е от съществено значение, когато пазаруват - това е процент, който също е доста над средния за Европа (47%). Нашенците са и сред европейците, които поставят качеството като особено значимо. 78% от българите определят качеството като много важно при избора на храна, на фона на 65% средно за всички граждани на ЕС. Само 1/3 от българите и поляците са разпознали поне едно от логата Fair trade. Те са широко разпространени в ЕС и показват, че даден продукт е произведен, опакован и се търгува в съответствие със справедливата търговия. За него са чували само 6% от нашенците. Логото на биологичното земеделие, което също е сред широко разпознаваемите в Европа, се разпознава от едва 13% от българите. Потребителите на биохрани вече ще разпознават биологичните продукти по-лесно, след като от 1 юли логото на ЕС за биологично производство, познато като "европейски лист", е задължително за всички пакетирани биохрани, произведени в ЕС по необходимите стандарти. От началото на август то ще бъде задължително и за биологичното вино. В началото на този месец изтече преходният период, започнал на 1 юли 2010 г., който осигури достатъчно време на всички биопроизводители да сменят логото си с това на ЕС. За да се използва биологото, е задължително поне 95% от съставките в производството да са произведени по биологичен начин. Спазването на изискванията за етикетиране ще се следи от агенцията за безопасност на храните.


ПАЗАР

Биологичното производство е до 3 пъти по-скъпо от конвенционалното, защото не се влагат изкуствени пестициди и торове, които лесно се справят с вредители и подпомагат растежа на продукцията. Въпреки това през последната година се наблюдава 30% ръст в биопроизводството на храни у нас. В края на 2011 г. общият брой на регистрираните в Министерството на земеделието и храните биологични производители е 1054. За периода 2009 - 2010 г. площите, сертифицирани за биологично земеделие, са се увеличили двукратно. Най-сериозен е интересът към биологичното производство на пчелен мед, а ръстът е от 46 хил. на около 59 хил. пчелни семейства за последната година. Основната причина е, че продукцията намира добър пазар извън България. От растениевъдното направление на биологичното производство най-предпочитани от производителите са царевица, ечемик и ръж. Площите, заети със зеленчуци, отглеждани по биологичен начин, през 2011 г. са в размер на 670 ха - с 240 ха повече, отколкото през 2010 г.




Ръстът на минималните лекарски заплати опря до Борисов
Ана Атанасова

Синдикатите ще поискат среща с премиера Бойко Борисов, за да потърсят съдействието му за подписването на колективния трудов договор в здравеопазването. Това стана ясно след среща между КНСБ и КТ "Подкрепа". Преди седмица подписването на колективния договор, който регламентираше поне 10% скок на основните заплати в болниците - до 700 лв. минимум за лекарите, - се провали в последния момент, тъй като директорите на лечебните заведения поискаха гаранции за финансовата стабилност на клиниките. Това според тях означава да се премахнат финансовите лимити, спускани от здравната каса. Профсъюзите отказаха да подпишат подобен текст, тъй като той би бил извинение заплатите в крайна сметка да не скочат. Помощ от премиера се налага, защото здравният министър Десислава Атанасова, която обеща да съдейства за по-нататъшните преговори, досега не е направила нищо, обясниха от КНСБ. "Министърката явно не желае да бъде подписан такъв договор", смята Иван Кокалов от КНСБ. "Вече се чуват гласове да започнем допитване до нашите структури и есента да излезем на национален протест за защита на доходите", предупреди Кокалов. "Съгласно трудовото законодателство държавните институции, в т.ч. МЗ и премиерът, не са страни по колективното трудово договаряне. Нещо повече, намесата им в процеса на договаряне между синдикати и работодатели е недопустима и е в разрез с националното и международното право", отвърнаха обаче от Българската стопанска камара. Оттам смятат, че е наложително да се увеличат началните заплати в болниците, но това трябва да се съобрази с икономическото им състояние, тъй като дълговете на клиниките са 347 млн. лв. Ръстът на възнагражденията не трябва да се прилага повсеместно и автоматично - през 2012 г. да се повишат началните заплати в болниците с добри финансови възможности, а през 2013 г. - и в останалите, предлагат от БСК.




Съдът оправда трима лекари от Г.Оряховица за убийство на бебе
Габровският окръжен съд призна за невинни тримата лекари от горнооряховската болница, които бяха обвинени в престъпна небрежност, довела до смъртта на недоносено бебе на жена от Дебелец, предаде БГНЕС. Същите лекари бяха обвинени от министър Цветанов през декември 2010 г., че са убили живо новородено, като той чете СРС на техни разговори от парламентарната трибуна. До момента по това дело няма повдигнати обвинения, защото се чакат допълнителни експертизи. Случаят, за който днес лекарите бяха оправдани, е от 1 юли 2009 г. Оправдателните присъди по делото за родилката от Дебелец бяха произнесени след една тройна и пет петорни съдбно-медицински експертизи, съобщи БНР. Според вещите лица, изготвили експертизите, докторите не са нарушили правилата на добрата медицинска практика. Напротив – най-добрите лекари у нас аргументираха позицията си, че медиците от Горна Оряховица са действали правилно. Съдът отхвърли предявения граждански иск от родителите на детето за сумата от 300 000 лв. Няма доказателства д-р Димитър Сотиров, колегата му Стефан Лазаров и педиатърът Катя Гецова да са изпълнявали немарливо работата си. Така накратко съдия Благовеста Костова мотивира оправдателните присъди. Помолен да коментира изхода на делото, д-р Стефан Лазаров упрекна журналистите: "Съсипахте ми живота, съсипахте ми кариерата, съсипахте ми здравето, съсипахте ми семейството. На какво да се радвам?! Как да съм доволен?! От какво? Знаете ли, че в момента съм инвалид – аз съм пенсионер, защото съм с много сериозно сърдечно заболяване". Адвокатът на пострадалите коментира, че предвид събраните доказателства, следва лекарите да бъдат оправдани. Делото бе образувано по обвинителен акт на Окръжна прокуратура – Велико Търново против двамата лекари Стефан Лазаров, Димитър Сотиров – от Горна Оряховица и неонатолога Катя Гецова от Лясковец, за престъпление по чл.123 ал.1 от НК – причиняване на смърт поради немарливо изпълнение на правно-регламентирана дейност, представляваща източник на повишена опасност. Повдигнатото на тримата обвинение е за това, че на 1 юли 2009 година, в Горна Оряховица, при условията на независимо съпричиняване между тримата обвиняеми, при упражняване на медицинска професия, нарушили разпоредби от Правилника за устройството, дейността и вътрешния ред на акушеро-гинекологичното отделение в МБАЛ "Св. Иван Рилски" Горна Оряховица.


Заради конфликт на интереси кмет и общинари от ЛИДЕР са пред уволнение
Общината в Бобов дол предоставила без търг и конкурс помещения в болницата на медицински център, свързан с Христо Ковачки
ЛЮБЕН ОБРЕТЕНОВ

Кметът на Бобов дол Кирил Станчев и петима общински съветници, всички издигнати от партия ЛИДЕР, са заплашени с отстраняване от длъжност заради установен конфликт на интереси. Те са предоставили без търг и конкурс помещения - публична общинска собственост, на търговско дружество, икономически свързано с Христо Ковачки, съобщиха от независимата комисия срещу конфликт на интереси. Ковачки е неформален лидер на партията. "Предстои да видим дали решението ще бъде обжалвано пред съда", обясни шефът на органа Филип Златанов пред "Сега". Срокът за обжалване изтича другата седмица. Кметът и съветниците са заплашени и с глоба до 7 хил. лв. На санкция подлежи и председателят на общинския съвет Огнян Зарев. ЛИДЕР има 9 от общо 13 общинари. Те са предоставили помещения на болницата в Бобов дол на медицински център, който искал да получи лиценз за кабинети по образна диагностика, клинична лаборатория, физиотерапия и рехабилитация, кабинети "Вътрешни болести", "Детски болести", "Хирургични болести", "УНГ", "Нервни болести" и "Очни болести". Отдаването на помещенията станало без търг или конкурс. Комисията за конфликт на интереси е установила за вярно описаното и в сигнала, че на практика медицинският център е свързан с бизнесмена Христо Ковачки, както и с председателя на контролната комисия на партия ЛИДЕР. Затова кметът и съветниците, взели решението за помещенията, не е трябвало да участват в обсъждания и гласувания. Твърде вероятно е обаче наказанието им да бъде отложено във времето, тъй като заради мудното правосъдие в България към момента няма нито една санкция за установен случай на конфликт на интереси. От отчета на комисията за първата й година стана ясно, че тя е постановила 30 решения за конфликти на интереси, като само едно не е обжалвано. По голяма част от останалите няма дори решение на първа инстанция. По 6-7 има произнасяне на първа инстанция, но все още се чака решението на Върховния административен съд (ВАС). Златанов заяви, че според него процедурата трябва да се ускори, тъй като сега тя продължава повече от година. От органа обмислят да предложат законодателни промени, които да съкратят процедурите.




Преписвачът
Депутатът от ГЕРБ Лъ­чезар Иванов, прочул се като Лъчо Мозъка, пак е в епицентъра на срамен скандал. Кашата този път той забърка около канди­датурата си за доцент в Медицинския университет. Разчитайки, че по пътя към научния Олимп никой няма да се вглежда в детайли, Иванов е при­бавил към своите научни публикации и две разра­ботки на професор Любо­мир Иванов. Разбира се, със сигурност народният избраник Л. И. ще твърди, че някой е подхвърлил разработките на другия Л. И., за да го компро­метира. Но прави впечат­ление, че маститият по­литик далеч не прилича на ангел небе­сен. През 2009 г. се оказа, че не е декларирал в Сметната палата „скромната" сума от 100 хиляди лева хо­норари. По-късно се ока­за, че стоте хилядарки той получил като консул­тант на фирми, работещи в сферата на здравео­пазването, в чиято ресор­на комисия той съвсем „случайно" законотворства активно при очевиден конфликт на интереси. Стана известен с лобирането да се спре репортаж за главоломното забога­тяване на негов приятел митничар, както и с же­ланието да се сдобие с безплатен луксозен теле­фон, с участието си във фалшифициране на про­чутата наркопоправка. Вяр­но, той загуби част от високите си постове, но пък все още е депутат, а нали неговата партия ГЕРБ претендира за нов морал и за нетърпимост към корупцията и мошеничеството. Плагиатството вече взе главата на президен­та на Унгария Пал Шмит и на военния министър на Германия Карл-Теодор цу Гутенберг Само плагиатът Виктор Понта още упор­ства да е премиер на Румъния, но неговото уп­равление вече стана оли­цетворение на диктаторски мераци. Именно затова решението по случая с Лъчезар Иванов ще е тест за това към коя част от Европа сме се насо­чили - към демокрацията или към „Виктатурите".

Теофан ГЕРМАНОВ



Сърдити фармацевти
Аптекарите отиват на протест, фармацевтичните компании пишат дълги писма против пакета мерки на управляващите за по-ниски цени на лекарствата
Опитите на правителството да предложи работещи мерки за намаляване на цените на лекарствата срещнаха недоволството на целия бранш. Всеки недоволства от различни проектотекстове в отделните нормативни актове, които регулират лекарствения пазар.

Например фармацевтите с по една аптека, които членуват в Българския фармацевтичен съюз (БФС), вече обявиха, че ще протестират пред здравното министерство във вторник заради идеята да се намали законовата надценка на лекарствата, които продават. Недоволни са и двете асоциации на фармацевтичната индустрия – на оригиналните и на генеричните производители.

Виж кой протестира

Фармацевтите, собственици на една аптека, ще протестират, тъй като здравното министерство предлага да се намали с 2 процентни пункта законовата надценка на лекарствата, които продават. Същото се отнася и до търговците на едро. В момента максималната надценка за търговците е 9% над цената на производител, а за аптеките – 22%. Според европейската статистика България е с най-ниските надценки за дистрибуторите и попада в златната среда на надценките на аптеките. Фармацевтите мотивират протеста си с това, че българите ще останат без аптеки и множество обекти ще фалират, ако надценките намалеят.

Протестират обаче основно тези, които не работят със здравната каса. В момента от 4000 обекта едва половината – 2076, работят с НЗОК. От тях само половината, или едва 25% от аптеките в страната, продават всички възможни медикаменти, които се покриват от касата. Фармацевтите, които няма да подкрепят протеста на колегите си, пък обясняват, че ефектът от намалената надценка всъщност е нулев, тъй като за да печелят, аптеките не разчитат на надценките, а на отстъпките от складовете за определен оборот и предплащане на стоката.

Плевенската епопея

Фармацевтичните компании пък се обявиха против идеята съветът, който ще отговаря за цените на лекарствата, да се намира в Плевен.

"Специалистите, които разбират ценообразуването, регистрацията на медикаменти и умеят да общуват с европейските институции, се намират в София и част от експертите едва ли ще се преместят в Плевен. Не сме съгласни, че градът и околните населени места разполагат с капацитет за регулацията на лекарствения сектор. Този съвет трябва да работи със съсловни организации, национални консултанти, пациентски организации, НЗОК, здравно министерство и самите компании, а всички те са базирани в София. Разходите за пътувания до Плевен на толкова хора не ни се виждат икономически оправдани", смята Деян Денев, директор на Асоциацията на оригиналните компании, която обединява 23 фирми.

Кой колко плаща за лекарства

В новия вариант на наредбата за медикаментите, които плаща здравната каса, няма текст, който да я задължава да посочва кой производител колко получава, за кои лекарства, дал ли е отстъпка и каква, нито пък да отчита по какъв начин изразходва средствата за медикаменти. Това не осигурява необходимата прозрачност и публичност на управлението на обществените средства от здравни вноски, коментират от БГФармА, асоциацията на генеричните компании в България, която обединява 18 производителя.

Те са против текста, с който се предлага цената на първи генеричен продукт да бъде не повече от 65% от цената на оригиналното лекарство, тъй като има антиконкурентен характер. Най-малкото защото зададеният лимит може да бъде възприет от производителите на генерици като препоръчителен и всички да ценообразуват според него.

И двете асоциации на фармацевтичните компании са против изискването един препарат да има една година клиничен опит, за да бъде покриван от здравната каса. Причината е, че липсва дефиниция на това понятие и текстът може да породи корупционни практики.

Синьо недоразумение

БГФармА и Асоциацията на собствениците на аптеки са изпратили становища до парламентарната здравна комисия и срещу проект за изменение на Закона за лекарствените продукти на Синята коалиция. В него се предлага пълна забрана на вертикалната (производител-дистрибутор-аптека) и хоризонталната (вериги аптеки) интеграция във фармацевтичния сектор. Неофициално от управляващото мнозинство вече заявиха, че са склонни да подкрепят текстовете на сините. В мотивите си по проекта вносителите посочват, че е станало публично известно, че в България има монополи и картели в лекарствения сектор. Сините подадоха и сигнал в КЗК, но до момента решение няма.

"Не е сериозно като мотиви законодателите да сочат публикации в медиите – имало било монополисти и картели. Сериозно е Комисията за защита на конкуренцията да каже има ли такива. Иначе за всички нас е публично известно кой какви пазарни дялове има и това е според проучванията на единствената авторитетна компания в сектора – IMS. За нас забраната на веригите аптеки и опитите да се забрани на производител да притежава дистрибутор са антипазарни и плод на лобизъм в полза на запазване на бизнеса на един определен кръг дистрибутори и аптеки, близки до определен кръг депутати. Това също е публично известно, ако мога така да се изразя", коментира Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки, която обединява съществуващите вериги.

Ако предложенията на сините бъдат приети, всички съществуващи търговски фирми на чуждестранните производители трябва да се пререгистрират в търговски представителства. От своя страна дистрибуторите, които са свързани с производители или аптеки, трябва да сменят собствеността си, същото се отнася и до веригите аптеки.

"Текстът надминава по рестрикции европейските директиви, според които производителите и търговците на едро са неразривно свързани. Всеки производител има право да продава на едро своята продукция. Освен това паралелните търговци, които са основен израз на свободното движение на стоки, освен като търговци трябва да се регистрират и като производители, за да преопаковат лекарствата", коментира Деян Денев.

Според БГФармА предложението на сините забранява свободната стопанска инициатива, противоречи на принципите за свободно движение на стоки и капитали и ще създаде пълен хаос в бранша.






Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница