18 декември 2009 г. Тема: здравеопазване



Дата09.01.2018
Размер351.92 Kb.
#42304
18 декември 2009 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


Д-р Цветан Райчинов, председател на Българския лекарски съюз: Рамковият договор ще гарантира участието на лекарите в реформата
от Лили Войнова

До няколко дни Българският лекарски съюз и Националната здравноосигурителна каса ще подпишат нов Национален рамков договор, който ще определи правилата за работа на лекари, стоматолози, диагностични центрове, лаборатории и болници за 2010 г. Досега три поредни години подписването на този документ се проваляше. Тази също беше под въпрос, но след протести на лекарите и намесата на премиера Бойко Борисов парламентарната здравна комисия удължи срока за приемането му. Утре ръководството на лекарите трябва да получи мандат от събора на съсловната организация, за да подпише договора.

Д-р Райчинов, какво е новото в рамковия договор за 2010 г.?

- Няма кой знае какви новости. По-важен е самият факт на подписването на документа, защото след няколко години администриране договорното начало се връща. Това означава, че ще има конкретни, точни и ясни отношения между Националната здравноосигурителна каса, съсловните организации, регионалните каси и изпълнителите на медицинска помощ. И правилата вече няма да се определят едностранно от касата. Иначе в договора има малки, но важни промени, които отдавна искахме да направим.

Какви са изискванията към болниците, за да сключат договор със здравната каса?

- Изискванията са увеличени, и то предимно за големите болници, които предоставят висококвалифицираната помощ. Те трябва да отговарят на стандартите за съответните специалности, да осигурят съвременна апаратура, добри специалисти и 24-часов прием и обслужване на пациентите. Смятам, че това е правилно. То е от значение както за лекарите, така и за пациентите, затова не бихме могли да се противопоставим на подобно нещо.

По принцип болница означава лечебно заведение, което гарантира 24-часово обслужване, така че не виждам нищо драматично. Мениджърите ще трябва да привлекат повече специалисти, за да могат високотехнологичните клиники да работят непрекъснато. В отделенията с по-малък обем на дейност ще се позволи лекарят да е на повикване, но трябва да е гарантирано, че ако се появи болен, той ще бъде обслужен.

Тези нови правила ще доведат ли до закриване на болници?

- Цели болници е малко вероятно да бъдат затворени, но ако има такива, те ще се преструктурират в хосписи или болници за долекуване. По-скоро обаче ще има отделения, които нямат необходимите специалисти или не осъществяват изисквания обем от дейности. Ние обаче настояваме да се гарантира заместващо здравеопазване, т.е. там, където отпаднат големи болнични звена, задължително да има спешен център и стационар за краткосрочен престой.

Има болни, които в рамките на 2-3 дни могат да бъдат стабилизирани и след това лечението им да продължи в домашни условия. Тези пък, които имат нужда от специализирано лечение, трябва максимално бързо да бъдат транспортирани до качествена болница. Това е нашето желание - да няма луфтове в здравеопазването и риск за живота на пациентите. Ако някои общини искат на всяка цена да си запазят болниците, биха могли да го направят, като инвестират средства в апаратура и привлекат специалисти. Болници, които отговарят на изискванията, ще продължат да работят с касата и няма да бъдат закривани административно.

На кои клинични пътеки ще се увеличат цените и с колко?

- Ще се увеличат цените на 32 клинични пътеки, които не са коригирани от старта на реформите. Те са от различни специалности - кардиологични, неврологични, урологични и др. Тези пътеки изискват ресурс и частично повишение донякъде ще ги доближи до средствата, които се изразходват при лечението на пациентите. Увеличението е от 5 до 30%. За съжаление няма да има скок при останалите, въпреки че те също са недофинансирани. При джипитата се изравнява цената на профилактичния преглед на децата с тази за възрастните, което означава, че здравната каса ще им плаща по около 2 лв. повече.

Предвиждат ли се други корекции на цените през годината?

- Промените в Закона за здравното осигуряване предвиждат остойностяването на медицинските услуги да се извършва от комисии към Министерството на финансите. В тях ще участват и експерти на съсловните организации. Законът за бюджета на НЗОК от своя страна позволява след 1 юли да се освободят средства от резерва на касата в БНБ, с които могат да се увеличат цените както на клиничните пътеки, така и на останалите дейности.

Освен това, като се има предвид споразумението между ГЕРБ и "Синята коалиция" да се осигурят поне 350 млн. лв. допълнително за болниците, ние очакваме в средата на годината да има ново увеличение на цените за дейност, по които плаща здравната каса. Според министър Симеон Дянков в момента цените на медицинските услуги са с 30 до 50% са по-ниски от тези, които би трябвало да бъдат.

Ще имат ли право децата на преглед при педиатър без направление от личния лекар?

- Явно по този въпрос се получи някакво недоразумение. Истината е, че няма как детето да отиде директно при педиатър, без талон, защото няма как да бъде отчетен прегледът. Затова все пак трябва да мине през семейния лекар и да получи направление. Новото е, че няма да има ограничения за тези препращания и всяко дете, което се нуждае от консултация, задължително ще я получи.

Ще има ли намаление на броя на направленията за специалист през 2010 г.?

- Според експертите на касата няма да има. Напротив, отпуснати са допълнителни 4 млн. лв. за препращане на децата при педиатър, като се увеличава възрастовата граница на свободния достъп. Досега тя беше до 14 години, а вече от това предимство ще могат да се възползват всички деца до 18 години. По-лошото е, че няма да има увеличение и снабдяването с направление ще продължи да е трудно, както досега.

Остават и тримесечните лимити в болниците?

- Да, така е. Те са за всички, не само за болничната помощ. За джипитата и специалистите ще бъдат разписвани точен брой дейности. Ще има и точен брой направления, които няма да могат да се надвишават. Това трябва да знаят пациентите - когато талоните свършат, трябва да отидат в листата на чакащите. Друг вариант засега няма. По същия начин стои и въпросът с изследванията в лаборатории, рентгени и т.н. - там също има точно число, което не може да се надвиши. За болниците се предвиждат някакви корекции на тримесечие, но те ще са за сметка на бюджета за следващите три месеца. Така че хората трябва да са подготвени, че и в болниците ще има листи на чакащите.

Новите правила за работа ще гарантират ли, че няма да спадне качеството на медицинските услуги? И какво повече дават те за пациентите?

- Нашата надежда е, че трябва да се повиши качеството на медицинските услуги. Такава е целта на реформата - болните да се лекуват в по-качествени болници и от по-добри специалисти. Притесненията ми са, че това не е подплатено с необходимите финансови средства. Засега не виждам и ясни идеи по заместващото здравеопазване, гарантирането на транспорта и достъпа на пациентите до качествено лечение, особено за хората от отдалечените райони. Докато не видя навсякъде тези спешни звена, не мога да нямам притеснения за качеството на услугите и за достъпа на пациентите. Това обаче е работа на министерството.

Лекарите недоволстваха и от завишените санкции за незначителни грешки. Как се реши този въпрос?

- В НРД вече няма глава "Контрол и санкции", защото тя е разписана в Закона за здравното осигуряване. Успяхме да се преборим да няма мултиплицирани санкции, т. е. множество глоби за едно и също нарушение. Отпадна и санкцията за това, че лекарят не си е вдигнал телефона. Начинът на регулация на дейностите също не влиза в НРД. Определянето на обема на дейности и контролът върху тях ще се прави само от НЗОК.

Има ли вероятност лекарският събор да не ви даде мандат да подпишете рамковия договор?

- Надявам се да не се случи, но теоретично има. Съборът е висшият орган и той има последната дума. Надявам се обаче, че колегите са наясно със ситуацията в страната, с възможностите на този етап и ще гласуват "за" подписване на договора. По този начин лекарският съюз ще остане участник в събитията, в контрола и в прозрачността на това, което се случва в здравеопазването.

Ако не подпишем НРД, това означава, че ще бъдем само наблюдатели на процесите. Връщането на договорното начало говори най-вече, че в процесите в сферата на здравеопазването се възстановяват демократичните принципи. Защото през последните години беше наложено администрирането, като съюзът се пренебрегваше. Добър знак също е, че най-сетне има политическа воля за реформи в сектора.

Ние не сме против тях, напротив, смятаме, че трябва да се случат, и то в кратък срок. Но искаме това да става при пълна прозрачност на процесите, без лобизъм, субективизъм и т.н. Затова пак повтарям, че връщането на БЛС в договарянето и в комисиите, които подготвят промените, гарантира прозрачност. И това е в полза на лекарите, на пациентите, а и на самите управляващи.


Здравният министър в САЩ на чужда сметка
Шефът на организациите, поканили Нанев, ръководи частна тъканна банка у нас
ЗДРАВНИЯТ министър Божи­дар Нанев заедно със зам.-председателя на Народното събрание Лъчезар Иванов и ново­назначеният директор на Изпъл­нителната агенция по трансплантация д-р Теодора Джалева са се разходили до САЩ на издръжка на организации, управлявани от шеф на частна тъканна банка у нас.

Височайшето трио е настанено в суперлуксозния хотел „Уилард" в центъра на Вашингтон, като нощув­ките са поети от въпросните органи­зации.

Това става ясно от информация, поместена на сайта на здравното министерство. В съоб­щението се казва, че „Министерствата на Здравеопазването в България и САЩ ще об­менят опит в областта на здравното осигу­ряване и разпространението на новия грип". С две думи се споменава, че по време на посе­щението си министър Нанев е посетил Наци­оналната мрежа за органно разпределение в Ричмънд, Вирджиния. Някои от фактите око­ло това посещение будят сериозни съмнения според наблюдаващи дейността на здравното министерство експерти. Официално поканата до здравния министър и придружаващите го е от Евроатлантическия фонд и Федерацията на американските граждани от български произ­ход. Скандалното е, че и двете организации са създадени и управлявани от д-р Румен Хичев, а той е и управител на „Тъканна банка Остеоцентър България" ЕАД. Сигурно по странно съвпадение в българската делегация, чиито разноски Хичев плаща, е и новоизбраната шефка на Изпълни­телната агенция по трансплантация. Основна­та дейност на частното търговско дружество е свързана с вземане на тъкани, клетки и органи за преработка или присаждане. Отговорността за контрола върху нея е и на Министерството на здравеопазването, чийто министър отива за сметка на организации, които се свързват с тази дейност. Третият участник в пътуването, зам.-шефът на парламента Лъчезар Иванов също е доктор. В програмата на министерската визита официално е включена и среща с ръко­водството на Osteotech, Inc., става ясно от сайта на „Тъканна банка Остеоцентър" ЕАД. На нея са присъствали президентът на Osteotech Сам Овусу-Ачао заедно с целия ръководен екип на компанията.

Българските гости са посетили презентация за организацията, правилата и стандартите в областта на тъканните трансплантации, се казва още в инфор­мацията. Делегацията се е запознала с рабо­тата на световния биотехнологичен център за производство на тъканни алографт продукти. Това е явен конфликт на интереси, категорич­ни са юристи. „Посещението на д-р Нанев се извърши по покана на Евроатлантическия фонд (ЕАФ) и Федерацията на американски граждани от български произход (АГБП)", по­твърдиха в официален отговор до „168 часа" от Министерството на здравеопазването. „С оглед на важността на визитата д-р Нанев беше лично командирован от премиера Бойко Борисов със заповед № КМ-24Ц 1.11.2009 г., а разноските по посещението бяха поети от двете организации. За сметка на държавния бюджет са само разходите за медицинска застраховка и дневните. Нито една фирма от българ­ски или чужд произход, включително и „Ос­теоцентър" не е участвала в поемането на разноските по тази визита", се казва още в отговора. „Дрстатъчно е да видите списъка с официалните лица, с които сме се срещали, За да разберете колко полезни за страната ни са срещите, които проведохме , коментира пред „168 часа" д-р Теодора Джалева, шеф на Изпълнителната агенция по трансплантация. „Относно финансирането на пътуването не мога да ви казва нищо, тъй като никой не ми е разяснил за чия сметка е, но мисля, че не бива да търсите под вола теле" - каза още Джалева. Зам.-председателят на парламента Лъчезар Иванов, който оглавява и комисията по здравеопазване към Народното събрание, след като разбра, че се обажда репортер на „168 часа", затвори телефона и

не пожела да коментира визитата

Странно защо за важната българска визита в САЩ не се съобщава нищо и на сайта на американския департамент по здравеопазва­нето. Още по-странно информация за визи­тата може да се намери единствено на интер­нет страницата на Остеоцентър. В забележка специално е акцентирано, че организацията на визитата е внимателно съгласувана с американското законодателство за предотвратяване на конфликт на интереси и корупционни практики както и с посолството във Вашингтон и протокола на българското Външно министерство. Също там е посоче­но, че „спонсориращите организации не са страни по никакви договори с МЗ и не са по­ставяли никакви условия преди, по време или след визитата". Никъде не се споменава, че председателят на въпросните организации се изявява и в друго амплоа, а именно като шеф във фирма, занимаваща се с донорство. „Същият човек е отправял подобни покани и към мен, но като министър никога не съм си позволявал да се възползвам от тях" - спо­дели по този повод бившият здравен министър д-р Илко Семерджиев. „Българските държавни мъже са длъжни да пазят авторитета на страната, независимо дали става въпрос За спонсорство от страна на организации с идеална цел или частни компании", катего­ричен бе пред „168 часа" Семерджиев. Ако това е истина и е доказано, е много жалко за пациентите и за цялото развитие на здрав­ната реформа у нас", коментира и народният представител Нигяр Джафер от ДПС, която е член на здравната комисия в парламента.



ЕКИП „168 ЧАСА"


Д-р Румен. Xичев: Платихме всичко свикнал съм да ме обиждат
- Д-р Хичев, вие ли ог­лавявате организациите, които са били домакини на българската делега­ция, посетила САЩ?

- Вярно е, че съм пред­седател на обществените организации, които по­могнаха за посещението - федерацията на амери­кански граждани от бъл­гарски произход и Евроатлантическия фонд. Това са сдружения с идеална цел и се занимават изця­ло с благотворителност. Дейността ми в тях няма нищо общо с функциите ми като вицепрезидент на „Остеотек" и управител на дъщерното им дружество в България.

- Колко ви струва издръж­ката на българската държав­на делегация по време на престоя й в САЩ?

- В момента не мога да ви кажа точна цифра. Платихме пътните и хотелски разходи по време на престоя. Българската делегация отседна в хотел „Уилард" във Вашингтон - тра­диционно място за деловите кръгове в американската сто­лица.

- На какво ниво бяха про­ведените срещи от българските официални лица?

- В материалите, публи­кувани по повод визитата, в интернет се съдържат обидни квалификации от рода на тази, че министър Нанев се е видял с „осморазрядни американски чиновници". В тази връзка ед­на от срещите беше с д-р Джелин, чийто пост се равнява на зам.-министър в американския департамент по здравеопазва­не. Той е и полковник от Пентагона и отговаря за всичко, касаещо епидемиологичната заплаха в САЩ. Бяха проведени редица срещи на междуведомствено ниво, а единствената причина американският здравен министър да не присъства, е, че в този момент беше в болница за операция от рак на кожата.

- Как се отнасяте към твърденията, че пла­щайки на българската делегация, побирате за частна компания?

- Свикнал съм да ме обиждат заради нераз­бирането на спецификата на дейността, с която се занимавам. Относно злонамерените твърдения в публикации, които се появяват, сме готови да заведем дела. Искам да под­чертая, че срещите, които бя­ха проведени с американските представители, са били без каквито и да е условия и са изцяло в полза на България. Превратното им тълкуване само ще навреди на отноше­нията между двете страни и заплашва с дипломатически скандал. Чудя се защо напри­мер, когато само преди дни помогнахме в „Токуда" амери­кански специалисти без запла­щане да спасят деца, никой не отрази това събитие.




Прокуратурата да се самосезира!
ТОВА е криминална и позорна командировка и е голямо петно в имиджа на България пред Европа и света.

Наложително е Върховната касационна про­куратура веднага да се самосезира по случая, а министър-председателят да поиска оставките на Божидар Нанев и Лъчезар Иванов. Директорът на Изпълнителната агенция по трансплантация д-р Джалева също трябва незабавно да бъде уволнена дисциплинарно.

Въпреки че в Закона за трансплантацията категорично е записано, че човешки органи и тъкани не могат да бъдат обект на възмездна сделка, целият процес около търговията с тях у нас е покрит с мистериозност.


Гаф на ГЕРБ отне парите на джипитата за пенсионерите
Мнозинството се опита да замаже случая, като гласува допълнителни 7 млн. лв. за личните лекари, но непредвидени никъде
Силвия Георгиева

Депутатски гаф отне парите, които личните лекари трябваше да получават като компенсация за по-ниските потребителски такси за преглед на пенсионерите. Това стана вчера при второто четене на промените в Закона за здравното осигуряване.

В момента пенсионерите плащат 1 лв. потребителска такса за посещение при лекар. Разликата до 2.40 лв., колкото е таксата за всички останали досега, се доплащаше на лекарите от държавния бюджет - чрез здравното министерство. Става дума общо за около 7 млн. лв. ГЕРБ обаче първо отмениха доплащането със закона за бюджета на касата и пари за т.г. не бяха предвидени в държавния бюджет. След това управляващите все пак решиха да не ощетяват личните лекари и се опитаха да им върнат парите чрез закона за здравното осигуряване. При второто четене на закона в ресорната комисия депутатите приеха предложението на Хасан Адемов от ДПС необходимата сума за доплащане на лекарите да се поема от НЗОК. Но Мая Манолова и Евгений Желев от БСП направиха друго предложение - парите за доплащането да дойдат пак от републиканския бюджет по ред, определен от финансовия и здравния министър. Така според червените няма да се пипа бюджетът на касата, няма да се ощетяват и джипитата.

Първоначално от ГЕРБ отхвърлиха идеята на БСП. Искра Фидосова от ГЕРБ поиска прегласуване на текста, мислейки, че съпартийците й са отхвърлили "правилното" предложение, подкрепено от здравната комисия. Секунди след като червената идея бе приета, от ГЕРБ се усетиха за гафа и поискаха текстовете да бъдат гласувани отново. Наложи се зам.-шефът на НС Георги Пирински да разясни, че правилникът забранява гласуване на вече прегласуван текст.

В създалата се суматоха председателят на парламента Цецка Цачева призова депутатите да се успокоят и обяви 10-минутна почивка. След запознаване със стенографския протокол тя обясни, че предложението на БСП е гласувано по всички правила, така че остава в сила. Новата разпоредба обаче на практика не може да действа, тъй като в закона за бюджета няма перо за въпросното доплащане. Пари за джипитата по това направление няма и в здравното ведомство.
САНКЦИИ

Депутатите решиха, че вече за неосигурени ще се водят хората, на които липсват 3 вноски в последните 36 месеца. В момента срокът, който се следи, са последните 12 месеца. Така тези, които нямат никакви осигуровки, вече ще трябва да внесат пари за 36 месеца, а не както досега - за 12. Затова пък отпадна предложението на здравното министерство да се въведе и глоба от още 3 наказателни вноски за вход в системата.




МЗ няма да праща младите лекари на село
Янина Здравкова

Лекарите, които специализират по държавна поръчка, няма да се налага да се отплащат на държавата, като работят по разпределение в райони, където няма кадри. Това предвижда промяна в наредбата за специализациите.

Преди няколко години МЗ реши да задължи лекарите, които получават специалност по държавна поръчка, да работят в места без кадри. Преди това за дълъг период държавата изобщо не плащаше специализациите на медиците. Идеята беше, че ако например лекар специализира неврология в София 4 години, след това ще е длъжен да иде да работи 4 години като невролог в малък град, в който МЗ е преценило, че няма достатъчно невролози.

Реално досега няма специализанти, разпределени от МЗ, защото първите по тази програма още не са завършили. Освен това медиците не желаят да бъдат разпределяни, дори има случаи, когато лекари записват платена специализация, за да не се налага да ходят в малки градове. Заради съпротивата на докторите сега МЗ променя наредбата, разпределението се отменя и те ще могат да работят където искат. Министерството дори ще задължава болниците, където на трудов договор работят специализанти, да им предлагат работа и след придобиването на специалност.

В момента освен обучението МЗ плаща по 2 минимални работни заплати на специализиращите по държавна поръчка. С промените тепърва и платените специализанти ще получават поне по 1.5 минимални заплати. Те обаче ще се плащат от бюджета на болниците, където лекарите се обучават.

С промени в Закона за здравно осигуряване се предвижда и времето на специализация да се счита за трудов стаж.




Учени разшифроваха генетичния код на рака
Британски изследователи направиха решаваща стъпка в борбата срещу раковите заболявания, съобщи в. "Таймс". Учени разшифроваха генетичния код на рака на кожата (меланома) и на белите дробове. Кодът бе разчетен от сътрудници на британския Институт "Сенгър", които направиха генетичен анализ на злокачествени тумори, взети от двама пациенти. В клетките на тумора на белите дробове бяха открити общо 22 910 мутации, а в образците на меланома 33 345 мутации. Според проф. Майк Стратън, който е работил по проекта, повечето от установените генетични отклонения са свързани с известните фактори на раковите заболявания - влиянието на цигарения дим за рака на белите дробове и на ултравиолетовото излъчване за меланомата.

Изследването е проведено в рамките на проекта на Международния консорциум за изследване на рака, в който участват и учени от ЕС, САЩ, Австралия, Китай и Япония.

Ракът на кожата и на белите дробове са поредните злокачествени тумори, чиито генетичен код стана известен на международната научна общност. Преди това учени от САЩ и Канада съставиха карта на мутациите, характерни за левкемията и рака на млечната жлеза.


Хора на архитекта избрани за мегаремонт на русенската болница
Станишев-брат в афера за 8 млн. лв.

Дворът и сградата на АГ отделението глътнали по 1000 лв. за квадрат
ПЕТЪР ИВАНОВ

Братът на бившия премиер Сергей Станишев Георгий е пряко свързан с фирма, която е била избрана да извърши грандиозна реконструкция на държавната болница в Русе. Дружеството се е добрало до апетитната сделка за солидните близо 8 млн. лв., докато оглавяваната от Станишев социалистическа партия управляваше държавата. Ортаците на небезизвестния архитект се наели с невиждана по размерите си модернизация на АГ корпуса в лечебното заведение. Според документацията в Агенцията по обществените поръчки договорът между близката до бившата власт фирма и болницата, в която основен собственик е здравното министерство, а 32% от капитала се падат на подопечната на червения кмет Божидар Йотов община, е сключен на 8 ноември 2006 година.

Броени дни по-късно първата копка е направена от изпълнителят на проекта "Домостроене" АД, което си поделя собствеността на дружеството "Дедалос" заедно с фирмата на Георгий Дмитриевич Станишев "Прожектс". Така архитектът, случайно или не, се оказва във фирмен обръч, който е нает да направи колосалния по обем на финансиране ремонт на МБАЛ-Русе.

Първоначално проектът включвал преустройство на съществуващото отделение, изграждане на пристройка към него, както и надстройка на двуетажната връзка между блоковете Д и Г на болницата. Прилежащият към комплекса двор трябвало да се сдобие с пешеходни и автомобилни алеи, паркинги и осветление. От тях обаче няма и помен, въпреки че срокът за изпълнение на мегапроекта е изтекъл още в края на миналата година. Проучване на вестника установи още, че зданието, което по план трябваше да е изникнало в двора на лечебницата и дори вече да e полято, е докарано до фаза на груб строеж и също очаква довършителни дейности.

Въпреки това държавата щедро е превеждала траншовете последният от които през май, когато кабинетът "Станишев" направи финални напъни да остави бъдещата власт без пукнат лев. Интересен факт е също така, че в края на 2005-а тогавашният здравен министър Радослав Гайдарски спира процедурата за избор на изпълнител заради натрупаните борчове на болницата и липса на пари за инвестицията. Малко след това обаче

Гайдарски променя мнението си и пуска конкурса. Според замисъла на проекта строителните дейности трябва да обхванат РЗП от общо 8000 кв. м, в които обаче се включват и недотам сложните и скъпи за изпълнение работи в двора, представляващ огромна част от общата площ. Независимо от това елементарната аритметика сочи, че квадратът се връзва към 1000 лв., с което близката до Станишев-брат фирма преспокойно може да се конкурира с ремонта на социалния дом в Стара Загора, за който Масларова се изръси по 2 бона на квадрат, както и с реконструкцията на строителното министерство, за която Асен Гагаузов е склонил да плати близо 40 млн. лв. .

Градът има нужда от този комплекс

„Русе има нужда от този модерен Акушерогинекологичен комплекс. Децата не заслужават да се раждат при условията в старата сграда, която дори не е строена за здравно заведение, нито пък жените да бъдат лекувани там." Това каза директорът на Многопрофилната болница за активно лечение в Русе д-р Минчо Вичев.

По думите на д-р Вичев са необходими още 3,5 млн. лв. да бъде завършен модерният Акушерогинекологичен комплекс. В момента изпълнител на обекта е само "Домостроене". Русенската фирма "Интис" е била подизпълнител за известно време, но вече не работи там. През годините, които са изминали от първата копка на обекта, Министерството на здравеопазването периодически е отпускало средства. Последният транш, който е преведен от ведомството, е бил през месец май, и тогава са отпуснати 2 млн. лв. Парите обаче са усвоени и ако не бъдат преведени нови средства, проектът може да бъде замразен, както вече се е случвало. Грубият строеж вече е приключен, но остават довършителните работи и вътрешното обзавеждане.

„От 15 години чакаме този проект да се осъществи и се надяваме вече да можем да предложим на своите пациенти по-добри условия от досегашните", изрази надежда в скорошното финализиране на строителните работи шефът на Акушерогинекологичния комплекс в Русе д-р Георги Хубчев. .

Разкриха далавера на Георгий Дмитриевич край Бяла

Малко преди да стане министър на земеделието, Мирослав Найденов разкри, че братът на тогавашния министър-председател Сергей Станишев - арх. Георгий Станишев, участва чрез своята фирма "Прожектс" като главен проектант в изграждането на жилищен комплекс на Българското Черноморие. Скандалното в случая е, че ваканционното селище, чиято площ е цели 2000 дка, е близо до с. Бяла и попада в защитена от "НАТУРА 2000" местност. Имотът по думите на Найденов е придобит чрез заменка на 700 дка девствени гори, която е прокарана изключително бързо през съответните институции. Очакваната инвестиция на луксозния комплекс Black Sea Gardens (Черноморски градини) е за над 1 млрд. евро. 5500-те къщи ще експлоатират най-голямата плажна ивица у нас - Кара дере.




Плащат на доктори да специализират
Силвия Николова

Най-малко една заплата и половина ще получават всички млади лекари занапред, ако започнат специализация. Сумите ще се броят както на тези, които са записали държавна поръчка, така и на тези, които сами си плащат обучението. Това съобщи министърът на здравеопазването д-р Божидар Нанев по време на връчването на дипломите на абсолвентите на Медициниския университет в София вчера и допълни, че е възможно те да получават дори две и три заплати в зависимост от възможностите на лечебното заведение, в което те работят като специализанти.

Така се надяваме да върнем интереса към редица специалности, които сега са дефицит, тъй като никой не иска да се обучава по тях, обясни министър Нанев. Той поясни, че промяната се въвежда с поправка в наредба 34 на МЗ, която се подготвя в момента.

Сега здравеопазването ни има най-остра нужда от неонатолози, ендокринолози, лекари-клиницисти и патоанатоми. Занапред МЗ задължително ще предлага работа на държавните специализанти в болниците, с които те имат трудов договор. Така щяла да се избегне възможността те да се разпределят служебно в други райони на страната. Практическото обучение на специализантите занапред ще трябва да е на пълен работен ден, а не както в момента по няколко часа, за да се гарантира по-качественото им обучение.




Шефът на здравната каса ще се избира от парламента

Увеличават се драстично глобите за неизплатените вноски
Директорът на Националната здравно-оси-гурителна каса (НЗОК) ще се избира от Народното събрание за срок от пет години, решиха депутатите при второ четене на промените в Закона за здравното осигуряване. Предложения за избор на директор на касата могат да се правят от парламентарните групи. Сред изискванията за този пост са кандидатът да има висше образование и магистърска степен, минимум три години професионален опит в областта на управлението на здравеопазването, банковото, застрахователното или осигурителното дело.

Хасан Адемов от ДПС предложи кандидатите да имат пет години стаж, но искането му не беше прието. Според Мая Манолова от левицата приемането на този текст показва как се прави закон за един човек и как се

променя становището на управляващите за това кой да оглави касата. Профилът беше определен в предложението на вносителя -специалност по здравен мениджмънт и осем години в областта на управлението на здравеопазването, припомни тя. Според нея сега заложените изисквания са твърде скромни.

Депутатите решиха още, че мандатът на директора на НЗОК може да се прекратява с решение на парламента, ако има влязла в сила присъда за умишлено престъпление от общ характер или акт, с който е установен

конфликт на интереси. Директорът на касата може да бъде освободен и за системно нарушаване на задълженията, неизпълнение на решение на надзорния съвет или извършване, или допускане на извършването от други лица на груби или системни нарушения на задължителното здравно осигуряване.

Надзорният съвет на касата ще бъде от деветима членове - един представител на организациите за защита на правата на пациентите, един - на организации на работници и служителите, двама представители на работодателите и петима -

на държавата, от които единият е изпълнителният директор на Националната агенция за приходите.

Доплащането на лекарите, което компенсира по-ниската потребителска такса на пенсионерите, ще се извършва от републиканския бюджет по ред, определен в наредба на министъра на финансите и министъра на здравеопазването, реши парламентът. В момента пенсионерите плащат по един лев на преглед, а сумата, която трябва да се допла-ти на лекарите, е по 1,40 лева. Предложението беше на депутатите от левицата Евгений

Желев и Мая Манолова.

Промени в закона предвиждат да се увеличат драстично глобите за неизплатени здравни осигуровки. Предложението на комисията е длъжностно лице или работодател, който не заплаща вноските за осигуряване на лица, да се наказва с глоба в размер от 2000 до 4000 лв. (сега глобата е от 1000 до 2000 лв.) за физическите лица или имуществена санкция за едноличните търговци и юридическите лица в размер от 4000 да 8000 лв. За повторно нарушение глобата е от 4000 до 8000 лв., а имуществената санкция е от 10 000 до 15 000 лв.

Самоосигуряващо се лице, което не плаща дължимите осигурителни вноски за срок, по-дълъг от три месеца, ще се наказва с глоба от 500 до 1000 лв., а за повторно нарушение -

от 1000 до 3000 лв. при сума от 50 до 100 лв. досега. Лице, което не изпълни задължението си за подаване на декларация за здравно осигуряване, се наказва с глоба от 500 до 1000 лв., а за повторно нарушение - от 1000 до 3000 лв.

Работодател, който не предостави информация, дължима по този закон, или дава невярна информация за осигурителните си отношения с НЗОК, се наказва с глоба от 500 до 1000 лв. за физическите лица, с имуществена санкция от 500-1000 лв. за едноличните търговци и с имуществена санкция от 2000-4000 лв. за юридическите лица.

За повторно и за всяко следващо нарушение глобата е 2000 лв., а имуществената санкция е 2000 лв. за едноличните търговци и 8000 лв. за юридическите лица.




Ще издържи ли столът на здравния министър
Над 800 млн. лв. за здравеопазване стоят в резерва на БНБ въпреки кризата и тежкото състояние на здравеопазването
Светлана Желева

Клати ли се столът на здравния министър? Над този въпрос като че ли все по-често започва да се замисля и обикновеният човек, като гледа случващото се в здравеопазването. Министър Божидар Нанев, човекът на лекарския съюз, изгуби народната любов. Упрекван в множество грехове, нещата стигнаха дотам, че дори се оказа виновен за прекратяването на преговорите за нов рамков договор и подписване само на анекс, защото сроковете за подписването му изтекоха.

ГЕРБ вече представи нова концепция как частните здравноосигурителни фондове ще се впишат в предстоящата здравна реформа. А лекари и пациенти недоумяват как може да се прави реформа без пари, а 800 млн. лв. за здравеопазване да стоят в резерва на БНБ при тази криза. Естествено погледите са отправени отново към здравния министър, все едно преди него не е съществувало здравеопазване. Здравеопазването у нас на моменти излиза извън контрол - законодателен, медицински, дори съсловен. Първо щяхме да закриваме 80 болници, после станаха 120, след това се оказа, че били 36. Колко са всъщност болниците за преструктуриране?

В същото време гражданите все повече дофинансират куцащата система на здравеопазването и така процентът от БВП, който се заделя за здраве, гони европейските нива. Другият мит е, че имаме много лекари. 322 на 10 хил. души са медиците в европейските страни, а в България са 361, сочи последната здравна статистика. В болничната помощ в Европа участват 56 лекари от 10 хил. население, а у нас - само 30. В момента имаме 306 болници с близо 45 300 легла, а не 450 болници, както твърдят депутати. Интересна е статистиката при частните болници - през 2000 г. те са били 18 с 306 легла, а през 2008 г. те са 85 с 4053 легла.

И медсестрите не достигат - на 100 хил. население в Европа се падат 745, у нас - драстично по-малко - 424. Болничните легла в Европа също на 100 хил. население са средно 570, а у нас те са малко повече - 596. Средният болничен престой в ЕС е 9 дни, а у нас е сведен на 6 дни и половина. На какво да вярваме - на цифри или на реалния живот, където здравните услуги са нещо съвсем различно.

Все някой трябва да е виновен за лошото състояние на здравеопазването. И кой, ако не здравният министър. За това обаче са виновни цялата здравна система от началото на реформата и всички министри на здравеопазването за последните 20 години.




ГЕРБ гласува машинално предложение на БСП

Пенсионерската такса при джипито обърка депутатите

Искра Милева Аида Паникян

Първи крупен парламентарен гаф сътвори вчера мнозинството на ГЕРБ. Депутатите на Бойко Борисов машинално гласуваха предложение на БСП в закона за здравното осигуряване, а после съвсем се оплетоха в процедурни грешки. Серията от грешки започна, след като Цецка Цачева остави воденето на заседанието на заместника си от "Атака" Павел Шопов. Останали без надзор, депутатите от ГЕРБ подкрепиха предложение на Мая Манолова и Евгений Желев. То предвижда разликата в пенсионерската потребителска такса да се плаща на джипитата от държавния бюджет, а разпределението ще става по решение на финансовия и здравния министър.

Необходимата сума е 7 млн. лв. В комисия обаче бе одобрен текст, според който тези пари би трябвало да се разпределят от Надзорния съвет на здравната каса. Искра Фидосова се усети и поиска прегласуване, но съпартийците й не разбраха знака и отново подкрепиха предложението на левицата. За да спасяват положението, от мнозинството започнаха да настояват за трето гласуване. В в залата набегом нахлу Цачева, която се опита да успокои страстите и разпусна депутатите в почивка. По време на антракта тя се запознавала със стенограмата. Установихме, че предложението на депутатите Манолова и Желев е прието, призна парламентарната шефка.

Останалата част от дебатите по закона за здравното осигуряване премина без грешки на мнозинството. Депутатите решиха, че до 23 декември трябва да се подпише Национален рамков договор. Текстовата част и приложенията се сключват за 5 години и при необходимост се променят с анекси. Ценовата част в НРД ще се променя всяка година. Договорът ще се преподписва от министъра на здравеопазването и трябва да бъде обнародван в "Държавен вестник" до 28 декември. Директорът на НЗОК ще се избира от Народното събрание за 5 години, трябва да има висше образование със степен "магистър" и поне 3 години управленски стаж в системата на здравеопазването, банковото, застрахователното или осигурителното дело, решиха още депутатите. НЗОК ще има Надзорен съвет от 9 души.

Свидетели сме как се прави закон за един определен човек, коментира Мая Манолова. Тя припомни, че в първоначалния вариант предложението е било директорът да има поне 8 години стаж.

Драконовски глоби за неплатени здравни вноски

Здравноосигурителните права на хората, които не са плащали вноските си, ще се възстановяват, при условие че длъжниците са заплатили всички осигуровки през последните 36 месеца.

Работодател, който не плаща осигуровките на работниците си, ще се наказва с глоба от 2000 до 4000 лв. за физическите лица или имуществена санкция за едноличните търговци и юридическите лица от 4000 да 8000 лв. За повторно нарушение глобата е от 4000 до 8000 лв., а имуществената санкция е от 10 000 до 15 000 лв.

Самоосигуряващо се лице, което не плаща дължимите осигурителни вноски по-дълго от три месеца, ще се наказва с глоба от 500 до 1000 лв., за повторно нарушение - от 1000 до 3000 лв. Лице, което не подаде декларация за здравно осигуряване, ще се глобява от 500 до 1000 лв., а за повторно нарушение - от 1000 до 3000 лв.

Работодател, който не предостави или дава невярна информация за осигурителните си отношения с НЗОК, ще се наказва с 500 до 1000 лв. за физическите лица, от 500 до 1000 лв. за едноличните търговци и от 2000 до 4000 лв. за юридическите лица.


Дишай, не дишай!
Искра Милева

Имаше анекдот за модерните по едно време "борци". Та един от тях се сдобил с уокмен, седял си във фризьорския салон, а в слушалките се чувало - "Дишай, не дишай". И човечецът си живуркал спокойно.

Сходна ситуация, но не във виц, се разиграва всеки ден в българския парламент. Минават си закони, но кой, как, за какво и защо гласувал на 116 машинки, като че ли не им става ясно. Добре, че има там една опозиция, която да обяснява на новите управляващи какви са ги свършили. Те пък си мислят, че ги дразнят и продължават да си карат по тяхната.

Та така го докараха дотам, че да гласуват положително за предложение на опозицията. По-нахаканите се усетиха и поискаха прегласуване. Но машинките пак гласуваха същото. Наложи се тарторите да ги стегнат и да прегласуват трети път. Да, но... Такава процедура досега в български парламент не се е случвала.

Та, новите ни управници или категорично потвърдиха, че слагат картите в машинките като същински машинки. Или, може би, се осъзнаха, че предложението на левицата наистина е стойностно и си струва да го подкрепят. Излишно е да се търси логика в действията на депутатите от мнозинството.

Но логика трябва да има, когато се решава съдбата на избирателите. В случая - на близо 2.5 млн. пенсионери. Само преди две седмици мнозинството реши да отреже текста, според който досега на джипитата се доплащаше разликата в потребителските такси на възрастните хора. Наложи се опозицията да подсети машинките, че това би довело до доста негативни последици. Мнозинството взе, че се съгласи, но просто каза "добре". Но въпросът откъде ще дойдат необходимите 7 млн. лв. за общопрактикуващите лекари, остана да виси във въздуха. Докато опозицията пак ги подсети.

Във всяко зло има и нещо добро. Първото положително от вчерашната бъркотия бе, че мнозинството бе в зала и гласува (нищо, че не разбра за какво). Вторият положителен факт бе, че все пак държавата ще поеме отговорността си за таксите. Що се отнася до Цецка Цачева, вместо да моли за покой в залата, нека въведе малко парламентарен ред. Но не като във фризьорски салон - за едни по-късо, за други - по-дълго.

Иначе над управниците е надвиснала опасността да останат управници на самите себе си. Защото с поредното орязване на пари, което бяха замислили, нямаше да бъдат ощетени само докторите. За едно измерване на кръвното дори на бабите и дядовците щеше да им се наложи да се бръкнат с левче отгоре.

Е, сега онези с пенсиите под 200 лв. могат да прибавят левчето към 25-те за Коледа. А тези, дето ни управляват, да вземат да си премислят роботехниката.

За да не се окажем в ситуация само на "Не дишай"!




БСП прекара ГЕРБ със 7 млн. лева за здраве
Диана Тенчева

Без да се усетят, депутатите от ГЕРБ гласуваха вчера предложението на червените Мая Манолова и Евгений Желев, което им вкара “автогол” за 7 млн. лв.

Това стана, след като беше приет текстът със средства от републиканския бюджет да се покрива сумата от 1,40 лв. от потребителската такса на пенсионерите за посещение при джипито (възрастните хора вадят от джоба си само 1 лв., а всички останали - по 2,40 лв. с изключение на освободените от таксата). Само че нужните за целта средства (около 7 млн. лв.) не са заложени в бюджета за 2010 г.

Текстът на вносителя на законопроекта беше сумата от 1,40 лв. да се покрива по ред, определен от Надзорния съвет на здравната каса. “Ще намерим средствата, като актуализираме бюджета на касата на 1 юли догодина”, обясни здравният министър д-р Божидар Нанев.

Депутатите приеха окончателно промените в здравното осигуряване. С тях се повишават куп глоби. Една от тях е за работодатели и самоосигуряващите се - ако редовно не внасят вноските си, то ще платят санкция не 2000 лв. (така е в момента), а 8000 лв.



Честен договор между държава и донор
Мира Радева

Плачем, че не ни стигат органите за трансплантации и затова сума българи си отиват от този свят. Не че ни липсват кадърни доктори и модерни болници. Просто нямаме достатъчно бъбреци, сърца и черни дробове. Поне 1500 души чакат за тях и не ги дочакват...

Вместо да се вайкаме и мъдрим поредната куха схема за органно дарителство, да надникнем в двора на братята израелци. И тях ги мъчи същият проблем. Затова измислиха закон - ако човек обяви, че след смъртта дарява органите си за присаждане, тутакси се сдобива с привилегии - оперират го без ред, веднага го взимат за трансплантация. Същите здравни екстри важат за цялата му фамилия и за близките му роднини.

Става дума за един честен договор между държавата, която гарантира изпълнението му, и потенциалния донор. Ползата е за всички, но най-вече за тежко болните, които печелят живот.

Само такъв договор ще отърси нашенеца от безразличието. Сега от 7 928 901 българи едва хиляда са заявили пред джипито си решение за дарителство на органи. И то е: НЕ.


Има надежда частните болници да станат равнопоставени
Всеки нов закон изглежда по-лош от стария
Д-р Стайко Спиридонов е председател на Националната асоциация на частните болници у нас.

Пластичен хирург. Завършил е Медицинската академия в София през 1977 г. Работил като участъков лекар, ординатор хирург, завеждащ “Бърза и неотложна помощ” в Пазарджик, зам. главен лекар на окръжната болница.

През 1991 г. създава в Пазарджик частната болница “Хигия”.

Специализирал е пластична, естетична и реконструктивна хирургия в Испания, Франция и Аржентина.

Тази година защитава дисертация и му е присъдена научна степен “доктор по медицина” на тема “Пазарни механизми и предизвикателства пред управлението на съвременната болница”.

Инициатор е за създаването на Европейска лекарска камара, където медиците да могат да се обединят в своите области и специалности под ръководството на единен професионален екип. В свои публикации и интервюта защитава тезата, че свободното движение на лекари и пациенти в Европа ще промени здравеопазването.

С д-р Спиридонов разговаряме за предложените от Министерството на здравеопазването промени и допълнения в закона за лечебните заведения.
- Д-р Спиридонов, вече са известни предлаганите промени в Закона за лечебните заведение. Как ги оценява асоциацията на частните болници?

- Отговорът не може да бъде еднозначен. Аз и колеги от Националната асоциация на частните болници бяхме поканени за среща с ръководството на министерството начело с министър Божидар Нанев. Заради неотложни дела обаче той не можа да дойде и разговорите се проведоха със зам.-министъра Валерий Митрев и парламентарния секретар. Като обща оценка мога да кажа, че всеки нов закон е по-лош от предишните в първите 3 месеца след приемането си. В тази връзка мнението ми е, че сегашното ръководство на министерството прави твърде много резки движения в реформата.

Казвам това с уговорката, че ние обикновено първо отричаме всяко ново предложение, а след като го изпробваме, променяме мнението си в полярната посока.

Прави впечатление, че с промените отпада делението на видовете лечебни заведения за болнична помощ като районни, областни, междуобластни и национални. Отпада и определението на болниците като многопрофилни. Това може да е първа крачка към приближаване на пазарния механизъм в медицинските услуги. До известна степен се създават и условия за регулиране на нелоялната конкуренция. В този смисъл се улеснява свободният достъп на пациенти до медицинска помощ. Страхувам се обаче, че определението кои болници да работят като такива за активно лечение ще бъде твърде администрирано. Това в някаква степен може да бъде предпоставка за корупция.



- Предвижда се болниците да осигуряват 24-часова лечебната дейност по специалности. Ще бъдат ли в състояние?

- Като изпълнители на медицинската дейност ние трябва да осигуряваме на пациентите качествено обслужване. Ако това задължително включва 24-часово изпълнение на лечебната дейност по медицински специалисти - защо не? Това ще позволи на болниците за активно лечение да запълват своите легла през цялото денонощие и да обслужват качествено и своевременно пациентите, каквото е и тяхното предназначение. Опасенията са, че проблеми за изпълнението на този критерии ще имат специализираните болници с по-малко легла. Тук идва ролята на техния мениджмънт, който да им позволи с наличните специалисти да се уреди 24-часовият прием. Това също може да стане и чрез разкриване на сектори по сходни специалности към болницата.

Едно от облекченията, които могат да се направят, е да отпадне изискването лечебното заведение да осигури лекари с призната специалност на основен трудов договор по нея. Формулировката може да бъде заменена с трудов договор на пълен работен ден, както е по Кодекса на труда. Имаме предложения и за други промени, но възможността за обсъждане ни бе предоставена в последния момент и няма гаранции, че някой ще се съобрази с тях.

- В проекта е заложено и отпадането на задължителната акредитация на лечебните заведения.

- Добро решение, което, ако се приеме, ще даде възможност болниците, които считат, че са на високо ниво, доброволно да се акредитират както за медицинска, така и за учебна дейност. Това е и крачка към равнопоставеност на лечебните заведения независимо от тяхната собственост. Като резултат те могат да получат и допълнителна финансова мотивация от НЗОК и държавния бюджет.

На срещата ни ръководството на министерството сподели и идеята в бъдеще акредитационната процедура да бъде представена и базирана в интернет.

- Въвеждат се нови правила за здравна карта. Адекватни ли са?

- По принцип критериите и методиката за създаване на здравната карта по региони звучат добре. Но съм скептично настроен, че комисиите, които ще бъдат създадени в регионите за това, ще могат да се справят. Формата е твърде административна. Независимо от това, че ще бъдат включени и представители на съсловните организации.



- Делегираните бюджети на болниците е друга дискутирана тема. Приложими ли са?

- Имаме информация, че ако бъдат приложени делегираните бюджети, те ще бъдат определяни на тримесечие. Един бюджет обаче трябва да е перспективен, а не на исторически принцип. Само така здравеопазването ще се развива според съвременните изисквания със специалисти и апаратура. Според нас делегираният бюджет е неприемлив като понятие в медицинската дейност. Има реален риск да се ограничи приемът на здравноосигурени пациенти. Може да се стигне и до подбор на пациенти с различни заболявания, което ще е вид дискриминация спрямо болните и в същото време нелоялна конкуренция между лечебните заведения. Затова държим на принципа парите следват пациента.



- Все още няма подписан рамков договор между НЗОК и лекарския съюз. Как ще се регламентират отношенията?

- Няма страна в Европа без договаряне между финансиращия орган - здравна каса или осигурителни фондове, и лекарското съсловие. Рамковият договор е изключително важен за здравеопазването - определя условията за обслужване на пациентите.

Здравната каса на практика представлява парите на именно тези пациенти, които те отделят за здраве. Фактически, като няма договаряне, се получава едностранно поставяне на условия от НЗОК към лекарите за начина на тяхната работа.


Д-р Божидар Нанев, министър на здравеопазването:

Спешна помощ ще кара в най-добрите болници
ДЕЯНА ПАВЛОВА

- Д-р Нанев, утре се подписва Национални­ят рамков договор, кой­то не е променян от 2006 година. Какви ще са новостите за 2010-а?

- Има няколко нови не­ща. Ще се увеличат це­ните на 32 досега недофинансирани клинични пътеки. Те са за реанимация и интензивно лече­ние и досега са водили до декапитализация ле­чебните заведения. За тези дейности се изиск­ват повече средства, за да се извършва качест­вено лечение. Втората промяна ще е увеличени­ето на цената на профи­лактичните прегледи с 2 лева. Ще се вдигне въз­растовата граница до 18 години за свободен дос­тъп до педиатър. За това са предвидени допълни­телни 3,2 млн. лева. Ще се направят и клинични пътеки за долекуване. Те няма да влязат в сегаш­ния рамков договор, но през 2010 г. ще има дого­варяне и по тях. Трябва да се прецени какви средства ще са необхо­дими за тях. Те ще дадат възможност на болници за активно лечение да се преструктурират.

Подписването на НРД дава възможност на съсловната организация на лекарите да бъде реален участник в процесите, да има роля в тях и да поне­се своята отговорност във всичко, което се пра­ви.

- Какво ще се изисква от болниците, за да сключат договор със здравната каса за до­лекуване?

- Предимно трябва да имат необходимия ква­лифициран персонал -специалисти по здравни грижи. В същото време ще им се позволи да имат по-малко лекари и медицинско оборуд­ване и техника. Те ще трябва да имат ос­новното оборудване, което е не­обходимо за долекуване или следоперативни гри­жи. Ще се създаде и въз­можност специалисти по здравни грижи да извър­шват част от тези дей­ности по домовете. Спо­ред вида заболяване ще се преценява какъв да е стандартът за оборудва­нето и наличието на спе­циалисти.

- Какво ще се изисква от всички болници, след като акредитацията от тази година няма да е задължителна?

- Да, тя не е задължи­телна към момента, за­щото като нормативна уредба не отговаря на съвременните изисква­ния. Не е действаща и ефективна. Сега всички лечебни заведения, не­зависимо дали предла­гат добро качество, или не, или са натрупали дългове, имат добра оценка.

През 2010 г. ще подгот­вим нова акредитационна оцен­ка, ко­ято ще е по-съвременна. Тя ще проследява процеса на ка­чество не само предва­рително, но и по време на процеса на лечение. Ще е коренно различна като форма на оценка.

- Според новите изис­квания болниците ще трябва денонощно да осигуряват грижи за пациентите. Колко бол­ници могат да правят това?

- Всяка болница трябва да осигурява 24-часови грижи за пациентите си. Въпросът е, че вече ще приемат денонощно спешни случаи само по клиничните пътеки, за ко­ито имат подписан дого­вор. Когато пациент по­падне в лечебно заведе­ние с договор за опреде­лената клинична пътека, той трябва да бъде при­ет. Ако има необходи­мост от друг вид лече­ние, желанието ни е той да не попада в болница, която няма сключен до­говор за дейност­та. За целта спешната по­мощ ще има доста­тъчно ин­форма­ция за болници­те и ще насочва пациента според състояние­то му. Така ще се из­бегнат ре-хоспитализациите и забавянето на качественото лечение.

- Друг критерий за болниците ще е и да осигуряват транспорт за планови операции.

- Да, немалко болници и сега осъществяват то­ва. Засега не е задължи­телно изискване. Ще търсим формата, с която да наложим този вид транспорт. Той ще се прилага за по-отдалече­ните райони, където па­циентите сами трудно биха се транспортирали. След като те предвари­телно са били записани за операция и се знае къ­де живеят, ще се напра­ви така, че специализи­ран транспорт да ги кара до и от болницата.

- Откъде ще намерят пари за това?

- Има вътрешен ресурс това да се осъществи. Не са предвидени целе­во средства, но осигуря­ването на транспорт ще е добре и за самите бол­ници. Така ще имат пове­че пациенти и по-добър престиж.

- Предвижда се ше­фовете на болници да бъдат проверявани през три години. Кога ще започне това?

- Това са промени, кои­то още не са извършени в Закона за лечебните заведения, но предстои да се случат. Докумен­тът ще бъде внесен за разглеждане в Минис­терския съвет до седми­ца. След това трябва да мине и през парламента. В текста се предвижда да се извършва оценка на шефовете на лечебни заведения. Това е прак­тика в Европа. Ще се осъществява наблюде­ние над дейността и качеството им на ра­бота. Това ще се из­вършва по два начи­на - от специализи­рана комисия и по

мнения от пациен­тите. Хората ще бъдат питани за начина на обс­лужване, да­ли са излеку-|. вани и щк какво е EL било качес­тво-

то. Също доволни ли са отношението към тях.

- Ако оценката е нега­тивна, ще следва ли моментално уволне­ние?

- Ще бъде степенува­на. Когато е лоша, ди­ректорът на лечебното заведение би трябвало да бъде освободен от длъжност. Ако е на меж­динно ниво, може да се дадат препоръки, с кои­то той да се съобрази. Тези три години в пове­чето случаи съвпадат и със срока на договора им. Оценката ще бъде и стимул за тях да дадат по-добри резултати.

- Ще има и допълни­телни изисквания към университетските бол­ници, които ще се раз­пишат в отделна на­редба. Какви ще са те?

- Идеята е да бъдат с по-добро високотехно­логично оборудване и да извършват дейности, ко­ито не могат да направят другите лечебни заведе­ния. Те трябва да имат условията за обучение на студенти и специализанти.

Голямата стъпка ще е преходът към допълни­телно субсидиране на университетските болни­ци. Но все още не можем да си позволим това. По-нататък обаче ще пред­ложим да се заплаща дейност за обучение.

- Появиха се предпо­ложения, че въвежда­нето на делегирани бю­джети в болниците ще доведе до отпращане на пациенти. Така ли е?

- Не. Там, където се сключи договор по кли­нична пътека, ресурсът няма да е по-малко от то­зи през 2009 г. В тези су­ми е заложена и свръххоспитализация. Досега са приемани повече бол­ни, отколкото реално се е налагало. От тази гледна точка няма при­чина да се мисли, че ще се отпращат пациенти. Също така на всяко три­месечие бюджетът на болниците ще се актуа­лизира. Средства ще бъ­дат пренасочвани от болници с по-малко па­циенти към тези с по-го­леми, но обосновани разходи.

Докъде стигна изг­раждането на банката за стволови клетки в Александровска бол­ница?

- Планът е готов. Чака­ме превеждането на средствата, за да се стартира проектът. Мо­жем веднага да започ­нем.

- Приключиха ли про­курорските проверки в петте болници?

- Всъщност са повече от пет. За тези, в които има нарушения, са изгот­вени доклади. Те са представени на прокура­турата и тя трябва да се произнесе.



Това е той:

Родене на19 януари 1963 г. в Димитровград.

Средното си образобание завършва в IV ези­кова гимназия "Фр.Ж.Кюри"

През 1992 г.завършва Медицинския уневурсетут – Варна.

От 1998 до 2002 в. работи в оперативно от­деление и отде­ление по детска хирургия на Окръжна болница – Варна.

От 2002 до 2008 8. работи в Клиника по гръдна хирургия и сектор по детс­ка хирургия на МБАЛ – Варна.

През януари 2009 г. бе избран за председател на Българския лекарски съюз

От юли 2009 8. е министър на здравеопазване­то.




zdrave.net
Д-р Митрев подарява коледни играчки

Днес в 13.00 ч. заместник-министърът на здравеопазването д-р Валерий Митрев ще посети Дома за медико-социални грижи във Ветрен.


По случай Коледните и Новогодишни празници д-р Митрев ще подари на децата в Дома коледни играчки.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница