2. хипофизна жлеза



страница1/4
Дата14.07.2017
Размер417.58 Kb.
#25703
  1   2   3   4

2. ХИПОФИЗНА ЖЛЕЗА

Хипофизната жлеза (hypophysis) е дребно закръглено нечифтно образувание (с маса около 0,6 g), свързано посредством инфундибуларното краче с най-долната част на хипоталамуса. Въз основа на своя произход, структура и функция хипофизата се дели на две части: преден дял или аденохипофиза и заден дял или неврохипофиза. Аденохипофизата е значително по-голяма – тя обхваща около 75 % от жлезата. Двата дяла на хипофизата имат различен ембрионален произход – докато аденохипофизата се развива от ектодермата на първичната устна ямка, неврохипофизата се оформя като разширение на хипоталамуса (фиг. 2 .1).


Хипофизата на редица животни има и междинен дял, който е разположен между адено- и неврохипофизата. При човека междинният дял е рудиментарен (заема под 1 % от масата на жлезата) и е представен от тънка прослойка от ендокринни клетки, които обикновено се причисляват към аденохипофизата.

Фиг. 2 .1 Схематично представен сагитален срез на хипофизата. Аденохипофизата е означена със сиво.

Въпреки малките си размери хипофизата представлява най-комплексният и до известна степен доминиращ компонент на ендокринната система. В нея се произвеждат или складират множество различни хормони, които оказват влияние на почти всички функции в организма. Част от тези хормони са непосредствено отговорни за растежа на тялото, млечната секреция и водно-солевата хомеостаза, а други (така наречените гландотропни хормони) регулират функциите на щитовидната жлеза, надбъбречните жлези и половите жлези.

ХИПОТАЛАМО-ХИПОФИЗНА СИСТЕМА

Поради тесните връзки на хипофизата с определени ядра на хипоталамуса, тези две структури се обединяват под названието хипоталамо-хипофизна система. Думата “система” понякога се замества с понятието “ос” (хипоталамо-хипофизна ос). Хипоталамо-хипофизната система се разделя на две части: хипоталамо-неврохипофизна система (ос) и хипоталамо-аденохипофизна система (ос).



1. Хипоталамо-неврохипофизната система се състои от 1) магноцелуларните части на две хипоталамусни ядра (nucleus supraopticus и nucleus paraventricularis),

2) хипоталамо-хипофизния тракт и 3) задния дял на хипофизата (фиг. 2 .2).



Фиг. 2 . 2. Опростена схема на хипоталамо-неврохипофизната система
Неврохипофизата не е жлеза в истинския смисъл думата, защото не съдържа ендокринни клетки. Тя може да се разглежда по-скоро като продължение на хипоталамуса, в което са разположени терминалните аксонални разширения на големите хипоталамусни неврони.

Капилярната мрежа на неврохипофизата е изградена от фенестрирани ендотелни клетки, което улеснява навлизането на пептидните хормони в кръвта. Тя получава кръв от долната хипофизна артерия. След като мине през тази капилярна мрежа и поеме известно количество хормони, кръвта се оттича през хипофизните вени.

Хипоталамусните ядра nucleus supraopticus и nucleus paraventricularis са разположени над chiasma opticum (виж хипоталамус). За разлика от останалите ядра на хипоталамуса, те съдържат множество големи (магноцелуларни) нервни клетки, чиито амиелинови аксони (около 100 000 на брой) образуват хипоталамо-хипофизния тракт. Този нервен път се насочва надолу, минава през инфундибуларното краче и завършва в неврохипофизата. Терминалните разширения на аксоните на хипоталамо-хипофизния тракт лежат в непосредствена близост с капилярите на неврохипофизата – разделя ги само базалната ламина. Някои анатоми наричат тези образувания, състоящи се от крайни аксонални разширения и капиляри, аксо-вазални синапси, въпреки че тяхната функция се различава съществено от тази на химичните синапси.

Малка част от аксоните на хипоталамо-хипофизния тракт не достигат до неврохипофизата, а завършват с разширения в eminentia mediana.

Капилярната мрежа и аксоните на хипоталамо-хипофизния тракт (главно техните терминални разширения) заемат около 75 % от обема на неврохипофизата. Останалата част от обема на жлезата е запълнена от специален вид глиални клетки, наречени питуицити.
В сомата на големите неврони на споменатите по-горе хипоталамусни ядра се синтезират пептидните хормони антидиуретичен хормон (АДХ) и окситоцин. Те се транспортират по аксоните на хипоталамо-хипофизния тракт във вид на прохормони (свързани с белтъка неврофизин) и се натрупват в секреторните везикули на терминалните разширения. Когато даден хипоталамусен неврон се възбуди достатъчно силно, неговото аксонно хълмче генерира АП, който се провежда по аксона и деполяризира терминалното разширение. Тогава съответният хормон се секретира по същия механизъм, по който се извършва отделянето на медиаторите, т. е. чрез екзоцитоза. Описаното явление се нарича невросекреция, а невроните, които секретират хормони – невроендокринни клетки.

Невроендокринните клетки приличат на другите пептидергични неврони. Те също имат по своята повърхност голям брой аксо-дендритни и аксо-соматични синапси и също обработват информацията, която достига до тях (извършват временна и пространствена сумация на ПСПи). Както при другите неврони, аксонното хълмче изразява резултата от тази обработка чрез генерирането на серия от АПи. Невроендокринните клетки се различават от останалите неврони само по това, че сигналните молекули, които техните крайни разширения секретират, не функционират като медиатори, а попадат в кръвта, разпространяват се чрез нея и действат като хормони на отдалечени прицелни клетки.

Всеки магноцелуларен неврон секретира само един хормон – или АДХ, или окситоцин. Както в nucl. supraopticus, така и в nucl. paraventricularis има и от двата вида нервни клетки, но в първото ядро преобладават невроните, които синтезират АДХ, а във второто – тези, които синтезират окситоцин.
От казаното става ясно, че в неврохипофизата не се синтезират хормони – тук само се складират и секретират хормоните, произведени от хипоталамусни неврони.
2. Хипоталамо-аденохипофизната система се състои от 1) парвоцелуларните части на няколко хипоталамусни ядра, 2) хипофизната портална кръвоносна система1 и 3) предния дял на хипофизата (фиг. 2 .3).


Фиг. 2 .3. Опростена схема на хипоталамо-аденохипофизна система.


За разлика от неврохипофизата, аденохипофизата е типична ендокринна жлеза. Тя е изградена от няколко вида ендокринни клетки, които синтезират и секретират редица циркулиращи хормони.
Хипофизната портална кръвоносна система се състои от две последователни капилярни мрежи (първична и вторична), свързани чрез порталните вени. Първичната капилярна мрежа е разположена в долната част на хипоталамуса, наречена eminentia mediana. Тя е изградена от фенестрирани ендотелни клетки и получава кръв от горната хипофизна артерия. От първичната капилярна мрежа кръвта се оттича през хипофизните портални съдове (вени) към предния дял на хипофизата. В аденохипофизата порталните съдове се разклоняват многократно и образуват вторична капилярна мрежа. Нейните капиляри са от типа на синусоидите, т. е. между ендотелните клетки има широки пролуки. Това улеснява навлизането в кръвта на големи белтъчни молекули. Предният дял на хипофизата получава известно количество кръв и директно от горната хипофизна артерия, но то е значително по-малко от това, което идва откъм eminentia mediana през порталните съдове. Едва след като премине и през вторичната (аденохипофизната) капилярна мрежа, кръвта се оттича към хипофизните вени.
Малките неврони на хипоталамуса, разположени в медиалната част на nucleus paraventricularis, в преоптичните ядра и най-вече в nucleus arcuatus се обединяват под названието “хипофизиотропна зона”. Техните амиелинови аксони са сравнително къси и достигат до eminentia mediana. Терминалните разширения на тези аксони са долепени до базалната ламина на капилярите от първичната капилярна мрежа, т. е. образуват “аксо-вазални синапси”. Невроните на хипофизиотропната зона също са невроендокринни клетки и също осъществяват невросекреция. Хормоните, които те секретират, навлизат в кръвта на първичната капилярна мрежа и чрез порталните вени достигат до синусоидите на аденохипофизата. Чрез тези хормони хипоталамусът регулира функцията на аденохипофизата, поради което те могат да бъдат наречени “хипофизиотропни” хормони.

Хипофизиотропните хормони на хипоталамуса са пептиди. Само някои неврони на nucl. arcuatus секретират допамин. Тяхната концентрация в кръвта на вторичната капилярна мрежа е 10-20 пъти по-висока, отколкото в периферната кръв. Хипоталамусните хормони се свързват с мембранните рецептори на аденохипофизните ендокринни клетки и по този начин повлияват секрецията на хипофизни хормони. Някои от хипоталамусните хормони засилват тази секреция. Те се наричат освобождаващи хормони или либерини. Например хипоталамусният хормон, който засилва секрецията на растежен хормон (соматотропен хормон), се нарича соматолиберин. Други хипоталамусни хормони намаляват секрецията на определени хипофизни хормони. Те се наричат задържащи (инхибиращи) хормони или статини. Например хормонът, който потиска секрецията на растежен хормон, се нарича соматостатин. Повечето от хипофизиотропните хормони на хипоталамуса са освобождаващи хормони: соматолиберин, кортиколиберин, тиролиберин (тиреолиберин) и гонадолиберин. Задържащите хормони са два: соматостатин и пролактостатин, който всъщност е допамин. Конкретната функция на всеки от тях ще бъде разгледана при регулацията на секрецията на аденохипофизни хормони.






Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница