24 ноември 2009 г. Тема: здравеопазване



Дата21.08.2018
Размер300.05 Kb.
#82358
24 ноември 2009 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


Фондът за лечение на деца затънал в бюрокрация и безхаберие

По тази причина 50% от парите не са усвоени, твърди Сметната палата
Янина Здравкова

Около 50% от средствата във фонда за лечение на деца в чужбина не са усвоени по бюрократични и административни причини, сочи одит на Сметната палата на фонда от старта му в началото на 2005 г. до края на 2008 г. "А в същото време деца имат нужда от лечение", коментира шефът на Сметната палата проф. Валери Димитров. Законът не е нарушен, но дейността не е ефективна, допълни той.

За 4 години фондът е платил лечението на 139 деца. Общо са кандидатствали 411. По закон структурата поема единствено разходи за лечение, което не може да се предостави в България, и на доста от случаите е отказано, защото лечение има и у нас. Одобрени са били 165 деца, но при 26 от тях родителите са се отказали от финансиране от фонда, като при някои случаи това се дължи на насрочване на късни дати за прием в болниците в чужбина или искане на допълнителни становища от чиновниците в България. 3 деца са починали, докато са чакали одобрение от фонда.

Фондът беше създаден като структура, която се финансира от дарения, а за донорите има и данъчни облекчения. Въпреки това с годините даренията намаляват, а общо за периода са 2 млн. лв. Увеличава се държавната субсидия. До 2008 г. тя е общо 9.5 млн. лв., от които са изразходвани едва 61%. От бюджетния излишък през 2008 г. държавата отпуска 20 млн. лв. Целта е да се плати за всички натрупани и чакащи молби. Фондът обаче е успял да поеме лечение за едва 550 000 лв. Останалите пари от субсидията са върнати в държавната хазна.

Фондът работи по тромава процедура. Желаещите помощ подават молба в комисията за лечение в чужбина в МЗ. Към нея има подкомисии от лекари, които казват дали у нас има или не подобно лечение и дали случаят е подходящ за финансиране. Те представят и оферти за лечение в чужди болници. След това от МЗ одобрението се предоставя на обществения съвет на фонда, който гласува дали детето да се прати навън и с колко пари. Записването на дата за прием и потвърждаването на офертата се прави от директора на фонда. Директорът праща докладна и на министъра на здравеопазването, който също трябва да парафира решението за финансиране. Освен че системата за комуникация е сложна, липсват фиксирани срокове за одобрение или отказ на различните етапи, а също и ясни медицински критерии за одобрение на лечението, е становището на Сметната палата. Особено забавяне на молбите има от края на 2006 г. до средата на 2008 г. Дублира се създаденият ред, повторно се пращат искания за становища по медицински и финансови въпроси. Това значи, че министърът не е имал доверие на комисията в МЗ и на обществения съвет на фонда, поясниха одиторите. Едва 36% от одобрените молби са чакали по 1 месец, а останалите - повече, има и случаи с по 400-500 дни чакане.
ПРЕПОРЪКИ

От Сметната палата ще препоръчат законово да се въведат срокове за отказ или одобрение на молбите. Критериите трябва да бъдат записани в наредба, а фондът да бъде задължен да предоставя повече публичност на информацията. Здравното министерство пък трябва да подобри координацията. От МЗ обещаха, че ще се съобразят с препоръките.




Реформата ще съкрати почти с 50% дейността на болниците
Ана Атанасова

Около 8000 договора по клинични пътеки по-малко ще сключи здравната каса с договорни партньори, ако се спазват елементарни изисквания, обяви пред Нова тв зам.-министърът на финансите и член на УС на НЗОК Владислав Горанов. В момента те са общо 18 700. Касата работи с над 300 болници, а те сключват отделни договори за всяка пътека.

Очаква се още догодина да се въведат по-строги изисквания за сключване на договор. В момента касата е длъжна да работи с всеки, който има лиценз от МЗ. Според Горанов занапред за договор ще се иска и наличие на апаратура и специалист на постоянен трудов договор. "По причина, че няма лекари на постоянен трудов договор, веднага могат да бъдат премахнати 1000 договора по клинични пътеки. Поради липса на техника могат да бъдат премахнати над 5600 договора. По двете причини общо още 1600 договора отпадат", заяви зам.-министърът. Той даде и пример за лечебно заведение, което не би трябвало да има договор с касата за хирургия: от там показали документ, че хирургът ще идва на работа от 9 ч до 12 ч., показали и друг, според който анестезиологът ще работи следобед. "Нали разбирате как ще се правят операции, при положение че хирургът е сутрин на работа, а анестезиологът следобед", коментира Горанов. Друг пример като основание за "освобождаване" от договор бе лечебно заведение, удостоверяващо, че има договор за скенер с друга болница, която обаче дори не е в същата област.

Промените ще освободят ресурс от около 300 млн. лв., който ще бъде насочен към болниците, в които наистина се прави медицина, обеща Горанов. През 2008 г. здравната каса се опита да въведе подобни рестрикции за договори. След бурната реакция на болниците и на управляващи политици обаче условията за договор отново бяха доста смекчени.




БСП защити разследвани министри, атакува Фидосова
С две паралелни инициативи представители на левицата атакуваха ГЕРБ, докато се оплакваха на главния прокурор Борис Велчев, че се оказва натиск върху разследвани бивши министри и зам.-министри.

"Разследващи са оказвали натиск върху членове на БСП, които са следствени" - за това се оплака на Велчев членът на висшия съвет на левицата Младен Червеняков. Преди седмица той оглави партийната комисия за защита на социалистите от "политическата чистка".

Направиха ни впечатление някои неща около водените досъдебни производства срещу членове на БСП, заяви в понеделник пред журналисти Червеняков, но отказа подробности. Посочи като най-драстичен случая с претърсването на жилището на бившия зам.-министър на здравеопазването Емил Райнов. Органите на реда са претърсили не жилището, за което са имали съдебно разрешение, а друг апартамент, разрешението за него е взето впоследствие, заяви Червеняков.

Пред "Дневник" той допълни, че от дома на бившия шеф на Изпълнителната агенция по лекарствата Емил Христов са иззети лекциите, които води в Медицинския университет, и дисертацията му. За последните три месеца има над 200 активисти на БСП, освободени от централната администрация, някои от тези случаи са форма на натиск, коментира още той.

Също вчера секретарят на БСП Корнелия Нинова обвини управляващите, че "газят законите като булдозери" и демонстрират политическо лицемерие. Нинова ще внесе сигнал до комисията за борба с корупцията срещу депутата от ГЕРБ Искра Фидосова. Мотивите - декларацията на Фидосова по закона за конфликт на интереси, в която не е изпълнила изискването да посочи общия размер на кредитите си.

Съпредседателят на групата на ГЕРБ е вписала, че дължи 40 хил. лв. към една банка, а месечно по заемите си от други две банки плаща 6700 лв., посочила е и че не участва в търговски дружества, не развива дейност като едноличен търговец и не получава пари от управителни съвети, напомни Нинова. И попита как със заплата от 2500-3000 лв. като народен представител Фидосова покрива заемите си.

Това е поредният скалъпен компромат, с който от БСП се опитват да нанесат ответен удар за това, че ГЕРБ си върши работата и разкрива нарушенията от предишното управление", коментира пред "Дневник" Фидосова. Допълни, че пред Сметната палата е обявила налични средства, многократно надвишаващи взетите заеми, от дългогодишната й дейност като нотариус.


Ще има ли реформа в здравната система?
проф. Георги Петров

Проектът за промени в закона за здравното осигуряване, внесен за обсъждане от доктор Лъчезар Иванов, депутат от ГЕРБ, е твърде спорен и противоречив. Той не решава основните проблеми на здравноосигурителната система.

Пороците на системата се възпроизвеждат

в проекта за здравна реформа:

- Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) с поделенията си в цялата страна остава абсолютен монополист в задължителното здравно осигуряване. Както и да се променят ръководните й органи, тя по същество е държавна бюрократична организация. Здравните вноски на гражданите потъват в нея и се обезличават. Те са по същество данък, който платците се стремят да избягнат. Контролът на здравната каса върху количеството, качеството и цените на медицинските услуги (дейности) си остава формален, бюрократичен и неефикасен.

Независимо кои органи и как ще го осъществяват, той няма да спре разхищенията и злоупотребите. Защото не може да замени липсващия реален контрол на потребителите. Допълнителното доброволно или задължително осигуряване чрез лицензирани частни здравноосигурителни дружества, при ниския жизнен стандарт на преобладаващата част от населението, ще си остане ограничено и няма да компенсира порочната система на НЗОК.

- Обявеният в проекта "свободен" и "равен" достъп на гражданите до медицинските услуги е заблуда. При високото ниво на медицинската наука и технологии потребностите от качествени медицински услуги са по същество безгранични. Уравновесяването на търсенето и предлагането, както и досега, ще става чрез явни или косвени и негласни лимити за специализирани медицински услуги, болнично лечение и зъболекарска помощ. При ограничените възможности на допълнителното осигуряване превишението на търсенето над предлагането ще води до образуване на опашки и корупционни плащания ("под масата") за пререждане или по-качествено лечение.

- Здравноосигурителната система според проекта ще продължи да се основа на принципите за солидарността и социалната справедливост. Каква социална справедливост и солидарност се постига, когато хората, водещи здравословен живот и полагащи системни грижи за здравето си, плащат огромните разходи за лечение на тези, които постоянно разрушават своето здраве с преяждане, алкохол, цигари, наркотици, екстремни спортове и забавления? И защо лицата с висока квалификация и интензивност на труда трябва да правят многократно по-големи вноски в НЗОК в рамките на долната и горната граница на осигурителния доход, получавайки същите медицински услуги?

Не е ли ясно, че такава здравноосигурителна система противоречи на човешката природа и на стоково-еквивалентните отношения? Че тя води до непреодолими противоречия в интересите, укриване на доходите, злоупотреби, отслабване на стимулите към труд и отговорността за собственото здраве? Защо трябва да се разпиляват огромни средства за издръжката на един безполезен бюрократичен апарат, натоварен с непосилната задача да преразпределя личните доходи на гражданите и да контролира от тяхно име целесъобразното им използване?

Има ли алтернатива

бюрократичната здравноосигурителна система?

Такава алтернатива съществува. Тя е известна от някои публикации и от опита на отделни държави, като Сингапур например.

Ако правителството на ГЕРБ наистина има волята да изпълни своите програмни намерения за провеждане на либерална икономическа политика и за ограничаване на бюрокрацията, корупцията и престъпността, то би могло да разработи и внесе в Народното събрание нов закон за здравното осигуряване. Той може да включва следните основни положения:

Първо, задължителните здравни осигуровки (6% или 8%) се внасят от наетите лица и работодателите (в съотношение 50:50) по капиталови Лични медицински сметки (ЛМС) в лицензирани частни здравноосигурителни дружества.

Второ, титулярите на ЛМС използват натрупаните по сметките средства само за заплащане на своите (и на семейството) разходи за доболнична и болнична медицинска помощ, лекарства и други цели, свързани с възстановяване и поддържане на здравето им. Или ако желаят, си купуват предложени от осигурителното дружество пакети за медицински услуги. Остатъкът по сметките се наследява.

Трето, консултативен съвет към министерството на финансите установява начините за остойностяване и пределни цени на основните медицински дейности. В тези рамки здравните заведения обявяват своите ценоразписи.

Четвърто, средствата за здравните осигуровки на недееспособните и несамостоятелните лица (в процент към минималния осигурителен доход) се акумулират в НЗОК чрез установен в закона за бюджета процент към общите му приходи или към постъпленията от акцизите. В случая се прилагат принципите на солидарността и социалната справедливост. От НЗОК се субсидира и високоспециализираната медицинска помощ.

Пето, повечето болници без университетските се приватизират или се превръщат в хосписи за долекуване. Останалите държавни болници се самоиздържат.

Ефектът от реформата

на здравноосигурителната система:

Осигурените по ЛМС лица са най-силно заинтересувани да декларират фактическите си доходи (до горния праг на осигурителния доход), за да разполагат с повече средства за заплащане на медицинските услуги и лекарства. Те имат реална възможност свободно да избират осигурителното дружество, личния лекар и болничното заведение, а също да контролират чрез парите количеството, качеството и цената на получените услуги.

Усилва се интересът, отговорността и грижите на хората за собственото им здраве и за водене на рационален начин на живот.

Изчезват главните предпоставки за корупция, злоупотреби и разхищения в здравните заведения. Конкуренцията ще ги принуждава да повишават качеството и ефективността и да предлагат обосновани цени.

Ако под натиска на користни интереси истинската реформа на здравноосигурителната система бъде отложена и подменена с козметични промени, деструктивните процеси ще се засилят и могат до доведат до крах на системата. Отговорността ще бъде на управляващите.

*Авторът е професор по икономика и бивш член на управителния съвет на БНБ


Редакционен коментар:

Неусвоените пари от Фонда за лечение на деца

По мръсния начин
Близо половината от парите за лечение на деца в чужбина не са били усвоени през последните четири години, показа одит на Сметната палата за дейността на специално създадения за целта фонд. Заради лоша нормативна уредба и бюрокрация от общата бюджетна субсидия (9.5 млн. лв.) са изразходвани едва 5.8 милиона и в резултат: има деца, които от протакане на молбите им с месеци и дори с години, са починали; междувременно други, навършили пълнолетие в процеса на чакане, изгубили правото лечението им да бъде финансирано; имало случаи, когато национални консултанти предписвали лечение в чужбина, но от фонда отказвали, без да изложат смислени аргументи.

Ако не ставаше въпрос за тежко болни деца, този казус можеше да попадне единствено в графата "български безобразия". В случая обаче нехайството е равносилно на престъпление, извършено по особено жесток начин. Някакви немарливи чиновници (не) са взимали решения за човешки животи в продължение на години, без да бъдат санкционирани за своето безсърдечие и безотговорност. В същото време отчаяните родители са били допълнително унизявани да набират средства чрез собствени, а оттам и често безнадеждни кампании.

На този фон благотворителните уж инициативи, призоваващи съчувстващите да изпратят SMS, за да спасят болно дете, представляват откровен цинизъм – още повече че същите, които около големите празници внезапно изпитват умиление към малките нещастници, осребряват чуждото нещастие в свои фондове за личен PR. И медийните кампании, и "Българската Коледа" на президента Първанов всъщност умело поддържат статуквото, с което не само не помагат, а умишлено вредят проблемът да бъде решен.

"Има и по-мръсни начини да трупаш актив на гърба на болни деца", беше казала преди години една чилийска проститутка, дарила 4000 долара за лечението на болни деца. И наистина ще се окаже права.




Връщат 24 млн. лв., деца остават без лечение
Диана Тенчева

Фондът за лечение на деца в чужбина е върнал на държавата близо 24 млн. лв. С тези пари е трябвало да се спасят стотици болни българчета. Но това не е станало, показва одит на Сметната палата, който беше представен вчера.

Колосалната сума е осигурена на фонда от държавата. Става дума за 4-годишен период (от 2005 до 2008 г. вкл.). И тъй като фондът е държавен, то в края на годината той е задължен да връща неизразходените от субсидията пари обратно в държавната хазна (остават само даренията от граждани и фирми).

“Всеки ден виждаме по медиите зов за помощ за някое болно дете. Оказва се, че е имало как да се помогне на много българчета, но това не се е случило. Защото повече от 40 % от средствата на фонда не са били усвоени поради бюрократични и административни причини”, отсече проф. Валери Димитров, председател на Сметната палата. Той обясни, че законът не е нарушен, но екипът на фонда е работил неефективно.

Достатъчно красноречив е следният пример - през октомври 2008 г. на фонда са били отпуснати 20 млн. лв. от бюджетния излишък. От тях за лечение на деца са дадени около 550 000 лв., а останалите 19,4 млн. лв. били върнати на държавата след края на годината.

Одитът показал още, че три деца са починали, докато са чакали молбите им за помощ да бъдат разгледани. Съществувало разминаване в отчетите на Комисията за лечение на деца в чужбина към МЗ и фонда. И в двете звена липсвали данни за 11 болни мъничета и не се знае какво е станало с тях. “Не се знае и колко още болни българчета са могли да кандидатстват за спасение, ако са разполагали с повече данни за фонда. Дори неговият сайт не помага на изпадналите в нужда родители. Сами преценете за какво става дума - дали е налице безхаберие, или типичен балкански синдром”, каза още Димитров.

Одитът на Сметната палата откри: няма регламентирани срокове, в които фондът и комисията да са задължение да отговорят на молбата за помощ. Няма ясно определени критерии за одобрението им, следователно роля играе субективният фактор. Някои молби, след като са били одобрени от Обществения съвет (ОС) към фонда, са били препращани за повторно утвърждаване от здравния министър. “Това означава, че здравният министър не е имал доверие на съвета! Пак имаме потвърждение, че административният капацитет в България все още не е на необходимото ниво. По тези причини ни бяха спрени и пари от еврофондовете”, обясни Валери Апостолов, член на Сметната палата.


500 дни семейства се молят за спасение
Две семейства са чакали повече от 500 дни, за да получат отговор от фонда дали техните деца ще могат да се лекуват в чужбина. Друга фамилия е чакала повече от 400 дни, а трета - повече от 300 дни. Десет изтормозени двойки са били на нокти между 151 и 220 дни, а още 17 са таили надежда в продължение на 91 до 150 дни.

Това показва одитът на Сметната палата за дейността на фонда от 2005 до 2008 г. Също така обаче 3 семейства са получили одобрение още на същия ден от подаването на запитването. Тридесет молби са били удовлетворени до 10-ия ден, а 46 - между 10-ия и 30-ия ден.

Има и други допуснати слабости в дейността на фонда, добави Валери Апостолов, член на Сметната палата. И изброи: понякога едно лице е подавало по 1, 2, 5 и повече молби, без комисията и фондът да знаят за това. Липсва обратна информация какво се е случило с пратените на лечение деца. За което е нужен регистър, но такъв няма.


Д-р Николай Добрев, директор на фонда: Чакали са не повече от 4 месеца
- Три деца са починали, докато са чакали одобрение на молбите си за лечение в чужбина. Това съобщиха вчера от Сметната палата. Така ли е д-р Добрев?

- Не, има едно или две починали. А се оказа, че едното дете е издъхнало и чак след това е била подадена молбата за лечението му.

- Някои от малките пациенти са чакали по 500 дни. Това е много време, особено при тежко заболяване. Защо повече от година не са били разглеждани молбите им за помощ?

- При нас няма такъв случай. Това може да е ставало в Комисията за лечение на деца в чужбина, която е в Министерството на здравеопазването. Но не и при нас. Доколкото си спомням, най-дългият случай, при който се е налагало семейството на нуждаещите се да чака отговор, е бил в продължение на 4 месеца. Защото бяхме изпратили запитване до френски професор дали ще приеме за терапия малкия пациент. Той обаче не ни отговори четири месеца и когато най-после пристигна писмото му до нас, той се извиняваше, че толкова време ни е бавил.

- Близо 30 млн. лв. са били дадени от държавата на фонда за 4 години. Но той не ги е усвоявал. И в края на всяка година е трябвало парите да се връщат в хазната. Защо не сте ги давали за лечение на болни българчета?

- Не е вярно. Сумата, за която говорите, е доста голяма и това е журналистическа интерпретация.

- Как така? Като само през 2008 г. сте върнали 19,5 млн. лв.!

- Тези 20 млн. лв. от бюджетния излишък въобще не са ги давали на нас. Истината е, че се писа, че са ни ги дали, но не е така.

- Те са ви отпуснати през октомври 2008 г. Защо за 3 месеца (до края на миналата година) не са били изразходени примерно 2 или 3 млн. от тях и да изпратите в чужбина повече деца, отколкото обичайно одобрявате месечно?

- Никой не може да изразходи толкова пари за месеца.

- Колко родители са оттеглили молбите си заради дългото чакане?

- Две семейства.

- Вие каква кола карате?

- Нямам служебна. Возя се с личната си “Ситроен Ксара” от 2000 г. Нямам пари в банка, ако ме питате. Имам кредит. Но ако сега ме попитате за интимни неща, за тях няма да ви отговоря.




Членовете на съвета работят без пари
Фондът за лечение на деца беше създаден с постановление на кабинета “Сакскобургготски” от октомври 2004 г. Приходите на звеното са от държавния бюджет и от дарения. Още при създаването на фонда жълтото правителство осигури 5 млн. лв., с които той да започне да работи.

Със същото постановление се определи и персоналът на фонда - трима души. Това са: директор (д-р Николай Добрев), главен счетоводител (Красимира Янева) и младши експерт (Катерина Котева), показва справка от сайта на структурата към МЗ.

Към фонда работи Обществен съвет от 11 членове, като те трябва да са изтъкнати специалисти. Но за дейността си те не получават и лев, не ползват служебни коли, секретарки и пр. екстри.

Ето и 11-те членове на съвета: проф. Иван Черноземски (председател), Ширин Местан (зам.-председател до август т. г.), проф. Драган Бобев, проф. Евгений Генев, доц. Виктор Златков, д-р Елена Перчинска, Катя Паракозова (икономист), Христо Григоров (шеф на БЧК), Петър Галев (журналист), Петя Доганова (от “Закрила на детето”) и Елица Баракова (шеф на фондация).




Бюджет 2010 продължава социалния флирт на Станишев
Ситуацията в момента е много интересна. Тогава, когато трябва да се дискутира основният годишен закон на държавата, много повече работа имат социолози и психолози, които ни обясняват кризата, отколкото икономистите. В това нямаше да има нищо страшно, ако не трябваше да дискутираме професионално по Закона за държавния бюджет за 2010 г., от който зависи най-общо хляба на масата на всеки от нас през следващите години. Ако много българи симпатизират на поведението на Елин-Пелиновия Андрешко, тези симпатии не се споделят от чуждите инвеститори.

Трябва ли да се напомня, че възстановяването на икономиката и постигането на устойчив икономически растеж зависи в голяма степен от доверието и нивото на чуждите инвестиции в България? Всеки професионалист знае, че те се управляват на база сигналите, които излъчва правителството. И именно тук идва големият проблем на бюджет 2010 - освен че не е дори правилен сбор от цифри, непрекъснато се намират “технически грешки” (какво ли е правил целият Министерски съвет?), трудно се разчита информацията за много по-важните неща: какви политики се залагат, какви реформи ще се правят и как ще се правят. Всъщност става въпрос

ще бъде ли сменен дневният ред

на предишното правителство, в което социалистическата партия не искаше резки стъпки и реформи.

За мое голямо учудване разликите между двете правителства са много малки. Хората като мен очакваха наистина да има балансиран бюджет за 2010 г., а не дефицит. Или ако има дефицит, той да отиде за намаляване на социалноосигурителните вноски или за инвестиции. Според мен това е основата на ефективната антикризисна политика. Вместо това виждаме едно флиртуване със социалните разходи по подобие на правителството на Станишев. Ефектът от това върху структурата и стабилността на бюджета е силно отрицателен. Ще трябва да минат поне десетина години, за да може да се преодолее този негативен ефект върху бюджета (от 30-31% от всички разходи социалните разходи нарастват на 37-38% за 2010 г.). Простичко казано няма да има достатъчно пари за нито една друга сфера.

Как ви се струва, какво си мислят чуждестранните инвеститори, когато чуват, че бюджетът не е бюджет, защото е плаващ и ще бъде променен през годината в зависимост от това “както дойде”?

Научаваме чрез пресата, че бюджетът ще бъде увеличен със 150 млн. лв. за национални доплащания в земеделието, с 450 млн. лв. за здравеопазване и т.н. Дотук дефицитът става над 1,5% от БВП, освен ако не се намерят допълнителни приходи. Но тогава правителството ще трябва да си признае, че малко е манипулирало оценките на макрорамката и приходната част.

Моята лична оценка е за реален растеж на БВП за следващата година от 0,5% до 1%, ако правителството не се намесва в естествените процеси на възстановяване на икономиката или ги подпомага. Това са

280-300 млн. лв. допълнителни приходи

за бюджета само от играта с макрорамката. Щеше да бъде много интересно, ако в доклада към бюджета за 2010 г. имаше аналитична част на еластичностите и ефективността на събиране на данъци. Т.е. има някои малки разминавания между декларациите за “големите” резултати, постигнати последните месеци на приходния фронт, и това, което виждаме като прогноза в бюджета.

Необяснимо е защо е толкова ниска оценката за ДДС - по-ниски са били приходите в реално изражение до 2004 г. За онези, които обясняват това с намаления внос, ще напомня, че ДДС само по-лесно се събира при внос, а е данък върху цялото потребление. Същото важи и за връзката пенсионни вноски - данък общ доход. Факт е, че спадът през 2009 г. и заложените приходи за 2010 г. от социалноосигурителни вноски спрямо същия по характер и данъчна база на данъка върху доходите се различават неприемливо. Ако допуснем, че ефективността и събираемостта на данъците се върнат на реалните нива от 2007- 2008 г., то има резерв за допълнителни приходи около 0,3-0,4 на сто от БВП.

Играта с приходите, особено когато те се подценяват, никога не е била проблем от бюджетна гледна точка, защото това означава

генериране на резерв

и постигане на по-добър баланс. От макроикономическа гледна точка дефицит от 1,5% от БВП за следващата година също не е проблем, стига да се осигури външно финансиране и това да е последният дефицит през следващите години.

Лично аз съм притеснен от структурата на разходната част на бюджета и липсата на ясно дефинирани политики. Защото, ако сега част от разходите се овладяват или скриват с административни и счетоводни мерки, през 2010 г. това няма да е достатъчно, а през 2011 г. ще е невъзможно. А и нали на всички е ясно, че ако искаме да имаме конкурентна икономика, да станем част от ERM II (чакалнята за еврозоната) и еврозоната през следващите години, трябват истински реформи. И за да не се открива “топлата вода” наново, бих напомнил, че има много свършена подготвителна работа от администрацията по тези реформи. За да не давам пример от другите сектори, ще напомня, че в Министерството на финансите има разработен нов съвременен закон за устройството на държавния бюджет, който чака ред от години. Същото важи и за парещите проблеми на здравеопазването. При тази непрозрачност и неяснота за плановете в сектора е хубаво да се обясни, че красивите думи за делегирани бюджети на болниците, които изплуваха преди няколко дни, не означават нищо друго освен връщане на съществуващата система от Живково до Жан-Виденово време. И в това няма нищо лошо, стига обществото да приеме връщането към по-евтината, но с по-малко качество на услугите бюджетна здравна система. Всъщност кой каза по-евтина?

Любомир ДАЦОВ, бивш зам.-министър на финансите


Одит на Сметната палата разкри:

Забавени операции погубиха 12 деца

Бюрокрацията във фонда за лечение бавела молби с месеци
СИЛВИЯ НИКОЛОВА

Дванадесет деца и юноши са починали в резултат на забавено лечение в чужбина, разкриха одитори от Сметната палата вчера.

Три от тях не са дочакали операция зад граница, тъй като бюрократи във фонда “Център за лечение на деца” са бавели документите им понякога по 300-400 дни след подаване на молбите, разкри Ева Гълъбинова - ръководителка на одитния екип. - Останалите са починали след завръщането си в България, обясни тя.

Самосезирахме се от медиите и разпоредих проверка, обясни председателят на Сметната палата проф. Валерий Димитров.

Одитът обхваща периода от 1 януари 2005 г. до 31 декември 2008 г.

Документите на децата за животоспасяващи операции в чужбина са се търкаляли в чекмеджетата на безхаберни чиновници с месеци, показва проверката. Дори когато някои от тях са били одобрявани и изпращани в чужди клиники, никой не се е интересувал впоследствие как е протекла операцията, има ли нужда от последващо лечение и рехабилитация у нас и какъв е ефектът от терапията въобще, независимо че фондът е отпуснал пари за това.

Оказва се, че дори когато общественият съвет към фонда е одобрявал нечия молба, министърът на здравеопазването не му е имал доверие и той е искал повторна експертиза. В немалко случаи тя е била отказ за изпращане зад граница, разкри Валери Апостолов, отговарящ за извършения от Сметната палата одит. Министри в този период бяха Радослав Гайдарски и Евгений Желев.

Фондът не поддържа регистър на децата, няма комуникация между отделните структури по всеки един случай, е разкрила проверката, в самия правилник и в наредбата на фонда няма фиксирани срокове за произнасяне по молбите.

Едва в 46% от случаите Комисията за лечение в чужбина е спазила едномесечния срок за даване на разрешение по молбите, но в центъра “Фонд за лечение на деца” са одобрени само 36 на сто от тях. Останалите документи се бавят понякога по 400-500 дни, разказа Валери Апостолов.

Не са фиксирани срокове на нито едно от нивата, с които да се регламентира какъв е крайният срок за разглеждане на молбите.

Той даде пример с това, че в Комисията за лечение в чужбина в едномесечния срок за одобряване на медицинска целесъобразност е спазен в едва 46% от случаите, тоест в този срок са утвърдени. В центъра са одобрени едва 36% от молбите от обществения съвет, за останалите молби сроковете варират и достигат 400-500 и повече дни.

Около 40 на сто от средствата на „Фонд за лечение на деца” не са усвоени, показва още одитът. В същото време 411 деца са чакали животоспасяващо лечение. Одобрени са обаче молбите само на 223 от тях. Средства обаче е имало за лечението на всички. От общо 9.5 млн. лв., с които е разполагал центърът за периода 2005-2008 г., са изразходвани едва 5,8 млн. лв. Отделно от излишъка са предоставени още 20 млн. лв., от които са дадени за лечение само 550 хил. лв.

МЗ е взело под внимание констатациите и препоръките на Сметната палата, съобщиха междувременно от здравното ведомство.


Желев наказан за дискриминация

Бившият здравен министър глобен с 250 лв. заради спрени лекарства
Бившият здравен министър Евгений Желев е глобен от Комисията за защита от дискриминация (КЗД) заради това, че пациенти с редки заболявания са останали без лечение, съобщиха от КЗД вчера. Тя му е наложила глоба от 250 лв. и е издала предписание практиката от неговия мандат пациентите с редки болести да нямат достъп до лекарства да бъде преустановена.

КЗД е поискала Сметната палата да провери и да се произнесе дали парите за лекарства на тези пациенти, които са в размер над 23 млн. лева, са били осигурени в бюджета на Министерството на здравеопазването за 2009 г. и дали са усвоени по предназначение, а също и да се установят причината и извършителят, ако се окаже, че има нарушение.

Комисията за защита от дискриминация бе сезирана по жалба на Тодор Мангъров от Плевен, който твърди, че се е сблъскал с бездушие и административни препятствия в борбата си за оцеляване. Мангъров се чувства дискриминиран заради незачитане на правото му да има осигурени информация и лечение със скъпоструващия медикамент силденафил, използван при лечението на рядкото заболяване първична пулмонална хипертония и хронично белодробно сърце, от което той страда.

Медикаментът не е включен в позитивния лекарствен списък, а закупуването му със собствени средства не е по възможностите на всеки. Цената на една опаковка е 1600 лв., минималната месечна доза е три опаковки.

Междувременно от Националния алианс за хората с редки болести съобщиха, че повечето от редките болести не са включени в спецификацията на подготвяния търг за лекарства за 2010 година. От неправителствената организация смятат, че има опасност и през следващата година тези хора да останат без медикаменти.

Лекарствата за редки болести, които покрива МЗ, няма да бъдат намалени през следващата година. 16 млн. лв. са предвидени за осигуряване на медикаменти за редки заболявания през 2010 г., заявиха от здравното ведомство вчера. Средствата ще бъдат изразходвани за медикаменти за 11 диагнози.




ИСКАТ РЕГИСТЪР НА РЕДКИТЕ БОЛЕСТИ
Комисията за защита от дискриминация предписва на министъра на здравеопазването в едномесечен срок да предприеме мерки и да приведе в изпълнение съставянето на регистър на пациентите с редки болести и медикаментите, необходими за тяхното лечение. Предписанието е във връзка с жалба срещу бившия министър на здравеопазването Евгени Желев, съобщиха от комисията. Министърът също трябва да направи необходимите законодателни предложения за включване в позитивния лекарствен списък на лекарствата, необходими за лечение на “Първична пулмонална хипертония. Хронично белодробно сърце”.


Ахилесовата пета, наречена бюрокрация
Бюрокрацията е непробиваема. Не само у нас. Казват, че тя е най-тежката, но добре смазана машина, с която не може да се оправят дори страните от старите демокрации в Европа, каквито са Франция и Великобритания, да речем.

Бюрокрацията е непробиваема и у нас. Което обаче съвсем не бива да ни ласкае, че по нея си приличаме с други европейци. Защото, ако у тях преписки се преглеждат под лупа с дни, а понякога и със седмици, то е за да не се промъкне измама, да се прецени дали в едно или друго отношение няма да има ощетен, и най-вече дали съответното лице и разрешаването на неговия проблем няма да е в разрез със законите.

За разлика от другите европейци обаче българските им събратя не се вълнуват много от факта, дали законите са спазени.

Независимо че някои от въпросните служители са лекари, което впрочем ги превръща в опасни за обществото индивиди. Затова те трябва да бъдат наказани, но не с някакви си глоби и мъмрене, а по смисъла на Наказателния кодекс. Ако не го направи някоя пациентска организация, може да заведе дело срещу тях всеки един родител с болно дете. И съм сигурна, че всеки един родител ще спечели. Защото бюрокрацията е ахилесова пета.

СИЛВИЯ НИКОЛОВА


ДОМ-Здраве спечели две дела срещу КФН
Доброволна осигурителна мрежа-Здраве АД спечели две от общо 32 заведени дела срещу Комисията за финансов надзор, съобщиха от дружеството. Решенията в полза на ДОМ-Здраве са на Пловдивския районен съд от 4 и 10 ноември 2009 г. Със заповед на зам.-председателя на КФН от октомври миналата година е открита планова проверка на цялостната дейност на ДОМ-Здраве за периода от 1 януари 2006 г. до датата на нейното приключване. Проверката приключва със санкции, за които се е подписала Ралица Агайн в качеството й на ръководещ управление Застрахователен надзор. Те са за по 5 хил. лв. и засягат договорите с две дружества - Кариери АД и Комарс АД. Основанията на КФН за налагане на двете наказания се основават на тезата, че ДОМ-Здраве АД има издаден лиценз да предлага пакет Интегрирана медицинска помощ и здравни грижи, в чието задължително съдържание са всички регламентирани секции, лицензирани със здравноосигурителния пакет. Надзорът е решил, че ДОМ-Здраве АД няма право да сключва здравноосигурителни договори по лицензирания пакет, изключвайки някоя от регламентираните с пакета шест секции.

М. Иванова


Хората с редки болести пак са без лекарства

16 млн. лв. са предвидени, твърдят от здравното министерство

В спецификация към Наредба щ 34 на МЗ за 2010 г., за които предстои да бъде обявен търг от Министерството на здравеопазването, не са включени лекарства за редки болести. Независимо че лекарствата фигурират в Позитивния лекарствен списък. За това алармираха от Националния алианс за редки болести. През 2009 г. в бюджета на МЗ са били предвидени за лечение на редки болести 23 072 000 лв., но според пациентската организация те не са използвани по предназначение. От пациентската организация писали на премиера Бойко Борисов, но отговор още не са получили.

16 млн. лв. са предвидени за осигуряване на медикаменти за редки заболявания през 2010 г., категорични са от МЗ. Има вероятност без медикаменти да останат пациентите с болестта на Гоше.

През юли за тези лекарства имаше 18.5 млн. лв., заяви пред ДУМА бившият здравен министър д-р Евгений Желев. Плод на усилията на неговия екип бе създаването на Национална програма за редките болести. България е първата страна в ЕС с такава програма.




Пациенти с редки болести пак са без лекарства

Здравното министерство уверява, че лечение за всички ще бъде осигурено
АИДА ПАНИКЯН

През 2009 г. в бюджета на МЗ бяха предвидени за лечение на редки болести 23 072 000 лв., не знаем къде са тези пари, но знаем, че не бяха използвани по предназначение - не са закупени лекарства, заяви пред ДУМА Владимир Томов, председател на Националния алианс на хората с редки болести.

За съжаление сега, когато очаквахме от новото правителство повече спокойствие и сигурност, се оказа, че някакви административни пречки лишават болните от лечението им, а това без преувеличение за повечето означава смърт, алармират от пациентската организация. Според алианса в списъка на лекарствата, за които предстои да бъде обявен търг от МЗ за 2010 г., не са включени лекарства за 10 пациенти с болестта на Гоше. От 2001 г. досега те са получавали скъпите лекове, платени от държава.

Липсват медикаментите за 172-та пациенти с болест на Уилсън - те сами плащат за лечението си около 200 лв. месечно. Досега не е имало фирма, която да предлага лекарството копринил за лечение на болестта на Уилсън. Едва миналата седмица то получи разрешение за употреба в България, сега трябва да мине през комисията по цените и началото на 2010 г. ще се проведе допълнителен търг за него.

В същото положение са 5-имата пациенти с мукополизахаридоза - тип 2. Тяхното ново лекарство, единствено за лечение на болестта, е одобрено през 2007 г. Терапията струва 1 млн. лв. годишно. Без лекарства са и 6-имата с болестта на Фабри,

както и за 14 души с имунодефицит и 1 пациент със еластичен тортиколис.

За да бъде включено скъпоструващо лекарство в подобен списък, необходимо е да бъде предложено от лекар. Направихме изключение и включихме лекарство за лечение на болестта на фабри по настояване на пациентската организация, уточни пред ДУМА д-р Валентина Пла-тиканова, директор на дирекция "Лекарствена политика" в МЗ. Според нея проблемът при редките болести идва от това, че много малко лекари специалисти могат да ги лекуват и съответно да предлагат лекарствата им да бъдат включвани.

Тя припомни още, че прословутата Наредба 34 на МЗ за скъпоструващи лекарства, освен пациентите с редки болести, трябва да обезпечи лечението и на тези на хемодиализа, на раково болните, СПИН и др. Ще има допълнително договаряне за важни животоподдържащи медикаменти, сред които за рак и за редките заболявания. МЗ още няма отговор дали НЗОК е готова да поеме стойността на лекарствата за лечение на редките болести и на пациентите на хемодиализа.

16 млн. лв. са предвидени за осигуряване на медикаменти за редки заболявания през 2010 г., съобщиха от пресцентъра на МЗ. Средствата ще бъдат изразходвани за лекарства за 11 диагнози. За болестта муковисцидоза са предвидени 3 медикамента, за първи път е осигурено лекарство за хората с болестта на фабри, включен е нов медикамент и за лечение на таласемия. Има вероятност без медикаменти да останат пациентите с болестта на Гоше. Причината за това е, че фирмата производител предлага по-висока цена от нормативно получената за съответните лекарства, се посочва в съобщението.
Редките заболявания са над 7000 и всяко от тях засяга най-много петима от 10 хил. души население. Общоприето е 8% от населението на една държава да е засегнато от рядка болест.

Болестта на Гоше е вродено заболяване, при което пациентът има недостатъчно количество от важен ензим. Това води до натрупване на мастни субстанции в далака и до анемия. При засегнатите болни генетичният дефект е налице още със зачеването.

Болестта на Уилсън Коновалов е наследствено заболяване, което се дължи на дефект в метаболизма на медта, в резултат на което тя се натрупва в различни органи и води до тяхното увреждане. Заболяването е изключително рядко - 1/30 000 от новородените.

Болестта на Андерсън-Фабри е наследствен ензимен дефект. Разпространението на болестта на Фабри е 1:117 000 души. Засегнати са предимно мъже. Болестта е толкова рядка, че много лекари дори не са запознати със симптомите й. Напоследък с нея се обясняват някои от инсултите при много млади мъже.




Д-р Евгений Желев: Обществени пари не се харчат безогледно
През юли имаше 16.5 млн. лв. за лекарства за хората с редки болести, казва левият депутат и ексминистър

Аида Паникян

- Д-р Желев, според одит на Сметната палата за периода 2005-2008 г. от Фонда за лечение на деца в чужбина са усвоени 40%. Защо се е получило това?

- Средствата в център "Фонд за лечение на деца" са обществени, а обществени средства не може да се харчат, без да са ясно разписани правила и строги критерии - и медицински, и немедицински. За децата, които може да бъдат изпращани за лечение в чужбина, трябва да е установено, че наистина у нас не може да бъдат излекувани, че нямаме такива специалисти или че нямаме такава апаратура.

- Били са подадени 411 молби за лечение в чужбина, но одобрение са получили 223. Какви са били причините?

- Очевидно за децата, чиито молби не са удовлетворени или е имало възможност за лечение у нас, или не са отговаряли на някои от критериите.

- Бяха преведени и 20 млн. лв. от бюджетния излишък. Защо не са ползвани?

- Фондът разполагаше с около 9-9.5 млн. лв., до края на миналата година бяха похарчени за лечение на деца близо 6 млн. 20-те милиона бяха от бюджетния излишък от 2008 г. и те влязоха във фонда от началото на 2009 г. Как може за половин година да бъдат похарчени 20 милиона? Според мен фондът си работеше съвсем нормално. А и одитът не показва никакви нарушения... Числата, които се цинтират, са верни, но интерпретецията им не е коректна.

- Междувременно пациенти с редки болести се жалват, че пак няма лекарства за тях?

- Би трябвало да има достатъчно средства. Както е известно, страната ни е една от първите в Евросъюза с Национална програма за лечение на редки генетични заболявания. Тя беше обезпечена в началото на годината с около 20 млн. лв., от които 1.5 млн. бяха използвани за стартиране на програмата, 1.5 млн. за консумативи. През юли имаше 16.5 млн. лв. за лекарства. Беше предвидено след юли да стартира изработването на регистър на хората с редки болести... Смятам, че те са достатъчни.

От друга страна, процедурите по одобряването и разрешаването на лекарствата, по определянето на цените им, включването им в позитивния списък, обявяването на търг за доставката им, провеждането на самия търг продължават по няколко месеца. Да не забравяме, че новият позитивен списък тръгна едва през юли. Дотогава бяха осигурени част от лекарствата. Сега явно се работи по търга за догодина. Няма причини да не бъдат осигурени лекарства за пациентите с редки болести.

- Въпреки това пациенти с болестта на Гоше ще останат без лекарства...

- Ако фирмата-производител е предложила висока цена... Между другото фирмите-монополисти така правят - предлагат много високи цени и не искат да се съобразят с българското законодателство. Това е извиване на ръце... Все пак смятам, че ще има максимално количество лекарства.

- В комисията за защита от дискриминация има жалба на пациент срещу вас като министър от пациент с хронично белодробно сърце. По време на министерстването ви постъпвала ли е такава жалба в министерството?

- Не. Очевидно пациентът се е жалвал директно в комисията... Хм, комисията наистина има твърде високо мнение за министъра на здравеопазването, но министърът не е Господ.




Доктор оперирал наужким
Болен от Разград заплашва да съди лекар, задето го оперирал наужким. 59-годишният Ахмед Хюсеин постъпил през май в разградската болница с киста в бъбрека. Пациентът бил опериран два пъти, но преглед във варненска урологична клиника установил, че кистата в корема на Ахмед стои непокътната. "В Разград ме оперира шефът на урологичното отделение д-р Тома Томов. Броих му на ръка 500 лева, а той само ме отворил и ме затворил два пъти", жалва се болният. Хюсеин вече е завел иск за 20 хиляди лева срещу доктора.


Не дават труп без платени здравни осигуровки
ЗАДЪЛЖИТЕЛНО

Според Закона за здравното осигуряване всеки български гражданин е длъжен да плаща вноска. Засега тя е 8 процента, а предложението на МЗ е от 2011 да стане 10. Въпреки че внасянето на осигуровки е задължително, около 1 милион българи не го правят. Министър д-р Божидар Нанев предложи здравното осигуряване да се приравни със събирането на данъци. Мерките за нередовните са жестоки. Работодател, който е некоректен, да не може да напуска страната. Неизрядните платци няма да могат да прехвърлят имот, ако предложението мине.
Лекари отказаха да дадат тялото на 26-годишен младеж, издъхнал след тежка катастрофа, в КАРИТ заради неплатени здравни осигуровки. Инцидентът стана миналата седмица. 26-годишният Селих Сюлейман от с. Света Петка, Велинградско, е транспортиран в УМБАЛ "Свети Георги" на 74 ноември, след като получил жестоки травми. Състоянието му е било тежко. Медиците са направили всичко възможно да спасят живота му, но въпреки всичко пациентът починал три дни по-късно.

Родителите на момчето пристигат в Пловдив, за да получат трупа на сина си. В КАРИТ им казват, че преди това трябва да платят здравните осигуровки на момчето, тъй като има прекъсване на плащанията. Майката и бащата на Селих отиват в териториалната дирекция на НАП. Там правят справка и се оказва, че липсват платени осигуровки за 14 месеца. Това прави около 150 лева. Семейството е готово да плати сумата. Данъчните обаче им отказват. Те отговарят, че пари могат да вземат само от живи хора, но как да вземат от мъртви.

Семейството са връща отново в болницата. Стига се до намесата на изпълнителния директор доц. Божидар Хаджиев. В крайна сметка семейството получава трупа на момчето, за да го погребе.

Едва ли причината за освобождаване на тялото са само здравните осигуровки, а защото случаят е съдебен, коментира ръководителят на КАРИТ доцент Чавдар Стефанов. По закон труповете след катастрофа, самоубийство и други подлежат на аутопсия.



Ние нямаме лостове да накараме хората да си плащат осигуровките. Обясняваме на близките, молим ги да платят. Един леглоден при нас струва 762 лева. Това е сума без лекарски и сестрински труд, само за медикаменти и консумативи. Ако пациентът е престоял 5 дни, болницата трупа близо 4000 лева загуби, изчисли доцент Стефанов. В конкретният случай се е намесил изпълнителният директор, защото редови лекар няма право да освободи тялото.


След Нова година решават за директора на Касата

Не искам нищо да коментирам. Всичко е много анонимно, а аз не желая да отго­варям, без да знам имена. Спечелил съм конкурс, а България е правова държава, бе краткият коментар на д-р Джурджев.
Георги ЛИНКОВ

Смяната на шефа на здравната каса д-р Бо­рис Джурджев ще се от­ложи за след Нова година, това съобщиха из­точници на „Марица", близки до здравното ми­нистерство. Преди ня­колко дни председате­лят на здравната коми­сия в парламента Лъче­зар Иванов свика всички 28 шефа на районни ка­си и поиска да се запоз­нае с работата им. След това зам.- председателят на Народното съб­рание им съобщил, че ще се правят одити по места и където има нарушения ще се вземат мерки. Според запозна­ти одит в пловдивската касата вече е направен и има открити нарушения. Източници на ,,Марица" от местната централа на ГЕРБ заявиха, че засега нямат знак дали се нала­га смяна на д-р Борис Джурджев. Той започна втория си мандат начело на РЗОК-Пловдив, след като издържа конкурс на 29 юли. Все пак, ако се стигне до смяна от ГЕРБ, ще заложат на пловдивчанин, а не на човек от друг район.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница