Анекс C: Формуляр за отчет на дейността



Дата19.01.2018
Размер350.73 Kb.
#49013
Анекс C: Формуляр за отчет на дейността
Име на проекта на български език: Проект 37 "Съхраняване на биологичното разнообразие и устойчиво управление на защитените територии в района на Държавна дивечовъдна станция “Широка поляна”

Име на проекта на английски език: “Preservation of biodiversity and sustainable management of protected areas on the territory of “Shiroka poliana” Game breeding station”

Име на организацията на български език: “Дружество за запазване на биоразнообразието”

Име на организацията на английски език: "Biodiversity preservation Society"

Имена на партньорите по проекта: Държавна дивечовъдна станция “Широка поляна”- гр. Батак, РУГ Пазарджик, Община Батак

Период на проекта: (начална дата и крайна дата): 17 май 2007 – 01 декември 2012 г.

Отчетен период: (начална дата и крайна дата) юни 2007 – ноември 2011 г.

Финансиране на проекта:



Финансова информация

BGN

USD*

Размер на гранта на ПМП, съгласно договора

58 855

40373

Размер на финансовия принос по проекта, съгласно договора

34 070

23177

Размер на нефинансовия принос по проекта, съгласно договора

22 050

15000

 

 

 

Получени средства от ПМП от началото на проекта до датата на отчета (моля, приложете банкови извлечения)

53 753

22200

 

 

 

Похарчени средства от гранта на ПМП от началото на проекта до датата на отчета

57903.58

не се попълва

Похарчени средства финансов принос от началото на проекта до датата на отчета

54 807

Похарчени средства нефинансов принос от началото на проекта до датата на отчета

29494.82

 

 

 

Баланс - грант на ПМП

951

не се попълва

Баланс - финансовия принос

-20 737

Баланс - нефинансовия принос

-7 445

 

 

 

Похарчени средства от гранта на ПМП за периода на отчета

30204.77

не се попълва

Похарчени средства финансов принос за периода на отчета

0

Похарчени средства нефинансов принос за периода на отчета

0

Размер на исканата сума от ПМП (съответния транш, съгласно договор)

не се попълва

3840

Непохарчен остатък от гранта на ПМП

-4 151

-2845

Отчетът е разработен от: Росен Любенов Мирчев - ръководител на проекта от страна на ДЗБ, тел. 0894 357 609, -gliganus@abv.bg


Отчетът е внесен от: Росен Любенов Мирчев
Подпис:
Попълва се от служител на ПМП

Номер на договора: Номер на отчета:


Служител приел отчета: Подпис:
Дата на получаване:

I. ОТЧЕТ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО И ПОСТИГАНЕ НА КОНКРЕТНИТЕ ЦЕЛИ


Въздействие и индикатори за въздействие (напишете основната цел на проекта и изберете въздействията и индикаторите за въздействие, които са част от Документа на проекта и дайте точната цифра за съответния индикатор в края на този отчетен период. Възможно е някои от индикаторите да не могат да се отчетат за съответния отчетен период. Ако е така – моля обяснете защо. Всички индикатори, които са част от Документа на проекта трябва да се отчетат в последния отчет за дейността по проекта.)
Основна цел на проекта:

Намаляване на негативните въздействия от нарастващия брой посетители върху състоянието на биологичното разнообразие и защитените територии в района на ДДС “Широка поляна”.
Конкретни цели:

1.Въвеждане на механизми за ограничаване на негативното въздействие на туристите върху биологичното разнообразие в района.

2.Въвеждане на механизми за ограничаване на негативното въздействие на събирането на недървесни горски продукти в района.

3.Създаване на система за дългосрочен мониторинг и контрол на видове и хабитати с природозащитен статус и такива от важност за ДДС “Широка поляна”.


Въздействие 1. Увеличаване на устойчиво управляваните територии със световно значимо биоразнообразие

Индикатор за въздействие: Брой защитени световно значими видове

1. 1. Брой защитени световно значими видове : 12 - алпийски тритон (Ichthyosaura (Triturus) alpestris alpestris Laur.), глухар ( Tetrao urogallus L.), врабчова кукумявка (Glaucidum passerinum L.), скален орел ( Aquila chrysaetos L.), кълвачи – черен ( Dryocopus martius L.) и белогръб ( Dendrocopus leucotos litfordi Sharpe & Dresser), черен щъркел ( Ciconia nigra L.), сляпо куче (Nanospalax leucodon, L.), дива коза (Rupicapra rupikapra balcanica, Bolkay), мечка ( Ursus arctos L.), видра ( Lutra lutra L.) златка ( Martes martes L.), вълк (Canis lupus, L.) и др.



Индикатор за въздействие: Хектари устойчиво управлявани територии със световно значимо биоразнообразие

1. 2. Хектари устойчиво управлявани територии със световно значимо биоразнообразие: 396.8 ха защитени територии, разрешени за достъп на туристи, върху които са основните дейности по този проект. Постепенно, макар и бавно, хората – туристи, горски работници и берачи на гъби и билки - разбират важността от съхраняването на околната среда и я променят и замърсяват все по-малко.


ИЗМЕНЕНИЕ НА КЛИМАТА

Въздействие 2. Разширяване приложението на нови технологии в областите енергийна ефективност и ВЕИ
Индикатор за въздействие: Количество (в тонове) въглероден диоксид (СО2) намалено или избегнато чрез технологии за енергийна ефективност или възобновяеми енергийни източници или прилагане на екологосъобразни практики в транспорта

На изградените 2 сгради – биологичен стационар Цурев бивак и ловен заслон „Фермата” сме сложили външна изолация с цел повишаване на енергийната ефективност. На „Фермата” е изградена напълно автономна, интегрирана в покривната конструкция, фотоволтаична система за променлив ток, с мощност 1,2 kW. Предстои, в периода на експлоатация, да установим ефекта от нея за намаляване на вредните емисии на въглероден диоксид.



ВСИЧКИ СФЕРИ

Въздействие 2. Разширяване приложението на нови технологии в областите енергийна ефективност и ВЕИ, устойчиво управление на земи и води и избягване на УОЗ

Индикатор за въздействие: Брой разработени/ прилагани нововъведения или нови технологии - 1
Автономната фотоволтаична инсталация 1,2kW, която, с Ваша подкрепа, монтирахме на ловния заслон „Фермата” се изгражда за първи път в България, Приложихме иновативна технология, каквато има на Космическата станция „Мир” и на совалките, с гъвкави панели, които се залепват на покрива, на мястото на керемидите. Съхраненият в акумулатори прав ток се преобразува от инвертор в променлив, с напрежение 220 V. На практика сложихме произвеждащи електричество „фотоволтаични керемиди”, с което си спестихме сложните конструкции, съпътстващи твърдите панели и така системата е почти незабележима. Така избегнахме всякакви негативни въздействия върху почви, растителност, животински свят, както и техногенното оптично замърсяване на ландшафта.

Индикатор за въздействие: Брой местни политически документи, отчитащи тематичната област биоразнообразие – 6

Съществуващи документи:

1. План за многофункционално ползване на горите на Община Батак.

Този документ насърчава проекти, свързани с по-пълното използване на потенциала на гората и горските ресурси. С реализацията си настоящият проект популяризира възможностите в тази насока и спомага за регулиране и намаляване на човешката преса върху използването на горските ресурси. Ние взехме участие в обсъждането на стратегията за развитие на региона

2. Лесоустройствен проект на ДЛС „Широка поляна”за дейността му в областта на стопанисването и ползуването на дървесината и недървесните горски продукти, както и съхраняването и управлението на флористичното биоразнообразие до 2017 г.

3. Ловоустройствен проект на ДЛС „Широка поляна” за дейността му в областта на ловното стопанство, запазване на животинското биоразнообразие и връзките с различни европейски програми в тази сфера до 2017 г.

Двата документа са основата, върху която работим, за да можем да дадем препоръките си за следващия 10 годишен период.


Нови документи:
1. Лесоустройствен проект на ДЛС „Широка поляна”за дейността му в областта на стопанисването и ползуването на дървесината и недървесните горски продукти, както и съхраняването и управлението на флористичното биоразнообразие за периода 2009 – 2018 г.:

Проучихме района за находища на защитени, редки, реликтни и ендемични растителни видове. Събрахме информация за наличието и запасите от лечебни растения, обекти на търговски интерес. Събраната информация ще се допълва, анализира и предостави на лицензираните лица по лесоустройството, които да я вземат предвид при изготвянето на устройствените планове. Пряк резултат от работата на екипите от биолози са направените препоръки към лесоустроителите да се съхранят териториите, върху които се срещат ценни или редки видове растения и животни. Така например отпадна от плана за залесяване поляна с площ от 15 дка, върху която има находище на родопско омайниче и рилска иглика.

2. Ловоустройствен проект на ДЛС „Широка поляна” за дейността му в областта на ловното стопанство, запазване на животинското биоразнообразие и връзките с различни европейски програми в тази сфера за 2009 – 2018 г.

Изяснихме местата за размножаване и зимуване на различни видове земноводни, влечуги, птици и бозайници. Проучваме особеностите на денонощната им активност и движение, сезонните миграции (основно на бозайниците), местата за размножаване, за да им осигурим сигурни „коридори”, в които не се провеждат сечи и извоз на материал по време на сватбуването и отглеждането на малките и др. Споделяме с ръководството на стопанството събраната информация, нанасяме я на работните им карти и даваме препоръки за действие. Открити са нови „токовища” на глухари, намерени са места, предпочитани от птиците като „хранителни дървета” през зимния сезон. Тези места обикновено се ползват от глухарите в продължение на много години и тук те се събират в повишена концентрация. Такива места трябва и биват съхранявани в естественото им състояние, за да могат да осигурят оцеляването на този вид. Приложихме в практиката нова методика за почистване на стари, изоставени токовища от млади , самозасадили се дървета, с което отново върнахме птиците в тях. Даваме своите препоръки по сроковете и местата за провеждане на ловно-стопанските мероприятия, като направа на дивечови ниви и ливади, зимното и пролетното подхранване и др. Направените наблюдения ни дадоха основание да препоръчаме оптималните срокове за отстрел на мъжките птици (по линия на организирания ловен туризъм) така, че да не се компрометира оплождането на женските.

3. Стратегия на Община Батак за развитието на туризма: с дейностите си подпомагаме общинското ръководство в тази насока. Съвместно популяризираме разнообразните възможности за отдих и туризъм в района. С изграждането на екопътеките, места за отдих и спорт, с базите за нощувки и с информационните материали сме в помощ както на посетителите, така и на общинската управа, а и на служителите от ловното стопанство. Мястото вече е много по-разпознаваемо и посещавано. В района имаме организирани няколко похода на младежи и ветерани от Втората световна война до обновеното историческо място „Партизански лагер на отряд „Антон Иванов”, където сме направили кът за отдих и сме възстановили партизанска землянка. Организирани са 2 велопохода от Беглика, през „Кемера” до „Лесичово” и х. „Орфей”. Беше организиран и проведен Международен тренировъчен лагер „Sustainable tools” с младежи от над 10 националности от Европа, Африка и Азия. Туристите и посетителите са информирани за значимостта на биоразнообразието в района и спазват правилата за поведение в дивата природа. По този начин значително се намалява безпокойството върху дивата фауна и щетите върху местната флора. Дават си сметка за рисковете при контактите с диви животни и съобразяват поведението си.
.

ДЕГРАДАЦИЯ НА ПОЧВИТЕ

Въздействие 3. Увеличаване на устойчиво управляваните земи

Индикатор за въздействие: Хектари устойчиво управлявани земи

Тук можем да посочим, че цялата територия на Ловното стопанство (бивша Дивечовъдна станция) с площ 11 444,2 ха се управлява устойчиво, в унисон с изискванията на нормативните актове. На територията на ДДС “Широка поляна” се намират 7 защитени природни територии с обща площ 852,8 ха или 7,5% от площта на станцията. Биосферен Резерват “Дупката”, замащ 456 ха, се стопанисва от МОСВ, респективно РИОСВ - Пазарджик, докато останалите шест територии, сплощ 396.8 ха, се стопанисват от ДДС “Широка поляна”.

Особено благоприятно въздействие се получава от създаването около защитените територии на т. нар. „дивечови ниви” и „дивечови ливади”– общо около 6.5 ха - малки, екстензивно обработваеми площи, засявани с различни тревни и фуражни растения. Тези мероприятия увеличават мозаечността на ландшафта и осигурява по-разнообразни биотопи, увеличава екотонните зони и води до подобряване на хранителната база и местата за живот на всички групи животински организми. По този начин увеличаването на числеността на стопански ценните видове бозайници, каквито са благородният елен, сърната и дивата свиня, не се отразява така негативно на консервационно - значими видове растения и животни в защитените територии, защото те се съсредоточават в тези нови „облагородени” места. Всички тези дейности са съобразени с предметите и целите на ситуираните върху територията Защитени зони по „НАТУРА 2000”.
Група ІІ

Въздействие 1. Увеличение на приходите на хората, ангажирани в ПМП проекти



Индикатор за въздействие: Брой облагодетелствани домакинства: поне 10 домакинства, свързани с хотелиерство, ресторантьорство и търговия с хранителни стоки. Постепенно се увеличава броят туристи, пазаруващи, хранещи се и нощуващи в местните заведения, като очакваме това да се затвърди като тенденция в бъдеще. В местността „Кавал тепе” се възстанови и вече функционира Вилно селище „Романтика” с ресторант. Посещава се от доста туристи и гости, особено през почивните дни и по-дълги празници. Базата е запълнена за студентски, коледни, новогодишни, великденски и др. празници. Почиващите във ведомствените почивни станции си устройват организирани излети по екомаршрутите. Собствениците на вили в местността „Слънчева поляна” също регистрират увеличение на приходите си от наеми и посрещат повече гости. Непряко се повлияват благоприятно и приходите на търговците на горива, хранителни стоки и напитки от Доспат, Борино и Батак, а също и операторите на мобилните телефони, но конкретна информация за тях не можем да дадем. Разбира се, както навсякъде и тук се усеща влиянието на икономическата криза.
Индикатор за въздействие: Брой облагодетелствани хора: най-малко 25 човека, представители на частния бизнес – производители, магазинери, доставчици, ресторантьори и хотелиери.
Индикатор за въздействие: Стойност на увеличения приход за облагодетелстваните хора в щатски долари Значително се завиши контролът върху изкупвачите на недървесните горски продукти и закупуването на съответните разрешителни. Това доведе до увеличаване на допълнителните приходи за дивечовъдната станция – над 65 % повишение на събираемостта на таксите за бране на билки и гъби, сравнено с предишни години – около 1300 щд.
Група ІІІ
Въздействие 1. Увеличаване на броя на хората, информирани по въпросите на опазване на глобалната околна среда

Индикатор за въздействие: Брой участвали/въвлечени жени повече от 50




Индикатор за въздействие: Брой участвали/въвлечени мъжеповече от 100


В тези цифри включвам целият колектив на партньорите от ДДС „Широка поляна”, както и местни жители от гр. Батак, Доспат и с. Борино, които са присъствалина определени фази или помагали за реализацията на проекта. Имахме няколко групови посещения на ученици от Доспат и Батак, на които организирахме екологични екскурзии с познавателна цел. През м. Юни 2010 г тук се проведе Международен тренировъчен лагер „Sustainable tools” с младежи от над 10 националности от Европа, Африка и Азия, организиран от „Фабрика за идеи”. През септември 2010 г. проведохме Учебна практика на студенти в бакалавърския курс на Лесотехническия университет, специалности „Горско стопанство” и „Екология и ООС”. Проведоха се 2 похода на ветерани-антифашисти „По стъпките на Антонивановци” по Екопътека „Партизански лагер”и др. На всички тези мероприятия има представители на ДЗБ, които, в ролята на лектори и аниматори, разказват за проблемите на околната среда и начините за преодоляването им или смекчаване на въздействията. Нямаме данни за броя на неорганизираните туристи, посетили района, особено през летните месеци, но при случайните ни срещи с тях сме беседвали по тези въпроси. Ученици от Професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване “Стефан Божков” в Батак посетиха и помагах при почистването на ЗТ .

Въздействие 2. Развитие на сътрудничеството между заинтересованите страни в местата на изпълнение на ПМП проекти
Индикатор за въздействие: Брой ОО/НПО, които са участвали/привлечени 2 - Туристическото Дружество”Батьовци” гр. Батак, Спининг клуб „Стари видри”.

Индикатор за въздействие: Брой и тип подкрепящи взаимовръзки, установени с местните власти 1 – Община Батак ни подкрепи, като помогна с транспорт при извозване на отпадъците от ЗТ



Индикатор за въздействие: Брой и тип подкрепящи взаимовръзки, установени с националните власти – 1 ДДС „Широка поляна”


Въздействие 1. Развитие на сътрудничеството/ съдействието/ разбирането между НПО/ОО и Правителството в местата на изпълнение на ПМП проекти

Индикатор за въздействие: Брой ОО/НПО, които са участвали/привлечени : 2

Съществуват общи цели между НПО( в случая - Дружеството за запазване на биоразнообразието), държавата (представена от ДДивС /сегаДържавно ловно стопанствоДЛС/ “Широка поляна”) и местната власт - в лицето на Община Батак. Взаимодействаме успешно и с РИОСВ – Пазарджик.



1.2 Развитие на сътрудничеството/ съдействието/ разбирането между НПО/ОО и Правителството в местата на изпълнение на ПМП проекти

Обединените усилия на НПО (Дружеството за запазване на биоразнообразието) и държавната структура (Държавно ловно стопанство “Широка поляна”) и особено наличието на външно финансиране срещна одобрението на ръководството на Държавната Агенция по горите (ДАГ), което се изрази в разрешаване и одобряване на направени разходи от Станцията, особено през кризисната 2009 г. местната власт в лицето на Община Батак.


Конкретни цели и индикатори


РЕЗУЛТАТИ

Индикатори

1. Ускорено развитие на екотуризма в територии със световно значимо биоразнообразие

Брой глобално защитени видове включени в продукти на екотуризма 5




Брой на разработените продукти на екотуризма 1




Брой създадени екопътеки 3




Брой хора, участващи в дейности, свързани с екотуризма 1

5. Най-малко 20 малки семейни или МСП бизнеси (включително туризъм и земеделие) използват мерки за ЕЕ и ВЕИ предимно слънчева, геотермална и енергия от биомаса

Брой инсталации - 1




Инсталирана мощност, 1,2kW




Произведена енергия за времето на проекта, kWh


Конкретни цели:

1.Въвеждане на механизми за ограничаване на негативното въздействие на туристите върху биологичното разнообразие в района.

- Територията става по-разпознаваема от туристите. Посетилите я вече хора споделят своите добри впечатления и препоръчват района на свои близки. Съществуващата, както и новоизградената инфраструктура се използват активно от посетителите. При вида на новите съоръжения (беседки, пейки, огнища и др.) повечето туристи проявяват респект към труда ни и се отнасят с повишена отговорност към опазването им и поддържането на чистота. Това предполага по-отговорно поведение и отношение към компонентите на средата и природата като цяло. Разбира се, имахме случаи на счупени и изгорени пейки и табели.

- Присъствието на наши представители на терена имаше стопиращ и впоследствие превантивен ефект върху проявите на бракониерство по дивеча, рибата и гората, особено след като заловихме няколко подобни лица.

- Служителите от ловното стопанство разбират важността на опазването на природната среда, засилиха присъствието и контрола и вече не толерират хората, било летуващи, било събирачи на недървесни горски продукти, които замърсяват района. Възприета е стратегия на „доброто отношение и предупрежденията”, особено към циганите, събиращи гъби и горски плодове, но не липсват и санкции с актове и глоби при констатираните нарушения, при това – не само на границите и режима на ЗТ. Повиши се ангажираността на самите служители с тези проблеми и те работят по-мотивирано и съвестно.Налице е и постоянна разяснителна работа от тяхна страна (на служителите). Напредъкът в това отношение намираме за съществен: горските се чувстват отговорни стопани на районите си.

-Наличие на отделна глава в ЛУП, касаеща биологичното разнообразие и опазването му.

-Ловното стопанство предлага по-широк спектър организирани туристически услуги: фотолов, риболовен туризъм, организирани ученически екскурзии с познавателна цел, велосипедни и конни туристически маршрути за групи. В района има останки от римски светилища, които предстои, при наличие на средства, да бъдат проучени от археолози, което ще обогати предлагания пакет.


2.Въвеждане на механизми за ограничаване на негативното въздействие на събирането на недървесни горски продукти в района.

Големите групи от роми – берачи на гъби, които безконтролно изграждаха временни лагери на родов принцип навсякъде из територията вече са организирани на определени места извън защитените територии. Наложи се, за да осигурим мира в района, да обособим 2 бивака, защото се оказа, че групи от различни кланове и родове не могат да живеят заедно. Следи се спазването на границите на защитените територии, като вече не се позволява достъп до Резерват „Дупката”. Ограничен с бариери и пропусквателен пункт, с постоянни держурни, е и достъпът до Ловно-стопански участък „Дженевра”, където са всички местообитания на диви кози, най-голямата концентрация на мечки, благородни елени, диви свине и глухари. Контролът на достъп, както и нашето често присъствие и наблюдения до късно вечерта, сведе бракониерските набези практически до нула. Този пункт същевременно охранява и изграденият водоем за спортен риболов, зарибен с балканска пъстърва и сивен, като пазачите събират таксите и следят за спазването на правилата за риболов.

Служителите на стопанството, с наша помощ, провеждат ограмотителни беседи със събирачите за правилното, екологосъобразно, бране на гъби, плодове и билки. Разясняваме рисковете и правилата за поведение в гората при срещи с диви животни – основно мечки и диви свине с малки, за да сведем до минимум конфликтите човек - животно. Успяхме (почти) да премахнем вредната практика циганите да носят със себе си пиратки, с които „да плашат” мечките и така върнахме тишината в гората.

Значително се завиши и контролът върхи изкупвачите на недървесните горски продукти и закупуването на съответните разрешителни от страна на изкупвачите и берачите . Това доведе до увеличаване на допълнителните приходи за дивечовъдната станция – над 65 % повишение на събираемостта на таксите за бране на билки и гъби, сравнено с предишни години. Ще взема допълнително точните цифри, когато бъдат готови. Служителите са със забележимо по-високо самочувствие и мотивация. Наличието на контрол и отчетност по тези дейности се оценява високо и на по-високите йерархични нива в системата на горите – преди на ниво Регионална дирекция по горите в Пазарджик, сега от Южно-централното държавно предприятие(със седалище в гр. Смолян) и Изпълнителната агенция по горите - София.


3.Създаване на система за дългосрочен мониторинг и контрол на видове и хабитати с природозащитен статус и такива от важност за ДДС “Широка поляна”.
Създали сме система за наблюдение и регистрация на видове и хабитати с природозащитен статус и такива от важност за ДДС “Широка поляна”. Обучили сме ловните служители какво, кога и как да наблюдават и как да регистрират констатираното. Това важи особено за мечките, дивите кози, глухарите и грабливите птици. Бяха закупени бинокли, прибор за нощно виждане, фотоапарати и видеокамера, за допълване на базата данни с фотоархив. Системните наблюдения и редовното попълване на базите данни ще дават коректна и конкретна информация за промените в състоянието на биотата, което ще подпомага вземането на управленските решения на ръководството на Станцията, планирането и реализацията на стопанските дейности и в частност прилагането на плановете за управление на защитените природни територии.

II. ОТЧЕТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ПРОЕКТА
1. Изпълнение на дейностите

Прилагам таблицата с проектните дейности, като е включена нова колона за изпълнението на всяка от тях. След таблицата има текст, разясняващ кои дейности къде се вместват реално. Настъпилите промени в дейности и времевата рамка също са посочени.



Таблица 1


Проектни дейности

Очаквани резултати/продукти

Изпълнени дейности

1. Въвеждане на механизми за ограничаване на негативното въздействие на туристите върху биологичното разнообразие в района.










    1. Изработване на указателни и информационни табели

Изработени 20 стандартизирани табели, които съдържат карта и граници на ЗТ, както и информация за забранените и разрешени дейности.

1 голяма табела е поставена в непосредствена близост до администрацията на ДДС и основния вход към територията.



Да

    1. Поставяне на указателните табели

Табелите са поставени на подходящи места, покрай традиционни пътеки и пътища

Да

    1. Поставяне, където е необходимо, на бариери ограничаващи достъпа (основно на превозни средства) до защитени територии и обекти

Ограничено е присъствието и вредното въздействие от МПС

Изработени са 3 бариери

    1. Изграждане на чешма – ЗМ Кавал тепе



Направена

    1. Изграждане на беседка – ЗМ Лонгурлии и Широка поляна - 2 бр.




Изградени 4 бр.

    1. Устройване на място за почивка – малък заслон с чешма в м. “Дженевра”

Изграден е благоустроен кът за отдих с чешма

Готово

    1. Направа на огнища – 30 бр.- на най – посещаваните от туристи и риболовци места

Изградени и обезопасени места за палене на огън и намален риска от пожари

Изградени са 35 бр.

    1. Направа на пейки – 30 бр.

Ще бъдат изградени на подходящи с интензивен туристопоток места

30 бр. пейки и 10 бр. маси

1.10 Почистване и рекултивиране на депо за отпадъци от дървопреработвателно предприятие на територията на ЗМ “Широка поляна”

Мястото е почистено и рекултивирано като естествена част от защитения комплекс.

Извършено

1.11 Изготвяне на проект за устрояване на бивак в района на ЗМ “Широка поляна”

Технически проект, съобразен с особеностите на мястото

НЕ. Поради законови пречки и спорове със Софийски университет за земята, на която предвиждахме съоръжението. Средствата по това перо са пренасочени към изграждането на автономна фотоволтаична система на ловен заслон „Фермата”.

    1. Изграждане на бивак (къмпинг) с място за палатки, палене на огън, автомобилен паркинг – близо, но извън ЗМ “Широка поляна”

Устроен къмпинг с най-необходимите, стандартни условия за къмпиране в непосредствена близост до защитени територии

Изградени са 2 бивака, на които да нощуват роми, берачи на гъби и билки. Местата са избрани близо до пътя и управлението на ДДС за да задоволят нуждите на хората, но да не са в конфликт със ЗТ

    1. Поставяне на подходящи места на табели, приканващи за пазене на чистота

60 бр. табели са поставени на подходящи за целта места

Направено.

1.14 Маркиране границите на 7 Защитени територии

Границите на всички ЗТ са маркирани и означени по подходящ, видим за посетителите начин.

Извършено

1.15 Маркиране и указване на 3 познавателни туристически маршрута в и около защитените територии и исторически обекти в района

3 маркирани Екопътеки са част от туристическите атракции на района

Готова е Екопътека „Партизански лагер”. Готов е туристически маршрут към х. Орфей. Готов е маршрута Кавал тепе - Дженевра.

1. 16 Свързване на туристическите маршрути с останалите такива в района

Маркировката на Екопътеките е направена в съответствие с тази на БТС и МОСВ.

Да

1.17 Маркиране и благоустрояване на места по брега на язовира, предназначени за риболов

10 места, подходящи за риболов са благоустроени

Готово.

1.18 Изграждане на савак (шлюз)– 2 бр. - за регулиране на нивото на водата в района на ЗМ “Широка поляна” и Лонгурлии

Изградени саваци, регулиращи нивото на водата и количеството на рибата в района, с което се подобрявот условията за живот на рибите и същевременно и условията за спортен риболов

Изграден е 1 савак на яз. Дженевра.

1. 19 Устройване на р.Катранджи дере и изграждане на рибни прагове

Регулирано е нивото на водата и увеличено количеството на кислорода, което благоприятства рибата, а оттук и подобрени условия за спортен риболов

Изградени са 27 рибни прага

1. 20 Зарибяване на р.Катранджи дере с балканска пъстърва

Подобрени са условията за спортен риболов

Да. Вече петкратно се зарибява с балканска пъстърва.

Закупени са рибки и за следващата 2012 г. година.



1. 21 Довършване на изграден туристически заслон в ЗМ “Кемера”

Изграден и категоризиран е заслон с 2 стаи, тоалетна и баня, който приема туристи.

Да. Направихме и покрита беседка с голяма камина. Изградена и пусната в експлоатация е автономна фотоволтаична система. Посещава се редовно от туристи.

1. 22 Изработване и разпространение на цветни брошури, информиращи за биологичното разнообразие и защитените територии, режимите за посещение и наблюдение и др. полезна информация

5000 бр. брошури (на български и английски) представят биологичното разнообразие и защитените територии, които ще бъдат раздавани на посетителите от хората по охраната

Да

1. 23 Заснемане с видеокамера на най-важните дейности от проекта и монтиране на цялостен, популярен филм за природата на ДДС “Широка поляна”

15 минутен филм документира дейности от проекта и представя биологичното разнообразие и защитените територии

Да













2. Въвеждане на механизми за ограничаване на негативното въздействие на събирането на недървесни горски продукти в района.










2. 1Устройване и изграждане на 5 места за почивка (дневна) и палене на огън около яз. Широка поляна, на които да се събират гъбари, билкари и др.

5 места около яз. Широка поляна

са пригодени за дневно пребиваване с обезопасени места за палене на огън, удобни за контрол от страна на горските власти



Да

    1. Изграждане на 1 пункт (за цялото стопанство) за изкупуване и извозване на гъби .

Функциониращ пункт за изкупуване и извозване на гъби елиминира опасностите по пътя Доспат - Батак

НЕ. Изкупвачите на гъби вече организират временни пунктове около административната сграда на стопанството.

3. Създаване на система за дългосрочен мониторинг и контрол на видове и хабитати с природозащитен статус и такива от важност за ДДС “Широка поляна”.Инвентаризация на важни (недървесни) компоненти на биологичното разнообразие










    1. Преглед и обобщение на литературни данни за находища и разпространение на редки и защитени растения и животни

Доклад

Да

    1. Установяване на числеността и разпространението на важни (защитени по ЗБР) видове растения и животни на територията на ДДС “Широка поляна”




Доклад

Финализирахме докладите.

    1. Установяване на видовия състав, разпространението и запаса от ядливи гъби на територията на ДДС “Широка поляна”

Доклад и карти документиращи находищата и запасите от ядливи гъби

Финализирахме докладите.

    1. Установяване на видовия състав, разпространението и запаса от горски плодове и билки на територията на ДДС “Широка поляна”

Доклад и карти, документиращи находищата и запасите от горски плодове и билки

Финализирахме докладите.

    1. Комплектоване на събраната информация и представяне във формат, необходим за обявяване на защитена зона съгласно ЗЗТ и изискванията на НАТУРА 2000

Изготвени и попълнени форми НАТУРА 2000 са предоставени/представени на съответните ораганизации/институции, занимаващи се с темата

Да

    1. Препоръки за изготвяне на ЛУП на ДДС “Широка поляна” с елементи, касаещи стопанисване на ЗТ и биологичното разнообразие в района

Препоръки на ЛУП е одобрено от РУГ и съответно НУГ са взети като основа при изработването и прилагането на ЛУП 2008-17

Направени са препоръки за обособяването на нови токовища и зимовища на глухари, места за размножаване и зимуване на диви кози, мечки и др.Обособени са миграционни коридори и сезонни ремизи. Препоръчано е да не се култивират и залесяват влажните ливади и местата с редки и ценни растения.

    1. Създаване на система за дългосрочен мониторинг на видове и хабитати с природозащитен статус и такива от важност за ДДС “Широка поляна”.

Доклад и подробна работна програма описват целите и дейностите по провеждане на дългосрочен мониторинг на видове и хабитати с природозащитен статус (съгласно националната система на МОСВ) на територията ДДС “Широка поляна и са залегнали в ЛУП 2009-18.

Да.

НОВИ ДЕЙНОСТИ







Изграждане на високо покрито чакало за фотолов

Място, от което да се водят наблюдения и снимки на диви животни

Готово.Намира се на Екопътека „Партизански лагер”

Възстановяване на партизанска землянка




Направено

Изграждане на водоем за спортен риболов в м. Дженевра

Посещават го любители на риболова

Готов, зарибен и вече интензивно посещаван

Изграждане на изследователска база в м. Цурев бивак

На мястото с най-висока срещаемост на мечки и диви кози има база за биолози и туристи

Готова – с две мебелирани стаи, беседка, външна тоалетна, чешма.

Изграждане на ограда за благородни елени

Тук ще се отглеждат и разселват бл. елени

Готова.Намира се на Екопътека Дженевра. Вече са настанени 11 женски и 2 мъжки животни.

Монтиране на фотоволтаична инсталация

Електрифициран ЛЗ „Фермата”

Готова, 1.2 kW, работи.


Неизпълнените дейности:

1. Изграждане на туристически бивак в района на яз. Широка поляна: Избрахме място на един полуостров югоизточно от пътя Батак – Доспат, където бе възможно прекарването на електричество и питейна вода и започнахме проектирането. Даже прокопахме канал и положихме 1,5 цолова PVC тръба за водоснабдяване. Неочаквано от Ректората на Софийския Университет „Св. Климент Охридски” предявиха претенции за 56 дка от Държавния горски фонд. С молба до Председателя на Държавна агенция по горите започнаха процедура по изясняване статута на територията и издаване на Акт за публична държавна собственост на сграда и разрешение за безвъзмездно стопанисване на спорната територия в полза на СУ. По ред причини този въпрос още очаква решението си. На Партньорски съвет преценихме за целесъобразно да преустановим изграждането на бивака и да пренасочим финансовия ресурс за доплащане на автономната фотоволтаична инсталация(АФВИ) за променлив ток, изградена на Ловния заслон „Фермата” в местността „Кемера”. За разлика от бивака, АФВИ е монтирана, изпитана и пусната в експлоатация – ловният заслон е електрифициран и приема туристи.



- Изграждането на саваци на яз. „Широка поляна”. Тук възникнаха сериозни трудности от инженерен и правен характер. Затова получихме разрешението Ви да пренасочим средствата и усилията си в нови дейности като изграждане на други водоеми за спортен риболов. За целта регулирахме чрез савак нивото на водата на малкото езеро в местността „Дженевра”, зарибихме го и го пуснахме за спортен риболов срещу заплащане на такса. Предвиждахме да изградим още един водоем за спортен риболов на р. Катранджи дере, в близост до ловния заслон „Фермата” и до ЗМ „Кемера”, намиращи се на туристическия маршрут Девин – Лесичово – х. „Орфей”. Поради финансовата криза и преструктурирането на горския сектор проекта беше „замразен”.

Произведени продукти (моля, докладвайте само онези произведени в рамките на отчетния период.)

1. Довършени са останалите туристически пътеки, направихме голямо огнище и остъклихме беседката на Кемера, поставихме изолация на изследователската база Цурев бивак.

2. Довършихме изграждането на огнищата.

3. Финализирахме проучвателните дейности по флората и фауната.

4. Изработихме указателните табла и табели.

5. Изработихме рекламни брошури.

6. Монтирахме и пуснахме в експлоатация автономна фотоволтаична система 1.2 kW за електрификация на Ловен заслон „Фермата”.

7. Доизградихме рибните прагове на река Катранджи дере.

8. Събирахме и извозихме битови отпадъци от защитените територии.

.

III. ОТЧЕТ НА НАУЧЕНИТЕ УРОЦИ, ПОСТИЖЕНИЯ И ПРОБЛЕМИ


Научени уроци

Най-важният урок от изминалия период е, че независимо от трудната обща ситуация в държавата, не трябва да допускаме това да се отрази на мотивацията ни и на желанието за съвместна работа, за да финализираме започнатото.

Трябва да призная, че на няколко пъти, изправен пред поредните спънки, кадрови промени, преструктуриране и реорганизации, смятах да прекратя проекта! Сменяха се директори, говореше се за обединение, после за разделяне. Стана факт и „публично-частното партньорство”, което уж щеше да влее свеж капитал. Основно беше преструктуриран целия горски сектор. Даже за малко да ликвидират и субекта Ловно стопанство „Широка поляна”, създавайки едно мега – горско!!! Икономическата криза също не ни помагаше. Нямаше дърводобив – нямяше пари. Но...партньорите се оказаха сериозни! Докарахме нещата докрай!
Принос към устойчивостта

Всичко, изброено по-горе, вече е зад нас. Залагането на основните резултати и поддръжка на инфраструктурата в Лесо- и Лово-устройствените проекти – основни документи за работа на стопанството - ще гарантира ангажираността на държавната институция и следователно ще доведе до устойчивост на резултатите от проекта. Като реален пазарен субект в условия на криза е разбираемо, ако стопанството насочи повече ресурси към по-печеливши дейности, като дърводобива, но и досегашната практика показва, че дейностите се движат синхронно. Надявам се положителна роля в тази посока да изиграе и това, че цялата територия попада в защитени зони по НАТУРА 2000 - „Западни Родопи” BG 0002063 по Директива 2009/147/ЕС  за опазване на дивите птици и „Родопи – западни” BG 0001030 по Директива 92/43/ЕЕС  за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна.

По-сериозните ми притеснения относно устойчивостта на резултатите от Проект 37 във времето идват от това, да не би Държавата да реши да приватизира или отдаде на концесии тези свои територии. За 10 години от създаването си Държавна дивечовъдна станция (сега Държавно ловно стопанство) „Широка поляна”, чрез своя колектив и ръководство, се показа като много добър, отговорен, стопанин на територията и съумя да увеличи над 10 пъти числеността на дивеча. Това не важи за благородния елен и муфлона – тях просто ги нямаше. Те „дойдоха” заедно с нашия проект и вече има отстреляни златни медали и от двата вида. Приватизацията, обаче, е с непредсказуем ефект. Опита ми в други райони на страната е с леко горчив привкус. С частниците трудно се работи, а с някои и въобще „не се излиза на глава”.

Анекс E: ФИНАЛЕН ОТЧЕТ



Страна по договора
Име на организацията, която внася отчета: “Дружество за запазване на биоразнообразието”
Адрес: гр. София, ж.к. Люлин, бл. 914, вх. Б, ет. 4, ап. 9. Тел: 0894 357 609; 0889 275 775.

E-mail: gliganus@abv.bg

Име на отговорното лице за финалния отчет: Росен Любенов Мирчев - ръководител на проекта от страна на ДЗБ
Данни за проекта
Име на проекта: Проект 37 "Съхраняване на биологичното разнообразие и устойчиво управление на защитените територии в района на Държавна дивечовъдна станция “Широка поляна”.
Номер на договора: BUL/OP3/2/06/28

Тип на проекта (стратегически, проект, подготвителен):

Местонахождение: гр. Батак, м. „Широка поляна”, Западни Родопи, Държавна дивечовъдна станция “Широка поляна”.

Начална дата: 14 май 2007 г. Крайна дата: 01 декември 2012 г.


[Участници/бенефициенти Укрепване на капацитет/Обучение]
Брой жени: ок. 12 Брой жени:

Брой мъже: ок. 15 Брой мъже:

Брой деца: Брой деца:

Не мога да дам точни цифри за всички хора, участвали в проекта през различните му етапи. Участие в дейности по проекта са взели повече от 40 човека. Това са членове и сподвижници на Дружеството за запазване на биоразнообразието (ДЗБ) или наши приятели – студенти в СУ, ЛТУ, НБУ, научни работници от БАН и др. Те са се включвали в теренните проучвания, строителните работи, почистването, маркирането и други дейности като доброволци. Голяма част от служителите в ДДС “Широка поляна” - повече от 20 души - също активно участваха в работата.



Бюджет и финанси
Обща сума на проекта, лева: (сума от всички данни по-долу)

Сума, получена по този договор от ПМП, лева: 57903,58

Финансов принос от други източници, лева: 54 807 - Партньор ДДС “Широка поляна”

Нефинансов принос от други източници, лева: 29495 - Партньор ДДС “Широка поляна”

Финансов принос на водещата организация, лева:8,80

Нефинансов принос на водещата организация, лева:0


Дейности

Дейности изпълнени по този договор:

Обособени са 3 туристически маршрута с изградени на тях 3 беседки, 20 пейки, 10 маси с пейки и места за палене на огън. На единият маршрут са възстановени чешма и стара „землянка” – убежище на партизаните от отряд „Антон Иванов”, възстановихме паметната плоча. Изграден е заслон с чешма в м. Дженевра.

Построихме високо чакало за наблюдение на дивите животни.

Почистихме и рекултивирахме мястото на стар дърводелски цех в ЗМ „Широка поляна”. Отстранихме остатъците от конструкцията и отпадъците от дейността, насипахме пръст, заравнихме и засяхме с тревни смески.

Изградихме савак, регулиращ нивото на водата на езеро в м. Дженевра. Зарибихме езерото с балканска пъстърва и сивен. Благоустроени са 10 места, подходящи за риболов. Изградихме 27 рибни прагове на р.Катранджи дере за регулиране на хидрорежима и в продължение на 4 години, ежегодно, зарибяваме с балканска пъстърва.

Довършихме изграждането и категоризирахме (по категориите на ИАГ за организирания ловен туризъм) Ловен заслон „Фермата” - с 2 стаи, тоалетна и баня, който приема туристи. Електрифицирахме го, като монтирахме напълно автономна, интегрирана в покривната конструкция, фотоволтаична система с мощност 1,2 kW.

В м. Цурев бивак изградихме биологичен стационар с 2 стаи. Край него построихме голяма покрита беседка с огнище. Направихме и чешма с голямо корито за водопой с нов каптаж и тръбопровод. Срещу къщичката са направени дивечова нива, хранилка и солище, редовно посещавани от мечки.

Изградихме ограда за размножаване и разселване на благородни елени.

5 места около язовир Широка поляна са пригодени за дневно пребиваване, с обезопасени места за палене на огън. Общо около язовира сме направили и маркирали 20 места за палене на огън.

Маркирахме границите на защитените територии. Събрахме и извозихме битови отпадъци от защитените територии. Поставихме табели за опазване на природата.

Изградихме бивак, в който да нощуват събирачите на гъби и билки.

Установена е числеността и разпространението на важни (защитени по ЗБР) видове растения и животни на територията на ДДС “Широка поляна”. Събраната информация е предоставена за изготвяни и попълване на формулярите по НАТУРА 2000 на съответните специалисти и организации/институции. Картирани са токовища на глухари, като информацията е предадена за включване в „План за действие за опазване и устойчиво ползване на глухаря и местообитанията му в Родопите”, разработван от БФБ. Установен е видовия състав, разпространението и запаса от горски плодове и билки на територията на ДДС “Широка поляна”. Направени са Препоръки за изготвяне на Лесоустройствени и ловоустройствени проекти (ЛУП) на ДДС “Широка поляна” с елементи, касаещи стопанисване на ЗТ и биологичното разнообразие в района. Плана за

Резултати:

Опишете до каква степен са постигнати основната и конкретните цели по този договор:

Смятам, че постигнахме задоволителни резултати в изпълнението на поставените цели. Прекратихме практиката на безразборните катуни из гората и стотиците „пиратки”, за прогонване на мечките. Всичките ни усилия и разходи биха имали смисъл, ако тези резултати се запазят във времето.



Опишете конкретните ползи към този момент за участниците в проекта и/или общностите:

Пряка полза за изпълнителите на този проект произтича на първо място от интензивното и плодотворно общуване, прераснало и трайно приятелство. Не по-маловажен е и контактът с едни от най-красивите и зареждащи места в България, каквито са бореалните родопски гори и формите на живот в тях. Надявам се, натрупаният по време на работата опит да ни бъде полезен и в бъдещи проекти.


Опишете дългосрочните ползи:

Развитието на алтернативни на ловния видове туризъм.

Събиране на информация за биотата за продължителен период напред.

По-информирано, а оттук и по-щадящо отношение и поведение към и в дивата природа.



По-добра мотивация у служителите по горите.

Нови постижения и неочаквани трудности/проблеми:

Нови постижения и неочаквани трудности/проблеми по време на изпълнението на проекта:
Действия за преодоляването им:


Забележки/научени уроци:


Постигната устойчивост:
Дата: 28.03.2012 Внесен от: Росен Мирчев
Каталог: doc
doc -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
doc -> Програма за развитие „България 2020 8 Национална стратегия за регионално развитие 2012-2022 8
doc -> Лична информация
doc -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
doc -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
doc -> Провеждане на общинските състезания от ученически игри – 2015 г. Гр. Стара загора
doc -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница