Чрез председателя на 42-то народно събрание на република българия



Дата10.02.2018
Размер27.84 Kb.
#56749
ЧРЕЗ ПРЕДСЕДАТЕЛЯ

НА 42-то НАРОДНО СЪБРАНИЕ

НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Г-Н МИХАИЛ МИКОВ
ДО

Д-Р ПЕТЪР СТОЯНОВИЧ

МИНИСТЪР НА КУЛТУРАТА


П И Т А Н Е

от

Хюсеин Хафъзов,

Народен представител от ПГ на ДПС

На основание чл. 92, ал. 1 от Конституцията Република България и чл. 89, ал. 1 от Правилника за организация и дейността на Народното събрание, внасям въпрос


ОТНОСНО: Политиката на министерство на културата отнасяща се до поддръжката, ремонтирането и опазването на храмовете, които са паметници на културата от национално значение


УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТЪР,
На 09.12.2013, трима депутати на Българската социалистическа партия внесоха Законопроект за изменение и допълнение на Закона за вероизповеданията.

Предложената от тримата депутати поправка на параграф 5, ал. 1 (след текста „...посочени в Закона за възстановяване собствеността върху одържавени недвижими имоти”, се добавя текста: „с изключение на музеи, техните филиали и отдели, галерии, камерни зали, археологически недвижими културни ценности и други паметници на културата - публична държавна и общинска собственост”) лишава религиозните общности от тяхното право на възстановяване на собственост върху имоти, които са културни паметници и са държавна или общинска собственост.

В мотивите си за предложената поправка тримата вносители изтъкват, че тя има за цел да създаде условия за опазване, закрила и развитие на културното наследство в интерес на обществото, както и равен достъп на гражданите до него.







За да разясним доколкото държавата наистина е в състояние да се грижи за изключително големия брой недвижими културни ценности и други паметници на културата, които са държавна или общинска собственост, и в частност за паметниците които са действащи или недействащи храмове на различни вероизповедания, бих искал да Ви задам следните въпроси:
Колко храмове със статут на паметници на културата с национално значение са били ремонтирани през 2013 г.? Каква е била общата стойност на извършените ремонтни дейности? Кои са били източниците на финансиране? Какви резултати са били постигнати?

Какви са критериите, които използва Министерството на културата за разпределяне на средствата за ремонт и поддръжка на храмове-паметници? Как се избират храмовете предназначени за ремонт?

С какъв бюджет разполага МК за ремонт и поддръжка на храмове-паметници през 2014 г.? Какви дейности се предвиждат, за да се опази и защити от разруха тази част на културното наследство на България? Имате ли данни колко храмове-паметници, които са държавна или общинска собственост, са неподдържани, зле поддържани или в спешна нужда от ремонт?

Бюджетът на Република България предвижда средства за „Ремонт на църковни сгради с национално значение” в рамките на държавната субсидия за вероизповеданията. По правило с тези средства се ремонтират и поддържат само храмове на Българската православна църква. Как се разпределя Бюджета на Министерството на културата за 2014 г. в областта на опазване на движимото и недвижимото културно наследство? Какъв дял от средствата е предвиден за поддръжка и ремонт на религиозни сгради – паметници с национално значение, принадлежащи на вероизповедания, различни от Българската православна църква? Като пример на такива храмове, които са паметници на културата с категория „национално значение” и са държавна или общинска собственост и които имат спешна нужда от ремонт, можем да посочим Видинската синагога, която е полуразрушена, единствената джамия в Гоце Делчев – „Караджа паша”, която е пред срутване и буквално без купол, и джамиите „Фатих Мехмед” в Кюстендил и „Ахмед бей” в Разград, които са в изключително тежко състояние.


София, 22.01.2014 г. С уважение,


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница