Детската градина и семейството имат една обща цел: личностно развитие на



страница1/5
Дата25.03.2024
Размер32.71 Kb.
#120796
  1   2   3   4   5
Взаимодействие - дете – учител – родител
Свързани:
ПЛАН-ПРОЕКТ на педагогическа ситуация по БЕЛ в ДГ, Норми в развитието на детската реч според възрастта, ПРИЕМСТВЕНОСТ В ОБУЧЕНИЕТО ПО МАТЕМАТИКА МЕЖДУ ДГ И ПЪРВИ КЛАС НА НАЧАЛНОТО УЧИЛИЩЕ, РАБОТА С ДЕЦАТА-БИЛИНГВИ В ДЕТСКАТА ГРАДИНА

Взаимодействие - дете – учител родител


Детската градина и семейството имат една обща цел: личностно развитие на детето като самостоятелна, инициативна и автономна личност, поемаща отговорност за собствена реализация. Затова е необходимо да бъдат равностойни партньори и успешно да си сътрудничат.
Семейството е основната единица за детето, което му дава условия за развитие и израстване. То е модел на поведение и подражание. Детето е огледало и образ на родителя, като поведение, общуване и подражание.
Детската градина е второстепенен фактор в образователен и възпитателен план. Тя му дава системност и последователност в усвояването на знания, умения, навици и компетентности. Тя е модел на възпитание съобразно стратегията, програмната система и учебните планове, на които е подчинена образователната реформа. Всичко това изисква нови модели на взаимодействие и сътрудничество в партньорските отношения.
Отговорността на родителите нараства, но тя трябва да бъде осъзната, че отговорността за възпитанието на детето се поема първо от тях, а след това от детската градина и училището.
В родителската общност все повече се наблюдават все по-големи отговорности, доходи, етнически и религиозни различия, социални принадлежности, които оказват влияние върху възпитанието на детето. Затова е нужно да се работи в единство и целта да е обща. Необходимо е да се изгради ефективен модел за сътрудничество, който да дава възможност на родителите пълноценно и ефективно да участват в живота и дейността на детската градина.
Основните задачи, които бихме си поставили са:

  • постигане на качествено ново ниво във взаимодействието дете-учител-родител;

  • приемане на различията и зачитане на човешките права на всяка една страна;

  • повишаване квалификацията на учителите, относно тяхната компетентност във връзка с педагог-психологическата, здравната и гражданска култура;

  • осигуряване на участието на всеки родител „настойник“ като равностоен партньор в образователния процес.

Очаквани резултати:

  • ориентиране на възпитателно-образователния процес на всички нива към развитие потенциала на детето;

  • превръщане на детската градина в научно-културно и спортно средище, където всички страни са равностойни партньори;

  • постигане на равенство на шансовете;

  • даване равен шанс на всяко дете за училище.





Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница