До Директора на риосв бургас г-н Директор



Дата06.02.2017
Размер233.9 Kb.
#14355
До Директора на РИОСВ Бургас

Г-н Директор,

Това е писменно становище-възражение от гражданска инициатива „Да спасим Карадере” - лице за контакт Мария Лалева на адрес с. Горица, община Бяла, област Варна. Всички долуподписани граждани, прилагаме поименни писменното си възражение към настоящото, относно инвестиционното намерение на фирма „Дарматекс лимитед” ЕООД за застрояване в местностите „Светерица” и „Бостан тарла” в землището на село Горица, община Бяла, област Варна и прилежащите към него процедури по ОВОС-(Оценка Въздействие Околна среда ) и ОС –(Оценка за съвместимост) на настоящото Обществено обсъждане на 14.06.2011 г., които ще бъдат разглеждани на събранието.

Искаме да изразим своето менение като граждани на Република България и като такива категорично се противопоставяме всякакъв вид застрояване и осъществяване на инвестиционно намерение в защитена зона „ Камчййска планина”, в която попада и настоящото инвестиционно предложение на фирма „Дарматекс” ЕООД. И съответно на местността и плажа Карадере, които попадат в района на инвестиционното намерение и пряко си кореспондират.

А ето и нашите аргументи (по същество, в процедурно и техническо отношение) относно вероятността и степента на въздействие на горе цитираното инвестиционно предложение върху предмета и целите на опазване на защитена зона „Камчийска планина“BG 0002044 от еко мрежата „Натура 2000” по отношение на представените ДОС и ДОВОС:

I. По кумулативни съображения с други инвестиционни предложения в района-взаимодействия с други планове, програми, проекти и инвестиционни предложения, съществуващи и/или в процес на разработване и одобряване, които в съчетание с оценяваното инвестиционно предложение могат да окажат неблагоприятно въздействие върху защитените зони и околността.


1.. От ДОС става ясно, за три проекта -"Изграждане на жилищни сгради в поземлен имот № 015031, местност "Светерица", землище на с. Горица, Община Бяла с възложител Николай Минков.” за 5 жилищни сгради и 100 човека и "Изграждане на жилищни сгради в ПИ № 015094 местност "Светерица", землище с. Горица, община Бяла с възложител Мартин Батков” за 4 жилищни сгради и 40 човека, и "Изграждане на жилищни сгради в ПИ № 015107 местност "Светерица", землище с. Горица, община Бяла с възложител Мартин Батков” за 4 жилищни сгради и 40 човека. За тях има Решение № БС-153-ОС/10.09.2008 г. по оценка за съвместимост на РИОСВ Бургас от 2008 г., като е посочено, че те все още не са осъществени. Оттук следва: те са само споменати, но никъде не става ясно какво ще бъде точно взаимодействието на инвестистиционното намерение, което се разглежа и тях, казва се само, че тези инвестиционни предложения ще са за нискоетажни сгради и ще бъдат изпълнявани в границите на имотите. Така или иначе те също ще имат нужда от ток, вода, канализация и ще генерират отпадаци, следователно дори и да не са осъществени, трябва да бъде застъпено взаимодеиствието им с разглежаното ИП, защото това е от съществено значение по отношение на предмета на опазване на Защитената зона, а такова не е направено

2. Както стана ясно на обществеността към момента има Съгласувано решение по Екологична оценка на РИОСВ за нов изключително мащабен проект точно в същия район, а именно „ПУП-ПЗ на масив 14 и масив 15 за изграждане на жилищни сгради за постоянно и сезонно обитаване в местност „Светерица” и „Бостан Тарла”, землище село Горица, община Бяла.” с Възложител фирма БП „Ресурс” ЕООД . Съгласувано на 11 март 2011г. Той предвижда „промяна на предназначението на земята на площ от 1225,952 дка, на които да бъдат изградени 2000 жилищни сгради за 4000 обитатели и 2000 паркоместа”- по Доклад за Оценка за съвместимост (план-програма) за него следното:

„В зоната се предвижда изграждане на:

-Жилищни сгради за постоянно и сезонно обитаване с възможност за отдаване на част от площта под наем.

-Магазини и заведения за хранене.

-Сгради за социални, здравни, културни, спортни и други обслужващи дейности.

-Сгради, мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура.

-Паркове и други озеленени площи за обществено ползване.”


От което следват ясно нашите възражения -

В настоящите доклади по ОС или ОВОС никъде не е разгледано инвестиционното намерение на фирма „ БП Ресурс”. Никъде не е приложено детайлно описание във връзка с новото инвестиционно предложение на фирма „ БП Ресурс” с това на настоящия Възложител във връзка със Защитената зона, в която попадат и двете инвестиционни намерения. Това е категорично неправомерно и по никакъв начин не са спазени нормативните изисквания при провеждане на процедури по ОС и ОВОС и съответно прилежащите към това доклади. Знаем, че това решение е взето март месец тази година –на 11.03.2011г. е публикувано в сайта на РИОСВ Бургас, а предвид предмета и целите на опазване на Защитена зона „Камчийска планина” то никъде не е споменато в настоящия доклад по ОС и ОВОС и няма актуализация и адаптация на ДОС относно намеренията на настоящия Възложител и новото инвестиционно намерение. Това изисква съвсем нов преработен доклад или най-вече окончателно отрицателно решение по процедурата ОВОС за настоящето инвестиционно намерение. Защото е съществено по процедурата ОС свързана с Защитена зона „Камчиска планина” BG 0002044 и нейното опазване да бъде доказано, че това няма да доведе до увреждане предмета на опазване в Защитената зона и че подобен тип взаимодействие не би оказало неблагоприятно въздействие върху нея. А до момента такова не е направено във връзка със съвсем новото променено положение.


3. И не на последно място знаем и за друго инвестиционно намерение в района, а именно инвестиционното намерение на фирма “Палиник” ЕООД за изграждане на жилищни сгради в УПИ X 25005 и УПИ XI 25005 по плана на ЗВКО „Самотино” в землището на с. Самотино, община Бяла,за което има становище по Екологична оценка и доклад от 13. 01.2011г.

Отново става въпрос за намерение на мащабно строителство, 157 къщи за 600 човека, с основна сграда със спа център, и отделно с намерение за построяване на открити два басеина за целогодишно ползване и сграда за детска анимация. Ето защо тук отново има съществен пропуск и в двата доклада на настоящия възложител по горе описаните причини, т.е. никъде не е споменато и не е разгледано какво взаимодействие ще имат един с друг двата инвестиционни проекта. А както разбирате става дума за инвестиционно намерение отстоящо на няколко км. от това на настоящото такова и то също ще доведе до засилено урбанизирано присъствие в района от което неминуемо ще бъде засегната Защититената територия. И отново, настояваме да бъде актуализиран настоящият доклад по ОВОС и този по ОС по отношение на инвестиционното намерение на фирма „Палиник” ЕООД и най-вече да бъде взето орицателно решение по настоящата процедура по ОВОС по отношение на инвестиционното намерение на фирма „Дарматекс” ЕООД, тъй като, както се разбира, има съществени пропуски в изготвените доклди по ОС и ОВОС.


4. В заключение може да добавим следното:
Става ясно, че района ще бъде застроен с близо 3000 къщи за постоянно и сезонно ползване, които ще са за около 5000 хиляди човека. Това е мащабно урбанизиране и застрояване на района с присъствие на антропогенен фактор, завишен многократно и по кумулативни съображения то кореспондира с намерението на фирма „Дарматекс”ООД, а за това никъде дума не е спомената. Това засяга пряко Защитената зона и затова категорично се противопоставяме на разглежданото инвестиционно намерение и не приемаме за релевантно тянхото становище, че няма да има негативно последствие за Защитената зона, защото по отношение на нея едно такова строителство и съответно разглежданото намерение на фирма „Дарматекс” ЕООД ще има неминуемо преки и косвени въздействия върху нея и това е абсолютно недопустимо, а именно:


  • Разрушаване на местообитания;

  • Намаляване площта на типове местообитания, включени в приложение 1 на Закона за биологичното разнообразие,

  • Евентуална фрагментация на местообитания;

  • Физическо унищожаване на растения и животни;

  • Промяна на видовия състав от растения и животни




  • Влошаване качествата на местообитания;

  • Обезпокояване на видовете от шумови, светлинни и високочестотни въздействия;

  • Промяна в компонентите на околната среда;

  • Нарушения на целостта на зоната.

Ето защо сме категорично против одобряване на решение по ОВОС и ОС за инвестиционното намерение на фирма „Дарматекс” и смятаме, че ако това бъде направено ще е законово несъобразно и ще търсим правата си като граждани на РБ към по висши институции, дори европейски такива с всички законови и обществени средства, в т.ч и медии, тъй като то застрашава драстично опазването на Защитена зона „Камчийска планина” , тъй като са нарушени изисквания на чл. 6, ал. 3 на Директива 92/43/ЕИО и съответно на чл. 31, ал. 1 на ЗБР в частта им да се оценят пълно всички кумулативни въздействия произтичащи от инвестиционното намерение във взаимодействие с други инвестиционни намерения.

Искаме да изразим нашата позиция, че сме категорично против каквото и да било застрояване в Защитена зона Камчийска планина” от еко мрежата Натура 2000 и се противопоставяме на каквито и да било проекти и планове за застроявене на местността и плажа Карадере, които пряко ще бъдат засегнати от подобен тип инвестиционни намерения в района, като и занапред ще отстояваме гражданската си позиция и мнение и посредством всички възможни обществени и законови начини и средства.

II. По кумулативни съображения във връзка с други защитени зони и защитени територии в района

На първо място е видна пълната липса на оценка по отношение въздействията върху предмета и целите на защитена зона Плаж Шкорпиловци - BG0000100. В ДОС на инвестиционното намерение няма никакво споменаване на тази зона, това е пряко нарушение на нормативната уредба, тъй като инвестиционното предложение се намира на около 100 метра от границата на Защитената зона, непосредствено до река Карадере и нейните северни склонове, които са част от тази защитена зона.

Нещо повече, ясно е посочено, че това инвестиционно намерение се прави с цел летуване на 200 човека с възможности за ползване на плажната ивица, което неминуемо ще доведе до ясно антропогенно взаимодействие със Защитената зона – плажната ивица при река Карадере, самата долина на река Карадере.

Други вероятни въздействия, които не са взети предвид са :

-Прогонване и безпокойство на животински видове и оттам увреждане на жизнеността на популациите им и влошаване на природозащитния статус;

-Засилено хищничество в резултат на привличане в местообитанията на видовете около урбанизираната територия на кучета, котки, плъхове, и др.

-Засилена смъртност на популациите в резултат на събиране на индивиди за домашни любимци – специално по отношение на сухоземните костенурки или пряко унищожаване на индивиди – специално за пъстрия смок.

-Засилено утъпкване на дюнните местообитания в района на Карадере.

Второ, в ДОВОС, са посочени само два защитени обекта, които са в региона: Природна местност „Белите скали” и Природна забележителност „Горска барака”, като се посочва, че те се намират на далечно разстояние от територията прилежаща на инвестиционното предложение. Ето и тук има съществен пропуск. По нормативно указание знаем, че в приложените доклади е абсолютно задължително да бъде приложен картен материал за това, а то отново не е направено. Това води до съществен риск, тъй като никъде не става ясно по какъв точно начин тези защитени обекти няма да кореспондират с настощето инвестиционно намерение. Това не е унагледено и е абсолютно неправомерно, така твърдението в докладите може да се смята за крайно несъстоятелно и неточно. Въпросът изисква детайлно разглеждане и обосновка. А тук идва и другият въпрос, както знаем при оценка за съвместимост на дадено инвестиционно предложение в защитена зона е необходимо да се оценят пълно всички кумулативни въздействия произтичащи от инвестиционното намерение във взаимодействие с други защитени територии. Това трябва да бъде направено както на ниво зона, така и на ниво регион дори и на ниво страна. И в частност както знаем на ниво регион Защитена зона „Камчийска планина” от еко мрежата Натура 2000 непосредствено кореспондира с Защитена местност„ Камчийски пясъци”, а това в настоящите доклади отново никъде не е споменато и не е разгледано взаимодействието между тези два защитени обекта. Смятаме, че това е отново съществен пропуск, който трябва да бъде взет под внимание при вземане на решение от ваша страна.

Изразяваме още един път мнението си, че сме категорично против каквото и да било застрояване в Защитена зона Камчийска планина”.Обявяваме се в защита на местността и плажа Карадере, които попадат в тази зона и съответно против конкретното инвестиционно намерение на фирма „Дарматекс” ЕООД, което пряко ще засегне посочените.

III. По отношение предоставената информация в ДОС и ДОВОС свързана конкретно с предмета на опазване на Защитена зона „Камчийска планина” по директива за птиците, а именно видовете птици, предмет на опазване, местообитания, фрагментация на видовете и др.

В ДОС е застъпено едно основно същностно твърдение, а именно, че в имотите, които пряко ще бъдат засегнати от инвестиционното намерение, няма местообитания на видове, предмет на опазване и следователно инвестиционното предложение няма да окаже никакво влияние. Има още едно съществено твърдение в доклада – че всички видове птици, опазвани в защитената зона, обитават горски местообитания. Авторът на доклада, твърди, че на територията на инвестиционното намерение няма нито един вид птици предмет на опазване, няма местообитания на гнездящи видове птици и че всички видове птици предмет на опазване са горски. Категорично заявяваме, че това е абсолютно невярно. По долу посочваме литературни източници, които напълно опровергават неговото твърдение. Това са източници, които и самият автор е посочил като ползвана литература, но както е видимо абсолютно несъстоятелно. Това са следните общодостъпни и общоизвестни, включително за широката публика, научни издания


-Костадинова, И. и Граматиков, М. (ред). 2007. „Орнитологично важни места в България и Натура 2000”. БДЗП. София – копие от описание на класификация на местообитанията на птиците и по специално на кодове 34, 35, 87, статия за Камчийска планина.

-Костадинова, И. (съст.). 1997. „Орнитологично важни места в България”. БДЗП. София – статия за Камчийска планина.

-Нанкинов, Д., Симеонов, С., Мичев, Т., Иванов, Б. 1997. Фауна на България – том 26. Aves, част II. Институт по зоология – Българска академия на науките. Академично издателство „Проф. Марин Дринов” и издателство „Пенсофт” – статия за обикновената синявица Coracias garrulus.

-Симеонов, С. и Мичев, Т. 1991. Птиците на Балканския полуостров. Полеви определител. Статии за дебелоклюна чучулига Melanocorhypha calandra, обикновената синявица Coracias garrulous, полска бъбрица Anthus campestris, ястребогушо коприварче Sylvia nisoria, червеногърба сврачка Lanius colurio, черночела сврачка Lanius minor, градинска овесарка Emberiza hortulana, черногърбо каменарче Oenanthe pleschanka.

-Янков, П. (отг. ред.). 2007. Атлас на гнездещите птици в България. БДЗП. Статии за дебелоклюна чучулига Melanocorhypha calandra, обикновената синявица Coracias garrulous, полска бъбрица Anthus campestris, ястребогушо коприварче Sylvia nisoria, червеногърба сврачка Lanius colurio, черночела сврачка Lanius minor, градинска овесарка Emberiza hortulana, черногърбо каменарче Oenanthe pleschanka.
От цитираните литературни източници става ясно, че видове, предмет на опазване в защитена зона „Камчийска планина”, които пряко кореспондират с териториите на инвестиционното предложение относно гнездящите видове птици с гнездово местообитание са следните:
1.Видове обитаващи тревни местообитания, според класификацията на „Орнитологично важни места в България” и на „Атлас на гнездещите птици в България” това включва: 34 степни и сухолюбиви степни местообитания по варовити терени, 35 тревни съобщества по сухи силикатни терени с разпръснати дървета и храсти, 87 пустеещи земи. Ето защо видовете от тази група неминуемо ще бъдат пряко засегнати от инвестиционното намерение, то пряко ще унищожи техните местообитания и следователно ще доведе до намаляване на разпространението им и влошаване на природозащитното им положение. Видовете от тази група са:

-дебелоклюна чучулига Melanocorhypha calandra – В зоната видът се среща в крайбрежните части (картата на разпространение в „Атлас на гнездещите птици в България”), така именно местообитанията в района на инвестиционното намерение са основополагащи за опазване на вида.

-полска бъбрица Anthus campestris – Видът е по-широко разпространен, но е предствен и в крайбрежните части.

-черногърбо каменарче Oenanthe pleschanka. В зоната видът се среща в крайбрежните части (картата на разпространение в „Атлас на гнездещите птици в България”), отново именно местообитанията в района на инвестиционното намерение за знакови за опазване на вида.


2. Видове, които са свързани с храстови местообитания или места с разпръсната растителност от групи и ивици дървета и храсти, като в рамките на инвестиционното намерение вероятно се срещат в по-силно захрастените участъци и по границата с околните гори и с крайречната гора. Част от тези видове също има вероятност да бъдат пряко засегнати, като местообитанието им бъде драстично променено и ще стане в значителна степен неподходящо за тях. Това са:

-обикновената синявица Coracias garrulous – видът обитава открити площи, включително обработваеми такива, с единични ивици дървета или крайречни ивици. Районът на инвестиционното намерение е изключително подходящо местообитание за вида и инвестиционното намерение пряко ще унищожи части от разпространението му.

-ястребогушо коприварче Sylvia nisoria – видът се среща в гори и храсталаци и озеленени урбанизрани територии. Има вероятност да се среща в района на инвестиционното намерение. Създаването на урбанизирана територия има вероятност да не прогони напълно вида, но да влоши неговата жизненост на засегнатите територии.

-червеногърба сврачка Lanius collurio - видът се среща в гори и храсталаци и озеленени урбанизрани територии. Създаването на урбанизирана територия има вероятност да не прогони напълно вида, но да влоши неговата жизненост на засегнатите територии.

-черночела сврачка Lanius minor - видът се среща в гори и храсталаци и озеленени урбанизрани територии, както и в по-открити места с разредена храстова растителност. Създаването на урбанизирана територия има вероятност да не прогони напълно вида, но да влоши неговата жизненост на засегнатите територии.

-градинска овесарка Emberiza hortulana - видът се среща в гори и храсталаци и озеленени урбанизрани територии. Създаването на урбанизирана територия има вероятност да не прогони напълно вида, но да влоши неговата жизненост на засегнатите територии.


Освен това следва да бъде отбелязан и следния съществен факт, а именно, че твърденията в ДОС не са подкрепени с никакви НАУЧНИ доказателства. Липсват примери за проведени собствени научни проучвания – описана методика на проучването, полеви резултати и изводи. Липсват каквито и да е било цитати към конкретни научни публикации или непубликувана научна информация. Отделно в главата за използвана методика няма конкретно описание на полева методика, а са цитирани само следните документи - Закон за опазване на околната среда, Закона за биологичното разнообразие, Закона за защитените територии, произтичащите от тях нормативни документи, „Червена книга на България”, „Орнитологично важните места в България и Натура 2000”.

От казаното до тук става ясно, че ДОС не представя научни данни, които неопровержимо да изключат вероятността от увреждане на местообитания на видовете дебелоклюна чучулига Melanocorhypha calandra, обикновената синявица Coracias garrulous, полска бъбрица Anthus campestris, ястребогушо коприварче Sylvia nisoria, червеногърба сврачка Lanius colurio, черночела сврачка Lanius minor, градинска овесарка Emberiza hortulana, черногърбо каменарче Oenanthe pleschanka и това води до категорично пълна несъстоятелност на доклада , предвид предмета и целите на опазване на Защитена зона „ Камчийска планина” от еко мрежата Натура 2000.


И не на последно място трябва да добавим, че има и видове, чието хранително местообитание по време на миграция е пряко свързано с територията на инвестиционното предложение. По тази причина имаме пълното основание да твъдим, че тяхото опазване е силно застрашено. Отново по посочени по горе причини, а именно, отново не са представени никакви научни и теренни, полеви доказателста за това, че инвестиционното намерение няма да застраши опазването им. А и както всички знаем става дума за пътя-коридор на прелетни птици „Via Pontica”, който е от национално и европейско значение и предмет на защита и опазване.

Затова в заключение по тази глава искаме още един път да изразим нашето мнение, че сме категорично против каквото и да било застрояване в Защитена зона Камчийска планина” и съответно против конкретното инвестиционно намерение на фирма „Дарматекс” ЕООД.



5. По отношение на замърсяване по време на строителната дейност и послеексплоатация на територията прилежаща към инвестиционното намерение, която попада в Защитена зона „Камчйска планина”:
По отношение на канализация –
Както става ясно от ДОВОС Възложителят на инвестиционното намерение смята да премине най-вероятно на вариант Локална пречиствателна станция отпадни води, както и да използва модерната технология NIMASCO@ATLAS ST за окончателното пречистване на битовофекалните води и отпадъци. Както е посочено, че всички отпадни води ще бъдат използвани за поливане на тревните площи в границите на имотите. Тук възраяваме, защото то е абсолютно неоснователно. В доклада ясно се посочва, че това е само заложен вариант, като е добавено, че са „приложени и други варианти, които също носят съответните граници и референции”, но никъде не става ясно, къде са приложени и какви са те. Съществен и недопустим пропуск, който категорично трябва да бъде взет под внимание при вземане на решение от ваша страна. Освен това за тази технология е предоставена само обща характерстика и никъде не са предоставени доказателства, че тя реално може да бъде приложена на мястото на ИП. За целта също така би следвало да има и са необходими допълнителни проучвания и законови и нормативни документи от съответните инстанции като РИЗ(бивши РИОКОЗ) Варна например, а такива липсват. И отново става ясно, че това е само проектно решение, което зависи само от „добрата воля” на Възложителя. Такова становище е недопустимо. Ето защо категорично сме против него, защото то директно води до неспазване на изискванията за строителство в Защитена зона и може да доведе категорично до пагубни последствия за съхранението й предмет на опазването й.
По отношение на Отпадъци –
Както става ясно по отношение на битовите и строителните отпадъци по ДОС Възложителят има намерение да сключи договор за извозването им с общ. Бяла. Но тук идва и основният проблем. Депото за отпадъци в град Бяла е с изтекъл срок на ползване –до 2006 г., а все още се ползва за депонирането на такива. Налице е отново проект за извозването им в РДНО „Провадия”, за който също не става ясно, кога и как ще бъде осъществен. Това е един основен въпрос, който не може да бъде подминат с лека ръка при вземане на решение от ваша страна, особено когато се касае за Защитена зона, в каквато попада инвестиционното намерение, защото това ясно и категорично ще доведе до замърсяване на района и съответно ще застраши характера на територията на Защитената зона „Камчийска планина”
По отношение на строителни отпадъци-
Важен е и въпросът и проблемът със строителните отпадъци и тяхното депониране. Както става ясно от ДОВОС фирмата Възложител ще ги извозва до определено място от общината, но кое ще бъде това място никъде не е посочено, предвид съществения проблем, че в общината няма такова депо за строителни отпадъци. Както и че никъде не е посочено къде ще бъдат определените площадки за временно съхранение на тези отпадъци по време на строителната работа, което пък пряко касае оценката по ОС, защото това неминуемо ще доведе отново до замърсяване на района, а такова е недопустимо в една Защитена зона.

Така отново ние като граждани на РБ още един път се обявяваме категорично против настоящото ИП и възразяваме напълно срещу неговото осъществяване, защото смятаме, че то съществено ще увреди и застраши територията, в която попада Защитената зона и неминуемо ще засегне и местността и плажа Карадере в чиято защита също се подписваме.




6. Допълнителни съображения:


По отношение на река Карадере -
Както стана ясно по-горе Възложителят на инвестиционното намерение смята да премине най-вероятно на вариант Локална пречиствателна станция за отпадни води, а както става ясно , река Карадере се намира на 100 метра отстояние от територията, предвидена за строеж и послеексплоатация. В случая става дума за защитен обект с висока консервационна значимост съобразно националното и европейското законодателство, представени от Закона за биологичното разнообразие, Закона за защитените територии, Директива 92/43 на Европейския съюз за опазване на природните местообитания и видове от дивата флора и фауна и е от европейско и национално значение по отношение на рядката флора и фауна, затова нашето възражение е относно това, че не е застъпено никъде в доклада как и по какъв начин отпадните води няма да окажат въздействие на реката. Залегналото становище за това, че отпадните води няма да се заустват, а ще бъдат единствено използвани за поливане на тревните площи в границата на имотите е абсолютно неоснователено. Освен това именно тук има проблем, дори и да се използват за поливане на тревни площи на територията на обекта посредством подпочвените води, те явно пак ще достигат до реката. И тук е и другият въпрос, кой и как ще следи за изпълнението на заложеното в доклада по ОС и ще гарантира за това, че река Карадере ще остане недокосната, незамърсена и в естествен вид, защото на всички е ясно едно –антропогенен фактор на отстояние 100 метра от река, още повече защитена и рядка в своето естествено състояние не може да не доведе до нейното замърсяване или изменение по някакъв начин, което пряко засяга отново като цяло предмета на опазване на Защитената зона. И не на последно място, никъде не е представено разрешително за изграждане на ЛПСОВ по реда на Закона за водите и това води ясно до заключението на несъстоятелността на това намерение да се разчита само на този тип пречистване на водите. Такова би следвало да има приложено в доклада по ОВОС. А то не съществува.

По отношение –хидробиологично и почвено геоолжко проучване-

Никъде в ДОС и ДОВОС не е разгледан проблема за водите на река Карадере, а смятаме, че предвид предмета и целите на опазване на Защитена зона „ Камчийска планина” и предвид инвестиционно предложение на отстояние 100 метра от нея е задължително да бъде направено задълбочено ХИДРОБИОЛОГИЧНО проучване и съответните последствия, които могат или не, да окажат влияние върху реката. Смятаме, че това е съществен пропуск, който не може да бъде подминат с лека ръка. От съществено значение по нормативна уредба е задължителното изготвяне и на ПОЧВЕНО-ГЕОЛОЖКО проучване за района, в който попада ИП. Това което става ясно от ДОВОС е едно примерно излагане на фактология по отношение на геоложката структура на района, но то само по себе си е само поредното необосновано литературно съчинение и няма никаква стойност на геоложко проучване в района. Никъде не са представени научни доказателства, оценки на експерти, начините, по които са правени теренните проучвания и на какво основание се излагат съоветните факти, посочена литература и т.н. Освен това никъде не е посочено как точно изложените факти по темата ще кореспондират с ИН и до какво ще доведе това предвид целите и предмета на опазване на Защитена зона „ Камчийска планина” Настояваме да вземете предвид всичко това и да не допуснете подобно ИП да бъде изпълнено.




Вероятни въздействия върху растителността-

В ДОС се твърди, че Инвестиционното предложение засяга само земеделски земи, а не естествени типове природни местообитания с висока консервационна значимост, че то ще засегне само изразена вторична растителност в границите на имотите. Предвид обаче следните горски местообитания, които се установяват в Защитена зона „Камчийска планина”, а именно : чисти дъбови и букови гори и смесени широколистни гори с преобладаване на цер (Quercus cerris), благун (Quercus frainetto), горун (Quercus dalechampii), източен бук (Fagus orientalis), мизийски бук (Fagus sylvatica), сребролистна липа (Tilia tomentosa), а това са и местобитания с които имотите ще бъдат в пряко взаимодействие от района, в които ще се реализира инвестиционното намерение такова твърдение е крайно неточно. Първо искаме да добавим, че т.нар. земеделси земи в сегашното си състояние в никакъв случай не са във вида, в който са представени в доклада. Да, разбира се, че има вторична сукцесионна растителност в посочените имоти, но там също така се срещат и представители на важни растения и билки като: жълт кантарион, мащерка, еньовче, риган, глогина, бъз, шипка, бял равнец, камшик, жаблек, цикория, дива мента, слез и още много други, това може да бъде доказано и с просто око и трябва да бъде взето под внимание при изготвяне на доклад по ОС. И второ, което е от съществено значение е, че представените данни в ДОС са единствено и само за растителността в границите на имотите и то както се вижда са неточни. Разгледани типове горски растителни местообитания, който са от съществено значение предвид целите на опазване на Защитена зона „Камчийска планина” и които са в пряко взаимодействие с имотите, предвидени за осъществяване на инвестиционното намерение са непълни и е необходимо да се направи задълбочено теренно проучване и ясно и точно да бъде определен видовия им състав и още повече да се конкретизира точно и ясно по какви съобажения те няма да бъдат засегнати,трябва да има отново точни и ясни научни аргументи по темата. А такова видимо не е направено. Единствено е споменто, че по време на строителството може да има частично влияние, предвид присъствието на строителна техника по време на изграждане на обекта.Казва се, че то ще бъде краткотрайно и отново в рамките на имотите. Но тук категорично изразавяме нашето становище против такова твърдение, защото питаме ние, кой ще съблюдава и контролира процеса на строителни дейности и как точно ще бъде гарантирано опазването на горите и изобщо на растителното многообразие в района и е напълно нелепо да се твърди, че присъствие на строителна и в последствие и засилена човешка намеса няма да има пагубно въздействие върху растителния свят наоколо.

По отношение на представители на животински видове и техните местообитания в района-
Знаем, че предмет на защита и опазване в Защитена зона „Камчийска планина” е видовото многообразие на птиците, но в района има още хиляди други представители на животинския свят. В района се наблюдава изключително голяма популация на чакали. А както знаем това са животни, чиято територия и меостообитание по отношение намиране на храна, включва периметър в обсег от 100 км. Ето защо смятаме, че предвид осъществяването на инвестиционното намерение това ще доведе до частична фрагментация за този вид, тъй като неминуемо ще засегне територия, в която той намира храна и настояваме и този факт да бъде взет предвид. Други такива представители на животинския свят са разнообразни видове земноводни и влечуги. Важно е да споменем водните костенурки, чието местообитание е водният басеин на река Карадере, разнообразни видове гризачи, зайци, сърни, лисици, насекоми и тн и тн., които неизбежно ще пострадат от едно разрешение за строеж в тази зона, а това предвид взимовръзката ще наруши цялостната екосистема на района и оттам ще доведе до пряко и косвено нарушение на жизнения цикъл, хранителни и размножителни навици и на птиците предмет на опазване в Защитената зона.

7. В заключение:


С настоящето възражение като граждани на РБ, заявяваме нашата позиция, че сме категорично против каквото и да било застрояване в Защитена зона Камчийска планина”, и се обявяваме в защита на местността и плажа Карадере, които попадат в тази зона и съответно против конкретното инвестиционно намерение на фирма „Дарматекс” ЕООД, което пряко ще засегне посочените.
От конкретните аргументи по горе става ясно, че процедурате по ОС и ОВОС, прилежащи към него, по никакъв начин не подлежат на съгласуване и одобрение от ваша страна. Видно е, че има съществени пропуски в ДОС и ДОВОС. Видно е още, че има и пълни несъответствия на инвестиционното намерение относно предмета и целите на опазване на Защитена зона „Камчийска планина” , а това е крайно неправомерно. Знаем, че въпреки, че все още няма законова забрана за строеж в Защитените зони, има изисквания, които по нормативна уредба трябва да бъдат спазени, а е напълно ясно от посоченото по-горе, че те категорично не са спазени. Поради това настоящето инвестиционно намерение не би следвало да бъде одобрено и, ако се наложи ще търсим подкрепа от по висши инстанции, медии и др.
Ние сме хора, които обичат страната си, земята си, обичат горите, птиците, растенията и природата си изобщо. Затова ясно искаме да кажем „Не” на опитите върху тяхното посегателство. Желаем Защитената зона наистина да остане защитена и местността и плажа Карадере , които са едно от последните райски кътчета по нашето Черноморие да останат във вида, в който са в момента. Не искаме повече бетон и стрежи, защото милеем за безценната ни природа. Приемете нашия граждански протест в опит да съхраним богатсвото на страната си и в частност по нашето Черноморие. Защото тя не е за еднократна употреба. Нека в този ден да помислим и за децата си и това какво ще оставим след себе си!
И най-вече, когато взимате ршение искаме да ви напомним с какви точно цели е създадена Защитената зона:
1.Опазване и поддържане на местообитанията на описаните по-долу застрашени видове птици съгласно чл. 6, ал. 1, т. 3 от Закона за биологичното разнообразие, по време на гнездене, миграция и зимуване за постигане на техния благоприятен природозащитен статус;

2.Опазване и поддържане на местообитанията на описаните по-долу мигриращи видове птици съгласно чл. 6, ал. 1, т. 4 от Закона за биологичното разнообразие, по време на гнездене, миграция и зимуване за постигане на техния благоприятен природозащитен статус;

3.Осигуряване на безопасни въздушни коридори и места за пренощуване за безпрепятствено предвижване на мигриращи грабливи птици, щъркели, пеликани и жерави, съгласно чл. 6, ал. 1, т. 3 и 4 от Закона за биологичното разнообразие, по време на ежегодните им есенни и пролетни прелети за постигане на техния благоприятен природозащитен статус;

4.Опазване местообитанията на други видове птици, застрашени в Европа, съгласно Бернската конвенция;

5.Трайно запазване на разнообразието и качеството на местообитанията;

6.Запазване и подобряване състоянието на естествените местообитания, със специално внимание на първично-естествените смесени широколистни гори и нископланинските ливади;

7.Осигуряване на защита на уязвимите места от ключово значение за видовете, обект на опазване;

8.Опазване и поддържане на биологичното разнообразие в района, като предпоставка за стабилността на екосистемите, осигуряващи благоприятния природозащитен статус и жизнеспособността на популациите на видовете, обект на опазване;



9.Природосъобразно ползване на природните ресурси и устойчиво развитие на общностите, гарантиращо благоприятния природозащитен статус на видовете, обект на опазване.
С уважение от :

Гражданска инициатива „Да спасим Карадере”
Каталог: sites -> default -> files
files -> Образец №3 справка-декларация
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Отчет за разкопките на праисторическото селище в района на вуз до Стара Загора. Аор през 1981 г. ХХVІІ нац конф по археология в Михайловград, 1982
files -> Медии и преход възникване и развитие на централните всекидневници в българия след 1989 година
files -> Окръжен съд – смолян помагало на съдебния заседател
files -> Семинар на тема „Техники за управление на делата" 18 19 юни 2010 г. Хисар, Хотел „Аугуста спа" Приложение
files -> Чинция Бруно Елица Ненчева Директор Изпълнителен директор иче софия бкдмп приложения: програма
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница