До районен съд град плевен



страница1/14
Дата26.03.2023
Размер117.8 Kb.
#117071
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14
Планиране на човешките ресурси-нов


Р Е Ф Е Р А Т
на тема:
Планиране на човешки ресурси“


Изготвил: Проверил:
Зорница Кръстева доц. д-р Румелина Василева
Фак.№ 0108-бмд
Магистратура
2022

С Ъ Д Ъ Р Ж А Н И Е


Стр.





  1. ВЪВЕДЕНИЕ ………………………….................................


  1. ТЕОРИТИЧНА ПОСТАНОВКА –ЗА СЪЩНОСТ, АНАЛИЗ И ПРОГНОЗИРАНЕ ПРИ ПЛАНИРАНЕ НА ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ



ПЛАНИРАНЕ НА ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ НА ЗВЕНОТО ЗА ВЪТРЕШЕН ОДИТ В ОБЩИНА ДИМИТРОВГРАД.





  1. ИЗВОДИ........................................................................................................




  1. ИЗПОЛЗВАНА ЛИТЕРАТУРА ......................................................................




2


3
11

20


20

Човешките ресурси са хората в организацията със своята професионална квалификация и личностни качества, които правят възможно да постигне на определените й цели.
Човешките ресурси са част от материално-веществените ресурси, както при тяхното доставяне, така и при тяхното използване. Заедно с това те притежават достатъчно специфични характеристики, за да изискват специфичното им третиране от страна на работодателя и на неговата администрация, като система за управление обхващаща дейности, които могат да се разглеждат като елементи и като серия от процеси, между които съществуват сложни причинно-следствени връзки.
Системата за управление на човешките ресурси обхваща всички дейности,в т.ч. и в публичният сектор, които трябва да се осъществяват в неговите рамки, връзки между тях, взаимодействието им със заобикалящата среда и начина на оглед да се реализират целите на организацията. Тя използва определени ресурси на входа и чрез съответни дейности ги трансформира в резултат на изхода, който най-общо може да се дефинира като определено състояние на количествените и качествени характеристики на заетите лица и равнището на тяхното трудово представяне. Елементите в системата на управление на човешките ресурси са всички дейности, които трябва да се осъществяват в неговите рамки, в т.ч. планирането на човешките ресурси.
Планирането на човешките ресурси е дейност по определянето на потребностите от човешките ресурси и формулирането на действията за тяхното задоволяване, така че да се постигнат целите на организацията. Определя потребностите от персонал и формулира действията за тяхното удовлетворяване чрез разработване на планове и програми в съответствие с целите и плановете на организацията, т.е има определящо значение за съдържанието на всички дейности.
Планирането на човешки ресурси в публичния сектор, в т.ч. за служителите от звеното за вътрешен одит на община Димитровград е изключително сложна задача, която може да се осъществява само от хора, които имат висока квалификация и притежават нагласа за творческо мислене. Съгласно ЗВОПС в общината има право на трима вътрешни одитори, по субективни причини единият от тях е напуснал и за изпълнение на планираните одитни ангажименти и спецификата на работата им е необходимо звеното да е с пълна структура.
Планирането на човешки ресурси/ЧР/ е една от най-бързо развиващите се области на тяхното управление, стремящо се за по-плътно обвързване с организационните цели и стратегии. Ефективността и полезността на управлението на ЧР се оценява и чрез неговия принос в реализацията на фирмените планове и в търговския успех на компанията. Във връзка с това нараства нуждата предварително да се обмислят и планират дейностите, чрез които организацията ще осигури необходимият знаещ и можещ мотивиран персонал, за да осъществява своите цели и планове.
По своята същност планирането на човешките ресурси е творческа дейност, насочена към предвиждания за бъдещето на организационните човешки ресурси.
Тази дейност е утвърдена практика в стопанския и публичен сектор, където има специалисти с висока квалификация в областта на управлението на човешките ресурси и с нагласа да мислят за тяхното бъдеще.
Потребностите на организацията от ЧР не са абстрактно понятие. Те имат конкретни количествени/брой заети/ и качествени/професионални и квалификационни характеристики/ както общо за организацията, така и за отделните й структурни звена. Тяхното задоволяване предполага определено поведение и действия от страна на организацията във всички сфери на управлението на ЧР: подбор, обучение и развитие, оценяване, възнаграждаване, осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд, регулиране на трудовите взаимоотношения, образуващи концепция за планирана на ЧР /фиг.№1/




Организационни цели и планове







Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница