Доклад 1 за работата на комисията по предоставяне на убежище през третото тримесечие на 2015 г



Дата04.01.2018
Размер68.09 Kb.
#41565
ТипДоклад




АДМИНИСТРАЦИЯ НА ПРЕЗИДЕНТА

НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ДОКЛАД1

ЗА

РАБОТАТА НА КОМИСИЯТА

ПО ПРЕДОСТАВЯНЕ НА УБЕЖИЩЕ

ПРЕЗ ТРЕТОТО ТРИМЕСЕЧИЕ

на 2015 г.

Убежището е закрилата, която Република България дава на чужденци, преследвани заради техните убеждения или дейност в защита на международно признати права и свободи.

Комисията по предоставяне на убежище подпомага Президента на Република България, съответно Вицепрезидента, при осъществяването на функцията по предоставяне на убежище2 по чл. 98, т. 10 от Конституцията на Република България3.

Комисията по предоставяне на убежище изготвя мотивирани предложения по всяка образувана преписка по молба за предоставяне на убежище.

Съдържание на отчетния доклад

1. Нормативна уредба, регламентираща правото на убежище в Република България …………………………………………………………………….. 3

2. Комисия по предоставяне на убежище – състав, правила и ред за работа ……………………………………………………………………….. 4

3. Подготовка и провеждане на заседания и работни срещи във връзка с дейността през отчетния период…………………………………………… 5

4. Преписки, по които Комисията по предоставяне на убежище е работила през третото тримесечие на 2015 г…………………………………………5

5. Сътрудничество на Комисията с органите на изпълнителната власт, международни организации и организациите на гражданското общество с компетенции в областта на особената закрила…………………………….6

1. Нормативна уредба, регламентираща правото на убежище в Република България

Правото на убежище в Република България е регламентирано с Конституцията на Република България и Закона за убежището и бежанците. Конституцията определя правомощията на Президента да предоставя убежище.

Конституцията на Република България гарантира равенството пред закона на всички граждани, включително и чужденците, като не се допускат никакви ограничения на правата или привилегии, основани на раса, народност, етническа принадлежност, пол, произход, религия, образование, убеждения, политическа принадлежност, лично и обществено положение или имуществено състояние.

Законът за убежището и бежанците определя условията и реда за предоставяне на особена закрила на чужденци на територията на Република България, включително и условията и реда за предоставяне на убежище.

Убежището е закрилата, която Република България дава на чужденци, преследвани заради техните убеждения или дейност в защита на международно признати права и свободи.

Съгласно Закона за убежището и бежанците всеки чужденец може да поиска предоставяне на убежище в Република България, като изложи искането си до Президента лично и по собствена воля. Съгласно чл. 6, ал. 2 от Закона за убежището и бежанците по искане на Президента/Вицепрезидента на Република България длъжностните лица в Държавната агенция за бежанците при Министерския съвет на Република България установяват всички факти и обстоятелства от значение за производството за предоставяне на убежище и оказват съдействие на администрацията на Президента.

По време на производството за предоставяне на убежище чужденците имат всички права и задължения по Закона за убежището и бежанците.

2. Комисия по предоставяне на убежище – състав, правила и ред за работа
Комисията по предоставяне на убежище подпомага Вицепрезидента при осъществяването на функцията по предоставяне на убежище по чл. 98, т. 10 от Конституцията на Република България.
Комисията е създадена с Указ № 124 от 27.03.2012 г. на Президента на Република България и се състои от председател и експерт на щат в Администрацията на Президента и външни членове. Като помощен орган със съвещателни функции при Президента, съответно при Вицепрезидента, Комисията по предоставяне на убежище изготвя мотивирани предложения по всяка образувана преписка по молба за предоставяне на убежище.

С Указ № 57 на Президента на Република България от 09.04.2015 г. за член на Комисията по предоставяне на убежище бе назначена доц. д-р Богдана Георгиева, зам.-ректор на Шуменския университет “Епископ Константин Преславски”.

Правилата за работа на Комисията по предоставяне на убежище са утвърдени с Указ № 1254 от 27 март 2012 г. на Президента на Република България. Комисията е изготвила Вътрешни процедури за своята работа, включващи и процедура във връзка с производството по образувани преписки по заведени в Администрацията на Президента на Република България молби за предоставяне на убежище.

Вътрешните процедури включват списък от конкретни стъпки, по които се осъществява дейността по предоставяне на убежище:

- образуване на преписка по подадена молба и набиране на необходими документи и информация за осъществяване на производството по молбата;

- проучване и предварително запознаване на членовете на Комисията с нова преписка и определяне на кръга от допълнителни документи, които да се набавят от подалото молба лице;

- определяне на докладчици по всяка преписка;

- набавяне на актуална справка за страната на произход на кандидата и запознаване на членовете на Комисията с нея;

- съвместна дейност с компетентните институции по време на производството с цел набавяне на необходима информация и фактология по производството;

- проучване, анализиране и обсъждане на преписката от докладчиците;

- изготвяне на проект на мотивирано предложение от докладчиците;

- запознаване на останалите членове на Комисията с цялата информация по преписката;

- докладване и обсъждане на преписката - на минимум две заседания на Комисията;

- приемане с явно гласуване на мотивирано предложение до Вицепрезидента на Република България;

- комплектуване на предложението от Комисията със становище и мотиви;

- докладване пред Вицепрезидента на Република България на предложението на Комисията;

- уведомяване на кандидата за решението на Вицепрезидента на Република България по молбата за убежище;

- уведомяване на заинтересованите институции за решението на Вицепрезидента на Република България по молбата на кандидата за убежище;

- отчитане на резултатите от дейността на Комисията съгласно чл. 14 от Правилата за работа на Комисията по предоставяне на убежище.

3. Подготовка и провеждане на заседания и работни срещи във връзка с дейността през отчетния период

Комисията по предоставяне на убежище (КПУ) е провела през третото тримесечие на 2015 г. шест редовни заседания и две работни срещи във връзка с дейността на комисията.

През отчетния период КПУ е обсъждала преписки по подадени молби за убежище от двадесет и две лица, съдържащи факти и обстоятелства в подкрепа на мотивите в съответната молба за убежище; кореспонденция с лицата във връзка с подадените от тях молби за убежище, както и с компетентните институции в България; допълнителна информация за спазването на правата на човека в държавата на произход.

4. Преписки, по които Комисията по предоставяне на убежище е работила през третото тримесечие на 2015 г.

КПУ е разглеждала на своите заседания молби за предоставяне на убежище на двадесет и две лица, граждани на Ирак, Алжир, Мароко, Мали, Пакистан, Афганистан, Бангладеш и др.

Повечето от мотивите в молбите за убежище са страх от насилие в страната на произход; страх от преследване поради несъгласие с действията на определени политически кръгове или желание за получаване на документи, които да позволят кандидатът да се установи в България.

В разглеждания период Комисията е приключила разглеждането на подадените документи и установените факти и обстоятелства, респ. производствата, по молбите на 9 лица, граждани на Пакистан, Афганистан и Ирак и след преценка, е предложила и Вицепрезидентът е взела решение за отказ за предоставяне на убежище на тези лица.

5. Сътрудничество на Комисията с органите на изпълнителната власт, международни организации и организации на гражданското общество

с компетенции в областта на особената закрила

Във връзка с производствата по т. 4 от Доклада се осъществява взаимодействие под формата на срещи или кореспонденция с различни ведомства с компетенции в областта на убежището: Държавната агенция за бежанците при МС, Държавна агенция „Национална сигурност”, МВнР, дирекция „Миграция”, Главна дирекция „Гранична полиция”, дирекция „Международно оперативно сътрудничество” към МВР и с други институции и организации.

Под патронажа на Вицепрезидента г-жа Маргарита Попова на 24 септември 2015 г. бе проведена конференция на тема „Бежанската вълна и предизвикателствата пред националната сигурност“, организирана от Български червен кръст и Института за стратегии и анализи. Специални обръщения и изказвания бяха направени от Вицепрезидента на Република България, от министър-председателя на България г-н Бойко Борисов, от председателя на БЧК г-н Христо Григоров, от зам.-председателя на Държавната агенция за бежанците г-н Васил Върбанов, от говорителя на ВКБООН в България, от представители на организации и институции с компетенции в тази област.

Комисията по предоставяне на убежище регулярно си сътрудничи с международни организации и организации на гражданското общество с компетенции в областта на особената закрила и миграцията.



1 На основание чл. 14 от Правилата за работа на Комисията по предоставяне на убежище http://www.president.bg/pdf/PravilaKomisiaUbezhishte27March2012.pdf .

2 Възложена на Вицепрезидента с Указ № 13 от 23 януари 2012 г. на Президента на Република България http://www.president.bg/pdf/Ukaz13President20120123.pdf .


3 http://www.president.bg/institution.php .

4 http://www.president.bg/pdf/Ukaz125President20120327.pdf




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница