Доклад психологически аспекти на лидерството и управлението



страница1/13
Дата08.03.2022
Размер37.94 Kb.
#113850
ТипДоклад
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13
Доклад - Психологически аспекти на лидерството и управлението
Свързани:
Наредба за преупреждени е оповестяване при бедствия

ДОКЛАД


ПСИХОЛОГИЧЕСКИ АСПЕКТИ НА ЛИДЕРСТВОТО И УПРАВЛЕНИЕТО
PSYCHOLOGICAL ASPECTS OF LEADERSHIP AND MANAGEMENT


Резюме: Лидерството е обект на изследване на социалната и организационната психология, като консенсусът по отношение на дефинициите и терминологията е по-скоро условен. Лидерството е постоянна и целенасочена промяна, която изпреварва темповете на групата и задава стандарти на поведение и професионална реализация. Докладът разглежда психологическите аспекти на феномена лидерство, основните характеристики на успешния (ефективен) лидер, елементите и функциите на лидерското поведение, както и психологическите аспекти на управленския процес.


Abstract: Leadership is the subject of а research in social and organizational psychology, with consensus on definitions and terminology that is rather conditional. Leadership is a constant and purposeful change that outpaces the pace of the group and sets standards of behavior and professional realization. The report examines the psychological aspects of the leadership phenomenon, the main characteristics of a successful (effective) leader, the elements and functions of the leadership behaviour, and the psychological aspects of the management process.
Човешкото същество, което по дефиниция е "социално животно", през целия си живот непрекъснато пребивава в различни групи - семейство, училищни класове, професионални общности и др. Във всяка една от тези групи обикновено има личност, която е по-влиятелна в сравнение с другите. Това са личностите, които се възприемат като лидери.
Един от учените пионери в изследването на лидерските качества е Макс Вебер. Той поставя акцент върху способността на човека да бъде харизматичен в ситуации, свързани с необходимостта от постигане на конкретна цел от група хора. Освен това, харизмата е качество, с което човек се ражда, а не го придобива. (Вебер, 2000, с. 54-85)
Посоченият възглед може да определим като кореспондиращ с „теория за свръхчовека” на Фридрих Ницше. При него също човекът се проявява, легитимира като лидер в конкретна ситуация, която насочва към присъщите личностни качества. Лидерът обикновено се открива сред групата от хора, а не се формира в процес на обучение и образование. (Ницше, 2001, с. 567-580)
Феноменът лидерство е обект на изследване на социалната и организационната психология, като консенсусът по отношение на дефинициите и терминологията е по-скоро условен. Психологическата теория идентифицира основно два типа лидери - формални и неформални.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница