Държавата ще плаща лечение на болести, не лекарства Веселина Ангелова



Дата27.10.2018
Размер291.92 Kb.
#101354
Прес клипинг: „Здравеопазване”
14.01.2015



Здравният министър предлага:

Държавата ще плаща лечение на болести, не лекарства

Веселина Ангелова
МЗ скоро ще приеме наредба за финансиране на целия курс за лечение на заболяване, а не на отделни медикаменти. Стойността му ще бъде 100% покривана от солидарния фонд и държавата, съобщи вчера здравният министър д-р Петър Москов във фейсбук. А по-рано във Велико Търново той обясни, че се измества философията - от лекарството върху лечението. Последния път тази идея бе лансирана през лятото на 2012 г. Тогавашният шеф на НЗОК д-р Пламен Цеков предложи да се опреде ли дадена стойност, която касата ще поема за лечение на заболяване - при мерно 50 лева за хипертония, а който иска да се лекува с по-модерни медикаменти, да доплаща за тях. МЗ подготвя също споразумение с фармацевтичния бизнес, на който досега политическите сили според

Москов гледали като на враг. "Бизнесът не е нито противник, нито приятел, необходими са ясни правила. Искаме пациентите да получат достъп до лекарства на добри цени, да не липсват медикаменти (б. р. - всяка година се изтегля по около 200 лекарства от пазара ни), а бюджетът на НЗОК да се облекчи", добави Москов.


Социалист гневен на министър Москов

Милен Нанков
"Мога да препоръчам на кмета да съди депутатката от ГЕРБ Корнелия Маринова и здравния министър Петър Москов за клевета." Това заяви във вторник на пресконференция на БСП-Ловеч депутатът социалист Димитър Горов. Изказването му е във връзка с думите на Москов и Маринова, че кметът на Ловеч Минчо Казанджиев е предложил на "Овергаз холдинг" АД да спре газоподаването на местната болница заради натрупани задължения в размер на 52 000 лв.

"За мен това е евтин политически трик, свързан с предстоящите местни избори. Явно предизборната кампания започна за някои от кандидатите", каза още Горов.


Всеки 12-и в София отказва линейка

Диана Тенчева
Все повече пациенти на столичната Спешна помощ, която обслужва най-големия ни град и близките 38 села, се отказват от линейка, макар да са я повикали чрез телефон 112.

През 2013 г. 7,56% от всичките 136 694 обаждания или точно 10 340 пъти реанимобилът е бил върнат от позвънелия. А през 2014-а процентът се увеличава на 8,13 на сто, което прави точно 10 145 случая (всичките обаждания са 124 711).

Това показва справка на софийския филиал, изготвена по молба на "Труд".

Масово обадилите се за Спешна помощ стигали до отказ от линейката, защото по време на разговора се установявало, че състоянието им не е животозастрашаващо и може да се преодолее с вземането на медикамент или ако се отиде до най-близката болница. "Става дума примерно за случаи на болки в корема или за висока температура", разказа пред "Труд" д-р Иван

Димитров от столичната служба. Но според практиката в близо 1/4 от тези над 10 000 отказа близките са върнали линейката, защото са решили, че със собствен транспорт ще стигнат много по-бързо до лечебното заведение. "Например, ако дете от "Люлин" трябва да получи помощ, по-добре ще е родителите му да го отведат до близката Трета градска болница с личен автомобил, отколкото да чакат екипа, -намиращ се някъде в "Младост", обясни д-р Димитров. Пък и на смяна от около 15 линейки, в най-добрия случай 19, само 2 от тях са с екип, в който има педиатър.

3295 пъти през миналата година столичните екипи са се разкарвали до несъществуващ адрес или до място, където няма пациент в състояние, за което е било съобщено на тел. 112. Това са т. нар. лъжливи обаждания, заради които обаче вместо реанимобил да стигне до наистина нуждаещи се, си губи времето напразно. През 2013-а фалшивите сигнали са били 3564.

Линейки се викат и неоснователно. Например жена звъни и съобщава, че мъжът й се е върнал почерпен, в момента повръщал и затова екип незабавно трябвало да пристигне, за да му помогне. Друг случай - майка заявява, че детето й е зле от 4 дни, по тази причина реанимобилът трябвало да дойде на мига.



Задават се спорни промени и в лекарствената политика

Ще се сменя моделът на плащане - НЗОК ще поема цялостната терапия, а не медикаменти

Янина Здравкова
След спорните идеи за реформи в здравното осигуряване здравното министерство ще предложи и промени в лекарствената политика, които имат потенциала да предизвикат най-малкото хаос и разкарване на хиляди хронично болни. Занапред здравната каса трябва да плаща не за отделни медикаменти, а за лекарствена терапия на заболяванията, обяви министър Петър Москов вчера във Велико Търново. "За медикаментите, които са част от тази терапия, НЗОК ще плаща 100%, а не както досега - 25%, 50% или дори нищо", допълни той.

"Целта на Министерството на здравеопазването е да се премине към заплащане на 100% на медикаментозно лечение за заболяване. По този начин държавата ще покрие всички медикаменти, нужни за лечението на съответното заболяване. Тези медикаменти ще получат маркировка в зелен цвят и така българските граждани ще знаят кое е достатъчно за лечението на определено заболяване. Те ще бъдат на 100% покрити от солидарния фонд и от държавата", каза Москов, цитиран от "Фокус". Според него това е и начинът да спре лобизмът в лекарствения сектор. "Това е различен подход и разказът за лобизма - това хапче на коя фирма е и колко трябва да бъде платено от фонда, ще бъде прекратен", обяви той.

В момента касата плаща над 3000 препарата, а цените и процентите, които се поемат от тях, се определят от Националния съвет по цените и реимбурсирането на лекарствата. Не е ясно каква точно ще е промяната и дали ще се изготвят терапевтични протоколи, в които ще се описва за кое заболяване кое точно лекарство ще се предписва. Не е ясно и как ще стане така, че НЗОК ще покрива напълно цената и дали няма да се плащат единствено най-евтините препарати или пък броят на заболяванията, за които плаща касата, няма да бъде намален. Всяка подобна промяна би довела до смяна на лекарствата на хиляди хронично болни, което обикновено е съпроводено от доста хаос и напрежение в системата. Отделно може да се окаже, че много хора ще трябва да си плащат изцяло медикаментите. Москов единствено поясни, че скоро започва публично обсъждане на предлаганите промени.

Скоро в МЗ ще се подпише рамково споразумение с представители на фармацевтичния бизнес, а целта е да се наложи дългосрочен контрол върху нарастването на разходите за лекарства, каза още министърът. Според него през м.г. има 40% ръст на разходите на здравната каса за лекарства и това не бива да продължава. "В най-богатите страни годишното нарастване е от около 5% и именно тази цифра трябва да служи за таван в България", смята Москов. С фирмите ще се работи за големи пакетни споразумения, а не за отстъпки за отделни лекарства. Шефът на здравната комисия в парламента Стоян Тонев обаче смята, че за да се намалят тези разходи, е необходимо половината от оригиналните лекарства, за които плаща НЗОК, да бъдат заменени с генерични.

Една от мерките за ограничаване нарастването на разходите в лекарствения сектор е налагането на забрана за увеличение на цените на медикаментите без рецепта през 2015 г., отбеляза Москов. Предишни министри са забравили да наложат такова ограничение и в резултат всяко хапче за обикновена настинка е поскъпнало с по 10 лв., допълни той.
ПЪРВИЧНА ПОМОЩ

В близките седмици МЗ ще приеме национална програма за унифициране на добрите резултати при работата на личните лекари, каза Москов и напомни, че ще има критерии за оценка на работата на джипитата. "В края на годината 10% от най-добрите ще получат масивна сума пари като бонус", добави министърът. Една от идеите за стимулиране на личните лекари е бонуси да получават тези, чиито пациенти не влизат в болница. Не е ясно обаче как ще се преценява защо и по чия заслуга даден човек не е влязъл в болница, нито как ще се разбира, че изобщо е имал нужда да бъде хоспитализиран.


България не покрива минимума за качество на живот в ЕС

Само Албания е по-зле от нас в Европа по отношение на корупцията

Мария Койчева
България продължава сериозно да изостава в развитието си в сравнение с другите държави в ЕС, като дори не успява да покрие минимума за качеството на живот. Това показва последното издание на Индекса на настигане, представено от институт "Отворено общество". Изследването обхваща 35 държави в Европа - старите членки, новите и тези, които са кандидати за присъединяване към алианса. Нивото на развитие на страните се измерва по четири категории - икономика, добро управление, демокрация и качество на живот. Самите категории включват 47 базови индикатора.

Изследването за 2014 г. търси отговор на въпроса "Стигнахме ли вече?", като изводите показват, че за някои страни отговорът е положителен. България обаче е в групата на държавите, които затвърждават негативните тенденции. Тя даже влошава позициите си и пада на 29-о място, докато в предходното изследване - за 2013 г., беше 28-а в класацията.

Най-лоши са данните за качеството на живот у нас, като в тази категория не покриваме минимума по нито един критерий. По образование заемаме 28-о място с 33 точки при минимум за напредналите страни от 43 точки. В здравеопазването нещата стават още по-лоши. Тук сме на 31-во място със скромните 24 точки при минимум от 52. Така стоят нещата и със социалните проблеми, но тук поне покриваме минимума за ЕС. Все пак добрата новина е, че като цяло за качество на живот се изкачваме с една позиция спрямо 2013 г. и сега сме на 30-о място в групата.

Индексът показва най-добри показатели за икономиката ни, която е класирана на 28-о място. Например тук един от базовите показатели е държавният дълг, по който сме на второ място в общата класация със 78 точки. Първо място е за Естония с 83 точки. По отношение на енергийната интензивност обаче сме на последното място с нула точки, а за пътищата сме пратени на 30-а позиция.

В категорията добро управление България заема 29-о място. По критерий корупция сме единствената държава, която не покрива минимума за ЕС, освен това сме на предпоследното 34-то място. След нас е само Албания. Не е изненадващо положението ни и по другите показатели - 32-ри по електронно правителство, 31-ви по върховенство на закона. Интересно е, че ефективността на правителството ни отрежда 30-о място, а по отношение на политическата стабилност минаваме минимума за Европа и заемаме 27-о място. Най-напред сме по липсата на конфликти и напрежение - 18-и.

В категорията демокрация сме на 28-о място, но няма нито един критерий, който да дава добри сигнали. По отношение на свободата на медиите сме класирани на 30-о място. Ако погледнем доверието в демокрацията, положението е дори по-отчайващо - 32-ро място, като с този резултат дори не минаваме минималното ниво за всички членки на ЕС.

"България е в застой." Такъв извод направи Марин Лесенски от института след представяне на изследването. Управляващите обаче решиха да гледат с оптимизъм на данните. "Има два начина за тълкуване на резултатите от изследването - оптимистичен и песимистичен. За мен оптимизмът е длъжностна характеристика. Не е приятно да чуем, че ни изпреварват страни като Черна гора и Хърватия, но това трябва да ни мобилизира, а не да ни отчайва", коментира вицепремиерът Меглена Кунева при представянето на индекса.
КЪДЕ СА ДРУГИТЕ

След нас в комплексната класация от страните членки е само Румъния, която е на 30-о място. В дъното са Сърбия, Турция, Македония, Босна и Херцеговина и Албания. Черна гора обаче ни изпреварва с една позиция. Полша също бележи забележителни постижения с 18-о място. Но има и обратни примери - когато страни с високи стартови позиции (като Унгария или Словения) влошават положението си.





Здравната каса ще плаща цял лечебен курс, а не лекарства

Дима Максимова
Здравната каса да плаща изцяло курс с всички нужни лекарства за дадено заболяване, а не отделни медикаменти. Тази идея представи здравният министър д-р Петър Москов във Велико Търново вчера, а утре ще има обществено обсъждане.

Тези медикаменти щели да имат зелена маркировка в аптеката и така пациентите щели да знаят кои препарати са достатъчни за лечението им и са осигурени 100% от държавата и солидарния фонд. Сега НЗОК покрива различните лекарства 100%, 50% или 25%. Не е ясно дали след промените за касата ще останат само 100% финансирани медикаменти - например за основния пакет обхванати заболявания, а останалите ще плаща пациентът.

"Това е различен подход и разказът за лобизма това хапче на коя фирма е и колко трябва да бъде платено от фонда ще бъде прекратен", увери д-р Москов. Той каза още, че миналогодишният ръст от 40% на разходите за лекарства трябва да бъде сведен до 5% годишно. Затова . МЗ преговаря за рамково споразумение с фармаиндустрията, като се върви към пакетни споразумения, а не отстъпки за отделни лекарства.



Държавата поема спешните клинични пътеки
Държавата да съфинансира спешни клинични пътеки. Този вариант за излизане на здравеопазването от кризата предложи вчера директорът на "Пирогов" проф. Стоян Миланов.

"Трябва да е ясно кой плаща за пациентите, които не влизат в някой от предлаганите три здравни пакета", каза още той.

По думите му реформата в здравеопазването трябва да завърши със спешната помощ, а не да започне от нея, както планира да направи сегашният здравен министър Петър Москов. Проф. Миланов бе категоричен, че сега пациент, който има нужда от спешна медицинска помощ, няма къде да отиде освен в спешен център.

"Ако пациентът не влезе в някой от трите пакета, трябва да си плати сам и легално да се въведе доплащането", обясни проф. Миланов, като уточни, че въвеждането на трите здравни пакета не е лоша идея.

"За обслужването на пациент в линейка, който се окаже, че не е спешен случай, някой трябва да плати, а лекарите не могат да вървят с касови апарати. Истината е, че на нас ни тежи не спешността, а неотложността", коментира шефът на "Пирогов".

Той определи парите за спешност у нас като крайно недостатъчни. По изчисленията му един преминал пациент "струва" около 50 лв., изключвайки лекарския труд. Проф. Миланов съветва и да се въведе държавно съфинансиране на спешните клинични пътеки и оттам всеки болничен мениджър, получавайки тези пари, да ги отделя за спешното си отделение.

Предстои разработване на система от критерии за оценка на личните лекари, съобщи междувременно във Велико Търново здравният министър Петър Москов.
Миграцията на белите престилки

Болниците страдат от хроничен недостиг на кадри, бягат най-добрите от Източна Европа

Дойче Веле
Диагноза: хронична мизерия. Хиляди източноевропейски лекари напускат родните си страни заради ниското заплащане и лошите условия на труд. Основните потърпевши от тази миграция са пациентите в страните от Източна Европа.

Всъщност те са гневни, затова и бягат. През последните няколко години хиляди млади лекари от Централна и Източна Европа напуснаха родните си страни. Всички те се изнасят масово към държавите от Западна Европа - и преди всичко в Германия, където запълват вакуума в местните болници, възникнал след заминаването на много германски лекари на работа в скандинавските страни и Швейцария.

В Чехия, Полша, Словакия, Унгария, България и Румъния здравеопазването е де факто пред срив, като особено драматично е положението в селските райони. Болниците страдат от хроничен недостиг на кадри, а пред кабинетите се образуват огромни опашки от пациенти.

"Проблемът е не само в това, че ни напускат много колеги, а най-вече в това, че си тръгват най-добрите", казва санитар от румънския град Тимишоара, цитиран в репортаж на германската обществена телевизия ARD. Тръгват си най-добрите - лекари, медицински сестри и санитари, които лесно си намират работа в чужбина, допълва той.



Последиците за румънското здравеопазване са катастрофални

На 100 хиляди души се падат по двама лекари.

"Ние сме страната с най-малко лекари на глава от населението в цяла Европа", потвърждава проф. Дорел Сандеск, шеф на интензивното отделение в най-голямата болница в Тимишоара. С нови инициативи, като например научни проекти и подобрени условия на труд, той се опитва да задържи персонала си. Едно обаче той не може да предложи: по-високи заплати. "Даваме на Европа повече, отколкото получаваме от нея. Богатите страни от ЕС получават от нас висококвалифицирани медицински кадри, а ние се чудим как да се справяме. Затова ЕС трябва да започне да отпуска пари за здравеопазване на страните, от които изтича този човешки потенциал", гневи се професорът. Но не само лекари напускат Румъния - през последните 25 години над два милиона румънци са обърнали гръб на родината си.

В Чехия пък в края на 2010 година 4 хиляди от общо 16 хиляди болнични лекари подадоха почти едновременно молби за напускане - в знак на протест срещу лошите условия на труд. Протестната им акция премина под мотото "Благодарим, но се махаме", а исканията им се въртяха главно около заплащането. Заплатите им възлизаха тогава на около 2 хиляди евро месечно - два пъти по-малко от това, което биха получавали в Германия, например. Но има и друга причина за масовото бягство на медици: в Чехия младите лекари чакат с години за място за квалификация, а през това време биват използвани като евтина работна ръка в университетските клиники.

Подобна е картината и в други страни от Централна и Източна Европа. Според полското списание "W Sieci" след промените през 1989 година от Полша са емигрирали между 17 и 22 хиляди лекари. Повечето от тях са се установили в Германия, Великобритания, Ирландия и Норвегия, където заплащането е до шест пъти по-високо от това в Полша.

Масово бягат и лекарите от Унгария, Словакия, Румъния и България. Наскоро изследване показа, че средната възраст на лекарското съсловие в България се е вдигнала до 52 години, а делът на практикуващите лекари в пенсионна и следпенсионна възраст непрекъснато расте - за сметка на бързо намаляващия брой на младите медици. Изследването показва още, че двама от всеки трима завършващи медицина мислят да емигрират на Запад. Бяга също и средният медицински персонал - над 30 хиляди медицински сестри и фелдшери са напуснали България, а броят на желаещите да изучават тази трудна, но нископлатена професия е намалял драстично. Всичко това води до огромни изкривявания, които задълбочават още повече различията между богатите западни и бедните източни страни в Европа, предупреждават експертите.



*Заглавието е на редакцията
Доц. Христо Хинков, директор на Националния институт за опазване на общественото здраве и анализи:

3000 души на година правят опити за самоубийства

Най-честата причина е любов, а не безпаричие

Силвия Николова
- Доц. Хинков, стартирате програма за обучение на 2000 общопрактикуващи лекари, социални работници и психолози как да откриват суицидни синдроми у пациентите си и как да провеждат превенция. Какъв ефект очаквате от нея?

- Целта е, след като преминат обучението по стартиращия Проект за подобряване на психично здравните услуги, да се научат рано да откриват симптомите на депресия и тревожност, за да предотвратят случаите на такива разстройства, които могат да доведат и до самоубийства. Ще стартираме обучението с хора от Югозападния, Северния Централен и Южния Централен район на планиране, защото в тях нивото на самоубийствата е най-високо. Проектът е част от Програмата "Инициативи за общественото здраве" с участието на Норвежкия финансов механизъм и Европейското икономическо пространство. Работим над тази проблематика от 4-5 години. След дълги усилия през август миналата година бе приета Национална програма за суицидопревенция. Имахме шанса да получим средства от Норвежкия финансов механизъм. Размерът на безвъзмездните средства по проекта е 1 млн. евро. Те са част от 14-те млн. евро, които България ще получи като помощ за здравеопазването от Норвежкия финансов механизъм.



- Ясно ли е колко човека годишно у нас посягат на живота си?

- Ясно е. Националният център за опазване на общественото здраве и анализи събира и анализира тези данни. Близо 3000 души на година правят опити за самоубийства. От тях около 800 успяват да сложат край на живота си. През 2012 г. имаме 2982 души, през 2013 г. са с няколко човека повече. В момента обработваме данните за миналата година. Спасяваме около 2200 човека годишно. Данните показват лека тенденция на нарастване.



- С какво се обяснява това?

- С повишаващите се нива на стрес. Ние имаме намерение да проучим и психичните разстройства, включително и тревожността, породена от тях, като ги сравним с данните от изследване от 2013 година.



- Какво показва това изследване?

- Близо 20% от населението на страната е преживяло някакво психично разстройство през някакъв период от живота си, което означава, че това се отнася за 1% от хората в България. Около 11 на сто от тези психични разстройства попадат в кръга на тревожност.



- Тоест у тях е останал траен белег от преживяното?

- Да, във всички случаи остава траен белег, защото преживяването е функционирането им като личности. Оказало е влияние върху икономическия им статус, но ние не можем да направим пределно точно изследване. Това може да стане само с много сериозен и прецизен анализ. Идеята ни е чрез гранта от Норвежкия финансов механизъм да повторим изследването, за да имаме база за сравнителен анализ. Предвиждаме към средата на 2016 г. да имаме по-точни данни.



- Независимо, че изследването ви е още в началото си, имате наблюдения и като психиатър, какво показват те?

- Все повече млади хора правят опити за самоубийство и това е и най-тревожното. Относителният им брой нараства трайно. При 16-годишните само за година има 369 опита за преднамерени и планирани самоотравяния. Най-младите самоубийци са 5 и 7-годишни момчета от Благоевград и 9-годишен от Ямбол. Най-възрастният пък е 97-годишен.



- Какви са най-честите мотиви за самоубийствата?

- На първо място е несподелената любов. От групирането на мотивите става ясно, че семейните конфликти, емоционалните проблеми, загубата на близък човек, раздялата с любимия или неразбирателството у дома са водещи. Следват ги различните психични разстройства. Тежките финансови проблеми и социалният статус например. Безработицата е на трето място. Социалният статус не е водещ мотив за самоубийства. Подчертавам го, защото на тази тема се правят спекулации. Едно уволнение от работа може да предизвика човек да посегне на живота си. Това обаче означава, че той е имал тежка семейна ситуация и други проблеми, може би дори скрито психично разстройство. Уволнението играе ролята само на пусков механизъм.



- Как стоим в статистиката със самоубийствата по отношение на останалите европейски страни?

- По данни на Световната здравна организация ни изпреварват скандинавските страни.



- Заради продължителната зима и краткото слънце през годината?

- И заради това. Хората на Скандинавския полуостров са предразположени към депресии и самоубийства. Южните народи - по-малко. Това се дължи не само на въздействието на природата, но и на културата, на религията. От там и парадоксът: богатите скандинавски страни са с високи нива на самоубийства, а по-бедните южни държави - по-ниски. Този факт също подкрепя българските данни, че ниският социален статус не е водеща причина за самоубийство. Стресът, преживяван от всички ни, води до чувство на безизходица. Той обаче провокира конфликти в семейството, в най-близката среда, с приятелите. Изолацията и конфронтацията с близките е тежък проблем. Може човек да е без пари, но с любимите хора и тяхната подкрепа се чувства по-бодър и уверен.



- Миналата година преживяхме парадокс: обичаният и подкрепян от своята майка Петко - стрелецът от Лясковец, уби маса народ. Откъде тази агресия, опасни ли са тихите води?

- Какво означава кротки, тихи води?! Този човек вероятно е бил с някакво психично разстройство. В България няма система за проследяване на хората с ниска степен на психично разстройство. Ето в това е проблемът.



- Кой поема хората, спасени от самоубийства, или психично болните, преминали вече курс на терапия?

- Никой не ги поема след изписването от болницата. Уж има система на диспансеризация, но тя е несъвършена, почти не действа. За нея трябват средства. След като няма пари, здравно-психичните служби нямат интерес да полагат повече усилия. Така пациентите не се проследяват след изписването. Липсва и прословутата пациентска здравна карта, тоест няма информационна система, която да разпознава всеки един, преминал през психични медицински услуги, както и проведената терапия. Ако т.нар. електронно досие действително е пълно и действа в максимален обем, то може да съдържа и тази информация. Редица са пробойните по отношение на системата за носене на оръжие и психичното здраве на човека, който иска да притежава пистолет. В миналото той може да е преживял психично разстройство, което, ако е отразено в електронното му досие, ще насочи вниманието на органите при издаване на разрешително за притежаване на лично оръжие. В такъв случай оръжието може да му бъде отнето. Би следвало при заварено положение на издадено разрешително за носене на оръжие да има и процедура то да бъде отнемано. Ето затова трябва да имаме работещи и постоянно попълващи се пациентски досиета, както и електронна здравна система. От 4-5 години екип от експерти се опитва да поправи една нескопосана норма в Закона за здравето. В него се казва, че всички лица с психични разстройства подлежат на вписване в регистър, което е безумие. Там дори се казва, че той следва да се поддържа от Министерството на здравеопазването. Такъв обаче няма и не може да има, защото 1/5 от българския народ някога през живота си е преживял психично заболяване. По смисъла на закона тези хора трябва да влязат в регистъра, с което се нарушават основни човешки права. Това, което може да се направи за хората като стрелеца от Лясковец, е информационна система. Психично болните, които могат да бъдат с противообществени прояви, са едва 1% от всички тях, докато 1/5 от населението с преживяно разстройство са в контрол и не бива да бъдат вписвани в регистър. Всеки може да е преживял травма или нещо друго, което е отнело съня му, довело го е до депресия, но след това човекът е излязъл от тези състояния и води нормален начин на живот. Тези хора не са психично болни.



- Агресията сред децата и подрастващите вече стана нещо обичайно. Работи ли се по този въпрос?

-Това е по-страшният въпрос, който се заобикаля. По програмата, финансирана от Норвежкия финансов механизъм, се предвижда психолози и психиатри да влизат в училищата и под формата на беседи, лекции и дискусии да работят с децата и тийнейджърите за предотвратяване на агресията и автоагресията. При тях агресията често пъти се превръща в автоагресия, а оттам и в опит за самоубийство. До самоубийство прибягват нерядко и жертвите на агресия. Причините са комплексни, но като цяло липсва загрижеността на обществото за младите хора. Учителите нямат мотивация, те са герои с огромна психична натовареност и ниско заплащане. Те поемат огромна отговорност за учениците, но малцина им го признават.



- Някои казват, че причина за това е разбиването на редица системи по времето на прехода, без да бъдат изградени новите. Преди време казахте, че "Преходът е формализирано понятие". Твърдите ли го и сега?

- Не съм променил мнението си. Ценностната система на комунистическата/социалистическата система бе грубо заменена. Самият Тодор Живков навремето каза, че социалистическата система е едно недоносче. Последва дивата вакханалия на хората, които имаха възможност да вземат парите. Така те се превърнаха в най-върлите капиталисти. Това е жалко, обезсърчаващо, грозно. Това доведе до депресия голяма част от българския народ. Затова и младите хора бягат, те не могат да понесат тази чудовищна несправедливост. Наред с това обаче, сега ние имаме огромни шансове, защото сме член на най-богатия клуб в целия свят. Всички пророкувания за скорошния разпад на ЕС са пълни глупости. В световен мащаб има огромни проблеми, но България е част от едно огромно, богато общество от държави, които са ни приели. В това е големият ни шанс.


Завършил е медицина във ВМИ в София, има специалност психиатрия

През 1997 г. става шеф на отдел "Проекти" на МЗ, през 1999-2001 г. е зам.-директор на здравната каса

От 17 декември 2014 г. е директор на Националния център за опазване на общественото здраве и анализи

Участва в изграждането на националната програма за психично здраве, част от която е и изследване за стреса и здравето на населението. То се провежда в 30 страни под егидата на СЗО

Работил е в психиатричната болница в Нови Искър, както и в специализираната клиника в “Пирогов"

Специализирал е в Япония, САЩ и Европа


Мъж чака линейка повече от час
Мъж от Созопол чакал час и половина линейка на адреса си, който се намира на около 700 метра от Спешна помощ, разказва репортаж на Нова телевизия. На човека му прилошало в събота около 18.30 часа, дори загубил за кратко съзнание. Заради забавянето на медицинския екип се наложило приятел стоматолог да оказва помощ на болния, съобщи Нова телевизия. В събота вечерта на Георги му прилошава. Около 18.50 часа уплашената му съпруга звъни на телефон 112. Обажда се и на техен приятел, който да чака линейката пред блока. Към 19.10 часа след две обаждания на 112 Георги, който е хипертоник, усеща, че губи съзнание. Тогава звънят на техен приятел, който пристига с апарат за кръвно налягане. Спешната помощ в Созопол се намира само на около 700-800 метра от дома на Георги. Репортерите от Нова телевизия се опитват да разберат кога е получен сигнала за нуждаещ се пациент при тях. Фелдшерът, който бил на смяна в събота вечерта обаче разказва, че получил частична информация за Георги, прибирайки се към Созопол от Бургас, където оставил в болницата друг пациент. От Централата на телефон 112 уточниха, че първото обаждане при тях е регистрирано в 18.48 часа. Защо обаче дежурните от телефон 150 до 19.52 часа не са го предали на лекарите в Созопол не стана ясно. Георги отказал прегледа на закъснелия с повече от час медицински екип. Не пожелал да им губи времето, още повече че вече знае в Созопол една линейка обслужва 10 населени места в общината.
Аз чакам, чакам вече час... линейката до нас

Цветелина Цветанова
Мъж от Созопол чакал час и половина линейка на адреса си, който се намира на около 700 метра от Спешна помощ, съобщи "Нова телевизия". За щастие Георги имал приятел стоматолог, който му оказал помощ, след като припаднал... Това е пореден фрапиращ случай, който показва на монитора правата линия на спешната ни система. Може би ако живеем в Спешна помощ, има най-голяма вероятност да се погрижат за нас, ако ни прилошее, но не! Може пак да изтеглим късата клечка, ако се окаже, че всички лекари, медицински сестри, линейки и пр. са извън болницата поради спешни случаи... И така ние пак ще си чакаме час-час и половина, а в най-добрия случай ще имаме подръка познат стоматолог, който ще ни спаси живота. А когато дойдат медиците, ще ги отпратим, за да не им губим времето. Та ако си мислите, че сте късметлии, защото живеете близо до спешното - този случай определено показва, че не сте... Линейките в Созопол обслужват 10 населени места в региона, което изобщо не е странно, тъй като мобилните екипи в България са 357, а санитарните автомобили, с които разполагаме, са 663. Да не говорим, че няма и кой да ги кара, защото заплатите в бранша са нищожни. Помним само преди месец кола на Спешна помощ се самозапали и изгоря напълно в Русе, което ни кара да се замислим и за състоянието на наличните линейки в страната. Отново проблемите са комплексни и от Министерството на здравеопазването трябва да ги решат по-бързо, защото не всеки ще успее да изчака час и половина линейката да измине 700-те метра до дома му.
Селски лекари ще продават лекарства
Лекарите от малките населени места ще могат да продават лекарства. Това предлагат медици и фармацевти, тъй като хората от отдалечените места нямат достъп до медикаменти. "Ще поканим следващия четвъртък в здравната комисия Съюза на фармацевтите и някои собственици на аптеки, за да обсъдим този въпрос, тъй като тук става въпрос за практика, която е широко разпространена", обясни ген. Стоян Тонев, народен представител от ПП ГЕРБ и председател на парламентарната, комисията по здравеопазване в ефира на 6ТВ вчера. Той обясни, че за малките населени места местните лекари са единственият шанс на хората за медицинско обслужване и лечение. Ген. Танев добави, че практиката лекар да продава лекарства не е нова и дори успешно се изпълнява в напреднали страни като Швейцария и Германия.


Разговор с ген. Стоян Тонев, председател на Комисията по здравеопазване към НС

bTV  “Тази сутрин”
Водещ: Ще говорим за здравеопазване и за това как например хората в отдалечените райони, в планинските райони могат да се снабдяват лесно с лекарства. Оказва се, че това е проблем. Затова се предлага например селските лекари да могат да продават лекарства и медикаменти. Освен това обаче, има и друга промяна – мисли се как да се ограничат разходите, които прави НЗОК за дистрибуцията на лекарства, които си купуват пациентите от аптеките. За всичко това сега ще си говорим с ген. Стоян Тонев, председател на Комисията по здравеопазване, депутат от ГЕРБ. Добро утро.

Ген. Стоян Тонев: Добро утро, добро утро и на вашите зрители.

Водещ: Изглежда така, че решавате проблеми, но фармацевтичните компании като че ли не са много доволни, и фармацевтите като цяло, конкретно от промяната за това да спестявате пари от дистрибуцията на лекарства. В същото време по този начин ги правите и по-евтини за пациентите. Има ли проблем? Има ли битка сега?

Ген. Стоян Тонев: Не, битка няма. По-скоро има различни гледни точки. Ние ще поканим следващия четвъртък в здравната комисия както Съюза на фармацевтите, така и конкретни фармацевти или да го наречем собственици на аптеки, за да обсъдим този въпрос. Тъй като тук става въпрос за практика, която е ...

Водещ: Да разкажем всъщност каква е тази практика. Какво предлагате?

Ген. Стоян Тонев: Значи, в тези малки селца, градчета, където няма аптеки, и където не е създадена организация. Защото например има такива градчета, където няма, но в най-близкия град, който е на 20-30 км изпращат през ден или два-три дни в седмицата, изпращат фармацевти, които обслужват населението. Това е един добър вариант. Но има и една голяма част от тези, аз дори да не кажем много отдалечени или планински, а по-скоро няма инфраструктура, която да позволява създаването на аптека. И именно затова, нали, както беше решен този въпрос преди години, а и така е решен и да кажем в една високо технологична държава като Швейцария, като в Германия – просто ...

Водещ: Лекарите продават.

Ген. Стоян Тонев: Да, точно така.

Водещ: Това е едната промяна, ще говорим и за другата, заради която фармацевтите ви се разсъдиха така или иначе.

Ген. Стоян Тонев: Не, не са ми се разсърдили, напротив. Вижте, всеки възприема тази част от идеята, която го устройства. Обаче ние, когато направим на парче идеята, то се губи смисълът. Но искам да кажа и нещо друго – има и един, нали, по-добър вариант, идеалният вариант, който за съжаление ние ще ни трябва малко време, докато го въведем. Нали, значи представете си – вие отивате при лекар.

Водещ: Къде съм – в планински район или съм тук, в града?

Ген. Стоян Тонев: Тук в града сте или един нормален район с добра инфраструктура. Получавате рецепта. Но вие не получавате рецептата, вие получавате електронния вариант на рецептата – отива от лекаря направо в аптеката. В аптеката ви приготвят лекарствата и идва вкъщи човек, който ви донася лекарствата и ви обяснява как да ги прилагате. Нещо повече, той ви дава и една опаковка, в която всъщност е разделена на дни и има определен брой хапчета, нали, за всеки ден. И ако вие не сте си взели хапчетата, се получава сигнал в аптеката и идва отново човек, който да ви кажа – ама защо вие днес не сте си взели хапчетата.

Водещ: Всичко това предвиждат промените, които ...

Ген. Стоян Тонев: Вижте, това е реалност в една трета от света.

Водещ: И ние искаме да я приложим в България.

Ген. Стоян Тонев: Да. Но...

Водещ: Да. Довършете си мисълта.

Ген. Стоян Тонев: Всичко това изисква както време, така и момент на напасване на системата. Така, това е едната част от нещата. Втората част е процентът, който в момента НЗОК отделя за медикаменти, е прекалено висок, дори и за една богата страна. Ние все пак трябва да се съобразяваме с това, с което разполагаме. И, да го кажа по друг начин, докато ние не заменим поне половината от медикаментите, марковите медикаменти с генерични средства, каквато е практиката в Европа, ние няма да може да говорим за каквото и да било реално реимбурсиране на медикаментите. Тъй като в момента, ето вземете дори и медикаментите за децата до една година. Сега, ние не можем да се уважаваме като страна, след като тези лекарства в България, голяма част са платени. Не може децата до една година да заплащат, но и техните родители...

Водещ: Ще говорим още за тези промени, които все още са на етап на обсъждане все пак, да кажем.

Ген. Стоян Тонев: Сега този четвъртък, след два дни сме поканили министъра на здравеопазването, той е дал съгласието си...

Водещ: Добре. И ще обсъждате...

Ген. Стоян Тонев: ... и ще обсъждаме една част от тези промени.

Водещ: Опитвам се да се вклиня не за друго, а защото имаме един репортаж, който смятам, че ще бъде интересен на нашите зрители – репортерска проверка на бТВ в Сакар показва, че в малкото село, малкото въобще села с лекар хората масово разчитат на лекарите да им доставят медикаменти. И още подробности в репортажа, който ще изгледаме заедно сега.

Репортер: Шкафът в здравната служба на село Момково е зареден с лекарства от първа необходимост.

Д-р Иван Тодоров: За първа помощ, при някакви болки, при кръвно налягане. Това се пръска при високо кръвно налягане. Ако на някой му стане лошо. Обезболяващи.

И при най-малкото оплакване хората знаят, че в шкафа на доктора има лек за всичко.

Гражданин: Дай аспиринче за бабата.

Д-р Иван Тодоров: Ще й дам един аспирин. Когато има температура – един чай с един аспирин.

Сега законът забранява на лекаря да продава дори аспирин в села като Момково. Но когато най-близката аптека е на десетки километри, подобна търговия е въпрос на оцеляване, признават местните.

Гражданин: Книжките ги нося тук, попълва ги и лекарствата ми ги носят. Ако ида да ги купя, трябва да дам двойно и тройно. За автобуса 5 лв. отиване и връщане.

Д-р Иван Тодоров: Даваме по едно листче, те не могат да вземат цяла кутия. Вземе лекарството, утре парите, вдругиден парите и вересии остават, които никой път няма да се покрият. Каква конкуренция ще съм? Аз нямам техническа възможност да поддържам аптекар. Защото това все пак има отчетност, иска и оборотни пари. Идеята е проста, тя трябва да се възстанови – трябва да ми разрешат да си взимам лекарства от складовете с намаление и да ги продаваме на населението. Това е. Ние от това няма да забогатеем.

За 50-те си години практика, първо като анестезиолог, после като лекар на село, д-р Иван Тодоров се е научил, че написаното на хартия е далеч от реалността. Медикът, който по документи има работно време, на практика е на денонощно разположение, което също е в разрез със закона.

Гражданин: И вечер сме ходили да го вдигаме. Да речем – не мога, няма такова. Колкото може – втурва се, мъчи се, помага ни много. Помощ е. Ако не е той, ние сме ликвидирани.

Освен, че трябва да е винаги на разположение, лекарят на село трябва да разбира и от всичко.

Д-р Иван Тодоров: Като се наложи, дребни прорезни рани – един-два конеца мога да сложа, промивки на ушите, системи, инжекции, антибиотици. И раждане сме водили, хем в тъмното.

По последни разпоредби обаче, бившият анестезиолог в момента е негоден да лекува хората на село. Защото въпреки, че по-голямата си част от живота си е реанимирал най-тежко болните, няма специалност обща медицина.

Д-р Иван Тодоров: И анестезиологията не се признава, и хирургията – и тя не се признава. Сега ми се налага да ставам студент, да ходя на лекции, да се явявам на изпити, да решавам кръстословици, медицински, тестове и т.н.

А докато 75-годишният лекар студентства, 600 души от две планински села за всяка болежка ще викат линейка.

Водещ: Много показателен пример бих казала е този репортаж. Няколко проблема се очертават, ген. Тонев. 75-годишен бивш анестезиолог, а всъщност, който доколкото разбирам няма право да е джипи, да е общопрактикуващ лекар. Практикува, спасява хора.

Ген. Стоян Тонев: Не, нещата не стоят така. Той има право да бъде, тъй като в момента има гратисен период от още две години.

Водещ: Добре. Но човекът е приел лечението на хората там като мисия. Той продава и лекарства, въпреки, че знае, че това по закон не е редно в момента. Сега, оттук-нататък как ще направите така, че неговата работа да бъде нормална, легална и да нямаме такива абсурдни ситуации хората да няма от къде да си купят лекарства.

Ген. Стоян Тонев: Вижте, разбира се, че в случая де факто ние виждаме какво става. И това не е само в тази...

Водещ: Във въпросното село Сакар.

Ген. Стоян Тонев: И ако ние не узаконим тази система, ние ще поставяме хората, които искат да помогнат, да ги правим престъпници. Друг е въпросът, че този регламент, той е ясен – това освен в европейското законодателство, до 95-а година и в България беше така. И всъщност ние какво правим, ние отново сме в ситуацията, че новото е добре забравеното старо.

Водещ: Добре забравеното старо казвате. Сега обаче опитвате се всъщност с тези промени да спестите и пари по някакъв начин.

Ген. Стоян Тонев: Не, тази промяна не е за спестяване на пари, напротив.

Водещ: Не, тази промяна – не. Казвам друга промяна, която също правите, става въпрос за аптеките, за лекарствата, които се плащат 100% от НЗОК. От тук се опитвате евентуално, ако се избегне минаването на аптеките, да се спестят около 180 млн. лв. Фармацевтите обаче казват – какво ще се случи, възможно е хората да останат без лекарства, кой ще ги снабдява, от къде ще взимат лекарства. Да не се окаже така да няма от къде да си купим жизненоважни лекарства, за да спестяваме пари.

Ген. Стоян Тонев: Значи, тук не става въпрос за спестяване на пари. А става въпрос тези пари, които в момента, тъй като от производителя до реалния пациент ние имаме двама посредници.

Водещ: Надценки се слагат.

Ген. Стоян Тонев: Това е едната страна на въпроса. Те са просто посредници. Разбира се, тук има и още един момент, който е – ето, фармацевтите на няколко пъти, аз съм извадил всички публикации, които са по този повод, те са 18 публикации, те протестират против това, че скъпоструващи медикаменти, те се зареждат с тях, а Касата им плаща с известно закъснение. Някой път и три месеца, което е, разбира се, некоректно. И те казват – ние нямаме сметка да взимаме тези скъпоструващи медикаменти. Тоест това, което ги устройва – те са съгласни. Това, което не ги устройва, е въпрос на обсъждане, и което ние ще го направим другия четвъртък.

Водещ: Добре, финално само, тъй като трябва да приключваме – има ли вариант, при който аптеките да откажат да разпространяват и да предлагат лекарства, които са важни за хората?

Ген. Стоян Тонев: Не, няма такъв вариант. Дори и ако използваме нали поговорката „Който плаща – той поръчва музиката”. След като Касата плаща 100% реимбурсация, тя има право да си поръча и музиката. А в случая музиката е изцяло лечебна.

Водещ: Добре, много ви благодаря. Ген. Стоян Тонев, председател на Комисията по здравеопазване и депутат от ГЕРБ, с разяснения за това какви промени ни очакват и как хората например в село Сакар могат да получават не безплатно, платени лекарства, но легално, съвсем законово от лекар вместо от фармацевт в аптека.


С всяка изминала година личните лекари в България намаляват
С всяка изминала година личните лекари в България намаляват. Сега ни лекуват с около 1000 джипита по-малко от допустимия минимум. А за да се справи с кризата, здравното министерство ще раздава бонуси. Марина Малашева обяснява.

Репортер: Смолян, Кърджали, Разград, Видин, Ямбол и Силистра са областите с най-голям дефицит на лични лекари. Д-р Мариян Керчев има пациенти не само в дунавския град, но и в четири села около него.

Д-р Мариян Керчев: Знам, че ако ги оставя, никой няма да ги поеме и тези хора остават на произвола. Финансирането не е задоволително. Просто отпускат се едни средства за неблагоприятни условия по линия на НЗОК и това е. Те не стигат дори за горивото.

Репортер: Кадровата криза не е само заради труднодостъпните населени места. Недостигът се дължи и на застаряването в професията.

Д-р Атанас Пелтеков: Естественият процес на товав застаряване е те или да си отидат от този свят, което се случва, както и да се пенсионират, оставяйки практиките си на произвола на съдбата.

Репортер: Статистиката на Здравната каза показва - с близо 1000 общопрактикуващи лекари по-малко е останала България от 2005 до 2014година. И докато личните лекари намаляват, все по-малко студенти избират да специализират обща медицина. След два дни Феодор се дипломира. Ще продължи да учи съдебна медицина.

Д-р Феодор Оджаков: Изключително рядко. Даже на мен не ми се е случвало някой от моите колеги да каже, че иска да се занимава като общопрактикуващ лекар след това.

Репортер: Планът на МЗ е да се въведе система, по която джипитата да бъдат оценявани. Петър Москов обеща солидна сума като бонус за представилите се с най-добри резултати.

Петър Москов: За това работата им да бъде насочена към излекуване, а не към регистрация на заболявания.

Репортер: До няколко седмици критериите за оценка трябва да бъдат изяснени, а програмата – внесена в МС.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница