Една година вестник „Вяра”



Дата30.11.2018
Размер96.75 Kb.
#106520


Една година вестник „Вяра”

Една година. Много или малко време е това? Зависи от гледната точка. За една година стават много хубави неща. За един миг могат да се сринат мечти .

През Януари 2005 излезе първият брой на регионалния вестник „Вяра” . Той се издава с финансовата подкрепа на сдружение „Здраве за всички” . Благодарим им от сърце. Без него, вие читателите, не бихте могли да се информирате за нормативни документи, за събитията свързани с хората с увреждания. С публикуваните материали ние се стараехме да видим по-близо хората, техните болки, радости, очаквания и надежди. Да им вдъхнем надежда и вяра. Затова и избрахме името на вестника-„Вяра” .

Вестникът помага за интеграцията на съюзите в гр. Плевен и района. В него ще намерим материали за хората със зрителни,слухови , опорно-двигателни увреждания , диабетиците и други . На страниците на вестника публикуваха материали и изказваха мнения представители на различни организации и клубове на хората с увреждания - Мариана Пироева, инж. Йорданка Валакова, Николинка Димитрова, Венета Динкова, Върбан Мончев, Надка Павлова и много други.

Благодарим Ви, че Ви има-така казват хората, които четат вестника . Той се разпространява в клубовете и всички с нетърпение очакват следващия брой.

Една година вестник „Вяра” . Вярваме, че ще стигнем и до юбилей. Стига да е живот и здраве , амбиция и желание у читателите да го има.



Честит рожден ден вестник ”Вяра”!
Честит рожден ден!

Преди една година в града ни започна да излиза вестник „Вяра” . С него се попълни част от нишата в информационното обслужване на хората с увреждания. Своевременно научавахме за новости в нормативната уредба, за санаториални лечение и много други.

На колектива от издатели пожелавам с благодарност здраве, успехи в личния живот и много творчески амбиции. За нас, читателите на вестник „Вяра”, остава радостта, че ще държим и за напред в ръцете си желания и чакан с нетърпение вестник.

Н. Димитрова


отговори на някои често задавани въпроси

Какъв е редът за получаване на технически помощни средства / ТПС / ?


Редът за получаване на ТПС е следния:

1. Направление от личния лекар за специализирана ЛКК в МБАЛ И УМБАЛ.

2. ЛКК издава медицински протокол.

3. С медицинския протокол от ЛКК и ЛК на болния се отива в Д”СП” по постоянен адрес.

4. Д”СП” издава Заповед и заверено ксерокопие на медицинския протокол.

5. Със Заповедта, завереното копие на МП на ЛКК и документите за самоличност на равоимащото лице и получателя се отива –в офис на Сдружение “Здраве за всички”.


Какво ТПС може да бъде изписано ?

Инвалидна количка- от неврологична, хирургична, ортопедична,онкологична ЛКК в МБАЛ или ТЕЛК /РЕЛК/.

Комбиниран стол, тоалетен стол и стол за баня–същите комисии

Антидекубитален дюшек и възглавница - неврологична,онкологична ЛКК в УМБАЛ

Слухови апарати-прави се аудиограма и се изписва от ЛКК по УНГ в МБАЛ

Ларингофон- ЛКК по УНГ в УМБАЛ

Гръдна епитеза и перуки-онкохирургична ЛКК в МБАЛ

Протезни рула, протезни чорапи, протективни чорапи-ортопедична ЛКК

Бастуни,патерици,проходилки – от неврологична, хирургична, ортопедична ЛКК в ДКЦ по местоживеене

Защо е толкова сложна процедурата по изписване на ТПС?


Такава е нормативната уредба утвърдена от МТСП.

Кой може да изписва ТПС ?


ТПС могат да изписват ЛКК - неврологична,хирургическа,онкологична,ортопедична,УНГ.

Какво може да получи един инсултно болен?

На един инсултно болен могат да се изпишат инв.количка,комбиниран стол, тоалетен стол, стол за баня антидекубитален дюшек, антидекубитална възглавница,проходилка,четириопорен бастун,масичка за инвалидна количка.

Кога могат да се получат ТПС ?


С готовите документи могат веднага да се получат от Сдружение “Здраве за всички”

www.zdrave-za-vsichki.com

Асоциация "Диабет" в Плевен

Традиционният спонсор на Асоциация диабет - представителството в България на датската фармацевтична фирма Ново Нордиск ангажира подходящо помещение в голямата административна сграда на ОАПС за да работи като клуб , което е на удобно място - до авто и жп гара, в близост доНОИ , откъдето хората обикновено взимат различни документи. Регионалният представител на Ново Нордиск д-р Василева се ангажира да осигурява средства за наема на помещението, докато то е клуб на диабетиците. За неговите нужди били взети нов телевизор и DVD-плейър с програми, свързани с лечението на диабета.

Плевенската асоциация "Диабет" има още един временен спонсор - Църквата на Исус Христос на светиите от последните дни, представителите на която при откриването на клуба дариха апарат за изследване на гликирания хемоглобин на стойност около 3000 лева и консумативи за него. Да припомним, че от 2005 година здравната каса пое изследването на гликирания хемоглобин - един наистина голям пробив в полза на диабетноболните: за хора с диабет тип 2 - два пъти годишно, а за диабетици с тип 1 - един път.

В просторната стая No 13 на 11-ия етаж в сградата на ОАПС се събират диабетиците , да обменят мисли, да споделят преживяното, да обсъждат материалите за обучение, да прочитат новия брой на нашия/ваш вестник Клуб Д.



ОТНОВО НА НАШЕТО ВНИМАНИЕ`

Дневен център за деца и младежи с интелектуални и физически затруднения работи в Плевен. Той осигурява пълноценното съществуване на над 60 деца със здравословни проблеми. Резултат е от съвместните усилия на Община Плевен и БАЛИЗ – Плевен, която обединява 39 семейства.Сградата, в която Социалното заведение се помещава е предоставена безвъзмездно за срок от 10 години от Община Плевен. 26 хиляди лева са вложените средства за реконструирането на занимални, кабинети, сервизните помещения и за изграждането на рампи за инвалидните колички. Трудовото възнаграждение на специалистите и текущите разходи по поддръжка на центъра, както и храната на децата се осигуряват от общинския бюджет. Средствата за оборудването на Центъра са предоставени от Европейската асоциация на организации на хора с увреждания, в лицето на г-н Джон О'Гормън.



Тишина

Годишно се смята, че на 10 000 деца се ражда едно глухонямо. Да кажем, от 80 хил. раждания на година 80 до 100 деца са глухи. От тях има 5 или 10, които са с тежки малформации и не подлежат на абсолютно никаква рехабилитация по какъвто и да е начин. Нужно е да има на разположение средства за около 50-60 деца годишно за лечение .

В Първа УНГ клиника на ИСУЛ се правят операции на глухонеми деца .Там се работи с така наречения кохлеарен имплантант. Той се разпространява в света от около 20 години, а в България - едва от около 5 години. Досега са направени 30 трансплантации на глухонеми деца. Една трансплантация продължава около 1,5-2 часа. Въведена е нова техника, която заменя старата, при която се сваля много кост. При старата техника има възможност да се унищожи или да се нарани по някакъв начин лицевия нерв, който върви точно в средното ухо. Това фактически е най-травматичното, най-страшното при тези кохлеарни имплантации. Новата техника е много проста. Повдига се ухото напред и непосредствено оттам се изработва канал, попада се направо върху едно образувание на вътрешното ухо и оттам съвсем лекичко имплантантът влиза навътре.Сумата за един имплантант е около 28 хил. лв. Има две основни фирми, които предлагат имплантанта в България. Пациентите не плащат нищо. Средствата изцяло се поемат от държавата. Фирмата предоставя и нова система, така наречените вибранти. Те се разработват на Запад. При операцията не се отваря вътрешното ухо, а се прикрепват с една бобина към дългия израстък на наковалнята и той увеличава до 130-140 децибела. Разликата между кохлеарния имплантант и този е в това, че при този се влиза вътре във вътрешното ухо, докато при другия се извършва най-обикновена интервенция на средното ухо.Децата се избират по няколко начина. Първият е пациентът да бъде абсолютно глух. При една голяма част от децата глухотата се дължи на това, че те имат някакви вродени малформации във вътрешното ухо. Например това е да няма вътрешно ухо, да няма охлюв, ако има охлюв пък, да няма проводящи пътища. Те се установяват по няколко начина. Ако има тежки нарушения например в структурата на вътрешното ухо, това се доказва със скенер. При някои от децата с малформации има запазени слухови острови и те могат да бъдат стимулирани с такъв имплант, само че той е много къс. Имплантантите се слагат след изключителна преценка по отношение на възможността за развитие на вътрешното ухо. Ако няма вътрешно ухо, нищо не може да се направи. Ако има вътрешно ухо, ако има охлюв, тогава се правят няколко типа изследвания. Едно от тях е така наречената нервстимулация, тя се прави, за да се докаже, че има нервна проводимост. При условие че има възбудимост на нерва, спокойно може да се направи имплантация. Другата група е по-често срещана. В нея са децата, които в ранна възраст са прекарали инфекциозни заболявания, най-често вирусни. Или пък ако като бременна майката е боледувала от рубеола. Затова при всяка бременна жена, която е болна от рубеола, се препоръчва да бъде прекъсната бременността. Другото, което може да стане, е детето да заболее от остра вирусна инфекция, която да доведе до възпаление на вътрешното ухо. Или пък при менингит.
Бавното хранене е на почит в Торино

Домакините на олимпиадата се гордеят с красива природа и славна история

Да отидеш на олимпиада поне веднъж в живота е препоръчително. Най-малкото заради неповторимите емоции, които се усещат само ако си част от цялата еуфория. Да отидеш в Торино поне веднъж в живота е задължително. А единствения шанс да съчетаеш двете са зимните игри през следващия месец . От 10 февруари светът е зимна олимпиада, а нейна столица е именно Торино. В центъра на вниманието е италианският регион Пиемонт, който ще посрещне над 1 млн. любители на зимните спортове. И освен игрите ще им предложи уникални атракции - от невероятни склонове за каране на ски и първокласна кухня до изобилие от забележителности като разкошни замъци и резиденциите на кралската фамилия Савой.

На картата

Пиемонт е разположен в северозападна Италия и дели алпийските върхове със съседните Франция и Швейцария. Най-голямата река в страната По пресича столицата на региона Торино. Пиемонт изобилства от красива природа, богата кухня и интересна история. Град Торино е бил столица на Савойското царство повече от 300 години, а през 1861 г. става и първата столица на Италия. Днес там се намира вторият по важност египетски музей след този в Кайро, прочутият автопотрет на Леонардо да Винчи, прочутата Плащеница от Торино, палатите на савойското кралско семейство и много други забележителности.

Красиви ски курорти в съседство с китни планински селца, заобиколени от девствени гори - това са Алпите в Пиемонт.

На любителите на зимните спортове регионът предлага почти 2000 км ски писти. Всички курорти са обновени и се намират на не повече от 100 км от Торино. Между тях са Сестриере, Бардонекия, Прали, Праджелато, Соз д'У, Клавиере, Чезана Сансикарио. Разположени в обгърнат от сняг район, наречен Млечният път, те предлагат различни възможности за скиорите - от скоростно спускане и нощно каране до преходи с шейни, теглени от сибирски хъски.

За да почувстваш магията на Пиемонт, трябва да се потопиш в кулинарните изкушения, които не се предлагат никъде по света. Ястията се приготвят от пресни продукти, набрани току-що от съседния хълм или откъснати едва ли не през кухненския прозорец. Не е преувеличено да се каже, че местните са родени да ядат и пият.

Пиемонт е родно място на движението "Бавна храна". Тази глобална организация е основана в малкия град Бра. Провъзгласена като лек за стресирания от бързото хранене свят, тя популяризира светостта на вкуса, предлага образователни курсове, организира панаири и произвежда наръчници за храни и вина.

Пиемонт е и родината на трюфелите, най-ценената от чревоугодниците гъба. В момента е разгарът на сезона на белите трюфели, а половин килограм от тях струват към 2000 долара.

Регионът е известен и с неповторимите си сирена, начело със звездата "Тома от Пиемонт". Както и със сорт лешник, който е толкова сладък и уникален, че е награден от Европейския съюз със статут на защитен вид. Той може да се усети в световноизвестния течен шоколад "Нутела", както и в местните лешникови торти.

Пиемонт се слави и като един от най-добрите винарски региони в света. Най-известните са червените Баролос и Барбарескос, сухите Гатинарас и Гемес и бялото Астис.


Магията на четири сезона

Районът с езерата предлага спиращи дъха гледки през четирите сезона на годината. Невероятното Лаго Маджоре и по-малкото Лаго Орта са на около 90 минути от Торино. Отдалеч езерата блестят като добре полирани скъпоценни камъни. Те са заобиколени от тучни зелени градини и дървета. Добре запазените вили, луксозните курорти и чаровните рибарски селца, които почти не са се променили през вековете, създават неповторима атмосфера.

Любителите на излетите, планинското катерене, каяка, гребането, екстремното колоездене, параглайдинга и ездата ще останат доволни от това, което предлага природата в Пиемонт. Пет от десетте най-добри голф игрища в Италия също се намират там. Алпийските долини близо до Торино - Ланцо, Суза, Кизоне, Германаска и Пеличе, са идеални за дълги преходи, които ще отведат туристите до Гран Парадизо - най-стария национален парк в Италия.


Пиемонт е пресечна точка на много критични моменти от историята на Западната цивилизация. Туристите могат да се запознаят с фактите във музеите, които са прозорец към миналото. Най-добре е, преди да се тръгне на обиколка, да се направи някакъв примерен маршрут. За целта ви предлагаме някои отправни точки, за които можете да научите на съответните интернет адреси. А за целия регион пълна информаця ще намерите на www.PiemonteFeel.It.

Египетски музей - www.museoegizio.org

Кралският дворец на Венария - www.reggivenariare-ale.it/

Музей на съвременното изкуство в замъка Риволи - www.castellodirivoli.it

Музей на киното - www.museonazionale-delcinema.it
Пътят до Пиемонт

Регионът Пиемонт се обслужва от две летища - международното летище на Торино в Казеле и летище Малпенса в Милано. Първото е едно от най-модерните и функционални летища в Европа, разположено на 26 км от центъра на Торино. Достъпът до него е лесен, липсват традиционните за Италия задръствания. Капацитетът му е 3 млн. пътници годишно. 17 авиолинии оперират по 25 дестинации, 15 от които са международни. Междуконтиненталните връзки се осъществяват от летище Малпенса. Шест аутобана свързват Торино с големи европейски градове. До Милано се пътува само час, до Генуа - 90 минути, Ница и Женева са на два часа и половина, Лион на три часа, а Цюрих на четири. Лесен достъп до цяла Италия има и от петте жп гари, две от които са международни. С високоскоростен влак разстоянието от Торино до Париж се взима за малко повече от 5 часа.


Съставители:

Инж. Румен Петков, н.с. инж. Гергана Спиридонова

Гена Дочева Николинка Димитрова

Владимир Петков



За връзка :тел. 064 83 58 52, GSM 0888 033 046
Каталог: attachments -> article
article -> Решение за отказ за заплащане на правна помощ служебно или по предложение на адвокатския съвет
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица март 2016 година
article -> Национален календарен план за 2014 година I. Национални инициативи
article -> Национален календарен план за 2015 година I. Национални инициативи
article -> Списък на възстановените заглавия към 31. 07. 2012
article -> Секции за гласуване на избиратели с увредено зрение или със затруднения в придвижването
article -> 1 април /неделя/, 10. 00 часа, център село Поликраище
article -> Отчет за изпълнение бюджета на община Годеч за 2012 година
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица февруари 2016 година


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница