Еко био тех” оод нетехническо резюме на д о к л а д



страница1/8
Дата22.12.2018
Размер352.5 Kb.
#108751
  1   2   3   4   5   6   7   8

“Екобиотех” ООД

ЕКО БИО ТЕХ” ООД




НЕТЕХНИЧЕСКО РЕЗЮМЕ
на

Д О К Л А Д
ЗА ОЦЕНКА НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО ВЪРХУ ОКОЛНАТА СРЕДА НА ИНВЕСТИЦИОННО ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА ИЗГРАЖДАНЕ НА ДЕПО ЗА ОБЕЗВРЕЖДАНЕ НА БИТОВИ ОТПАДЪЦИ В ИМОТ №045017А В МЕСТНОСТТА “МЕЧКОБИЕВО” ОБЩИНА МАЛКО ТЪРНОВО, БУРГАСКА ОБЛАСТ

СОФИЯ


2008 г

УВОД
Докладът за ОВОС на инвестиционно намерение на Община Малко Търново за изграждане на депо за обезвреждане на битови отпадъци се разработва във връзка с изискванията на Закона за опазване на околната среда (чл.81, ал.1, т.2, Приложение №1 към чл.81, ал.1, т.2 – т.26, “Депа за неопасни отпадъци приемащи над 10 тона отпадъци на денонощие или с общ капацитет над 25000 тона, с изключение на депа за инертни отпадъци” –ЗООС ДВ бр.91/2002г.) и Наредба за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (ДВ бр.25/2003г., изм. ДВ бр.3/2006г.), както и всички останали нормативни актове, имащи отношение към опазването на околната среда. Той е съобразен с най–новите тенденции и методики използвани при оценка на въздействието върху околната среда на инвестиционни предложения за строителство, дейности и технологии, с препоръките и изследванията на български и международни екипи, оценяващи въздействието върху околната среда на инвестиционни намерения.

Докладът за ОВОС се изготвя на базата на Договор РД-ОП-12/30.04.2008 между “ЕКО БИО ТЕХ” ООД, гр.София и Община Малко Търново.

Настоящият Доклад за ОВОС на инвестиционно намерение на Община Малко Търново за изграждане на депо за обезвреждане на битови отпадъци е разработен от колектив експерти, компетентни да извършват оценка на въздействието върху околната среда. Авторският колектив, изготвил доклада за ОВОС е съставен от независими експерти със съответната професионална квалификация , които не са участвали в инвестирането, проектирането и строителството на обекта и нямат икономически интереси от експлоатацията му.


1.ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ
    1. НАИМЕНОВАНИЕ НА ИНВЕСТИЦИОННОТО НАМЕРЕНИЕ

ИЗГРАЖДАНЕ НА ДЕПО ЗА ОБЕЗВРЕЖДАНЕ НА ТВЪРДИ БИТОВИТЕ ОТПАДЪЦИ ОТ ОБЩИНА МАЛКО ТЪРНОВО”


    1. АДРЕС НА ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ





  • Община Малко Търново

Иван Иванов – кмет

гр. Малко Търново

ул. „Малкотърновска комуна” № 3

ЕИН (БУЛСТАТ): 000057086



  • Лице за контакти:

Антония Дякова

тел.: 05952 2027


1.3.Информационно осигуряване

Докладът за ОВОС на Инвестиционното намерение на община Малко Търново за “Изграждане на депо за обезвреждане на битови отпадъци” е изготвен чрез анализ на наличната документация, материали и сведения, предоставени от Инвеститора на обекта.

Колективът от експерти е запознат на място с площадките, които са предложени за реализиране на проекта.

Разгледани са следните разработки и документи:



  • Задание за обхват на ОВОС за Инвестиционното намерение за "Изграждане на депо за обезвреждане на битови отпадъци” на община Малко Търново;

  • Доклад за Инженерно-геоложкото и хидрогеоложкото проучване на 2 броя площадки за проектиране и изграждане на депо за обезвреждане на битови отпадъци на община Малко Търново от Консорциум “ГЕОКОМПЛЕКС “ООД, София, юни 2005 г.;

  • Програма за управление на отпадъците на община Малко Търново , 2003-2008 г.;

  • Общинска програма за опазване на околната среда, 2005 – 2013 г.;

  • ПУП възложен от МБС АД, София и разработена от ПЕПИНА СГА” ЕООД, юли 2006 г.;

  • Други материали, свързани с разработването на доклада по ОВОС.





2. АНОТАЦИЯ НА ИНВЕСТИЦИОННОТО НАМЕРЕНИЕ

2.1. Основни характеристики на процеса за обезвреждане на твърди битови отпадъци чрез депониране


Образуването на отпадъци съпътства всички дейности в бита, индустрията, търговската дейност, предлагането на услуги и т.н. Задълженията на причинителите на отпадъци са регламентирани със Закона за управление на отпадъците (ЗУО) и издадените подзаконови нормативни актове.

Съгласно Закона за опазване на околната среда (ЗООС) е необходимо да се осъществява екологосъобразно управление на дейностите по събиране, съхранение и третиране на отпадъците. Управлението се осъществява с цел да се предотврати, намали или ограничи вредното въздействие на отпадъците върху човешкото здраве и околната среда. Поради това отпадъците се събират организирано и се подлагат на контролирано обезвреждане или се подлагат при възможност на повторна употреба, рециклиране или за получаване на енергия. Контролираното обезвреждане на отпадъците може да стане чрез депонирането им на санитарни депа, чрез термично третиране (изгаряне, пиролиза и др.), чрез компостиране, чрез съхранение в специално проектирани и изградени подходящи складови помещения и т.н. Методът, който се избира за обезвреждане, зависи от вида на отпадъците (битови, производствени, строителни, опасни), тяхното състояние (твърдо, течно, газообразно), състоянието на притежателя на отпадъците (финансово, собственост на предприятието или дейността, при която се генерират отпадъците) и т.н.

Един от най–разпространените начини за третиране и обезвреждане на твърдите битови отпадъци е складирането им на определени за това места (санитарни депа) по начин, който да е приемлив за околната среда и да не създава допълнителни проблеми със замърсяването на въздуха, почвата, повърхностните и подземни води. Това се постига с така наречените санитарни депа, в които всички отделящи се замърсители на околната среда в прахообразно, газообразно и течно състояние се улавят и обезвреждат, така че да не се замърсява околната среда и влиянието върху отделните й компоненти да бъде “незначително”.

На депото, което се разглежда в настоящия доклад за ОВОС, ще се депонират основно битови отпадъци от населените места на община Малко Търново. Предвижда се да има и една клетка за строителни отпадъци от бита.

Няма да се депонират болнични и токсични отпадъци заедно с твърдите битови отпадъци.

За изграждането на депо за обезвреждане на ТБО от селищата в района на Община Малко Търново са извършени комплексни геоложки, геофизични, инженерно-геоложки и хидрогеоложки изследвания от Консорциум “ГЕОКОМПЛЕКС” ООД София, в резултат на които е определена площадката в местността Мечкобиево. Отпадъците ще се насипват във всяка работна клетка последователно на работни участъци и слоеве. Всяка от клетките ще бъде оконтурена с оградна дига, а между клетките се предвиждат и вътрешни (разделителни диги). Окончателният брой на клетките и тяхното разположение на генералния план на депото ще се определят при разработването на проекта за депото и след прецизиране на възможните генерирани обеми ТБО от населението. Депонирането на отпадъците започва след приключване на строителните работи по подготовка на дъното на депото, т.е. след завършване на долните изолационни слоеве в работната клетка

Изготвеното инвестиционно предложение е въз основа на определена технология за експлоатация на депото, като са спазени изискванията на Наредба №8 от 24 август 2004г. за условията и изискванията за изграждане и експлоатация на депа и на други съоръжения и инсталации за оползотворяване и обезвреждане на отпадъци (ДВ бр.83/2004гИзбраната технология от проектанта за уплътняване чрез компактор, ще доведе до намаляване на първоначалния обем на отпадъците с 4:1.

В настоящия Доклад за ОВОС са прогнозирани количествата генерирани твърди битови отпадъци до 2025 г. за община Малко Търново. Разчетите са за депониране от началато на 2009 г за период от над 25 години. Общият обем на отпадъците и изолационния материал при запазване на годишните количества е 62 700 м3.




    1. Каталог: ovos


      Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница