European union kingdom of spain phare twinning project bg-04-ib-jh-04 Improvement of the Magistrates’ Legal Status and Strengthening the Capacity of the Supreme Judicial Council 9, Saborna Str 1000 sofia (Bulgaria)



Дата29.03.2017
Размер160.19 Kb.
#18058



REPUBLIC OF BULGARIA EUROPEAN UNION KINGDOM OF SPAIN




PHARE TWINNING PROJECT BG-04-IB-JH-04

Improvement of the Magistrates’ Legal Status and Strengthening the Capacity of the Supreme Judicial Council



SUPREME JUDICIAL COUNCIL 9, Saborna Str 1000 SOFIA (Bulgaria) : +359 2 930 4990 /Fax: + 359 2 981 5851




Вътрешен правилник за работа на Висшия съдебен съвет (ВСС), публикуван на 23 юни 2004 г.

ПРЕДВАРИТЕЛНА БЕЛЕЖКА:


Настоящият документ е предложение за включване на допълнителни разпоредби в Правилника за работа на ВСС, отговарящи на необходимостта от създаване към ВСС на отдел „Оценяване и надзор” (Evaluation and Supervision Department). Осъществяването на това предложение на практика е свързано с внасянето на промени в Закона за съдебната власт, с които да се позволи назначаването на съдии, прокурори и следователи на длъжности във ВСС. За целта са абсолютно наложителни някои незначителни промени в ЗСВ. Същите се състоят в следното:


  1. Възможност да се определят магистрати, които да се зачислят към ВСС, за да се позволи на съдии, прокурори и следователи да работят в новия отдел за "Оценяване и надзор" (със същия статут като постоянните преподаватели в НИП) като специалисти в централната администрация на Висшия съдебен съвет.




  1. За времето, през което магистратите работят във ВСС:




    1. Те да получават възнаграждение, равно на получаваното в съда, в който са работили по-рано;

    2. Прослуженото време да се счита за юридически стаж в съдебната система;

    3. Те да имат правото да се завърнат в съдилищата си при изтичане срока на назначението им към съвета.




  1. Право на атестираните магистрати да обжалват решенията на ВСС във връзка с атестирането.



Особено важно е да се изтъкне, че в Мониторинговия доклад от 16 май 2006 – ясно е изразена необходимостта от създаване на отдел за "Оценяване и надзор" в рамките на ВСС, който да гарантира единен механизъм за оценяване, а не наличието на множество такива механизми на окръжно или районно равнище ("... Все още не е налице единен механизъм с ясно определени критерии за оценяване качеството на работа на магистратите. Висшият съдебен съвет няма специализиран отдел, натоварен с тази задача. Корупцията в съдебната система остава сериозно предизвикателство...").
Настоящият документ съдържа окончателните предложения във връзка с изпълнението на целите на проекта, в които са включени редица подобрени и адаптирани текстове - резултат от ползотворните работни срещи, проведени между испанските експерти и българската страна, в рамките на предвидените дейности (workshops).
В документа се предлага и процедура за образуване на дисциплинарно производство срещу служители на ВСС.

Раздел -----

Отдел „Оценяване и надзор”

(ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА ДОПЪЛНЕНИЕ КЪМ ПРАВИЛНИКА ЗА РАБОТА НА ВСС)



Член a) (при спазване на съответната номерация)
1.- Отдел „Оценяване и надзор” е технически орган, който подпомага Висшия съдебен съвет при осъществяване на правомощията му, възложени от Конституцията и Закона за съдебната власт, и се намира на пряко подчинение на главния секретар на Съвета.
2. Отделът осъществява своята дейност в съответствие с принципите на прозрачност, обективност и пълно подчиняване на закона и подзаконовите нормативни актове, като прилага процедурите, приети от Висшия съдебен съвет.
3.- Отделът се състои от съдии, прокурори и следователи, както и помощен административен персонал.
4.- Отделът се състои от три сектора: Съдии, Прокурори и Следователи.

Член b) (при спазване на съответната номерация)
1.- Ръководството на отдела се осъществява от магистрат, който има най-малко 12 години юридически стаж.
2.- Специалистите в отдела се подбират сред съдии, прокурори и следователи, които притежават необходимия за правилното изпълнение на задачите опит и най-малко 12 години юридически стаж.
3.- Съдиите, прокурорите и следователите в отдела се назначават от пленарния състав на Висшия съдебен съвет по предложение на комисия „Съдебна администрация” след провеждане на публичен конкурс сред кандидатите, които отговарят на условията за участие в него.
4.- Броят на съдиите, прокурорите и следователите във всеки сектор на отдела се определя от пленарния състав на Висшия съдебен съвет съгласно Единния класификатор на длъжностите в администрацията на съдебните органи, приет от Висшия съдебен съвет.
При изпълнение на своите функции съдиите, прокурорите и следователите предприемат действия единствено по отношение на органи на съдебната власт от еднаква или по-ниска степен от тази на органа на съдебната власт, в който са заемали длъжност до назначаването си във Висшия съдебен съвет.

Член c) (при спазване на съответната номерация)
В областта на атестирането отделът внася становища в комисията за предложения и атестиране при назначаването, повишаването, преместването и освобождаването на съдии, прокурори и следователи съгласно процедурите за атестиране, приети от пленарния състав на Висшия съдебен съвет.

Член d) (при спазване на съответната номерация)
В областта на надзора отделът:


  • Внася становища в комисията за предложения и атестиране относно точното изпълнение на задълженията от страна на съдии, прокурори и следователи, независимо от правомощията на Министъра на правосъдието да извършва проверки чрез Инспектората;

  • Разглежда жалби и оплаквания;

  • Внася становище в комисията за предложения и атестиране в случаите, когато тя трябва да се произнесе по въпроси, свързани с щатното разписание в органите на съдебната власт;

  • Внася становище в комисията за борба с корупцията, като й предоставя всички необходими данни, информация и обстоятелства, свързани с правомощията на комисията;

  • Изпълнява всякакви други функции, които му бъдат възложени от Висшия съдебен съвет в тази област.



Член e) (при спазване на съответната номерация)
В областта на дисциплинарната отговорност отделът предоставя на Съвета всички данни, информация и обстоятелства, събрани по сигнал за евентуално нарушение, извършено от съдия, прокурор или следовател, с цел Съветът да се произнесе дали следва да бъде образувано дисциплинарно производство

ГЛАВА ШЕСТА: Администрация на ВСС


ЧАСТ ПЕТА: Служители в администрацията на ВСС
Предлага се сега действащите членове 77 до 82 от Правилника да бъдат заменени със следната редакция:

Раздел първи: Общи разпоредби
Чл. 77 (или съответния):
В осъществяване на своето правомощие за самоорганизиране и за точното изпълнение на служебните си задължения ВСС приема щатно разписание съгласно Единния класификатор на длъжностите в администрацията на органите на съдебната власт.
Чл. 78 (или съответния)
1. Главният секретар на ВСС осъществява ръководството на служителите в администрацията на ВСС и осигурява нормални и ефективни условия на труд.
2. Във връзка с предвиденото в предходната алинея при отсъствие на главния секретар дейността се изпълнява от заместник-главния секретар на ВСС.
3. Главният секретар на ВСС и заместник-главният секретар на ВСС отговарят за своята дейност пред комисия „Съдебна администрация” и пред пленума на ВСС съобразно компетенциите на двата органа.
Чл. 79 (или съответния)
1. Служителите в администрацията на ВСС изпълняват задълженията си съгласно реда и условията в Закона за съдебната власт и настоящия правилник, като за всички неуредени случаи се прилагат разпоредбите на Кодекса на труда.
2. Когато точното изпълнение на функциите, възложени на отделните дирекции и отдели го налага, на длъжности във ВСС могат да бъдат назначавани съдии, прокурори и следователи, по реда и условията, посочени в Закона за съдебната власт


Раздел втори: Назначаване на длъжност в администрацията на ВСС




Глава I.- Общи разпоредби



Чл. 80 (или съответния)
Служителите в администрацията на ВСС се назначават след провеждане на конкурс (освен в случаите на преназначаване) по реда и условията, предвидени в Закона за съдебната власт и независимо от повишаването на служителите след проведена атестация.
Във всички случаи назначаването се извършва при спазване на принципите за равенство, квалификация, професионален опит, правоспособност и публичност.

Глава II.- Постъпване на работа в администрацията на ВСС
Чл. 81 (или съответния)
Подпомагана от дирекция „Правна”, комисия „Съдебна администрация” изготвя условията за провеждане на конкурса, скалата за оценка на качествата при подбор на служителите, като определя критериите за действие, на които трябва да се подчинява процесът на подбор.
Чл. 82 (или съответния)
1.-След приключване на процеса на подбор по предложение на комисия „Съдебна администрация” кандидатите се назначават за служители в администрацията на ВСС по реда и условията на чл. 66.2 от настоящия правилник.
2.-Комисия „Съдебна администрация” изготвя предложение за назначаване след като вземе становището на дирекция „Правна” в случаите, когато служителите нямат статут на магистрати, а също и на отдел „Оценяване и надзор”, когато имат такъв.
3.- Назначаването на отделни длъжности се извършва съобразно желанието на служителите по реда на тяхното класиране в процеса на подбор.

Глава III: Атестиране и повишаване



Чл. 83 (или съответния)
Независимо от атестирането на служителите, назначени през текущата година, до края на месец януари всички служители на ВСС се атестират за всяка прослужена година, с цел да се стимулира професионалната им квалификация и да се установи:

- нивото на професионалната им квалификация във връзка с изискванията към заеманата от тях длъжност;

- умението им за работа в екип;

- справедливото трудово възнаграждение;



- въвеждането на прозрачна процедура за професионално развитие.
Чл. 84 (или съответния)
Атестирането на служителите на ВСС се извършва от:


  • Комисия „Съдебна администрация” по предложение на главния секретар - за всички служители, които нямат статут на магистрати;

  • Пленума на ВСС по предложение на отдел „Оценяване и надзор” - за служители, които имат статут на магистрати;

  • Пленума на ВСС по предложение на комисия „Съдебна администрация” – за главния секретар и заместник-главния секретар на ВСС.


Чл. 85 (или съответния)
Критериите и методите за атестиране на служителите на ВСС са определените в Правилника за съдебната администрация в районните, окръжните, военните и апелативните съдилища, като същият се прилага във всички неуредени в настоящия правилник случаи независимо от специалните условия, които ВСС може да определи по предложение на комисия „Съдебна администрация” след като вземе становището на дирекция „Правна”, предвид специфичните особености на отделните длъжности във ВСС.
В 15-дневен срок преди началото на атестирането комисия „Съдебна администрация” уведомява съответния служител за предмета, критериите и методите, които трябва да бъдат следвани при неговото атестиране.
Чл. 86 (или съответния)
Решението за повишаване на служител след извършена атестация се взема от ВСС в съответствие с Единния класификатор на длъжностите за съдебни служители в администрацията на органите на съдебната власт по предложение на комисия „Съдебна администрация” след предварително становище на дирекция „Правна” в случаите, когато служителите нямат статут на магистрати, или на отдел „Оценяване и надзор”, когато имат такъв.

Раздел трети: Правен статут на служителите в администрацията на ВСС: права и задължения
Чл. 87 (или съответния)
1. Служителите на ВСС са длъжни да изпълняват задълженията си безпристрастно и обективно, да пазят тайна по отношение на сведенията, които са им станали известни при осъществяване на техните служебни задължения, и да се въздържат от всякакво поведение, което може да накърни престижа на съдебната власт.
2.- При служебна необходимост служителите са длъжни да изпълняват допълнителни задачи до 45 дни в годината, а когато се налага – и да изпълняват служебните си задължения извън установеното работно време.
Чл. 88 (или съответния)
Служителите на ВСС получават възнаграждение, определено съгласно законите и длъжностното разписание, прието от ВСС по силата на Закона за съдебната власт.
Чл. 89 (или съответния)
В случаите, които не са уредени в настоящия Правилник, служителите на ВСС се ползват с правата и задълженията, определени в Глава 15 на Закона за съдебната власт, както и в Правилника за съдебната администрация в районните, окръжните, военните и апелативните съдилища, като в неуредените случаи се прилага и Кодексът на труда.


Раздел четвърти: Дисциплинарна отговорност



Чл. 90 (или съответния)
Служителите на ВСС носят дисциплинарна отговорност в случаите и съобразно обстоятелствата, определени в Кодекса на труда, при налагане описаните в него наказания за съответните нарушения.
Не може да се налага дисциплинарна отговорност за действия, извършени след изгубване статута на служител на ВСС.
Чл. 91 (или съответния)
Дисциплинарната отговорност на служителите на ВСС се осъществява независимо от наказателната отговорност, която те могат да носят и ще им бъде потърсена по определения в закона ред.
Чл. 92 (или съответния)

На служителите на ВСС може да бъде налагано наказание единствено в рамките на образувано за целта производство при спазване на процедурите, уредени в настоящия правилник.



Чл. 93 (или съответния)

1. Дисциплинарната отговорност се погасява с изтърпяване на наказанието, при смърт или при покриване с давност на нарушението или наказанието.

2. Ако в хода на дисциплинарното производство привлеченото към дисциплинарна отговорност лице загуби статута си на служител на ВСС, се издава решение, в което дисциплинарното производство се обявява мотивирано за прекратено, независимо от наказателната отговорност, която може да бъде потърсена, а преписката се отнася в архив, освен ако заинтересуваната страна не настоява производството да продължи. В същото време се отменят всички временни мерки, предприети спрямо привлечения към дисциплинарна отговорност служител.

Чл. 94 (или съответния)
Във всеки момент на производството, когато докладчикът прецени, че предполагаемото нарушение може да съставлява престъпление, той уведомява комисия „Съдебна администрация” с цел тя да сезира компетентния съдебен орган. Това не е пречка за продължаването, когато е необходимо, на хода на дисциплинарното производство до неговото решаване и евентуалното налагане на наказание.
Чл. 95 (или съответния)
1. Производството се образува винаги по служебен ред с решение на комисия „Съдебна администрация”, по собствена инициатива или по указание на пленарния състав при аргументирано искане на служители на ВСС или по жалба, като за целта комисия „Съдебна администрация” взема предварителното становище на главния секретар на ВСС, както и на отдел „Оценяване и надзор” в случаите, когато засегнатото лице е съдия, прокурор или следовател, назначен на длъжност във ВСС.

2. В решението за образуване на производство се определя докладчик, който трябва да е служител на ВСС, с ранг или степен, равни или по-високи от тези на привлеченото към дисциплинарна отговорност лице.

3. За образуването на производство и определянето на докладчик се уведомяват привлечения към дисциплинарна отговорност служител и докладчика.

4. Производството за налагане на дисциплинарно наказание се движи по служебен ред на всички свои етапи.



Член 96 (или съответния)

След започване на процедурата комисия „Съдебна администрация” може да наложи по своя преценка необходимите временни мерки, за да осигури резултатност на решението, което може да бъде взето, и също така като превантивна мярка временното да отстрани от длъжност служители, срещу които се води наказателно производство пред съд, независимо от причината за неговото образуване, ако такава мярка не е била взета от компетентния съдебен орган.


Член 97 (или съответния)
1. Докладчикът разпорежда провеждането на всички необходими действия за установяване и доказване на обстоятелствата и в частност представяне на всички доказателства, които могат да доведат до тяхното изясняване и до установяване на деянията, подлежащи на наказание.

2. Докладчикът взема обяснения от привлеченото към дисциплинарна отговорност лице и преценява всички процесуални действия, произтичащи от сигнала или жалбата, по които е образувано производството, и от възраженията, представени от лицето.

3. Всички дирекции и отдели на ВСС са длъжни да предоставят на докладчика необходимите сведения и информация, както и човешките и материалните ресурси, от които се нуждае, за осъществяване на своите действия.

Член 98 (или съответния)

1. С оглед на проведените действия и не по-късно от 14 дни след уведомяването му за образуване на производство, докладчикът изготвя обвинение като излага приписваните деяния и посочва предполагаемото нарушение, както и наказанията, които могат да бъдат наложени. Когато има основателни причини, докладчикът може да поиска от комисия „Съдебна администрация” удължаване на споменатия по-горе срок.

При изготвяне на обвинението докладчикът предлага, с оглед на резултата от проведените действия, запазване или отмяна на мярката временно отстраняване от длъжност, в случай че такава е била взета.
Член 99 (или съответния)

Привлеченото към дисциплинарна отговорност лице се уведомява за деянията, в които е обвинено, като му се предоставя 14-дневен срок за отговор и представяне на възражения, които счита за целесъобразно да приведе в своя защита, и на всички необходими за целта документи. На този етап то трябва да поиска, в случай че намери за целесъобразно, представяне на доказателства в негова защита. Обвиненият има право на адвокатска защита.



Член 100 (или съответния)
1. След отговора по обвиненията или след изтичането на определения срок без това да бъде направено, докладчикът може да вземе решение за представяне на считаните от него за необходими, както и на всякакви други доказателства, които намери за уместни. Срокът за представяне на доказателства е 14 дни.

2. Докладчикът може да откаже приемането и представянето на доказателства за проверка на обстоятелства, които не счита за необходими, като е длъжен да мотивира своя отказ. Това решение не подлежи на обжалване от привлеченото към дисциплинарна отговорност лице.


Член 101 (или съответния)
Служителят се уведомява за мястото, датата и часа на представяне на доказателствата, като в преписката се отразява получаването на съобщението.

Член 102 (или съответния)

1. След представяне на доказателствата докладчикът изпраща преписката на компетентния орган за внасяне на предложение за наказание, като излага точно обстоятелствата и мотивира при необходимост отказа за представяне на доказателствата, поискани от обвинения служител.

2. В 7-дневен срок след получаване на преписката компетентният да направи предложение за наказване орган извършва правна оценка на фактите с цел да определи предполагаемото нарушение, като посочва отговорността на служителя и наказанието, което трябва да бъде наложено.
Член 103 (или съответния)
1. Предложението за решение се съобщава на заинтересуваното лице, за да може в 7-дневен срок да повдигне необходимите възражения в своя защита.

2. След изслушване на привлечения към дисциплинарна отговорност служител или след изтичане на срока за представяне на възражения, без това да бъде направено, цялата преписка незабавно се изпраща на компетентния орган за вземане на съответното решение или за даване нареждане на докладчика да проведе необходимите допълнителни процесуални действия.



Член 104 (или съответния)

1. Решението, с което се слага край на дисциплинарното производство, трябва да бъде взето в 7-дневен срок и да дава решение на всички повдигнати в преписката въпроси.

2. Решението трябва да бъде мотивирано и в него да не се допускат факти, които се различават от повдигнатите в обвинението и предложението за налагане на наказание, независимо от различната им правна оценка.
Член 105 (или съответния)

Компетентни органи за осъществяване за налагане на наказание са:

- Пленарният състав на ВСС по предложение на комисия „Съдебна администрация”, когато привлеченото към дисциплинарна отговорност лице е главният секретар на ВСС.

- Пленарният състав на ВСС по предложение на отдел „Оценяване и надзор”, когато привлеченото към дисциплинарна отговорност лице е магистрат, назначен на длъжност във ВСС.

- Комисия „Съдебна администрация” по предложение на главния секретар на ВСС - в останалите случаи.
Член 106 (или съответния)
1. В решението, с което се слага край на дисциплинарното производство, се определя точно нарушението, което се счита за извършено, като се посочват разпоредбите, в които е предвиден вида нарушение, отговорния за нарушението служител и налаганото наказание, и изрично се упоменават временните мерки, взети в хода на производството.
2. Ако съгласно решението не е допуснато дисциплинарно нарушение, се дават указания относно взетите временни мерки.

3. Решението се съобщава на привлечения към дисциплинарна отговорност служител, като се посочват възможните форми на обжалване, органа, пред който може да се обжалва и сроковете за това.


Дисциплинарните наказания, наложени от пленарния състав на ВСС, се обжалват пред Върховния административен съд.
Наказанията, наложени от комисия „Съдебна администрация”, се обжалват пред пленума на ВСС.
4. Ако производството е образувано по жалба, решението се съобщава на жалбоподателя.
Член 107 ( или съответния)
Дисциплинарните наказания се изпълняват съгласно решението, с което се налагат, и в срок, не по-дълъг от 14 дни, освен случаите, в които по основателни причини в решението е определен различен от споменатия срок.



COMPONENT 6: STRENGTHENING THE SUPREME JUDICIAL COUNCIL OF BULGARIA

FINAL EXPERT DRAFT (25 MAY 2006)




Каталог: spain
spain -> Закон за Гражданско съдопроизводство No 1 от 7 януари 2000. Раздел III. Относно производството по мониторинг и плащанията глава I. Относно производството по мониторинг чл. 812. Случаи на производство по мониторинг
spain -> Draft 29-03-2007 to Council of Ministers
spain -> European union kingdom of spain phare twinning project bg-04-ib-jh-04 Improvement of the Magistrates’ Legal Status and Strengthening the Capacity of the Supreme Judicial Council 9, Saborna Str 1000 sofia (Bulgaria)
spain -> European union kingdom of spain phare twinning project bg-04-ib-jh-04 Improvement of the Magistrates’ Legal Status and Strengthening the Capacity of the Supreme Judicial Council 9, Saborna Str 1000 sofia (Bulgaria)
spain -> Republic of bulgaria european union
spain -> European union kingdom of spain phare twinning project bg-04-ib-jh-04 Improvement of the Magistrates’ Legal Status and Strengthening the Capacity of the Supreme Judicial Council 9, Saborna Str 1000 sofia (Bulgaria)
spain -> European union kingdom of spain phare twinning project bg-04-ib-jh-04 Improvement of the Magistrates’ Legal Status and Strengthening the Capacity of the Supreme Judicial Council 9, Saborna Str 1000 sofia (Bulgaria)
spain -> European union kingdom of spain phare twinning project bg-04-ib-jh-04 Improvement of the Magistrates’ Legal Status and Strengthening the Capacity of the Supreme Judicial Council 9, Saborna Str 1000 sofia (Bulgaria)


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница