Европейски съюз създаване и обща характеристика



Дата11.01.2018
Размер117.91 Kb.
#44225
Р Е Ф Е Р А Т

по дисциплина: Европейски структури и институции


ТЕМА: Европейски съюз – създаване и обща характеристика.

Изготвил:

Специалност: Финанси и банки

Фак. №


Дата: 2010г Проверил:

Гр. Ст. Загора



Европейски съюз- същност:
Европейският съюз представлява една уникална по своята същност наднационална форма на държавно управление, обединяваща 27 европейски държави, създадена с договора за Европейски съюз1, подписан в Маастрихт на 7 февруари 1992 г. Той постановява със своите разпоредби, че Съюзът се основава на Европейските общности, които биват допълнени от други форми на сътрудничество между страните – членки. С Договора от Маастрихт се поставят няколко основни насоки на развитие на Европейския съюз, наричани още „стълбове” , а именно – обща политика в областта на външните отношения и сигурността, сътрудничество в областта на правосъдието и вътрешните работи, както и единен пазар, ръководен от съществуващите и по-рано общности – Европейска общност за въглища и стомана (ЕОВС), Европейска общност за атомна енергия и Европейска икономическа общност. Първият стълб е "интеграционен", той е основен в изграждането на Съюза. Вторият и третият стълб са подчинени на принципа на международното сътрудничество, а не на принципа на интеграция. Впоследствие Договорът от Маастрихт е променен с влезлия в сила на 01.05.1999г. Амстердамски договор, като последната ревизия става факт през 2001г. с Договора от Ница. В правен аспект Европейският съюз представлява наднационална юридическа конструкция, притежаваща автономна наднационална правна система, постигната в резултат на трансфера на законодателен суверенитет от държавите членуващи в Съюза. Както всяка една държава, така и Европейският съюз притежава своя собствена правна система, коята най – общо може да се квалифицира като съвкупност от правни норми с определени източници и органи, приемани по конкретно определени процедури, със собствен правоприлагащ и правораздавателен механизъм и не на последно място – еднообразно тълкуване. Като типична черта на процеса на вземане на решения в ЕС е необходимо да се посочи тясното взаимодействие между националното и общностното равнище, което бива реализирано посредством въвличането в процеса на множество комитети, комисии и работни групи, осъществяващи различни функции в рамките на различните му стадии.

Предпоставки за развитие на европейската икономическа интеграция:

Развитието на интеграционните процеси в Европа се основава на европейската идея и търсенето на форми за очертаване на идентичността и единството на държавите от континента. Идеята за обединена Европа възниква през ХІХ век и се свързва с преодоляването на националистическите противоречия между отделните държави. Важно място в това отношение заема виждането за културната единичност на Европа с останалия свят, която да бъде фактор за икономическото и политическото обединение на държавите. В тази насока  разрастването на европейското движение между двете войни се свързва с търсенето на общ подход при решаването на краткосрочни икономически проблеми, военностратегически сътрудничества и федералистки планове.

След Втората световна война идеята за обединена Европа се свързва с изграждането на международни организации, които да преодолеят наслоените различия между отделните държави и да създадат механизми за политически диалог.
Наред с това се поставя въпросът за степента на правомощия на тези организации, като се оформят две концепции за функционирането им:


  • междуправителствени организации с малък секретариат, даващи възможност за открито поставяне на въпроси от представители на правителствата;

  • национални организации с изпълнителни органи, които да подготвят решения, обсъждани от представители  на правителствата и приемани с мнозинство.

Търсенето на баланс между функционалността и над националността е фактор, който повлия в значителна степен върху формирането на първите организации на европейските държави. Основата на икономическото  и политическото изграждане на обединена Европа беше поставена посредством организационния подход , а създаваните организации могат да се групират като политически, икономически и военни.



Политически организации се изграждат в контекста на стимулирането на политическия диалог и утвърждаването на ценностите на демокрацията. Главно място сред тях заема Съветът на Европа, създаден през 1949г. Сега в него членуват 43 държави, а седалището му е в Страсбург. Неговата функция е да следи за спазването на човешките права, утвърждаването на демокрацията и развитието на европейската културна традиция. Той търси средства за борба с проявите на враждебност към чужденците и расизъм, за защита на малцинствата , околната среда и др. От началото на 90-те години Съветът на Европа приобщава страните в преход и подкрепя политическите и законодателните реформи. Конвенция за правата на човека, Социална харта, Културна конвенция, Рамкова конвенция за правата на малцинствата и др. Функционирането на Съвета на Европа се свързва и с последващото създаване на  Парламентарната асамблея.

Икономическите организации се развиват като резултат от следвоенното възстановяване на Европа и първите опити за икономическа интеграция.

Икономическата комисия на Европа (ИКЕ) е регионална организация на ООН, създадена  да обединени усилията на западните и източните държави . В ежегодно публикувани доклад се предлагат и сравнителни анализи , прогнозни виждания за тенденциите в развитието на европейската икономика.

Икономически съюз Бенелюкс е основан през 1944г. от Белгия, Нидерландия и Люксембург с цел изграждане на митнически, а в последствие и на икономически съюз. Значението на организацията се отразява главно в натрупването на опит при създаването и функционирането на тези форми на икономическа интеграция, които са използвани при изграждането на Европейската общност.

Организацията на Европейско икономическо сътрудничество (ОЕИС) е създадена през 1948г. с първоначалната идея да администрира помощта на плана „Маршал”. Впоследствие тя инициира формирането на Европейски платежен съюз - за преодоляване на валутни дефицити и създаване на кредитни облекчения. Наред с това ОЕИС се насочва към либерализация на търговията и координиране на националните политики. Като правило организацията работи според принципа на междуправителствено сътрудничество с малък секретариат, поради което се допринася за развитието на икономическата интеграция.







На 9 май в реч, вдъхновена от Жан Моне, френският министър на външните работи Робер Шуман предлага Франция и Германия и останалите европейски държави, които желаят да се присъединят, да обединят ресурсите си от въглища и стомана.
Идеята на Жан Моне е проста - той скъсва със старите грандиозни представи за изграждане на обединена Европа изведнъж, по пътя на създаване на федерация. Жан Моне чертае друг път пред европейското обединение - то ще е еволютивно, ще започне от една сравнително малка, но твърде важна и с голямо психологическо значение област - въгледобива и металургията, и ако е успешно, ще се разширява постепенно.

Така на 18 април 1951 г. в Париж Франция, Германия, Италия и трите държави от Бенелюкс - Нидерландия, Люксембург и Белгия подписват Договор за създаване на Европейска общност за въглища и стомана (ЕОВС).

През юни 1955 г. външните министри на шестте държави-членки се събират на конференция в италианския град Месина. Съставена е експертна група, която е оглавена от белгийския министър-председател Пол Анри Спаак. На 21 април следващата година той представя два плана - за изграждане на организация за развитие и контрол на използването на атомната енергия за мирни цели и за създаване на общ пазар.

На 25 март 1957 г. в Рим са подписани два договора - Договор за създаване на Европейска икономическа общност (ЕИО) и Договор за създаване на Европейска общност за атомна енергия (Евратом). Договорите влизат в сила на 1 януари 1958 г.
В Европа действат вече три формално отделени общности, които обаче имат сходни органи на управление (Съвет, Комисия, Асамблея, Съд) и обща идейна насоченост. На 8 април 1965 г. шестте страни-членки на Общностите подписват Договор за сливане на Съветите на министрите на трите Общности, както и на Върховния орган на ЕОВС и Комисиите на другите - Евратом и ЕИО в единна Комисия на Европейските общности.

Още с подписването на Римските договори се приема протокол, според който Общата асамблея на ЕОВС поема функциите на Асамблея на всички общности (и през 1986 г. с Единния eвропейски акт е преименувана на Европейски парламент). По силата на същия протокол, Съдът на ЕОВС е натоварен с функциите на единен Съд на eвропейските общности.


Договорът влиза в сила едва две години по-късно, тъй като Франция парализира процедурата по вземане на решения в ЕО, водейки "политика на празния стол" с желанието да защити принципите на държавния суверенитет. Постигнатият "люксембургски компромис", с който е намерен изход от създалата се криза, дава възможност на всяка страна-членка да се позове на "много важни национални интереси" и да поиска вземане на решение не с квалифицирано мнозинство, а с единодушие, т.е. позволява се на всяка държава да наложи вето срещу решение на Общностите.

Първото разширяване на ЕО е през януари 1972 г., когато три държави - Дания, Ирландия и Обединеното кралство подписват договор за членство, който влиза в сила от 1 януари следващата година.
Второто разширяване става с влизането на Гърция като десетата държава, присъединила се към Общностите, след като на 1 януари 1981 г. влиза в сила договорът й за членство, подписан на 29 май 1979 г.
Пет години по-късно Общностите вече имат дванайсет държави-членки, което представлява третото разширяване, с влизането в сила на 1 януари 1986 г. на присъединителните договори на Испания и Португалия.
През 1986 г. в Люксембург е подписан Единният европейски акт (ЕЕА), който влиза в сила на 1 юли 1987 г. и представлява първата ревизия на учредителните договори и внася изменения и допълнение в тях, засилвайки ролята на Европейския парламент в институционалната структура на Общностите.
Създаването на Европейския съюз
Под въздействието както на вътрешни, така и на външни фактори, в самото начало на 90-те години държавите-членки вземат решение за свикване на две междуправителствени конференции: за Икономически и валутен съюз (ИВС) и за Политически съюз. Конференциите завършват с подписването в холандския град Маастрихт на 7 февруари 1992 г. на Договор за Европейски съюз (ДЕС).

Договорът от Маастрихт създава нова структура - Европейски съюз, но без по този начин да замества съществуващите до момента три Европейски общности. Напротив, според определението на договора "Съюзът се основава на Европейските общности, допълнени от политиките и формите на сътрудничество, създадени с настоящия договор".
Така създаденият Съюз разкрива множество специфики и не прилича на класическите съюзи, познати на международното право. Съзнателно определението на Съюза в Договора от Маастрихт е много широко, той е "нов етап в процеса на създаване на все по-тесен съюз между народите на Европа, в който решенията се вземат възможно най-близо до гражданите". При това ЕС не е юридическо лице. Сложният текст на Договора за Европейски съюз остава до голяма степен далеч от разбирането на гражданите и ратификацията му се оказва доста тежък процес, който отлага влизането в сила на договора до 1 ноември 1993 г.

От митнически към икономически и валутен съюз

Икономическата интеграция преминава през различни фази:



  • зона за свободна търговия - премахват се всички търговски бариери между страните-членки на зоната, но се запазват собствените търговски политики по отношение на трети страни;

  • митнически съюз - на този етап страните-членки изработват и прилагат външнотърговска политика и обща митническа тарифа;

  • Единен пазар (вътрешен пазар) - на този етап митническият съюз се разширява със свободното движение на работна сила, стоки, услуги и капитали;

  • Икономически и валутен съюз - това е единен пазар с обединяване на паричната и фискалната политика.

На 1 юли 1968 г. държавите-членки на Общностите оповестиха приключването на изграждането на митническия съюз. Въведена е обща митническатарифа.

По време на Европейския съвет в Бремен (юли 1979 г.) държавните и правителствените глави на страните-членки решават да се създаде Европейска валутна система, която да влезе в сила на 13 март 1979 г. Три са основните елемента, които включва тази система:



  • Екю (ECU – European currency unit);

  • обменен курс и механизми за интервенция;

  • кредитни механизми.

През юни 1989 г. председателят на Европейската комисия Жак Делор представя на Европейския съвет в Мадрид доклад, който предвижда изграждането на Икономически и валутен съюз между държавите-членки на Общностите в три етапа:

  • първият етап започва на 1 юли 1990 г. Държавите-членки разработват програми за конвергенция, за да може между техните валути да бъдат установени фиксирани курсове;

  • вторият етап започва на 1 януари 1994 г. Това е преходен етап, по време на който се цели постигането на планираната икономическа конвергенция. Създава се Европейски валутен институт;

  • третият етап започва на 1 януари 1999 г. Създава се Европейската централна банка, която замества Европейския валутен институт и води паричната политика на ЕС. Еврото се превръща в законна валута, а банките и предприятията извършват валутните си операции в евро. От 1 януари 2002 г. се въвеждат в обръщение евробанкнотите и евромонетите. От 1 юли 2002 г. еврото става единствената официална валута в страните, които се присъединяват към т. нар "еврозона".

В началото на м. май 1998 г. Европейският съвет решава, че 11 страни отговарят на критериите за въвеждане на еврото - Австрия, Белгия, Германия, Ирландия, Италия, Испания, Люксембург, Нидерландия, Португалия, Финландия, Франция. От 1 януари 2001 г. към тях се присъединява и Гърция.

Четвъртото разширяване на Европейския съюз е през 1995 г. с присъединяването на Австрия, Финландия и Швеция през 1995 г., с което страните-членки стават 15.

Гражданите на Норвегия за втори път - след отрицателния вот на референдума през 1972 г., гласуват против присъединяването на страната си към Съюза.



Нови ревизии
На 2 октомври 1992 г. в Амстердам държавите-членки подписват нов договор, който внася поправки в учредителните договори на Европейските общности и Европейския съюз, с цел да повиши ефективността на Съюза и да даде нов импулс на интеграционните процеси. Амстердамският договор влиза в сила на 1 май 1999 г.

С оглед на бъдещото присъединяване на държавите от Източна и централна Европа и необходимата реформа в институциите на ЕС, на 26 февруари 2001 г. в Ница държавите-членки подписват нов ревизионен договор. Той влиза в сила на 1 февруари 2003 г.


Наименование

Подписан в

Дата на подписване

Дата на влизане в сила

Договор за създаване на Европейска общност за въглища и стомана

Париж

18.04.1951

23.07.1952

Договор за създаване на Европейска ик. общност

Рим

25.03.1957

01.01.1958

Договор за създаване на Европейска общност за атомна енергия

Рим

25.03.1957

01.01.1958

Договор за сливане

Брюксел

08.04.1965

13.07.1967

Единен европейски акт

Люксембург и Хага

17 и 28.02.1986

01.07.1987

Договор за ЕС

Маастирхт

07.02.1992

01.11.1993

Договор от Амстердам

Амстердам

02.10.1997

01.05.1999

Договор от Ница

Ница

26.02.2001

01.02.2003


Най-голямото разширяване в историята на Съюза
Малко след присъединяването на Австрия, Швеция и Финландия, нови дванайсет страни застанаха на прага на Европейски съюз. В средата на 90-те години молби за членство подадоха България, Чехия, Унгария, Полша, Румъния, Словакия, Естония, Литва, Латвия, Словения, Кипър и Малта.

Петото разширяване на ЕС се свързва с присъединяването от 1 май 2004 г. на десет от тези страни и на България и Румъния на 1 януари 2007 г.








ИЗПОЗВАНА ЛИТЕРАТУРА:

1. Материали на доц. д-р Н. Нанев



2. mfa.bg

3. Други интернет адреси
Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница