Глобяват шефове на болници, ако работят над лимита



Дата11.02.2018
Размер297.8 Kb.
#57925
23.01.2015




Глобяват шефове на болници, ако работят над лимита

От директорите на болниците ще бъде търсена персонална отговорност, ако надхвърлят бюджетния лимит, зададен от здравната каса. Това договориха вчера от ръководството на Българския лекарски съюз и касата на среща със здравния министър д-р Петър Москов.

Това означава, че ще има глоби за надлимитна дейност и че тя няма да се плаща, разтълкуваха болнични директори. Друго следствие от затягането на колана е, че ще бъдат въведени листи на чакащите за пациентите, които остават извън месечния бюджет.

Месечните бюджети за януари са колкото декемврийските и ще стигат до 20-о число на месеца, твърдят болнични директори.

Главната цел тази година е да не се надвиши определеният от парламента бюджет на НЗОК, обясниха оттам. Болниците щели да получат до 95% от изплатените за 2014 г. пари. Останалите 5% остават за спешни случаи.

През последните години има болници, надвишили бюджетите си с 300%, и ако продължава така. бюджетът на НЗОК ще бъде издънен, каза зам.-шефът на БЛС д-р Юлиян Йорданов.



Битият лекар в Окръжна болница с 2 шева и синини

Нападнатият в сряда лекар в реанимацията на Окръжна болница в София е с 2 шева и синини.

Това е поредният инцидент от страна на пациенти при нас, каза пред "24 часа" д-р Димитър Димитров, шеф на болницата.

Двама мъже влезли в забранената зона на централната реанимация на университетската болница към 13 ч. Когато анестезиологът д-р Димитър Николаков, шеф на отделение, им казал да напуснат, единият - българин според информация от болницата, му нанесъл няколко удара. Другият мъж бил от арабски произход с испанско гражданство.

Мъжете казали, че отиват при пациент. По-късно се разбрало, че не били роднини.

КРИБ прие още 42 компании за членове

Управителният съвет на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) е одобрил приемането на 42 компании, съобщиха вчера от организацията.

Нови членове са "Шнайдер Електрик България", "ДЗИ Животозастраховане", "Синергон холдинг", СИБАНК, Първа инвестиционна банка, държавната Българска банка за развитие, "ПИМК холдинг груп", "Градус 1", медиите "Стандарт нюз", "Елит медия", "Нетинфо", "Бранд медия". Сред новите членове са "Юлен", "Джи Пи груп", "Петко Ангелов БГ", болниците "Хигия", "Надежда", "София мед" и "Сити хоспиталс енд клиникс". В организацията влизат и "Еврофутбол", Българският футболен съюз, "Ю Ейч Уай Брейн Сторм Консулт", "Нове холдинг", "Сико транс", "Крисметал", "Национална лотария", "Интер инженеринг-10", "Декарт", "Макра-Т", "Евробет", "Моран трейд", "Кънстракшън груп", "Ню геймс", "Булгаргеомин", "Булгаргеомин уотър", "Исалд", консорциум "Титан София Център", "Нелсен-чистота", "Ташев-транс", "Титан БКС", "Титан сървис" и "Юроспийд".

Обмислят 3 степени на специализация за сестри

Системата за специализации на медсестрите ще бъде променена, като се обмисля въвеждането на 3 степени. Това съобщиха от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи.

Премахва се приемният изпит за специализация на сестрите, като новозавършилите ще бъдат назначавани на трудов договор с обучаващата институция. Обмислят се 3 квалификационни степени за сестрите -започва се от сестра-специализант, която ще работи 1 г. под наставничество, втората степен ще се взема след 5 г. стаж и сертификация, а третото е за придобилите специалност и работили още 5 г.

 



КНСБ също нарочи министър Москов

Два дни след като лидерът на ДПС Лютви Местан поиска оставката на здравния министър Петър Москов, вчера и КНСБ се закани да направи същото. Поводът за гнева на синдикалистите са готвени промени в Наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ. Те предвиждат здравноосигурените лица да получават медицинска помощ "и срещу заплащане". Цените и условията ще бъдат определяни от съответното лечебно заведение.

"Извращава се конституционният принцип за безплатна медицинска помощ на здравноосигурените лица", твърдят от КНСБ. "Нямаме политически мотиви, против готвените безумия сме. Ако една реплика не е достатъчна за оставка, този проект е повод Москов да си я подаде", каза Димитров.

Няма такъв текст, заради който КНСБ иска оставката на министъра. Единствената промяна е в определението на думата "капацитет" - човешкият и материален ресурс, необходими на лечебното заведение, заяви пред "Преса" зам.-министърът Ваньо Шарков.



Скача популярността на министър Москов

Партиите във властта продължават да се радват на стабилна подкрепа, показват разпространените вчера данни от редовното месечно изследване на "Галъп интернешънъл", проведено от 9 до 15 януари т.г. Това е обичайна картина за периоди скоро след избори, отбелязват социолозите от агенцията.

Министрите от втория кабинет на Бойко Борисов още не са достатъчно разпознаваеми и по традиция за стартов период недоверието към тях изпреварва доверието. От "Галъп" обаче подчертават "случая" с министъра на здравеопазването Петър Москов.

Едва в третия си месец като член на правителство той се радва на рязък скок в доверието - от 14% през декември до 27%. Този показател го доближава до министри със солидна политическа биография и известност като Лиляна Павлова и Томислав Дончев. (Освен това недоверието към Москов е 40% - от най-ниските стойности по отношение на министри.

Положителна е тенденцията и в рейтинга на премиера Бойко Борисов. При него, отбелязват от "Галъп", се виждат и обичайните ефекти на конформистка подкрепа.

Доверието в правителството като цяло е 28 на сто - с два пункта повече, отколкото през декември м.г. Това е най-високата стойност от момента на сформирането му в началото на ноември. Спрямо миналия месец е спаднало и недоверието към кабинета - от 58 на 56 на сто. (Преди няколко месеца недоверието към кабинетите "Орешарски" и "Близнашки" достигаше 70%.

Сходни процеси се наблюдават и спрямо парламента - положителните оценки за него са близо една пета от отговорите, а отрицателните по-отчетливо спадат в последните месеци.

"Такива показатели - коментират експертите на "Галъп" - са характерни за началото на компромисно и трудно съставените управленски формули в последните, десетина години (например тройната коалиция или кабинета "Орешарски"). Те видимо се различават от началото на мандати като тези на Иван Костов, Симеон Сакскобургготски и на Бойко Борисов през 2009 г, които имаха по-високи стартови запаси на доверие.

В края на третата година от мандата на Росен Плевнелиев одобрение за президентската институция споделят една трета от запитаните, а на обратното мнение са над 50%. Институцията остава на стабилни нива на популярност, макар и сравнително ниски в исторически план.

Що се отнася до опозиционните партии, има леко увеличение на одобряващите БСП - с 1,7 пункта (виж диаграмата).

Ако трябва обаче да търсим "събитие" в януарските изборни нагласи, то е "изчезването" на "България без цензура".

Едва 0,7% от анкетираните са изявили готовност да гласуват за нея, а според стандартите на "Галъп", когато една политическа сила има подкрепа под един процент, тя не се отбелязва отделно, а влиза в графата "Други". (В изборите на 5 октомври м.г. ББЦ и коалиция събраха 186 938 действителни гласа - 5,69 на сто.) Сходно е и развитието на личния рейтинг на Николай Бареков, който допреди половин година се радваше на устойчиви 9-10 процента доверие. Сега то спада до 2%, докато недоверието е 88 на сто.

През декември м.г. редовното изследване на "Галъп" долови в обществото плаха надежда и желание за стабилизация. Сегашните данни потвърждават този извод. Например при традиционния въпрос "Накъде върви България?" (вит диаграмата) "ножицата" между негативни и позитивни оценки е по-затворена в сравнение с лятото на 2014 г.

Изглежда овладяна негативната тенденция в масовите очаквания за икономиката и личните финанси. Успоредно с това обаче социолозите подчертават: "В общественото съзнание все още преобладават закономерните ефекти от идването на нова власт, а не толкова оценката за нейната работа.

Ето и някои по-конкретни данни. 44% от анкетираните очакват безработицата да нарасне, а 29% - да остане същата. На нейното намаляване се надяват 12 на сто (колкото през декември, но повече от 9-те процента оптимисти, преди да дойде това правителство).

Не се засилва песимизмът и по отношение на скъпотията. 64 на сто от българите (с 8 пункта по-малко сравнено с декември) смятат, че в близките 2-3 месеца основните цени ще растат, докато всеки пети очаква да останат същите. По-скоро куриоз е делът на оптимистите - поевтиняване очакват 6%, нещо недостигано от година и половина насам.

Летните и есенните месеци на отминалата 2014 г. показаха известен ръст на тревогата за икономиката и за различни аспекти на собственото материално положение, припомнят от "Галъп". След изборите се наблюдава известно успокоение. А през януари притеснения за икономиката споделят около две пети от запитаните, а под една трета не очакват промяна. Подобряване в икономическото положение очакват по-малко от 20 процента.

За сравнение - двата пика на тревога за икономиката от началото на века насам бяха късните фази на мандата на Сергей Станишев и на първия мандат на Бойко Борисов. Тогава негативните оценки стигаха и до две трети.

Очакванията за материалното положение на собственото домакинство остават негативни през януари, но в по-умерена степен в сравнение с общите икономически очаквания. С неутралното "ще остане същото" отговарят 29 на сто. Малко са нараснали онези, които разчитат на подобрение - до 10 процента. Песимистите обаче не са станали повече, задържат се на 47%. "И тук - коментират социолозите - личи "ободряващата" роля на смяната във властта.
Изследването е представително за пълнолетното население на страната и обхваща 1009 български граждани чрез пряко интервю по домовете. То е независимо във финансирането си. Традиционно е известно е като етемесечен "Политически и икономически индекс" на "Галъп интернешънъл". Максималното стандартно статистическо отклонение при 50-процентните дялове е 3%. Методиката е сравнима с всички етемесечни редовни сондати на "Галъп интернешънъл" в България от 1992 г. насам.




ДПС удари на камък за вота на недоверие заради "ксенофоба Москов"


Ива Капкова
ДПС остана само в искането си за вот на недоверие към кабинета заради "ксенофобското изказване" на здравния министър Петър Москов. Под искането на движението гарантирани са само подписите на депутатите от ДПС и евентуално на двамата отстранени от ПГ Муса Палев и Гюнай Хюсмен. Недостигащите най-малко 10 парафа от необходимите общо 48, които ще направят възможно внасянето на подписката и разглеждането й в пленарната зала, няма откъде да дойдат. ДПС получи отказ да бъде подкрепена инициативата му дори от бившия си коалиционен партньор БСП. Подобна позиция изразиха и останалите политически сили в НС.

След заседание на групата социалистите единодушно решиха да не влизат в игрите на ДПС и ГЕРБ, защото от дебата печелят и двете страни, както и реформаторите. Левите били особено раздразнени, че са търсени от бившия си партньор само при нужда, а по други важни въпроси ДПС прави комбина с ГЕРБ. Разговорът в лявата ПГ прераснал в упреци колко беззъба опозиция е БСП. Говорителят на партията Атанас Мерджанов обясни: "Няма да дадем подкрепата си с подписи за искания вот на недоверие, защото мотивите не са достатъчни за вот по цялостната политика на министерството, а това е същественото."

"Не ни притеснява вот на недоверие. Може да се окаже, че ако има такъв вот, правителството ще получи по-висока подкрепа, отколкото когато беше избрано", коментира съпредседателят на ПГ на РБ Найден Зеленогорски. Той нарече Петър Москов един от най-успешните министри в кабинета и обвини ДПС в опит да запази статуквото. Десислава Атанасова от ГЕРБ обяви, че движението прави опит да дестабилизира управлението и само си търси причина. По думите й премиерът достатъчно ясно дал да се разбере, че не харесва силните изказвания.

Възможността вотът да не стигне до пленарната зала обаче не тревожи ДПС. Лидерът на партията Лютви Местан е наясно, че вотът няма да мине. "За мен е важно кой ще се нареди до ксенофоба Москов", отсече Местан.



Голяма част от министрите тънат в анонимност


Галя Горанова
Два месеца след избирането му правителството продължава да се ползва с много ниско обществено доверие, въпреки лекото покачване на одобрението с 2% в сравнение с първите дни. Това сочат данните от последното проучване на "Галъп" от средата на януари. Само 28% от българите вярват на кабинета, докато 56 на сто продължават да се отнасят с недоверие.

Ниската популярност на правителството донякъде се дължи и на непознатите лица в него. Според данните на "Галъп" половината министри са неразпознаваеми. 55% от анкетираните не са чували за министъра на енергетиката Теменужка Петкова. От останалите само 3% одобряват работата й, докато 33 на сто - не. Просветният министър Тодор Танев също е напълно непозната фигура за 52 процента от българите въпреки шумните му гафове напоследък. Професорът се ползва с одобрението на 5% от хората срещу 33% неодобрение. Министърът на земеделието Десислава Танева е непозната за 50 на сто от българите, а за колежката й в транспорта Николина Ангелкова не са чували 49% от анкетираните.

51% заявяват, че дори не са чували за външния министър Даниел Митов. Работата му се одобрява само от 4% срещу 34% неодобрение. Със същата ниска популярност се ползва и екоминистърът Ивелина Василева. Изненадващо ниска е популярността на финансовия министър Владислав Горанов - той е напълно непознат за 43 процента от интервюираните. 46 на сто не знаят кой е Красен Кралев. 44% не подозират за съществуването на правосъдния министър Христо Иванов въпреки шумно прокламираните му реформи в съдебната система. 39 на сто пък не разпознават вътрешния министър Веселин Вучков.

За сравнение няма човек, който да не е чувал за Бойко Борисов. Одобрението за премиера е 33% срещу 54% неодобрение. Много популярен е и културният министър Вежди Рашидов. Сред "звездите" на кабинета са Лиляна Павлова и Томислав Дончев, както и вицепремиерът Румяна Бъчварова. Но при всички тях негативните оценки доминират над положителните. Острият език и скандалните изказвания са донесли известност на здравния министър Петър Москов. Той е познат на 84% от българите, като 27% го харесват, а 40 на сто -






Каламбури на дебатите за цигарената забрана в здравната комисия



Доц. Димитър Шишков, депутат от Реформаторския блок:

Сексът без презерватив също е по-добър, но хората го ползват, защото предпазва от заболявания. Същото е и с пушенето -води до хронични заболявания, от които пати цялата държава.



Димитър Байрактаров, депутат от Патриотичния фронт:

Имен едно време ме гонеха заради дългата коса, заради това, че слушам "Бийтълс" и "Дийп пърпъл". Но аз продължих да нося дълга коса и да слушам "Бийтълс" и "Пърпъл". Та, със забраната на пушенето ли ще откажем хората от цигарите?



Хем хубава, хем дясна, хем беззъба управленска програма


"Реформа" е употребена 40 пъти, но реформаторското съдържание е бедно и неясно

Иван Стамболов-Сула
Странно, но в интернет не успях да намеря дефиниция за управленска програма. Явно се приема, че управленската програма е нещо, което всички знаят какво е и няма нужда да им се обяснява. Ако трябва все пак да дадем дефиниция, то тя би звучала горе-долу така: "Система от конкретни действия, планирани в конкретни срокове, чрез които правителството изразява политическите си възгледи за развитието на обществото." Разбира се, може да има и други дефиниции, например: "Управленската програма е система от мъгляви намеци и гръмки лозунги, стремяща се да обещае всичко на всички и никого да не обиди."

Днес българското правителство представя своята управленска програма. Според предварителния й вариант като цяло тя изглежда добре. Дори може да се каже, че е дясна, каквото се очаква да бъде. За съжаление обаче съдържа прекалено много общи приказки. Старателно са регистрирани почти всички проблеми, за които е ставало дума в медиите, но не се сочат техните решения. Това прилича повече на предизборна, отколкото на управленска програма. Дори е по-беззъба от предизборната, в която политиците могат да си позволят да обещават неща, които няма да им се наложи да изпълняват.

Въпреки че управлението ревностно държи да бъде възприемано като реформаторско, програмата му не е такава. В нея думата "реформа" се споменава почти 40 пъти, но обикновено става дума не за истински смели реформи, а за "широки обществени дискусии" и "създаване на закони". Но дали един закон е реформа, зависи от неговото съдържание и прилагане, а не от техническия акт на написването му. Повечето мерки, залегнали в управленската програма, изобщо няма да започнат да се провеждат и това се знае отсега. Други ще започнат, за да се окрадат. Трети са толкова лишени от каквато и да било конкретика, че не приличат на мерки, а на цели и дори не на цели, а на смътни пожелания и неосъзнати копнежи. Например: "Създаване на разнообразно културно съдържание в областта на изкуствата, насърчаване на творческата мобилност и на потреблението на културния продукт." Това е мярка. Или пък Приоритет 3,2, който представлява "определяне на стратегически приоритети".

Изобщо, човек остава с впечатлението, че основната част от енергията на правителството ще бъде насочена в създаването на образци от подобни на "определянето на стратегически приоритети" жанрове: "сравнително-правен анализ", "пакет от промени в статуса", "механизъм при изготвяне на пътна карта", "адекватни комуникационни и информационни системи", "координационен механизъм", "разработване на концепция", "концепция на нов ефективен модел" и т.н. Сякаш управленската програма на правителството е документ за разработване на документи.

Ето, в този ред на мисли, какви мерки предвижда управленската програма в сектор "Регионално развитие" за повишаване на заетостта на населението и привличане на инвестиции в изоставащите райони: "анализ и оценка", "определяне на стратегическите цели", "разработване на Стратегия", "разработване на Инвестиционна програма" и "изготвяне на годишни доклади за наблюдение". Толкоз.

Може би единственият сектор, който прилича на управленска програма, е секторът "Транспорт". Там са описани всички конкретни пътища, които ще се построят. Не са изредени само фирмите, които ще ги изпълнят.

В здравеопазването не се предвижда реформа. Няма да се закриват болници. Системата продължава да има интерес от това гражданите да са хронично болни, а не да са здрави. Колкото по-болни граждани, толкова по-самоиздържащи се болници и толкова по-доволни фармацевтични компании. Така че и през този мандат внимавайте да не хванете хрема, защото може да ви направят сърдечна операция.

В енергетиката абсолютно правилно се поставя акцент върху енергийната ефективност и по-малко се говори за перки и соларни панели. Правилно е и желанието да се търсят собствени енергийни източници. Правилно е и напомнянето, че правителството е безсилно да изследва за шистов газ, дори и да иска, защото парламентът е забранил. Настина, споменат е и спреният от руска страна "Южен поток", но да се надяваме, че това е резултат от недоглеждане.

В сектор "Финанси" най-важното, което ще се прави, е актуализирането на бюджета и това не изненадва никого. Не се казва каква точно актуализация ще претърпи той, но вероятно ще се преосмисли приходната част. Това, разбира се, ще доведе до неприятни изводи и тъжни поуки. Как ще бъдат засегнати отделните сектори, не се казва.

Парите за образование щели да претърпят някакво пълзящо увеличение, но то е мъгляво, каквито са и поредните обещания за реформи в този сектор. Така че очевидно и сега няма да се закриват несъстоятелни училища, а парите ще продължат да следват мъртвите души. Не получаваме и отговор на въпроса как ще се промени учебното съдържание. Каква литература ще се изучава? Каква история?

Очевидно образованието, както и културата, които традиционно са толкова важни за нацията, та чак сълзи от умиление ни излизат, като ги споменем, ще продължат да бъдат последна дупка на кавала.

Лъч надежда проблясва в сектор "Финанси". Там, мисля, е намерено елегантно решение на един стар управленски проблем - как да увеличим публичните разходи, без да теглим нови заеми, без да повишаваме данъците на добрите граждани. Ами - като ги повишим на лошите. Цел №1 в сектор №4 "Финанси" гласи: "Устойчив процес на повишаване на приходите от акцизи", а първата й мярка е "растеж на приходите от акцизи... чрез повишаване цените на цигарите." Ето тук и аз бих могъл да бъда в помощ на управленската програма, като организирам мащабна информационна кампания. Тя ще бъде насочена към няколко приоритета: 1) Увеличаване броя на пушачите; 2) Намаляване на стартиращата възраст за пушене; 3) Увеличаване на дневния брой изпушени цигари на глава данъкоплатец и 4) Превръщане на забраната за тютюнопушене в заведения и други обществени места в задължение.

С тази финансово-данъчна мярка, подкрепена от моята информационна кампания, току-виж управленската програма на правителството се оказала съвсем изпълнима. Що се отнася до Картаген, то аз мисля, че трябва да бъде разрушен!




Доктори с ново дело заради смърт на пациентка


След грешка при манипулация не назначили изследвания

Ели Крумова
Делото срещу д-р Борис Кузманов, който е племенник на бившата президентша Антонина Стоянова, и колегата му Христо Кунчев започна отново в окръжния съд в Пловдив, където беше върнато от апелативните магистрати. Лекарите получиха на първа инстанция преди година по шест месеца условно с 3-годишен изпитателен срок. Те са подсъдими по обвинение за немарливо изпълнение на служебните си задължения, в резултат на което през 2009 г. в частна АГ клиника в Пловдив почина 77-годишната им пациентка Елена Венкова. Тя е била съпруга на уважаван пловдивски хирург - д-р Ангел Венков, който и вчера беше в съдебната зала.

С предишната присъда двамата медици трябваше да платят солидарно на вдовеца и двете деца на починалата общо 40 000 лева кръвнина. През ноември 2013 г. д-р Борис Кузманов беше признат за виновен от окръжния съд в Пловдив, че на 18 септември 2009 г. е причинил смъртта на Елена Венкова, която е починала на 26 септември.

Пациентката е постъпила в частната АГ клиника за рутинна процедура - вземане на биопсия от педикулиран възел. При процедурата д-р Кузманов обаче пробил маточната стена и разкъсал тънкото черво, като след това не е наблюдавал жената и не е преценил спешността на случая є. Няколко дни след интервенцията Елена се е оплакала от отпадналост и подуване на корема. Назначен є е ехограф, който установил течност в коремната кухина. Докторът обаче не е назначил лабораторни изследвания на кръвта, не е извършил рентгеново изследване на корема, което е довело до забавяне на лечението. Едва ден преди пациентката да почине є била направена спешна животоспасяваща операция от други медици от клиниката, но вече било късно.

Учене срещу работа

За да бъде спряна тенденцията на изтичане на мозъци, просветното министерство лансира идеята студентите с приоритетни специалности, като медицина и инженерни науки, да учат висше без пари срещу ангажимент да останат да работят в България. Става въпрос, че държавата харчи не малко пари при обучението на тези студенти, а впоследствие, като добре обучени и висококвалифицирани, те отиват да работят в други държави. Предложението е за тези, които получават държавна стипендия по време на цялото си обучение за срок от 5 години например. В противен случай висшистите трябва да връщат парите за обучението си. Потърсихме мнението на проф. Ваньо Митев, ректор на Медицинския университет в София, и Божидар Данев, изпълнителен председател на Българската стопанска камара.


Божидар Данев, изпълнителен председател на БСК: Не санкции, а заплати ще задържат кадърните

Можем да кажем, че идеята не е нова. Тази практика се прилага и в други страни, включително и в САЩ. Там се дават кредити на студентите, които впоследствие могат да се опростят, при условие че младите хора останат да работят в страната. Както се вижда, изтичането на квалифициран ресурс към високоразвитите страни е световно явление, част от глобализацията. Този процес може да се ограничи, но в никакъв случай не може да се спре. Според мен един от начините да се задържат млади и кадърни хора в една страна е ръстът на икономиката. Всичко зависи от стандарта на живот. Мога да дам конкретен пример с IT специалистите, които вече предпочитат да се реализират у нас, а не да работят навън. Причината е, че в България започнаха да печелят добре.

Също така е много важно да се финансират най-вече специалности, от които има нужда пазарът на труда. Затова трябва да се изготви анализ какви кадри са ни необходими и в тези специалности да се засили приемът на студенти. Това е пазарният подход.

Затова казах, че ако икономиката не се развива, квалифицираните кадри ще предпочитат да работят в чужбина. Качеството на живот е от изключително значение. Това е причината и много специалисти от Западна Европа пък да предпочитат да се развиват в Щатите.


Проф. Ваньо Митев, ректор на Медицинския университет-София: Като са харчили държавни пари, трябва да имат ангажимент

Тази идея е ясна. Нека да си спомним, че навремето имаше разпределение и лекарите работеха три години на село по разпределение. Така беше и с учителите, и с други специалности. Но сега не става дума за това.

Не знам дали идеята студентите, които са получавали държавна стипендия през цялото си следване, да останат да работят 5 години в България, може да бъде облечена така законово, че да не бъде атакувано в Европейския съд например. Не ми е известно дали това може да стане при сегашното законодателство в Европейския съюз.

От друга страна, изтичането на образованите българи може да се спре, като се стимулира финансово отиването на лекари в по-западнали райони. Първо, да им се дадат по-високи заплати. Второ, да им се дадат да специализират каквото пожелаят. Само с икономически лостове може да се спре изтичането на мозъци.

Този, който е завършил и харчил държавни пари, трябва да има някакъв ангажимент към страната си. Не може да готвим лекари, за да се запълват дупките в развитите западноевропейски държави. Няма какво да се лъжем, никой не ги кани на най-добрите места. Те отиват там и ще си вършат тяхната работа на най-ниско ниво, но ще бъдат значително по-добре платени, отколкото у нас. И разбира се, ще живеят в уредени държави. Но едва ли ще могат да направят блестяща кариера. Там вече шовинизмът си играе роля. Аз имам пример от Франция може да си много кадърен, но има ли някой французин кандидат за определено място, той автоматично го печели. Така че нашите медици това ги чака.

Наистина трябва да се помисли да се направи нещо. Но първо да се види законово какво може да се направи.

Ние подготвяме много добри медици и ги вземат като топъл хляб. И не само в Европа. Отиват в елитни клиники, но там са черноработници.

От друга страна, чуждестранните студенти, които ние обучаваме, след като завършат, се връщат в родината си и те са там като Господ. Така че и те не остават у нас.






12 явни, 30 скрити милионери във властта


Сима Владимирова
Повечето прехвърлят пари, имоти и бизнес на близки и роднини. Крият старателно дивидента си от допира с управлението на страната души, между които депутати, евродепутати, министри и президент са официалните милионери във властта.

Според декларациите им до Сметната палата повечето от тях са натрупали богатството си, преди да влязат във властта. Най-често от бизнес, а някои като адвокати или финансови посредници. Освен тях обаче има още поне 30 души, които са много състоятелни, но обществото малко знае за състоянието им. Те са прехвърлили фирмите на роднини и подставени лица, банковите сметки на жените и децата си и карат суперскъпи коли, взети от приятели назаем

В много голяма степен имотното им състояние е причина да влязат в листите на партиите като хора с авторитет и способности. Ако се съди по собственоръчно подписаните от тях декларации, рядко политиката е повод за подобряване на притежаваните от тях имоти и банкови влогове.

Най-състоятелният депутат и в сегашното, и в предишното Народно събрание е Веселин Пенев от ДПС. Той има около 3 млн. лв. в банки, 30 имота в София, Пловдив, Асеновград и 23 ниви в Пловдивско. Народният представител има изключително интерес бизнес преди политиката - търговия с молекули. Инвестицията във всяка една от тях е между 10 и 100 млн. долара. Пенев участва в този бизнес с компания от Израел. Концернът работи в 120 държави и всяка година инвестира десетки милиони в развойна и научна дейност.

След Веселин Пенев се нареждат лидерът на "България без цензура" Николай Бареков и министърът на културата Вежди Рашидов. Бившият журналист е посочил, че има 2,66 млн. лв. Той подава декларация в качеството си на евродепутат. Според него парите са спестени от мениджърските му възнаграждания в последните 10 г., когато беше шеф на ТВ7.

Почти същата сума притежава и министърът на културата Вежди Рашидов. Той има влогове от 2,6 млн. лв. във фалиралата КТБ

"Всички знаят как съм изкарал тези пари - със скулптури и картини. Има хора, за които не се знае какъв е произходът на средствата им, но за мен всичко е прозрачно", обича да казва Рашидов. Участието му във властта не е променило материалното му състояние - нито когато беше министър в първия мандат от 2009 до 2013 г., нито след това, когато стана депутат.

От предишната си професия е придобил състоянието си заместник-председателят на Народното събрание от БДЦ Явор Хайтов. Той е декларирал 1,6 млн. лв. в банки, които притежават двамата с жена си, както и имоти за над 300 хиляди лв. в София, Несебър, гори във Варненско и ниви в Русенско.

Хайтов беше заместник-министър на вътрешните работи в правителството на Иван Костов като част от квотата на коалиционните партньори от БЗНС на Анастасия Мозер.

След 2001 г. Хайтов става адвокат и според тогавашни негови интервюта първите му клиенти са "едни от сериозните спонсори на Негово Величество - двама братя от революционен подбалкански град", но не уточнява кои са те. Хайтов бе оторизиран да представлява Васил Божков в ЦСКА, докато бизнесменът беше собственик на клуба. В същия период работеше и за някои от големите му фирми. Явор Хайтов е бил представител на "Ремонтно-възстановително предприятие "Кьоне" АД, което е към "Железопътна инфраструктура". Управлявал е "Инфра холдинг", чийто капитал е 58 млн. лв. и е свързан с "Нове холдинг" на Васил Божков. Участието на Явор Хайтов в бизнеса продължава в старозагорските "Бисер олива" с капитал от 7 млн. лв. и " Градус 3" АД.

Подобно на Хайтов и друг богат депутат - Борислав Великов, е бил вече веднъж във властта. Почти 2 млн. лв. дивиденти от фирмата си има да получава народният представител от Реформаторския блок, който за кратко бе председател на Народното събрание по времето на Симеон Сакскобургготски.

Избирателният му район обаче е същият - Монтана. В декларацията си пред Сметната палата той пише, че има дивидент от фирмата си в размер на 1 941 000 лв.

Компанията му се казва "Аквахим", която за 2013 г. е публикувала в отчета си, че има 15,7 млн. лв. приходи от продажби. Това е ръст от 67% в сравнение с 2012 г., пише още във финансовия документ на " Аквахим". Фирмата има собствена сграда и складове, продава лекарства за лечение след инсулт, за ин витро процедури и за високо кръвно. Основният й капитал е 6,6 млн. лв.

Цената на имотите, машините и съоръженията на депутатската фирма е 10,2 млн. лв. Интересното е, че в борда на директорите освен Борислав Великов е и бившият шеф на парламента проф. Огнян Герджиков. Двамата са близки приятели от години. Управителното тяло има и изпълнителен директор.

Тримата са получавали заплати по 12 250 лв. на месец през 2013 г.

Според Борислав Великов именно в периода, в който слиза от власт, нещата в компанията му тръгват нагоре.

"Най-добрите години бяха 2010-2011-а", обясни той пред 168 час. Предишната му декларация до Сметната палата като депутат е от 2009 г. Тогава дивидентът му е посочен в две графи. В едната фигурира, че има да взема 265 хиляди лв., а в другата - 402 хиляди. През 2009 г. той е дарил над 33 хиляди лв. на социално слаби в област Монтана. Имал е акции на "Българска роза Севтополис", "Софарма" и "Енемона". Иначе в банки притежаваше около 90 хиляди лв., които в новата си декларация не е описал.

Назад в годините дивидентът на Великов е доста по-нисък.

През 2008 г. той е бил 60 хиляди лв., а допълнителният под черта - 145 хиляди лв.

На добро финансово положение са радва още един представител на реформаторите - Гроздан Караджов. Той притежава акции за 600 хиляди лв. и влог от 310 хиляди лв., а имотите му са за над 450 хиляди лв.

Преди да влезе в парламента, Караджов е бизнесмен с дялове във фирмите " Кей дивелопмънтс" ЕООД и "Визио медиа" ЕООД.

Доскоро е бил собственик и на проектантската фирма "Нормакс инженеринг", чийто бизнес се развива значително по-добре през 2013 г., съдейки по ръста на продажбите в сравнение с 2012 г. според доклада на независим одитор.

Счетоводната печалба е над 1 млн. лв. 2013 г.

Гроздан Караджов е юрист по образование, но влиза в политиката още през 1990 г., когато е един от създателите на Българското сдружение за честни избори. След това става програмен директор на фондация "Отворено общество". По времето на Иван Костов е главен секретар на Министерството на транспорта и комуникациите и председател на Борда на директорите на БТК.

От 1998 до 2003 г. е член на Надзорния съвет на директорите на Българска пощенска банка и член на борда на директорите на "Рила солюшънс". От 2001 до 2004 г. г-н Караджов е изпълнителен директор на фондация "Демокрация". След това се занимава с частен бизнес.

В челото на класацията по Заможни депутати е и герберът Семир Абумелих. Той и семейството му имат 1,14 млн. лв. влогове, като в същото време новият депутат е предоставил заеми в размер на 390 хиляди лв. Имотите му пък са 19 на брой - апартаменти, къщи, производствени бази в Бургас.

Бащата на Семир Абумелих е иракчанин, а майка му е българка. Роден е в Пловдив, но семейството заминава за Багдад и дълго време не може да се върне в България. Започва като ресторантьор, когато идва в Бургас през 1991 г. Със спечелените пари купува парцел в центъра на града, на който искал да направи бизнес сграда и да печели от наеми. Баща му обаче, който е лекар, го накарал да направи медицински център.

Предприемчив е депутатът от Реформаторския блок Станислав Иванов, който е син на хасковския кмет. Той притежава имоти за близо 500 хиляди лв., още 180 хиляди лв. налични парични средства и има да взема над 900 хиляди лв. Това го нарежда между милионерите. Бизнесът му включва 6 фирми в строителния бранш, а дяловете му в тях надхвърлят 1,2 млн. лв.

За разлика от всички тези депутати бизнесът на Слави Бинев започва да просперира, след като става евродепутат през 2007 г. В първата си декларация до Сметната палата - за 2007 г., авоарите на Бинев са доста по-малко -около 180 хиляди лв. Тогава има акции в "Ер систем холдинг" за 43 хиляди лв. Очевидно, докато е бил евродепутат, състоянието му се подобрява.

В сегашната декларация за 2014 г. семейството на Слави Бинев притежава близо 1 милион лева.

Освен това той е раздал заеми на баща си, дъщеря си и на други хора от по 100 хиляди лв. Къщата, която си е купил през 2007 г., годината, в която стана евродепутат, е за 475 хиляди лв. "168 часа" направи опит да се свърже със Слави Бинев, за да обясни как е натрупал парите във властта, но той не отговори.

Заможен, преди да влезе в Министерския съвет, е новият министър на спорта Красен Кралев, макар да няма декларирани милиони. Къщата му в Драгалевци струва 528 хиляди лв., а отделно има на влог 600 хил. лв. Кралев е декларирал още ипотечен кредит от 480 хиляди лв. и купени акции за 130 хиляди лв. Министърът има рекламен бизнес. И шефът на групата на Б ДЦ

Светлин Танчев не отстъпва по-надолу с къщата си в Испания, апартамент и парцел в София за общо за 600 хиляди лв. Освен това той има акции в "Морган стенли" и облигации в "Дженерал мотърс" за 870 хиляди лв. Преди да стане депутат през 2009 г. (тогава от ГЕРБ), Танчев е работил на нюйоркската фондова борса.

Един от най-състоятелните политици обаче остава президентът Росен Плевнелиев, който се нарежда веднага след Симеон Сакскобургготски. Заедно със съпругата си той притежава имоти за 3,4 млн. лв., между които и къща на Халкидики

Наличните им средства са били 1,85 млн. лв. в началото на мандата му през 2012 г. Плевнелиеви имаха дялове в договорен фонд и ценни книжа на стойност 560 хиляди лв. Така имането им се изчисляваше общо на около 5,8 млн. лв. По-рано - когато стана министър на регионалното развитие през 2009 г., Росен Плевнелиев декларира, че има да взема и към 2 млн. лв. Преди да влезе във властта, той беше бизнесмен. Първата му фирма "Ирис интернешънъл" АД работи от 1990 г. Нейни обекти са реконструкцията на хотел

"Шератон", Бизнес парк София, БНП "Париба", центърът на "Даймлер-Крайслер" в столицата. След това участва в управлението на дъщерни фирми на германската "Линднер". През 2013 г. президентът е купил за себе си и двама от синовете си държавни ценни книжа за 85 хиляди лв. В графата "произход на средствата" е посочено, че са дадени от родителите му.





Битият лекар от Св. Анна е доктор Димитър Николаков

Битият лекар, за който ви съобщихме снощи, е доктор Димитър Николаков. Той е началник на Клиниката по реанимация в болница “Света Анна”. Лекарят има мозъчно сътресение и нараняване в областта на веждата. Раната му е обработена и зашита с два шева, а лекарят продължава да ходи на работа. От болницата съобщиха, че единият от нахлулите в реанимацията е от арабски произход с постоянен паспорт от Испания и временно пребивава в България. Негов приятел е нападнал лекаря.



Д-р Димитър Николаков – началник на отделение в УМБАЛ “Св. Анна”: Изведох господина извън територията на реанимация. Видимо агресивен от това, че е трябвало да напусне реанимация, влезе в словесен спор с мене, след което ми нанесе няколко удара в областта на лицето. Но пак казвам, това не е важно в случая - нанасянето на удари върху моята персона. Тъй като аз акцентирам единствено и само върху това, че беше нарушено здравето и заплашен живота на моите пациенти – 20 пациенти в реанимация. Пряк негов близък вътре в реанимация на това момче, което си позволи да ми нанесе удари той нямаше, не е имал, няма на този етап близки в реанимация. Неговият придружител може да се каже че има някаква близост но никаква по никакъв начин роднинска и по този начин те нямат право да получават информация за лице, което се намира вътре в клиниката. На пътя, към посока реанимация, мои колеги са засекли разговори между двете момчета, които са идвали агресивно към реанимация и са търсели предварителен конфликт.



Екип от учени от БАН прави лекарство против рак от охлюви

Екип от учени от БАН прави лекарство против рак от охлюви. С него учените участват в конкурса Изобретател на годината, който се организира от Патентното ведомство.

Учените взимат градински или морски охлюв, срязват му крачето и от там потича безцветна течност – хемолимфа.

Проф. Павлинка Долашка: След като имаме тази хемолимфа, след това през различни апаратури и техники ние я пречистваме, докато получим ето в този вид или в този вид вече чистият хемоцианин.

Хемоцианинът е като хемоглобинът при хората, само че нашата кръв е червена, докато на охлюва – синя.



Проф. Павлинка Долашка: Хемоцианинът предизвиква организма да продуцира антитела срещу туморните клетки. От друга страна, хемоцианинът се свързва към някои от протеините, които се намират на повърхността на туморната клетка.

И така я разгражда. На първата снимка се вижда клетка с тумори, на втората – без след третиране с хемоцианин.



Проф. Павлинка Долашка: Нито едно изобретение се създава за година-две, нито пък учените се създават за година-две.

Екипът на проф. Долашка работи върху лекарството от охлюви от години, заедно с учени от Германия, Италия и Белгия. За постиженията си екипът от учени е предложен за Изобретател на годината в конкурса на Патентното ведомство.





Болниците ще получат 95% от изхарченото през 2014 г.

През тази година болниците ще получат 95% от изхарченото през 2014г, съобщиха от Министерството на здравеопазването. Решението беше взето в края на миналата година, но заради възражения от лечебните заведения е било обсъдено и потвърдено днес на среща между министерството, здравната каса и лекарския съюз. На срещата е договорено в рамките на следващата седмица Надзорният съвет на НЗОК да утвърди методиката, по която ще се разплаща с болниците. При неспазване на утвърдената финансова рамка директорът на болницата лично ще носи отговорност пред здравното министерство.



Единият нападателите нахлули в интензивното отделение на болница „Света Анна” е от арабски произход

Единият нападателите нахлули в интензивното отделение на болница „Света Анна” е от арабски произход и временно пребиващ в България, обяви лечебното заведение. Заедно с негов приятел те нападнали ръководителя на реанимацията. Лекарят е със средна телесна повреда и мозъчно сътресение. Подробностите от Гергана Хрисчева.



Репортер: Директорът на болница "Света Анна" д-р Димитър Димитров посочи, че болницата от здравното заведение са подали жалба до прокуратурата заради битият лекар от интензивно отделение.

д-р Димитър Димитров: Към 13 часа двама неидентифицирани младежи на 29 години, единият, от който е временно пребиваващ в България, от арабски произход, с постоянен паспорт от Барселона /Испания/ плюс негов приятел нахлуват, забележете, в централна реанимация. Прецедент е и друго, защото тези господа не са никакви на нито един пациент, не са близки, не са роднини.

Репортер: Началникът на интензивното отделение доктор Димитър Николаков не е потресен от побоя, но очаква от утре близки на лежащите в реанимация също да подадат жалби срещу нахлулите с взлом мъже.

Д-р Димитър Николаков: Вижте, аз съм статистика, аз съм поредният доктор, на който му е нанесен побой, но аз не искам да акцентирам върху това.

Репортер: Директорът на „Света Анна” заяви още, че не преобладават случаите в тяхната болница, роми да са нападатели над лекари.

България не възстановява парите за лечение с инсулинови помпи

България е единствената страна в Европа, която не възстановява парите от лечението с инсулинови помпи, това заяви пред "Хоризонт" проф. Виолета Йотова, началник на детската клиника в университетската болница "Св. Марина" във Варна. В морския град се проведе дискусия за проблемите на пациентите, които имат неотменна нужда от лечение с инсулинови помпи. Става дума за няколко групи пациенти с инсулинозависим диабет, при които традиционното лечение с инсулинови писалки не дава добри резултати и води до сериозни усложнение, обясни проф. Йотова.



проф. Виолета Йотова: Погледнато в широк аспект, всички могат да се лекуват с инсулинови помпи, но тъй като това зависи от материалното обезпечаване на дадена здравна система, първите, които трябва да получат това лечение, които наистина се нуждаят от него, са определена група от пациенти със специфични показания, които не са измислени сега от нас, българските специалисти. Това са твърде малката възраст деца, които имат тежки, чести хипогликемии и също така бременните жени с тип едно диабет. На практика България е последната страна в Европа, забележете, не в Европейския съюз, а в Европа, в която няма никаква подкрепа за пациентите на този вид терапия.



Касата, министерството и БЛС определиха финансовата рамка за болниците

Максималният размер на средствата, които болниците ще получат тази година, ще е в размер на не повече от 95% от полученото от лечебниците през 2014, е единодушното решение, което са взели от здравното министерство, здравната каса и Българския лекарски съюз на съвместна среща, провела се днес. Ако болниците не спазват тази финансова рамка, министерството ще търси персонална отговорност от техните ръководители, стана ясно още след срещата. Припомням, тази седмица директорът на здравната каса д-р Румяна Тодорова изрази очаквания цените на някои клинични пътеки да бъдат намалени, за да се вместят в тазгодишния бюджет за здраве. Като проблем обаче тя посочи факта, че има опасност да не стигнат парите, заложени за аптеките, както и за лекарствата на онкоболни.



КНСБ настоява за оставката на министър Петър Москов

От КНСБ поискаха оставката на здравния министър д-р Петър Москов. Причината е в нормативни промени, предложени от д-р Москов, които от синдиката определят като скандални. С тях се дава правото на пациентите сами да си доплащат, за да получат медицинска помощ, по цени, определяни от болниците. Ако това стане факт, има опасност пациентите да бъдат рекетирани и изнудвани от болниците, с цел да гарантират приходите на лечебните заведения, смятат от профсъюза. От КНСБ са категорични, че намеренията на здравния министър са предложените от него промени при първа възможност да бъдат внесени за гласуване в Министерския съвет. Петър Москов обаче отказвал да проведе срещи със синдиката по темата. В случай, че промените бъдат гласувани без съгласието на синдикатите, от КНСБ допълват, че ще сезират Върховния административен съд. Още по темата чуйте от вицепрезидента на КНСБ Чавдар Христов в информация на Елена Бейкова и Димитър Панев.



Чавдар Христов: Как ви звучи идеята на едно предложение – здравноосигурените да имат право да получават медицинска помощ и срещу заплащане, по цени определени от съответните лечебни заведения. Тоест вие по принцип имате право на безплатен достъп, но сега ви даваме правото, забележете каква добронамереност и да си плащате. Защо тогава е конституцията, която казва, че е безплатно. Що за великодушие е това по силата на, което ми дават възможност да преценя и да си заплащам. Това е склоняване на гражданите към отказ от ползване на конституционно закрепени и законово установени права. На всичкото отгоре се предлага с постановлението една декларация, която лицето ще трябва да попълни и да предостави. Представете си ситуацията, ако тези поправки влязат в действие, как веднага ще започнат на всеки един, който посети някакво заведение от лечебната система да му навират в носа тази декларация. И му кажат тук подпиши и в каква ситуация ще се окажат много хора, които не си дават сметка за реалната стойност на един такъв документ.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница