Информация за дейността на нмфс „Орфеево изворче”



Дата24.10.2018
Размер196.12 Kb.
#96998




ИНФОРМАЦИЯ

за дейността на НМФС „Орфеево изворче” за 2009г

„ Животът не се измерва с броя вдишвания, а с моментите които спират дъха ни!”Джордж Гарлин

В живота на всеки човек има моменти, които наистина спират дъха му. Такива моменти има, когато човек преживява нещо много хубаво. В живота на едно семейство, на една малка общност или на по голямо общество има моменти, които оставят трайни следи в съзнанието и делата, с които можем да се гордеем и които спират дъха ни.Но има и такива моменти, които ни вълнуват с невъзможността да променим света около нас, да променим трайно настанили се в нашия живот негативни процеси и явления.

„имаме повече образование, а по малко разум; повече медицина, по малко здраве; четем твърде малко, а стоим с часове в интернет; обичаме твърде рядко, а мразим твърде често; правим по-големи неща, а по малко добри неща; пречистихме въздуха,а замърсихме душата; имаме време да стоим пред компютрите, а нямаме време за общуване г.т.н.”

Как да променим или променяме ли и с какво нашия живот? С какво и как да противостоим на тези явления?

Ние членовете на НМФС”Орфеево изворче” отдавна сме избрали своя път – Орфеевия, пътя на светлината, любовта и музиката, по който ни поведе нашия духовен баща Никола Гигов , път който ни извежда на светлите, духовни хоризонти. Ние не можем да мразим, а обичаме всеотдайно децата и фолклора, нашите родови корени; търсим голямото в малките неща, дишаме мръсен въздух, но носим чисти души и се опитваме да ваем и опазваме чистотата в детските души; имаме време и общуваме, чрез фолклора, чрез онова богатство, което са ни завещали нашите предци и което чрез децата ще пренесем в бъдното. Не забравяме и се ръководим от максимата, че зад нас е паметта на предците ни, а пред нас са очите на децата ни. Ето така ние и многохилядна армия от талантливи български деца - пеещи, свирещи и танцуващи българския фолклор, създаваме озонираща,човешка и топла атмосфера между себе си и около нас. Кои са вълнуващите моменти в живота на нашето фолклорно общество-семейство, кои са трасетата, които маркираме и които спират дъха ни.

Започвам с най-вълнуващото и мащабно фолклорно явление в музикално- фолклорния и културен живот на страната ни, явлението и събитието с огромни мащаби

ОРФЕЕВО ИЗВОРЧЕ” 2009г – ТРИУМФ НА БЪЛГАРСКИЯ ДУХ И ПАМЕТ.

Това е конкурс, който дава възможност за изява на Орфеевия талант на българските деца, изява на свободолюбивия дух и памет българска, конкурс на красотата, добротата и достолепието на българската нация. Когато една мъничка народна песен събира над 2000 деца от страната в гр.Стара Загора и когато в ефира и духовното пространство на България звучи народна музика и се вият български народни хора, не може да не ти става леко на душата и да не спре дъха ти.

За мене българин е този,

който не ще се посвени,

да сложи на ухото роза

и с песен да се вкорени…….

Н.Гигов
Кой съм аз, откъде идвам и накъде отивам, кой е родът ми, кои са корените ми? Въпроси много, но отговорът е само един- във фолклора. За девети път в духовното пространство на България, в нашата красива фолклорна столица гр.Стара Загора полетя българската народна песен. За девети път най-талантливите деца на България пяха,свириха и играха своя фолклор.

С финалните акорди на гала концерта на лауреатите завърши Деветата Орфеева симфония.Най-талантливите деца на България на 20, 21 и 22.03 написаха новата партитурна страница на една симфония, която остава вечна в най-новата ни фолклорна история и култура. Тази година участниците в конкурса „Орфеево изворче” са около 2500 във всички раздели, възрастови групи и категории. По мнение на петте журита и на неговия председател проф.д-р. Пламен Арабов от АМТИИ гр.Пловдив, равнището беше убийствено. Това е атестат за професионализма, популярността и авторитета на един утвърден детски фолклорен форум, на който тържествува българския дух. Всички журита бяха затруднени в класацията, поради високата професионална класа, която демонстрираха не само индивидуалните изпълнители – певци и инструменталисти, а и всички фолклорни групи, състави и ансамбли. Но най - затруднено беше журито в състав Снежана Колева, директор на фондация „Български фолклор” и Илка Димитрова от БНР „Христо Ботев”, които на 20.03. слушаха 110 деца от ІІ-ра възрастова група ІІІ-та категория – любителска. Много от децата са били на професионално равнище, присъдени са 11 първи, 8 втори 4 трети награди - Диплом с златна, сребърна и бронзова лира и плакет с лирата на Орфей.

„Толкова добри деца досега не е имало, всяко второ дете трябваше да вземе награда” споделя журито.

Затова в тази група са раздадени и парични награди от спонсора Денчо Христов, управител на фирма „Елмонт” гр.Казанлък и от фондация „Български фолклор”с директор Снежана Колева. В събота същото жури слуша 70 деца от ІІ, ІІІ, ІV и V възрастови групи във ІІ-ра професионална категория. Присъдени са 12 първи, 7 втори и 6 трети награди. А в І-ва професионална категория от 66 явили се, са присъдени 7 първи, 5 втори и 2 трети награди. Една равносметка на участниците индивидуални изпълнители – певци и инструменталисти, цифрата е зашеметяваща – 537. Много е трудно, а не е и необходимо да се изброяват груповите участия във всичките VІ раздела по жанрове, само групи за автентичен фолклор - 78 колектива, танцови състави и ансамбли - 40, народни обичаи и словесен фолклор - 20 и.т.н. Раздадени са общо 400 награди – златни, сребърни и бронзови Дипломи и плакети с лирата на Орфей и около 50 парични, а всички не наградени деца и състави получиха грамоти за участие.

Призът на кмета на община Стара Загора проф. Светлин Танчев замина за гр.Пловдив в СОУ”Любен Каравелов”. Учредени парични ежегодни премии:

- 200 лв от АМТИИ гр.Пловдив, грабнаха децата от НМУЛ”Л.Пипков” гр.София.

- 200 лв от ТД”Одринска епопея” гр.Стара Загора замина отново за Пловдив в СОУ”Св.Св.Кирил и Методи”

- 100 лв. Държавна опера Стара Загора е връчена на камерен състав от СОУ”Л.Каравелов”

- 200 лв от фирма „Елмонт” Казанлък с управител Денчо Христов са раздадени на индивидуални изпълнители.

- 200 лв от фирма „Десислава 77” ЕООД с управител Васил Цветков, са раздадени на индивидуални изпълнители певци и инструменталисти от гр.Казанлък.

- 50лв и СД с народни песни от изпълнителния директор на конкурса Дочка Къшева замина за гр.Неделино в ОДЗ №1.

- 2000 лв от МТСП Емилия Масларова, с които заплатихме част от парите за наградния фонд на Рекламна агенция „ Арт-профил” гр.Хасково.

Учредени са 18 годишни стипендии от МОН само за ІІІ-та възрастова група - втора и трета категория за индивидуални изпълнители: народно пеене, гъдулка, тамбура,гайда и кавал. А в ІІІ та възрастова група ІІІ-та категория само за специалност народно пеене. От Министерството на културата също са учредени 18 годишни стипендии, но само за ІV-та възрастова група І-ва категория за училища с национален статут.

Тази година за пръв път включихме и пиано, явиха се 25 пианисти от страната и една пианистка Катан Галина Генадиевна от Музикалната академия гр.Одеса Р.Украйна. За втори път се учреди парична премия 100 лв от Николай Николаев, радио Стара Загора за създаване произведение на фолклорна основа с компютърна програма, която са връчи на учителя по кавал Кольо Стайнов от СОУ”Екзарх Антим І” гр.Казанлък.

Продължават изявите на „Орфеево изворче” в ТВ”Херос”гр.София в предаването „За България” с водещ нашия приятел, Странджанския Орфей – Манол Михайлов. По традиция участват фолклорни групи, които са носители на лауреатско звание и плакет с лирата на Орфей.На 30.03.2009г в ефир бяха състави и индивидуални изпълнители от НМУ „Л.Пипков” със събеседник Нелка Петкова,на 27.04. ГАФ при ч-ще „Мара Станева и ПК „Надежда” гр.Гълъбово и на 25.05 ГАФ с. Розино общ.Казанлък. На 26.10. по покана на БНТ в предаването „Иде нашенската музика” с продуцент Даниел Спасов направихме запис на една малка част на лауреати от Деветия национален фолклорен конкурс „Орфеево изворче”, а на 21.11. беше излъчен концерта. Участваха носителите на приза на кмета на община Стара Загора проф-Светлин Танчев, Фолклорен ансамбъл при СОУ”Л.Каравелов” Пловдив с р-ли Георги и Мария Найденови, Фолклорен вокално - танцов ансамбъл при НГХНИ „К.Преславски” гр.Варна, с р-ли Драгни Драгнев, Радостина Манева и Венелин Мутафчиев, Тодор Говедаров и Михаил Тодоров от НУФИ”Ф.Кутев” гр.Котел, Полина Хубавенска, Елизабет Божкова , вокално трио „Авлига” от НМУ”Л.Пипков” гр.София с р-ли Нелка Петкова, Георги Петков и Светла Цветкова и най-малката изпълнителка 11г. Ванеса Цветкова от гр.Казанлък, която е освен многократен лауреат на конкурса „Орфеево изворче” и други конкурси, е и носител на звание „Орфеонче на България”. Още една национална изява на невероятните ни таланти от „Орфеево изворче” и на организаторите от НМФС.

Благодаря на всички колеги от страната, които работят с огромна любов към децата и фолклора, работят с възрожденски дух и всеотдайност. Благодаря на община Стара Загора в лицето на кмета проф.Светлин Танчев, който е патрон на конкурса, за безвъзмездното осигуряване на зали, озвучаване и персонал. Без подкрепата на общината, конкурса „Орфеево изворче”,това голямо фолклорно събитие не може да се случи. Благодаря на колегите от Щаба на конкурса, които положиха невероятни усилия при създадената инфарктна ситуация, да

открием и създадем условия за нормалното провеждане на конкурса. Ще спомена имената на Таня Стоенчева гр.Пз, Светла Дякова гр.София, Славейка Малинова гр.Самоков, Драган Иванов с.Звонци, Западните покрайнини,Росица Иванова гр.Твърдица, Николай Докторов гр.Варна Ваня Георгиева гр.Кз, които се отзоваха по тревога и спасиха „Орфеево изворче”. Благодаря на Таня Цветанова,касиер на съюза, която събира таксите по време на конкурса, на Нели Танова и Евелина Дилкова – регистратори на всички участници. Благодаря на Михаил Цвевов от София, нашия фотограф, който работи с нас на доброволни начала.

Благодаря на всички спонсори, между които двама,които пожелаха да останат анонимни и дариха 500лв и 200лв, защото всички те помагат за изявата на таланта на българските деца. Благодаря на Никола Гигов, който даде своето лично дарение от 400лв, благодаря на Галина Марева, р-л на фирмата за рекламни материали гр.Хасково, която всяка година прави дарения за децата. Благодаря на нашите „летописци” Елена Хайтова гр.Смолян и Екатерина Пейчева от Варна, които публикуват материали във в.”Родово имение”, „Вестник за жената” и др.

За популярността и изявите на НМФС”Орфеево изворче”, голям дял има и неговия председател Дочка Къшева, която публикува много статии,освен във вестник „Родово имение” с издател акад. Ат.Панчев, но и във вестник „Емигрант”, вестника на всички българи по света. Вече втора година тя е сътрудник на този вестник и всички българи по света са информирани, как днес се пишат най-новите страници на самобитната ни фолклорна култура.

Благодаря на акад. Атанас Панчев, който всяка година дарява книги от ИК”Новата цивилизация” и парични премии за децата. Поклон пред всички Вас РОДОЛЮБЦИ!

Благодаря на всички членове на журито за обективните оценки и на неговия председател, проф.д-р.Пламен Арабов, който въпреки здравословните проблеми,които има,следи отблизо всичко свързано с конкурса. С негова помощ всяка година се редактира Статута, прави нови предложения за разширяване на жанровия диапазон на конкурса, както тази година включихме и фотография на тема” Фолклорът в живота – минало и настояще.”Той е нашият авторитет във всяко едно отношение.

Изказваме благодарност и на Петър Къшев, който всяка година попълва филмовия архив на НМФС с филми, които отразяват различните ни дейности.Тази година са направени два филма - на гала концерта „Орфеево изворче” 2009г и концерта по случай „10 години Орфеево изворче на море.” Той също работи на доброволни начала.

Левски за нас българите е национална икона. Пред икона се застава с чисто сърце и душа и в изречените пред нея слова, има силна вяра в бъдното. В нашите деца ние инвестираме богатата ни фолклорна култура, защото в мислите и действията си те са чисти като иконата. Левски се обрече на Отечеството си “за чиста и свята република”. Учителите по музика, носители на фолклора са се обрекли на децата и фолклора, за да не изсъхва никога българския корен, за да ни има и след нас.

Тази година лице на конкурса беше Ванеса Цветкова от гр.Казанлък, многократен лауреат на конкурса „Орфеево изворче”, носителка на призови награди, а тази година тя получи и „гранд при” на конкурса „Петкана Захариева” гр.Стара Загора.

Много участници, много заслужени награди, много емоции, много красота, много усмивки и грейнали от радост детски очи.И всичко това се дължи на една мъничка народна песен с невероятно внушение, чиста като сълза, красива като мома, светла като луната , топла като слънцето, бликаща от дълбините на детската душа, която всяка година събира над 2000 деца, които демонстрират своите невероятни изпълнителски умения и заявяват, че са ГОРДИ И ДОСТОЙНИ БЪЛГАРИ.

Националният музикално-фолклорен съюз „Орфеево изворче”, организатор на Националния детски фолклорен конкурс „Орфеево изворче” е част от културните структури на страната, част от културната история, на която ние днес пишем фолклорните и страници. Ние не шумим, ние просто си вършим работата убедени, че ГОЛЯМОТО е в МАЛКИТЕ неща. Ние се стремим към най-високия връх на ДУХОВНОСТТА и вливаме живителни сокове в БЪЛГАРСКИТЕ РОДОВИ КОРЕНИ.

 ВИДЕО КОНКУРС НА ТЕМА „ДЕЦАТА И ФОЛКЛОРА”

Тази година имахме 10 участника във видео конкурса, повече от миналата, а това е белег, че и този конкурс вече е престижен и интереса към него е голям. На 20.02.2009г в Стара Загора, жури в състав – председател проф.д-р. Мария Самоковлиева и членове – гл.ас.Дочка Къшева, Евелина Дилкова и Нели Танова,изгледа 10 видео филма от видео конкурса „Децата и фолклора”,както следва:

1.Обичай „Гергьовден” – р-л. Емил Пехливанов,ОУ”В.Левски”с.Змеица

2.Обичай”Коледуване” – р-л.Павлинка Марчева, ДГ”Мечо Пух”Габрово

3.Концертна програма „Шарен пъстроцвет”-р-л.Здравка Йорданова ГПЧЕ гр.Плевен.

4.”Фолклорна китка” – р-л.Груда Желева и Светла Иванова, ДГ „Радост”гр.Габрово.

5.”Фолклорен изгрев”/за приемствената връзка между поколенията/

р-л.Кичка Христова, НЧ ”В.Левски”, кв.Галата гр.Варна

6.Обичай „Ладуване”р-ли Вичка и Георги Николови,СОУ”Св.Св.Кирил

и Методи” гр.Пловдив.

7.Обичай ”Така баба знае,така бае”р-ли Румяна Стефанова и Руси Стефанов,ДФГ ”Средишка огърлица” ОУ”Ц.Церковски”,с.Средище,

обл.Силистра

8.”Фолклорно пътешествие” - р-л.Милена Илева, ОЦРД гр.Априлци” обл.Ловеч.

9.Обичай „Пеперуда” – р-л.Татяна Илиева, ЦДГ”Младост”гр.Габрово.

10.”Ние танцуваме”/Работен фрагмент/ р-л Татяна Цветанова

ОДЗ № 5 „Гергана” гр. Плевен.

В някой от филмите не са спазени изискванията заложени в Статута Филмите са оценени по следните показатели:

- цялостен облик на филма/сценарий/- професионален и любителски.

- качество на звука

- равнище на музикалната продукция/изпълненията на децата/

- оригиналност на идеята

- съблюдаване на специфичните фолклорни особености на региона.

Журито единодушно определи три първи, две втори и две трети награди, както следва:

Първа награда - Милена Илева гр.Априлци, Вичка и Георги Николови гр.Пловдив, Татяна Цветанова, ОДЗ” №5 ”Гергана” гр. Превен.

Втора награда - Кичка Христова гр.Варна, Румяна Стефанова и Руси Стефанов с.Средище обл.Силистра.Трета награда - Здравка Йорданова гр.Плевен, Груда Желева и Светла Иванова гр.Габрово.

Присъдени са и три поощрения.

Наградите са връчени на ръководителите на гала концерта на „Орфеево изворче”на 22.03.2009г.

  РОДОПСКАТА ОРФЕЕВА ШКОЛА  -  ШКОЛА НА ДУХА

          На 05 и 06 Юни 2009г в с. Гела Смолянско, под връх Орфей се проведе поредната шеста сбирка на Родопската Орфеева школа с учител Никола Гигов. Той е духовния баща на учителите по музика от НМФС “Орфеево изворче” с председател Дочка Къшева. Тук ни събира любовта към родовите ни корени, към изконното фолклорно богатство, към децата, най – сигурната и надеждна инвестиция за духовното извисяване на българската нация. Всяка година първата седмица на м.Юни, когато цъфти Орфеевото цвете, тук ни събира красотата и величието на дивната Родопа, тук ни събира жаждата за Орфеевите знания и философия, които са общовалидни и днес.


             Отново стоя безмълвна на терасата и посрещам изгрева на слънцето. Първите лъчи целуват Турлата, после погалват дърветата и тревичките, а те леко се полюшват и казват на слънцето “здравей, мило слънчице!” Птиците запяват своите пролетни песни, а очите не могат да се нагледат на красивата природа облечена в различни нюанси на зеления цвят. Изумителна гледка и невероятно състояние на духа, гледаш, слушаш и възкликваш: “Боже, каква красота си сътворил, стига човек да има очи да я види, уши да я чуе и сърце да я преживее.” И си мисля, дали не трябва да търсим и сътворяваме красота и в човешките взаимоотношения? Една усмивка, един топъл поглед и душата ти е пълна. Душите на всички участници са пълни с положителна енергия, сърцата ни бият в единен ритъм, а децата пеят ли пеят на воля в музикалните междучасия и огласят древната Родопа планина..
              Участниците в школата тази година бяха около 60 учители по музика, 25 деца и симпатизанти на НМФС”Орфеево изворче” от цяла България – гр.София, Пловдив гр.Самоков, Казанлък, Момин проход, гр. Смолян, Варна, Стара Загора, с.Змеица и с.Широка лъка . Имахме скъпи гости от Западните покрайнини - Драган Иванов, директор на училището в с. Звонци и неговия приятел Драган Петров, от гр.София – академик Атанас Панчев, издател на в.”Родово имение” и Директор на издателска къща „Новата цивилизация”, Тодор Ялъмов/ Федя /председател на Национален клуб”Приятели на „Рьорих” и зам.председател на НГИК „Петър Димков”, поетесата Екатерина Пейчева  от гр. Варна. 
                Заниманията на Родопската Орфеева школа започнаха на 05 юни от 17.30 часа в салона на читалището в с.Гела. Представени бяха книгите на Н.Гигов „Музиката на Орфей” от Дочка Къшева, председател на НМФС”Орфеево изворче”, „Клада за феникси”от Елена Хайтова, писател и журналист и десетата книга„Орфей и космоса.”, представена от автора. В първото музикално междучасие музикален поздрав към всички отправиха изпълнителите от Момин проход и ДФГ от с.Змеица.
                 Вечерта по традиция всички участници се събрахме в столовата на хотела и  тъй като в планината времето е по студено, край запалената камина се водиха приятелски разговори и се пяха много народни песни. За доброто настроение на всички се грижиха Емил Пехливанов, който пее и свири на акордеон и Радка Баева народна изпълнителка от гр.Стара Загора.        
                    На 06 юни – събота, Орфей слезе от връх “Орфей” с песните на децата от фолклорна група при ОУ”Васил Левски” с.Змеица, общ.Доспат с р-л Ем .Пехливанов и децата от ч-ще „Кирил Маджаров” гр. Смолян с р-л Мл. Койнаров. Запеят ли родопчанчетата и Родопа запява, а на душата ти става леко и хубаво.
                   Древната информация, която ни поднесе нашия учител Никола Гигов беше много интересна. Както винаги той завладя аудиторията, големи и малки слушаха в захлас темите:
1.Древна статуя на Орфей в Пловдив
2. Нови данни за Орфей и Леонардо
3. Орфей в Троя и Самотраки
4. Музиката на сферите – легенда и реалност                 
                   И тази година 15 деца се надпяваха и взеха участие във възстановените древни музикални състезания по времето на Орфей, наречени Орфеони. Песните на децата се сляха с красотата на планината и песента на птиците, звучеше музиката на Орфей.
                  Жури в състав: Никола Гигов-председател и членове: Драган Иванов от с.Звонци, Елена Хайтова гр.Смолян,  Екатерина Пейчева от гр.Варна и Нели Несторова, учител по музика в СОУ”Г.Брегов” гр.Пазарджик отново беше затруднено за присъждане на званието “Орфеонче на България” и затова беше излъчен поредния Орфеев пентаграм Орфеончета. Това са:Денислава В.Генчева и Станислава И.Бобева от НЧ „Гео Милев” гр.Момин проход, Марио Д. Далаков от с. Змеица, с р-л Ем.Пехливанов, Росен Лозанов и Павел Хаджиев от ч-ще „Кирил Маджаров” гр.Смолян, с р-л родопския Орфеев глас Младен Койнаров. Всички те получиха Диплом и медальон с образа на Орфей свирещ на лирата, предметни подаръци от Маргарита Попова с.Тръстеник Плевенско, книжки от поетесата Вана Николова, с.Ореховица Плевенско и книги от издателска къща „Новата цивилизация” гр. София.
                    Поради големия възрастов диапазон на участниците в състезанията, деца от 7 години до 16 години, журито ги  раздели на две възрастови групи. Орфеевият пентаграм се излъчи от първа възрастова група,/ малките/, а от втора професионална група звание „Орфеонче на България” беше присъдено на Кристина Каменова от НУФИ”Широка лъка” с.Широка лъка. Всички  деца, участници в състезанията получиха много предметни подаръци и Грамоти за участие.
                    От 16 ч започна големия концерт, посветен на всички участници в школата, в който взеха участие инструменталистите Георги Иванов- гъдулка и Явор Бобев - гайда от СОУ”Любен Каравелов” гр. Пловдив, детските фолклорни групи от гр.Смолян и с.Змеица, солистките от НЧ „Гео Милев” Момин проход и Орфеончето на България от 2008г  Ванеса Цветкова от гр.Казанлък.
                     Благодарности отправяме към академик Ат. Панчев, който донесе над 50 книги и подари на всички деца и участници в школата, жест на един родолюбец и радетел на всичко българско. Благодарности отправяме и към Тодор Ялъмов/Федя/, който направи филм на това ежегодно събитие.
                    Много музика, много настроение, много аплодисменти, много красота, много чистота и духовност. Три дни в този дивен кът, на скалите при Орфеевото цвете, ние отново се заредихме с поредната доза оптимизъм и духовна енергия. Вдишахме с пълни гърди от аромата и красотата на Орфеевата Родопа. Сред тази красота и спокойствие живеят хората от планината и затова те са в хармония със себе си, природата и помежду си, затова хората тук са сърдечни и добри. Без помощта и съдействието на кмета на с.Гела Христо Драганов не бихме могли да организираме Родопската Орфеева школа, който всяка година ни предоставя читалището за занимания на школата. Всяка година той ни посреща като скъпи гости и ни осигурява  душевен комфорт. Родопчани са най- истинските българи, хора с големи сърца и богати души.
                      Най-верните и точни думи, с които можеш да изразиш онова, което чувстваш и преживяваш е : За всички участници и деца, които носят частица от Орфеевата дарба, за всички учители, които радеят за българските родови корени, Родопската Орфеева школа с учител Никола Гигов е ШКОЛА НА ДУХА.                        

ЕДНО ПЪТУВАНЕ КЪМ КОРЕНА И МОСТОВЕ НА БАЛКАНИТЕ


Тези два материала са качени в сайта на „Орфеево изворче”.

10 ГОДИНИ О Р Ф Е Е В О И З В О Р Ч Е „ Н А М О Р Е
„ Ако не се вълнувам, ще се превърна

в блато – казало морето!”


Връщам се назад във времето, в далечната 2000 година, когато за първи път деца, учители и художествени ръководители от НМФС” Орфеево изворче”, стъпихме на нашето красиво Черноморие, в красивата и кацнала като бял лебед на брега на морето станция в Атия база Търговище. Всичко беше толкова хубаво, имаш чувството, че това е една вълшебна приказка. Посрещат ни усмихнати домакините – управителката на станцията тогава, Мариана Шахинян и обслужващия персонал. Атмосферата е озонираща, чистота, цветя и красиви полюлеи в просторните фоайета, в столовата, която прилича на кораб и порядък в станцията. Домакините ни осигуряват физически и душевен комфорт, а всичко това респектира и те кара да се чувстваш като в свой дом.

Морето е само на 60 метра от станцията, няма други почиващи освен нашите деца, спасители на плажа сутрин от 9 часа и след обяд от 16 ч. Спокойствие и отдих, за който само можеш да мечтаеш. Този отдих на морето за почиващите деца от Орфеево изворче е лагер школа – творческа почивка, където съчетаваме полезното с приятното. Деца от различни краища на страната идват тук да „събират” здраве под парещите лъчи на слънцето и къпане до насита в хладните прегръдки на морето. Репетиции, занимания в клубовете „Знам и мога” за децата до 11 години и дискусионен клуб „ Човеколюбие” от 11г нагоре, с ръководител Дочка Къшева. Вечер станцията се превръща в пеещ пътуващ кораб, огласяна от концертите за запознаване, наречени „Нашата /моята/ музикална визитка.”

Талантливите чада на България, потомците на Орфей демонстрират своите изпълнителски възможности, едни пеят, други свирят, а трети играят кръшни български хора. Тук сме заедно, за да се запознаем, да усетим истинското приятелството и добрите взаимоотношения между всички нас. Години наред ни свързва ДОБРОТАТА, най-нравствената категория и ценност, ЛЮБОВТА, най-великото човешко чувство и КРАСОТАТА като естетическа категория.. Доброта, любов , красота, светлина и музика, един пъстър букет от човешки категории и ценности, който ни събира, един букет от чийто аромат вдъхва всеки, от чийто аромат е погалена всяка човешка душа. Може би в това е и нашата сила. Дай Боже да е така не само докато сме тук на лагера, но и когато се завърнем по домовете си.

Как да се разделиш с тази вълшебна приказка? И така всяка година от 2000г до 2009г ние редовно почиваме на морето в Атия Бургаско, база Търговище. Изнизаха се много бързо годините една след друга и ето, че ние отбелязахме 10 годишен юбилей летуване на морето.

10 години, творчески осмислени и полезни за всички – деца и учители.

10 години, много приятелства, които не се забравят.

10 години, много изненади и удоволствия – карнавални и Нептунови вечери.

10 години, безброй концерти и срещи с известни писатели, актьори, поети и др. които обогатяват детската душевност.

10 години, много или малко?!

Трудно е да се отговори на такъв въпрос, защото всички летуващи деца искат отново и отново да бъдат на морето, защото се чувстват свободни, разкрепостени и ангажирани в полезни и приятни музикално-художествени дейности. Преди две години летувахме по две смени една след друга, а от миналата само една. Всяка година почиват над 160 деца от различни фолклорни региона на страната, от Видин до Варна, от София до Бургас, от Благоевград и Гоце Делчев, от Неделино и Смолян, Стара Загора и др. Тази година основната група 30 летуващи деца бяха от гр.Бобов дол, и камерни групи от София, Казанлък, Пазарджик, Пловдив, с.Габровица общ.Белово, Твърдица, Самоков и Карнобат.

Отново бяхме посрещнати радушно от целия колектив на станцията и от големия наш приятел Марин Николов,началник на база Търговище, на когото дължим това дългогодишно летуване. Ние също отбелязахме нашето заслужено внимание към него, като го наградихме с юбилейна Грамота, луксозна папка и химикалка с инициалите на Орфеево изворче. Програмата на нашето пребиваване както винаги беше разнообразна и интересна: от 9ч до 11.30ч и от 16ч до 18ч плаж. От13.30ч занимания на детския клуб „Знам и мога”, а от 14.30ч занимания на дискусионен клуб „Човеколюбие”. Концертите започнаха от 04 август, камерен концерт – среща с нашия приятел, поета на Орфеевата Родопа планина, почетния председател на НМФС и изследовател на Орфей Никола Гигов, писателката, журналистката и „летописеца” на Орфеево изворче”- Елена Хайтова.

Произнесем ли думата Родопа чуваме музика. Пеят чучурите, пеят чановете, пеят родопчани, а песните извират направо от сърцето и летят към небето като „прегърнати гласове”. Гайдата извисява глас и мери ръст с планината, вятърът носи аромата на билките , а боровете нашепват Орфееви слова :

Орфей е тук като сълза и нота,

Орфей е тук – въздишка и роса,

мелодия и песен на живота,

стозвучие в родопски небеса.

Н.Гигов

Винаги срещите с Хайтова и Гигов, двама високо ерудирани и духовни личности, за всички нас са като празник. Ние поздравихме нашите гости с камерен концерт на деца от Казанлък,Пловдив, Габровица,Пазарджик и София,които пяха и свириха на тамбури. Този концерт -среща се превърна в един малък подарък за нашите гости.



Прометей открадна огъня от боговете, за да го дари на хората, Орфей взе песента от небето, за да я дари на хората. А песен до огън е най-великото завещание, защото огъня стопля човека отвън, а песента стопля човека отвътре.

Кавказ откърми Прометей

и огъня е с нас.

Родопа лирата роди

Орфей запява с нас

………………………….

Но често огъня е звук,

а песните пламтят,

не могат те един без друг

и заедно вървят.

Н.Гигов

На големия, тържествен,юбилеен концерт на 06 август, огън и песен ни поднесоха децата от Школата за народно пеене към ч-ще ”Просвета” гр. Бобов дол с р-ли Димана и Боян Боянови. Групата от прекрасните визуално и гласовити момичета и момчета пяха народни песни от Шоплука и Пирин. Камерна формация от момичета изпяха с невероятно внушение автентичен шопски двуглас от Кюстендилския регион. Какво звучене, каква красота и неповторимо изпълнение, поднесено с много любов, която извира от душите и сърцата на децата! А когато запяха и заиграха всички от групата, наистина това беше огън и песен, които ни поднесоха тези талантливи Орфейчета. Този огън и песен е предаден с огромна любов от ръководителите Димана Боянова, невероятна изпълнителка на шопски песни, солистка на ансамбъл „Пирин” и владееща до съвършенство различните подстилове на шопския фолклор и Боян Боянов, голям музикант, пее и свири на тамбура, а в ансамбъл „Пирин” на контрабас. Една незабравима вечер, едно емоционално преживяване и зареждане с положителна енергия на всички в залата. Този концерт се превърна в един голям празник за ДУШИТЕ на всички, които имаха удоволствието да присъстват и се насладят на голямото изкуство на тези деца. За магнетичната атмосфера много допринесе и Орлин Делибалтов, председател на читалището, който съпровождаше изпълненията на децата. Той и Величка Иванова са пример за подражание как двама ръководители, председател и секретар на читалище са винаги с децата и подкрепят техните изяви.Слушахме всички в захлас, слушах и аз, но не можах да издържа и със сълзи на очи, поздравих всички – деца и ръководители и гласно изрекох: „Българио, докато имаш такива талантливи чада, българският корен няма да изсъхне, България ще я има и в бъдните векове! Поклон пред Вас, нека Бог да Ви закриля и запомнете българския ДУХ Е НЕСЛОМИМ!”



Дойде и чаканата карнавална вечер и посрещането на Бог Нептун. Посрещнахме го на лодка със русалките и вестоносците и с голямо нетърпение прочетохме неговото послание към децата.

„ Стадо сребърни рибки дойдоха в моя дълбоко воден дворец, за да ми кажат,че в Атия летуват децата от „Орфеево изворче”. Аз Нептун научих, че тези деца са много талантливи, умни, весели и добри.Те пеят български народни песни, свирят и играят хора, със жар и от сърце. Всички, русалки и дребни обитатели на моя замък са ги слушали от брега на Атия. Аз също исках да Ви видя и чуя- деца на Орфей и затова идвам от дълбините на Черно море.”

БОГ НЕПТУН!

Започна карнавалната вечер – концерт в чест на Бог Нептун с невероятната водеща Светла Дякова от гр. Твърдица, а каква изобретателност и актьорски качества на децата, представиха герои от приказки и филми, творчески превъплащения с много хумор от различни сериали и др. Инициатор на тази хубава вечер беше Светла Дякова, но за нейната реализация се включиха всички ръководители:Нели Несторова, Капка Алексиева, Соня Ласкова, Ваня Георгиева и Радка Баева. След концерта изпратихме Бог Нептун с пожелание догодина пак да ни гостува. Благодарности на Кирил Тачев,който беше в ролята на Нептун.

По случай 10 годишния морски юбилей ръководството на НМФС, подари на всички участници, деца и ръководители, юбилейна Грамота и малки предметни подаръци. До късно вечерта всички деца се веселиха, пяха и танцуваха, доволни от прекрасната вечер.

На 08. събота със сълзи на очи се разделихме с надеждата, че отново ще бъдем заедно и следващата година.



Деца, потомци на Орфей, бъдете БЛАГОСЛОВЕНИ!

Уважаеми колеги, имаме основание да се гордеем с делата си, които оставяме след себе си години наред. Ние трасираме пътя и градим мостове между поколенията, за да не изсъхват никога българските родови корени, ЗА ДА НИ ИМА И СЛЕД НАС!


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница