Интегриран план за градско възстановяване и развитие на град пловдив



Дата28.10.2017
Размер54.49 Kb.
#33316



ИНТЕГРИРАН ПЛАН ЗА ГРАДСКО ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ

И РАЗВИТИЕ НА ГРАД ПЛОВДИВ

Проектът се съфинансира от Европейския фонд за регионално развитие,

Държавния бюджет на Република България и бюджета на Община Пловдив



ПРОЕКТИ, ПРЕДЛОЖЕНИ ЗА ВКЛЮЧВАНЕ В ИПГВР ПЛОВДИВ
Интегрираният план за градско възстановяване и развитие на град Пловдив предлага три зони на въздействие – “Първа градска част”, като зона с преобладаващ социален характер, “Гладно поле“, като зона с потенциал за икономическо развитие и “Централна гара“, като зона на публични функции с висока обществена значимост. Зоните са приети от управляващият орган на ОП „Регионално развитие“ в МРРБ. Те отразяват по категоричен начин прилагането на принципите на интегрираното планиране за концентрация на ресурсите, ефективност на интервенциите и устойчивост на резултатите.



ЗОНА ЗА ВЪЗДЕЙСТВИЕ С ПРЕОБЛАДАВАЩ СОЦИАЛЕН ХАРАКТЕР - „ПЪРВА ГРАДСКА ЧАСТ”

Зоната притежава няколко специфични характеристики, които я правят особено подходяща за възстановяване и развитие, което може да има силен ефект върху облика на градския център. Основните задачи, на които ИПГВР търси решение в тази зона са: отваряне територията на „Хаджи Хасан махала” към градския организъм като цяло; интеграция на квартала към Архитектурно-историческия резерват Старинен Пловдив; експониране на античния слой; изграждане на среда за социализация на малцинствените групи; „включване” на реката към ежедневието на хората, чрез изграждане на атракционен комплекс на остров „Адата” и свързването му към южния и северен бряг посредством пешеходни мостове, осмисляне на близостта и връзките с Панаирния град … За решаването на тези задачи се предлагат следните интегрирани, комплексни проекти:
Проект: „Развлечения и отдих край реката“

Ремонт, реконструкция и изграждане на подпорни стени и социализация на коритото на р. Марица. Благоустрояване, озеленяване, паркоустройство, нови паркоместа и атракционни по южния бряг на р. Марица. Рехабилитация, реконструкция и паркоустройство на ул. „Никола Войвода”. Нов пешеходен мост „Южен бряг на р. Марица - парк о.”Адата” - северен бряг на р. Марица” и изграждане на публично пространство „Южен приемен вход на Международен панаир“, чрез реализиране на паркоустройствени и атракционни инициативи.


Проект: „Градски уют, традиция и пъстро разнообразие“

Ремонт, реконструкция, паркоустройство и социализация на междублокови пространства, зелени площи, паркове, детски площадки и улици в следния ареал: от бул. „6-ти септември”, бул. „Мария Луиза, ул. „Митрополит Панарет” и бул. „Източен”. П2. Подобряване на публичното осветление в Хаджи Хасан махала, при приложението на слънчева енергия. "Меки" мерки:П7. Програма за обучение и преквалификация на търсещите работа възрастни лица в Хаджи Хасан Махала. П3. Реновиране на жилищни сгради в Хаджи Хасан Махала, при вземането на решения и извършване на ремонтни дейности с участието на местните обитатели. П4. Създаване на общностен център в Хаджи Хасан Махала за стимулиране на социалната активност и индивидуалната креативност на местните жители.


Проект: „Нашият квартал – древен и вечен“

Реконструкция, възстановяване и социализация на археологически обект „източна порта” и прилежащата територия - улици, алеи, паркинги и озеленяване - съобразно ЗРП на Първа градска част.Изграждане на туристически обект: „Маршрут „Пешеходна улица, „Източна порта” - „Малка базилика” и посетителски център .„Подземен археологически музей Пловдив – изток”: проучване, консервация, реставрация и експониране на археологически ценности и изграждане на туристически маршрут с приемно- информационен център в подземно публично пространство, свързващо „Ранно християнската базилика” - подлез „Археологически” - „Археологически обект в кв. 71 по плана на Първа градска част Пловдив.


Проект: „Понеделник пазар“ – нашето място за срещи“

Рехабилитация на градска територия „Понеделник пазар” и прилежащи терени чрез нова настилка, градско обзавеждане и елементи на градската ориентация, организация на движението, озеленяване, паркинг, архитектурна рамка


Проект: „С поглед към бъдещето – за децата и младежите“

Основен ремонт, реконструкция и обновяване и енергийна ефективност на обекти: ЦДГ „Перуника”, ул. „Мара Гидик 97А”,ЦДГ „Снежанка”, ул. „Тополица 3”, ДЯ „Детски смях”, ДКЦ 1 „Понеделник пазар”.Изготвяне на ПУП и изграждане на нова детска ясла /градина в Хаджи Хасан Махала, на територията на Първа градска част на общински терен.Основен ремонт, реконструкция и обновяване на обект СОУ „Любен Каравелов”, район „Централен”, ул. „Лютиче” № 2.


ЗОНА ЗА ВЪЗДЕЙСТВИЕ С ПОТЕНЦИАЛ ЗА ИКОНОМИЧЕСКО РАЗВИТИЕ - КВАРТАЛ „ГЛАДНО ПОЛЕ”
Зоната е с добра инфраструктурна обезпеченост и с много добри екологични показатели. На територията се намират сгради на научни институти и филиали на БАН, а наблизо са: изчислителният център, научно-развойни лаборатории, както и Аграрният Университет. В контактната територия попадат 3 училища, административният център на Район „Източен” и др. Свободната територия е в близост до централната градска част и с отлични комуникационни връзки. Това прави територията изключително перспективна за изграждане на атрактивна, модерна бизнес среда, която да привлече научен потенциал и високи технологии.
Проект: „Градът на науката, високите технологии и иновациите“

  1. Изграждане на високотехнологичен бизнес център в кв."Гладно поле", изграждане на съпътстваща социална инфраструктура, озеленяване, рехабилитация, реконструкция и паркоустройство на ул. „Богомил”, ул. „Радко Димитров”, ул."Лев Толстой".

  2. Организиране на периодичен пловдивски форум, интернет портал и маркетингов продукт, представящи Пловдив като традиционен производствен център и бъдещ град на иновациите; реализиране на програма за повишаване на качеството на висшето образование в Пловдив и осъществяване на сътрудничество между университети, научни центрове и икономически клъстери



ЗОНА ЗА ВЪЗДЕЙСТВИЕ НА ПУБЛИЧНИ ФУНКЦИИ С ВИСОКА ОБЩЕСТВЕНА ЗНАЧИМОСТ „ЦЕНТРАЛНА ГАРА“
Зоната обхваща транспортния ареал на гр. Пловдив, съдържащ: действащата Централна ж.п. гара, две от трите най-големи автогари, осигуряващи повече от 70% от превозите, бившата сточна гара – частен терен с тенденция за застрояване с обществени функции, събирателен възел на шест мощни транспортни артерии: бул. „Хр. Ботев”, „Коматевско шосе”, ул. „Н. Цанов”, бул. „Руски”, бул. В. Априлов”, бул. „Македония”. Този транспортен ареал, осигуряващ пътникопотока извън града е физическа пречка за вътрешноградския транспорт. Близостта на зоната до летище Пловдив повишава значението й в регионален контекст. В зоната функционират обществено-обслужващи обект, административни сгради, терени на частни фирми и др. Предизвикателството за зоната е осигуряване на изключително важните за града транспортни потоци в посока север-юг (под жп ареала), изток-запад - израждане на южната тангента с необходимите комуникационни развръзки. Зоната има потенциал за изграждане на обществено обслужващи сгради, офиси, хотели, както и богато озеленени терени, попадащи в сервитута на ареала.
Проект: Транспортният ареал на Пловдив – модерен интермодален център на свързаност и градско оживление с национално значение

  1. Изграждане на обект „Комуникационно-транспортен пробив”, свързващ бул. „Васил Априлов” и бул. „Македония”,под ЖП ареал „Централна гара” и изграждане на подземни публични пространства. Реконструкция, рехабилитация, градско обзавеждане и изграждане на Туристически информационно-приемен център на обект „Пред гаров площад” с благоустрояване на озеленени площи от бул. „Хр. Ботев”.

  2. Изграждане на обект „Южна тангента” от бул. „Коматевско шосе” до възел „Родопи” и развръзки с бул. „Македония” с подземното ниво на преминаване под ЖП ареала, паркиране и рехабилитация (реконструкция) на второстепенни транспортни връзки от прилежащи територии по улици: "Петър Динеков", "Кукуш", "Бачо Киро", "Одрин" .Озеленяване и социализация на междублокови пространства и други общински терени.

Каталог: wp-content -> uploads -> 2012
2012 -> За приемане чрез централизирано класиране на децата в общинскиte детски ясли, целодневни детски градини и обединени детски заведения на територията на община пловдив раздел І – Основни положения
2012 -> Критерии за отпускане на еднократна финансова помощ и награждаване на жители на община елхово I общи положения
2012 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2014 г
2012 -> Област враца походът се провежда под патронажа на
2012 -> София-град Актуализиран на Педагогически съвет №8/04. 09. 2012 г
2012 -> Програма за развитие на селските райони европейски земеделски фонд за развитие на селските райони европа инвестира в селските райони
2012 -> Книгата е създадена по действителен случай. Имената на описаните места и действащите лица са променени
2012 -> Относно Обособена позиция №1


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница