IP/09/1716 Брюксел, 16 ноември 2009 г. Корпоративните инвестиции в научноизследователска и развойна дейност през 2008 г.: глобално нарастване, с водеща позиция на дружествата от ес пред сащ и Япония



Дата22.12.2018
Размер41.5 Kb.
#109187


IP/09/1716

Брюксел, 16 ноември 2009 г.



Корпоративните инвестиции в научноизследователска и развойна дейност през 2008 г.: глобално нарастване, с водеща позиция на дружествата от ЕС пред САЩ и Япония

Въпреки икономическата криза инвестициите в научноизследователска и развойна дейност (НИРД) по света се увеличиха с 6,9 % през 2008 г., както се посочва в публикуваното днес „Контролно табло на ЕС за инвестициите на промишления отрасъл в научноизследователска и развойна дейност“ за 2009 г. С ръст от 8,1 % на инвестициите в НИРД, дружествата от ЕС, т.е. дружествата със седалище в рамките на ЕС, за втора поредна година изпреварват значително дружествата от САЩ и Япония, при които нарастването е съответно 5,7 % и 4,4 %. Две дружества от ЕС са сред първите десет: с инвестиции в размер на 5,93 млрд. EUR на трето място се нарежда Фолксваген, докато Нокиа заема осма позиция. В световен мащаб най-големият инвеститор в НИРД е Тойота Мотор (7,61 млрд. EUR). Докладът също така показва, че ръстът на инвестиции в НИРД е най-висок в т.н. нововъзникващи икономики.

Добрата новина е, че на фона на икономическата криза през 2008 г. дружествата от ЕС продължиха да инвестират в НИРД. Това е най-добрата стратегия, за да излезем по-силни от кризата. Трябва да подкрепим усилията на дружествата от ЕС и да осигурим стимули за подпомагане на секторите, осъществяващи активна научноизследователска дейност в ЕС. Изграждането на истинско Европейско научноизследователско пространство и действията на ЕС за насърчаване на интелигентните инвестиции в НИРД са част от решението. Също така приветствам увеличението на инвестициите в НИРД на дружествата, които осъществяват дейност в сферата на нисковъглеродните енергийни технологии. Те представляват нов източник за растеж и работни места в ЕС“, заяви г-н Янез Поточник, европейски комисар по научната и изследователската дейност.

Подготвеното от Комисията Контролно табло на ЕС за инвестициите на промишления отрасъл в НИРД показва, че въпреки икономическата криза световните корпоративни инвестиции в НИРД възлизат на 6,9 % спрямо 9,0 % през 2007 г. (графика 1).

Дружествата от ЕС съумяха да запазят почти без изменение ръста на инвестициите в НИРД — 8,1 % в сравнение с 8,8 % през 2007 г., докато по отношение на дружествата от САЩ този показател намаля от 8,6 % през 2007 г. на 5,7 % през 2008 г. Ръстът на инвестициите в НИРД на дружествата, установени в нововъзникващи икономики, продължи да бъде най-висок — начело с Китай (40 %), Индия (27,3 %), Тайван (25,1 %) и Бразилия (18,6 %). Ако въздействието на кризата все още не се е отразило изцяло върху корпоративните инвестиции в НИРД, то се откроява по-ясно при другите показатели, обхванати от контролното табло, като например оперативната печалба на дружествата, отбелязала спад с 30,5 % при дружествата от ЕС и 19,1 % при дружествата от САЩ.



Тенденции при дружествата

Две дружества от ЕС — Фолксваген и Нокиа попадат сред десетте най-големи инвеститори в НИРД; пет от САЩ, в т.ч. Майкрософт, Дженерал моторс и Пфайзер; и едно от Япония — Тойота, заемащо първото място. В топ 50 на инвеститорите в НИРД попадат 16 дружества от ЕС и 18 дружества от САЩ, с по две по-малко спрямо 2007 г., докато японските дружества са 13, т.е. с четири повече спрямо 2007 г. Все пак при попадналите в топ 50 дружества от ЕС средната интензивност на НИРД (инвестиции в НИРД, изразени като процент от продажбите) е по-висока от тази на неевропейските дружества, 7,8 % спрямо 6,8 % (графика 2).



Тенденции при секторите

Увеличението на НИРД в САЩ е най-силно застъпено в секторите с висока интензивност на НИРД, към които спадат производството на фармацевтични продукти, биотехнологии и информационни технологии, докато в Европа ръстът на НИРД е разпределен по-равномерно между всички сектори.

Дружествата от САЩ укрепиха своята водеща позиция в секторите с висока интензивност на НИРД, увеличавайки своите инвестиции с 35 % през последните четири години спрямо само 13,6 % при дружествата от ЕС (графика 3). Въпреки че по размер на инвестициите в НИРД секторът с висока интензивност на НИРД в САЩ е като цяло два пъти по-голям от този в Европа, по отношение на НИРД и свързаните показатели дружествата от ЕС, опериращи в този сектор, реализират сходни резултати като своите американски конкуренти.

Дружествата от ЕС заемат водещи позиции в секторите със средно висока и средно ниска интензивност на НИРД, каквито са производството на автомобили и части за автомобилостроителната промишленост, на електронно и електрическо оборудване или на химикали.

Както в САЩ, така и по света секторът на производство на фармацевтични продукти и биотехнологии затвърди своята позиция на водещ инвеститор в НИРД, реализирайки съответно 18,9 % и 25,0 %. Много фармацевтични дружества увеличиха значително инвестициите си в НИРД: например Такеда Фарм. (+42,7 %), Бьорингер Ингелхайм (+21,9 %), Шеринг Плау (+20,6 %). При все това Мерк (САЩ), Джонсън и Джонсън и Пфайзер намалиха с 1 %—2 % инвестициите си в НИРД.

В световен мащаб секторът на производство на автомобили и части за автомобилостроителната промишленост заема с 17,1 % трета позиция, докато в Европа и Япония той е водещ, реализирайки съответно 25,0 % и 27,0 %. Въпреки че този сектор бе най-рано засегнат от икономическата криза, някои автомобилостроителни дружества отбелязаха двуцифрено увеличение на НИРД през последната година: Фолксваген (+20,4 %), Пежо (+14,4 %) и Фиат (+14,1 %). Други намалиха значително своите инвестиции в НИРД, в т.ч. Рено (-9,2 %), Даймлер (-9,1 %), БМВ (-8,9 %), Форд Мотор (-2,7 %), и Дженерал моторс (-1,2 %).

Тазгодишното контролно табло потвърждава високата активност в областта на НИРД на дружествата, осъществяващи дейност в сферата на технологиите за възобновяеми енергийни източници. През последните три години шестте дружества от ЕС демонстрираха впечатляващ ръст на инвестициите в НИРД (графика 4).

Контекст

В Контролното табло за 2009 г. на ЕС за инвестициите на промишления сектор в НИРД се предоставя информация относно водещите 1000 дружества от ЕС и 1000 дружества извън ЕС, инвестирали в НИРД през последната отчетна година. То се публикува годишно от Европейската комисия. Контролното табло, както и други доклади относно IRMA (мониторинг и анализ на инвестициите на промишления сектор в научни изследвания) могат да бъдат изтеглени от:



http://iri.jrc.ec.europa.eu/

Вж. също MEMO/09/503: Въпроси и отговори




Figure 1. R&D investment growth of the Scoreboard companies



Note: The different Scoreboards are not directly comparable because of changes in the sample composition.

Source: The EU Industrial R&D Investment Scoreboards (of 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009)

European Commission, JRC/DG RTD.









Каталог: rapid
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейската комисия е готова да започне преговори със сащ за споразумение за личните данни с цел борба с тероризма и престъпността
rapid -> IP/10/609 Брюксел, 26 май 2010 г. Европейската комисия се стреми да постигне високи стандарти за закрила на неприкосновеността на личния живот в рамките на споразумението за защита на данните между ес и сащ
rapid -> Европейска комисия — Съобщение за медиите
rapid -> Заседание на Съвета Външни работи Търговия Женева, 14 декември 2011 г. Председател г жа Hanna trojanowska
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Texte bg conseil europeen – bruxelles 15 & 16 octobre 2008 conclusions de la présidence


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница