Издание на: информационен център



страница1/3
Дата23.07.2016
Размер424.96 Kb.
#2862
  1   2   3

powerpluswatermarkobject3








ИЗДАНИЕ НА:


ИНФОРМАЦИОНЕН ЦЕНТЪР

ЕВРОПА ДИРЕКТНО - КЮСТЕНДИЛ




2500 Кюстендил

ул. “Отец Паисий” №11 (читалище „Братство”) Брой 3

тел.: 078/52-63-95 факс:078/52-91-95 Година I

e-mail: centre@europedirect-kn.info

www.europedirect-kn.info април, 2009




1. КЛЮЧОВИ ТЕМИ ЗА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ИЗБОРИ

*Материалът е от сайта

на Европейския парламент

Между 4 и 7 юни 2009 милиони европейци ще гласуват в изборите за Европейски Парламент. Евродепутатите, избрани от тях, ще играят ключова роля при взимането на решенията за бъдещето на Европа. Какви да са приоритетите за следващите пет години? Кои да са хората, които да гласуват по теми като икономическата криза, борбата с глобалното затопляне, защитата на потребителите? Не пропускайте шанса си да изразите своята позиция, участвайки на европейските избори! Мотото на вота е "Ти решаваш!"

Смятате, че Брюксел е далеч, а темите, по които гласуват евродепутатите не касаят Вашето ежедневие?

Тук Ви предлагаме 10 материала по теми като защита на потребителите, защита на околната среда, финансови пазари -  все въпроси, по които Европейският Парламент взема важни решения за живота на всеки европеец. Каква е Вашата позиция по тях? Кои са евродепутатите, които Вие искате да решават  тези въпроси?

Прочетете повече за основните теми на Европейските избори!

  • КАК ДА ПОСТИГНЕМ БАЛАНС МЕЖДУ СЕМЕЙСТВО И КАРИЕРА?



Как да гарантираме, че никой не е принуден да избира между семейство и кариера?

Равни възможности за мъжете и жените, равно заплащане, недискриминация - това са неоспорими европейски ценности. Но доколко успяваме да ги постигнем в реалния живот? Как да гарантираме, че никой не е принуден да избира между семейство и кариера? В Европа има все още много неща за вършене и решения за вземане в областта на равните възможности между жените и мъжете. Вие може да участвате във вземането на тези решения като упражните правото си на глас в европейските избори през юни 2009 година!Времената се променят. Жените извоюват все повече важни позиции в бизнеса и политиката, 32 на сто от управленските позиции в ЕС за 2006 година са били заети от жени. Делът на дамите в Европейския Парламент нарасна от 16, 3 на сто през 1979 година до 31 процента през 2009. Всичко това е много хубаво, но фактите говорят и друго: жените в Европа печелят 17 на сто по-малко от мъжете, един от десет европейци твърди, че е страдал от някаква форма на тормоз или насилие на нейното/неговото работно място.




Балансът семейство - кариера: лукс или необходимост?

Според статистиката жените (на пълен работен ден) работят средно по  40 часа на седмица, а мъжете - 43. Означава ли обаче това, че жените работят по-малко като се имат предвид всички задължения на жените по отглеждане на децата и домакинството? Да не пропускаме и мъжете - получават ли те шансовете, които заслужават?


 
Много инициативи на ЕС работят в посока равни възможности и недискриминация. Подготвя се откриването на европейски институт за равенството между половете във Вилнюс. Програмата Daphne се занимава с борбата срещу насилието спрямо жени.  В Европейския парламент  има специална Комисия, която се занимава с правата на жените. Една от най-ярките кампании на ЕП бе "червен картон срещу принудителната проституция" , която се проведе по време на Световното футболно първенство през 2006 година и Европейското през 2008.
 
Много се прави в областта на равните шансове и недискриминацията, но още много остава да бъде направено. ЕП може да вземе решения по много въпроси, касаещи всекидневния ни живот. Какво трябва да се направи, за да се постигне балансът между кариера и семейство? Какви решения да се вземат? Вашето мнение има значение! Гласувайте на европейските избори през юни 2009!

  • КОЛКО ОТВОРЕНИ ДА СА ГРАНИЦИТЕ НИ?

Миграцията става все по-актуална тема в Европейския съюз. Явлението открива нови шансове, но е свързано и с големи предизвикателства. Темата за имиграцията често е на дневен ред на заседанията на Европейския Парламент, когато се гласуват мерки за борба с нелегалната имиграция, закони за връщане на нелегални имигранти или за привличане на квалифицирани специалисти от трети страни. Борба с нелегалната имиграция.


 В Европейския съюз работят между 4 и 8 милиона нелегални имигранти. Те изкарват хляба си предимно като строители, чистачи или работници в селското стопанство. Нелегалната заетост нарушава конкуренцията между стопанските предприятия. В същото време нелегалните работници не могат да се възползват от здравно и пенсионно осигуряване. Незаконният им статут нерядко ги прави уязвими или дори жертви на експлоатация от страна на работодателите.


 
ЕС се опитва да управлява законната миграция и интеграцията,  като в същото време се бори с нелегалната имиграция и експлоатацията на нелегални имигранти. Как? Един от подходите е да се въведат общи санкции за работодатели, които наемат нелегални имигранти. В същото време се дава възможност на имигрантите да подадат жалба срещу техните работодатели в случай на злоупотреби.  
 
Привличане на квалифицирани специалисти в ЕС

ЕС се опитва да привлече специалисти от трети страни. Различните регулации и фрагментирането на пазара между различните държави членки обаче, често отблъскват висококвалифицираните имигранти. Те предпочитат да се насочат към САЩ или Канада. 


Европейският Парламент одобри т.нар. "синя карта" за специалисти от трети страни. Идеята е квалифицирани експерти с професионален опит или университетски дипломи от трети страни да получат възможност да работят в държавите от ЕС.

 

Връщане на нелегални имигранти

Общите принципи за връщане на нелегални имигранти също са част от европейската политика в областта на имиграцията. На имигрантите се дава срок между 7 и 30 дни за доброволно връщане в родината им, след това държавите членки имат право да ги експулсират.


 
През последните години евродепутатите редовно организират делегации до центрове за задържане на нелегални имигранти в държавите членки, за да се уверят, че те живеят в прилични условия.


Много е направено, но има и какво да се направи още по отношение на имиграцията. Изборите за ЕП Ви дават шанс да решите накъде да се насочи политиката на ЕС по този въпрос. Какво искате евродепутатите да предприемат?

Какви решения да се вземат? Колко отворени да бъдат границите ни? Използвайте гласа си!



  • В КАКВО ДА ИНВЕСТИРАМЕ ПАРИТЕ СИ?


Строежи на пътища, екология, заетост - това са само някои от областите, в които идват пари от бюджета на ЕС. Евродепутатите гласуват всяка година бюджета на ЕС и след това проверяват как се изразходват парите на европейските данъкоплатци. Кои да са приоритетните области за финансиране от европейския бюджет? Какво искате избраните от Вас евродепутати да направят? Упражнете гласа си на европейските избори! Къде отиват парите от бюджета на ЕС?


Мобилност. Строежи на пътища, мостове, летища, електроцентрали - ЕС подкрепя много проекти в областта на инфраструктурата. Идеята е да се намалят различията между отделните региони и да се насърчава мобилността.


Селско стопанство и екология. Друг акцент е помощта за селскостопанските производители, развитието на аграрните райони и опазването на околната среда.
 
Образование. ЕС насърчава младите хора и обучението в други европейски страни. По програмата Еразмус 1,5 милиона души са получили възможност да следват в друга държава членка.


Борба с дискриминацията.  ЕС подпомага хората в неравностойно положение -  за преодоляване на предразсъдъците и за  повече заетост.


Научни изследвания. ЕС подпомага научните изследвания в области, като например борба с някои болести, безопасност на храните, алтернативни енергийни източници.

Малките и средните предприятия. Малкият и средният бизнес е особен приоритет на ЕС. Предприятията от този вид представляват 90 на сто от европейския бизнес. Облекчаването на тяхната дейност е ключово за повишаване на конкурентостта, заетостта и растежа.

 
Развиващите се страни. Като глобален актьор на международната сцена ЕС има глобални отговорности. Съюзът подпомага развитието на страните от Третия свят, опазването на мира и отделя средства за хуманитарна помощ в случай на природни бедствия.
 
Как се приема бюджетът?

Европейският Парламент заедно със Съвета решават как да изглежда бюджета на ЕС за всяка следваща година, и контролира как се изразходват парите на европейските данъкоплатци.


Кои да се приоритетните области за финансиране с парите на ЕС? Какви действия очаквате на европейско равнище? Вашето мнение има значение! Не пропускайте шанса си! Гласувайте на европейските избори!




  • КОЛКО ЕТИКЕТА СА НУЖНИ ЗА ЕДИН ПРОДУКТ? ЗАЩИТА НА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ!


Колко етикета са необходими за един продукт?

В идеалния случай клиентът би трябвало да е "цар". Често, за съжаление, обаче потребителите са жертви - измамени, разочаровани, безпомощни. Това обаче не би трябвало да е така. Европейският Парламент може да направи много в областта на защитата на правата на потребителите - етикетиране на хранителните продукти, компенсации при закъснения на влакове, намаляване на цените на разговорите в роуминг. Какво още може да бъде направено за защита на потребителите? Вашето мнение има значение!Смятате че Брюксел е далеч, а решенията на Европарламента не ви касаят? Ето няколко примера за това как законодателството, прокарано от Европейския Парламент, има отражение върху всекидневния ни живот:


 Етикетиране на храните. Вие искате да знаете какво има в храните, с които се храните и от къде идват те? Съвсем скоро - през март 2009 година, Европейският Парламент настоя етикетите на храните да указват мястото на произход на храните и техните съставки и мястото на тяхната обработка.


 
Цените на мобилните телефонни разговори от чужбина. Благодарение на т. нар. Евротарифа, значително намаляха сметките за телефонни разговори в роуминг за европейците.
 
Точно описание на всички такси в цената на билетите за  самолет. Благодарение на новите стандарти всички такси и тарифи трябва да са надлежно и ясно вписани в цената на самолетните билети. В случай на закъснение на влаковете, пътниците имат право на компенсация.

 Безопасност на детските играчки. Парламентът прие правила и стандарти за повече безопасност на детските играчки. Забранява се използването на канцерогенни вещества и се ограничава употребата на твърди метали и аромати в играчките.


 
По-стриктни правила за рекламите. Европейският парламент въведе по-стриктни правила за скритата реклама и за реклами, адресирани към децата.
 
Смятате ли, че е направено достатъчно за защита на европейските потребители? Какво още може да бъде направено? В кои области има нужда от повече защита за потребителите? Можете да изразите позицията си чрез Вашия вот за евродепутати през юни 2009 година!

  • КАКЪВ ВИД ЕНЕРГИЯ ПРЕДПОЧИТАМЕ?

Изменения на климата, ефективност, зависимост от внос на енергийни носители. Предизвикателствата пред енергийната политика на ЕС са огромни. Как да се направи потреблението на енергия по-ефективно и щадящо околната среда, а доставките на ресурси - по-сигурни? ЕС се опитва да реши тези въпроси, но още много неща трябва да бъдат направени? Какви искате да са приоритетите в областта на климата и енергетиката? Вашето мнение може да бъде чуто - на изборите за Европарламент през юни 2009. Нови европейски закони в областта на климата и енергетиката.


Потреблението на енергия в Европа нараства, в същото време 20 процента от енергията се губят заради липса на ефективност. Използването на традиционни източници на енергия е основният източник на вредни емисии, които водят до промените в климата. Как да се разплете този възел от проблеми?


 
През 2007 година лидерите на ЕС се споразумяха по пакета наречен 20-20-20. Това не е магическа формула, а ясна цел до 2020 година вредните емисии да се съкратят с 20%, енергийната ефективност да се подобри също с 20%,  делът на възобновяемите енергийни източници в енергийния микс на ЕС да скочи на 20 процента.  
Първият в света всеобхватен набор от мерки за ограничаване на глобалното затопляне беше приет от ЕС през декември 2008 г. Тогава Европейският парламент измени и прие новото европейско законодателство в областта на климата и енергетиката - за съкращаване на емисиите на парникови газове от автомобили, промишлени инсталации и електроцентрали и за насърчаване на възобновяемите енергийни източници.

Последната газова криза между Русия и Украйна, която засегна доставките на синьо гориво за много европейски страни, показа за пореден път необходимостта от преодоляване на зависимостта от енергийни доставки отвън. Тема, която често е на дневен ред по време на дебатите в Парламента.



Промени в  ежедневието

Ако тези закони Ви се струват прекалени далечни и смятате, че те не Ви засягат, предлагаме Ви само някои примери за промени, които предстоят във всекидневния ни живот:



  • Вижда се краят на електрическата крушка.  Новите енергоспестяващи лампи харчат 75 пъти по-малко. ЕС реши да извади електрическите крушки от пазара и да ги замени с новите лампи постепенно между 2009 и 2011 година 

  • Етикети върху хладилниците, обозначаващи колко електроенергия харчат.  Европейският парламент даде съгласие за поставяне на етикети на електрически уреди като печки, хладилници и перални, които да дават точна информация за потребителите колко електроенергия те консумират. 

  • Еко стандарти за новите автомобили. Може би, когато купувате новия си автомобил ще изберете някои от новото поколение, които изхвърлят по-малко вредни емисии във въздуха. Новият регламент за определяне на стандарти за емисиите от новите автомобили е част от приетото европейско законодателство за борба с климатичните промени.

 Какво смятате, че може да се направи още  в областта на енергетиката и опазването на климата в Европа? Вашето мнение може да бъде чуто - гласувайте за евродепутати на европейските избори през юни 2009!

Рубриката продължава в следващия брой…

2. КОИ СА ЧЕРТИТЕ, КОИТО ХАРАКТЕРИЗИРАТ ДОБРИЯ ЕВРОДЕПУТАТ?


Начало на формуляра

Край на формуляра



Знак за гласуване "за" в пленарната зала

Умение да преговаря, ясни ценности и познания по чужди езици - това са само три от атрибутите, необходими на добрия член на Европейския парламент, по мнението на самите евродепутати. Добрият евродепутат трябва да притежава още добра представа за Европа и умение да изслушва други гледни точки. Кои са чертите, които характеризират добрия евродепутат? Потърсихме мнението на членове на ЕП от всички краища на Европа, два месеца преди Европейските избори.

Според младия испански евродепутат Daniel Bautista от ЕНП-ЕД евродепутатите би трябвало да имат много добри познания не само за работата на европейските институции, но за Европа като цяло, в политическо и културно отношение.


 
Британката Arlene McCarthy (ПЕС), председател на комисията по Вътрешен пазар, смята, че "добрият евродепутат трябва да се вслушва в грижите и проблемите, да установява, къде Европа може да помогне в решаването на проблема, да пресече Брюкселската бюрокрация и да работи през национални и партийни граници за постигане на резултати."

Шведският социалдемократ Jan Andersson, който председателства Комисията по заетост на ЕП, описва добрия евродепутат като ентусиазиран, добре информиран относно важните теми и вслушващ се в мнението на другите. Той трябва да има "ясни ценности и да знае какво иска, да не се страхува да отстоява мнението си."


 
Romana Jordan Cizelj от Словения и ЕНП-ЕД смята, че са важни и качества като "творчество"  и "добросъвестност ", "позитивен подход" към работата и "комуникативност".
 
Paul Rübig (Австрия ЕНП-ЕД) подчерта, че евродепутатите трябва да идентифицират проблема и да работят за решаването му.  "Хубаво е да бъдеш част от процеса на правене на история и да участваш в това, което Европа изгражда".
 
Бившият министър-председател на Естония Andres Tarand (ПЕС) смята, че "често е по-добре да има млади евродепутати, понеже те имат повече познания по чужди езици и понякога могат да са по-гъвкави". В същото време той смята, че личности като бивши премиери и министри на външните работи могат да са особено полезни в области като външната политика. Той посочи също така и значението на това всички членове да бъдат активни в Парламента.

*Материалът е от сайта

на Европейския парламент
 

3. Усилията за равнопоставеност между половете - интервю с Anna Záborská

Права на жените/Равни възможности

Anna Záborská

Парламентарната Комисия по правата на жените и равенството между половете прие през последните пет години повече от 40 парламентарни доклада. Как тези документи се отразяват на равнопоставеността на половете и кои са приоритетите за следващия парламентарен мандат? Предлагаме Ви интервю с председателката на Комисията Anna Záborská (ЕНП-ЕД, Словакия).

- Кои бяха най-важните решение на Комисията за последните пет години?
Аз смятам, че всички решения бяха важни, ние подкрепихме близо 40 парламентарни доклада. Бих искала, все пак, да откроя доклада за Лисабонската стратегия, доклада за демографската ситуация в Европа, за баланса между професия и семейство, за жените и бедността, за жените- мигранти , за жените-затворници и влиянието на това положение върху семейния живот. Както и докладите за положението на жените по време на военни конфликти и за жените в науката.

- Много от докладите, засягащи равенството между половете, не са законодателни. Имат ли те отражение върху живота на хората?


Мисля, че докладите на Комисията са много важни, тъй като те осигуряват един вид изследвания и информация по важни теми за ЕС. Те предлагат някои решения и могат да се използват в работата на други комисии. Така че, те не влизат директно в законодателството на ЕС, но служат като източник на информация.

- Само 3-ма от 40 членове на Комисията са мъже. Защо това  е така и какво бихте направили, за да го промените?

Причината, поради която жените все още не са постигнали равенство, въпреки  че полагат усилия за това от десетилетия, е идеята, че те могат да го постигнат сами, че те не се нуждаят от мъжете. От началото на този парламентарен мандат ние започнахме да говорим повече за това, че е важно и мъжете да се включат. Равенството на жените  трябва да бъде и в интерес на мъжете. Например идеята за баланс между професия и семейство: ако не включим мъжете, жените никога няма да постигнат целта си. Когато мъжете осъзнаят, че жените очакват те да участват, мъжете също ще бъдат по-заинтересовани да станат членове на Комисията.

- Какви са темите, по които Комисията по права на жените трябва да работи в бъдеще?


Посочените теми са дългосрочни проблеми. Но когато виждам сегашната икономическа и финансова криза, която най-вероятно ще се превърне в социална криза, смятам, че темите, които ще се обсъждат в бъдеще, са жените и бедността, балансът професия-семейството и солидарността за интеграция. Трябва също да се има предвид, че в настоящата демографска ситуация, едно от решенията, които аз не разглеждам като първостепенно, е имиграцията. Така че темата, която ще бъде обсъждана много през следващия парламентарен мандат, ще бъде за жените-имигранти и за събирането на семейството.

*Материалът е от сайта

на Европейския парламент



3. ОСНОВНИ ТЕМИ ОТ ЗАКОНОДАТЕЛНАТА ДЕЙНОСТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ

ЮНИ 2004 - ЮНИ 2009 Г.

Рубриката продължава от брой 2 на бюлетина

ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И ЗАЩИТАТА НА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ
По-евтини роуминг тарифи в ЕС, ясно обозначаване на всички такси за самолетните билети, по-големи права за пътниците, използващи железопътен транспорт, по-лесен достъп до потребителски кредити в други държави членки: това са някои от най-значителните постижения на Европейския парламент през последните пет години в областта на защитата на потребителите.
По-евтини роуминг тарифи в ЕС

Според мнението на депутатите, високите цени за използването на мобилен телефон в чужбина не са оправдани; поради това новият регламент, приет от ЕП, въвежда т.нар Евротарифа, която фиксира максимални цени на роуминга от 0.46 евро на минута (без ДДС) за направено обаждане и 0.22 евро за получено обаждане (без ДДС). Преди това, обаждане в роуминг струваше на потребителя средно по 1.15 евро/мин. Максималните цени ще бъдат намалени още веднъж през лятото на 2009 г., за да достигнат съответно до 0.43 и 0.19 евро.



Дата на приемане на регламента от ЕП: 23 май 2007 г.

Операторите са задължени да предлагат Евротарифата от 30 юли 2007 г.
Цените на самолетните билети трябва да включват всички такси

Пътниците на авиокомпаниите вече могат само с един поглед да разберат каква крайна цена трябва да платят за своя самолетен билет, благодарение на новия регламент, одобрен от Европейския парламент. Рекламите трябва да показват крайната цена на билета, включително всички допълнителни тарифи и такси, които се прибавят към базовата цена. Правилата се отнасят и за резервациите по интернет. Всички незадължителни надбавки (например за багаж) трябва да бъдат съобщавани по ясен начин в началото на процеса на резервация.



Дата на приемане на регламента от ЕП: 9 юли 2008 г.

Пълно прилагане от 1 ноември 2008 г.

Засилване на правата на пътниците, ползващи железопътен транспорт

По-големи права за всички потребители на жп транспорт, включително компенсации за закъснения и по-лесен достъп за хората с увреждания, са основните акценти в приетия от ЕП регламент. Компенсациите в случай на закъснения на влаковете при международни пътувания ще бъдат в размер от 25% от цената на билета при закъснение от поне 60 минути и 50% за закъснение от 120 минути или повече. Депутатите настояваха регламента да покрива и вътрешните пътувания както международните, въпреки че държавите членки могат да отложат въвеждането на това правило до 15 години.



Дата на приемане на регламента от ЕП: 25 септември 2007 г.

Пълно прилагане от 3 декември 2009 г.


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница