Изх. №0201-171 г. Чрез г-жа цецка цачева



Дата11.01.2018
Размер63.09 Kb.
#43696

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Министър на земеделието и храните



Изх. № 0201-171

………… 2015 г.



ЧРЕЗ

Г-ЖА ЦЕЦКА ЦАЧЕВА

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ДО

ДОЦ. БОРИСЛАВ ВЕЛИКОВ

НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ ОТ ПГ НА РЕФОРМАТОРСКИ БЛОК

На Ваш № 554-06-1152/30.07.2015 г.
Относно: Зачестили случаи на установена масова смъртност при пчелните семейства


УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ,

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ВЕЛИКОВ,

Във връзка с поставените от Вас въпроси относно установената масова смъртност при пчелните семейства в района на община Лом, област Монтана и предвид отговорностите на Българската агенция по безопасност на храните като компетентен орган по Закона за ветеринарномедицинската дейност, Закона за защита на растенията, Закона за пчеларството и Наредба № 15 от 8 април 2014 г. за мерките за опазването на пчелите и пчелните семейства от отравяне и начините за провеждане на растителнозащитни, дезинфекционни и дезинсекционни дейности, Ви уведомявам следното:

На основание постъпили жалби за подмор на пчели в Областна дирекция „Земеделие” гр. Монтана от група пчелари на територията на с. Сталийска махала, с. Трайково и кв. Младеново - гр. Лом, община Лом, със заповед на директора на областната дирекция е свикана постоянната комисията по чл. 36, ал. 1 от Закона за пчеларството за осъществяване на профилактика на заболяванията и опазване на пчелните семейства от отравяне. От извършените проверки в трите пчелина е установено:


  • 147 бр. от общо 202 бр. пчелни семейства са с признаци на отравяне;

  • изразено в проценти, загиналите летящи пчели по пчелини са:

  • с. Сталийска махала - 50 %;

  • с. Трайково - 90%;

  • кв. Младеново, гр. Лом - 95 %.

Съгласно чл. 13, ал. 7 на Наредба № 15 от 8 април 2004 г., при установен подмор на пчели, пробите от пчели и растителните проби се изпращат за анализ в акредитирана лаборатория от и за сметка на жалбоподателя.

Съгласие за взимане на проби от пчели и растителни проби за анализ е дал само собственикa на пчелина в кв. Младеново, гр. Лом. В слънчогледов посев (фенофаза „край на цъфтеж”) находящ се до неговия пчелин в кв. Младеново, гр. Лом е установено наличие на множество умрели и агонизиращи пчели. От посева е взета растителна проба, която е изпратена за лабораторен анализ. Съгласно Сертификат от анализ № 15/001784 от 20 юли 2015 г. на „Фитолаб България” ООД - гр. Пловдив в пробата не са установени остатъци от пестициди. От инспекторите по растителна защита към Областната дирекция по безопасност на храните, гр. Монтана е направена и документална проверка на земеделския производител за употреба на продукти за растителна защита (ПРЗ). Установено е, че в периода края на м. април – началото на м. май, посева е третиран във фенофаза „2-4 лист” с хербицид и листни торове, като последващо третиране не е имало.

След получаване на резултата от растителната проба, пчеларят е отказвал да изпрати за изследване взетата проба от умрели пчели.

Предположението на комисията в Констативен протокол № 1 от 9 юли 2015 г., че смъртността на пчелите вероятно е в резултат на растителнозащитни мероприятия извършени на горепосочената площ от слънчоглед, е направено преди да са били готови резултатите от лабораторните изследвания на растителната проба.

След анализ на данните от Констативния протокол №1 и резултатите от лабораторните изследвания на изпратените проби листя, цвят и пити слънчоглед, комисията излиза със заключение от 10 август 2015 г., че смъртността на пчелите вероятно е причинена от отравяне с растително защитни продукти, но поради факта, че собствениците на пчелните семейства не са уведомили за проблема своевременно, резултатите от анализа на растителните проби са отрицателни.

Други сигнали и жалби за нанесени щети на собственици на пчелни семейства, в резултат от проведени растителнозащитни мероприятия и от нерегламентирана употреба на продукти за растителна защита на територията на община Лом, не са постъпвали в Областната дирекция по безопасност на храните, гр. Монтана.

С чл. 112 от Закона за защита на растенията се въвежда изискването „Лицата, които употребяват продукти за растителна защита с наземна техника или чрез въздушно пръскане, уведомяват лично собствениците на пчелни семейства, разположени в землището на кметството по местонахождение на площите, които ще бъдат третирани, както и собствениците на пчелни семейства, разположени в граничещите землища, за датата и часа, в който ще се извършва всяко прилагане на продукти за растителна защита”.

Във връзка с подадени общо 15 жалби и сигнали за подмор на пчели, следствие третиране на земеделски култури с продукти за растителна защита, инспекторите по растителна защита от областните дирекции по безопасност на храните, като участници в постоянните комисии по чл. 36, ал. 1 от Закона за пчеларството, са извършили към момента общо 11 бр. проверки на територията на областите Враца, Добрич, Плевен и Монтана. Анализите на взетите проби от пчели, растителните проби и направените инспекции на пчелините на жалбоподателите, не доказват употребата на продукти за растителна защита като причина за подмора на пчелите. Случаите, в които има неуведомени пчелари за предстоящо третиране с пестициди се отнасят за собственици на пчелини, които не са рeгистрирани в съответното кметство. Четири от подадените жалби са оттеглени от самите жалбоподатели.

Областните дирекции по безопасност на храните контролират изпълнението на условията, при които е издадено разрешение за въздушно пръскане с продукти за растителна защита, чрез извършване на проверки. При установяване на нередности и несъответствия, инспекторите по растителна защита на Българската агенция по безопасност на храните имат право да забранят или да преустановят въздушното пръскане. Наличният персонал и финансов ресурс на областните дирекции по безопасност на храните не позволяват инспекторите по растителна защита да извършват постоянни маршрутни обходи на землищата на съответната област за установяване на нерегламентирано и неконтролирано третиране с продукти за растителна защита и с това нивото на контрола върху употребата на ПРЗ се ограничава.

Българската агенция по безопасност на храните периодично организира срещи със земеделски производители, кметове на селища от съответния регион, пчелари и др., на които се обсъждат и разясняват задълженията на заинтересованите страни и контролните органи, съгласно Закона за защита на растенията, Закона за пчеларството и Наредба № 15 от 8 април 2004 г.

При спазване на изискванията, разписани в Закона за защита на растенията, Закона за пчеларството и подзаконовите нормативни актове от двете заинтересовани страни - собственици на пчелни семейства и земеделски производители, не би се допуснал подмор на пчели, вследствие употребата на продукти за растителна защита при провеждане на растителнозащитните мероприятия.

От началото на годината до 15 август 2015 г. в лаборатория „Болести по пчели и буби” към Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт (НДНИВМИ) са получени за изследване 43 проби от частни стопани и 780 бр. проби за изследване за нозематоза, съгласно Държавната профилактична програма (ДПП).

Най-много проби от частни стопани са постъпили от област София-град, от които 70% са опаразитени с вароатоза и 20% показват смесена инвазия с двата паразита. На база на получените в лабораторията резултати може да се направи извод, че пчелните семейства са засегнати най-често от вароатоза и нозематоза, като вароатозата преобладава като причинител за смъртността на пчелните семейства. Това вероятно се дължи на неправилно третиране на кошерите, основно поради използване на нерегистрирани ветеринарномедицински продукти (ВМП), ненавременно третиране и прилагането на препарата в неправилни дози. Двата вида паразита си взаимодействат, като Varroa destructor придизвиква имуносупресия, което позволява намножаване на ноземните спори. Възможно е паразитите да са и вектори на някои вируси (засега в лабораторията не се диагностицират вируси по пчелите).

От област Монтана са постъпили само две проби, една за 2014 г. и една за 2015 г., за изследване в лаборатория „Болести по пчели и буби” към НДНИВМИ, като и двете проби са положителни за нозематоза

За установяване наличието на нозематоза, съгласно ДПП до този момент са изследвани 780 проби, като 181 от тях са положителни. Най-голям брой положителни проби са установени в област Търговище. Нозематозата е паразитно заболяване и съществуват редица ВМП за лечение на заболяването, като то зависи до голяма степен и от положените от страна на собствениците грижи. До този момент, за 2015 г. са потвърдени и обявени само две огнища на заболяването американски гнилец в област Благоевград и София - град. Съгласно изискванията на чл. 132, т. 5 от Закона за ветеринарномедицинската дейност, собствениците на животни са длъжни незабавно да уведомяват ветеринарния лекар, обслужващ обекта, в случаите на съмнение за заразно заболяване или смъртност на животните.

От представените до този момент данни не може да се направи заключение, че има масово измиране на пчелни семейства в страната.


УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ВЕЛИКОВ,

Искам да Ви уведомя, че предстои приемането на изменения и допълнения в Наредба № 15 от 8 април 2004 г., с които се цели да бъдат защитени по-добре интересите на собствениците на пчелни семейства и на земеделските производители.



ДЕСИСЛАВА ТАНЕВА

Министър на земеделието и храните




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница