Книга за учителя за клас. Щафетна игра №1 Предварителна подготовка и организация



страница1/16
Дата25.02.2024
Размер227.5 Kb.
#120444
ТипКнига
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   16
ПОДВИЖНИ-И-ЩАФЕТНИ-ИГРИ-3-КЛ
Свързани:
Дидактична игра - БЕЛ - Златна Мара и Арап Мара




3 КЛАС
Събрала и предоставила:
ФЕЯТА

оформление: imur57
Насрещна щафета“
Предварителна подготовка и организация: Учениците се разпределят в 3 или 4 равностойни отбора. Играчите на всеки отбор се разделят на две и се подреждат в две срещуположни колони на разстояние 10–15 м. От двете страни колоните се подреждат зад обща стартова линия. Първите играчи от колоните заемат позиция на линията висок старт.
Описание и правила: При сигнал първите ученици от колоните от едната страна стартират и с бягане се придвижват към съотборниците от отсрещните колони. Когато стигнат до първите играчи, докосват ги с ръце, след което застават последни в колоните. Докоснатите играчи бягат до отсрещните колони и изпълняват същото. Играта завършва, когато колоните си сменят местата. Играчите нямат право да застават пред стартовата линия и да тръгват, преди да бъдат докоснати.
Методически указания:
1. Ако играчите в отборите са нечетен брой, от едната страна застават с един повече и играта започва от тези колони.
2. При подреждането да се осигури достатъчно разстояние между отборите и насрещните колони да не са точно една срещу друга, а на около 50 см встрани.
Врани и врабци“
Играта е описана на с. 21 в Книга за учителя за 2. клас.
Щафетна игра № 1
Предварителна подготовка и организация: Класът се разделя на няколко равностойни отбора, които се подреждат в колони зад обща стартова линия, отстояща на 3–4 м от стена. За всеки отбор се осигурява по една плътна топка от 1кг, която се поставя на земята (пода) пред колоната.
Описание и правила: При сигнал от учителя първите ученици от всеки отбор хвърлят топката с две ръце отгоре към стената и след като тя се отрази и падне, бягат до нея, взимат я и я поставят пред колоната. Останалите участници изпълняват същото. Ако някой ученик не успее да хвърли топката така, че да се удари в стената, тогава я догонва и повтаря опита си. Ако и при втория опит не успее, играта продължава с хвърляне на следващия от колоната и при отчитането се отнема една точка. Победител е отборът, който е завършил пръв играта без нарушения. Той получава 5 точки, вторият – 4 и т. н. От тези точки се отнема по една за хвърляне, при което топката е докоснала стената.
Методическо указание: Да се изисква дистанция между хвърлящия играч и стоящия зад него.
Щафетна игра № 2
Предварителна подготовка и организация: Учениците се разпределят в равностойни отбори и се строяват в колони зад обща стартова линия. Пред всеки отбор се поставя по една плътна топка от 1 кг. На 5 м пред колоните се начертава друга линия, успоредна на стартовата.
Описание и правила: При сигнал първите ученици от колоните хвърлят топките с две ръце отгоре със стремеж да прехвърлят линията. Ако успеят, отборът получава точка. След това бягат, догонват топката и я поставят пред следващия играч. Останалите играчи изпълняват същото. Печели отборът, събрал най-много точки.
Методически указания:
1. Да се постави изискване при сполучлив опит цялата колона да брои на глас точките на своя отбор.
2. Да се осигури 2 м разстояние между колоните.
3. Играта може да се проведе и за време и сполучливи опити.
Топката на съседа“
Предварителна подготовка и организация: Учениците се разпределят в 3–4 отбора. Всеки отбор се строява в кръг. Избират се учениците, от които ще започне играта, и им се дава по една топка.
Описание и правила: При сигнал от учителя започва подаване с две ръце отдолу в кръга. Когато топката достигне отново до този, който пръв я е хвърлил, той я вдига над главата си. Печели отборът, който пръв е изпълнил задачата. Ако топката падне, тя се догонва и подаването продължава от мястото на прекъсването. Не се разрешава пропускане на играчи.
Методически указания:
1. Предварително се съобщава посоката на движение на топката.
2. Големината на кръговете трябва да е еднаква.
3. В началото се играе с лека топка, а след това – с плътна от 1кг.
Варианти:
1. Играта може да се играе от седеж с хвърляне от гърди.
2. Играта завършва след като топката е обиколила 2 или 3 пъти кръга.
3. Играе се с две топки. След като първият ученик подаде първата топка, веднага подава и втората. Играта завършва, когато отново двете топки са у него.
„Две топки се гонят в кръг“
Предварителна подготовка и организация: Учениците се разпределят в две или три групи с четен брой играчи. Всяка група се строява в кръг. Участниците във всеки кръг се преброяват по двама. Първите номера представляват единия отбор, вторите – другия. За всеки кръг се осигуряват по две топки и се дават на срещуположни играчи от двата отбора.
Описание и правила: При сигнал от учителя играчите с еднакви номера започват да си подават, като се стремят това да става по-бързо, за да може тяхната топка да застигне тази на другия отбор. Когато това стане, играта се прекратява, обявява се победител и започва ново изиграване. Ако топките не се застигнат след петата обиколка, учителят определя коя е по-напред и обявява победител.
Методически указания:
1. За да не се объркват учениците, на отборите се раздават отличителни ленти и топки с различен цвят.
3. В първия урок се играе с леки топки, а в следващите – с плътни от 1 кг.
3. Когато се провежда навън, играта се играе от разкрачен стоеж, а вътре може да се играе и от разкрачен седеж. Във втория случай натоварването е по-голямо.
Изчистване на игрището от топки“
Предварителна подготовка и организация: Учениците се разпределят в два равностойни отбора и заемат полетата във волейболно или баскетболно игрище. Дават се еднакъв брой топки (по 4–5) на двата отбора.
Описание и правила: При сигнал играчите от двата отбора бързо хвърлят топките в отсрещното игрище. Топките трябва да паднат (или да се уловят) вътре в противниковото поле. Ако те паднат извън него, за всяка такава топка се присъжда точка за противниковия отбор. Играчите от един отбор имат право да си подават топката помежду си преди да я хвърлят в отсрещното поле. Те се стремят колкото се може по-бързо да „изчистят“ своето поле от топките. Ако за момент в едно от полетата няма нито една топка, играта се спира и отборът се обявява за победител (при положение, че не са хвърляни топки извън игрището). След това топките се разпределят по равно и играта започва отново. В случай, че продължително време нито един от отборите не успее да „изчисти“ игрището си, учителят дава сигнал за спиране на хвърлянията. Никой няма право да хвърля топки след сигнала. Отчита се в кое поле има по-малко топки и играчите в него се обявяват за победители. При броенето на топките, ако има хвърляния извън очертанията на игрището, към броя на топките в игрището се прибавя и този на неправилните хвърляния от отбора и тогава се отчита резултатът.
Методическо указание: При ръководенето на играта е трудно да се следи за спазването на правилата от двата отбора, затова е необходимо да се осигурят помощник-съдиии.
Вариант: Играе се с два вида топки, например волейболни, които се хвърлат с две ръце отгоре, и баскетболни, които се хвърлят с две ръце от гърди и от земя.
Далекобойци“
Предварителна подготовка и организация: Класът се разделя на два отбора по полов признак. Начертава се стартова линия и се осигуряват толкова топки, колкото са играчите в един отбор.
Описание и правила: Момчетата (или момичетата) заемат тилен лег, ръцете горе държат топката. При сигнал от учителя те рязко се повдигат до седеж и едновременно с това изхвърлят топката с обтегнати ръце. Печели този, който е хвърлил най-далече. След втори сигнал от учителя стават, догонват топката и я дават на учениците от другия отбор. Те изпълняват същото. След всяко изиграване се обявява победител поотделно за момчетата и за момичетата.
Методически указания:
1. Топките трябва да бъдат еднакви.
2. Играта е подходяща за физкултурен салон.
3. С играта се повлиява положително качеството сила у учениците.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   16




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница