Концепция за анимационен процес в хотел/атракция



страница1/4
Дата05.09.2022
Размер0.95 Mb.
#115033
  1   2   3   4
57927255
Свързани:
Органолептичен анализ, ОРГАНОЛЕПТИЧНА ОЦЕНКА НА КАЧЕСТВОТО НА ЯСТИЯТА ЗА КЕТЪРИНГ, Urok 1 - Zakon za zdravoslovnite i bezopasni usloviya na trud. Zakon za zdraveto

УНИВЕРСИТЕТ „ПРОФ. Д-Р Асен Златаров” б-С


Факултет по обществени науки
Дисциплина: Туристическа анимация
Тема:
КОНЦЕПЦИЯ ЗА АНИМАЦИОНЕН ПРОЦЕС В ХОТЕЛ/АТРАКЦИЯ


Проверил:
Авторски колектив: /Проф. З.Дечев /

  1. Ваня Николова, УТпбз 768

  2. Гергана Тодорова, УТпбз 780

Бургас 2018


СЪДЪРЖАНИЕ:



  1. Въведение

  2. Историческо развитие .........................................

  3. Организационна структура на обекта

  4. Връзка с друга туристическа дестинация и между отделите в хотела

  5. Продуктова политика

  6. Ценова политика

  7. Рекламна политика

  8. Маркетингово изследване

  9. Модел на анимационен продукт

  10. Аниматори

  11. Анимационна програма

  12. План на анимационната проява

  13. Заключение


Въведение

Думата анимация е от латински произход anima – душа, живот; animation – оживление, съживяване. Преминала от латински в редица европейски езици, анимацията и нейните производни думи днес се тълкуват с няколко значения твърде близки до своята съвкупност: насърчавам, поощрявам, подтиквам, подбуждам, увличам в нещо, вдъхновявам някого, вдъхвам живот някому..


Анимацията навлиза в туризма в средата на настоящото столетие, но тя не е откритие на съвременната цивилизация. Грижата за свободното време на гостите и гражданите в обществото е съществувала още от древността. Провежданите в Древна Елада олимпийски игри развличали хилядите посетители. В древен Рим множеството обществени и религиозни празници били придружавани от танци, игри и състезания. В Циркус Максимус и Флавиановия амфитеатър (Колезей) се провеждали зрелищни демонстрации на сила и ловкост, състезания с колесници, гладиаторски битки и др. Много по-късно в Средновековието по време на рицарските турнири и религиозни празници са се провеждали състезания, танци и обреди за различните слоеве на обществото.Интересът към развлеченията, рекреацията и спорта е катализатор за развитието на туризма през ХVІІІ в. След края на Втората световна война туризмът се развива с бързи темпове, но все повече туристическият пакет, съдържащ основно нощувка, храна и транспорт, не задоволява потребностите на туристите. Започват да се предлагат допълнителни услуги и развлечения, което води до формирането на анимацията като частен феномен в туристическата индустрия. Анимацията закономерно се налага като мощен фактор при привличането на туристите и за повишаване степента на удовлетвореност на потребностите от движение, спорт, познания и развлечения.
Въз основа на кратката историческа ретроспекция може да се обобщи, че възникването на анимацията е свързано с промени в мотивите на пътуването и ценностната система на туристите, като определящи се явяват нуждата от разнообразие и стимулация за активност. Като част от туристическия продукт анимацията днес представлява своеобразен вид услуга за удовлетворяване на тези потребности и не може да се разглежда като отделна част от екскурзоводското обслужване.
От казаното следват изводите:
– Анимацията обхваща вътрешния свят на човека и процесите на общуване между хората;
– Анимацията е насочена към създаване на предпоставки и условия за използване на свободното време на туриста по негова лична представа и предпочитания;
– Анимацията не е любителска изява на отделна личност, а като всяка друга дейност на туристическата организация, тя следва да бъде менаджирана, регламентирана, планирана и осигурена с необходимите човешки, финансови, материални, природни и информационни ресурси.
В нашата туристическа практика през последните години все повече започва да се говори за анимация в туризма. В понятието „анимация” много често се влага различно съдържание:
За едни анимацията е нещо като цирков спектакъл, уреждан от време на време, за други – забавна вечер с туристите в хотела или ресторанта, за трети – спортно състезание на плажа, за четвърти – весела игра или викторина по време на екскурзия или мероприятие.
Съвременните туристически организации и туристическа политика разглеждат анимацията като целенасочена дейност за спечелване на туристическата клиентела. В съдържателно отношение анимацията включва два момента:
1. Насърчаване, стимулиране на туристите да оползотворят свободното си време според предпочитанията си;
2. Практическа реализация на този подтик. По тази причина може да се приеме, че анимацията е способ за реализиране на една активна и пълноценна почивка от гледна точка на задоволяване интересите и желанията на туристите.
Туристическата анимация има важно значение за туристическия продукт. Тя го обогатява като предлагане и съдейства за съчетаване на стандартизацията с индивидуализацията му. В този смисъл тя има реални икономически измерения. Туристическата анимация е по-висш етап в развитието на туристическата индустрия. Анимацията не само включва в икономически оборот определени ценности, но и влияе мултиплициращо върху туристическото търсене. Значението на анимацията в туризма може да се разглежда в следните аспекти:
Икономически – анимацията осигурява по-голяма атрактивност на туристическите дестинации, допринася за увеличаване на финансовите приходи и подобряване имиджа на туристическите организации;
Социален – като особена форма на мултикултурата, анимацията включва елементи от достиженията на човешките цивилизации: изкуство, традиции, спорт и двигателни активности. Анимацията се приема и като средство и форма на социализация на личността. Тя има двупосочно значение.:
–положителното й влияние както за туристите, така и за туристическата организация.

Анимацията в туризма може да се определи като дейност развивана от предоставящо туристически услуги предприятие или организация (хотел, туристически комплекс, туроператор и други), която има за цел да насърчи туристите към активно и разнообразно прекарване на свободното си време чрез участие в специално разработени програми.
Анимацията може да се разгледа като своеобразен вид туристическа услуга, чрез която се задоволяват определени потребности – предимно от социално– психологически характер.
Анимацията обхваща редица прояви, които могат да бъдат групирани в няколко основни сфери:

  • Сфера на физическото натоварване, движение и спорт;

  • Сфера на социални контакти;

  • Сфера на културни интереси;

  • Сфера на изява на творчески интереси и наклонности.

Първите две сфери имат подчертан доминантен характер в сравнение с останалите.
Ето защо, те почти винаги са неотменна съставна част на всяка концепция за анимация.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница