Конспект за кандидатдокторантски изпит Пояснение



Дата10.01.2017
Размер131.15 Kb.
#12399
ТипКонспект
ДОКТОРСКА ПРОГРАМА „КОМПЮТЪРНИ НАУКИ”
професионално направление 4.6 Информатика и компютърни науки


КОНСПЕКТ
за кандидатдокторантски изпит



Пояснение: Конкурсният изпит е писмен и устен. На писмения изпит се дават два въпроса – един от общата и един от специализираната част на конспекта, съответстващ на научните интереси на кандидата.


А. ОБЩА ЧАСТ


  1. Крайни ориентирани и неориентирани мултиграфи и графи. Маршрути и пътища. Свързаност. Дървета и коренови дървета. Свойства. Покривашо дърво на граф. Обхождане на графи. Минимално покриващо дърво.

  2. 2. Булеви функции (БФ). БФ на 1 и 2 променливи. Свойства. Формули над множество булеви функции. Съвършени дизюнктивни нормални форми. Теорема на Boole. Полиноми на Жегалкин.

  3. Думи над крайни азбуки. Формални езици и граматики. Йерархия на Чомски. Автоматни езици. Свойства. Разпознаване на автоматните езици. Теорема на Клини.

  4. Архитектура на съвременните компютри. Централен процесор – структура и организация. Инструкции.Типове данни, формати, видове операции, адресация, изпълнение, признаци на резултата. Системи за прекъсване. Приоритети, контексти и вектори.

  5. Принципи на операционните системи. Структура на ОС (монолитна структура, слоеста структура, микро ядро). Абстракции на ОС (процес, задача, файл). Принцип при реализация на програмен интерфейс на ОС (системни примитиви, системни функции, system calls). Потребителски режим и режим ядро в ОС.

  6. Файлова система. Логическа организация на ФС. Физическо представяне на ФС (стратегии за управление на дисковото пространство, дялове, системни структури или метаданни).

  7. Управление на процесите в операционните системи. Модел на процесите (състояния и диаграма на преходите, създаване на процес и йерархия на процесите). Реализация на процес (таблица на процесите, контекст на процес и превключване на контекста).

  8. Архитектура на компютърните мрежи. Основни принципи и характеристики. Еталонен модел на ISO. Модел TCP/IP. Характеристики на нивата и сравнение между двата модела.

  9. Езици и парадигми в програмирането. Синтаксис и семантика на езици за програмиране – средства за описнаие. Основни езикови конструкции в езиците за програмиране. Средства за контрол и управление изпълнението на програма. Оператори за управление. Компилация и транслация.

  10. Променливи. Изрази. Тип. Примитивни типове данни. Структуриран тип – записи, масиви, структура. Основни операции със структуриран тип. Проверка и извод на тип. Параметризация и обобщени типове. Полиморфизъм. Грешки в програмите и механизми за предпазване от грешки. Рекурсия.

  11. Абстрактни типове данни. Стек, опашка, дек. Динамични (рекурсивни) структури данни. Линеен списък – едносвързан, двусвързан, цикличен. Дървовидни структури: двоични дървета (дървета за търсене), н-арни дървета. Хеширане – хеш таблица. Алгоритми за сортировка и търсене.

  12. Обектно-ориентиран подход – класове, обекти, наследственост. Многократна наследственост и полиморфизъм. Обмен на съобщения. Интерфейси. Наследяване в С++ и Java.

  13. Бази от данни (БД). Системи за управление на бази от данни (СУБД). Описание и сравнителна характеристика на мрежовия, йерархичния и релационния модели на СУБД.



Б. СПЕЦИАЛНА ЧАСТ



I. Софтуерни архитектури

  1. Конкурентно изпълнение на процеси. Типове взаимодействия – проблеми на комуникацията и синхронизацията. Свойства на конкурентните процеси (КП), недетерминизъм. Средства за описание и манипулиране на КП. Видове синхронизация – обща памет и съобщения.

  2. Механизъм за синхронизация на КП на основат ана обща памет. Семафори: дефиниция, свойства, видове, реализация. Използване на семафори и взаимно изключване, условиа и бариерна синхронизация. Задачи “Производител – Потребител” и “Читатели – Писатели”. Реализация на семафори.

  3. Софтуерни технологии. Същност, процеси и методологии Каскаден модел. Проектиране и дизайн. Описание на модел. Оценка на софтуера.

  4. Моделиране. Обектно-ориентирано проектиране и моделиране. UML – описание на софтуерни модели. Основни диаграми, Документиране на софтуер.

  5. Гъвкави софтуерни технологии. Екстремално програмиране (XP). Тестване. Проектиране, ориентирано към тестовия процес. Продуктови линии.

  6. Компонентно базирани софтуерни технологии. Компонентни модели и технологии. Разработване на софтуерни компоненти. Интегриране на софтуерни системи.

  7. Програмиране и роектиране с помощта на събития. Графичен потребителски интерфейс. – MVC дизайн модел.

  8. Софтуерни модели (design patterns). Основни модели за конструиране, поведение и архитектура.


II. Компютърни мрежи

1. Локална мрежа ЕТЕРНЕТ. Формиране на кадъра. Влияние на MTU върху пропускателната способност на канала. Комутатори и мостове. Виртуални локални мрежи (VLANs). Протокол „разперено дърво“ (Spanning Tree Protocol – STP) – разновидности и алтернативи.

2. Адресация на мрежовите възли на 3 слой. Протокол IPv4. Формат на адресите, подмрежи и маски. CIDR. Алокация на номерационни ресурси в Интернет (IP адреси и автономни системи), видове алокации. Приложение на аникаст (anycast) адресите. Специални IPv4 адреси. Протокол NAT - какви проблеми решава, включително със сигурността. Протокол за мрежова диагностика ICMPv4.

3. Мрежов протокол IPv6 – общи положения, начин на записване, видове адреси, статична и динамична адресация. Функции на протокол ICMPv6. Решаване на проблема с качеството на услугите (QoS) в IPv6. IPv6 мултикаст. Реализация на мобилни услуги с IPv6 - Mobile IPv6 (MIPv6).

4. Управлението на мрежата като „облачна“ услуга. Софтуерно дефинирани мрежи. Проектът OpenFlow. Виртуализация на мрежовите функции.

5. Разпределена маршрутизация с дистантен вектор. Алгоритъм на Белман-Форд. Маршрутeн протокол RIP в IPv4 и IPv6.

6. Маршрутизация със следене състоянието на връзката. Алгоритъм на Дейкстра. Маршрутeн протокол OSPF в IPv4 и IPv6.

7. Външна маршрутизация. Автономни системи. Протокол BGP в IPv4 и IPv6. Особености на mBGP. Реализация на рефлекторна схема и BGP пиъри. Решаване на проблемите със сигурността на BGP маршрутизацията. Методи на защита на BGP сесия.

8. Реализация на транспортното ниво в компютърните мрежи. TCP сесия и уязвимости. Методи за защита на TCP сесия от SYN Flood атаки и други уязвимости. Защитена TCP сесия - протоколи TLS и SSL.

9. Протокол UDP и комуникациите в реално време. Гласови комуникации по Интернет – VoIP. Протоколи H.323 и SIP. Проблеми със сигурността на VoIP комуникациите и методи за решаването им.

10. Система за домейн имена в Интернет. DNS - протокол за решаване на съответствието между имена и IP адреси. DNS процеси и реализация на услугата по IPv4 и IPv6. Цифрово подписване на DNS заявки и отговори (DNSSEC). “Черните” DNS списъци (DNS black lists – DNSBL) и ролята им в борбата със спама в Интернет. Автономна система 112 (AS112). Какви проблеми решава?
III. Компютърна сигурност

1. Техники и инструменти за търсене на уязвимости.

2. Уязвимости за достъп до паметта.

3. Апаратна защита на паметта в компютърните архитектури.

4. Защита от сривове и несанкциониран достъп в операционните системи.

5. Безопасна среда (Sandbox) и изолиране.

6. Уеб безопасност.

7. Мрежова безопасност.

8. Разпознаване на вредоносните програми и защита.

9. Безопасност на мобилните платформи.

10. Кодиране на информацията. Криптография и криптографски алгоритми.
IV. Мрежово програмиране

1. Технология клиент-сървър. Обработка на данните в системите клиент-сървър. Клиент-сървър в HTTP.

2. UDP сокети. Абстракция на сокетите.

3. TCP сокети. Паралелен сървър.

4. Remote Procedure Call. Концепция на отдалеченото извикване на процедури. Базови операции.

5. Remote Method Invocation. Схема на взаимодействие.

6. Спецификации за разширяване на функционалните възможности на сървъра.

Common Gateway Interface, FastCGI, Internet Server API, Java servlet.

7. Скриптови езици. Active Server Pages, ASP.NET, PHP, Java Server Pages.

8. Технология Java Enterprise Edition. Архитектура.

9. Технология Microsoft NET Framework. Архитектура.

10. Service-Oriented Architecture. Подход на SOA.


V. Алгоритми и сложност

1. Изчислителни задачи и алгоритми. Вход и изход на алгоритъм. Големина на входа на алгоритъм. Сложност на алгоритъм по време и по памет като функция на големината на входа. Аспекти на изследването на алгоритми: коректност и сложност. Сложност по време в най-лошия случай и средна сложност по време. Асимптотични нотации , O, o, Ω и ω, които се използват при изследване на сложността на алгоритми.

2. Изчислителна задача Сортиране. Важност на сортирането. Елементарни сортиращи алгоритми: Insertionsort и Selectionsort; доказателства за коректност и изследване на сложността. Двоични пирамиди (binary heaps) и алгоритъм Heapsort; доказателство за коректност и изследване на сложността.

3. Алгоритмична схема Разделяй-и-Владей (Divide-and-Conquer). Сортиращ алгоритъм Mergesort и процедура Merge. Доказателство за коректност и анализ на сложността на Mergesort. Сортиращ алгоритъм Quicksort. Доказателство за коректност и анализ на сложността на Quicksort, включително и средната сложност по време.

4. Обхождане на графи в ширина (BFS) и дълбочина (DFS). Ефикасни имплементации на BFS и DFS. Класификация на ребрата на неориентиран и ориентиран граф в следствие на работата на DFS. Ефикасни алгоритми за задачите Topological Sorting, Strongly Connected Components и Cut Vertices, базирани на DFS. Анализ на тези алгоритми.

5. Минимални покриващи дървета (МПД) в тегловни неориентирани графи. МПД-теорема. Алгоритмъм на Prim за намиране на МПД: ефикасна имплементация и анализ. Union-Find структури: същност и анализ. Алгоритъм на Kruskal за намиране на МПД. Анализ на коректността на алгоритъма на Kruskal. Ефикасна реализация на алгоритъма на Kruskal чрез Union-Find структури.

6. Най-къси пътища в графи. Намиране на най-къси пътище в графи без тегла чрез BFS. Намиране на най-къси пътища в графи с тегла чрез алгоритмите на Dijkstra и Bellman-Ford. Анализ на тези алгоритми. Намиране на най-къси пътища между всички двойки върхове – алгоритъм на Floyd-Warshall. Анализ на този алгоритъм.

7. Търсене на подстринг в стринг (string matching). Алгоритми на Rabin-Karp и Knuth-Morris-Pratt. Анализ на двата алгоритъма.

8. Алгоритмична схема динамично програмиране. Бързи алгоритми за задачите Matrix-Chain Multiplication , Minimum Weight Triangulation, Longest Common Subsequence и Longest Increasing Subsequence, базирани на динамично програмиране.

9. Долни граници за сложност на задачи. Дървета за вземане на решения (decision trees). Доказателство за асимптотична долна граница Ω(n lg n) на задачите Сортиране и Уникалност на Елементи (Element Uniqueness), базирани на дървета за вземане на решения. Доказателства за долни граници на задачи чрез редукции от задачи с вече известна долна граница на сложността: пример със задачата Най-близки Елементи (Closest Elements).

10. Алгоритмична податливост (tractability) и алгоритмична неподатливост (intractability). Изчислителни задачи за разпознаване (decision problems). Изчислителните задачи за разпознаване като езици. Класове (от изчислителни задачи) на сложност. Клас на сложност P: дефиниране чрез детерминирана машина на Тюринг. Недетерминирана машина на Тюринг и сложност по време на недетерминирана машина на Тюринг. Клас на сложност NP. Класове на сложност co-P и co-NP. Хипотетични и известни включвания между четирите класа. Въпросът “P = NP?” – основният нерешен въпрос в теоретичната информатика.

11. Полиномиални редукции между класове на сложност. Клас на сложност NP-complete (NP-пълен). Изчислителна задача SAT. Теорема на Cook: SAT  NP-complete. Доказателство, че 3SAT  NP-complete.

12. Доказателства на NP-пълнота на задачите Vertex Cover, Clique, Independent Set, Dominating Set, Partition, Hamiltonian Cycle и Traveling Salesman Problem.

13. Оптимизационни задачи. Неподатливост (intractability) на оптимизационни задачи: NP-трудност (NP-hardness). Ефикасни апроксимиращи алгоритми за NP-трудни задачи. Примери със задачите Vertex Cover и Traveling Salesman Problem with Triangle Inequality. Условна невъзможност за ефикасно апроксимиране с константен фактор (при хипотезата, че P NP): пример със задачата Traveling Salesman Problem.


VI. Електронен бизнес и електронно управление

1. ИКТ архитектури (Enterprise architecture) в системите за електронно управление

2. Уебсайт на фирмата

3. Уебсайт на администрации – общини и структури на държавната администрация

4. Системи за управление на електронно съдържание (статии, книги, музика, филми и др.)

5. Електронна търговия и електронни пазари

6. Системи за управление на взаимоотоншенията с клиенти (CRM)

7. Системи за управление на фирмените ресурси (ERP)

8. Системи за управление на веригата за доставки (SCM)

9. Анализ и представяне на бизнес данни (BI, DWH, Data mining)

10. Административни електронни услуги за гражданите и бизнеса и АИС

11. Електронно правителство и електронно управление в България

12. Системи за управление на жизнения цикъл на документи

13. Правни аспекти на елктронния бизнес

14. Правни аспекти на електронното управление/електронно правителство

15. Моделиране на бизнес процеси в системите за електронно управление

16. Управление на проекти за внедряване системи за електронно управление

17. Информационна сигурност – защита на фирмените сайт и електронна поща

18. Организация на информационната сигурност (ISO 27 000)

19. Системи за електронни разплащания

20. Сигурност на електронните транзакции

21. Облачна инфраструктура на системи за електронно управление



22. Мобилни приложения и системи за електронно управление
VII. Откриване на знания в данни и текст

  1. Методи на евристичното търсене на път до определена цел. Локално търсещи алгоритми. Генетични алгоритми. Задача за удовлетворяване на ограниченията. [1, 2, 3, 4]

  2. Представяне и използване на знания. Основни формализма: предикатно смятане от първи ред, продукционни системи, фреймове, семантични мрежи. Моделиране на разсъждения. [1, 2, 3, 4]

  3. Представяне на несигурни знания и вероятностни разсъждения. Правило на Бейс. Вероятностни (бейсови) мрежи. [1, 2, 3, 4]

  4. Машинно самообучение. Индуктивно машинно самообучение. Учене на дърво на решенията. Ансамблово учене. [1, 2, 3, 4, 5, 6]

  5. Статистически методи за машинно самообучение. Наивен Бейсов модел. Учене, основано на примери. [1, 2, 3, 4, 5, 6]

  6. Изкуствени невронни мрежи: модел на неврон, ролята за скритите нива, обучение. [1, 2, 3, 4, 5, 6]

  7. Откриване на знания в данни (Data Mining). Предмет и основни задачи: класификация, клъстеризация, асоциативни правила и други. Вход и Изход на алгоритмите. Връзки с машинното самообучение и статистиката. [5, 6]

  8. Оценка на откритите знания: Обучение и тестване; Предвиждане на представянето на научените модели; Кръстосано потвърждаване; Сравняване на схеми за откриване на знания. [5, 6]

  9. Извличането на информация (Information Retrieval) - предмет и основни задачи на. Булев модел. Обърнат индекс. Изграждане на речници от термини. Стоп думи. Нормализация. Списъци с адреси. Въпроси-фрази. [7, 8]

  10. Извличането на информация: TF.IDF. Векторно-пространствен модел. Оценка на системите за ИзИнф: Precision, Recall и F-measure. [7, 8]


ЛИТЕРАТУРА



А. ОБЩА ЧАСТ

  1. 1. Davis, Sigal, Weyuker, Computability, Complexity and Languages: Fundamentals of Theoretical Computer Science, second edititon, 1994, Morgan Kaufman Publishers, ISBN 0-12- 206382-1.

  2. 2. Hopcroft, Motwani, Ullman, Introduction to Automata Theory, Languages, and Computation, 2nd

  3. edition, 2001, Addison-Wesley, ISBN 0-201-44124-1.

  4. 3. Манев К. Увод в дискретната математика, Издателство на НБУ, София, (I изд. 1996), (II изд. 1998).

4. Stallings W., Computer Organization and Architecture, Fourth edition, Prentice Hall.

5. Tanenbaum A.S., Modern Operating Systems, NJ: Prentice Hall,1992; 2nd ed. 2001.

6. Booch, G., Object-oriented Analysis and Design with Applications, The Benjamin/Cummings Publishing Company 1994.

7. П. Азълов, Бази от данни. Релационен и обектен подход, Техника, София, 1991.

8. Уирт, Н. Алгоритми+структури от данни = програми, София, Техника, 1980


  1. 9. Боянов Л., К. Боянов и др., Компютърни мрежи и телекомуникации, изд. “Авангард Прима”, София, 2014.

  2. 10. Николов Л., Операционни системи, Сиела, София, 1998.


Б. СПЕЦИАЛНА ЧАСТ
I. Софтуерни архитектури

1. Pressman, R., Software Engineering – A Practitioner’s Approach, McGraw-Hill, 7th Edition 2009

2. Somerville, I, Software Engineering, 9th Edition, Addison Wesley, 2010

3. Gamma, E., Helm, R., Johnson, R., Vlissides, J. Design Patterns: Elements of Reusable Object Oriented Software (1997)

4. Ben-Ari, M. Principles of Concurrent and Distributed Programming, Prentice-Hall, 1990



II. Компютърни мрежи и III. Компютърна сигурност

  1. Request for Comments (RFC), http://www.ietf.org/rfc.html

  2. Tannenbaum Andrew S., Wetherall David J., Computer Networks, 5th ed., Prentice Hall, 2011, http://libgen.org/book/index.php?md5=1990789686fa1463f09d2fb230d4301c

  3. Larry L. Peterson and Bruce S. Davie, Computer Networks: A Systems Approach Fifth Edition, © 2012 Elsevier, Inc.

  4. Тони Ботс и др., Linux - Ръководство на мрежовия администратор, изд. СофтПрес

  5. Дебора Литълджон Шиндер, Компютърни мрежи, изд. СофтПрес

  6. Хедър Остерло, TCP/IP: Пълно ръководство, изд. СофтПрес

  7. Синягина Н , И. Мирчев, И. Д., Ц. Х., Защита на компютърната информация, изд. "Неофит Рилски", 2005 г.


IV. Мрежово програмиране

  1. W. Richard Stevens, UNIX Network Programming, Prentice Hall, ISBN: 978-0139498763, 1990.

  2. Internet & Network programming, http://www.codeproject.com/kb/IP/

  3. Brian “Beej Jorgensen”, Beej's Guide to Network Programming, http://www.beej.us/guide/bgnet/

  4. Erl T. Service-Oriented Architecture (SOA): Concepts, Technology, and Design. Prentice Hall, 2005

  5. Sotomayor B., Childers L. Globus® Toolkit 4: Programming Java Services. — Morgan Kaufmann, 2005

  6. Foster I., Frey J., Graham S., Tuecke S., Czajkowski K., Ferguson D., Leymann F., Nally M., Sedukhin I., Snellin D., Storey T., Vambenepe W., Weerawana S., 2004, Modeling Stateful Resources with Web Services


V. Алгоритми и сложност

  1. Манев К. Увод в дискретната математика, Издателство на НБУ, София, (I изд. 1996), (II изд. 1998).

  2. Cormen, Leiserson, Rivest, Stein, Introduction to Algorithms, 3rd ed., 2009, MIT Press, ISBN 978-0-262-53305-8.

  3. 3Skiena, The Algorithm Design Manual, 2nd ed., 2008, Springer-Verlag, ISBN 978-1-84800-069-8.

  4. Dasgupta, Papadimitriou, Vazirani, Algorithms, 2006, McGraw-Hill Education, ISBN 978-0073523408.

  5. Garey, Johnson, Computers and Intractability: A Guide to the Theory of NP-Completeness, 1979, W. H. Freeman & Co., ISBN 0716710447.

  6. Papadimitriou, Computational Complexity, 1994, Addison-Wesley, ISBN 0-470-86412-5.


VI. Електронен бизнес и електронно управление

  1. Ravi Kalakota, Mercia Robinson, e-Business 2.0 Roadmap for Success, Addison Wesley, ISBN 0-2001-72165-1

  2. Reynolds Janice, The Complete E-Commerce Book: Design, Build, and Maintain a Successful Web-Based Business, CPM Media LLC, 2004.

  3. Faisal Hoque, David Orchard, Е-Enterprise : Business Models, Architecture, and Components (Breakthroughs in Application Development), Cambridge University Press, 2000

  4. Саймън К., Как да правем бизнес по Интернет, Сиела, 2000.

  5. Getting it right: Business Requirements Analysis Tools and Techniques. Kathleen B, Hass, PMP, Don Wessels PMP, and Kevin Brennan, PMP, Management Concepts, 2008

  6. Business Process Implementation for IT professionals - Robert Waldorf, Artech House, 1999;

  7. CRM at the Speed of Light, Fourth Edition: Social CRM Strategies, Tools, and Techniques for Engaging Your Customers, Paul Greenberg, The McGraw-Hill, 2010, ISBN: 978-0-07-159046-4

  8. MySAP ERP – Buch ISBN 3 89842 734, Galileo Press, Bonn 2006

  9. United Nations E-Government Survey 2012: E-Government for the People, http://unpan1.un.org/intradoc/groups/public/documents/un/unpan048065.pdf

  10. Закон за електронното управление, приет на 31.05.2007 г.

  11. Димитров, Г., Енциклопедия по право – Кибер право. Монография България, Kluwer Law International, Алфен на Рейн, 2010, 268 стр. (англ.)

  12. Димитров, Г., Калайджиев, А., Белазелков, Б., Йорданова, М., Станева, В., Марков, Д. Електронният документ и електронният подпис. Правен режим, Сиела/ЦИД, София: 2004, 789 стр. (бълг.)

  13. Thomas R. Peltier, et al, Information Security Fundamentals , Auerbach Publications, ISBN 0-8493-1957-9.

  14. PMBoK, може всяко едно от изданията от 1996 г. Насам.


VII. Откриване на знания в данни и текст

  1. Charniak, E. and D. McDermott. Introduction to Artificial Intelligence, Addison-Wesley, Reading, Massachusetts, 1985. Български превод: Д. Дочев, Х. Дичев, З. Марков, Л. Синапова, TEMPUS JEP 1497 & СОФТЕХ, София, 1997.

  2. М. Нишева, Д. Шишков, Изкуствен интелект, Интеграл, Добрич, 1995.

  3. Russell, S and P. Norvig. Artificial Intelligence: A Modern Approach, Prentice Hall, Upper Saddle River, New Jersey, 1995, 3-th edition, 2009- http://aima.cs.berkeley.edu/

  4. Д.П. Димитров, Д.Н Никовски, Изкуствен интелект, Второ преработено издание, Издателски комплекс на Технически университет – София, 1999.

  5. Данаил Дочев, Здравко Марков, Генадий Агре Увод в машинното самообучение, серия “Лекции по основи на компютърната наука”, Софтех, София. 2002.

  6. Ian Witten, Eibe Frank, Data Mining: Practical Machine Learning Tools and Techniques, Morgan Kaufmann. 2005, 3-th edition 2011. http://www.cs.waikato.ac.nz/ml/weka/book.html

  7. C. Manning P. Raghavan, H. Schütze. An Introduction to Information Retrieval. Cambridge University Press, Cambridge, England 2007,
    http://www-csli.stanford.edu/schuetze/information-retrieval-book.html

  8. van Rijsbergen, C. J. 1979. Information Retrieval. London: Butterworths. Second Edition, http://www.dcs.gla.ac.uk/Keith/Preface.html

Каталог: index.php -> bul -> content -> download
download -> Литература на народите на Европа, Азия, Африка, Америка и Австралия
download -> Дипломна работа за придобиване на образователно-квалификационна степен " "
download -> Рентгенографски и други изследвания на полиестери, техни смеси и желатин’’ за получаване на научната степен „Доктор на науките”
download -> Св. Климент Охридски
download -> Акад. Илчо иванов димитров (1931 – 2002) фонд 20 опис 1
download -> Азбучен списък на преподавателите
download -> Климент охридски” университетски архив
download -> График за провеждане на семтемврийската (поправителна) изпитна сесия на магистърска програма „политическа социология учебна 2014/2015 г. Поправителна сесия от 24 август до 11 септември 2015 г
download -> Обявява прием на студенти


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница