Конвенция за биологичното разнообразие 22 май международен ден на биологичното разнообразие



Дата11.04.2018
Размер58.57 Kb.
#66857
КОНВЕНЦИЯ ЗА БИОЛОГИЧНОТО РАЗНООБРАЗИЕ

22 МАЙ

МЕЖДУНАРОДЕН ДЕН НА БИОЛОГИЧНОТО РАЗНООБРАЗИЕ

Конвенцията за биологично разнообразие e обявена за подписване на 5 юни 1992 г. в гр. Рио де Жанейро, Бразилия, и влиза в сила от 29.12.1993 г. Във връзка с това Генералната асамблея на Общото събрание на ООН прави предложение за отбелязване на Международния ден на биологичното разнообразие на 29 декември (което някои медии продължават да отбелязват и до днес), с цел повишаване информираността и разбирането на значението на биологичното разнообразието.

През декември 2000 г. Общото събрание на ООН реши да продължи да чества Международния ден на биологичното разнообразие (IDB), с дата 22 май - деня, в който в гр. Найроби, Кения, е приет Заключителния акт на Конференцията на страните-членки за приемане на договорения текст на Конвенцията за биологичното разнообразие. Това решение се дължи отчасти и на факта, че, с оглед на големия брой празници, които се отбелязват в края на всяка календарна година, много страни са изправени пред трудности при планирането и провеждането на церемониите за 29 декември.

На този ден 193 правителства и общности, които са страни-членки на Конвенцията за биологично разнообразие, ще се обърнат с призив за ежедневни усилия за изпълнение на трите цели на Конвенцията - опазване на биологичното разнообразие и неговото устойчиво ползване, за справедливото и безпристрастно разпределение на ползите от употребата на генетичните ресурси.

Биологичното разнообразие е превърнало Земята в уникално обитаемо място и има важно значение за обезпечаване благосъстоянието, прехраната и културната цялостност на хората.

Стремейки се да предотвратят безпрецедентната загуба на биологични видове, причинена от антропогенната дейност, Страните от Конвенцията за биологично разнообразие съвместно работят за значително намаляване темповете на загуба на биоразнообразие в глобален, национален и регионален мащаб, включващо и борбата с нищетата и подобряване на условията за съществуване на всички форми на живот на Земята.



Република България ратифицира Конвенцията през февруари 1996 г. и от 16.07.1996 г. България е равноправна страна – член, като полага усилия за адекватни мерки и действия, относно общоприетите и разисквани приоритети.

За отбелязването на деня, всяка година се избира различно мото, което отразява приоритета в действията (виж архив за провеждането на кампаниите за 22 май през различните години на страницата на Министерство на околната среда и водите).

Темата на 22 май 2013 г. е „Вода и биоразнообразие“



2013 г. - ВОДА И БИОРАЗНООБРАЗИЕ

„Вода и биоразнообразие“ е темата за 2013 г. на ежегодното отбелязване на 22 май – Международен ден на биологичното разнообразие

Това е поредното честване на 22 май в обявеното от ООН

ДЕСЕТИЛЕТИЕ НА БИОЛОГИЧНОТО РАЗНООБРАЗИЕ 2011 - 2020
Водата е източник на живот. Нито едно живо същество на планетата не може да живее без нея. Тя се явява задължително условие за обезпечаване на здравето и благосъстоянието на хората, както и за опазването на околната среда.

Въпросите за водните ресурси дават възможност при отбелязването на 22 май, страните-членки на Конвенцията по биологично разнообразие да предоставят възможност за осведомяване на обществеността по жизнено важни въпроси, градивни усилия и предприемане на положителни действия.

Водата поддържа целия живот на Земята и в крайна сметка определя начина ни на живот. Осигуряването и поддържането на водата за нуждите на хората по целия свят, вече е добре познато голямо предизвикателство за осъществяване на устойчивото развитие в повечето области - и в развитите, и в развиващите се страни. Екосистемите на нашия свят, но най-вече гори и влажни зони, гарантират чистата вода за човешките общности. Водата е част от всички екосистемни услуги.

Влажните зони могат да помогнат за намаляване на рисковете от наводнения. Възстановяването на почвите може да намали ерозията и замърсяването и така да се увеличи наличната вода за култури. Защитени територии могат да помогнат за осигуряване на вода за градовете. Това са само няколко примера за това, как управлението на екосистемите може да ни помогне да решим проблемите, свързани с водата.

Водата, като ресурс за целия живот на Земята, е тема на различни секторни политики и изисква партньорства при нейното управление. Решения за управлението на водите са включени в глобалния Стратегическия план за биологичното разнообразие 2011-2020 и неговите цели от Аичи.

Секретариатът на Конвенцията по биологично разнообразие е разработил брошура за Международния ден на биологичното разнообразие 2013, посветена на въпросите за водата и за връзката „Вода и биоразнообразие“, с изключително интересна и много полезна информация, която е достъпна на адрес:



http://www.cbd.int/idb/2013/booklet/default.shtml - само на английски език

Мотото за деня на биоразнообразието е избрано да съвпадне с определената от Организацията на Обединените нации 2013 г. – МЕЖДУНАРОДНА ГОДИНА ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО В ОБЛАСТТА НА ВОДИТЕ. Темата на тази година набляга на важната роля на биоразнообразието и екосистемите за сигурност на водите и следователно за устойчиво развитие.


http://www.unwater.org/watercooperation2013.html

Едновременно с това, периодът



2005 – 2015 г. е обявен от ООН за МЕЖДУНАРОДНО ДЕСЕТИЛЕТИЕ ВОДА ЗА ЖИВОТ
http://www.un.org/waterforlifedecade/

България участва в изпълнение на новите мисия до 2020 г. и визия до 2050 г. с целите от Аичи, отразени в новия глобален Стратегически план за опазване на биологичното разнообразие за периода 2010-2020 г. Този период е обявен и известен с името „Десетилетие на биологичното разнообразие“.




Каталог: doc
doc -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
doc -> Програма за развитие „България 2020 8 Национална стратегия за регионално развитие 2012-2022 8
doc -> Лична информация
doc -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
doc -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
doc -> Провеждане на общинските състезания от ученически игри – 2015 г. Гр. Стара загора
doc -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница