Министерство на регионалното развитие и благоустройството наредба №4 от 14 септември 2004 г



страница1/3
Дата22.10.2018
Размер417.09 Kb.
#92417
  1   2   3
    Навигация на страницата:
  • Чл. 9.
МИНИСТЕРСТВО НА РЕГИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ И БЛАГОУСТРОЙСТВОТО

НАРЕДБА № 4
от 14 септември 2004 г.
за условията и реда за присъединяване на потребителите и за ползване на водоснабдителните и канализационните системи
(Обн., ДВ, бр. 88 от 2004 г.; попр., бр. 93 от 2004 г.; изм., бр. 41 от 2005 г. - Решение № 3887 на ВАС на РБ от 2005 г.; изм., бр. 63 от 2012 г.)

Г л а в а п ъ р в а
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ


Чл. 1. С тази наредба се определят:

1. условията, техническите изисквания и редът за присъединяване на недвижимите имоти и потребителите към водоснабдителни и канализационни мрежи и съоръжения;

2. редът за сключване на договорите за присъединяване;

3. условията и редът за ползване на водоснабдителните и канализационните системи.

Чл. 2. (Доп., ДВ, бр. 63 от 2012 г.) Услугите водоснабдяване и/или канализация (В и К) се предоставят на потребителите от търговски дружества с предмет на дейност водоснабдяване, канализация и/или пречистване на води, наричани за краткост „оператори”, в съответствие със Закона за регулиране на водоснабдителните и канализационните услуги (ЗРВКУ) и Закона за водите (ЗВ).

Чл. 3. (1) Потребители на услугите В и К са:

1. (доп., ДВ, бр. 63 от 2012 г.) собствениците и лицата, на които е учредено вещно право на строеж или право на ползване, включително чрез концесия, на водоснабдявани имоти и/или имоти, от които се отвеждат отпадъчни и/или дъждовни води;

2. собствениците и лицата, на които е учредено вещно право на строеж или право на ползване на жилища и нежилищни имоти в сгради - етажна собственост;

3. собствениците и лицата, на които е учредено вещно право на строеж или право на ползване на водоснабдяваните обекти, разположени на територията на един поземлен имот и присъединени към едно водопроводно отклонение.

(2) Потребителите ползват услугите В и К за:

1. питейно-битови нужди;

2. стопански и обществени нужди - включително за нуждите на лицата на бюджетна издръжка.

Чл. 4. (1) Водоснабдителните системи се ползват за задоволяване нуждите на потребителите от вода за питейно-битови, технологични, противопожарни и други цели.

(2) Ползването на водата за питейно-битови нужди от населението има предимство пред ползването й за други цели. Водата за питейно-битови нужди отговаря на изискванията на Наредба № 9 от 2001 г. за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели (ДВ, бр. 30 от 2001 г.).

(3) (Изм., ДВ, бр. 63 от 2012 г.) При отклонения от изискванията за качествата на подаваната в разпределителната водопроводна мрежа вода операторите информират органите на държавния здравен контрол, кмета на съответната община, потребителите и собственика на водоснабдителната система.

(4) (Попр., ДВ, бр. 93 от 2004 г.) Водоснабдителните системи за условно чисти води (води с качества, които не съответстват на изискванията на Наредба № 9 от 2001 г. за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели) се ползват при условията и по реда на тази наредба.

(5) Канализационните системи се ползват за отвеждане, пречистване и заустване в съответен водоприемник на отпадъчните и/или дъждовните води от имотите на потребителите.

Чл. 5. (1) Услугата водоснабдяване включва дейностите водовземане на природни води от водни обекти чрез водовземни съоръжения, тяхното пречистване чрез пречиствателни станции или пречиствателни съоръжения при необходимост, резервиране, транспортиране на водата по довеждащи водопроводи и по уличните разпределителни водоснабдителни мрежи в урбанизираните територии и доставяне на вода в имотите на потребителите чрез водопроводни отклонения.

(2) Услугата канализация включва дейностите, свързани с отвеждане на отпадъчните и дъждовните води от имотите на потребителите чрез канализационни отклонения и улични канализационни мрежи в урбанизираните територии и чрез отвеждащи колектори, пречистване на отпадъчните води чрез пречиствателни станции или пречиствателни съоръжения при необходимост и заустване на отпадъчните или пречистените води във водоприемници при удовлетворяване на изискванията за опазване на околната среда.

(3) (Изм., ДВ, бр. 63 от 2012 г.) Когато една водоснабдителна или канализационна система се използва за предоставяне на услуги В и К в различни обособени територии, операторите уреждат отношенията си с договор, съгласуван с асоциациите по В и К и Държавната комисия по енергийно и водно регулиране.

Чл. 6. Услугите В и К се осъществяват чрез:

1. водоснабдителната система до границата със сградната водопроводна инсталация или вътрешната (площадкова, дворна) водоснабдителна мрежа на потребителите;

2. канализационната система до границата със сградната канализационна инсталация или вътрешната (площадкова, дворна) канализационна мрежа на потребителите.

Чл. 7. (1) Имотите на потребителите се водоснабдяват, като сградните водопроводни инсталации или вътрешните водоснабдителни мрежи се присъединяват към водоснабдителните системи чрез водопроводно отклонение с водомерен възел.

(2) (Доп., ДВ, бр. 63 от 2012 г.) Отпадъчните и/или дъждовните води от имотите на потребителите се отвеждат, като сградните канализационни инсталации или вътрешните канализационни мрежи се присъединяват към канализационните системи чрез канализационно отклонение посредством ревизионна шахта или ревизионен отвор - собственост на потребителите.

(3) Водопроводните отклонения с водомерните възли и канализационните отклонения са част от общите мрежи на водоснабдителните и канализационните системи и се изграждат и поддържат от операторите.

(4) Потребителите осигуряват условия за присъединяване, като предоставят на оператора достъп до изградените от тях:

1. водомерна шахта, разположена в поземлен имот или в помещение в сграда за присъединяване на водопроводното отклонение към водопроводната инсталация или към вътрешната водоснабдителна мрежа на потребителя;

2. ревизионна шахта, разположена в поземлен имот или в помещение на сграда за присъединяване на канализационното отклонение към сградната канализационна инсталация или към вътрешната канализационна мрежа.

Чл. 8. (1) (Изм., ДВ, бр. 63 от 2012 г.) Получаването на услугите В и К се осъществява при публично известни общи условия, предложени от оператора и одобрени от собственика (собствениците) на водоснабдителните и канализационните системи или от оправомощени от него (тях) лица и от съответния регулаторен орган. С общите условия за получаване на услугата В и К, наричани за краткост „общи условия”, се определят:

1. правата и задълженията на оператора и на потребителите;

2. редът за измерване, отчитане, разпределение и заплащане на изразходваната вода и отведените отпадъчни води;

3. отговорността при неизпълнение на задълженията;

4. условията и редът за включване, прекъсване и прекратяване на водоподаването и/или отвеждането на отпадъчните води;

5. редът за осигуряване на достъп до водомерите, включително в жилищата на потребителите, както и за прекратяване на водоподаването на отделните водоснабдявани имоти;

6. (нова, ДВ, бр. 63 от 2012 г.) редът за откриване, промяна или закриване на партида, включително и служебно от оператора.

(2) (Доп., ДВ, бр. 63 от 2012 г.) Операторите задължително публикуват одобрените общи условия на електронната си страница и най-малко в един централен и един местен ежедневник и осигуряват достъп до тях.

(3) Общите условия влизат в сила в едномесечен срок от публикуването им в централния ежедневник.

(4) В срок до 30 дни след влизането в сила на общите условия потребителите имат право да направят пред съответния оператор заявление, в което да предложат различни условия. Предложените от потребителите и приети от оператора различни условия се отразяват в писмени споразумения. При непостигане на споразумение в едномесечен срок от получаване на заявлението от оператора остават в сила общите условия.

(5) Новите потребители приемат общите условия със сключването на предварителен писмен договор за присъединяване към водоснабдителните и канализационните системи.

(6) По преценка на оператора присъединяването към водоснабдителните и канализационните системи на потребителите по чл. 3, ал. 2, т. 2 може да се извършва при условия, различни от общите условия, въз основа на договор за предоставяне на услугите В и К.

(7) Потребителите на услугите В и К могат да упълномощят свой представител или представител на етажната собственост, включително наемател, да ги представлява пред оператора.

(8) Договорът за предоставяне на услугите В и К се предлага от оператора, като в него могат да се включват допълнителни условия, извън общите условия, ако не противоречат на изискванията на тази наредба.

(9) Наемателят на водоснабдяван имот може да заплаща услугите В и К от името на наемодателя, като е длъжен да спазва изискванията на тази наредба и на договора. Когато наемателят не спазва задълженията съгласно общите условия и договора, отговорен за тях е наемодателят.

Чл. 9. (Отм. с Решение № 3887/2005 г. на ВАС, ДВ, бр. 41 от 2005 г. - в сила от 13.5.2005 г.)

Чл. 9а. (Нов, ДВ, бр. 63 от 2012 г.) Промяната на носителя на правото на собственост, на строеж или на ползване на водоснабдения обект има действие спрямо оператора от деня на промяната по партидата на потребителя по реда, определен в договора или в общите условия.

Чл. 10. (Изм., ДВ, бр. 63 от 2012 г.) Новоизградените обекти на водоснабдителните и канализационните системи се отразяват по реда на Закона за кадастъра и имотния регистър от възложителя и се предават на операторите.

Г л а в а в т о р а
ПОЛЗВАНЕ НА ВОДОСНАБДИТЕЛНИТЕ МРЕЖИ В УРБАНИЗИРАНИТЕ ТЕРИТОРИИ


Чл. 11. (1) Водоснабдяването с вода с питейни качества от водоснабдителните мрежи на урбанизираните територии се извършва чрез водопроводни отклонения към имотите на потребителите.

(2) Водопроводното отклонение е участък от водоснабдителната мрежа, който започва от водовземната скоба или фасонната част и се състои от водовземна част, водопроводни тръби и тротоарен спирателен кран и завършва с водомерен възел. Когато след водопроводното отклонение има повече от един потребител, водомерът на водопроводното отклонение е общ водомер.

(3) (Доп., ДВ, бр. 63 от 2012 г.) Водомерният възел на водопроводните отклонения в урбанизираните територии и селищните образувания се разполага в урегулирания поземлен имот в защитена срещу нерегламентиран достъп шахта на разстояние до 2 m от уличната регулационна линия или в общо леснодостъпно, затворено и с осигурено осветление помещение непосредствено след влизането на тръбата в сградата, когато тя е етажна собственост, или когато сградата отстои на не повече от 5 m от уличната регулационна линия. При необходимост операторът може да монтира за негова сметка водомерната шахта и водомерния възел извън границите на имота, като отговорността му за предоставяне на услугата водоснабдяване е до регулационната линия на имота на потребителя. В тези случаи водомерната шахта заедно с водопроводното отклонение до имотната граница на имота на потребителите са част от общите мрежи на водоснабдителната система и се изграждат, поддържат и стопанисват по реда на ЗУТ и ЗВ от операторите.

(4) (Доп., ДВ, бр. 63 от 2012 г.) При сгради - етажна собственост, и водоснабдявани обекти с повече от един потребител всеки потребител поставя индивидуални водомери. Индивидуалните водомери след общия водомер на водопроводното отклонение са елемент на сградната водопроводна инсталация или на вътрешната водопроводна мрежа на потребителите. Индивидуалните водомери могат да бъдат монтирани и в помещението след общия водомер или в общите части.

(5) (Изм., ДВ, бр. 63 от 2012 г.) Доставката, монтажът, проверката, поддържането и ремонтът на индивидуалните водомери са задължение на потребителите.

Чл. 12. (1) Нови водопроводни отклонения се изграждат при условията на глава четвърта от Закона за устройство на територията (ЗУТ).

(2) Присъединяването към водоснабдителната система се извършва последователно чрез:

1. предварително проучване и уточняване на техническите условия за присъединяване;

2. сключване на предварителен договор за присъединяване към водоснабдителната система;

3. изготвяне на инвестиционен проект;

4. (нова, ДВ, бр. 63 от 2012 г.) съгласуване с оператора на инвестиционен проект за новото отклонение;

5. (досегашна т. 4, ДВ, бр. 63 от 2012 г.) сключване на договор за предоставяне на услугите В и К.

(3) Операторът създава за обекта досие, в което се съхраняват всички документи по присъединяването.

Чл. 13. (1) Присъединяването към водоснабдителната система се извършва въз основа на писмено заявление от възложителя до оператора в следните случаи:

1. при изграждане на нов обект в поземлен имот, който не е водоснабден;

2. при необходимост от промяна в параметрите на водоснабдяването на съществуващия обект (договорено водно количество и напор);

3. при водоснабдяване на съществуваща сграда;

4. при водоснабдяване на поземлен имот без застрояване;

5. при временно водоснабдяване на строителна площадка по време на изпълнение на строителството.

(2) Заявленията по ал. 1 се придружават от:

1. точен адрес и предназначение на водоснабдявания имот;

2. необходими водни количества и напор за питейно-битови, технологични и противопожарни нужди;

3. срок за въвеждане на обекта в експлоатация - при новоизграждани обекти;

4. копие от документа за собственост на водоснабдявания имот или за учредено право на строеж в чужд имот;

5. копие от визата за проектиране на водоснабдявания имот в случаите, когато издаването й е задължително съгласно чл. 140, ал. 3 и чл. 144, ал. 1, т. 2 ЗУТ;

6. схема, план или проект, с които се обосновава и предлага местоположението на присъединяването на имота към водопроводното и/или канализационното отклонение.

(3) За поземлени имоти без застрояване заявленията по ал. 1 се придружават от копие от документа за собственост или от документа за предоставяне на вещно право на ползване и схема, план или проект, с които се обосновава и предлага местоположението на присъединяването на имота към водопроводното и/или канализационното отклонение.

(4) Въз основа на писменото заявление по ал. 1 операторът извършва проучване за присъединяване и в 15-дневен срок предоставя на възложителя изходните данни и условията за присъединяване, необходими за проектиране на водопроводното отклонение и на сградната водопроводна инсталация и/или на вътрешната водопроводна мрежа, които включват:

1. напор и експлоатационно водно количество в точката на присъединяване;

2. схема с посочване на мястото на присъединяване и необходимите сервитутни зони на съоръженията за присъединяване;

3. изисквания, гарантиращи експлоатационната сигурност на присъединяването и качествата на питейната вода;

4. други специфични данни, необходими за проектиране на сградната водопроводна инсталация или на вътрешната водопроводна мрежа.

(5) С предварителния договор по чл. 12, ал. 2, т. 2 се определят правата и задълженията на оператора и на потребителя на услугата В и К в съответствие с общите условия, техническите изисквания за присъединяване, както и условията и срока за сключване на окончателния договор.

(6) Инвестиционните проекти се изработват въз основа на предварителните проучвания по ал. 4 и на предварителния договор по ал. 5.

(7) (Доп., ДВ, бр. 63 от 2012 г.) Предварителният договор за присъединяване е необходимо условие за съгласуване и одобряване на инвестиционния проект по чл. 143, ал. 1, т. 3 ЗУТ. Изходните данни и условията за присъединяване по ал. 4 са валидни до изтичането на срока на съответните разрешения за строеж на водоснабдяваните обекти, освен ако в предварителния договор с оператора не е договорено друго.

(8) (Изм., ДВ, бр. 63 от 2012 г.) Проучването за присъединяване и предоставянето на изходни данни и условия за присъединяване се извършват след заплащане на такса, определена с тарифа от оператора.

Чл. 14. (1) (Изм., ДВ, бр. 63 от 2012 г.) Договорът за предоставяне на услугите В и К се предлага от оператора в едномесечен срок след поискване от потребителя. Той има силата на окончателен договор за присъединяване по смисъла на чл. 84, ал. 2 ЗУТ.

(2) Договорът по ал. 1 включва:

1. вида и техническите параметри на съоръженията в мястото на присъединяване съгласно предварителното проучване по чл. 13, ал. 4;

2. режима на водоподаване;

3. броя и мястото на монтиране на водомерите;

4. границите на собственост на съоръженията;

5. финансовите взаимоотношения между страните;

6. взаимното задължение на страните за опазване на съоръженията и за осигуряване на достъпа в тях;

7. условията и реда за изменяне, допълване и прекратяване на договора.

Чл. 15. (1) (Доп., ДВ, бр. 63 от 2012 г.) Когато за осъществяване на присъединяването поради технологична и/или конструктивна необходимост се налага в чужд поземлен имот да се изградят водопроводи и съоръжения, необходими за водопрекарване във връзка с водоснабдяването на съседни имоти, всички водомерни устройства на съседните имоти се разполагат в една шахта в първия имот. Собственикът на служещия поземлен имот учредява право на водопрекарване при условията и по реда на чл. 193 ЗУТ за вътрешните водопроводни мрежи след водомерната шахта в полза на собствениците на водоснабдяваните имоти.

(2) Когато при проучването за присъединяване се установи, че предвиденият за изграждане обект засяга съществуващи водоснабдителните съоръжения, те се изместват за сметка на възложителя въз основа на одобрен проект на името на собственика на системата.

(3) Присъединяването на обществени чешми, фонтани, басейни и други съоръжения за обществено ползване се извършва по реда на тази наредба въз основа на писмено искане от кмета на общината или кметството, от собственика или упълномощени от тях лица.

Чл. 16. (1) След сключване на договора за предоставяне на услугите В и К операторът осигурява строителството на водопроводното отклонение и извършва присъединяването на обекта към водоснабдителната система съобразно условията на сключения договор и при спазване разпоредбата на чл. 66 ЗУТ.

(2) Изисквания, които не са посочени от операторите при сключването на договора за присъединяване, не са основания за отказване на свързването.

Чл. 17. (1) Поставянето под налягане на сградната водопроводна инсталация и/или на вътрешната водоснабдителна мрежа на потребителя се извършва в 7-дневен срок след:

1. подаване на заявление от потребителя за изпитване на водопроводната инсталация и/или на вътрешната водоснабдителна мрежа, като водоснабдяването е временно и се прекратява след изпитванията;

2. представяне на разрешението за ползване - за строежите от първа, втора и трета категория, или на удостоверението за въвеждане в експлоатация - за строежите от четвърта и пета категория;

3. подаване на заявление за включване на водоснабдяване на поземлен имот без застрояване - при условие че са изградени вътрешната мрежа и водомерната шахта.

(2) Потребителят поставя под налягане инсталациите и съоръженията след водопроводното отклонение на своя отговорност при спазване на техническите изисквания за сигурност, качество и безопасност.

Чл. 18. Не се разрешава:

1. свързването на водопроводи за питейна вода с водопроводи за условно чиста вода или с водопроводи за захранване с вода от неконтролирани от оператора водоизточници;

2. присъединяването на сградни водопроводни инсталации и вътрешни водопроводни мрежи към водоснабдителната система без сключен договор за предоставяне на услугите В и К;

3. премахването на сгради, без предварително да са изключени водопроводните им отклонения от оператора, за сметка на извършителя (собственика на строежа);

4. свързването на помпи за директно водочерпене от водопроводната система, сградната водопроводна инсталация и/или вътрешната водопроводна мрежа извън условията, определени с нормативните технически изисквания, и без съгласието на оператора;

5. изграждането на сгради и надземни съоръжения и разполагането на трайни насаждения в сервитутните ивици за експлоатация и ремонт на водопроводите и водопроводните отклонения;

6. преминаването на водопроводни отклонения през чужди имоти с изключение на случаите по чл. 14, ал. 1.

Чл. 19. (1) Хидрофорните инсталации и другите инсталации за повишаване налягането на водата като елемент на сградните водопроводни инсталации се изграждат от и за сметка на потребителите.

(2) Операторите поддържат и ремонтират хидрофорните инсталации и другите инсталации за повишаване налягането на водата, когато инсталациите са тяхна собственост или са им предоставени с договор за експлоатация от потребителите.

Г л а в а т р е т а
ПОЛЗВАНЕ НА ДОВЕЖДАЩИ ВОДОПРОВОДИ ИЗВЪН ГРАНИЦИТЕ НА УРБАНИЗИРАНИТЕ ТЕРИТОРИИ


Чл. 20. (1) Довеждащите водопроводи на водоснабдителните системи осигуряват пренасянето на вода от водоизточника до разпределителната водопроводна мрежа в урбанизираните райони.

(2) Довеждащите водопроводи и съоръжения се стопанисват и поддържат от операторите на водоснабдителните системи.

(3) Подаваните водни количества към урбанизираните територии се установяват чрез измервателни устройства, видът и местоположението на които се определят с проект.

Чл. 21. Водата от водоснабдителните системи се разпределя и преразпределя между отделните урбанизирани територии или части от тях въз основа на баланс на водите.

Каталог: wp-content -> uploads -> 2014
2014 -> Роля на клъстерите за подобряване използването на човешките ресурси в малките и средни предприятия от сектора на информационните технологии
2014 -> Докладна записка от Петър Андреев Киров Кмет на община Елхово
2014 -> Биография: Цироза е траш група от град Монтана. Началото й дават Валери Геров (вокал/китара), Бойко Йорданов и Петър Светлинов (барабани) през 2002година
2014 -> Албум на Първични Счетоводни Документи 01. Фактура
2014 -> Гр. Казанлък Утвърдил
2014 -> 1. Do you live in Madrid? A
2014 -> Брашно – тип „500” седмична справка: средни цени за периода 3 10 септември 2014 Г
2014 -> Права на родителите: Да изискват и получават информация за развитието, възпитанието и здравословното състояние на детето, както и информация за програмите, по които се извършва възпитателно-образователната работа в одз№116


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница