Министерство на земеделието и горите изпълнителна агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол утвърдил: зам. Министър



Дата11.04.2018
Размер310.55 Kb.
#66843


МИНИСТЕРСТВО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО и ГОРИТЕ
ИЗПЪЛНИТЕЛНА АГЕНЦИЯ ПО СОРТОИЗПИТВАНЕ, АПРОБАЦИЯ И СЕМЕКОНТРОЛ

УТВЪРДИЛ:

ЗАМ. МИНИСТЪР:
/Бойко Боев/
М Е Т О Д
ЗА ПОЛСКА ИНСПЕКЦИЯ НА СЕМЕПРОИЗВОДСТВЕНИ

ПОСЕВИ ОТ ЗЪРНЕНИ, ФУРАЖНИ, МАСЛОДАЙНИ И ВЛАКНОДАЙНИ КУЛТУРИ, ЦВЕКЛО, ТЮТЮН, КАРТОФИ,

ДЕКОРАТИВНИ, МЕДИЦИНСКИ И АРОМАТНИ РАСТЕНИЯ

СОФИЯ, 2005 г.

СЪДЪРЖАНИЕ


СЪДЪРЖАНИЕ 2

Настоящият метод е разработен на основание чл.31, ал.6 от Закона за посевния и посадъчния материал /ЗППМ/ (обн., ДВ, бр.20 от 04.03.2003г.) и в съответствие с изискванията на Наредби:

- № 45 от 29 октомври 2003г. за производство и търговия на семена от зърнени култури (обн., ДВ, бр. 102 от 2003г.);

- № 46 от 29 октомври 2003г. за производство и търговия на семена от маслодайни и влакнодайни култури ( обн., ДВ, бр.103 от 2003г.);

- № 59 от 30 декември 2003г. за производство и търговия на посевен материал от фуражни култури (обн., ДВ, бр.10 от 2004г.);

- № 60 от 30 декември 2003г. за производство и търговия на посевен материал от цвекло ( обн., ДВ, бр.10 от 2004г.);

- № 61 от 30 декември 2003г. за производство и търговия на посевен материал от картофи ( обн., ДВ, бр. 10 от 2004г.);

- № 29 от 22 юни 2004г. за производство и търговия на посевен материал от тютюн ( обн., ДВ, бр.60 от 2004г.);

- № 16 от 21 април 2004г. за производство и търговия с посевен и посадъчен материал от декоративни растения ( обн. ДВ, бр.51 от 2004г.);

- № 24 от 28 май 2004г. за производство и търговия с посевен и посадъчен материал от медицински и ароматни растения

(обн. ДВ, бр. 55 от 2004г.).

Методът за полска инспекция се прилага от инспекторите на ИАСАС и инспекторите по чл.6 , ал.1 от ЗППМ на основание официалното описание на апробационните признаци на сорта.


I. ОПРЕДЕЛЕНИЕ

“Полската инспекция” е метод за определяне на автентичността, чистотата на сорта или вида, степента на заплевеленост и пораженията от болести и неприятели чрез преглед на растенията на полето в подходяща фаза от тяхното развитие.


II. ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

1. Сорт – растителна съвкупност в рамките на определен ботанически таксон /ботаническа единица от систематиката на растенията/, която проявява признаците, характеризиращи даден генотип или комбинация от генотипове. Различава се от всяка друга растителна съвкупност най-малко по един признак и притежава способността да се размножава в непроменен вид. В понятието сорт се включват и клон, линия, хибрид или подложка, независимо от метода /изкуствен или естествен/ на получаването им.

2. Сортова чистота – процентът на типичните за сорта растения, спрямо растенията от инспектираната култура с изразени сортови признаци.

3. Типични за сорта растения – добре развити и оформени растения, притежаващи всички морфологически признаци, характерни за инспектирания сорт, съгласно даденото сортоописание.

4. Резки отклонения – растения, отличаващи се рязко по морфологически признаци от типичните за сорта растения на инспектираната култура.

5. Растения с неизразени сортови признаци – недоразвити, неоформени, деформирани, силно повредени, стрелкували, с неплодоносни класове, метлици или плодове, както и с глухи /при житните, когато класчетата не са оплодени/ и недоразвити семена.

6. Видова чистота – процентът на растенията от изследвания вид, спрямо общия брой на растенията от инспектираната култура.

Забележка:

Семепроизводствени посеви от видове, при които няма сорт се подлагат на видов анализ и се определя само видова чистота /определени в § 4 от допълнителни разпоредби на Наредба № 59 за производство и търговия на посевен материал от фуражни култури/.

7. Развитие на посева – степента на растеж и развитие на вегетативните и генеративните части на отделни растения от инспектирания сорт, сравнена с най-добре развитите растения от сорта в посева по време на инспектирането.

8. Изравненост на посева – еднаквостта в развитието на отделните части на растенията / стъбла, листа, цветове, плодни части/ и дружността в настъпването на фенофазите.

9. Трудноотделими културни / плевелни растения – растенията от културни/ плевелни видове, чиито семена или плодчета са сходни по размер и форма с тези на семената от инспектирания сорт и се отделят трудно при почистване .

10. Ксенийност – особеност, произтичаща от двойното оплождане при някои видове – царевица, проявяваща се в промяна окраската на ендосперма.

11.Стрелкуване – образуване на цветоносно стъбло преди да се оформят репродуктивните органи на растението.

12. Декласиране на посева – понижение в категорията на инспектирания посев /със съгласието на заявителя/ в сравнение със заявената категория, съгласно документите за изходния посевен материал, приложени към заявката за сертификация.

13. Бракуване на посева – посевът не се одобрява за производство на семена.

14. Акт за полска инспекция – документ за резултата от извършената полска инспекция на семепроизводствения посев.

III. РЪКОВОДНИ ПРИНЦИПИ И ОСНОВНИ ИЗИСКВАНИЯ ПРИ ИЗВЪРШВАНЕ НА ПОЛСКАТА ИНСПЕКЦИЯ

1. Преди да присъпи към прегледа на полето инспекторът задължително проверява досието на посева, включително и декларацията от заявителя за предшественика при отделните култури, като се имат предвид следните изисквания:



  • за зърнени култури/ с изключение на хибридни сортове/ -същите да не са отглеждани на площта през последната година;

  • за зърнени култури - хибридни сортове - същите да не са отглеждани на площта през последните 2 години;

  • за житни треви, фацелия, соя, лен, коноп и мак – същите да не са отглеждани на площта през последните 2 години;

  • за слънчоглед – същият да не е отглеждан на площта през последните 3 години;

  • за синапи, рапица, маслодайна ряпа, брюква и фуражно зеле –същите да не са отглеждани на площта през последните 5 години;

  • за картофи – за изходни семена, включително предбазови и за базови семена същите да не са отглеждани на площта през последните 3 години,а за сертифицирани семена – през последните 2 години.

Забележка 1: Посочените по-горе изисквания към културите са с цел засятата култура да не се кръстосва с нежелани опрашители и полето да бъде почистено от самосевки.

Забележка 2:

При износ, когато се изисква семената да бъдат придружени от ОЕСД сертификат следва да се спазват следните изисквания за предшественик и предпредшественик/съгласно схемите на ОЕСД/:

  • зърнени /с изкл. на ц-ца/, житни треви, фацелия, слънчоглед, соя, лен, мак и коноп – да не са отглеждани на площта през последните 2 г.

  • полските бобови –– да не са отглеждани на площта през последните 3 г.

  • синапите, рапица, маслодайна ряпа, брюква и фур.зеле - – да не са отглеждани на площта през последните 5г.

  • картофи –– да не са отглеждани на площта през последните 3г.

2. Инспекторът проверява семепроизводствените посеви по време на прегледите за:

2.1. действително засята площ и местонахождение на полето, в съответствие с документацията в досието на посева;

2.2. пространствена изолация - проверява се спазени ли са нормите за пространствена изолация, съгласно Приложенията към наредбите за съответната група култури.

Инспекторът проверява пространствената изолация между категориите /звената/ от един и същ сорт при директните сортове, с изключение на самоопрашените линии и хибридите , както следва:

- между категориите СИП и С, С1 и С2 Пълен размер, съгласно

ПР и С, С1 и С2 Приложение 2 от

ПБ и С, С1 и С2 наредбите

Б и С2




- между категориите СИП и ПР, ПБ и Б ½ от размера по

ПР и Б Приложение 2 от

Б и С, С1 наредбите, но не

по-малко от 1 м

- между категориите ПО - СИП

ПР - ПБ 1метър

ПБ - Б


С1 - С2

Инспекторът обхожда семепроизводствения посев от всички страни и проверява за наличие на културни или диворастящи форми от същия вид или род на разстояние по-малко от предвиденото в Приложение № 2 от Наредбите.

В случаите, когато пространствената изолация е спазена, но в зоната се констатират дори и единични цъфнали или прецъфтели растения от културните или дивите форми – опрашители, с които инспектираната култура се кръстосва, семепроизводственият посев се бракува. Допуска се да се бракува само онази част от посева, която се намира в зоната на пространствената изолация само в случаите, когато тази част, под контрола на инспектора може да се отстрани предварително.

Посевът не се бракува само в случаите, когато в зоната на изолацията се намерят растения – опрашители във фаза преди цъфтеж. Тези растения се отстраняват задължително.

Изискващата се съгласно Приложение 2 пространствена изолация е задължителна и когато семепроизводствените посеви са засяти на различни дати.

Забележка 3: При естествена изолация пространствената изолация (нормираните разстояния в Приложения 2 към съответните наредби) може да бъде намалена наполовина (до 50%).

За естествена изолация може да служи само пояс от високорастящи дървета с ширина минимум 10 м.

2.3. спазването на технологията – в случаите на специфични изисквания при семепроизводство на даден сорт;

2.4. общото състояние на посева – “изравненост”, “развитие” и “заплевеленост”; “нападение от болести и неприятели”;

Инспекторът прави общ преглед, като установява и границите на посева, който ще инспектира, набелязва пътищата за набиране на апробационен сноп , за вземане на проба или за преглед

на растенията на корен по реда, или в парцелка. Преценява и общото състояние на посева, като отчита степента на развитие на растенията и изравнеността на посева. Отчита налчие и на други състояния - наводняване, полягане, поражение от градушки и др.

Установява степента на заплевеленост, в т.ч. и с карантинни плевели, съгласно приложение на Наредба № 1 на НСРЗ.

При наличие на карантинни плевели посевът се бракува.

Установява степента на нападение от болести и неприятели, в т.ч. и карантинни, съгласно приложение на наредба № 1 на НСРЗ. При наличие на карантинни болести и неприятели посевът се бракува.

Забележка:

Когато има значителни различия в характера на посева – в изравнеността, степента на развитие на растенията или степента на нападение от болести и неприятели, инспекторът може да раздели посева на отделни участъци, да извърши преглед поотделно за всеки от тях и да състави общ акт за полска инспекция / ако всички участъци се одобряват / или поотделно за всеки от тях , ако някои участъци се декласират, със съгласие на заявителя, или се бракуват.



Инспекторът контролира частта от посева, която се бракува да бъде прибрана предварително, което се отразява в досието.

Гъбните и бактериални болести при полски фасул , нахут, фуражен грах, бакла, соя, които се пренасят със семената, но не са посочени в Приложението се определят при лабораторния здравен анализ, който е окончателен.

Показателите “изравненост”, “развитие”, “заплевеленост” на посева и “нападение от болести и неприятели” се определят в степени окомерно, както следва:

1. изравненост - в 3 степени:

- добре изравнен 3

- средно изравнен 2

- неизравнен 1 – посевът се бракува

Забележка:

При неблагоприятни климатични условия за страната или за определен регион, показателят “изравненост” на посева може да не бъде взет предвид.

2. развитие - в 3 степени:

- добре развит 3

- средно развит 2

- недоразвит 1 – посевът се бракува

Забележка:

Показателите “изравненост” и “развитие” се отчитат по култури, както следва:


  • за царевица и соргопри четвъртата полска инспекция /последната/.

  • за всички хетерозисни полски култури – при последната полска инспекция.

  • за фасул полски, нахут, грах фуражен, бакла, соя, слънчоглед /на посеви за производство на предбазови и базови семена/ , мак, ким, кимион, памук, кръмно и захарно цвекло – при първата полска инспекция.

  • за тютюн – при втората полска инспекция.

3. “заплевеленост” - в 3 степени:

- няма заплевеляване 0

- незначително заплевеляване 1

- силно заплевеляване 2 – посевът се бракува



Забележка:

  • Ако инпекторът установи, че посев от групата на зърнените култури е силно заплевелен, но заплевелявянето е вторично и не е дало отражение върху развитието на културата и степента на развитие на растенията, може да издаде временен акт за полска инспекция.

Временен акт може да бъде издаден и в случаите, когато при инспекцията се констатира заплевеляване от нормирани плевели над допустимото, съгласно Приложението към Методите.

И в двата случая след заготовката на семената инспекторът взема проба /в съответствие с метода за пробовземане/ за информативен анализ. Размерът на пробата е с маса най-малко три пъти по-голяма от упоменатото в Приложение № 4 на Наредба № 45 минимално тегло на проба, взета от партида .

Ако при анализа не се установи съдържание на нормирани плевели над допустимото, инспекторът издава редовен акт за полска инпекция и сертификацията на семената продължава.

  • В случаите, когато за сертификация се заявява посев, предназначен за биологично производство на семена и при полската инспекция се установи степен на заплевеленост 2/ силно заплевеляване/, посевът не се бракува ако има добре развити сортови признаци, позволяващи да се определи сортовата чистота.

4. “нападение от болести и неприятели” – определя се в 3 степени:

- няма нападение 0

- слабо нападение /единични растения са нападнати/ 1

- силно нападение/половината растения са нападнати/ 2 -посевът се бракува.



Забележка:

1.При полската инспекция процентът на нападение от болести и неприятели се изчислява само на посочените за съответния вид в Приложението към метода.

2.Вредителите/ болести и неприятели/ при зърнените култури и по-специално Ustilagineae трябва да съответстват на изискванията за минимални норми.

2.5. сортова чистота

Културите трябва да имат необходимата за сорта идентичност и сортова чистота, посочени в приложенията към съответните наредби. При производството на хибриди от видовете Sorguhm sp. и Zea mays се определя идентичността и сортовата чистота на техните компоненти, включително и по отношение на стерилност и възстановяване на фертилността.

2.6. определя се предполагаем среден и общ добив семена, които се отразяват в акта за полска инспекция.

3. Фазите, броят на инспекциите и показателите са посочени в Приложение към настоящия Метод.

При всички сортове зърнени култури се провежда поне една инспекция на семепроизводствените посеви.

При компонентите за хибридно семепроизводство- самоопрашени линии, кръстоски, прости и сложни хибриди и директни сортове, както и при хибридите се извършват минимум три инспикции.

При семепроизводство на царевица, сорго и суданска трева,

когато предпредшественик е съответната култура, се извършва допълнителна инспекция за установяване на самосевки.

4. Методи за определяне сортовата чистота на посева

Използваните по-долу методи са утвърдени, съгласно тази Методика, от министъра на земеделието и горите.

При полските култури със слята повърхност, като отчита броя на плодоносните стебла, класове и метлици, инспекторът използва един от следните методи:
Чрез набиране на сноп

Снопът за анализ се набира чрез изрязване ниско до корен за да не се пропускат нискорастящите плевели или чрез изскубване. В случай, че снопът не се анализира на блока, инспекторът го свързва на самия участък, като вътре в него и отвън привързва етикет с означения на културата, сорта, категорията, площта на посева, № на полето и заявителя за сертификация на посева.

След анализа снопът или пробата не се запазват.

Полска инспекция чрез набиране на сноп се извършва на полегнали посеви, на посеви които имат по-значително замърсяване и нападение от болести и неприятели, и при неблагоприятни метереологически условия по време на полската инспекция, затрудняващи точната преценка на сортовите признаци.

На площи до 100 дка за снопа се набират не по-малко от 1 000 растения.

На всеки следващи 10 дка - допълнително по 100 растения.


В пробни парцелки

Анализирането на растения в пробни парцелки се извършва като инспекторът предварително уточнява за всеки посев броя на растенията на 1 кв.м.

До 500 дка се анализират не по-малко от 10 парцелки по 10 кв.м. При по-големи площи броят на парцелките се увеличава пропорционално.
При окопните култури, при декоративните, медицинските и ароматни растения в посева се преценяват растения на корен по редовете.

До 100 дка се обследват не по-малко от 1000 бр. растения.

На всеки следващи 10 дка - допълнително по 60 растения.
Независимо от избрания метод инспекторът преминава по диагонал или друга избрана от него посока, така че да обхване по-голяма част от посева.

На равномерни интервали инспекторът набира подред без избор, определен брой растения /за снопа/ , извършва преценка на растенията на корен по редовете или в пробната парцелка .

Първият и последният пункт, от които се набират или в които се преглеждат растенията трябва да отстоят на известно растояние от краищата на посева.

При посеви за производство на предбазови и базови семена броят на растенията се увеличава с 1/3 .


Забележка:

  • При силни повреди от градушка полската инспекция се извършва по преценка на инспектора.

  • В случаите, когато на семепроизводствения посев се извършва повече от едина инспекция, определящ за окончателната оценка на посева е най-ниският показател от отделната инспекция.

5. Анализ на растенията, определени по методите в т.4.

В зависимост от метода се анализират растенията от взетия сноп, растенията в пробните парцелки и растенията на корен по редовете.

Анализираните растения се разделят на две групи:

5.1. растения от инспектираната култура;

5.2. други растения.

Групата растения от “инспектираната култура” /5.1/ се преброяват заедно с нападнатите от болести и неприятели, записани като видове и нормирани като стойност.

По-нататък тази група /5.1/ се разделя на:

1. растения с изразени сортови признаци.

При сортовия анализ растенията с изразени сортови признаци се разделят на две фракции:

а/ растения типични за сорта;

б/ растения от други сортове и резки отклонения;

2. растения с неизразени сортови признаци.

Групата “други растения” /5.2/ се разделя на следните фракции:

1.а. трудноотделими културни растения;

2.б. трудноотделими плевели.

Забележка:

Към фракцията на трудноотделимите културни растения и трудноотделимите плевели се отнасят само плодоносните стебла от тези растения, които до прибирането на семената от инспектираната култура могат да узреят. Всички неплодоносни стебла и стеблата с неузрели семена не се вземат под внимание при анализа.

Растенията от всички групи и фракции, посочени в акта за полска инспекция се изразяват в брой и в процент. Процентите се закръгляват и се вписват до първия знак след десетичната точка /стойности 0.05 % и по-високи се закръгляват към по-голямото число/. Ако дадена стойност е по-малка от 0.05%, тя се отбелязва като “следа “ и инспектираният посев не се бракува в случаите, когато показателят


в Приложението към настоящия метод за съответната култура е нула /0/.

Процентите на фракциите “растения типични за сорта“ и “растения от други сортове и резки отклонения” се изчисляват по отношение броя на растенията с изразени сортови признаци, подложени на сортов анализ.

Процентите на растенията от групите “трудноотделими културни растения” и “трудноотделими плевели” се изчисляват по отношение броя на стеблата/растенията от инспектираната култура с изразени сортови признаци, сумиран с броя на растенията от съответната група.

Процентите на растенията “нападнати от болести” и “нападнати от неприятели” се изчисляват по отношение общия брой на подложените на сортов анализ стебла/растения от инспектираната култура.


Пример:

За анализ на растенията по метода на пробните парцелки на площ от 500 дка пшеница.

Предварително инспекторът изброява броя на стеблата в 10 м2 от инспектирания сорт на съответната култура и броя на плодоносните стебла.

В случая например са установени 6 000 бр. стебла в 10 м2.

Стебла пшеница 10 парцели х 6 000 = 60 000 бр.

1. Установени при сортов анализ:

А. Плодоносни стъбла с изразени сортови

признаци 59 650 бр.

От тях:


а/ типични за сорта 59 600 бр.

б/ други сортовe и резки отклонения 50 бр.



Б. Растения с неизразени сортови признаци 350 бр.

От тях:


а/ нападнати от праховита главня 20 бр.

б/ недоразвити 330 бр.


Изчисления по т.1:

Процентът на растенията, типични за сорта, т.е. сортовата чистота ще бъде:


59 600 х 100 ‗ 99.92 = 99.9 %

59 650


Процентът на растенията от други сортове и резки отклонения ще бъде:

50 х 100 ‗ 0.08 = 0.1 %

59 650
Процентът на сортовата чистота сумиран с процента на другите сортове и резки отклонения математически винаги трябва да е равен на 100.


Процентът на растенията с неизразени сортови признаци - нападнатите растения от праховита главня, ще бъде:
20 х 100 ‗ 0.03 % или “следа” %

60 000
2. Други растения

А. Трудноотделими културни растения 220 бр.

От тях:


а/ ечемик 220 бр.

Б. Трудноотделими плевели 60 бр.

От тях:

а/ лепка 60 бр.



б/ карантинни плевели 0 бр.
Изчисления по т.2:

Процентът на трудноотделимите културни растения ще бъде:


220 х 100 ‗ 0.37 = 0.4 %

59 650+220


Процентът на трудноотделимите плевелни растения ще бъде:
60 х 100 ‗ 0.1 %

59 650+60



ІV. ОСОБЕНОСТИ ПРИ ИНСПЕКЦИЯТА НА

СЕМЕПРОИЗВОДСТВЕНИ ПОСЕВИ ОТ

НЯКОИ ПОЛСКИ КУЛТУРИ
1. Царевица /с изключение на директните сортове/

1.1. Самоопрашените линии царевица се обозначават както следва:

1.1.1. стерилни самоопрашени линии - ”С” и “М” тип, като може да бъде използван и панамски източник на стерилност, обозначаван като Ра.

например: 23-57С; 23-57М; 23-78М; ХМ87-136С; В73С;

Стерилните самоопрашени линии се използват само като майчин компонент.

1.1.2. фертилните самоопрашени линии са без допълнително обозначение

например: АТ 830; РМ 619; 23-57; ХМ 92-470;

1.1.3. закрепители на стерилността - обозначават се по един от следните начини в зависимост от типа стерилност /С или М/



например: 23-57зС; 23-57зМ; 23-78зМ; ХМ87-136зС; В73зС;

Линиите, закрепващи стерилността са фертилни и се използват като опрашители /бащини компоненти/ при производството на стерилни линии, както и като майчини компоненти за производство на хибридни семена на фертилна основа.

1.1.4. възстановители на фертилността, които се обозначават по един от следните начини, в зависимост от типа стерилност, който възстановяват

например: С103- ВМ; ХМ 521-ВС;

При производство на хибридни семена на база цитоплазмена мъжка стерилност /ЦМС/ бащиният родителски компонент задължително трябва да възстановява фертилността.



например: ако при производството на хибридни семена от Кн 613 като майчин компонент е използвана с. линия 23-78С /ЦМС тип С/, като бащин компонент може да бъде използвана само самоопрашената линия Мо 17Rfс, която възстановява фертилността.

В случаите, когато дадена самоопрашена линия е закрепител на стерилността или възстановител на фертилността на няколко типа стерилност това се посочва в сортовото удостоверение, което се издава от селекционера.

1.2. Почистването на други сортове и резки отклонения /отскочки/ е задължително и за майчиния, и за бащиния компонент. То се извършва до началото на изметляването преди цъфтежа на метлиците на растенията – отскочки.

1.3.Първата полска инспекция се извършва преди изметляването на царевицата. При нея се установяват общото състояние на посева, сортовата автентичност, наличието на други сортове и резки отклонения /отскочки/. В участъците за производство на самоопрашени линии на ЦМС, сестринско - линейни кръстоски, прости и сложни хибриди като компоненти на сложни, както и за производство на сертифицирани семена освен това се установява спазването на схемата на залагане на родителските компоненти.

При производство на самоопрашени линии на ЦМС и при датова сеитба на хибридни участъци бащините редове се маркират.

При втората, третата и четвърта инспекция се установява сортовата чистота по отношение на цъфнали или прецъфтели други сортове и резки отклонения.

1.4. В един хибриден участък може да се получават няколко хибрида, които имат общ опрашител, ако са предназначени само за производство на сертифицирани семена и при спазване на всички останали изисквания. В този случай се обследва поотделно участъкът за производство на всеки хибрид, като процентът на сумираните цъфнали или прецъфтели метлици, при всяко обследване не надвишава определените норми.

1.5. При инспекциите инспекторът следи да няма един или повече редове или участък с необезметлени растения. При наличие на такива /дори и извън обследваните пунктове/ посевът се бракува, ако е превишена допустимата норма.

1.6. Основната цел при полската инспекция на самоопрашените линии и на хибридите на мъжко-стерилна основа /ЦМС/ е да се определи степента на стерилност. Стерилността на самоопрашените лини, като компоненти на хибридите по схемата на възстановяване се установява чрез преминаване по единия диагонал или по друга посока на посева, определена от инспектора. Преглеждат се определения брой растения от майчиния компонент, които трябва да са разположени равномерно в посева. Процентът на установените цъфнали фертилни метлици при която и да е инспекция, както и общият им процент от всички инспекции не трябва да надвишава посочените норми.

Като фертилни се отчитат само онези растения, които са с цъфнали или прецъфтели метлици, изхвърлили прашници.

1.7. Растенията с неизцяло изтръгнати метлици , както и свежи цъфнали метлици в междуредието на посева. се смятат за необезметлени.

1.8. При производство на семена от самоопрашени линии на стерилна основа /ЦМС/ категории “ предбазови” и “базови” могат да бъдат заявени за сертификация и двата родителски компонента.

За всеки компонент се извършват определеният брой инспекции и се издават отделни актове за полска инспекция и за хамбарна апробация.

При производство на сестринско-линейни кръстоски, прости хибриди като компоненти на сложни и хибриди за производство на сертифицирани семена, бащините редове се премахват след приключване на цъфтежа и опрашването.

1.9. В хибридните семепроизводствени участъци, засяти по схема на смесване, в майчиния компонент участват стерилна и фертилна самоопрашени линии, засяти в отделни редове. Инспекциите в тези участъци се извършват, като при преминаването по определената посока се проверяват едновременно стерилният и фертилният майчин компонент. Броят на обследваните растения от двете линии на майчиния компонент следва да бъде не по-малък от определения за всеки компонент.

При всички инспекции се следи фертилният аналог в участъците за производство на самоопрашени линии и бащиният компонент при производство на прости и сложни хибриди да са автентични, съгласно описанията им.

На посевите за производство на самоопрашените линии категории “предбазови” и “базови” при инспекцията по време на масов цъфтеж се определя и сортовата чистота по признаци на метлиците и хабитуса на растенията. При същата инспекция на хибридните участъци на мъжко-стерилна основа се определя процентът на фертилните растения.

При наличие на други сортове и резки отклонения /отскочки/ с цъфнали или прецъфтели метлици над допустимия процент, посевът се бракува.

1.10. При последното обезметляване семепроизводителите задължително изрязват закъснелите в развитието си растения или братя, за което инспекторът ги предупреждава. Всички неизрязани /неотскубани/ закъснели в развитието си растения или братя, установени при последната инспекция се смятат за необезметлени.

1.11. Последната полска инспекция на посевите за получаване на самоопрашени линии, на прости хибриди, родителски компоненти на сложни хибриди и на сестринско-линейни кръстоски е допълнение към четирите инспекции и се извършва независимо от тях, в началото на пълна зрялост на кочаните в майчините редове, с изключение на самоопрашени линии на база ЦМС, категории “предбазови” и “базови”, при които се извършва инспекция на кочани както в майчините, така и в бащините редове. С тази инспекция се установява автентичността на кочаните.

При преминаването по диагонала или друга посока, инспекторът анализира на място определения брой кочани, като откършва по един кочан от всяко анализирано растение.

Към фракцията “кочани типични за сорта” се отнасят кочаните от инспектирания сорт, независимо от наличието на ксенийни зърна и степента на развитие на кочаните. Ксенийните зърна се отчитат отделно при анализа. При изчисляване на ксенийните зърна и при определяне ксенийността се изключват кочаните, нападнати частично от болести, както и кочаните чиято повърхност е повредена от гризачи повече от една четвърт.

Ксенийността се определя по следния начин: установява се броят на ксенийните зърна във всички анализирани кочани от инспектирания сорт. Броят на ксенийните зърна се разделя на броя на всички кочани от инспектирания сорт и полученото число се умножава по 100.

В хибридните участъци за производство на двойни междулинейни, сортолинейни, трилинейни и прости хибриди царевица за производствено използване и междусортови хибриди царевица, полска инспекция в началото на пълна зрялост не се извършва.

Болестите обикновена главня, цветна главня, бактериално увяхване и други вирусни болести, в т.ч. тръстикова мозайка, се установяват по време и на четирите инспекции на посевите, като в акта се нанася намереният при която и да е инспекция най-висок процент заболели растения.

Сухото /кочанно/ гниене и бактериалното увяхване се установяват при всички инспекции, като за категоризирането на посева се взема под внимаие намереният най-висок процент.

Кочаните, нападнати изцяло от главня с неизразени сортови признаци не се вземат под внимание при изчисляване процента на сортовата чистота.

1.12. Хамбарната инспекция на самоопрашени линии, прости хибриди и сестринско-линейни кръстоски - родителски компоненти на сложни хибриди, както и на прости и сложни хибриди се извършва при производителя/заявителя за сертификация, след като е осигурил почистването на партидите.

Хамбарната инспекция се извършва след почистване на кочаните с високо съдържание на ксенийни зърна, на отклоненията от основния тип, на кочаните от други типове и на повредените от болести и неприятели кочани.

При хамбарната инспекция от всяка партида до 40 тона се взема за анализ средна проба от 200 кочана. За всяко допълнително количество до 20 тона се вземат още 50 кочана.



1а. Канарско просо и ръж

1.Определяне на сортовата чистота

За определяне процента на сортовата чистота, посочен в приложение 2 на Наредба 45 при инспекция на посевите се има предвид следното:

КУЛТУРА


Брой на растенията с резки отклонения от сортови признаци /от признаците на компонента и растения от други сортове

Базови /Б/

Сертифицирани /С; С1; С2/

Канарско просо, /ръж/ сортове

1 на 30 м2

1 на 10 м2

Ръж /хибриди/

1 на 30 м2

1 на 10 м2, само по отношение на майчиния компонент

Забележки: 1.При базовите семена като компоненти на хибриди ръж, когато се използва мъжка стерилност, нивото на стерилност трябва да бъде не по-малко от 98%.

2. При производство на хибридни семена ръж с майчин компонент на база мъжка стерилност, бащиният компонент трябва да е възстановител на фертилността.

3. При сертифицираните семена /хибриди/ ръж актът за полска инспекция, за целите на сертификацията, се издава след получаване на резулта от грунтов контрол на компонентите, категория базови.



1б. Сорго и суданска трева

1.Определяне на сортова чистота

За определяне процента на сортовата чистота, посочен в приложение 2 на Наредба 45 при инспекция на посевите се има предвид следното:

При сортове:


КУЛТУРА


Брой на растенията с резки отклонения от сортовите признаци и растения от други сортове/видове

Базови /Б/

Сертифицирани /С/

Сорго, суданска трева

1 на 30 м2

1 на 10 м2

2.При производство на сертифицирани семена – хибриди са възможни следните схеми:

2.1 схема на смесване – използване на майчина стерилна линия и нейния фертилен аналог, и бащин компонент, в съотношения, съгласно прилаганата технология;

2.2. схема на възстановяване – използва се майчина стерилна линия и бащин компонент, възтановител на фертилността.

1в. Ориз

За определяне процента на сортовата чистота, посочен в приложение 2 на Наредба 45 при инспекция на посевите се има предвид следното:


КУЛТУРА


Брой на растенията от диви или червено-зърнести форми, не повече от

Базови /Б/

Сертифицирани /С; С1; С2/

Ориз

0

1 на 50 м2



1г. Хибриди на : овес, ечемик, ориз, пшеница обикновена, пшеница твърда, лимец и самоопрашващо се тритикале

а) Компонентите при производство на хибриди от горните видове трябва да изпълняват изискванията за идентичност и сортова чистота, по-конкретно в случаите на използване на химически хибридизиращ агент, както следва:

- за овес, ечемик, ориз, пшеница обикновена, пшеница твърда и лимец – сортова чистота минимум 99,7%;

- за самоопрашващо се тритикале - сортова чистота минимум 99%.

б) Минималният процент сортова чистота / хибридност/ на хибридите е 95%.

Когато хибридността се определя чрез лабораторни методи преди сертификацията на семената не е необходимо определяне процента на хибридност по време на полска инспекция.

Хибридността се определя по международни методи, в случаите, когато има установени такива.
2. Соя

При първата инспекция се цели да се установи сортовата чистота по общия хабитус на растенията и по окраската на венчелистчетата. При тази инспекция се определя и процента на заболяване на растенията от вирусни болести.

Окончателното определяне на сортовата чистота става по семената, за което при втората инспекция от различни пунктове, без избор се откъсва по една чушка, която се отваря и анализира на място.
3.Слънчоглед - директни сортове

При отчитането на пораженията от синя китка се определя процентът на нападнатите растения. За нападнати от синя китка се смятат растенията на чиято хранителна площ се установяват стъбла от синя китка.

При посевите за производство на базови и сертифицирани семена се отчита процентът на разклонените растения при първата инспекция, в началото на цъфтежа . Като разклонени се определят онези растения, при които разклоняването е в горната половина на стъблото. Не се отчитат като разклонени растения, чието разклоняване се дължи на механично увреждане и е при самия връх на растението.

Окончателното определяне на сортовата чистота става при втората инспекция като в различни пунктове на корен по редовете се взема по ред, без избор по една развита семка на разстояние 1/3 от края на питата от определения брой растения, съобразно площта.

От набраните семена се съставя проба за анализ, от която се определя сортовата чистота.
4. Хибриден слънчоглед

4.1. При хибриден слънчоглед на база цитоплазматична мъжка стерилност / ЦМС /се използват линии, които при производството им се обозначават както следва:

4.1.1. стерилен аналог А и фертилен аналог – закрепител на стерилността В

например: 2607 А и 2607 В

4.1.2. линии, възстановители на фертилността, които се обозначават с R.

В хибридните участъци се използва като майчин компонент стерилна линия, например 2607 А, а като бащин компонент линия, възстановител на фертилността, например 147R.

При производство на семена от линии на стерилна основа /ЦМС/ категории “предбазови” се заявяват за сертификация и двата родителски компонента.

При производство на семена от линии на стерилна основа, бащиният родителски компонент задължително се маркира.

За всеки компонент се извършват определеният брой инспекции и се издават отделни актове за полска инспекция.

При семепроизводството на хибриден слънчоглед се засяват ивици от минимум 6 реда с бащиния родителски компонент от всички страни на посева, които, както и растенията от бащините редове задължителното се премахват след приключване на цъфтежа.

При първата инспекция се установява пространствената изолация и нападението от мана. Следи се за изравнеността на посева и за наличие на други сортове и резки отклонения /отскочки/, които до цъфтежа трябва да бъдат изчистени, както в майчините, така и в бащините редове.

При втора и трета инспекция се следи за наличие на фертилни растения в майчината линия, а така също и за цъфнали отскочки в майчиния и бащиния компоненти.

Четвърта инспекция се извършва във фаза узряване на питите за установяване типичността на семената, здравното състояние на посева и предполагаемия среден и общ добив.

При отчитането на пораженията от синя китка се определя процентът на нападнатите растения. За нападнати от синя китка се смятат растенията на чиято хранителна площ се установяват стъбла от синя китка.
5. Памук

Размерът на пространствената изолация между сортовете – 5 м.


6. Мак

Болестите при мака се определят при първата и втората инспекции, като за категоризирането на посева се взема предвид най-високият процент болни растения при която и да е инспекция.


7. Захарно и кръмно цвекло

Установяването на сортовата чистота при полската инспекция на щеклингите при захарното цвекло става освен по външните морфологически признаци и чрез разрязване на 20-25 % от щеклингите /кореноплодите/.

Полската инспекция след отбора на щеклингите се извършва преди засаждането или непосредствено след засаждането им на постоянно място и има за цел да установи сортовата им чистота.

Преди засаждането полската инспекция се извършва когато са разкрити всички ровници и е направено сортово почистване на всичкия матерал.

Полската инспекция може да се извърши и след засаждането на щеклингите на постоянно място, когато разкриването на ровниците или отборът на щеклингите продължава няколко дни. За целта инспекторът преминава по диагонала или по друга определена от него посока на посева и в различни пунктове, изважда определен брой кореноплоди, през един, като ги преценява по форма, големина, окраска и вътрешност. При преценката всички щеклинги се отнасят към съответната група и фракция.

Когато полската инспекция се извършва на партиди преди засаждането на щеклингите от партиди /на куп/ до 10 тона при кръмното и захарното цвекло се вземат от 10 места, разположени в различни краища и пластове на купа по 10 щеклинги.

За всеки следващи до 10 тона се анализират допълнително по 50 щеклинги.

Допуска се семепроизводство по безщеклинговия метод при кръмно и захарно цвекло за категориите - базови и сертифицирани. Не се допуска безщеклингов метод при семепроизводство за категорията – предбазови, с изключение на захарното цвекло.

При безщеклинговия метод на семепроизводство се използват семена с установена автентичност и сортова чистота от последващ /грунтов/ контрол.

В актовете за полска инспекция, при обследване на семенници по безразсадовия метод, се нанасят данните за сортовата чистота от свидетелствата за сортова чистота, издадени при последващ контрол /грунтов контрол/ на използвания изходен посевен материал.

Полската инспекция на семенниците се извършва в годината на получаване на семената, във фазата на узряването.

С първата инспекция на семенниците при предбазови и базови посеви в началото на цъфтежа се установява наличието на фомоза и мана.

С първата инспекция на семенниците на мъжко-стерилните сортове в началото на масовия цъфтеж, се установява процентът на мъжко-стерилните растения и наличието на болестите фомоза и мана.

Производството на семена от захарно и кръмно цвекло, чрез летни посадки се допуска само за последната категория и за хетерозисното семепроизводство. За летни посадки могат да се използват само семена, които предварително са подложени на последващ контрол и са одобрени за съответната категория.

На летните посадки не се определя сортова чистота, тъй като щеклингите им са с неизразени сортови признаци. В акта за полска инспекция на семенници за летни посадки се нанасят данните за сортова чистота от свидетелствата за сортова чистота от последващия контрол, с които са засяти летните посадки.

Когато се засява посев за производство на предбазови семена по безщеклинговия метод се изисква сортово удостоверение от селекционера, с което се гарантира сортовата чистота на изходните семена.


8. Тютюн

Сортовите признаци се отчитат при първата и втората инспекции, като при първата се определят главно по листата и по общия хабитус на растенията.

Нападението от болести при тютюна се установява при първата инспекция – преди цъфтеж. Нападението от чернилка се установява при първата и втората инспекция, а от синя китка - при втората инспекция.

При инспекциите инспекторът дава указания за премахване на съцветията /китките/ на слабо развитите растения. Тези указания са задължителни.

При производство на хетерозисни семена от тютюн първата инспекция на посевите се извършва във фаза бутонизация, след като е направено сортово почистване на посевите. При тази инспекция се проверява дали растенията от двата родителски компонента са сортово чисти. Преценката за сортова чистота се извършва по сортовите признаци, които личат в тази фаза от развитието на растенията. Констатираните при инспекцията отклоняващи се от сорта или други сортове растения задължително се отстраняват преди цъфтежа.

Втората инспекция се извършва през време на масовия цъфтеж за установяване на сортовата чистота и другите показатели за преценка на родителските компоненти. Същевременно се проверява качеството на работата през време на кастрирането и опрашването на цветовете, и по време на беритбата.

Когато по преценка на инспектора се установят значителни пропуски по навременното кастриране на майчините цветове и е допуснато самоопрашване, посевът се бракува независимо от това, че може да отговаря на изискванията по другите показатели.

Третата инспекция се извършва в края на цъфтежа. С нея се цели да се установят оставените цветове от майчиния сорт, които не са кастрирани.

Преди извършването на третата инспекция семепроизводи-телите трябва да са премахнали всички късно развили се майчини растения и колтуци, които може да дадат семена, с цел да не се допусне сортово замърсяване на получаваните семена.

Освен в посочените фази на инспекция, инспекторът по своя преценка извършва периодически, по време на цъфтежа проверки за контролиране работата по кастрирането, опрашването и събирането на тичинките. Резултатите от тези проверки се отразяват в акта за полска инспекция.



9. Картофи

При почистване на семепроизводствените посеви се изкубват стъблата на болните растения, изкопават се и се събират новите клубени заедно с майчиния клубен.

Празните места, в които при инспектирането се намерят клубени се отчитат като болни от къдравост, черна шарка и листно завиване.

Не се признават за семепроизводство посеви, засадени на надморска височина под 700 м.


10. Декоративни растения

При полската инспекция се наблюдават следните признаци на сортовете:



- Антиринум

Височина на растенията, разклоненост на стеблото, форма и окраска на листата, характер на съцветията, едрина и окраска на цветовете



- Астри, Гергина, Рудбекия, Тагетес

Височина на растенията, устройство на кошничките, едрина и окраска на цветовете



- Агератум

Височина на растенията, устройство, едрина и окраска на кошничките, едрина на венчелистчетата на цветовете



- Вербена, Хелихризум

Височина на растенията, едрина и окраска на цветовете



- Газания

Не се изисква пространствена изолация от домати, слънчоглед и култури от семейство Тиквови.

Процентното съотношение на багрите /при мишунга/ се определя при инспекцията

- Гайлардия, Годеция, Целозия, Хризантема

Височина на растенията, устройство и окраска на цветовете



  • Карамфил

Височина на растенията, багри на стеблата и листата ( при топ карамфила), устройство на цветовете и съцветията и окраска

  • Ешолция, Кларкия

Устройство и окраска на цветовете

  • Невен

Устройство и форма на цветовете, едрина на съцветията, окраска на цветовете ( на лигулите и на тубулите) и форма на лигулите

  • Космос

Височина на растенията и окраска на цветовете


  • Портулака, Центаурея

Едрина, устройство и окраска на цветовете

  • Петуния

Височина на растенията, характер на стеблата, големина, форма и устройство на цветовете, характер на фунийката и окраска на цветовете

  • Рицинус

Височина на растенията, форма и цвят на листата, устройство на цветовете

  • Циния

Височина на растенията, форма на листата, едрина на кошничките, устройство и окраска на цветовете, форма на лигулите

  • Латирус

Дължина на цветните дръжки, устройство на цветовете, брой цветчета в съцветие, окраска на цветовете
11. Медицински и ароматни растения

- Анасон, Кориандър

Сортовата чистота и отклоняващите се форми се определят и при двете инспекции.





Каталог: uploads -> files
files -> Книга на етажната собственост (Загл изм. Дв, бр. 57 от 2011 г.)
files -> П р е д у п р е ж д е н и е от Управителя/Управителния съвет
files -> 10 години движение за социален хуманизъм
files -> Категория : open, индивидуален смесен Хендикап : за жени 8 точки на игра Дати : от 06 октомври до 12 октомври 2008
files -> Xxxv редовна годишна среща „Регионални организации и местни органи 2016”
files -> Списък на застрашените от изчезване местни сортове, важни за селскотостопанство
files -> Наредба №4 от 11 март 2011 Г. За реда и условията за провеждане на конкурси за полски инспектори
files -> Наредба №31 от 11 септември 2008 Г. За сертифициране на хмел и продукти от хмел и за регистриране на договорите за доставка на хмел
files -> Рег.№ Име на фирмата Адрес на управление и телефон
files -> Т е Х н и ч е с к о з а д а н и е технически изисквания и технически спецификации


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница