Мощности при синусоидални режими. Линеен трансформатор, уравнения и еквивалентни схеми



Дата26.09.2018
Размер100.62 Kb.
#83318
ЮГОЗАПАДЕН УНИВЕРСИТЕТ

„НЕОФИТ РИЛСКИ”

ГР. БЛАГОЕВГРАД

Приодо-математически факултет

КУРСОВА РАБОТА

Тема: Мощности при синусоидални режими. Линеен трансформатор, уравнения и еквивалентни схеми.

Изготвил: Евгени Методиев Анастасов – фак. N 10250241010

Специалност: „Компютърни системи и технологии” – I-ви курс, I-ви семестър, степен: магистър

Гр. Благоевград

2011 год.

Мощности при синусоидален режим.

Моментната стойност на електрическата мощност, получавана от идеалния резистивен елемент е равна на произведението на моментните стойности на напрежението и тока. Мощностите при синусоидален режим са моментна р( t ), активна P, пълната S и реактивна Q, и в резисторната верига се определят, както следва:



Моментна мощност р( t )

Моментната мощност р(t ) изразява скоростта, с която електрическата енергия се превръща в друг вид енергия – топлинна енергия.

Моментната мощност р( t ) се определя като произведение от моментните стойности на тока и напрежението:
p(t) = u (t)i(t) = Ri2(t) = 2UI sin2 (t + Ψu) = UI [1 – cos 2(t + Ψu )]

Моментната мощност р( t ) има две компоненти:



  • Постоянна UI

  • Променлива UI cos 2(t + Ψu ), която се изменя с двойна честота 2. Средната стойност на променливата съставка за един период е нула.

Моментната мощност е винаги положителна p(t)  0, защото в резистора електрическата енергия се превръща в топлина
Аактивна мощност Р

За практиката има значение средната стойност на мощността, наречена още активна мощност Р и се определя от постоянната компонента на р( t ). Тя е равна на произведението от ефективните стойности на напрежението и тока:



P = UIcos = UI = RI2 =
Множителят cos се нарича фактор на мощността. Активната мощност се измерва с единицата ват, W.

Фиг.1


Реактивна мощност Q

Реактивната мощност Q е свързана с обмяната на енергия между източника и полетата на ЕВ и се дава с израза:

Q = UI sin

Реактивната мощност Q е равна на нула: Q = 0.

Реактивната мощност се измерва с единицата волт-ампер-реактивен, Var.



Пълна мощност S

Пълната мощност S е равна на активната мощност Р:

UI = RI2 = = Р

Пълната мощност се измерва с единицата волт-ампер, VA.

Пълната мощност може да се разглежда като най-голямата активна мощност, която може да се получи във веригата при зададените ефективни стойности на напрежението и тока.

Линеен трансформатор, уравнения и еквивалентни схеми.

Много често в практиката се налага да се прехвърля електричекска енергия от един токов контур към друг чрез взаимното магнитно поле на индуктивно свързаните намотки. Процесът е свързан с промяната на параметрите на тока и напрежението. За целта се използват устройства, наречени трансформатори. Трансформаторите преобразуват електрическото напрежение от една стойност в друга, при която се налага да работи консуматорът. Трансформаторът се състои от магнитопровод от феромагнитен материал, на който са поставени две намотки с брой навивки W1, W2. Намотките са изработени като бобини от изолиран проводник и се поставят върху ядра. Те се изработват от листова електротехническа стомана с цел да се намалят загубите от вихрови токове и хистерезис. Образуваният магнитопровод заедно с намотките представляват двете основни части на трансформатора. Тeзи които се използват за предаване и разпределяне на електрическа енергия се наричат силови. Те биват повишаващи и понижаващи. По предназначени те биват - измервателни, токови и напрежителни и други. Трансформаторите биват още еднофазни и трифазни.

Разглежда се двунамотъчен трансформатор с първична и вторична намотка. Когато трансформаторът е разположен във въздушна среда, той се нарича линеен трансформатор.

Приложение на линейните трансформатори: използват се предимно във високочестотната техника, както и при ниски честоти в някои измервателни устройства.

Към първичната намотка на трансформатора се подава входното напрежение, което се нарича първично напрежение, а токът който протича – първичен ток. Тя определя първичната верига на трансформатора.

Към вторичната намотка е свързан консуматорът (товарът), като вторичната намотка определя вторичната верига, а полученото напрежение и ток – вторични.
Уравнения на линеен трансформатор

На фиг.2 по долу е дадена електрическа схема на линеен трансформатор с означени върху схемата елементите с техните параметри:



  • на първичната страна  и входно напрежение u1(t);

  • на вторичната страна  и изходно напрежение u2(t) (напрежителен пад върху товара).

Между токовите контури, в които са включени намотките, няма електрическа връзка. Поради тази причина за електрическата схема се записват само две уравнения по втория закон на Кирхоф. Алгебричното сумиране съвпада с посоката на тока в контура.

Фиг.2
За електрическата схема от фиг.2 за моментните стойности се съставя системата уравнения:


Фиг.2.1
Като се вземе предвид, че взаимната индуктивност М12 = М21 = М, то системата уравнения добива вида:


Фиг.2.2
В системата уравнения от фиг.2.1 се въвеждат собствените комплексни съпротивления: и и комплексното съпротивление от взаимна индукция . Електрическата схема на линейния трансформатор с комплекси е дадена на фиг.3, а системата уравнения от фиг.2.2 се видоизменя във фиг.2.3.


Фиг.2.3


На фиг.3 с  е означен напрежителният пад върху товара, но товарът не е показан на фигурата.

Фиг.3



Еквивалентни схеми на линеен трансформатор

При изследване на трансформаторните вериги, индуктивната връзка на трансформаторното съединение може да се отстрани. Получава се еквивалентна електрическа схема без магнитна връзка. Еквивалентната схема на линеен трансформатор може да бъде четириполюсна или двуполюсна.

При четириполюсната еквивалентна заместваща схема товарът на изхода 22' не е конкретно дефиниран. При двуполюсната еквивалентна заместваща схема товарът на изхода 22' е даден с известни параметри .
Четириполюсна еквивалентна заместваща схема на линеен трансформатор

Четириполюсна еквивалентна заместваща схема се използва при анализ на режима на работа на трансформатора при променлив товар.

Уравненията на схемата се извеждат чрез математическо преобразуване на системата уравнения от фиг.2.3. Към всяко от двете уравнения се добавя нулевата алгебрична сума  за първото уравнение и  за второто уравнение, която е произведение от собствения ток на контура и комплексното съпротивление от взаимна индукция.



Фиг.3.1
Преобразуването на всяко уравнение представлява групиране на членове с общи множители така, че и в двете уравнения да участва един и същи напрежителен пад. Това означава, че и двата контура минават през общ клон, което води до обща електрическа схема. В резултат на това преобразуване се получава следната система уравнения:

Фиг.3.2
От системата уравнения на фиг.3.2 се вижда, че в общия напрежителен пад участва разликата . Такова уравнение се записва само по първия закон на Кирхоф и съответства на възел от веригата. Системата уравнения на фиг.3.2 е валидна за електрическата схема, дадена на фиг.4. Тук възел V се нарича фиктивен възел за токовете 

Фиг.4




Физическа обосновка на фиктивния възел:
При преобразуването не настъпва преразпределение на токовете и напреженията в контурите 1 и 2. Енергийното състояние се запазва, защото предаването на мощностите в този участък се извършва само по електромагнитен (трансформаторен) път. След сливането на долните възли участъците от контурите с параметри  се разглеждат като съединение от два индуктивно свързани клона с общ възел V. Общият възел представлява свързан накъсо трети клон, което оформя триполюсно съединение с индуктивна връзка.

Индуктивната връзка в триполюсното съединение се отстранява и се получава еквивалентната схема от фиг.5.

На фиг.6 са означени параметрите на еквивалентната схема от фиг.5.

При този начин на разглеждане алгебричните знаци в еквивалентната схема се възпроизвеждат непосредствено.


Фиг.5


Фиг.6
Двуполюсна еквивалентна заместваща схема на линеен трансформатор

Двуполюсната еквивалентна заместваща схема се въвежда, когато към изхода 22' на трансформатора е включен индуктивен товар с товарно съпротивление . Вторичната верига се привежда изцяло към първичната страна. Параметрите на двуполюсната еквивалентна заместваща схема се определят, като  се включи между 22' на четириполюсната заместваща схема от фиг.5. Определя се входното комплексно съпротивление  на трансформатора спрямо изводите 11'.

Двуполюсната еквивалентна заместваща схема е дадена на фиг.7. Тук  е внесено комплексно съпротивление от вторичната в първичната страна. То е добавка към собственото комплексно съпротивление  на първичната страна на трансформатора.

За еквивалентното входно комплексно съпротивление се получава изразът:

Фиг.6.1

Фиг.7

Внесеното комплексно съпротивление  се определя с равенството:



Фиг.7.1


където – 

- пълно съпротивление на вторичния контур.

От фиг.7.1 се вижда, че отчита влиянието на параметрите на вторичната страна и на индуктивната връзка върху еквивалентното входно съпротивление на трансформатора. Знаците в израза за  не зависят от разположението на едноименните изводи в индуктивно свързаните намотки на линейния трансформатор.

От страна на първичния контур цялата схема може да се разглежда като двуполюсник със съпротивления  и . Вижда се, че съществува връзка между параметрите на двата контура, при което отдаваната към вторичния контур активна мощност (към ) е максимална.

Според теоремата за предаване на максимална активна мощност към консуматор връзката между параметрите на двата контура е . От това следва, че:

Фиг.7.2
Практически съотношенията от фиг.7.2 може да бъдат удовлетворени след подходяща настройка на параметрите на всеки от контурите. За целта в първичния и във вторичния контур се включват кондензатори с променлив капацитет или се използва трансформатор с подвижни намотки (вариометър). Съгласно теоремата за предаване на максимална активна мощност, отдаваната максимална мощност се определя с израза:



Идеален трансформатор

При изчисленията и в задачите за синтез на ЕВ, като елемент на еквивалентните схеми на трансформаторите и автотрансформаторите със стоманено ядро се използва идеалният трансформатор. Схема на идеален трансформатор е показана на фиг.8.



Фиг.8
Идеален трансформатор:

Идеален е трансформаторът без собствени загуби -  Неговите първични и вторични токове и напрежения са свързани с коефициента n:

Фиг.8.1




Комплексни мощности на входа и изхода на идеалния трансформатор:
От фиг.8.1 следва, че комплексните мощности на входа и на изхода на идеалния трансформатор са еднакви: 

Един реален трансформатор се доближава толкова повече към идеалния, колкото в по-голяма степен са изпълнени съотношенията:
k→1,  и 

Фиг.8.2
където  - загуби в трансформатора;



 - ток на празен ход (при идеален трансформатор  се получава при прекъсната верига между 2 2').
Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница