Конкурс за професор по Професионално направление „Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми



Дата13.04.2017
Размер305.09 Kb.
#19101
ТипКонкурс


Резюмета на публикации

на доц. д-р инж. Димитър Стоянов Анастасов

за участие в конкурс за професор

по Професионално направление 5.8. „Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми”

специалност „Подземен добив на полезни изкопаеми”

обявен от МГУ „Св. Иван Рилски” в Държавен вестник бр. 13 от 14 февруари 2012 г.

No 1

Моделиране съдържанията на олово, цинк и мед в рудно тяло
No 1 на находище „Метливко”


Доц. д-р инж. К. Боев, гл. ас. инж. Ст. Топалов, доц. д-р инж. Д. Анастасов

Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски”


Геометризацията и изчисляването на качествените показатели създават възможност за използване в конкретните условия методите на минногеометричния анализ с помощта на електронноизчислителна техника, работеща в диалогов режим и достоверно определяне на характеристиките, структурните връзки и изменчивостта на отделните показатели (отклонението между действителните и моделираните показатели е до 25 %).

Резултатите могат успешно да се използват при управление на промишлени запаси, включващи определяне на показателите по блокове при оценка на качеството на рудата в масива (промишлените находища) и преизчисляване на рудата и метала.



No 2

Нова и ефективна система на разработване на метазалеж в рудник „Еньовче”

Доц. д-р инж. Димитър Анастасов1, инж. Ангел Маринов2, инж. Димитър Аладжов2, гл. ас. инж. Йорданка Анастасова1

1 Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски”, 2 „Горубсо Кърджали” ЕАД
Използваната до сега система на разработване със слоево обрушаване в рудник „Еньовче” е неефективна и е свързана с висок разход на дървен материал и ниска производителност на труда.

В статията се предлага нова система на разработване с крепене и хидрозапълнение с изземване на запасите във възходящ ред. В резултат на това се опазва повърхността от деформации, намаляват се разходите за строителство на хвостохранилището, повишава се производителността на труда, намаляват се разходите за дървен материал и водоотлив.

Предвидени са мерки за повишаване качеството на рудата, добивана от метазалежа.
No 3

Алтернатива на ликвидацията. Модернизирана камерна система за подземен добив на въглища с мобилна механизация в условията на рудник „Бела вода”

Гл. ас. д-р инж. Георги Стоянчев, доц. д-р инж. Димитър Анастасов

Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски”


В разработката са дадени основните положения на нова ефективна технология с механизиран добив на въглища с инвентарен крепеж и конвейерен транспорт в участъка.

Разгледана е технологичната последователност на процесите по добива и технико-икономическите показатели при камерна система на разработване с използване на галериен комбайн 4ПУ.

Предвиден е полупромишлен добив с цел доказване параметрите и технико-икономическите показатели при предлаганите технологични решения: начина на добив на въглища; крепене на забойното пространство; управление на скалния натиск и профилактика за предотвратяване на руднични пожари; бункерно-конвейерен транспорт в участъка.


No 4

ефективна система за разработване на запасите в целика на шахта „Върба”, „Горубсо Мадан” ЕАД

Доц. д-р инж. Димитър Анастасов1, гл. ас.д-р инж. Георги Стоянчев1, гл. ас. инж. Йорданка Анастасова1, инж. Съби Кичуков2, инж. Ангел Байрактаров2, инж. Сергей Кралев2

1 Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски”, 2 „Горубсо Мадан” ЕАД
Използваната система на разработване с крепене, хидрозапълнение и низходящ ред на изземване на запасите в целика на шахта „Върба” е неефективна. Тя е свързана с висок разход на дървен материал, оградна мрежа, зебло и ниска производителност на труда – 2,0 2,8 m3/ч.см.

В статията се предлага нова ефективна система на разработване с крепене, хидрозапълнение и изземване на запасите по задигане в целика на шахтата. С нея се постига по-добро уплътнение на запълнението, намаляват се разходите за дървен материал, оградна мрежа и зебло, а също така и повишаване производителността на труда на миньорите.

Предвидени са мерки за повишаване качеството на рудата, добивана от целика на шахтата.

Очакваният икономически ефект от внедряване на системата е 18 707 $ на блок или 0,68 $/t руда.

В целика ще бъдат иззети запаси от 5-6 експлоатационни блока на хоризонт 590.
No 5

система за разработване на метазалеж в рудник „Димов Дол”

Доц. д-р инж. Димитър Анастасов1, гл. ас. инж. Йорданка Анастасова1, инж. Вехби Паликаров2, инж. Георги Николов2

1 Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски”, 2 „Горубсо Рудозем” ЕАД
Метазалежът в рудник „Димов дол” е разкрит на хоризонт 490 като част от находище „Палас-север”. Дебелината му се изменя от 0,8 10 m или средна дебелина 5-6 m. Съдържанията на олово и цинк са 12-14 %, при наличие на мед, сребро и кадмий в малки количества.

След конструиране на три системи на разработване колективът препоръчва използване и внедряване на система със слоево обрушаване, която притежава следните предимства:



  • по-висока производителност на труда на миньорите;

  • съкращаване разходите за оградна мрежа, зебло и тръбопроводи да отпадъка (хвоста);

  • намаляване разхода на електроенергия за 1 t руда;

  • намаляване амортизационните отчисления за машини от запълвачния комплекс.

Очакваният икономически ефект от внедряването на системата е 24 371 $/блок или
0,63 $/t.
No 6

Възможности за изземване на подземните запаси от въглища в рудник „бела вода” – участък „Централен” с нова камерна технология

Гл. ас. д-р инж. Георги Стоянчев, доц. д-р инж. Димитър Анастасов, инж. Асен Косев

„Въглища Перник” ООД


В участък „Централен” на рудник „Бела вода” е проведен полупомишлен експеримент с цел разработване и внедряване на нова ефективна камерна механизирана технология за добив на въглища, за което при получените резултати става възможно спиране ликвидацията на обекта и продължаване добива на останалите запаси.

Технико-икономическите показатели, постигнати за пет месеца от прилагане на новата технология позволяват да се отчете този опит като успешен. С цел съкращаване на разходите за управление са изпълнени редица мероприятия в надземния комплекс и подземната част на рудника.

Разрешаване на проблемите до този момент позволяват развитието на фирма „Въглища Перник” ООД в бъдеще.

No 7

Специализирана минна технология за проникване и укрепване на подмогилното тракийско съоръжение до с. Старосел

Доц. д-р инж. Димитър Анастасов1, доц. д-р инж. Веселин Ковачев1, ст.н.с. д-р Бойко Рангелов

1 Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски”, 2 Геофизичен институт към БАН
В статията е дадена пълна и принципна характеристика на успешно изпълнен проект чрез специализирана минна технология за проникване, възстановяване и укрепване на древна тракийска подмогилна камера около с. Старосел, област Пловдивска.

Конструиран е подходящ дървен крепеж от акациеви стойки, капи, разпънки и таванки с параметри, осигуряващи якост която превишава необходимата 2 пъти. Това е повече от достатъчно за скалния натиск в дадените условия.

Тази минна технология може да бъде приложена и в други минни обекти.


No 8

Една възможност за прокарване на обиколна климатизираща галерия в могилния насип на тракийска могила със стенописи
с. Александрово, община Хасково


Доц. д-р инж. Димитър Анастасов1, доц. д-р инж. Георги Стоянчев1, маг. инж. Милко Армутлиев

1 Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски”, 2 „Еко Ток” ООД
Необходимостта от създаване на подземна минна технология за проникване в тракийските могили се явява като алтернатива на открития способ на проучване, при който могилния насип се разрушава.

Досегашният опит, апробиран при разкриването на тракийския храм в с. Старосел, се налага да бъде продължен при изпълнението на проектните и инженерните решения за обиколна климатизираща галерия в могилния насип на тракийска могила с. Алекснадрово.

В статията се разглежда възможността за прокарване на галерията от изцяло сглобяеми метални елементи от минни профили THN-16,5 и THN-29 и къси комини от дървен импрегниран материал.

Целта, която се постига с използването на минната технология е по-нататъшно управление на микроклимата в галерията и запазване стенописите в камерите на тракийската могила и опазване на автентичните могилни насипи и културни слоеве.



No 9

A POSSIBLE ROUT TO DRIVING AN AIR-CONDITIONING RING GALLERY INTO THE TUMULUS OF THE FRESCOED THRACIAN TOMB IN THE VILLAGE OF ALEXANDROVO, HASKOVO REGION

Assoc. Prof. PhD D. Anastasov1, Assoc. Prof. PhD G. Stoyanchev1, Dipl. Eng. M. Armutliev2

1University of Mining and Geology “St. Ivan Rilski”, Sofia 2 “Eko Tok” Ltd
The need to develop an underground mining technology for an access into the Thracian tombs comes as an alternative to the open exploration method, which leads to demolishing of the tumulus pile.

The realization of the design and engineering solutions for constructing a ring air-conditioning gallery inside the tumulus of the Thracian tomb in the village of Alexandrovo will be a continuation of the experience gained during the excavations of the Thracian temple in the village of Starosel.

This paper deals with the possibility to drive a gallery constructed entirely of prefabricated THN-16,5 and THN-29 metal units and supplied with box holes of impregnated timber.

The implementation of a mining technology aims at establishing control over the microclimate in the gallery and preserving the frescoes in the chambers of the Thracian tomb as well as at keeping the authentic mound pile.



No 10

Формиране на тела на източване при система с подетажно обрушаване

Доц. д-р инж. Димитър Анастасов

Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски”


В статията са описани математически модели на тела на източване, формирани при система с подетажно обрушаване.

Подробно се разглеждат триосен елипсоид, пресечен триосен елипсоид, елипсоид на въртене, пресечен елипсоид на въртене и пароболоид на източване.

Моделите позволяват разработване на софтуер и система за управление на технологичните параметри при технология с дистанционно управление и масов добив.
No 11

Прокарване на галерия за микроклиматично осигуряване на гробницата в с. Александрово

Доц. д-р инж. Димитър Анастасов1, климатолог Цвятко Кадийски2, арх. Виктор Попов2

1 Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски”,

2 Национален институт за паметници на културата
Направена е обосновка за микроклиматичното осигуряване на тракийска гробница край с. Александрово и опазване на стенописите в нея.

Дадени са резултатите от мониторинга на микроклимата и са анализирани вариантите за поддържането им.

Доказано е създаването на подземна минна технология за проникване и разкриване на подмогилни съоръжения в тракийски могили, която се определя като алтернатива на открития начин на проучване, при който могилният насип се разрушава.

Разгледана е възможността от прокарване на климатизираща галерия от сглобяеми метални крепежи – THN-16,5 и THN-29.

Целта на приложената минна технология е за управление на микроклимата с галерия, чрез която влажността в камерата със стенописи се намалява от 98 % до 80 %. Това позволява опазването на фреските в кръглата камера и преддверието и също така запазването на автентичния могилен насип.
No 12

Челно източване в зависимост от кривината на елипсоидите и конфигурацията на загребващия орган

Доц. д-р инж. Димитър Анастасов

Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски”


В статията се разглежда влиянието на конфигурацията на загребващия орган със странично изнесени и централно разположени центрове. Използвани са общите положения на кривината на елипсата, техните радиуси и координати.

На тази основа са показани принципни схеми на източване и формиране на странични и централно разположени елипсоиди. Получена е съответно и нова форма на рудния поток.

Посочена е и връзката на ядрото на сечение на отделните елипсоиди с активни отвори на източване.

No 13

Използване на износоустойчиви елементи и конструиране на нови зъби за кошов загребващ орган при челно източване

Доц. д-р инж. Димитър Анастасов

Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски”


Важен фактор за износоустойчивостта на загребващия орган при системи с челно източване се явява абразивността на отбитата руда. Като се акцентира на местата на „шок-блоковете” на загребващия орган според фирма SanRock – Швеция и съществуващите 124 вида зъби на SanRock и „Електростомана” ЕАД в статията се разглежда конструкция на 5 вида нови зъби за кошов загребващ орган, предложени от автора.

На основа на предложението е показано как ще се формират съставните елипсоиди на източване и преместването на зоната на рудния поток откъм отбитата руда.




No 14

Research of section’s cores at ellipse’s draw

Assoc. Prof. Dr. Dimitar Anastasov

University of Mining and Geology “St. Ivan Rilski”, Sofia, Department of Underground Mining


This paper is analyzing examples for formation of section’s cores at four basic positions. Parameters of section’s cores for blasting ore are being defined.

Appearance probability of ore fraction in different section at identical advance speed, respectively identical coefficients of friction between fraction and stope’s wall, are being inspected.



Забележка: Статията е публикувана на английски, превод на резюмето е даден по-долу.


Изследване на ядра на сечения при елипсоиди на източване
В статията се анализират примери за формиране на ядра на секции и ядра на сечения за четири основни теоретични постановки. Дефинирани са параметрите на взривявани секции и секциите за източване на руда.

Разглеждат се вероятностите на концентрични сечения с еднакви скорости, респективно идентични коефициенти на триене между рудата и челото на забоя.



No 15

Application of Information Systems and Technologies for the Purpose of Management and Monitoring during the Coal Mining and Initial Dressing Process

Assist. Prof. Yo. Anastasova, Assist. Prof. N. Yavev, N., Assoc. Prof. PhD D. Anastasov,
Assoc. Prof. PhD K. Ivanov

University of Mining and Geology “St. Ivan Rilski”, Sofia


The dynamics of the contemporary market require the introduction of information systems (IS) and technologies that support the management and monitoring of the mining process of raw minerals.

The present article introduces options for integrate information systems and technologies for the purpose of management during the coal mining and initial dressing process.

The specifics of the processes in the mining and manufacturing phases require such type of design and development of IS, that reflects the natural value of the coal.

The aim here is to introduce information technologies and to implement an information system, which reports the gathered specific indicators and support the optimal decision making in order to achieve maximum market sales.


Забележка: Статията е публикувана на английски, превод на резюмето е даден по-долу.


Приложение на информационни системи и технологии за управление и мониторинг при добива и началното обогатяване на въглища

Динамиката на съвременния пазар налага въвеждането на информационни системи (ИС) и технологии за управление на добива и мониторинг на реализацията на минерални суровини.

Настоящата статия представя някои възможности за внедряване на информационни системи и технологии при управление на добива и началното обогатяване на въглища.

Спецификата на процесите при добива и преработката изискват проектиране и разработване на ИС, отчитаща природната ценност на въглищата.

Целта, която се поставя е въвеждане на информационни технологии и внедряване на информационна система, които да отчитат получените специфични показатели и подпомагат вземането на оптимални управленски решения за постигане на максимална пазарна реализация.


No 16

Some Aspects of the Elementary Ore Pieces Statics and Kinematics in the Draw Process

Assoc. Prof. Dr. Dimitar Anastasov

University of Mining and Geology “St. Ivan Rilski”, Sofia, Department of Underground Mining


This article considers basic moments of some balanced states, involving one ore piece, then two contacting each other ore pieces, supplemented by contacting ore pieces and a rock piece with spherical shape, all tangential to a draw wall. They are depicted by the static methods used for solving a plain task.

Shown are the rates of speeds and accelerations of points from the ore pieces and the contacting them rock piece. The trajectories of points from the same are shown as well. The trajectories of ore and rock pieces points performing a uniform motion are depicted by cycloids.

The considered aspects are an attempt to complement the theory of drawing broken ore, used in the systems for underground mining.
Забележка: Статията е публикувана на английски, превод на резюмето е даден по-долу.
Някои аспекти от статиката и кинематиката на елементарни рУдни късове при източване
Настоящата статия разглежда основни моменти от равновесното състояние на руден къс, два допиращи се рудни къса, допълнени с допиращи се рудни късове и скален къс със сферична форма, тангиращи със стена на източване. Описани са с методите на статиката при решаване на равнинна задача.

Показани са големината на скоростите и ускоренията на точки от рудните късове и допиращия скален къс. Описани са и траекториите на точки от тях. При равномерно движение траекторията на точки от рудните и скални късове са описани с помощта на циклоиди.

Разгледаните аспекти са опит за допълване на теорията за източване на отбита руда, използвани при системи за подземен добив.

No 17

Information system for monitoring and management quality during coal mining

Assist. Prof. Yo. Anastasova, Assoc. Prof. PhD D. Anastasov, Assist. Prof. N. Yavev, N.,
Assoc. Prof. PhD K. Ivanov

University of Mining and Geology “St. Ivan Rilski”, Sofia


The contemporary market relations require the introduction of modern information technologies that support the management of mining business.

The control of quality substantially affect over the management of coal mining. The specifics of the processes in the mining and manufacturing phases require such type of design and development of information system, which reflects as the natural value of the coal, also and market’s indicators.

The present articles accentuate to idea of implementation by information system, which watching basic quality indicators during the coal mining and initial dressing process.

The goal here is the similar information system to provide trustworthy information about the actual object of management and by monitoring of quality locate the deviations from the target goals of the predefined criteria. The monitoring and management quality during coal mining uses predominant technical methods for collection of information and statistical methods for treatment of results.

The monitoring which realize by the support of such information system can analyze the factual data for quality of the managed object and by that basis defines the factors that cause the disparities with the defined criteria.

The purpose of information system is support the quickly and effective management decision, which relevant to dynamics of market.



Забележка: Статията е публикувана на английски, превод на резюмето е даден по-долу.
Информационна система за мониторинг и управлението на качеството по време на добива на въглища
Съвременните пазарни отношения налагат въвеждане на модерни информационни технологии в управлението на минните предприятия.

Контролът на качеството влияе съществено върху управлението на въглищните мини. Спецификата на процесите при добива и преработката изискват проектиране и разработване на ИС, отчитаща както природната ценност на въглищата, така и показателите на пазара.

Настоящата статия акцентира върху идеята за внедряване на информационна система, която наблюдава основните качествени показатели при добива на въглища и началното им обогатяване.

Целта, която се поставя пред подобна ИС е да осигурява достоверна информация за конкретния обект и посредством мониторинга на качеството да открива отклоненията от предварително зададените критерии. Мониторингът и управлението на качеството при добива на въглища използва преобладаващо технически методи за събиране на необходимата информация и статистически методи за обработка на резултатите.

Чрез мониторинга, осъществяван с помощта на такава ИС, могат да се анализират фактически получените данни за качеството от обекта на управление и на тази основа да се определят причините, които пораждат несъответствията със зададените вече критерии.

Предназначението на ИС е да подпомага вземането на бързи и ефективни управленски решения, свързани директно с динамиката на пазара.



No 18

Метод за разкриване на подземни съоръжения в насипи на могили и конструкция за приложението му.

Доц. д-р инж. Димитър Анастасов, „Еко Ток” ЕООД
Предложеният метод и конструкция са предназначени за използване в археологията, както и в сходни по разположение съоръжения, подлежащи на разкриване и климатизиране, за които се цели запазването им в ненарушен вид с цел осигуряване на достъп до тях за изследване и посещения.

Методът включва прокарването на подковообразна изработка в могилния насип, която е с трапецовидно напречно сечение и разкрива градежа (квадрите) на кръглата камера.

След нея се прокарват (също по подземен начин) основни напречни изработки – над кръглата камера и преддверието с цел отделянето на могилния насип от съоръжението и намаляване влагата върху стенописите или фреските и фризовете.

Конструирани са и изпълнени оригинални крепежни минни конструкции от етап проектиране до внедряване.

Методът е защитен с патент за изобретение.

No 19

Метод за анастилоза на подземна куполна архитектура и конструкции за приложението му

Доц. д-р инж. Димитър Анастасов, „Еко Ток” ЕООД
Методът е предназначен за възстановяване в първоначалния им вид на нарушени древни подмогилни съоръжения и археологически разкопки, както и на сходни по разположение съоръжения от по-ново време. Този метод позволява анастилоза (възстановяване) без разрушаване на първоначалния могилен насип, като се запазва автентичността му и околната среда.

Първоначално се прокарва тунелна изработка през целия могилен насип, като намерените квадри се преместват и стифират в близост до могилата. Устройват се с минни крепежи THN-21 две камери, като едната служи за изграждане на пропадналия купол, а другата за предварително нареждане на квадрите по редове и кръгове.

Създадена е надеждна метална конструкция (мини портален кран), чрез която ще се извърши анастилозата на куполната архитектура.
No 20

Перспективи за развитие на подземния рудодобив в жилни находища

Доц. д-р инж. Димитър Анастасов1, инж. Атанас Марински2

1 Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски”, 2 „Лъки Инвест” АД
До сега използваните системи на разработване на оловно-цинкови руди в „Лъки Инвест” АД се характеризират с ниска интензивност на изземване и ниска производителност на труда.

В статията се предлагат основни принципи на проектиране за прокарване на наклонена шахта за разкриване на запасите в дълбочина в рудник „Джурково”.

Предложени са принципно нови системи за добив на оловно-цинкова руда с използване на мобилна самоходна механизация.

При запазване на производителната мощност на рудниците от „Лъки Инвест” АС направената инвестиция ще се изплати за 3 години.


No 21

Възможности за управление качеството на рудата при добива на флуорит

Инж. Здравец Ефтимов, доц. д-р инж. Димитър Анастасов

Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски”


Статията представя обща информация за флуорита като минерал и използването му. Ударението е поставено върху контрола на качеството на суровината в процеса на извличане, като са използвани минни методи.

Статията представя изискванията към качеството на добития материал и също така идентифицира възможностите за контрол на качеството на рудата с помощта на осредняване или провеждане на селективен добив. В статията е дадена информация относно различни параметри, които имат важно значение при добива, минните методи и контрол на качеството.

Статията дава основни препоръки по отношение на минните процеси за управление на качеството.

No 22

New mining Systems and extractiion technology in vein deposits in Bulgaria

Assoc. Prof. Dr. Dimitar Anastasov1, Dipl. Eng. Atanas Marinski2,

1University of Mining and Geology “St. Ivan Rilski”, Sofia 2 “Lucky Invest” JSc, Lucky
The article discusses an innovative approach in the mining of vein deposits in Bulgaria.

The existing up-to-now systems for shrinking the ore when extracting it from the vein deposits do not ensure the necessary safe and health conditions, high productivity and quality in underground mining.

The mining processes are carried out primarily with light portable equipment – hand drills, scrapers, cars with volume of 1,0 m3 at long transport distances and shaft hoisting.

The shrinking system does not allow the application of high productivity equipment, the quality of the extracted ore is highly contaminated – 20-25 % and there are losses of 10 %.

They are also characterized by high energy consumption.

According to these indicators the used shrinking systems do not correspond to the market conditions.

New systems with sublevel roadways and sublevel caving are proposed to be implemented. The constructions of the new systems provide the mining processes with powerful mining equipment of the companies Atlas Copco and Sandvik when sublevelling, drilling, charging, blasting, drawing, loading and transporting the ore.

The use of the new equipment (certified according to the EU standards) leads to considerable increase of the productivity of the machine operators.

The proposed new mining systems and technology are characterized by a wide face area thus allowing a high level of safety. Another important feature is the high productivity and intensity when extracting the vein deposits.

The new mining systems will provide the possibility for extraction of 4 – 5 000 000 tons from the deposit “Lucky Invest” JSc.


Забележка: Статията е публикувана на английски, превод на резюмето е даден по-долу.


Нови системи на разработване и технология на добива в жилни находища в България

Статията разглежда иновативен подход при разработване на жилни находища в България.

Прилаганите до момента системи с магазиниране на рудата при изземване на запасите в жилни находища в България не осигуряват необходимите безопасни условия на труд, висока производителност и качество при подземния добив.

Минните процеси се осъществяват основно с лека преносима механизация – ръчни пробивни чукове, скреперни уредби, вагони с обем 1,0 m3 при дълги транспортни разстояния и шахтов подем.

Използваната система с магазиниране не позволява прилагането на високопроизводителна механизация, а качеството на добиваната руда е с високо обедняване – 20-25 % и загуби от 10 %.

Характеризират се също така и с висока енергоемкост.

По тези показатели използваните системи с магазиниране не съответстват на пазарните условия.

На тяхно място се предлага внедряването на нови системи с подетажни галерии и подетажно обрушаване. Конструкциите на новите системи на разработване осигуряват минните процеси с мощна мобилна механизация на фирмите Atlas Copco и Sandvik при прокарване на изработки, пробиване, зареждане, взривяване, източване, товарене и транспорт на рудата.

Използването на новата механизация (сертифицирана по европейски стандарти) води до няколкократно увеличаване производителността на операторите на машините.

Предлаганите нови системи на разработване и технология се отличават с голяма забойна площ, като позволяват постигане на високо ниво на безопасност. Друга важна тяхна характеристика е високата производителност и интензивност при изземване на запасите от жилни находища.

Новите системи на разработване ще дадат възможност за изземване на 4 – 5 000 000 тона запаси от находище “Лъки Инвест”.

No 23

SCIENTIFIC ASPECTS IN FORMATION OF QUALITY OF ORE IN EXTRACTION STAGE

Dipl. Eng. Zdravets Eftimov, Assoc. Prof. Dr. Dimitar Anastasov

University of Mining and Geology “St. Ivan Rilski”, Sofia


The article deals with scientific aspects of the formation of quality of the ore in the extraction stage. Attention is paid to the need to manage the quality of the ore and the results that occur from this. Marked are the main prerequisites for the formation of the quality of extracted and submitted for further processing raw materials. Also attention is paid to the opportunities that are created for quality control of raw materials extracted during the process of extraction. Below are shown the results and solutions for mining to optimize the process of managing the quality of the ore.

Assess the impact of major natural factors in the choice of technical and technological solutions in relation to quality management of mineral resources in extraction stage. Affected are the main points that need to be addressed in managing the quality of ore in the process of extraction and the subsequent extraction mining processes. The article presents also the results in terms of control and management of the quality of the extracted ore.

Attention is paid to geological factors geotechnical factors, mining technological factors and the impact they have on the quality of minerals in rock mass. There have been noted features and capabilities that create these factors to control the quality of the ore the process of extraction.

Presented are options for managing the quality of the ore for processing, in the extraction stage and also in the subsequent extraction mining processes. Below are shown options to control the quality of the ore using digital models of the deposits, optimization of mining and extraction processes, optimization of organizational factors and linking them with market conditions.

The article presents findings and conclusions related to the process of quality management in the stage of the ore extraction. Attention is paid to forming the quality of the ore to meet the requirements of users, processors and market conditions.


Забележка: Статията е публикувана на английски, превод на резюмето е даден по-долу.

НАУЧНИ АСПЕКТИ ПРИ ФОРМИРАНЕ НА КАЧЕСТВОТО НА РУДАТА В ЕТАП ДОБИВНО ИЗЗЕМВАНЕ
Статията разглежда научни аспекти при формиране качеството на рудата в етапа на добивно изземване. Обърнато е внимание на необходимостта от управление на качеството на рудата и резултатите, които се получават от това. Отбелязани са основните предпоставки за формиране на качеството на добиваните и подавани за последваща преработка суровини. Също така е обърнато внимание на възможностите, които се създават за управление на качеството на добиваните суровини още в процеса на добивно изземване. Показани са резултати и решения за минната практика с цел оптимизиране процеса на управление на качеството на рудата.

Оценява се влиянието на основните природни фактори при избор на технически и технологични решения във връзка с управление на качеството на полезното изкопаемо при добив. Засягат се основни моменти, на които трябва да се обърне внимание при управлението на качеството на рудата, както в процеса на добив така и в последващите добива минни процеси. В статията са представени също така и резултати по отношение на контрола и управлението на качеството на добиваната руда.

Обръща се внимание на геоложките фактори, геомеханичните фактори, минно-технологичните фактори и влиянието, което те оказват върху качеството на полезното изкопаемо в масива. Отбелязани са особеностите, както и възможностите, които създават тези фактори за управление на качеството на рудата в процеса на добив.

Представени са възможности за управление на качеството на подаваната за преработка руда, както в етапа на добивно изземване така и в последващите добива минни процеси. Показани са възможности за управление на качеството на рудата чрез използване на цифрови модели на находищата, оптимизация на минните и добивни процеси, оптимизация на организационните фактори, както и обвързването им с пазарните условия.

В статията са представени изводи и заключения свързани с процеса на управление на качеството на рудата в етапа на добивно изземване. Обърнато е внимание на формирането на качеството на рудата съобразено с изискванията на потребителите, преработвателните предприятия и пазарните условия.

No 24

Innovations in driving an inclined shaft for uncovering

Assoc. Prof. Dr. Dimitar Anastasov1, Dipl. Eng. Atanas Marinski2,

1University of Mining and Geology “St. Ivan Rilski”, Sofia 2 “Lucky Invest” JSc, Lucky
The present article reviews the problem of design and heading of an inclined shaft for uncovering the deposits to a depth of two ore zones from the mining company "Lucky Invest” AD.

The uncovering of the reserves in the depth of vein deposits requires modern scientific approach.

It is shown solving complex mining task of optimizing the slope and cross sections of an inclined shaft which will serve the heading, development and extraction of around 5 million tons reserves for a period of 10-15 years.

When designing an inclined shaft is respects the following principles:



  • Heading of a maximum slope 20º;

  • Optimizing cross-section of the shaft;

  • Compliance with the geomechanical characteristics of the rock mass;

  • Overcome the intersection of fault zones

  • Provide the necessary quantity of air;

  • Dimensions of the mobile equipment.

Important part of designed technology to heading the inclined shaft is the choice of mobile diesel equipment complying with European standards and requirements for underground mines.

Забележка: Статията е публикувана на английски, превод на резюмето е даден по-долу.

Иновации при прокарване на наклонена шахта за разкриване
Настоящата статия разглежда въпроса за проектиране и прокарване на наклонена шахта за разкриване на запасите в дълбочина от 2 рудни зони от находище „Лъки инвест” АД.

Разкриването на запасите в дълбочина на жилни находища изискват съвременен научен подход.

Показано е решаването на сложна минна задача при оптимизиране наклона и сеченията на наклонена шахта, която ще обслужва разкриването, подготовката и добива на около 5 000 000 t запаси за период от 10-15 години.

При проектирането на наклонена шахта се спазват следните принципи:



  • прокарване с максимален наклон 20º;

  • оптимизиране напречните сечения на шахтата;

  • съобразяване с геомеханичните характеристики на скалния масив;

  • преодоляване пресичането на разломни зони;

  • осигуряване на необходимото количество въздух;

  • габаритите на мобилната техника.

Важна част от проектираната технология за прокарване на наклонената шахта са изборът на мобилна дизелова механизация, съобразена с европейските изисквания и стандарти.

No 25

Принципи при прилагане на минен софтуер за геоложко моделиране и минно планиране

Ас. инж. Кирил Куцаров, доц. д- Димитър Анастасов, инж. Здравец Евтимов

Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски”


В статията се акцентира на създаването на блокови модели за геоложко моделиране, както и описване на морфологията и разпределението на определени химически компоненти в масива.

Дадени са основните положения за прилагане на минния софтуер чрез който се определя оптималния контур на запасите и изчисляване ценността на всеки кондиционен блок;

Посочени са методичните въпроси за планиране на подземните минни работи и отделните процеси при разкриване, подготовка, нарязване и добив на полезни изкопаеми.

Предвидени са времетраенето на подземните добивни процеси, които се задават като входящи данни, способстващи оперативното им управление.




No 26

Методично ръководство за курсово проектиране по подземно разработване на полезни изкопаеми

Доц. д-р Кръстю Дерменджиев, проф. д-р Борислав Арнаудов, доц. д-р Димитър Анастасов
Методичното ръководство за курсово проектиране е предназначено за изготвяне на Курсов проект за студентите от специалности „Маркшайдерство и геодезия”, и „Разработка на полезни изкопаеми” специализации “Минно строителство” и „Открит добив на полезни изкопаеми”.

Дадени са указания за разработване на варианти за разкриване и подготовка на рудничното поле за рудни, нерудни и въглищни находища. Акцентира се на показателите за оценка и избор на подходящ вариант за разкриване и подготовка.

Набелязани са основните моменти за конструиране на подходяща система на разработване в рамките на един или няколко експлоатационни блока.

Посочена е последователността за избор на подходяща механизация за добива на полезни изкопаеми.

Подробно се разглеждат и изчисляват параметрите на основните технологични показатели, отнасящи се до отбиване, товарене, доставка и транспорт в рамките на рудничната инфраструктура.

В заключение са посочени и разработени таблици за количествените показатели на избраната система и технология на добива, както и необходимите графични материали (изготвени на AutoCad), допълващи курсовата работа.



No 27

Тракийския храм в Старосел

Иван Христов, Димитър Анастасов, Ангел Ангелов
Включва история на проучванията, консервация и перспективи за археологическите проучвания в землището на Старосел.

Настоящата книга представя накратко работата на интердисциплинарен екип, съставен от историци, археолози, специалисти по минно дело, архитекти и работници с различна квалификация, но с подчертана любов към историята.

В минния раздел (глава трета) е описан нов уникален метод за консервация на храмова архитектура в България, включващ разкриване на подмогилно съоръжение и прокарване на подземна изработка над преддверието и кръглата камера, създавайки пространство за анастилоза на купола.

Основно преимущество на описания метод е щадящото, точно и равномерно проникване и опазването на появилите се артефакти, както и възможността за извършване на бързи и качествени консервационни работи.


Забележка: Книгата е публикувана на български и английски.
The Thracian Temple in Starosel
Includes history of research, conservation and prospects for archaeological research in the land of Starosel.

This book presents shortly the work of an interdisciplinary team composed of historians, archaeologists, mining specialists, architects and workers with different backgrounds but with a definite love to history.

In the mining section (Chapter Three) has described a new, unique method for conservation of temple architecture in Bulgaria, including disclosure of mound facility and construction of an underground passage over porch and a circular chamber, creating space for anastiloze to the dome.

Main advantage of this method is environmentally sensitive, accurate and uniform penetration and preservation of artifacts that have arisen, and the ability to perform fast and quality conservation work.



No 28

Иновации и минни технологии в археологията

доц. д- Димитър Анастасов
Монографията отразява 10 годишен опит и иновации по създаване, развитие и внедряване на нов подземен метод за разкриване, климатизация и анастилоза на тракийска храмова архитектура в Югоизточна Европа.

Новият подземен метод е конкурентен на открития начин за разкриване, при който се разрушава автентичния могилен насип.

Методът е успешно приложен на две знакови тракийски могили – с. Старосел община Хисаря и с. Александрово, община Хасково.

Първият етап от прилагането на новия метод бе на тракийския култов храм с. Старосел. В оперативен порядък бе изготвен и реализиран проект по разкриване и разчистване на обрушения купол от квадри и пръст с използване на рамков крепеж от акациев материал.

Вторият етап за разкриване на куполното пространство над преддверието и кръглата камера бе извършено с полукръгли рамки от минен профил THN-21 и метална обшивка от листова стомана с дебелина 10 mm и използване на самозалепващо се алуминиево фолио за хидроизолация.

Преместени бяха над 100 броя квадри от изработката с автокран и стифирани непосредствено до могилния насип. Създадено бе укрепено пространство над здравите редове квадри от купола.

Третият етап на разкриване на тракийския храм в с. Старосел включваше прокарване на тунелна изработка от северния край на могилния насип с дължина 27 m до сбойка с вече укрепеното надкуполно пространство.

Крепежите са проектирани и конструирани от автора. В изпълнението на място участва екип в състав 4 миньора, 3 общи работника, 2 геодезисти, 2 души охрана и мениджър на обекта (автора).

С помощта на изработката се осигурява директен достъп за транспорт и анастилоза (възстановяване) на купола от квадри.

При изпълнението е предвидена камера с височина 3,5 m и широчина от 7,0 m за предварително нареждане на отделните кръгове от квадри.

Тракийската гробница в с. Александрово е характерна с най-добре запазените фрески от всички до сега разкрити подобни могили.

Целта на климатизиращата изработка е намаляване влажността в преддверието и кръглата камера, която при разкриването от иманяри (впоследствие от ст.н.с. Г. Китов) е 98 %.

Проектирани, изработени и внедрени са трапецовидни крепежи от THN-16,5 за правите участъци и от THN-29 за кръговия участък.

Страничните стени на изработката са обшити от метални плочи с дебелина 5 mm откъм външната част и метална мрежа с отвори 100х100х8 mm за вътрешната част (откъм камерата и преддверието).

Таванките са с размери 400х100х8 mm и са хидроизолирани със самозалепващо се алуминиево фолио.

В кръглата част на камерата трапецовидните рамки са подсилени с напречни разпънки от THN-29.

В резултат от прокарването на климатизиращата изработка влажността в кръглата камера и преддверието достигнаха стойност до 80 %.

Вторият етап от проектирането, конструирането и внедряването на нови крепежни конструкции от минни профили THN-21 включва прокарване на специални минни изработки, с които се отделя могилния насип откъм горната част на купола и преддверието.

Оригиналните крепежи са монтирани успешно, като в резултат се намали влажността в подмогилните съоръжения до 55-60 %.

Запазването на фреските в оригиналния им вид позволи финансиране в обем от 2 500 000 $ от Япония за изграждане на модерна климатизирана сграда – музей с модел на гробницата и стенописите.





Каталог: docs -> N Juri
N Juri -> Конкурс за академична длъжност "Доцент" по професионално направление 8 „Проучване, добив и обработка на полезните изкопаеми", специалност „Обогатяване на полезни изкопаеми"
N Juri -> Конкурс за професор по Професионално направление Науки за земята
N Juri -> Конкурс за професор по научно направление 8 „проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми" специалност „минно строителство"
N Juri -> И. Паздеров І. Дисертация и публикации, които са части от дисертационния труд
N Juri -> 19. Резюмета на трудовете, с които кандидатът участва 7а. Научни публикации до получаване на онс „Доктор“ (научна степен „Кандидат на техническите науки“), 1978-1988 г
N Juri -> Конкурса за получаване на научното звание "професор" по Професионално направление „Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми"
N Juri -> Конкурс за академичната длъжност „професор" по професионално направление Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми, специалност "Техника и технология на взривните работи" за нуждите на катедра Подземно строителство
N Juri -> С п и с ъ к на научните и научно-приложните трудове на доц д-р Венелин Желев Желев
N Juri -> Конкурс за академичната длъжност „професор" по професионално направление Икономика, специалност „Икономика и управление по отрасли"
N Juri -> Моделиране показатели на находища на подземни богатства и свързани с тях обекти чрез компютърни системи


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница