Оразмеряване на шпонкови съединения-урок



Дата19.04.2023
Размер198.48 Kb.
#117363
ТипУрок
ORAZMERYaVANE NA ShPONKOVI SEDINENIYa
Свързани:
PP MSS XI 2020

ОРАЗМЕРЯВАНЕ НА ШПОНКОВИ СЪЕДИНЕНИЯ-УРОК

1точка .Определение за шпонкови съединенея. .Шпонковите съединения се използват за предаване на въртящ момент между вала и главината на закрепения върху него елемент (зъбно колело, ходово колело, шайба, маховик и др.), а в някои случаи и за направляване на преместването на съответния елемент по дължината на вала. За целта валът и главината на другия елемент се свързват чрез шпонка.


Съединенията се осъществяват посредством призматични, клинови, сегментни и цилиндрични шпонки. В машиностроенето най-често се използват призматичните шпонки. Те биват три вида: със заоблени краища, с плоски краища и с един заоблен и един плосък край.
На шпонката, като на стандартен детайл, не се прави отделен работен чертеж. В сборния чертеж, като плътно тяло, тя не се щрихова в надлъжен разрез, а само в напречен.
На фигурата е показана призматични шпонки със заоблени краища.

Размерите на напречното сечение на призматичните шпонки b и h и дълбочините на каналите във вала t1 и в главината t2 са стандартизирани по БДС 1018-80.



2 точка ОРАЗМЕРЯВАНЕ НА ШПОНКОВО СЪЕДИНЕНИЕ
Тъй като напречните размери на шпонката (b, h, t1 и t2, фиг. 6) са стандартизирани и се определят според диаметъра на вала (d, фиг. 6), оразмеряването се състои в определяне на дължината l. Тя трябва да е достатъчно голяма, така че шпонката да не се разруши или деформира недопустимо под действие на външните сили.
Основната причина, поради която шпонката може да се разруши е възникване и разпространяване на пукнатина в сечението с ширина b и дължина ·. Разрушаването протича като срязване (фиг.7), поради което основното оразмерително условие е
 ≤ доп (1)
Тангенциалното напрежение  се получава от силата Т, която предава въртящия момент:
. (2)
От фигурите 4 и 6 се вижда, че силата може да се изчисли от въртящия момент като
. (3)
Като се заместят уравненията 2 и 3 в уравнение 1, за дължината на шпонката се получава:
 ≤ доп  
2 ТОЧКА Изобразяване на шпонки.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница