Отчет на народно читалище " св св. Кирил и методий 1922" за 2016 Г. Библиотечна дейност



Дата02.01.2018
Размер47.4 Kb.
#39786
ТипОтчет
НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ

СВ. СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ - 1922



София-1360, бул. “Европа” № 20, тел.: 826-92-45, 826-64-15

e-mail: kim_evropa20@abv.bg

http://www.nchkirilimetodii.hit.bg
ОТЧЕТ

НА НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ

СВ. СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ – 1922”



ЗА 2016 Г.
БИБЛИОТЕЧНА ДЕЙНОСТ
Библиотечният фонд на Народно читалище “Св. св. Кирил и Методий – 1922” е 31 971 тома. През отчетния период са закупени 77 книги на обща стойност 647,88 лв.

В библиотеката редовно се получават 1 ежедневник, 1 месечно издание, и 1 седмично издание. Регистрираните читатели за 2016 г. са 57. Заетите библиотечни документи са 1249 тома. Броят на посещенията са 506 бр. Читалнята се ползва от твърде много читатели, защото в нея е инсталиран софтуер на Глобални библиотеки с нови компютри с постоянен интернет и копирни апарати. В библиотеката има и Медиаплеър, който е особено необходим за учебни цели и различни презентации. Читателският интерес към книгата не намалява и то главно от хора в пенсионна възраст, студенти и ученици. Основна задача на библиотеката наред с комплектуването на библиотечния фонд е и работата с читателите.

През отчетния период библиотекарка е Цонка Вутова, която редовно прави витрини с новите книги и с кътове на поети и писатели, които имаха юбилеи и годишнини. Ще се стремим и в бъдеще фондът на библиотеката да се обогатява с интересни и актуални книги и периодика, ще търсим нови начини за привличане на читателския интерес.

И през настоящата година ще наблегнем на все по-усилена информационна дейност за набавяне на нова литература, която да задоволява максимално читателския интерес.


КУЛТУРНО-ПРОСВЕТНА ДЕЙНОСТ
През изминалия отчетен период читалището организира много срещи с изтъкнати писатели и вечери, посветени на талантливи български творци. Бихме споменали имената на някои от тях като поетесите Мария Попсавова, Стаменка Димитрова, Милко Марков, доцент Стефан Колчев Денчо Славов и други. В големите литературни четения участваха поетесите Роза Василева, Ваня Велкова, Минка Ганева, Елена Костадинова, Емилия Иванова, поетите, Васил Лазаров, Ангел Савов, Венелин Митев, Григор Марков и други.

Читалището провежда и културни прояви съвместно с клуба „Ветерани, пенсионери, спортисти и туристи”, с чиито членове отбелязваме различни национални и християнски празници.

Вълнуващи бяха концертите по случай 24 май - патронния празник на читалището, Коледният и новогодишен концерт на школите по пиано и китара с ръководителите Соня Златанова – пиано и Александър Дюлгеров – китара.

За концерта по случай 24 май читалището кандидатства към Столична община, Дирекция култура, с апликационна форма и спечели финансова подкрепа за празничния концерт.



ЛЮБИТЕЛСКО-ХУДОЖЕСТВЕНО ТВОРЧЕСТВО
Специално място отделяме на любителското художествено творчество и на школите към читалището, където се обучават голям брой деца.

Към читалището са сформирани три вокални групи: квартет “Втора младост” с ръководител Роза Генова, вокална група “Родна песен” с участието на жените от клуб “Ветерани, пенсионери, спортисти и туристи” с ръководител Нели Ковачева и вокална група “Мелодия” с художествен ръководител Емилия Иванова. Към читалището има два танцови състава – детски танцов състав “Хоро” и средношколски танцов ансамбъл за български хора с художествени ръководители Дария Михалкова и Митко Михалков.

През отчетния период читалището организира и участва в голям брой културно-художествени прояви: международни, национални, районни, градски и местни. Информации за културните прояви в читалището бяха публикувани във вестниците “Читалищен вестник”, «Словото днес», «Пенсионери» и др.

Квартет “Втора младост” с ръководител Роза Генова участва в много концерти, имаше и самостоятелни изяви, като участие във Фестивала на шопската песен в село Локорско, където спечелиха златен медал, самостоятелен концерт в хосписа “Донка Паприкова, концерт в Дома за стари хора в квартал “Мусагеница”, в Дома за ветерани от войните в град Банкя, в Националните фестивали „Сребърни чучулиги” и “Альоша”.

Хор “Родна песен” при Клуб „Ветерани пенсионери спортисти и туристи” към Народно читалище “Св. св. Кирил и Методий – 1922” също се представи с голям успех на концерти, тържества и чествания. На прегледа на художествената самодейност на пенсионерските и читалищните колективи, който се проведе на 25-26-27 ноември 2016 г., хор “Родна песен” с ръководител Нели Ковачева спечели грамота и златен медал, което е голямо признание не само за клуба “Ветерани пенсионери спортисти и туристи”, но и за Народно читалище “Св. св. Кирил и Методий – 1922”. На прегледа на художествената самодейност на пенсионерските и читалищните колективи успешно се представи и вокална група “Мелодия” с художествен ръководител Емилия Иванова. Вокална група “Мелодия” участва и във фестивала “Мара Врачанка” в град Враца.
ШКОЛИ И КУРСОВЕ
Много активна беше работата на школите при читалището. Нашият стремеж бе постигане на максимално жанрово многообразие. През отчетния период в читалището функционираха и функционират музикална школа, с преподаване на пиано и китара. В музикалната школа – курс по пиано - с ръководител Соня Златанова се обучаваха и обучават доста деца. Към школата по китара с ръководител Александър Дюлгеров, също има голям интерес.

Най-обещаващ е детският танцов ансамбъл „Хоро” към НЧ “Св. св. Кирил и Методий - 1922” с ръководители Дария Михалкова и Митко Михалков, където децата се запознават с магията на народните танци. Едно от красноречивите доказателства за успешното представяне на ансамбъл “Хоро” са многото грамоти и отличия, с които малките танцьори се завърнаха от международните фолклорни фестивали в Германия и в Черна Гора. През отчетния период танцовият ансамбъл беше обновен и разширен и е най-многобройният в читалището - в момента там се обучават над 70 деца.

Успех отбеляза и школата по английски език за деца с преподавател Златина Кирова и курса по математика с преподавател Иван Мастиков.
СЪВМЕСТНА ДЕЙНОСТ
През отчетния период установихме нови партньорства с други читалища, с общинската администрация, с Българския есперантски съюз, с неправителствени организации и медии. Работим много добре с читалищата “Св. Иван Рилски” – село Мрамор, “Зорница”, “Симона 2000”, с 37-мо СОУ, с 40-то СОУ, с 56-то СОУ, със 137-мо СОУ, с които имаме сключени споразумения за сътрудничество.

Настоятелството: Дария Михалкова – Председател, Георги Михалков – Секретар и членове: Роза Генова, Нели Ковачева, Ирина Андонова, Елена Манева и Милен Стоименов през целия отчетен период работиха всеотдайно, отговорно и изпълниха амбициозните задачи, които си бяха поставили.



Заедно с Настоятелството активно работи и Проверителната комисия с Председател Николина Георгиева и членове Милена Петкова и Борислав Николаев.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
/ДАРИЯ МИХАЛКОВА/




Каталог: images -> karta -> 2017
2017 -> Отчет за изразходените средства през 2016 Г. Закупуване на 2 шатри и 3 комплекта маси и пейки 674 лв
2017 -> Народно читалище “искра 1898 г.” село калейца, община троян
2017 -> Програма за дейността на читалището през 2017 Г. Основна цел
2017 -> Доклад за дейността на нч "христо смирненски 1935" пловдив през 2016 година
2017 -> Национална изложба конкурс "Трифон зарезан" февруари 2017, Сунгурларе. Международен конкурс на тема „С очите си видях бедата",април 2017, мон, София. Национален конкурс „Възкресение Христово", одк варна, април 2017
2017 -> Програма за дейността на Народно читалище "Светлина-1952"- с. Света Петка 2017 г. Основни приоритети
2017 -> Народно читалище"Христо Ботев"-1931г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница