Отчет за дейността на мкбппмн гр. Айтос през 2015 г



Дата28.11.2017
Размер132.84 Kb.
#35560
ТипОтчет
ОТЧЕТ ЗА ДЕЙНОСТТА
НА МКБППМН гр. Айтос ПРЕЗ 2015 г.

на основание чл. 7, ал.2 от ЗБППМН


Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните при Община Айтос осъществява своите задължения и правомощия, ръководейки се от Закона за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните, както и националните и международни правни норми и изисквания.


I. Организационно състояние на местната /общинска, районна/ комисия:

1. Законосъобразност на състава ( включени ли са по чл. 6, ал.2 от ЗБПМН).

Съставът на комисията от предходната година е обновяван 2 пъти. Единият път поради връщането ми от отпуск по майчинство и втората промяна е от съвсем скоро. Поради пенсионирането на инсп. Петров, има определен нов представител на РУ-Айтос и това е инсп. Стойко Стоев



2. Секретар съгласно чл.6, ал.3 от ЗБППМН- е щатен, назначена на трудови правоотношения от 28.06.2009г.
II. Дейност на комисията:
1.1. Ранна превенция и откриване на симптоми за извършване на криминални деяния.

1.1.1 Работа в училищата- МКБППМН-Айтос има обществени възпитатели, които са педагози в почти всички училища намиращи се на територията на гр. Айтос. Това изключително улеснява извършването на превантивни кампании, както и ранното разпознава на белези и поведение, което би могло да прерасне в противообществено.

УКБППМН към училищата активно работят по посока на превенция. През 2015г. са проведени и информационни кампании във връзка с дейността на МКБППМН-Айтос, като бе разпространена сред учениците специално изработена брошура за правата на децата, която има за цел да запознае подрастващите с техните права и ако станат жертва на агресивно поведение първо да го разпознаят, второ да са наясно, че е недопустимо някой да извършва актове на насилие (във всичките му форми) било друго дете или пък възрастен спрямо тях и не на последно място, да знаят към кой могат да се обърнат за подкрепа и защита.

В училищата се провеждат срещи на ученици с инсп.ДПС по различни теми, с цел превенция на противообществените прояви и престъпления, като най-често тези срещи са съвместни с представители и на МКБППМН.

1.1.1.1. Работа с директорите и педагогическото ръководство –Работата с директорите в повечето случаи е ползотворна. Те обикновено са съдействащи, когато инициатива за провеждане на превенционна кампания идва от страна на МКБППМН – осигуряват помещения, както и организират ученици, които да се включат активно в кампанията. През изминалата 2015г. МКБППМН с цел превенция на рисково поведение организира за учениците от общината два театъра. Директорите осигуриха присъствието на своите ученици, като имаха ангажимента да ги доведат и да осигурят присъствие на педагози, които да гарантират сигурността на учениците. Едната постановка „Спасителят” бе откупена. Заявка за това получихме от директорите на големите училище на територията на община Айтос, които потърсиха съдействие от МКБППМН, за организиране на кампания или друга форма на заостряне на вниманието към темата – наркотици. Притеснително е че дори в малка община като нашата има случаи на продажба на наркотични вещества в дворовете на училищата и това е проблем с който те не могат да се справят сами.

Втората постановка „Образи в кривото огледало” бе направена от месна театрална школа по наша заявка и касае извършването на противоправни деяния – какво тласка децата към това, как реагират в различни ситуации и да какво може да доведе необмисленото детско поведение.

Има директори на училища на територията на община Айтос, които сигнализират МКБППМН, когато има повтарящо се агресивно поведение на техни ученици. Получени са през годината и няколко сигнала от директори за ученици, които не посещават училище, въпреки всички опити от тяхна страна за връщането на учениците в училището.

1.1.1.2. Работа с педагогическите съветници и класните ръководители;

Съвместната ни работа с педагогическите съветници и класните ръководители е по две направления. Първото е участие в социално-превантивните кампании, когато те осигуряват участие на учениците в мероприятията. Второто ни направление на работа е когато МКБППМН има получен сигнал за противообществена проява, класните и педагогическия съветник са важен източник на информация за поведението на ученика по време на учебния процес, ангажираността му в учебната дейност, качеството на взаимоотношение с връстниците и другите ученици, отношението му към авторитетите – учители, родители, за взаимоотношенията в семейството, които са важен фактор в изграждането на учениците като личности и във формирането на тяхното поведение.


1.3. Превантивна работа с родителите - конкретни дейности и резултати - Основната ни работа с родителите е по тяхна заявка. В повечето случаи това са родители на малолетни или непълнолетни с наложена мярка по чл. 13, ал. 1, т 5, които имат срещи с обществения възпитател на детето и от него търсят подкрепа и съвети за възпитанието на детето си.
1.4.2. Дейности по превенция на асоциалното поведение на малолетните и

непълнолетните.

По повод асоциалното поведение през 2015г. с фокус деяния извършени от деца, срещу деца бяха проведени редица срещи с ученици. Някои от тях бяха проведени с инсп. ДПС и започвайки от опасностите в интернет мрежата, по-подробно разгледахме и деянията, започнали на шега – т.нар. „крадене на профили” в различни социални мрежи, виртуални заплахи, пускане на слухове, до публикуване или изнудване чрез лични, понякога неприлични порнографски снимки.

С представител на Комисията по дискриминация бяха проведени срещи с ученици от различни класове, на които също подробно бе разгледано как нашето поведение може да дискриминира другите и кое поведение не би трябвало да се толерира. Това е важно, тъй като в основата на редица детски асоциални прояви стои някакво дискриминиращо поведение или реплика. Често дискриминирания за да се защити действа агресивно. За това е важно поведението и общуването на децата да е на база разбирателство, толерантност и взаимно уважение, дори да няма симпатия и одобрение.


1.4.3. Задачи по Плана за действие за реализация Националната стратегия за борба с наркотиците /2014-2018 г./

Целогодишно обществените възпитатели към местната комисия водят кампания по информиране и консултиране на родители по проблемите на употребата и злоупотребата с психо-активни вещества в училищата на територията на общината.

През месец ноември Областната комисия по наркотични вещества - Бургас представи новия, специално заснет по тяхна поръчка игрален филм по темата. Планира ли сме през 2016г. филмът да бъде предоставен на МКБППМН-Айтос и ние да го разпространим в училищата на територията на нашата община, като за първата публична прожекция е договорено участие и присъствие за дискусия на участници от филма, които са имали предходен опит с наркотиците, но към момента се борят активно за спасяването на децата от тази напаст в наркокомуната „Рето-Надежда”

През бюджета предвиден за превенция на МКБППМН бе откупена постановката „Спасителят” с главна роля на Ивайло Захариев. Тъй като той е разпознаваемо за учениците лице и с пълното съдействие на директорите на училищата, които организираха присъствието на децата, както и ангажираността на педагогическия персонал, който отговаряше за довеждането им, връщането им и безопасността по време на престоя им в читилщето, залата бе пълна.

Чрез средствата на театралната игра в спектакълът “СПАСИТЕЛЯТ” учениците съпреживяха, нелеката история на едно момиче на 18 години, което е станало наркоманка по най-прозаичния начин / да опитам, да не съм различна от другите /, схемата в която е въвлечена от наркопласьора (получава дрога – проституира - получава нова доза и така безкрай) и опитите й да се измъкне от този ад. В представлението се показа безкруполността на наркопласьорите - за тях чуждия живот няма стойност, а трагедията на Нели и такива като нея са само средство за получаване на нови доходи. Дори любовта и приятелството на случайно попадналия в ситуацията Спас, не са в състояние да я измъкнат от лапите на наркомафията.

Учениците с интерес гледаха постановката, задълбочени в сериозния проблем, който всеки ден, за съжаление развива все по-голяма скорост и обхваща по-големи групи от млади хора.

След пиесата Ивайло Захариев /в ролята на „Спас”, от където произлиза заглавието - „Спасителя”/ остана на сцена за откровен разговор с всички, които имаха желания да го чуят и да дискутират с него. Думите му сме убедени, че докоснаха слушалите го, тъй като бяха думи на някой съпреживял проблема, загубил близки и познати в битката с този порок, наблюдавал приятели, които губят част от себе си и достойнството си, само защото не са могли да се преборят със своята зависимост, а и със системата за разпространение и правилата на които тя се подчинява.




1.4.4. Дейности по Националната програма за предотвратяване и противодействие на трафика на хора:

1.4.4.1.Издаване и разпространение на информационни материали по превенция на трафика на деца с цел сексуална и трудова експлоатация:

МКБППМН не е отпечатвала информационни материали по превенция на трафика на деца с цел сексуална и трудова експлоатация.

1.4.4.2. Информационни кампании:

През 2015г- Областната комисия за борба с трафика на хора предостави материали касаещи темата, които бяха предоставени на обществените възпитатели и педагогическите съветници. Бяхме включени и в обучение за връзката на интернет и трафика на хора, т.е. как става „зарибяването” на деца през интернет и въвличането им в трафик.

3. Конкретни мерки /дейности и инициативи/, предприети във връзка със социална закрила на малолетни и непълнолетни, нуждаещи се от помощ /чл.10 от ЗБППМН/.- съобразно всички правомощия на комисията, визирани в чл.10, ал.1 от ЗБППМН, същата при нужда се е отзовавала адекватно на проблемите, като е съдействала на малолетни, непълнолетни и техните родители.

3.2. Взаимодействие на МКБППМН с ВУИ, СПИ, поправителни домове. Дейност с напусналите тези заведения и условно осъдени непълнолетни. Осъществени контакти с децата, настанени в корекционно-възпитателни заведения (какви и колко) и каква конкретна помощ и подкрепа са оказани? Конкретна работа с родители на малолетни и непълнолетни, чиито деца са настанени във ВУИ, СПИ и ПД и на които предстои прекратяване на престоя в тези заведения.

МКБППМН-Айтос е настанила едно момче в СПИ с. Варненци през 2014г. Периодично се поддържат контакти с директора на СПИ-то, за информация относно психическото и физическо състояние на момчето, както и за неговото поведение и адаптация към правилата на интерната и към другите му обитатели. За лятната ваканция момчето бе пуснато след дадено писмено съгласие от страна на МКБППМН и отдел „Закрила на детето” към дирекция „Социално подпомагане” – Айтос. По време на лятната ваканция за момчето и за неговата майка бяха определени обществени възпитатели, които осъществяваха срещи всяка седмица. Част от срещите се провеждаха в дома на детето, за да се проследи социалната му адаптация към живота на семейството. След връщането на детето обратно в СПИ с. Варненци, контакти се осъществяват през няколко месеца с директора на СПИ-то, тъй като детето остана без телефон. За зимната ваканция имахме желание отново да пуснем детето да се прибере у дома, но майка му отказа да го приеме. Цел на нашата бъдеща работа с нея е изграждане на положителна връзка между майката и момчето и желание от нейна страна за полагане на родителски грижи.



3.3. Предложения за предсрочно прекратяване на престоя във ВУИ, СПИ /брой, причини/. Какви резултати са постигнати?- Не са правени предложения за предсрочно прекратяване на престоя в ПД, ВУИ и СПИ

3.5 Предприети конкретни мерки за социална подкрепа на малолетни и непълнолетни, пребивавали в СПИ, ВУИ, ПД, приюти за безнадзорни деца и условно осъдени за продължаване на образованието, уреждане на битови и социални проблеми; съдействие за намиране на работа.

Периодично искаме справка от Районен съд-Айтос за условно осъдени малолетни и непълнолетни лица, за да можем да осъществим адекватно своите законово регламентирани задължения във връзка с писмо 73/25.09.2009г. от ЦКБППМН. Според информацията получено от Районен съд-Айтос през 2015г. няма осъдени условно непълнолетни лица.



6. Какво конкретно съдействие е оказала МКБППМН на органите по образованието за обхващане на подлежащите на задължително образование деца и тяхното неотпадане от училище?

При получени сигнали от директорите на училищата, за съдействие при обхващане на ученици и връщането им в образователната система обичайно се прави проверка от двама обществени възпитатели за установяване истинността на полученият сигнал, какви мерки е взело самото училище за ангажираността на ученика, дали са издадени актове и наказателно постановление за наказание на родителя, който не осигурява задължителното присъствие на детето си в училище по чл. 47 от ЗНП. След това се провеждат разговори с родителите и ученика, който не посещава училище и ако се установи, че семейството няма капацитет да се справи се определя обществен възпитател, който да осъществя периодични срещи с ученика и да поддържа постоянна връзка с училището. Предприемаме тази мярка тъй като считаме, че не посещението на училище е предпоставка за въвличане в противоправно поведение. Често децата, които не посещават училище разполагат с твърде много свободно време, никакви ангажименти и задължения и са склонни да участват в различни банди или търсят начини за печелене на финансови средства, чрез извършване на противообществени деяния.

.
III. Възпитателни дела:

Възпитателните дела се разглеждат от тричленен състав, в който са включени – юрист, който председателства съства и двама члена – от членовете на МКБППМН



  1. Сигнали получени в МКБППМН - 15

  • От училища – 4

  • От Районна прокуратура – 10

  • От Полиция - 1

  1. Брой разгледани възпитателни дела – 10

  2. Наложени възпитателни мерки на 16 лица, от тях:

  • Непълнолетни – 10; момчета – 8 и момичета - 2

  • Малолетни – 6 – всичките момчета

4. Повторно извършване на противообществена проява

През 2015год. не е имало случаи да се гледат две или повече дела спрямо едно и също малолетно или непълнолетно лице.



  1. Най-често прилаганите мерки от ЗБППМН:

  • чл. 13, ал. 1, т. 1 – „Предупреждение”

  • чл. 13, ал. 1, т. 4 „Поставяне под възпитателен надзор на родителите....със задължение за полагане на засилени грижи”

  • бл. 13, ал. 1, т. 5 „Поставяне под възпитателен надзор на обществен възпитател”



Обществени възпитатели – към МКБППМН през 2015г. са работили 7 обществени възпитатели, като тяхната натовареност е различна в зависимост от това с колко деца осъществяват възпитателно -корекционна дейност, както и в колко от социално-превантивните дейности на комисията са взели участие.
IV. Консултативни кабинети и центрове за превенция:

От 2012г. е създаден Консултативен кабинет за социална превенция към МКБППМН гр. Айтос. Той е помощен орган на Комисията, който осъществява индивидуална и групова подкрепа и помощ на деца и родители.

Консултативния кабинет към момента не функционира, тъй като няма помещение. През 2016г. предстои обособяване на помещение, оборудването му и започване на пълноценна работа в него.


VIII. Взаимодействие на местните комисии за БППМН.
Посочете по-важните мероприятия, организирани по социално превантивната и корекционно-възпитателната дейност на територията на общината със следните органи и организации:

1. Инспекторите на ДПС

На територията на община Айтос има 1 инспектор ДПС. С него работа преминава в тясно сътрудничество. Освен справка към преписките, той дава и актуална информация при разглеждане на възпитателните дела за поведението на малолетните и непълнолетните.

От 2012г. съвместно с инсп. ДПС и РУ-Айтос имаме клуб „Млад полицай”, в който участие вземат ученици от 5тите класове. Клубът е насочен към учениците с риск от отпадане от училище или с риск от извършване на противообществени прояви. Целта на кампаниите провеждани през годината е ограничаване и превенция на престъпления и посегателства от и срещу деца и извършени престъпления от малолетни и непълнолетни.

2. Органите по образованието.

За социално-превантивната дейност на комисията е от решаващо значение ръководството на училищата да е ангажирано и партниращо. По тази причина в пленарния състав на комисията има представители на по-големите училища намиращи се на територията на община Айтос. До този момент в по-голямата си част директорите откликват отзивчиво и се включват в провежданите кампании и превантивни мероприятия.

При необходимост се търси от учители и педагогически съветници педагогическа характеристики на малолетни и непълнолетни, на които предстои разглеждане на възпитателно дело. Не е имало случаи такава информация да ни е отказана.

От друга страна органите на образованието все по-често започват да търсят съдействие от местната комисия при проблемни ученици, които не посещават училище, които са агресивни и които нарушават реда в училище, а и извън него.

3. Дирекциите за социално подпомагане /отдели за закрила на детето/. МКБППМН работи в сътрудничество с Дирекция “Социално подпомагане” и основно с Отдел „Закрила на детето”. За всяко заседание по Възпитателно дело от отдела „ЗД” се осигурява представител, който да защитава правата и интересите на децата съгласно чл. 19 от ЗБППМН.. Непрекъснато се обменя и информация между двете институции за деца в риск. Почти всички случаи се решават със съвместни усилия и взаимопомощ.

Секретарят на МКБППМН е секретар на „Комисията за детето”, член на Мултидисциплинарния екип за сътрудничество и координиране на работата на териториалните структури на органите на закрила на детето при случаи на деца жертви на насилие или в риск от насилие при кризисна интервенция и член на Мултидисциплинарния екип във връзка с координационния механизъм за рефериране и обгрижване на не придружени деца и деца – жертви на трафик, завръщащи се от чужбина.



4. Съд, прокуратура, следствие.- Дейността ни основно е свързана с подаване на информация от тяхна страна за лица, спрямо които трябва да се наложат мерки по ЗБППМН. От съда се иска и справка за условно осъдените непълнолетни спрямо които МКБППМН изпълнява законово регламентирани дейности, свързани с подкрепа и по-добра социализация. Във връзка с осъществявания контрол от страна на Районна прокуратура върху дейността на МКБППМН по разглеждане на Възпитателни дела периодично се подава информация за наложените възпитателни мерки.

5. Центрове за работа с деца, неправителствени организации, медии и др.-

На територията на община Айтос медиите са радиовъзел Айтос и вестник „Народен приятел, към които периодично се изпращаме информация както за провежданите социално-превантивни кампании, така и по повод на национални и световни дни, касаещи здравето и правилното развитие на децата.



ИЗГОТВИЛ:

Секретар на МКБППМН………………

/М. Костова/

гр. Айтос



26.01.2015 г.






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница