Отчет за дейността на общинската мрежа за енергийна ефективност "eкоeнергия"



страница1/3
Дата18.06.2018
Размер0.5 Mb.
#73947
ТипОтчет
  1   2   3

Общинска мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия
Четвърта годишна конференция, 11-12 април 2002 г., Габрово




ОТЧЕТ

ЗА ДЕЙНОСТТА НА ОБЩИНСКАТА МРЕЖА
ЗА ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ “EКОEНЕРГИЯ”


за периода април 2001 – април 2002 г.

Последната година бележи значително разширяване на дейностите на Общинската мрежа за енергийна ефективност “ЕкоЕнергия” както по отношение на броя на общините, участващи в тях, така и по отношение на постигнатите конкретни резултати.

Осъществените дейности са подчинени на основните цели на мрежата, поставени с дългосрочната й програма и с акцентите за 2001 - 2002 година, одобрени с решенията на Третата годишна конференция:


  • Прилагане на политика за енергийна ефективност в общините

  • Намаляване на разходите за енергия в общинските бюджети

  • Намаляване на разходите за енергия в бюджетите на домакинствата

  • Организационни и технически предпоставки за функционирането на общинската мрежа за енергийна ефективност.
1. ПРИЛАГАНЕ НА ПОЛИТИКА
ЗА ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ В ОБЩИНИТЕ


Задача 1.1.

Изграждане на информационна база от данни по енергийна ефективност за нуждите на общините

База данни за енергийно планиране и управление

През изтеклата година разработената и прилагана база данни, която отразява консумацията на енергия по отделни общински обекти и я агрегира на нива целева група, сектор и община доказа своята значимост за наблюдението на енергопотреблението и разработването на общински програми за енергийна ефективност. Специалният софтуерен продукт, разработен през 2000 г., който съвместява натрупването на информация с извеждането на множество специализирани справки и графични анализи бе усъвършенстван и инсталиран в 31 общински бюра за енергийна ефективност.

С натрупването на информация, базата става по-ценна както поради възможността за анализи и сравнения в общините и между тях, така и за постигане на по-голяма достоверност на данните. Първият етап, събирането и въвеждането на първичната информация за обектите, вече е приключен успешно в 30 общини. Информация за енергопотреблението за три поредни години (1999 - 2001 г.) е събрана в 10 общини. В 21 общини е събрана информация за 2000 и 2001 г..

Развитието на информационната база получи сериозен тласък с провеждането на курсовете за обучение на общински експерти. Информацията за енергопотребелението вече се събира и попълва текущо за тримесечията на 2002 г. от общинските отговорници на всички общини-членки. Към 30 март 2002 г. базата данни съдържа информация за 1745 общински обекта от 29 общини.

Обобщени справки за общото и специфично енергопотребление по целеви групи, извлечени от базата данни, бяха изпратени на кметовете на общините членки през м. ноември 2001 г. Тази информация даде възможност за сравнения както за нивата на потребление в сходни обекти в различните общини, така също и за състоянието на информационната система във всяка отделна община.

Продължава и поддържането на информацията в базата данни за енергопотреблението в общините членки на ОМЕЕ въз основа на тримесечните справки за фактическите разходи на горива и енергия по общински сектори в натурално изражение, приложени в отчетите на общинските бюджети. Целта е да се разшири взаимодействието между различните звена в общините по проблемите на енергийното потребление и да се подобри надеждността на информацията. До настоящия момент в тази информационна база са въведени данни за енергопотреблението през последните пет години (от 1997 г. до 2001 г. включително).

На 13 и 14 декември 2001 г. в София се проведе работна среща на общинските отговорници за енергийна ефективност по проблемите на информационната система за енергийна ефективност. Интересът към срещата бе много голям и тя бе посетена от почти всички общински отговорници (отсъстваха само отговорниците от Варна и Златоград). На срещата присъстваха и отговорниците от приетите на Третата годишна конференция през април 2001 г. четири нови общини и на асоциациите и сдруженията на общини - асоциирани членове на ОМЕЕ.

Основните цели и практически задачи на срещата бяха: да се направи анализ на състоянието на информационната система; да се оптимизира и уеднакви методологическата основа на създаването и поддържането на базата данни; да се усъвършенства програмния продукт; да се разкрият най-често срещаните трудности при изграждането и поддържането на базата данни и да се дадат предложения за преодоляването им; да се обсъдят възможностите за пълноценно използване на информационната система от общинската администрация и общинското ръководство; да се обмени опит между общинските отговорници и да се запознаят общинските отговорници от новите общини и сдруженията с програмния продукт и съдържанието на базата данни. Чрез общинските отговорници от сдруженията и асоциациите на общини, информационната система ще бъде разпространена във всички общини от тези асоциации и сдружения. Проблем за това може да бъде компютърната и софтуерната обезпеченост на общинските специалисти.

Информационната система за енергопотреблението в общинските обекти бе представена на работна среща за представяне на софтуерни средства за енергийно управление на общините в страните от Източна Европа и бившия Съветски съюз, която се проведе на 26 юли 2001 г. във Варшава. Срещата бе организирана в рамките на програмата на Американската агенция за международно развитие "Общинска мрежа за енергийна ефективност (MUNEE)". В работната среща взеха участие представители от Австрия, България, Латвия, Литва, Молдова, Полша, Русия, Румъния, Украйна, Югославия, от централния офис на Алианса за пестене на енергия в САЩ и от местния офис в Краков. Информационната система на ОМЕЕ беше единствената, която реално се ползва от общините. Нейното практическо приложение и демонстрираните справки и графики, базирани на реални данни, предизвикаха голям интерес и висока оценка.

Информационна база данни за завършени и текущи проекти за енергийна ефективност в общините от мрежата

През 2001 г. Секретариатът на ЕкоЕнергия актуализира информацията за завършени и текущи проекти за енергийна ефективност в общините от мрежата. Налице е информация от 21 общини, включваща 56 проекта. Целта на тази информационна база е да се увеличи възможността за обмяна на опит между общините, както и да се подпомогне разработването на общинските програми за енергийна ефективност чрез предоставяне на база от сравнителни величини за нормализираното и ефективното енергопотребление на различни типове обекти. Предоставената информация за проектите досега не създава възможности за постигане на поставената цел. Необходимо е да се потърси правилната форма за събиране на информация и да се разясни ползата от нея.

Засега информацията за проектите е включена в паспортите на общините. Предстои включването на тази информация в сайта на ЕкоЕнергия.



Справочна информация за общините от мрежата

Актуализирана бе справочната информация за общините от мрежата (паспорти на общините). Доразвит бе новият раздел “Енергийна ефективност”. На основата на разработваните проекти за Общински програми за енергийна ефективност бяха актуализирани някои от паспортите. Разработени са паспорти на четирите нови общини-членки на мрежата и на четирите асоциации и сдружения на общини. Променен бе дизайнът на паспортите. Поддържането на актуалността на паспортите е текуща задача за Секретариата и общинските отговорници. Паспортите са публикувани в Интернет страницата на ЕкоЕнергия.



Справочна система на информационни източници
за енергийна ефективност

Продължава поддържането на справочна система на информационни източници за енергийна ефективност с възможност за тематично търсене на информация. Към април 2002 г. базата данни на функциониращата в ЕнЕфект информационно-търсеща система "Публикации за енергийна ефективност" съдържа 4500 записа на информационни документи, които се намират в библиотеката на Центъра. От тях 3000 бр. са на английски език, 1000 бр. - на български и останалите са на руски, френски, немски и други езици. Информационните материали са обединени в 5 тематични групи, които от своя страна се подразделят на 26 предметни области. Тази справочна система все още се ползва много малко от общините.



Справочен каталог за енергийноефективни продукти/материали и фирми

Поставено бе началото на създаването на информационна база, която да предоставя актуална информация за енергийноефективни продукти и материали , както и за фирми, които предлагат такива продукти или предоставят услуги в областта на енергийната ефективност. Тази информация определено е интересна за общините. Поради динамичността й, като по-добър вариант се възприе включването й в Интернет страницата на ЕкоЕнергия или на ЕнЕфект. Основните източници на информация са организираните изложби, съпътстващи годишните конференции на мрежата и изпълнението на демонстрационните проекти в Габрово и други общини от мрежата.


Задача 1.2.

Специализирано обучение на общински ръководители
и специалисти

Изпълнението на програмата за специализирано практическо обучение на общински експерти по специфичните проблеми на енергийната ефективност бе една от основните дейности на Общинската мрежа през изминалия отчетен период. Успешно бяха проведени вторият и третият учебни курсове и започна четвъртият. Всеки курс се състои от 4 семинара, провеждани в различни общини. В резултат на теоретичното и практическото обучение и подготовката на домашни работи във времето между сесиите, екипите разработват проекти на Общинска програма за енергийна ефективност и бизнес план за осъществяване на проект за енергийна ефективност в избран общински обект.



Втори учебен курс

Във втория учебен курс участваха 26 общински експерти от 9 общини от мрежата: Бургас, Варна, град Добрич, Котел, Омуртаг, Плевен, Разград, Сливен и град Ямбол. Поради смяна на екипа, занимаващ се с проблемите на енергийната ефективност в община Плевен, във втория курс бяха обучени трима нови представители на общината. По време на този курс бяха обучени и трима служители на ЕнЕфект. Откриването на курса бе направено на 23 април 2001 г. в община град Добрич. На откриването присъства кмета на общината Лъчезар Росенов. Вторият семинар се проведе в община град Ямбол от 30 май до 01 юни 2001 г. Домакин на третия семинар от 12 до14 септември стана община Варна. Заключителният семинар се проведе в Бургас от 10 до 12 октомври 2001 г.

Всички общини разработиха бизнес планове на добро ниво. Варна, Бургас, Омуртаг, Котел и град Ямбол представиха проекти за училищни сгради, Сливен – за детска градина, град Добрич, Плевен и Разград – за системата за улично осветление.

Не бяха равностойни резултатите при разработването на Общинските програми за енергийна ефективност. Общините от този курс успяха да създадат информационната база за енергопотреблението и за състоянието на общинските обекти до и по време на обучението. Някои от общините обаче поради липса на информация и поради смяна на участниците по време на курса бяха принудени да работят по-схематично и не можаха да представят цялостни програми.

На четвъртия, заключителен семинар, който се проведе в Бургас, на всички 25 успешно завършили курсисти бяха връчени професионални сертификати от Цветомира Ценова-Кнудсен, програмен директор към Програмата на ООН за развитие, Венелин Тодоров зам.- кмет на Бургас и Председателя на ОС Бургас Прокоп Паскалев. Отличилите се участници в курса – Мария Дичева от община Бургас, Детелина Иванова от град Добрич, Панайот Тошев от град Ямбол, бяха наградени.

Трети учебен курс

През отчетния период завърши и третият учебен курс, в който участваха 7 общини от мрежата: Благоевград, Златоград, Кърджали, Пазарджик, Перник, Разлог, Сливница и Хасково. По време на този курс бе обучен и представител на Общинска енергийна агенция - Стара Загора. Курсът се проведе в периода 24 октомври 2001 г. - 1 март 2002 г. Отделните семинари бяха организирани в Благоевград, Хасково, София и Пазарджик. В обучението участваха 21 общински експерти: инженери и икономисти. Всички общини разработиха бизнес планове на добро ниво. Пазарджик, Разлог, Хасково, Сливница и Стара Загора представиха проекти за училищни сгради, Перник – за детска градина, Благоевград, Златоград и Кърджали – за системата за улично осветление.

Общините от този курс успяха да създадат информационната база за енергопотреблението преди завършването на курса. Много добри общински програми за енергийна ефективност разработиха участниците от Кърджали, Хасково и Сливница.

На всички 21 успешно завършили курсисти бяха връчени професионални сертификати от д-р Иван Колчаков - кмет на община Пазарджик и Цветомира Ценова-Кнудсен, програмен директор към Програмата на ООН за развитие. Отличилите се участници в курса – Димо Терзиев от община Кърджали, Чавдар Янков от Сливница и Добромир Митев от Хасково - бяха наградени.



Четвърти учебен курс

През отчетния период започна четвъртият учебен курс за 8 общини от мрежата: Белене, Белоградчик, Ботевград, Велико Търново, Видин, Ловеч, Монтана и Свищов. Откриването на курса бе направено на 06 март 2002 г. в община Ботевград. В обучението участват 22 общински експерти.

Общините от този курс започнаха обучението с доста пълна информационна база за енергопотреблението в общинските обекти (с изключение на община Видин), което е предпоставка за пълноценна работа и добри резултати.

Оценката за програмата за обучение от страна на участниците, представена в специални въпросници при завършване на курса, е висока. Опитът от обучението на общински ръководители и специалисти от ОМЕЕ в България бе успешно пренесен и в Сърбия. В рамките на програмата на Алианса за икономия на енергия там бе организиран курс за единадесет сръбски общини.



Специализиран курс за обучение на специалисти от демонстрационните зони за енергийна ефективност в Благоевград, Бургас и Перник

Курсът за обучение на новите демонстрационни зони, финансиран от Фондацията за международно партньорство на ООН и Американската агенция за международно сътрудничество и изпълняван от ИКЕ на ООН и Алианса за пестене на енергия, закъсня от предварително планирания си график и ще се проведе през 2002 г. Първата сесия на обучението ще проведе от 16 до 18 април 2002 г. в Сандански. В нея, освен представителите на зоните, ще участват и още 8 общини, активни членове на ЕкоЕнергия. Организацията на обучението се осъществява от ЕнЕфект в сътрудничество с Агенцията по енергийна ефективност.

Експерти от чешкия Център за енергийна ефективност SEVEn и от България ще запознаят участниците в обучението с проблемите на финансирането от трета страна, с договорите с гарантиран резултат, както и с бариерите пред сключването на такива договори за осъществяване на проекти за енергийна ефективност. След втората сесия, планирана за м. юни 2002 г., всяка от демострационните зони ще има разработен бизнес план за конкретен общински проект, предвиждащ финансиране по включените в обучението механизми.

Тематични семинари и работни срещи

През отчетния период бяха проведени и редица други семинари и работни срещи по различни теми, свързани с енергийната ефективност. Специален семинар за общински ръководители и общински съветници беше проведен в Добрич като подготовка за внасянето на Общинската програма за енергийна ефективност за одобрение. Работна среща с общинското ръководство, общински специалисти и медиите бе проведена в Ловеч по повод на откриването на общинското бюро за енергийна ефективност.

На семинар "Изменение на климата и изпълнение на Националния план за действие", организиран от Министерството на околната среда и водите и Програмата на ООН за развитие като "успешни практики" бяха представени демонстрационната зона за енергийна ефективност в Габрово, Общинската мрежа за енергийна ефективност “ЕкоЕнергия” и Регионалните енергийни центрове в Ловеч и Хасково.

Задача 1.3:

Въвеждане на общинска политика за енергийна ефективност

Модел на общинска програма за енергийна ефективност

Създаването на условия за въвеждането на общинска политика за енергийна ефективност в практиката на българските общини е една от главните задачи в плана на ЕкоЕнергия. Работата по избор на подход и създаване на примерен модел на общинска програма за енергийна ефективност започна още през 1999 г. Периодът 2001-2002 г. се характеризира с практическа работа по усъвършенстване на модела и по-доброто му адаптиране към съвременните потребности на общините в конкретните макро-икономически условия. Моделът получи свой израз в ръководството за обучение по общинско енергийно планиране, разработено от ЕнЕфект и прилагано в курсовете за обучение. От своя страна обучението и конкретната работа с общините, участващи в него, за разработване на реални програми станаха добра основа за усъвършенстване на модела.

Възприетият модел използва системен методически подход според целевите групи, който определя приоритетите на основата на проучване на потенциала за икономия на енергия по групи от крайни потребители със сравним модел на консумация на енергия. Моделът се прилага с координираното използване на разнообразие от мерки за повишаване на енергийната ефективност: технически, организационни, поведенчески, насърчителни и нормативни.

Проекти за общинска програма за енергийна ефективност

Общинските програми за енергийна ефективност са важно средство за управление на енергийното потребление, за намаляване на разходите за енергия на общините, за подобряване на общинските услуги и условията в общинските обекти. Те са вече осъзната необходимост за много от общините от Общинската мрежа. Измененията в Закона за енергетиката и енергийната ефективност внесоха и задължителни изисквания за разработването на такива програми.

По време на втория и третия курс за обучение бяха разработени проекти за общински програми на 14 общини: Благоевград, Бургас, Варна, град Добрич, Златоград, Кърджали, Омуртаг, Перник, Плевен, Разград, Сливен, Сливница, Хасково и град Ямбол. Програмите определиха приоритетните действия за реализиране на потенциала за енергийна ефективност в общинския сектор на съответните общини, като в преобладаващите случаи се насочиха към повишаване на енергийната ефективност в училищата, уличното осветление и детските заведения.

Макар и с различна степен на готовност, разработените проекти на програмите в процеса на обучение са сериозна основа за създаването на реални програми за изпълнение. Успешни примери за това дадоха общините Горна Оряховица и град Добрич. През 2001 г. общинските съвети на тези общини приеха програмите за енергийна ефективност, подготвени от обучените експерти под координацията на общинските отговорници за енергийна ефективност Моско Москов (Горна Оряховица) и Детелина Иванова (град Добрич). Други общини започнаха изпълнение на предвидените дейности за повишаване на енергийната ефективност без формално приемане на програмите.

Община Омуртаг потърси и намери възможности за финансиране за разработването на Програма за енергийна ефективност на общината в рамките на проекта "Единодействие и партньорство за енергийна ефективност в община Омуртаг" по Програма ФАР АКСЕС, заедно със сдружението "Хан Омуртаг - 2000" и ЕнЕфект.



ОБОБЩЕНА ОЦЕНКА НА ДЕЙНОСТИТЕ ЗА ПОСТИГАНЕ НА ЦЕЛ 1:

  • Информационната система за енергийна ефективност в общините от ОМЕЕ е разработена, актуализира се редовно и успешно се изгражда нейната база данни, което позволява пълноценното й използване като основа за разработване на общинска политика за енергийна ефективност. В повечето общини е създадена добра организация за събирането на информацията по обекти. Общинските отговорници получават необходимото съдействие от Секретариата при поддържането на информацията. Необходимо е да се намерят подходящи форми за достъп на общините до обобщените данни и анализи, както и за използване на информацията от ръководните органи на общините.

  • Изпълнението на програмата за специализирано практическо обучение на общински експерти по общинско енергийно планиране и управление протича успешно. За 1 година 43-ма експерти от 17 общини и една общинска енергийна агенция завършиха курса за обучение и разработиха 14 общински програми и 17 бизнес плана на проекти за енергийна ефективност. Оценката за програмата от страна на участниците е висока. Необходимо е ръководствата на общините да оценят направеното и да се използват постигнатите резултати.

  • Започна процесът на прилагане на целенасочена общинска политика за енергийна ефективност. Вече двадесет общини от ОМЕЕ разработиха проекти на общински програми за енергийна ефективност. Част от общините вече работят за тяхното изпълнение. Необходимо е активното участие на общините за усъвършенстване на модела и неговото развитие в синхрон с развиващите се функции на общините.
2. НАМАЛЯВАНЕ НА РАЗХОДИТЕ ЗА ЕНЕРГИЯ
В ОБЩИНСКИТЕ БЮДЖЕТИ

Задача 2.1.

Идентифициране и разработване на проекти за енергийна ефективност в общински обекти

Основен проблем пред общините при осъществяването на проекти за енергийна ефективност е осигуряването на финансиране. Важна предпоставка за успех пред финансиращите институции е добре подбраният и добре разработеният проект. Тази задача от плана бе насочена към оказване на техническа помощ на общините за идентифицирането и разработването на приемливи за финансиране проекти.

През отчетния период 25 общини получиха техническо съдействие за избор на обекти и формулиране на проекти за енергийна ефективност. Това бяха общините, участващи във втори, трети и четвърти курс на обучението. Изборът на обекти бе основан на анализ и оценка на информацията за енергопотреблението в базата данни и на оглед на по-голямата част от обектите. Специалисти от ЕнЕфект посетиха общините Белене, Белоградчик, Велико Търново, Видин, Златоград, Кърджали, Ловеч, Пазарджик, Перник, Разлог, Свищов и Хасково. Проведоха се срещи с общинските ръководства, разискваха се конкретни проблеми на общините и бе направен предварителен оглед на общински обекти, подходящи за прилагане на енергийноефективни реконструкции.

В хода на обучението на втори и трети курс общинските специалисти от 18 общини направиха проучване и извършиха опростени енергийни обследвания на 18 обекта, определиха потенциала за енергоспестяване, идентифицираха и оцениха съответните мерки за постигане на енергийна ефективност. Оценени бяха очакваните икономии на средства и екологичните ползи от осъществяване на проектите, разработени бяха бизнес планове за проектите, с които общините могат да кандидатстват за финансиране. За изпълнението на тези дейности те получиха техническа и консултантска помощ от страна на специалисти от ЕнЕфект и други консултанти.

Резултатът е: разработени бизнес планове за 10 проекта за училищни сгради (Варна, Бургас, Омуртаг, Котел, град Ямбол, Пазарджик, Разлог, Хасково, Сливница и Стара Загора), за 2 проекта на детски градини (Сливен, Перник), за 6 проекта за улично осветление (град Добрич, Плевен, Разград, Благоевград, Златоград и Кърджали). Направените енергийни обследвания и разработените бизнес планове доказват многостранните ефекти, които могат да се очакват от проектите за енергийна ефективност и жизнеспособността на тези проекти, независимо от неблагоприятните фактори в съществуващите условия. Разработените бизнес планове са добра основа за представяне на проектите пред финансиращи институции.

По искане на Общинската енергийна агенция в Стара Загора бяха проучени възможностите за газифициране на сградите на Тракийския университет. Целта на енергийното проучване бе да се помогне на университетското ръководство да вземе правилно решение при избора на един от вариантите, приблизително да се определят необходимите средства за инвестиции и да се прогнозират годишните разходи за отопление на отделните сгради.

По заявка от общините, започна подготовката за разработване на бизнес планове за кандидатстване за финансиране и реализация на проекти за улично осветление в общините Варна и град Ямбол.

По повод на 5-годишнината от създаването на Общинската мрежа ЕкоЕнергия, бе обявен конкурс между общините-членки за идея за проект за енергийна ефективност. Най-добрите 3 предложения ще получат безвъзмездно съдействие за предпроектно проучване и разработване на бизнес план и представяне на проекта на български и чуждестранни финансиращи институции. Проектите ще бъдат рекламирани и в Интернет.

Опитът от работата с общини-членки на ОМЕЕ се пренася и извън нея. В община Стамболийски бе извършен енергиен одит и бе разработен бизнес план на проект за изграждане и привеждане в експлоатация на топлофикационна централа с комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия за собствени нужди и продаване на топлинна енергия за отопление и битово горещо водоснабдяване на битови и обществени консуматори.

Специалисти от секретариата на ОМЕЕ работиха по проекта: "Повишаване на енергийната ефективност и подобряване на комфорта при експлоатацията. Реконструкция на сградата на Съдебната палата в София". Вследствие на осъществения многофакторен анализ на всички аспекти на съществуващото положение на топлоизточника, отоплителната инсталация, вентилационните системи, системата за БГВ, осветлението и режимите им на работа и общото физическо състоянието на сградата на Съдебната палата работният екип е оценил над 12 енергоспестяващи възможности и е извършил техникоикономическа оценка на три пакета от мерки за реализация. На възложителя е предложен оптимален пакет от енергоспестяващи мерки.


Задача 2.2.

Създаване на предпоставки за финансиране на дейности
за енергийна ефективност

Финансови механизми и схеми на финансиране и възвръщане на разходите

Разработването и прилагането на иновационни финансови механизми при реализацията на проектите за енергийна ефективност в общините цели да се подобрят условията за финансиране. Специално внимание беше обърнато на финансирането чрез компаниите за енергийни услуги и прилагането на финансов лизинг. Чрез тези механизми се преодоляват основните бариери пред проектите за енергийна ефективност - ограниченията за обема на капиталовите разходи в общинските бюджети и ограниченото банково кредитиране.

Беше разработено предложение за промяна на Закона за енергетиката и енергийната ефективност, което предвиждаше задълженията на общините, възникнали по договори с компании за енергийни услуги, да бъдат финансово осигурени в бюджетите на общините за периода на действие на договорите. С тази поправка се целеше да се избегне най-голямата препятствие при прилагането на този финансов механизъм - неравномерните плащания на общината към компанията изпълнител. Промяната беше подкрепена от Държавната агенция за енергийна ефективност, но за съжаление не беше приета от Народното събрание с последните поправки на ЗЕЕЕ.

Извършено беше проучване на условията, които най-големите български лизингови компании предлагат за доставяне на оборудване за проекти за енергийна ефективност. Разработени бяха препоръки за използване на финансовия лизиг при реализацията на проекти за енергийна ефективност. Въпреки сравнително ограничената номенклатура от оборудване, което може да се закупи на лизинг, този финансов механизъм освобождава общината от дългата и тромава процедура на договаряне на банков заем и позволява да бъдат преодолени ограниченията за обема на капиталовите разходи на общинските бюджети.

Оценка на инвестиционния климат в общините за реализиране на проекти за енергийна ефективност

Оценката на инвестиционния климат за проекти за енергийна ефективност в общините е постоянна задача. Това проучване цели да се поддържа в синтезиран вид актуална информация за състоянието и промените на нормативната база, регулираща цялостната финансова и инвестиционна дейност на общините. Докладът съдържа последните изменения на нормативната база и препоръки за подобряване на инвестиционния климат в общините чрез промени на нормативните актове и съществуващата в момента практика.

Основните изводи от проучването са, че проектите за енергийна ефективност в общините все още срещат редица ограничения, които произтичат най-вече от несъвършенствата на нормативната база и слабостите на действащата практика. Непрекъснатото променяне на нормативната рамка, въпреки че има своето важно значение за развитието на страната, на практика действа като допълнителна бариера пред инвеститорите поради високата степен на несигурност в техните разчети и решения. За преодоляване на бариерите пред проектите за енергийна ефективност е необходимо да бъдат предприети следните групи мерки:



  • институционална подкрепа на местно и национално ниво на дейностите за повишаване на енергийната ефективност;

  • стабилизиране на законодателната рамка на инвестиционната дейност на общините на едно по-либерално равнище, което да позволява общината да изпълнява своите правомощия на автономна власт както в политически аспект, така и по отношение правата за вземане на икономически решения;

  • повишаване на доверието между банките и общините, което да позволи общините да се ползват с облекчени условия на кредитиране в ролята им на обществени институции.

Само паралелното изпълнение на трите групи мерки ще позволи проектите за повишаване на енергийната ефективност да бъдат реализирани в нужния обем и да доведат до значителни икономии на енергия и бюджетни средства на общините в дългосрочен план.

Предложения за промени в нормативната уредба във връзка със собствеността на системите за улично осветление и тарифите за заплащане на консумираната електроенергия

С решенията на Третата годишна конференция на Председателството и Секретариата на мрежата бе възложено да съгласуват с ръководството на НСОРБ съвместни предложения до съответните компетентни органи за промени в нормативната уредба относно собствеността върху системите на уличното осветление и въвеждането на специална тарифа за заплащане на консумираната електроенергия от тях, в съответствие със заключенията на работната група по улично осветление, създадена през 2000 г.

Резултатите от работата на групата бяха представени на Третата годишна конференция. Направеният анализ по отношение на собствеността върху УОУ показа, че според действащата в страната нормативна уредба мрежите и съоръженията на уличното осветление са публична общинска собственост. Включването им в капитала на електроенергийните предприятия не означава, че са изгубили характера си на общинска собственост и общината може да претендира за собственост върху тях.

Проучването на работната група показа също, че освен безспорни предимства, поема­нето от общините на собствеността върху УОУ ще ги изправи пред редица проблеми, както с непосредствен и временен характер, така и дългосрочни:


  • Проблеми на практическото прехвърляне на собствеността върху УОУ на общините;

  • Проблеми по избора на организационна форма за осъществяване на експлоатацията, модернизацията и развитието на УОУ;

  • Проблеми на финансовото осигуряване;

  • Проблеми на управлението от общинските ръководства на дейностите, свързани с експлоатацията и развитието на УО.

За решаването на тези проблеми бяха направени препоръки за конкретни действия и промяна в нормативната база към Министерството на енергетиката и енергийните ресурси, Министерството на финансите, Държавната комисия за енергийно регулиране, Националното сдружение на общините.

Окончателният доклад бе разпространен до всички общини от ОМЕЕ и държавните институции през септември 2001 г. Той допълни основанията на НСОРБ да предприеме по-активни контакти с ДАЕЕ за разрешаване на проблемите на уличното осветление. В допълнение на координираните действия между ЕкоЕнергия и НСОРБ, резултатите и препоръките от доклада бяха представени на дискусионен форум "Общинската инфраструктура и собственост - фактор за силно местно самоуправление", организиран на 26 февруари 2002 г. от НСОРБ в Шумен. По идея на д-р Колчаков, кмет на Пазарджик и член на Председателството на ЕкоЕнергия, на 28.02.2002 г. резултатите от проучването на работната група бяха представени пред Управителния съвет на НСОРБ на негово редовно заседание в Пазарджик. Материалът бе представен и на Министъра на енергетиката и енергийните ресурси Милко Ковачев.



Наръчник по финансиране на проекти за енергийна ефективност

Наръчникът съдържа условията за предоставяне на финансиране от действащите в България национални и международни програми, фондове и кредитни линии, специализирани в разработване на проекти за енергийна ефективност. В него са включени образци на формулярите за кандидатстване с указания за попълване на необходимата информация. Материалът ”Фондове, програми и организации, финансиращи проекти за енергийна ефективност” е предоставен на общините, участващи в курсовете за обучение по общинско енергийно планиране и обучение на ОМЕЕ.

Информационният пакет текущо се допълва и актуализира. През изминалата година пакетът беше допълнен с информация за условията, при които българските банки предоставят кредити за проекти за енергийна ефективност на общините. Проучването е базирано на интервюта с представители на кредитните отдели на 13 финансови институции.

Разпространяване на информация за възможностите за инвестиране в проекти за енергийна ефективност в общините

Информация за възможностите за инвестиране в проекти за енергийна ефективност в българските общини се разпространява от Секретариата и самите общини чрез публикации, презентации на различни форуми, бизнес срещи.

Създаването на Интернет страница на ОМЕЕ е добра съвременна форма за разпространяване на такава информация. Засега сайтът на мрежата е пасивен, но се предвижда той да се доразвие и да стане едно от средствата за бизнес комуникация между общините от мрежата и техни потенциални партньори. Той и сега е отворен за включване на общински проекти, които търсят подходящо финансиране. Препоръчваме на общините от Общинската мрежа за енергийна ефективност да предложат за представяне в сайта свои проекти, търсещи финансиране, изпълнители или консултанти, с което биха увеличили шансовете си за намиране на партньори.

Важно събитие, което даде възможност да се осъществи контакт и да се обмени информация между различни участници в процеса на реализиране на проекти за енергийна ефективност в общините, бе работната среща на тема: "Финансиране на общински проекти за енергийна ефективност". Срещата бе организирана по линия на проекта Общинска мрежа за енергийна ефективност (MUNEE), финансиран от USAID и се проведе на 26.02.2002 г. в София. Целта на срещата бе всяка от страните да представи своите възможности и изисквания:



  • Общини с разработени проекти за енергийна ефективност, търсещи финансиране за изпълнението им;

  • Финансови институции, готови да кредитират такива проекти;

  • Фирми за енергийни продукти и услуги – ESCO (специализирани фирми, които идентифицират проекти, осигуряват финансирането му и го осъществяват, като получават възнаграждението си от собственика на обекта във функция от доказани икономии на енергия в резултат от проекта).

В срещата взеха участие представители от 3 банки (ДСК, ОББ, Общинска банка), 10 фирми, 11 общини, Агенцията по енергийна ефективност, Aлианса за икономия на енергия (АSE), ЕнЕфект. Бяха представени проекти за енергийна ефективност на общините:

  • Белоградчик – за уличното осветление и за реконструкция на сградния фонд;

  • Горна Оряховица – цялостна общинска програма за енергийна ефективност и проект за районната болница;

  • Бургас - за улично осветление, модернизация на АС на топлофикационната система и въвеждане на топлинно счетоводство, за оптимизация на отоплението на Помощно у-ще “Отец Паисий”;

  • Ботевград – за внедряване на ко-генераторен модул в Общинската многопрофилна болница и в Ритуалния дом, газификация на у-ще “В.Левски” и реконструкция на общинската сграда;

  • Град Добрич – цялостна общинска програма за енергийна ефективност с проекти за уличното осветление, училища и детски градини;

  • Кърджали - подмяна на котли, повишаване на КПД на отоплителните инсталации и качеството на енергийните услуги в училищни сгради;

  • Разлог - проект за развитие на топлофикационна система на база котел, изгарящ биомаса;

  • Сливен - 5-годишна програма за енергийна ефективност, включване на III-то основно училище към топлофикационната система и газификация на общо котелно на училище и административна сграда;

  • Стамболийски - изграждане на топло-електрическа централа на гориво природен газ;

  • Стара Загора – за училища, детски градини и детски ясли и за газификация на общински обекти;

  • Ямбол - за улично осветление.

На срещата бяха обсъдени 3 групи важни въпроси:

1. Определянето на изходната база за изчисляването на икономиите на проектите при договорите с ESCO фирмите като важно условие при разплащанията на общините с фирмите по такива договори.

2. Проблемите на общините да задържат реализираните спестявания, постигнати с проектите за енергийна ефективност.

3. Несъвършенствата на Закона за обществените поръчки, който създава значителни ограничения за договорите на общините с ESCO фирми.



Задача 2.3.

Участие в осъществяването на демонстрационни проекти
с цел да се демонстрират иновационни подходи и решения

В програмата на Общинската мрежа за енергийна ефективност е предвидено разработването и осъществяването на инвестиционни проекти, които се подпомагат от различни международни програми и в които се демонстрират технически и организационни решения на съвременно технологично ниво. Целта на включването на тези проекти в програмата на ОМЕЕ е да се осигури достъп на общините от мрежата до информацията за протичането и резултатите им и да се ползва натрупания опит от тях.

Демонстрационните проекти са насочени към сгради и сектори, които са типични за повечето общини и са характерни с високия си потенциал за енергоспестяване: сгради на здравеопазването, образованието и административното обслужване, панелни жилищни сгради, системата на уличното осветление, топлоразпределението и топлопотреблението.

Осъществяване на демонстрационен проект за повишаване
на енергийната ефективност на системата за улично осветление
в община Габрово

Демонстрационният проект за уличното осветление в Габрово съдържа две основни мерки за повишаване на енергийната ефективност на системата: подмяна на съ­щес­т­ву­ва­щи­те ос­ве­ти­тел­ни те­ла с по-ефек­тив­ни и оптимизация на ре­жи­ми­те на ра­бо­та. Първата мярка включва замяна на морално остарелите и неефективни осветителните тела с живачни лампи със съвременни енергийно ефективни тела с натриеви лампи високо налягане с по-малка мощност. Замяната се извършва след категоризация на улиците в съответствие с БДС 5504-82 и определяне на необходимите светлотехнически параметри на осветителните тела и мощността на лампите. Втората мярка предвижда въвеждането на съвременно централизирано радиоуправление на включването и изключването на уличното осветление, както и въвеждане на двойнотарифно отчитане на консумираната електроенергия.

През 2001 г. бе цялостно реализирана фаза 1 на проекта, включваща подмяна на осветителните тела в северозападната част на Габрово. Общата сумарна инсталирана мощност преди подмяната 419 кW бе намалена на 153 кW, а монтираните 1622 осветителни тела бяха намалени на 1322. Започна и реализацията на фаза 2, която включва всички останали осветителни тела в централната и южна част на града.

Община Габрово получи за проекта безлихвен заем от НФООС за доставка на осветителни тела. След приключване на процедурата по сключване на договор с избрания доставчик за фаза 2 ще започне реализацията и на тази част от проекта. Предвижда се телата да бъдат монтирани до средата на 2002 г.

През 2001 г. започна и реализацията на централизирано радиоуправление. Тази система бе избрана като най-подходяща за условията на Габрово след проучване на типовете системи за централизирано управление на уличното осветление и след технико-икономическа оценка. Системата ще извършва автоматично включване и изключване на уличното осветление по зададен график, ще превключва тарифите на електромерите и ще управлява режима на нощно и полунощно осветление за част от осветителите. Монтажът на системата е почти приключил и в момента се извършват окончателните настройки и пускането и в действие.

Общо реализираните икономии от началото на проекта до този момент са 1823 MWh електроенергия и 96 000 щ.д.

Значителен брой общини инициираха проекти за реконструкция на уличното осветление и много от тях използваха опита, натрупан от проекта в Габрово. ЕнЕфект оказа помощ на няколко общини при разработването на проекти за реконструкция на уличното осветление главно в рамките на курса за обучение на общински специалисти. ЕнЕфект, като секретариат на Общинската мрежа, подкрепи с писмо-препоръка искането на община Свищов до Министерството на околната среда и водите за финансиране от НФООС на проект за улично осветление.




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница