Отчет за дейността на висшия адвокатски съвет за периода от 27. 02. 2016 г до 24. 02. 2017 г



страница1/8
Дата17.10.2018
Размер0.58 Mb.
#90226
ТипОтчет
  1   2   3   4   5   6   7   8
Проект към 01.02.2017 г.


ОТЧЕТ ЗА ДЕЙНОСТТА НА ВИСШИЯ АДВОКАТСКИ СЪВЕТ ЗА ПЕРИОДА от 27.02.2016 г. до 24.02.2017 г.
УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА,

СКЪПИ КОЛЕГИ,

Благодаря Ви, че днес отново сме заедно на последното от мандата на този Висш адвокатски съвет Общо събрание на адвокатите от страната –висшият форум на българската адвокатура.

Придържайки се към въведена от този съвет практика, отчетът на Висшия адвокатски съвет е публикуван на сайта му и е разпратен по колегиите, за да могат всички да се запознаят с него и да имат възможност да изразят своето становище и да дадат препоръките си.

И в този отчет сме се съобразили с решенията на предходното Общо събрание на адвокатите от страната и с препоръките, дадени от проведените през отчетния период национални конференции.

Оценката ви на извършеното е от голямо значение както за нас, така и за да се набележи какво още се очаква от Висшия адвокатски съвет (ВАдвС).


I. ВСТЪПЛЕНИЕ

1. По данни на адвокатските съвети към 1 януари 2016 г. адвокатите в България са 13 500. От тях 48 % са мъже и 52 % са жени. В общата бройка се включват 566 младши адвокати, от които 223 мъже и 343 жени.

Адвокатите от страната са разпределени между 27-те колегии. Най-голяма е Софийската адвокатска колегия – 5753 адвокати, на второ място е Пловдивската адвокатска колегия с 1215 адвокати, а на трето – Варненската адвокатска колегия с 1150 адвокати.

В сравнение с предходната година броят на адвокатите се е увеличил със 487 души, или с 3,73 %. Като цяло броят на адвокатите в страната запазва известна стабилност с лека тенденция към нарастване.
2. В Единния регистър на чуждестранните адвокати са вписани общо 78 адвокати от 15 държави–членки на Европейския съюз, както следва:

от Федерална република Германия – 19;

от Република Гърция – 19;

от Република Чехия – 10;

от Република Австрия – 4;

от Обединеното Кралство Великобритания, Англия и Уелс – 4;

от Република Румъния – 3;

от Република Италия – 5;

от Кралство Испания – 4;

от Кралство Дания – 1;

от Кралство Люксембург – 1;

от Кипър –- 1;

от Република Полша – 1;

от Република Франция –3;

от Република Словакия – 1;

от Кралство Белгия – 2;

Така за изминалата година общият брой на чуждестранните адвокати е нараснал с 14 души, като са били вписани 15 адвокати – 4 от Федерална република Германия, 10 от Република Гърция и 1 от Кралство Испания. Отписан е един адвокат от Гърция.

От чуждестранните адвокати 62 са мъже (79.49%) и 16 са жени (20.5%).

За отчетния период не са постъпвали искания до председателя на Висшия адвокатски съвет по реда на чл. 11, чл. 12 във вр. с чл. 10, ал. 4 от Закона за адвокатурата.

II. УТВЪРЖДАВАНЕ НА КОНСТИТУЦИОННИЯ СТАТУТ НА АДВОКАТУРАТА

С Шестото допълнение на Конституцията от 16 декември 2015 г. бе създадена нова ал. 4 на чл. 150, съгласно която „Висшият адвокатски съвет може да сезира Конституционния съд с искане за установяване на противоконституционност на закон, с който се нарушават права и свободи на гражданите.”

Новата функция на Висшия адвокатски съвет е акт на най-високо признание на ролята на адвокатурата в обществото. Тя има своето основание в защитната функция на адвокатурата като конституционна институция на правовата държава съгласно чл. 134 от Конституцията.

Висшият адвокатски съвет си даде сметка за сериозните допълнителни задължения и отговорност за изпълнение на възложения нов ангажимент. Въпросът за новите правомощия беше един от въпросите, разглеждани на пролетната националната конференция на българската адвокатура, проведена във Варна. Там професорът по конституционно право Снежана Начева разгледа обстойно въпроса и възможностите за реализация на това правомощие.

Изпълването със съдържание на това правомощие изисква работата на цялата адвокатска общност.

Висшият адвокатски съвет създаде и комисия по правните въпроси. Комисията разглежда предложенията и становищата както по тълкувателните решения, така и по разглежданите законопроекти. В задълженията на Комисията влиза обсъждането и на предложенията за сезиране на Конституционния съд. Тя също така се произнася и по становищата, които Конституционният съд ни иска по вече внесените предложения.

Тази комисия обединява потенциала, както на адвокати - специалисти в отделни области на правото, така и на редица конституционалисти и експерти-юристи. Адвокатските колегии ни предложиха голяма част от хората, които да бъдат включени в създадената Комисия по правни въпроси.

Висшият адвокатски съвет прие с отделно решение структурата и правилата за работа на Комисията по правни въпроси, която е помощен орган на Висшия адвокатски съвет, както прие и първоначалния списък на експертите, включени в нея. С отделни решения на Висшия адвокатски съвет по направени писмени предложения към първоначалния списък се добавят нови експерти.

Независимо че има създадена такава комисия, при изпълнението на новата ни функция Висшият адвокатски съвет разчита и на всички вас колеги адвокати, на Вашите предложения, професионални правни знания и практически опит при изпълнение на тази нова конституционна функция на Висшия адвокатски съвет.

Комисията по правни въпроси е разделена на секции, всяка от които има свой ръководител, както следва: секция „Конституционно право“ – адв. Сибила Игнатова; секция „Наказателно право и процес“ – адв. Милен Ралчев; секция „Гражданско право и граждански процес“ – адв. Валя Гигова; секция „Търговско право и процес“ – адв. Любомир Денев; секция „Административно право и административен процес“ – адв. проф. Дончо Хрусанов; секция „Финансово и данъчно право и процес“ – адв. Тодор Табаков и секция „Международно и европейско право“ – адв. Боряна Мусева.

Постъпилите предложения се разпределят на ръководителя на съответната секция, който определя кой ще работи по поставения въпрос. След като експертът излезе със своето становище, то се изпраща на всички членове на Висшия адвокатски съвет за запознаване и евентуално становище и се разглежда на първото заседание на съвета, където се взема решение.

Благодаря на всички, които отделиха от времето си и направиха своите предложения, които Комисията по правни въпроси и Висшият адвокатски съвет разглеждат. По някои предложения преди внасяне на искане бе изменено законодателството и проблемите бяха отстранени. По други, както е предложение на АС Русе, бе обсъдено становището на експерта и се взе решение да се постави въпроса на по-широко обсъждане от няколко секции на комисията.

На всички ни е ясно, че задачата не е лесна. Законодателят работи не, за да приема закони, които противоречат на Конституцията. Основното обаче е, че в голяма част от случаите, с които сме сезирани, се касае не до противоконституционност на определени правни норми, а до неправилното им приложение. Това доведе до сезиране от страна на Висшия адвокатски съвет на компетентните органи и институции, за да бъде променен начинът на приложение на отделна правна норма. Така сме сезирали Агенцията по вписванията, Националната агенция по приходите и др.

За жалост има и случаи, в които се иска обявяване на противоконституционност или търсене на „празнота в Конституцията или законодателството“, без да се отчете наличието на изрична нормативна уредба или решение на Конституционния съд.


III. АДВОКАТУРАТА И СЪДЕБНАТА РЕФОРМА
Не еднократно, за да не кажа постоянно, сме изтъквали, че българската адвокатура като конституционно закрепена, имаща за цел защита на правата, свободите и законните интереси на гражданите и юридическите лица, е неразделна част от съдебната система и без нея не би могло да се осъществи съдебната реформа.

Това е била отправната точка на Висшия адвокатски съвет да се включи активно в работата за осъществяване на тази реформа.



  1. Становища на Висшия адвокатски съвет по ЗИД на Закона за съдебната власт

Висшият адвокатски съвет още на 30.06.2015 г. даде становище пред министъра на правосъдието г-н Христо Иванов относно:

Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт (ЗИДЗСВ), в което ясно изрази вижданията на адвокатурата във връзка с предлаганите промени.

Това, че адвокатурата е неразделна част от извършването на съдебната реформа се вижда и от факта, че в създадения Съвет по прилагане на Актуализираната стратегия за продължаване на реформата в съдебната система (създаден с ПМС № 3/13.01.2016г., ДВ, бр. 4/16 г.) е включен и представител на Висшия адвокатски съвет – зам.-председателят Юрий Бошнаков, който взе участие в работата на съвета. В работната група по промените в ЗСВ бяха включени колегите Любомир Денев, Петър Божков и Емил Ядков.

Във връзка с приетите в Конституцията на РБ промени се налагаше в кратки срокове да бъдат изготвени, разгледани и предложени за приемане в пленарна зала промените в Закона за съдебната власт.

На 29.01.2016 г. се състоя съвет по Актуализираната стратегия на съдебната реформа. Участие в него взе представителят на ВАдвС зам. председателят Ю. Бошнаков. От тази дата започнаха и заседанията на работната група по стратегията, а също така и множество заседания на съвета, на които присъстваха определените наши представители – Ю. Бошнаков и Й. Цветанов. В работната група по стратегията участваха представителите на ВАдвС Любомир Денев, Емил Ядков и Петър Божков.

На 07.04.2016 г. се проведе извънредно заседание на съвета за прилагане на Актуализираната стратегия за продължаване на реформата в съдебната система. Обсъдена бе пътната карта за изпълнение на стратегията й. Участие взе нашият представител Юрий Бошнаков.

На 18.04.2016 г. се състоя работна подгрупа по изготвяне на ЗИД на ЗСВ по тема 4 „Прокуратура – промяна на правомощията и децентрализация“. Участие взе членът на групата Любомир Денев.

На 30.05.2016 г. Ю. Бошнаков участва в Консултативния съвет по ЗИД на ЗСВ.

На 19.07.2016 г. се състоя заседание на Правната комисия на парламента относно промените в ЗСВ и по-конкретно промените между първо и второ четене в пленарна зала . Участие взе адв. Емил Ядков.

Членовете и на съвета и на работната група взеха активно участие при обсъждане на предлаганите промени и отстояване вижданията на Висшия адвокатски съвет във връзка с предлаганите промени.

Участващите в обсъжданията представители изразиха мнение по предлаганите промени и посочиха в какво според тях не биха били ползотворни реформите.

ВАдвС излезе със своя декларация във връзка с предлаганите промени в Закона за съдебната власт, в която се посочва, че адвокатурата е призвана да защитава правата и свободите на гражданите и юридическите лица. Водени от този принцип, адвокатите винаги са поставяли на първо място защитата на тези свободи, права и интересите на обществото. Висшият адвокатски съвет нееднократно и последователно е изразявал становището си по приетата от Народното събрание Актуализирана стратегия за продължаване на реформата в съдебната система и предлаганите изменения и допълнения на ЗСВ.

В декларацията изрично бе посочено, че внесените изменения не решават основните проблеми и не могат да доведат до ефективна защита на правата на гражданите и юридическите лица, както и убедеността ни, че предлаганите изменения и допълнения няма да доведат до прокламираната кардинална реформа на съдебната власти съдебната система, а напротив – ще задълбочат кризата в тях и проблемите в правораздаването.

Предлаганите изменения в частта за конкурсите, атестациите, командироването на магистрати, новите правомощия на Инспектората към ВСС и т.н. ВАдвС намира, че ще доведат до опасно капсулиране на съдебната власт. Липсват гаранции за достъп до магистратските професии на външни за системата лица. Продължава и подценяването на изискванията за придобиване на юридическа правоспособност, което в дългосрочен план ще задълбочи съществуващата криза във всички правни сфери и най-вече в правораздавателната дейност.

ВАдвС изрази и категоричното си виждане, че ефективна реформа в съдебната власт и постигането на качествено правораздаване не може да се постигне без незабавни адекватни промени в процесуалните закони и свързаното с тях законодателство. Конституционният модел на организация и функциониране на съдебната власт предопределя задълбочаване на кризата в правораздаването поради противоречието с основния принцип, че всяка власт в т.ч. и съдебната, произтича от нейния суверен – народа. С измененията и допълненията на Конституцията на РБ в глава „Съдебна власт“ и в предложените изменения и допълнения на ЗСВ на българския народ не е предоставена пълноценна конституционна възможност да участва в прякото формиране на съдебната власт чрез избор и сменяемост на съдии и прокурори.

 Бе посочено, че българското общество има очевидна и болезнена необходимост от бързо, ефективно и справедливо правораздаване. Като професионалисти и основни участници в този процес заявихме, че предлаганите изменения и допълнения в ЗСВ по никакъв начин няма да удовлетворят тази необходимост.

Това виждане на ВАдвС за предлаганите промени бе изпратено до компетентните институции и до медиите. Последните направиха и свое отразяване оповестявайки мнението на Висшия адвокатски съвет.
2. Дейност на Висшия адвокатски съвет в подготовката на Закона за изменение и допълнение на Закона за адвокатурата

На 23.01.2015 г. осем народни представители от четири парламентарни групи внесоха за разглеждане в Народното събрание Законопроект за изменение и допълнение на Закона за адвокатурата.

За периода от времето на внасяне на законопроекта и до днес много неща бяха свършени, както по внасянето на законопроекта, така и по неговата защита срещу манипулациите, некоректните внушения и откровените лъжи.

Не веднъж – веднага щом малко се задвижеше работата по обсъждането на законопроекта, се изправяха различни общности – браншови организации, синдикати, НПО, нотариуси, съдебни изпълнители. Нееднократно законопроектът бе вкарван повече в политическа фаза и дебат, отколкото в професионален план. Доказателство за това са субектите, които вземат отношение: КНСБ, Подкрепа, БСК, КРИБ. Тези субекти ни упрекват в лобизъм. Да, лобисти сме, когато защитаваме интересите на гражданите, на съдебната система и на съдебната реформа и винаги ще бъдем такива, когато защитаваме интересите на обществото като цяло.

В качеството на председател на Висшия адвокатски съвет участвах в множество телевизионни и радиопредавания, дадох десетки интервюта във вестници, информационни сайтове и списания. Множество медийни участия имаха и други колеги – членове на работната група, изготвила окончателния вариант на ЗИД на ЗА, членове на Висшия адвокатски съвет, председатели на адвокатски колегии и членове на адвокатски съвети от страната.

При обсъждането на 22.06.2016 г. на законопроекта в Комисията по правни въпроси на 43-тото Народно събрание имаше нова атака от страна на нашите опоненти. Участие в заседанието взеха председателят на ВАдвС Ралица Негенцова и двамата зам. председател – Йордан Цветанов и Юрий Бошнаков. Председателят на съвета направи подробно изложение на мотивите за предлаганите промени, като подчерта, че тези промени са за защита интересите на гражданите, а не за търсене доходи на адвокатите.

Получихме изключителната подкрепа на членовете на комисията, които дадоха зелена светлина на законопроекта за внасянето му в пленарна зала, като не бяха спестени и недостатъците, които те виждат в предлаганите промени и които според тях трябва да се преработят, като голяма част от атаките идват и от недостатъчно ясната редакция на предлаганите текстове.

Нееднократно сме посочвали, че нашите основни опоненти имат за главна цел да бъдат превратно представени исканите промени и по този начин да бъдат разколебани както гражданите, така и законодателят в ползата за обществото от исканите промени, прикривайки своите тясно професионалните или браншови интереси.

Създадохме контактна група, която да работи с другите правни професии във връзка с проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за адвокатурата.

Определени бяха колеги, които да работят с парламентарните групи и отделни народни представители от всички парламентарно представени политически сили. Бяха проведени множество срещи, вкл. и по места с депутатите от съответния район.

В отделна рубрика на сайта на Висшия адвокатски съвет се публикуват всички изяви на членовете на ВАдвС, както и тези на членовете на отделните адвокатски колегии.

На 14.03.2016 г. бе проведена среща с председателя на 43-тото НС Цецка Цачева и председателя на Правната комисия Данаил Кирилов във връзка със ЗИД на ЗА. Участие взеха председателят Ралица Негенцова и зам. председателят Й. Цветанов.

На 09.06.2016 г. председателят и зам.-председателят Йордан Цветанов имаха среща с народни представители във връзка с промените в Закона за адвокатурата

На 22.06.2016 г. законопроектът премина през Правна комисия, като имахме уверението, че след парламентарната лятна ваканция ще влезе в пленарна зала за първо четене.

На 24.06.2016 г. се състоя среща на президента на Международния адвокатски съюз (UIA) Жан Жак Уетвилер, бъдещият президент Лоранс Бори, председателя и членове на Висшия адвокатски съвет с председателя на НС Цецка Цачева, на която бе заявена подкрепа на съюза на предлаганите промени в Закона за адвокатурата.

Г-н Жан Жак Уетвилер даде и телевизионно интервю, на което също публично заяви нуждата от исканите промени.

Международният адвокатски съюз също така изпрати писмо до Народното събрание , подкрепящо исканите промени.

На 13.07.2017 г. зам.председателят на съвета Юрий Бошнаков участва в предаване на ТВ Евроком, където представи промените в ЗА

На 07.07.2016 г. се състоя среща на председателя на Висшия адвокатски съвет Ралица Негенцова и зам. председателя Йордан Цветанов с председателя на Нотариалната камара Димитър Танев и други нотариуси – членове на камарата с оглед възможностите за взаимодействие между двете правни професии, като бяха обсъдени предложените промени в ЗИД на ЗА.

Колеги, отново ще кажа, ние не желаем да унищожаваме чуждите интереси, а да защитим интересите на гражданите и юридическите лица, а по този начин и нашия интерес. Явно някой цели да раздели правните професии. Сигналите, които се получават по места са, че колегите от другите правни професии нямат отрицателно отношение към исканите от нас промени.

Не за пръв път отчитаме, че ние имаме редица общи проблеми с другите правни професии. Не трябва различното виждане по отделни въпроси да отрича общото помежду ни. И преди ни се е налагало да работим заедно и да бъдем обединени в името на общи цели, така че въпросът е не да рушим изграденото, а да създаваме и изграждаме нови пътища един към друг, защото сме многото лица на свободната юридическа професия. Нека не допуснем стария и изпитан принцип „разделяй и владей“ да намери място както между правните професии, така и в нашите среди, където такива опити за разделяне и владеене, прикрити под привидността за работа не са чужди.

С много упорита работа успяхме да съдействаме за преминаване на на 28.09.2016 г. на ЗИД на ЗА през двете съпътстващи комисии на НС по Вътрешна сигурност и обществен ред и Регионална политика, благоустройство и местно самоуправление.

На есенната Национална конференция една от разгледаните теми беше подобряване на редакциите на отделни текстове от предложените промени с оглед отпадане на проблемите при обсъждане на законопроекта между първо и второ четене.

На конференцията бе приета и декларация, че Законът за изменение и допълнение на Закона за адвокатурата е съществена част от съдебната реформа, поради което апелираме към Народното събрание да разгледа и гласува в сроковете, предвидени в Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, предложените промени, като декларираме своята готовност да предприемем ефективни протестни действия в случай на продължаващо, но неоснователно забавяне.

На 11.11.2016 г. председателят на ССВЕ – Мишел Бенишу, заяви своята активна позиция в подкрепа на законопроекта.

Оправдавайки се с предизборната кампания за президентските избори, въпреки множеството опити явно нямаше политическа воля законопроектът да влезе в пленарна зала. След президентските избори политическата воля не се промени. Политическата обстановка се яви като добро извинение на депутатите за липсата на каквато и да било политическа воля за внасяне на законопроекта ни в пленарна зала.


IV. УЧАСТИЕ В ЗАКОНОДАТЕЛНИЯ ПРОЦЕС

1. Участие в дискусии и работни групи, организирани от Президентство, Народното събрание, Министерството на правосъдието и други институции

А. Наши представители в работни групи към Министерството на правосъдието бяха:

– Юрий Бошнаков – зам.-председател на ВАдвС бе определен за представител в Съвета по прилагане на Актуализираната стратегия за продължаване на съдебната реформа към Министерство на правосъдието, приета с Постановление № 3 от 13.01.2016 г., съобразно чл. 3, ал. 3, т. 6, а в случай на отсъствие участва другият зам.-председател на съвета – Йордан Цветанов.

– адв. Любомир Денев – член на ВАдвС, адв. Петър Божков – резервен член на ВАдвС, адв. Емил Ядков – член на АК-Благоевград, участваха в Експертна работна група, която в рамките на своята компетентност подпомага осъществяването на мерките, заложени в Стратегията и Пътните карти;

– адв. Боряна Мусева участва в работна група, която да предприеме необходимите действия за изменение и допълнение на българското законодателство във връзка с изпълнение на задълженията на Р България, произтичащи от членството й в ЕС и с оглед подготовката на националното законодателство за приложението на Регламент (ЕС) № 655/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 15 май 2014 г. за създаване на процедура за Европейска заповед за запор на банкови сметки с цел улесняване на трансграничното събиране на вземания по граждански и търговски дела;

– адв. Динко Кънчев участва в работата на групата, която да предприеме необходимите действия за изменение и допълнение на българското законодателство във връзка с въвеждане в българското законодателство на изискванията на Директива 2014/41/ЕС за Европейската заповед за разследване (ЕЗР), което произтича от изпълнение на задълженията на Р България от членството й в Европейския съюз.

– адв. Емилия Недева и адв. Милен Ралчев участваха в работна група, която да подготви изменение и допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс във връзка с необходимостта от подобряване на дейността по правоприлагането.

– адв. Биляна Гяурова-Вегертседер участва в работна група 33 „Сътрудничество в областта на правосъдието“ към Съвета по европейски въпроси, създадена на основание ПМС №85 от 2007 г. за координация по въпросите на Европейския съюз.

– адв. Боряна Мусева участва в работна група във връзка с протичащия в момента процес на присъединяване на Р България към конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилия (Истанбулска конвенция).

– адв. Албена Пенова и адв. Георги Бакалов участваха в работна група „Ниска ефективност на правната рамка за разрешаване на спорове“;

– адв. Стефка Въжарова бе включена в работна група, която следва да изготви проект на Закона за вещите лица.

– адв. Емил Ядков бе член на Междуведомствена работна група, която ще се занимава с подготовката участието в преговорите и изпълнението на националните ангажименти в областта на електронното правосъдие на ниво ЕС и да подпомага екипа по електронно правосъдие по време на Българското председателство на Съвета на ЕС през 2018 г.;

– адв. Динко Кънчев участва в Междуведомствена работна група за изготвяне на проекти за изменение и допълнение на наказателния кодекс, Наказателно-процесуалния кодекс и Закона за екстрадацията и европейска- та заповед за арест

– адв. Боряна Мусева бе част от работна група, която да работи по подготовката на българското законодателство за прилагане на Регламент (ЕС) 2015/2421 на Европейския парламент и на Съвета от 16 декември 2015 г. за изменение на Регламент (ЕО) №861/2007 г. за създаване на европейска процедура за искове с малък материален интерес и Регламент (ЕО) № 1896/2006 г. за създаване на процедура за европейска заповед за плащане;

– адв. Ели Христова, адв. Петър Петров взеха участие в работна група на Министерство на правосъдието във връзка с предстоящото извършване на преглед на тарифите за държавните такси, които се събират от съдилищата, както и от Агенцията по вписванията;

– адв. Юрий Бошнаков, адв. Йордан Цветанов и адв. Любомир Денев работиха в Междуведомствената работна група на Министерство на правосъдието за изготвяне на проект на Наредба по чл. 297а ЗСВ ;



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница