 СРЕДНО УЧИЛИЩЕ”СВ. ПАИСИЙ
ХИЛЕНДАРСКИ” гр. СЛИВО ПОЛЕ, бул. “БЪЛГАРИЯ” № 15
общ. СЛИВО ПОЛЕ, област РУСЕНСКА, тел. : 081312287
e-mail: sou_slivopole@abv.bg
ПРИЛОЖЕНИЕ 7
П Л А Н
ЗА УПРАВЛЕНИЕ ПРИ КРИЗИ В СЛЕДСТВИЕ НА ТЕРОРИСТИЧНА ДЕЙНОСТ
при СУ „Св.Паисий Хилендарски” – гр. Сливо поле,
общ. Сливо поле, обл. Русе
2016/2017 учебна година
`І Цел на плана
1. Основна цел на плана:
1.1. Защита живота и здравето на учениците, учителите, помощен персонал и пребиваващите лица на територията на СУ „Св. Паисий Хилендарски” – гр. Сливо поле.
1.2. Опазване на околната среда и имуществото около и в училището.
1.3. Набелязване на превантивни мерки за недопускане, предотвратяване или намаляване на неблагоприятните последици от терористичния акт. Организиране и координиране на дейностите по защитата.
2. Задължителни условия за изпълнение при въвеждане в действие:
2.1. Да не се поставя в опасност живота и здравето на ученици, учители, помощен персонал и пребиваващи лица, взети за заложници при терористичен акт.
2.2. Да не се поставя в опасност живота и здравето на служители, участващи в предотвратяването, ограничаването и прекратяването на терористичния акт.
2.3. Да се запази целостта на сградата и оборудването в нея.
ІІ Същност на понятието тероризъм
1. Тероризмът е всяко поведение, при което се използва насилие или заплахи за насилие към постигане на политическа цел.
2. Комплекс от рискове свързани с: държавността, етническото и религиозно противопоставяне, високо ниво на организирана престъпност и корупция, нелегален трафик на оръжие, наркотици хора и други.
3. Терористичните действия са детайлно планирани и се извършват от организации с различен конспиративен ред или конспиративна клетъчна структура.
ІІІ Рискови фактори. Създаване предпоставка за терористична заплаха.
1. Непрекъснато увеличаване на трафика на транзитно преминаващи през областта граждани и такива търсещи убежище.
2. Наличие на краен национализъм, етнически противоречия, социално – икономически проблеми и нерешени въпроси на държавността.
3. Наличие на компактни общности с нисък социален статус и активизиране на публичните дискусии за ролята на религиите, като спечелване на отделни лица или определена кауза.
ІV Последици от терористични актове и действия за училището
1.Емоционално въздействие, подбуждане на страх, силен стрес, паника.
2. Човешки жертви и пострадали /деца/, персонал при използване на взривно устройство, токсични химични вещества, задушливи вещества на бактериална зараза.
3. Материални щети в големи размери.
4. Вероятни пожари, последица от терористична дейност.
5. Повреди по инфраструктурата и съоръженията в сградата.
6. Повреди в комуникационната система.
7. Затрудняване или спиране на учебната дейност.
8. Вземане на заложници като най – тежка обстановка при терористични актове в училището.
V Мерки за предотвратяване или намаляване на риска от терористични актове и действия
Превантивни организационни и охранителни мерки.
1. Комплекс от мероприятия, целящи намаляване риска от терористични актове и действия и недопускане извършването на територията на училището.
2. Насърчаване на училищния персонал за поддържане на повишена бдителност към подозрителни действия и докладването им: превозни средства около училището, съмнителни лица в и около училищните сгради, наличие на съмнителни пакети в училище или периметъра. Дежурните учители и възпитатели да сигнализират незабавно на директора или на най- близкото поделение на МВР – РУП град Сливо поле в случай на гореизброените обстоятелства.
3. Извършване на задължителна проверка самоличността на лица посещаващи училището, включително и тези, които търсят достъп до услуги, алармени и комуникационни системи, техническо обслужване и свързаните с тях места /отопление, климатизация, комунални услуги, електричество, вода, телефон. Да не се разрешава достъп на лица, които не могат да бъдат проверени и без потвърдена ангажираност относно пребиваването им в и около училището.
4. Не се приемат неадресирани или съмнителни пакети, пратки писма, като се извършва внимателна проверка на същите, както и на преносителите им.
5. Актуализиране на инструкции и документи, регламентиращи реда и пропускателния режим.
6. Оценка на мерките за сигурност на училищния транспорт.
7. Наличие на напитки и храни, в случай, че се наложи учениците и училищният персонал да бъдат задържани в училище след часовете.
8. Оценка на училищното медицинско осигуряване. Спешни медицински консумативи и оказване на първа помощ.
9. Уточнени са процедурите за аварийна комуникация с родителите.
10. Практически тренировки и обучение на персонала / минимум два пъти в годината/ с цел намаляване на последиците от терористични актове и действия.
VІ Мерки за защита
1. Основни групи
1.1. Взривни устройства или заплаха за използването на такива.
1.2. Средства за физическо или психологическо поразяване на много хора.
1.3. Кибертероризъм – блокиране на достъпа до мрежи или определени сайтове.
1.4. Активен стрелец – въоръжено лице, прилагащо смъртоносна сила спрямо други лица.
2. Действия на ръководството и персонала на учебното заведение при получен сигнал за взривно устройство или друго терористично действие / съгласно приложение №1 /
2.1.Приелият обаждането, следва да зададе въпросите от приложението.
2.2. Да запише точното време и дата на приетото обаждане.
2.3. Да се запише какво точно е произнесено и от кого. Какви заплахи са отправени и какви инструкции са дадени от извършителя.
2.4. Да се опита да запомни, дали лицето говори с акцент, местен диалект, има ли затруднения в говора.
2.5. Приелият обаждането служител, незабавно да уведоми директора и незабавно да сигнализира близкото поделение на МВР – РУП град Сливо поле или на тел. 112 кога, къде и какво ще бъде извършено.
2.6. Служителят да не се опитва да предотврати сам терористичния акт, защото е възможно да стане жертва или да затрудни работата на специалистите.
VІІ Разпореждания от компетентните органи за последващи действия, които трябва да бъдат стриктно изпълнявани от училищния щаб
-
При заплаха за поставено взривно устройство
1.1. Незабавна евакуация на учениците без да се всява паника сред тях. Не им се обяснява за поставеното взривно устройство. /ЕВАКУАЦИЯТА СЕ ИЗВЪРШВА КАТО УЧЕБНА ТРЕНИРОВКА/
1.2. Учениците се извеждат извън територията на учебното заведени./пред читалището в централната част на селото/. Изпълняват се разпорежданията на полицейските органи.
1.3. Проверка от класните ръководители за наличността на децата и брой отсъстващи ученици за деня по уважителни причини с оглед осъществяване на последващи оперативно – издирвателни мероприятия.
1.4. Оказване на медицинска или психологическа помощ при необходимост.
2. Действия при задействано взривно устройство
2.1. При пострадали мед. служител и обучените лица отговарящи за здравето на учениците и персонала оказват първа помощ и сигнализират в бърза помощ гр. Сливо поле или на тел. 112.
2.2. Незабавно се извършва евакуация на оцелели и пострадали.
2.3. Предприемат се действия от щаба за намаляване на неблагоприятните последици от терористичното действие.
3. При терористичен акт с вземане на заложници
3.1. Ако има възможност служител или ученик извършва оповестяването на тел. 112 или на дежурния тел. В РУП – град Сливо поле.
3.2. Безпрекословно изпълнение разпорежданията на терористите до приключване и решаване на проблема и действия съгласно приложение №2.
3.3. При възможност на учител или ученик се подава допълнителна информация към спасителните екипи и компетентните институции.
4. При данни за терористична употреба на химически, биологични агенти и или радиоактивни и ядрени материали.
4.1. При невъзможност за незабавна евакуация се изпълняват мерките предвидени в плановете за защита от химическо или радиоактивно замърсяване.
4.2. Незабавно се раздават на децата и персонала индивидуални средства за защита.
5. Действия при активен стрелец – приложение №3
6. Действия в случай, че е забелязан съмнителен изоставен багаж или предмет. Спазват се инструкциите в приложение №4
Сподели с приятели: |