Паисий Хилендарски



Дата02.12.2017
Размер349.83 Kb.
#35841

ПРОЕКТ!

ПРАВИЛНИК ЗА РАЗВИТИЕТО НА АКАДЕМИЧНИЯ СЪСТАВ НА Пловдивския Университет “Паисий Хилендарски”


Глава І. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ


Чл. 1. С правилника се уреждат процедурите по прием и обучение на докторанти за придобиване на научни степени и процедурите по заемане на академични длъжности в Пловдивския университет “Паисий Хилендарски”. Правилникът е съставен в съответствие със Закона за развитието на академичния състав в Република България (ЗРАСРБ) и Правилника за прилагане на Закона за развитието на академичния състав в Република България (ППЗРАСРБ).

Чл. 2. Оценяването на дисертационните трудове за придобиване на образователната и научна степен „доктор” и научната степен „доктор на науките”, както и на кандидатите за заемане на академичните длъжности "главен асистент", "доцент" и "професор" се извършва от научни журита.

Чл. 3. Филиалите на Пловдивския университет провеждат ли самостоятелно процедурите?

Чл. 4. Всички процедури в Пловдивския университет”Паисий Хилендарски” са съобразени с графика на учебния процес.

Чл. 5. (1) Оценяването на дисертационните трудове за придобиване на научни степени и на кандидатите за заемане на академичните длъжности "главен асистент", "доцент" и "професор" се извършва от научни журита. За всяка конкретна процедура съставът на научното жури се утвърждава от съответния факултетния съвет (ФС) по предложение на катедрен съвет (КС).

(2) Ректорът определя със заповед състава на научното жури, утвърден по реда на ал. 1.

(3) За членове на научното жури се избират български граждани - хабилитирани лица и/или утвърдени чуждестранни учени в съответната научна област, а при възможност - и в съответното направление и специалност. При интердисциплинарност на обявения конкурс или тема на дисертационния труд най-малко един член на журито трябва да бъде от друга научна област, към която обявеният конкурс или тема на дисертационния труд има отношение. Изборът се осъществява от две обособени групи - на външни и на вътрешни членове за съответното висше училище или научна организация. При избор на научно жури се определя и по един резервен член от всяка обособена група.

(4) За членове на научното жури по ал. 1 не могат да бъдат избирани лица, които са свързани лица по смисъла на § 1, т. 5 от допълнителните разпоредби на ЗРАСРБ с кандидат за придобиване на научна степен или заемане на академична длъжност, както и лица, които имат частен интерес, който може да повлияе върху безпристрастното и обективното изпълнение на работата им като членове на журито.

(5) Не се провеждат заседания на журито в намален състав.

(6) На своето първо заседание научното жури по ал. 1 избира един от членовете си за председател и определя от състава си рецензенти.

(7) Решенията на журито се приемат с явно гласуване и с обикновено мнозинство. Журито води протокол за проведените заседания.

(8) Решенията на журито могат да се вземат и неприсъствено, като в тези случаи обсъждането и гласуването се извършват чрез съответните технически средства при условия и по ред, определени с решения на съответния факултетен съвет. Копие от решението се представя в Отдел “Развитие на академичния състав и докторантури”.



Глава ІІ. ОТДЕЛ “РАЗВИТИЕ НА АКАДЕМИЧНИЯ СЪСТАВ И ДОКТОРАНТУРИ”



Чл. 6. (1) Отдел “Развитие на академичния състав и докторантури” (Отделът) има за цел чрез ръководни, контролни и координиращи функции да подпомага ръководството на Пловдивския университет в прилагането на ефикасни системи за обучение и развитие на академичния състав.
(2) Работата на Отдела се осъществява в четири направления:

1. организиране и провеждане на конкурси за заемане на академични длъжности;

2 . организиране и провеждане на конкурси за прием на докторанти и процедури за присъждане на образователната и научна степен “доктор” и научната степен “доктор на науките”;


  1. информационно и техническо обслужване; поддържане на специализиран сайт, на който се обявява обща информация за отдела, всички нормативни документи и решения на факултетни съвети в областта и се обявяват конкурси за заемане на академични длъжности и конкурси за докторантури; представят се анотации на докторски програми и др.;

  2. организира съвместно с Библиотеката на Пловдивския университет архив, в който се съхраняват екземпляри от дисертационните трудове.

(3) Отделът създава и поддържа актуален електронен каталог за: акредитираните докторски програми, предлагани докторски програми за съответната учебна година; форми на обучение, заплащане, условия и изсквания за зачисляване на български и чужди граждани.

Чл. 7. (1) Отделът се подчинява пряко на Ректора на Пловдивския университет.
(2) Отделът сътрудничи с деканите на факултетите и ръководителите на катедри. Дейността му се извършва в съответствие със Закона за висшето образование (ЗВО), ЗРАСРБ, ППЗРАСРБ, Правилника за устройството и дейността на Пловдивския университет и този правилник.

Чл. 8. (1) Отделът изпраща информация за издадените дипломи за придобита образователна и научна степен "доктор" и научна степен "доктор на науките", както и за избраните на академични длъжности лица в Националния център за информация и документация към министъра на образованието, младежта и науката (НЦИД).

(2) Отделът изпраща в НЦИД по един екземпляр от защитените дисертационни трудове и автореферати към тях на хартиен и електронен носител, информация за издадените дипломи за придобита образователна и научна степен "доктор" и научната степен "доктор на науките", както и за избраните на академични длъжности лица в срок до 14 дни след датата на издаването на дипломата, съответно датата на избора.

(3) Отделът регистрира дипломите за придобитите образователни и научни степени “доктор” и научни степени “доктор на науките” и на академичните длъжности “доцент “ и “професор” в тридневен срок от издаването им в Министерството на образованието, младежта и науката (МОМН).

Кой е отговорен за отпечатването на дипломите на български и (по желание на кандидата) приложение на английски език?

Глава ІІІ. ПРИДОБИВАНЕ НА НАУЧНИ СТЕПЕНИ "ДОКТОР" И "ДОКТОР НА НАУКИТЕ"




Изисквания за кандидатстване за зачисляване в докторантура:


Чл. 9. (1) За докторанти могат да кандидатстват лица с придобита образователно-квалификационна степен "магистър". (Да има ли минимално изискване за успех? Законът не предвижда такова.)

(2) Обучението за придобиване на образователна и научна степен "доктор" се осъществява в редовна, задочна, самостоятелна или дистанционна форма на обучение.

(3) Редовната докторантура и докторантурата на самостоятелна подготовка са с продължителност на обучение до 3 години, а задочната и дистанционната – с продължителност до 4 години.

(4) Обучението в докторантура се извършва по акредитирани от Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА) докторски програми в съответните научни области.

(5) Обучението в докторантура се извършва в катедрите на Пловдивския университет “Паисий Хилендарски, в които има поне едно хабилитирано лице в съответните научни области.

Процедура за прием

Чл. 10. (1) Приемът в редовна или задочна докторантура се извършва с конкурс, който се провежда не по-рано от един месец след изтичането на срока за подаване на документи.

(2) Конкурсът се обявява в "Държавен вестник" и на интернет страницата на Пловдивския университет (и на съответния факултет?) със срок за подаване на документи не по-кратък от 2 месеца след обявяването.

(3) Кандидатите подават следните документи в Отдела:


  1. молба до Ректора за участие в конкурса;

  2. автобиография;

  3. диплома за образователно-квалификационна степен „магистър” и нотариално заверено копие с приложение от нея;

  4. удостоверение от МОМН за признаване на висшето образование със съответната степен, ако то е придобито в чужбина;

  5. други документи, удостоверяващи интересите и постиженията на кандидата в областта на обявената докторантура.

Чл. 11. (1) Допускането на кандидатите до участие в конкурса се извършва от комисия, включваща декана на факултета или управомощен от него заместник-декан, ръководителя на съответната катедра и преподавател в докторската програма, назначена със заповед на Ректора по предложение на декана.

(2) Комисията по ал. 1 разглежда документите на кандидатите за съответствие с изискванията за допустимост на ЗРАСРБ, ППЗРАСРБ и този правилник, като взема решение за допускане в 20-дневен срок след изтичането на срока за подаване на документи.

(3) Деканът уведомява писмено кандидатите за допускането им до участие в конкурса. На недопуснатите кандидати се посочват мотивите.

(4) Допуснатите кандидати се уведомяват за датите на изпитите, като уведомението съдържа и програми с темите или конспекти с въпросите за изпитите по специалността и чужд език. Уведомението по ал. 3 се изпраща най-късно един месец преди датата на първия изпит.



Чл. 12. (1) Недопуснатите до участие в конкурса кандидати могат в 7-дневен срок от датата на уведомяването да направят възражение до декана.

(2) Деканът възлага на нова комисия от трима души - хабилитирани лица, да се произнесе по възражението. Въз основа на доклада на комисията деканът взема окончателно решение в 10-дневен срок от получаване на възражението.



Чл. 13. Лица, завършили чуждестранни висши училища, могат да кандидатстват за докторанти, след като придобитото висше образование им бъде признато по реда на Наредбата за държавните изисквания за признаване на придобито висше образование и завършени периоди на обучение в чуждестранни висши училища, приета с Постановление № 168 на Министерския съвет от 2000 г.

Кандидатстване на лица, които не са български граждани и не са граждани на друга държава-членка на Европейския съюз, на друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или на Конфедерация Швейцария


Чл. 14. (1) Тези лица могат да бъдат зачислени в докторантура при спазване на изискванията на чл. 13, чл. 13а, чл. 13б и чл. 13в от ППЗРАСРБ.

(2) Отделът изпраща в МОМН документите на допуснатите до участие в конкурса кандидати - граждани на държави, за които се изисква издаване на виза за дългосрочно пребиваване в Република България.



Чл. 15. (1) Конкурсът включва изпити по научната специалност и по чужд език, избран от кандидата. Кандидатите за докторанти по чужд език и чужда литература полагат изпит по чужд език, различен от изпита по специалността. Формата на провеждане на изпита по специалността и програмите или конспектите за конкурсния изпит се утвърждават с решение на факултетния съвет.

(2) Изпитът по специалността се провежда от комисия, съставът на която е обсъден от ръководителя на катедрата и декана на факултета, който ги предлага за утвърждаване с ректорска заповед. Изпитът по чужд език се провежда от комисия, съставът на която е предложен от ръководителя на съответната езикова катедра и е утвърден с ректорска заповед.


Зачисляване на кандидат в редовна и задочна докторантура


Чл. 16. (1) Комисията за провеждане на изпит по специалността се състои от три хабилитирани лица, от които поне две са от същата научна специалност. По изключение, при недостиг на хабилитирани лица по съответната научна специалност, в комисията могат да се включат лица, които притежават образователната и научна степен “доктор” или научната степен “доктор на науките”. При недостиг на лица от катедрата, могат да бъдат поканени такива от други висши училища.

(2) Формата и регламентът на провеждане на изпита по специалността се определят с решение на съответния факултетен съвет. Решенията задължително се депозират в Отдела и се предоставят на кандидатите заедно с уведомението за допускане до конкурсния изпит.

(3) Комисията класира кандидатите, които успешно са положили изпита по специалността. Успешно е положил изпит кандидат, оценен с ......... (по отм. Наредба – 5.00).

(4) До изпит по чужд език се допускат кандидатите, успешно положили изпит по специалността. Вариант 1 – успешно положили изпита по чужд език са кандидатите, оценени с .... (по отм. Наредба – 4.00, но тя не беше балообразуваща). Вариант 2 – оценката на изпита по чужд език е “издържал” / “неиздържал”.

(5) Резултатите от изпита по чужд език се предоставят на комисията за изпит по специалността, която извършва окончателното класиране на кандидатите. Оценките от конкурсните изпити се оформят с точност до 0.25.

(6) При равни резултати от изпитите комисията класира кандидатите с мотивирано решение, като взема предвид общата оценка на следните допълнителни показатели, които са приложими за съответната научна област:


  1. успех от дипломата;

  2. публикации;

  3. участия в научни форуми;

  4. други.

(7) Председателят на комисията внася във ФС доклад с предложение за избор в резултат от проведения конкурс в седемдневен срок.

(8) Факултетният съвет взема решение за зачисляване на успешно издържалия конкурса кандидат. В решението се посочва и научният ръководител на докторанта, който се избира по предложение на катедрата. За научен ръководител се избира хабилитирано лице или лице, притежаващо образователната и научна степен "доктор" или научната степен “доктор на науките”, което има доказани научни постижения или практически опит.


Зачисляване на кандидат в докторантура на самостоятелна подготовка


Чл. 17. (1) Приемът в самостоятелна форма на обучение на докторанти, разработили в основната част дисертационен труд за присъждане на образователната и научна степен "доктор", се извършва без изпит през цялата академична година, съобразено с графика на учебния процес на университета.

(2) Кандидатите подават същите документи, както редовните и задочни докторанти.

(3) След принципно съгласие на Ректора, декана и ръководителя на катедрата, кандидатът представя проект на дисертационен труд, разработен в основната му част, и библиография.

(4) Представената част от дисертационния труд се обсъжда от КС в присъствието на кандидата. Ако съветът одобри проекта, ръководителят на катедрата внася предложение до ФС за зачисляване и определяне на научната област, научната специалност, научния ръководител (при заявено желание от докторанта), темата на дисертацията и индивидуалния учебен план.

(5) Въз основа на предложението по ал. 4 ФС взема решение за зачисляване на докторанта, като утвърждава темата на дисертационния труд и индивидуалния учебен план.

Чл. 18. (1) Въз основа на решението на ФС по чл. 17, ал. 5 Ректорът на Пловдивския университет издава заповед за зачисляване на докторанта. В заповедта се посочват: формата на докторантурата; катедрата, в която се организира обучението; срокът; темата на дисертационния труд; научната област или научните области, а в случаите на заявено желание - и научния ръководител.

(2) Докторантът в самостоятелна форма на подготовка заплаща годишна такса в размер, съгласно решение на Академичния съвет (АС) на Пловдивския университет. Той сключва с Пловдивския университет договор, който определя финансовите условия и правата и задълженията на страните. Договорът се сключва непосредствено след издаване на заповедта за зачисляване на докторанта. Отказ да се сключи договора води до отмяна на заповедта за зачисляване и прекратяване на докторантурата.



Дистанционна форма на обучение ?...........

Чл. 19. (1) Обучението на докторантите включва следните дейности:

1. научноизследователска (художественотворческа) дейност;

2. посещение и участие в работата на курсове (семинари, тюториали от докторско ниво);

3. преподавателска и/или експертна дейност, участие в научни форуми (национални и/или международни);

4. изпити за докторски минимум;

5. защита на докторска дисертация.

(2) Разпределението по видове дейности за срока на обучението се извършва на базата на приетия индивидуалния учебен план за работа на докторанта.

Чл. 20. (1) Обучението на докторантите се осъществява по индивидуален учебен план по утвърден стандарт от АС на Пловдивския университет.

(2) Индивидуалният учебен план се изготвя от докторантите и научните им ръководители, обсъжда се в КС и се утвърждава от ФС.

(3) Индивидуалният учебен план определя насочеността на докторантурата и се състои от общ учебен план за целия период на обучение и работен план по години. Индивидуалният учебен план съдържа:

1. темата на дисертационния труд;

2. разпределението на всички дейности по години;

3. изпитите и сроковете за полагането им;

4. посещението на определен цикъл лекции и упражнения, участието в курсове, семинари, конференции и други публични научни изяви;

5. етапите и сроковете за подготовка на дисертационния труд.

(4) Промяна на темата на дисертационния труд и на научния ръководител се допуска по изключение, но не по-късно от 3 месеца преди датата на защитата. Промяната се извършва със заповед на Ректора на Пловдивския университет въз основа на решение на ФС по предложение на КС.

Чл. 21. Докторантите полагат изпитите от индивидуалния учебен план пред назначена от декана комисия в състав от най-малко 3 хабилитирани лица и с участието на научния ръководител на докторанта.

Чл. 22. (1) Докторантите се атестират от факултетния съвет в края на всяка академична година.

(2) Докторантите представят пред КС отчет за извършените дейности, който съдържа научна част (докладване на получените резултати) и отчет за изпълнението на индивидуалния учебен план.

(3) Научният ръководител дава писмено мнение за работата на докторантите пред КС.

(4) Научният ръководител предлага съвместно с докторанта конкретизация на индивидуалния учебен план през следващата година.

(5) Катедреният съвет приема:

1. становище за изпълнението на индивидуалния учебен план и оценка на дейността на докторанта;

2. предложение за атестация на докторанта;

3. предложение за конкретизация на индивидуалния учебен план за следващата година;

4. препоръки за по-нататъшното развитие на докторантурата, като при необходимост препоръчва конкретизация на темата или смяна на научния ръководител.

(6) Предложенята по ал. 5, т. 2 и 3 се утвърждават от ФС.



Чл. 23. (1) Освен отчитането по реда на чл. 20 редовните докторанти отчитат своята работа и в края на всяко тримесечие, като представят пред декана на факултета доклад за изпълнението на индивидуалния им учебен план, към който се прилагат:

1. отчет за работата, извършена по дисертационния труд или докторския минимум, заверен от научния ръководител и потвърден с доказателствен материал;

2. отчет за преподавателската работа (колко часа, по силата на кой документ?), заверен от декана.

(2) Въз основа на отчетите по ал. 1 ръководителят на катедра представя доклад до Ректора на Пловдивския университет за изпълнението на задължителните изисквания за редовните докторанти.



Чл. 24. Като висше училище с институционална акредитационна оценка “мн. добра” Пловдивският университет има право да реализира прием на докторанти срещу заплащане над утвърдения брой от Министерски съвет, съгласно чл. 21, ал. 5 и 6 от ЗВО.

 Чл. 25. (1) Докторантите имат право да прекъсват обучението си по майчинство, болест, пътуване в чужбина, семейни причини в срок до една година. Прекъсването на докторантурата се извършва след подаване на мотивирана молба от докторанта до Ректора с приложен документ за причината (причините). Молбата се разглежда от катедрения и факултетния съвет. След положително решение на ФС се издава заповед на Ректора за периода на прекъсване. Възстановяването на докторантурата става по същия ред.

(2) За срока на прекъсването редовните докторантите запазват своите права, но не получават стипендия.

(3) Срокът на докторантурата може да бъде удължен за не повече от една година, но без право на стипендия.

(4) При системно неизпълнение на задълженията на докторантите по индивидуалния учебен план и мотивиран доклад от научния ръководител, КС и ФС могат да вземат решение за прекратяване на докторантурата и прилагане на разпоредбите на чл. 74, ал. 2 от ЗВО. Прекратяването на докторантурата се постановява със заповед на Ректора.

Чл. 26. (1) Пловдивският университет предоставя материалната база и поема разходите по зачисляване, обучение и защита на дисертационните трудове на докторантите в редовна и задочна форма на обучение, субсидирано от държавата, в съответствие с диференцираните нормативи за обучение на докторанти, определени от Министерския съвет (МС), както и на докторанти в самостоятелна форма на обучение, които са служители на Пловдивския университет.

Чл. 27. (1) Средствата за финансовото и материалното осигуряване на разработваните дисертационни трудове се утвърждават ежегодно от Ректора на Пловдивския университет по видове разходи - разходи за издръжка на обучението и социално-битови разходи.

(2) Финансирането на експерименталната работа за всеки дисертационен труд се извършва по отделни годишни план-сметки, утвърдени от Ректора на Пловдивския университет по предложение на декана на факултета.

(3) За научно ръководство на докторант български гражданин или на чужденец на български език се определят ... (30?) часа лекции .

(4) За научно ръководство на докторант чужд гражданин на български език се определят ... (40?) часа лекции или заплащане по решение на ФС. За научно ръководство на докторант чужд гражданин на чужд език се определя заплащане по индивидуална план-сметка, утвърдена от ФС, с разпореждане на Ректора.

(5) С решение на АС по предложение на факултетните съвети се определят годишните такси за обучение на докторанти, платено обучение в различните научни области, професионални направления (специалности).

Придобиване на образователната и научна степен “доктор”


Чл. 28. Образователната и научна степен "доктор" се присъжда на лица, които притежават образователно-квалификационната степен "магистър", след обучение в докторантура и успешна защита на дисертационен труд при условията и по реда на ЗРАСРБ, ППЗРАСРБ и на този правилник.

Чл. 29. За да се яви на защита на дисертационен труд за присъждане на образователната и научна степен "доктор", докторантът трябва да е изпълнил следните изисквания:

1. да е отчислен с право на защита с решение на ФС;

2. да е подготвил дисертационен труд, който отразява резултатите от неговите изследвания.

Чл. 30. (1) Докторантът придобива право на защита на дисертационния труд след изпълнение на дейностите по обучението и успешно полагане на изпитите, определени в индивидуалния учебен план.

(2) Право на защита се придобива с решение на ФС по предложение на КС.

(3) Докторантът, придобил право на защита, се отчислява със заповед на Ректора.

Чл. 31. Дисертационният труд трябва да бъде представен във вид и обем, съответстващи на специфичните изисквания на КС и ФС. Дисертационният труд трябва да съдържа: заглавна страница; съдържание; увод; изложение; заключение - резюме на получените резултати с декларация за оригиналност; библиография.

Чл. 32. (1) Докторантът представя дисертацията си на научния ръководител, който преценява готовността за защита. При положителна оценка научният ръководител предлага на КС откриване на процедура за предварително обсъждане.

(2) Процедурата за предварително обсъждане се провежда пред КС в срок до един месец от представянето на дисертационния труд.



Чл. 33. (1) При провеждане на процедурата по чл. 32 (1) се обсъжда дисертацията, представена от докторанта, и се взема решение от КС за готовността за защита пред научно жури.

(2) При положително решение за готовността за защита КС обсъжда и прави предложение за разширен списък на състава на научното жури. Научният ръководител и докторантът също участват в обсъждането на състава на научното жури и в предложенията за членове.

(3) Ръководителят на катедра представя доклад до декана на факултета за взетите решения по ал. 1 и 2.

Чл. 34. (1) След положително решение за готовността за защита на КС кандидатът подава следните документи в Отдела:


  1. молба (заявление) до Ректора откриване на процедура;

  2. автобиография;

  3. диплома за висше образование с приложение и нотариално заверено копие;

  4. протокол от предварителната защита в катедрата;

  5. списък на публикациите;

  6. справка за приносните моменти или е достатъчна декларацията за оригиналност, която се прилага към десертацията?

  7. заповед за записване в докторантура;

  8. заповеди за прекъсване и продължаване на обучението, ако има такива

  9.   заповед за отписване от докторантура;

  10. заповед/и за комисия/и за провеждане на изпита/изпитите от индивидуалния план;

  11. протокол/и за издържан/и изпит/и от индивидуалния план;

  12. дисертация;

  13. автореферат

  14. копия на публикациите по темата на дисертацията.

Въпрос: В колко екземпляра трябва да се подготвят посочените документи и кога се представя авторефератът ? -> журито е 5-членно. 5 комплекта или 2 за рецензентите плюс още един в Отдела? Въпросът е принципен за всяка процедура

(2) Въз основа на предложението на КС, ФС в срок не по-късно от един месец определя научното жури и прави предложение до Ректора за утвърждаване на състава му, както и за дата на защитата.

(3) Научното жури се утвърждава със заповед на Ректора, с която се определя и датата на защитата.

Чл. 35. (1) Научното жури е в състав от пет хабилитирани лица в съответната научна област или научни области по темата на дисертацията. Най-малко един от членовете на журито е професор. Най-малко трима от членовете са външни за висшето училище. Научният ръководител на докторанта е член на журито, ако е хабилитирано лице.

(2) За председател на научното жури се определя вътрешен член - лице, заемащо академична длъжност в Пловдивския университет.



Чл. 36. (1) Членовете на журито изготвят две рецензии и три становища. Една от рецензиите задължително се изготвя от външен за Пловдивския университет член на журито. Рецензиите и становищата завършват с положителна или отрицателна оценка и се предават в катедрата до 3 месеца от избора на научното жури. Може ли съавтор на докторанта да бъде определян за рецензент? Въпросът е принципен за всички процедури.

(2) Рецензиите, становищата и авторефератът на дисертацията се публикуват на интернет страницата на Отдела на български език.



Чл. 37. (1) Научното жури провежда открито заседание за защитата на дисертационния труд в едномесечен срок след публикуването на автореферата, рецензиите и становищата.

(2) На откритото заседание по ал. 1:

1. председателят на научното жури представя докторанта;

2. докторантът прави кратко изложение на основните резултати от дисертационния труд;

3. председателят на научното жури представя рецензиите и становищата;

4. членовете на журито и всеки от присъстващите на публичната защита могат да задават въпроси и да правят изказвания;

5. всеки член на научното жури публично обявява своята оценка - положителна или отрицателна - по скала, определена с решение на съответния факултетен съвет (cum laude…).

6. председателят на научното жури обявява резултата от защитата.

(3) За успешно защитен се смята дисертационният труд, получил на защитата три или повече положителни оценки.

(4) Неуспешно защитената дисертация се връща за преработване, ако кандидатът желае това. До една година след датата на връщането се обявява нова процедура за защита. Втората процедура за защита е окончателна.



Чл. 38. (1) Образователната и научна степен "доктор" се придобива от деня, в който дисертационният труд е защитен успешно.

(2) Образователната и научна степен "доктор" се удостоверява с диплома, която се издава от Пловдивския университет “Паисий Хилендарски” на български език, а при заявено искане от лицето се издава и приложение на английски език по единен образец, утвърден от министъра на образованието, младежта и науката, и се изпраща от Отдела в МОМН за регистриране в тридневен срок след издаването й.


Придобиване на научната степен “доктор на науките”


Чл. 39. (1) Научната степен "доктор на науките" се присъжда на лица, които притежават образователната и научна степен "доктор", след успешна защита на дисертационен труд при условията и по реда на ЗРАСРБ, на ППЗРАСРБ и този правилник.

(2) Кандидатите подават следните документи:

1. молба до Ректора за откриване на процедура;

2. автобиография;

3. диплома за висше образование с нотариално заверено копие от нея

4. диплома за придобита образователна и научна степен „доктор” и нотариално заверено копие

5. проект на дисертационен труд;

6. други материали, които удостоверяват интересите в съответната научна област (публикации, сертификати и др.).

Чл. 40. Кандидатът представя в катедрата дисертационен труд, който съдържа публикувана оригинална теория, теоретично или емпирично обобщение, решение на голям научен или приложен проблем на равнището на съвременната наука. Дисертационният труд не може да повтаря буквално темата и значителна част от съдържанието на представения за придобиване на образователна и научна степен "доктор".

Чл. 41. Представеният проект на дисертационен труд се обсъжда в катедрата в присъствието на кандидата. Ако КС одобри работата, ръководителят на катедрата предлага на ФС да открие процедура за предварително обсъждане.

Чл. 42. (1) Процедурата за предварително обсъждане се провежда в КС.

(2) При провеждане на процедурата за предварително обсъждане кандидатът представя дисертацията и автореферат за обсъждане.

(3) КС взема решение за готовността за защита на дисертацията пред научно жури.

(4) След положително решение на КС кандидатът подава следните документи за защита на дисертацията в Отдела:

1. молба до Ректора за откриване на процедура;

2. автобиография;

3. диплома за образователна и научна степен „доктор”, ако има придобита такава;

4. протокол от предварителната защита в катедрата;

5. списък на публикациите по темата на дисертацията;

6. дисертация;

7. автореферат;

8. копия на публикациите по темата на дисертацията;

Чл. 43. (1) Защитата на дисертационния труд се провежда пред научно жури в състав седем хабилитирани лица. Най-малко трима от членовете са професори. Най-малко четирима от членовете са външни за Пловдивския университет.

(2) Определянето и утвърждаването на членовете на научното жури, както и определянето на дата за защитата се извършват по реда на чл. 34 (2) и (3).



Чл. 44. (1) Трима от членовете на научното жури, двама от които са професори, изготвят рецензии. Поне една от рецензиите е на външно за Пловдивския университет лице. Останалите членове на научното жури изготвят становища.

(2) Рецензиите и становищата завършват с положителна или отрицателна оценка и се предават в катедрата до 3 месеца след избора на научното жури.

(3) Рецензиите, становищата и авторефератът на дисертацията се публикуват на интернет страницата на Отдела на български език.

Чл. 45. (1) За защита се прилагат съответно разпоредбите на чл. 37.

(2) За успешно защитен се счита дисертационният труд, получил най-малко четири положителни оценки.

(3) Неуспешно защитена дисертация се връща за преработване, ако кандидатът желае това. До една година след датата на връщането се обявява нова процедура за защита. Втората процедура за защита е окончателна.

Чл. 46. (1) Научната степен "доктор на науките" се придобива от деня, в който дисертационният труд е защитен успешно.

(2) Научната степен "доктор на науките" се удостоверява с диплома, която се издава при условията и по реда на чл. 38 и се изпраща от Отдела за регистриране в МОМН в 3-дневен срок след издаването й.


Признаване на научни степени, придобити в чужбина


Чл. 47. (1)ФС взема решение за признаване на придобити в чужбина научни степени.

(2) ФС разглежда придобити в чужбина научни степени само при условие, че лицата са кандидати за обявени от Пловдивския университет “Паисий Хилендарски” места.

(3) Кандидатите представят следните документи:

3.1 молба(заявление) до Ректора за откриване на процедуа за признаване на съответната научна степен;

3.2 автобиография;

3.3 оригинална дипламаза придобитата научна степен (легализирана,консулска заверка?......);

3.4 дисертация ( на български или на чужд език);

3.5 автореферат( на български език)

Глава ІV. ЗАЕМАНЕ НА АКАДЕМИЧНИТЕ ДЛЪЖНОСТИ “АСИСТЕНТ” И “ГЛАВЕН АСИСТЕНТ”

Заемане на академична длъжности “асистент”


Чл. 48. (1) На длъжност "асистент" може да бъде назначен докторант, отчислен с право на защита, но незавършил процедурата по защита на дисертационния си труд. Назначаването се извършва от Ректора на Пловдивския университет по предложение на ръководителя на катедра, съгласувано с декана на факултета на трудов договор за срок не по-дълъг от две години.

(2) На длъжност "асистент" може да бъде назначено и лице, което не е докторант. Назначаването се извършва от Ректора на Пловдивския университет по предложение на ръководителя на катедра, съгласувано с декана на факултета на трудов договор за срок не по-дълъг от четири години .

(3) В срока на договора лицето, заемащо длъжността "асистент", предприема действия за придобиване на образователна и научна степен "доктор". След изтичането на срока на договора нов срочен трудов договор със същото лице не може да се сключва.

(4) След придобиване на образователна и научна степен "доктор" асистентът може да участва в обявен от Пловдивския университет конкурс за заемане на академичната длъжност "главен асистент" по реда на ЗРАСРБ, на ППЗРАСРБ и на този правилник.


Заемане на академичната длъжност “главен асистент”


Чл. 49. (1) Академичната длъжност "главен асистент" се заема от лица с придобита научна степен "доктор" в съответната научна област или научни области.

(2) Академичната длъжност "главен асистент" се заема въз основа на конкурс и избор.



Чл. 50. (1) Кандидатите за заемане на академичната длъжност "главен асистент" се оценяват по съвкупност от следните критерии и показатели:

1. учебна работа:

а) аудиторни и извънаудиторни занятия - използване на електронно обучение;

б) работа със студенти и докторанти - съвместна работа със студенти в изследователски и творчески проекти;

2. изследователска и/или творческа работа:

а) изследователска работа - участие в изследователски проекти, завършили с научни разработки;

б) творческа работа - създаване на произведения на изкуството с национално признание; членство в творческа организация;

в) научни публикации - печатни, както и електронни научни публикации, включително в научния електронен архив на Пловдивския университет;

г) творчески изяви - поне една творческа изява на международно признат форум;

д) работа по учебна програма или курс.

(2) При научните специалности в областта на изкуствата вместо изследователската работа може да се оценява художественотворческата работа.

Чл. 51. (1) Конкурсът се обявява в Държавен вестник и на интернет страницата на Отдела.

(2) Кандидатите за участие в конкурса подават документи в съответствие с изискванията на ЗРАСРБ, на ППЗРАСРБ и на този правилник, както следва:

1. молба до Ректора за допускане до участие в конкурса;

2. автобиография;

3. диплома за висше образование и нотариално заверено копие

3. диплома за научна степен „доктор”;

5. карта за предварителен медицински преглед, удостоверение психодиспансера;

6. свидетелство за съдимост;

7. удостоверение за стаж по специалността, ако имо такъв;

8. списък на публикации, изобретения и други научно-приложни разработки

9. преписи от протоколи от КС,ФС,АС за обявяване на конкурса;

10. Държавен вестник с обявата на конкурса.

(3) Срокът за подаване на документи за участие в конкурса е не по-кратък от два месеца от обявяването му в "Държавен вестник".



Чл. 52. (1) Кандидатите се допускат до участие в конкурса от комисия, съставена от минимум три лица, в която се включват деканът на факултета или упълномощен от него заместник-декан, ръководителят на катедрата, която е направила предложението за конкурса, и още едно хабилитирано лице. Председателят и останалите членове на комисията се определят със заповед на Ректора.

(2) За допускането на кандидатите до участие в конкурса комисията съставя протокол, който се подписва от всички членове. Председателят писмено уведомява кандидатите за допускането им до участие в конкурса, като за недопуснатите кандидати се посочват и мотивите за недопускането им.

(3) Допуснатите кандидати се уведомяват писмено за датата, часа и мястото на провеждане на конкурсния изпит в срок 14 дни след избирането на научното жури, като им се предоставя и програмата с темите или конспекта за провеждане на конкурсния изпит.

(4) Конкурсният изпит се провежда не по-късно от един месец от изпращането на съобщението по ал. 3.



Чл. 53. (1) Конкурсът се провежда от научно жури в състав пет хабилитирани лица. Най-малко двама от членовете са външни за Пловдивския университет. За председател на журито се определя вътрешен за Пловдивския университет член на журито.

(2) Съставът на научното жури се определя не по-късно от два месеца от обявяването на конкурса в Държавен вестник със заповед на Ректора Пловдивския университет по предложение на факултетния съвет.



Чл. 54. (1) Всеки член на журито оценява с положителна или отрицателна оценка кандидатите поотделно.

(2) Не по-късно от 7 дни след провеждането на конкурсния изпит председателят на научното жури представя обобщен доклад заключение за резултатите от конкурса до факултетния съвет с предложение за избор, който се подписва от всички членове на журито.

(3) При повече от един кандидат, издържал конкурса, журито прави мотивирано предложение за избор в доклада си до факултетния съвет.

Чл. 55. (1) Изборът се провежда от факултетния съвет не по-късно от 14 дни след получаване на предложението.

(2) За избран се счита кандидат, който е получил положителен вот от мнозинството от членовете на ФС. (Въпроси: обикновено или квалифицирано мнозинство; с тайно или явно гласуване);

(3) В срок до 14 дни след провеждането на избора всеки от кандидатите, явили се на конкурсния изпит, се уведомява писмено за резултата от конкурса и избора.

Чл. 56. Избраният кандидат се назначава от Ректора на Пловдивския университет “Паисий Хилендарски” до един месец от съобщението за избирането му.

Глава V. ЗАЕМАНЕ НА АКАДЕМИЧНИТЕ ДЛЪЖНОСТИ “ДОЦЕНТ” И “ПРОФЕСОР”




Заемане на академичната длъжност “доцент”


Чл. 57. (1) Академичната длъжност "доцент" се заема въз основа на конкурс и избор.

(2) Конкурс за заемането на академичната длъжност "доцент" се открива, ако може да се осигури съответната преподавателска или изследователска натовареност съгласно правилника на Пловдивския университет.

(3) Преподавателската натовареност включва аудиторна и извънаудиторна заетост и научноизследователска дейност. Разпределението и съотношението помежду им се определят с правилника на Пловдивския университет.

(4) Конкурсът се обявява в Държавен вестник и на интернет страницата на Отдела със срок за подаване на документи не по-кратък от 2 месеца след обявяването.



Чл. 58. (1) Кандидатите за заемане на академичната длъжност "доцент" трябва да отговарят на следните изисквания:

1. да са придобили образователната и научна степен "доктор";

2. да са заемали академична длъжност "асистент", "главен асистент" или да са били преподаватели, включително хонорувани в Пловдивския университет “Паисий Хилендарски” или в друго висше училище или научна организация не по-малко от две години;

3. да са упражнявали художественотворческа дейност или да са били специалисти от практиката и да имат доказани постижения в своята област;

4. да са представили публикуван монографичен труд или равностойни публикации в специализирани научни издания или доказателства за съответни на тях художественотворчески постижения в областта на изкуствата, които да не повтарят представените за придобиване на образователната и научна степен "доктор" и за придобиването на научна степен "доктор на науките".


  1. Всеки факултет има право да определи и допълнителни изисквания за заемане на академичната длъжност "доцент", отразяващи спецификата на отделните професионални направления. Тези изисквания се приемат от факултетния съвет и се представят в Отдела.

Чл. 59. (1) Конкурсът се провежда от седемчленно научно жури. Най-малко трима от членовете на журито са външни за Пловдивския университет и най-малко трима от членовете са професори. На своето първо заседание научното жури избира един от членовете си за председател.

(2) Научното жури се определя със заповед на Ректора по предложение на катедрения съвет след утвърждаването му от факултетния съвет.

(3) Научното жури в 14-дневен срок след изтичане на срока за подаване на документите определя от състава си двама рецензенти, поне единият от които е професор. Останалите членове на научното жури изготвят становища. Рецензиите и становищата завършват с положително или отрицателно заключение за избор на кандидата.

(4) Членовете на научното жури представят в катедрения съвет рецензиите и становищата си в срок до два месеца от определянето им в състава на научното жури.

(5) В срок до един месец преди заключителното заседание на научното жури на интернет страницата на Пловдивския университет се публикуват изготвените от участниците в процедурата резюмета на трудовете им след защита на докторска дисертация, както и рецензиите и становищата на членовете на журито.

(6) Научното жури провежда конкурса в срок до 6 месеца от обявлението в Държавен вестник.



Чл. 60. (1) Научното жури оценява кандидатите за заемане на академичната длъжност "доцент" според изпълнението на условията по чл. 58, ал. 1.

(2) При равни условия по чл. 58, ал. 1 научното жури взема предвид и общата оценка, получена от оценяването на тези от следните допълнителни показатели, които са приложими за съответната област:

1. свързани с учебната дейност:

а) аудиторни и извънаудиторни занятия - разработване на лекционни курсове; нововъведения в методите на преподаване, осигуряване на занимания в практическа среда извън висшето училище или научната организация;

б) публикувани учебни материали - ръководства, сборници и други, разработени от кандидата, или съавторство в издаден учебник или публикуван електронен учебник;

в) работа със студенти и докторанти, включително съвместна работа със студенти и докторанти в научноизследователски и художественотворчески проекти;

2. свързани с научноизследователската дейност:

а) участие в научноизследователски проекти; участия с доклади на международни и национални научни форуми; членство в авторитетна творческа и/или професионална организация в съответната научна област;

б) научни и научно-приложни разработки;

в) приложени в практиката резултати от научни изследвания; изобретения и рационализации;

г) научни публикации (печатни и електронни), включително публикации в международни издания;

3. свързани с художественотворческата дейност:

а) участие в проекти; членство в творческа организация; художественотворчески изяви, включително творчески изяви на международно признат форум;

б) създаване на произведения на изкуството с международно признание.

(3) При научните специалности в областта на изкуствата вместо научноизследователската дейност може да се оценява художественотворческата дейност.

Чл. 61. (1) Журито класира кандидатите с явно гласуване и ги предлага за избор от факултетния съвет с мотивиран доклад. Предложението до съвета се изготвя от председателя на научното жури и се подписва от всички членове в 7-дневен срок.

(2) Факултетният съвет взема решение за избор на доцент по предложение на научното жури. Изборът се провежда при условия и по ред, определени с правилника на висшето училище, не по-късно от един месец след получаване на предложението. (От какво да се ръководи ФС? Може ли да се избере второ или трето класирано лице?)



Чл. 62. Избраният доцент изнася публична академична лекция в Пловдивския университет.

Чл. 63. (1) За обявяването на конкурса, подаването на документи и допускането до участие в конкурса се прилагат съответно разпоредбите на чл. 51 и 52 от този правилник.

 (2) Необходимите документи за участие в конкурса са:



1. молба до Ректора за допускане до участие;

2. автобиография;

3. диплома за висше образование – оригинал и нотариално заверено копие;

4. диплома за образователна и научна степен ”доктор”;

5. списък на научните трудове

6. авторска справка на научните приноси на трудовете и цитиранията;

5. преписи от протоколи от КС, ФС, АС за обявяване на конкурса;

6. държавен вестник с обявата на конкурса (копие);

7. документ (удостоверение) за трудов стаж;

8. документи за учебна работа :

а) справка за аудиторна и извънаудиторна заетост;

б) списък на публикувани учебни материали – ръководства, сборници, учебни курсове и др.;

в) справка за работа със студенти, докторанти;

9. документи за научноизследователска работа:

а) справка (удостоверение ) за участие в научноизследователски проекти; справка (удостоверение) за участие в международни и национални научни форуми; членство в авторитетна творческа и/или професионална организация в съответната научна област;

б) справка за научни и научно-приложни разработки; приложени в пракитката резултати от научни изследвания, изобретения и рационализации;

в) научни публикации (копия), печатни и електронни, включително публикации в международни издания;

10. документи, отнасящи се до художествено-творческата дейност

а) справка за участие в проекти; членство в творческа организация; художественотворчески изяви, включително творчески изяви на международно признат форум

б) справка за създадени произведения на изкуството с международно признание

(3) при научни специалности в областта на изкуствата вместо изследователската работа се оценява художественотворческата работа.



Чл. 64. Трудовото правоотношение между Пловдивския университет “Паисий Хилендарски” и лицето, спечелило конкурса, възниква от деня на утвърждаване на избора от Ректора на университета. В едномесечен срок от утвърждаването на избора се сключва трудовият договор. (терминът “утвърждаване” е в чл. 59 ППЗРАСРБ)

Чл. 65. По предложение на КС, утвърдено от ФС, Ректорът на ПУ “П. Хилендарски” назначава без конкурс и избор на академичната длъжност “доцент” лице от друго висше училище или научна организация, включително и от други европейски държави, на същата академична длъжност, съгласно чл. 15, ал. 3 от Закона за висшето образование.

Заемане на академичната длъжност “професор”


Чл. 66. (1) Академичната длъжност "професор" се заема въз основа на конкурс и избор.

(2) Конкурс за заемането на академичната длъжност "професор" се открива, ако може да се осигури съответната преподавателска или изследователска натовареност съгласно правилника на Пловдивския университет.

(3) Преподавателската натовареност включва аудиторна и извънаудиторна заетост и научноизследователска дейност. Разпределението и съотношението помежду им се определят с правилника на Пловдивския университет.

(4) Конкурсът се обявява в "Държавен вестник" и на интернет страницата на Отдела със срок за подаване на документи не по-кратък от 2 месеца след обявяването.



Чл. 67. (1) Кандидатите за заемане на академичната длъжност "професор" трябва да отговарят на следните условия:

1. да са придобили образователната и научна степен "доктор";

2. да са заемали академичната длъжност "доцент" в Пловдивския университет или в друго висше училище или научна организация не по-малко от две академични години или не по-малко от пет години:

а) да са били преподаватели, включително хонорувани, или членове на научноизследователски екип в Пловдивския университет или в друго висше училище или научна организация, или

б) да са упражнявали художественотворческа дейност, или

в) да са били специалисти от практиката и да имат доказани постижения в своята област;

3. да са представили публикуван монографичен труд или равностойни публикации в специализирани научни издания или доказателства за съответни на тях художественотворчески постижения в областта на изкуствата, които да не повтарят представените за придобиване на образователната и научна степен "доктор", на научната степен "доктор на науките" и за заемане на академичната длъжност "доцент";

4. да са представили други оригинални научноизследователски трудове, публикации, изобретения и други научни и научно-приложни разработки или художественотворчески постижения, които се оценяват по съвкупност.

(2) Ако кандидатите не са заемали академичната длъжност "доцент", те трябва да представят още един публикуван монографичен труд или равностойни публикации в специализирани научни издания или съответни на тях доказателства за художественотворчески постижения в областта на изкуствата, които да не повтарят представените за придобиване на образователната и научна степен "доктор" и научната степен "доктор на науките".

Съгласно чл. 60, ал. 3 ППЗРАСРБ в правилника на съответното висше училище или научна организация могат да се предвидят и други условия.

Чл. 68. (1) Научното жури е в състав от седем членове - най-малко четирима от тях са професори и най-малко трима са външни лица. Изготвят се три рецензии и четири становища.

Чл. 69. (1) Научното жури оценява кандидатите за заемане на академичната длъжност "професор" според изпълнението на условията по чл. 67.

(2) При равни условия по чл. 67 научното жури взема предвид и общата оценка, получена от оценяването на тези от следните допълнителни показатели, които са приложими за съответната област:

1. свързани с учебната дейност:

а) аудиторни и извънаудиторни занятия - споделяне на опита в преподаването и курсовете и супервизия и консултиране на колеги; осигуряване на занимания в практическа среда извън съответното висше училище или научна организация; разработване на лекционни курсове; преподаване по специалността на чужд език;

б) издадени учебници или публикувани електронни учебници по разработени от кандидата лекционни курсове;

в) дейност със студенти и докторанти, включително ръководство на докторанти, назначени на преподавателски позиции във висше училище или научна организация;

2. свързани с научноизследователската дейност:

а) ръководство на научноизследователски проекти; създаване на научна група от преподаватели; членство в авторитетна творческа и/или професионална организация в съответната научна област; участия с доклади в международни и национални научни форуми; авторитетни отзиви; създаване на ново направление в науката; създадена научна школа; изнасяне на лекции в чуждестранни университети;

б) приложени в практиката резултати от научни изследвания; изобретения и рационализации;

в) научни публикации (печатни и електронни), включително публикации в международни издания;

3. свързани с художественотворческата дейност:

а) членство в творческа организация; създадена творческа школа; изнасяне на лекции в чуждестранни университети; художествено-творчески изяви, включително творчески изяви на международно признати форуми;

б) създаване на произведения на изкуството с международно признание.

(3) При научните специалности в областта на изкуствата научноизследователската дейност може да се замести с художественотворческа дейност.



Чл. 70. (1) Заемането на академичната длъжност "професор" се осъществява въз основа на конкурс и избор, проведени при условията и по реда на тази глава. За условията и реда за обявяване и провеждане на конкурса и избора се прилагат съответно разпоредбите за избор на доцент.

Чл. 71. Кандидатите за заемане на длъжността “професор” представят следните документи:

1. молба до Ректора за допускане до участие;

2. автобиография;

3. диплома за висше образование – оригинал и нотариално заверено копие;

4. диплома за образователна и научна степен ”доктор”;

5. диплома (свидетелство) за академичната длъжност “доцент”, ако има такава

6. списък на научните трудове

7. авторска справка на научните приноси на трудовете и цитиранията;

5. преписи от протоколи от КС, ФС, АС за обявяване на конкурса;

6. Държавен вестник с обявата на конкурса (копие);

7. документ (удостоверение) за трудов стаж;

8. документи за учебна работа :

а) справка за аудиторна и извънаудиторна заетост – споделяне на опита в преподаването и курсовете, супервизия и консултиране на колеги; осигуряване на занимания в практическа среда извън Пловдивския университет; разработване на лекционни курсове, преподаване по специалността на чужд език;

б) списък на публикувани учебни материали – издадени учебници или публикувани електронни учебници по разработени от кандидата лекционни курсове;

в) справка за дейност със студенти, докторанти, вкючително ръководтсво на докторанти, назначени на преподавателски позиции в Пловдивския университет;

9. документи за научноизследователска работа:

а) справка (удостоверение ) за ръководство на научноизследователски проекти; справка (удостоверение) за участие с доклади в международни и национални научни форуми; създаване на научна група от преподаватели; членство в авторитетна творческа и/или професионална организация в съответната научна област; авторитетни отзиви; създаване на ново направление в науката; създадена научна школа; изнасяне на лекции в чуждестранни университети;

б) справка за научни и научно-приложни разработки; приложени в практиката резултати от научни изследвания, изобретения и рационализации;

в) научни публикации (копия), печатни и електронни, включително публикации в международни издания;

10. документи, отнасящи се до художествено-творческата дейност

а) справка за участие в проекти; членство в творческа организация; създадена творческа школа; изнасяне на лекции в чуждестранни университети; художественотворчески изяви, включително творчески изяви на международно признати форуми;

б) справка за създадени произведения на изкуството с международно признание;

(3) при научни специалности в областта на изкуствата вместо изследователската работа се оценява художественотворческата работа.

Чл. 72. По предложение на КС, утвърдено от ФС, Ректорът на ПУ “П. Хилендарски” назначава без конкурс и избор на академичната длъжност “професор” лице от друго висше училище или научна организация, включително и от други европейски държави, на същата академична длъжност, съгласно чл. 15, ал. 3 от Закона за висшето образование.

Допълнителни разпоредби


§1 В случаите, уредени с този правилник, катедреният съвет и факултетният съвет гласуват при условията на спадащ кворум. Право на глас имат само лицата, заемащи академичните длъжности “доцент” и “професор”. Останалите членове на съвета имат право на съвещателен глас. Решенията се вземат с обикновено мнозинство и явно гласуване. (Да гласуват ли лица, притежаващи научната степен “доктор на науките” и ОНС “доктор”?)

§2 По смисъла на този правилник:



  1. “Академична година” е времето, през което се провежда учебен процес в Пловдивския университ, съгласно решение на Академичния съвет

  2. “вътрешни за Пловдивския университет лица” са лица на основен трудов договор по смисъла на §4д, т. 1 ЗВО, които са сключили с Пловдивския университет безсрочен трудов договор на основание чл. 67, ал. 1, т. 1 КТ и ....

  3. “външни за Пловдивския университет лица” са ...

Следва да се определят следните лица: 1. съвместител на срочен договор 2. лице на граждански договор

  1. “чужд език” – конгресни езици (англ, фр., нем., рус.); език, по който се провежда обучение от чуждоезикова катедра на ПУ?)

  2. “основна част от дисертационен труд” е...............

  3. “системно неизпълнение” е три нарушения на задълженията на докторанта в рамките на една академична година

  4. “рецензия” .............

  5. “становище” ...........


Преходни и заключителни разпоредби :


§3 До създаването на Отдел “Развитие на академичния състав и докторантури” функциите му се изпълняват от главния експерт по научното развитие на кадрите. 






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница