Прес клипинг на тема: „Здравеопазване” 24. 05. 2014 Национални вестници



страница1/4
Дата01.02.2018
Размер482.13 Kb.
#52345
  1   2   3   4
Прес клипинг на тема: „Здравеопазване”
24.05.2014
Национални вестници


Здравните законотворци заработват и "на частно"

Калоян Атанасов

Банкеръ  стр. 19  

Независимо кой как приема д-р Антония Първанова, не може да й се отрече, че тя е "навътре" в здравната материя, законодателството и проблемите на сектора. Напоследък лидерът на НДСВ на няколко пъти съвсем преднамерено "захапа" парламентарната здравна комисия. В дебата на тема "здравеопазване" между кандидатите да представят страната ни в Европейския парламент Първанова посочи, че въпросната комисия е класически пример за конфликт на интереси, тъй като към 90% от членовете й са лекари, които работят по договори със здравната каса. По думите й някои от тях са лобирали частните болници да влязат в договорни отношения с касата и без да е готов вторият стълб на здравното осигуряване, който да покрие плащанията.

При други свои разсъждения по темата Първанова каза, че медиците в законотворческия орган трябвало да защитават интересите на съсловието, но се оказва, че те по-скоро го ощетяват, защото се водят само от собствените си икономически интереси. Според нея "през годините в здравната комисия закони са правили в свой интерес хора с частни аптеки, частни болници, частни лаборатории, частни поликлиники и са се опитвали винаги да се включат в договорни отношения с касата. Излиза, че цялото съсловие е прецакано от собствените си колеги, а това е уникален пример в Европа".

На фона на тези изказвания е интересно да проследим какви са "служебните" връзки на сегашните здравни законотворци и могат ли те да бъдат пример за класически конфликт на интереси? Фактите са достъпни и всеки може да ги тълкува от "собствената си камбанария". Във визитката си 12 от 20-те членове на комисията, включително и председателят - д-р Нигяр Джафер, са заявили, че са лекари по професия. Двама са юристи, има по един бизнесмен, икономист, управител и преподавател, а двама не са посочили с какво се занимават. Сред тях системно в конфликт на интереси е обвиняван "управителят" Семир Абумелих. Депутатът от ГЕРБ и бивш общински съветник в Бургас е сред най-успешните частни инвеститори в здравния сектор. През 2002-ра заедно с баща си Хусеин Абумелих откриват медицинския център "Света София", а седем години по-късно отваря врати и най-голямата тогава частна многопрофилна болница по Черноморието - "Дева Мария". В портфолиото на семейния бизнес влизат още медицинският център "Съни бийч медикал кеър", компанията за недвижими имоти "Света София билдинг", както и фирмата "Ел Семир" ООД, която се занимава с търговска и с всякаква незабранена от закона дейност.

След влизането си в парламента Семир Абумелих прехвърли дружествените си дялове на съпругата си Кемал. Той неведнъж е заявявал, че атаките срещу него са инициирани от хора, които имат интерес от запазването на монопола на Националната здравноосигурителна каса.

Прави впечатление, че болниците на Абумелих се справят доста добре финансово на фона на стагнацията в здравния пазар. МБАЛ "Дева Мария" има приходи от 5.78 млн. лв. за 2011-а срещу 9.78 млн. лв. през 2012-а. Разходите й обаче също са скочили, особено заплатите на персонала, в резултат на което печалбата не надхвърля 357 хил. лева.

Още по-положителни резултати отчита центърът "Света София", който между 2011-а и 2012-а удвоява постъпленията си - от 8.95 млн. на 18.06 млн. лева. Съответно и печалбата му се вдига до 3.12 млн. лева. За 2012-а "Дева Мария" е получила от здравната каса 7.18 млн. лв., а "Света София" едва 638 хиляди лева, показват отчетите на осигурителния фонд. Разбира се, по това време Абумелих все още не беше депутат, а и човекът може би просто е добър здравен мениджър.

В края на 2013-а пред Комисията за конфликт на интереси трябваше да се яви бившият здравен министър Десислава Атанасова, която сега също е член на ресорната парламентарна комисия. Причината бе в съмненията, че тя е лобирала за съпруга си Красимир Атанасов и фирмата му "Декра - строй" да получи апетитни обществени поръчки за 1.14 млн. лв. от община Враца. Кметството там избира консорциума "ГБСД - 09", в който влиза "Декра - строй", да построи защитено жилище в квартал "Река Лева" с договор за 407 593 лв. без ДДС и Център за настаняване от семеен тип в квартал "Дъбника" с втори контракт за 543 979 лв. без ДДС. Двете поръчки на Красимир Атанасов са по проекта "ИСКРА - Иновативен Социален Комплекс от Резидентни Алтернативи", финансиран по оперативната програма "Регионално развитие". Атанасова е общински съветник от ГЕРБ В Русе., когато през 2008-а "Декра строй" ЕООД печели поръчка за преустройство на сградите на Центъра за психично здраве и за изграждане на обществено-информационен център за 156 408 лева. Тя е работела като юрисконсулт на психодиспансера между 2005-а и 2007-а. През февруари 2010-а същата лечебница възлага обществена поръчка за 771 141 лв. на "ГБСД-09" по договор за ремонт, реновиране и модернизация на три отделения. Естествено, конфликт на интереси в случая не бе доказан.

Друга знакова фигура от здравната комисия, която има любопитен управленски опит, е бившият заместник здравен министър Емил Райнов. През 2008-а, в качеството си на председател на управителния съвет на Националната здравноосигурителна каса, той бе избран и за шеф на комисията по прозрачност, където можеха да бъдат обжалвани решенията на комисиите по цените на лекарствените продукти и на тази по позитивния лекарствен списък. От опозицията скочиха, че това е класически конфликт на интереси, тъй като Райнов на практика ще контролира сам себе си. Малко известен факт е, че преди това Емил Райнов бе в борда на директорите на държавното дружество "Експомед", чиято процедура за ликвидация се протака с години от здравното ведомство. "Експомед" изпращаше на работа в чужбина медицински кадри, но фалира след "либийския" скандал.

Правилникът на парламента позволява на депутатите лекари да работят по специалността си, за да не изгубят правата си. Но когато влизат в конфликт на интереси по някой закон, те са длъжни да го обявят и да не участват в дискусиите и гласуванията. Досега обаче това се е случило само веднъж през 2009-а, когато народният представител д-р Атанас Щерев, в качеството си на собственик на болница "Д-р Щерев", заяви конфликт на интереси и не участва в гласуването на закона за трансплантациите.

От сегашните "здравни" депутати, по данни на Търговския регистър, практиките си поддържат Галина Георгиева, бившата шефка на здравната комисия Даниела Дариткова, която е част и от ООД на общопрактикуващи лекари, Дарин Димитров, Джема Грозданова, зъболекарят Иван Ибришимов и Кирил Добрев. Най-бизнес ориентиран като че ли е депутатът от ДПС Тунчер Кърджалиев, който има или е имал участие в няколко дружества, сред които веригите аптеки "Панацея". Освен това е част от груповата практика за първична медицинска помощ "Медика-9". Няколко от народните представители в комисията са били или са членове на неправителствени организации. При положение че част от въпросните НПО-та са здравно насочени, само по себе си това е немалка вратичка за прокарване на лобистки интереси.
Лудите, лудите - те да са живи!

Огнян Стойчев

Банкеръ  стр. 22  

Хубаво е да живееш в държава, която се грижи за лудите. Според омбудсмана Константин Пенчев България не попада в тази категория. Затова Пенчев иска Конституционният съд да се намеси решително. Адвокатът на народа атакува текстовете от Закона за лицата и семейството, които приравняват лудите на децата. Напълно лудите - на малолетните, а частично лудите - на непълнолетните.

Законът за лицата и семейството е приет през тоталитарната 1949 година, когато хората с психически увреждания не са възприемани за достойни членове на социалистическото общество. Сега обаче обществените отношения били коренно променени и действала нова конституция, съгласно която всички хора се раждат свободни и равни по достойнство и права. Да не говорим за членството ни в Европейския съюз, което правело недопустимо неравноправието. Според Пенчев поставянето на едно лице под запрещение само защото то не може да се грижи за себе си, поради слабоумие или душевна болест, противоречи на конституцията и на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания.

Първите отзиви за искането на омбудсмана в юридическите форуми са твърде негативни. Корят го, че не е в час, че си прави реклама, чудейки се каква бомбастика да подхвърли, че е в конфликт на интереси. Последното е с оглед професията на жена му - адвокат и посредник по международни осиновявания чрез управляваната от нея Фондация "Шанс за всяко дете". Дори и трите твърдения обаче да са верни, инициативата на Пенчев повдига не само конституционни и хуманитарни, а и чисто практически въпроси.

И така, българската конституция гарантира живота, достойнството и правата на личността и създава условия за свободното развитие на човека и на гражданското общество. На всеки негов член, а не само на нормалните. Единствените конституционно закрепени ограничения на поставените под запрещение са свързани с политическите им права да гласуват за държавни, местни органи и в референдуми, както и да бъдат избирани за депутати. Извън тези ограничения те не можели да бъдат ограничавани в нищо, както прави действащият от 65 години закон. Пък и конституцията изрично казва, че лицата с физически и психически увреждания се намират под особената закрила на държавата. И омбудсманът настоява в името на тази закрила лишаването от дееспособност или ограничаването й да не става "по общи и остарели критерии" като слабоумие и душевна болест. За всеки отделен случай трябвало да се вземат предвид спецификите на различните заболявания и състояния, както и степента на увреждане.

Да речем, че конституционните съдии уважат искането. И да си представим последиците. За лицата, чиито права защитава Пенчев, те ще са катастрофални. Представете си как поставеният под пълно запрещение ще се прости с имуществото си, ако бъде оставен да решава сам. Човекът ще си е недееспособен, но понеже няма да е поставен под запрещение, няма да има и попечител, който да решава трезво и в изпълнение на закона от негово име и в негов интерес. Пълна свобода да върши на воля безумия. Да гласува и да става депутат обаче пак няма да му е разрешено.

Ето и още последствия. Лудостта у нас ще бъде окончателно реабилитирана. Дядо Вазов поби байрака с: "Лудите, лудите - те да са живи!" И го разшири с пиянството на цял народ. Оттогава Мунчовците по нашите земи са на мода, въпреки всички опити да бъдат декласирани. Затова в идеята на омбудсмана има хляб, просто тя трябва да бъде коригирана и доразвита. Как ли? Ами като лудите бъдат напълно еманципирани с конституционна промяна, която да изравни напълно правата им с тези на нормалните. Никакви ограничения, включително и за гласуване и за депутатско поприще.

Аргументи - бол. Първо, у нас от доста време не се знае кой е нормален и кой луд. Просто в тази среда няма достатъчно надеждни критерии, поради което данните се разминават драстично. Дори витае усещането, че нормални вече няма. Второ, конституционната забрана за гласуване и за депутатстване на луди отдавна не работи. Почти няма вот, който да не се е оказал налудничав. И категорично няма депутат без нездрави интереси и нездрави зависимости. Трето, избраните с налудничави вотове управници се грижат изключително разумно за себе си, което показва, че лудостта на електората им се отразява здравословно. Пък той като е Мунчо, да е жив и здрав!




Как да извадим онкологията от мазето

Болните стават все повече и по-млади, за лечението трябва национално съгласие

Анна Ботинова

24 часа  стр. 11  

Възможно ли е добро здравеопазване у нас? Положителният отговор все ни убягва, въпреки че промените, които трябваше да изведат здравната система на магистралата на модерното развитие, започнаха преди 15 г. Уж посоката е напред, а с течение на годините се озовахме в кръгово движение без изход.

Пример от тези дни -най-съвременната онкология в София, открита в средата на март, е на път да затвори врати. Тя е малка структура с просто устройство и чрез проблемите с нея ясно се вижда сбърканият модел на мислене и действие в здравната система. Медицинската дейност там е само една - прилагане на химиотерапевтични лекарства на онкоболни със солидни тумори. Човешкият замисъл пък е пациентът да бъде обгрижен в определянето на терапията и след това, докато понася ударите на вливанията. Защо болните да ходят в Турция, не може ли и тук да е добре? Лекарства има, листа на чакащите няма. Няма и лукс, просто не е в мазето, както в повечето стари онкологии, столовете са специално за химиотерапия и като вдигнеш поглед, наоколо е оранжево и зелено. Дребни детайли, ама помагат да ти се живее. Още повече помага, че лекарят е насреща, средният персонал е достатъчно, следи кога да се намеси и когато болният повърне, никой не се цупи. Защото в залите за химиотерапия се повръща, припада се, плаче се и дори се крещи понякога.

Това са и част от причините, поради които малката онкология в болница "Надежда" взе да има много пациенти. Твърде много, както става ясно от действията на здравните власти. Многото пациенти трупат надлимитна дейност още от самото начало. При зададен от касата обем за април за 170 986 лв. е изпълнена дейност за още 110561лв. Така само за 2 месеца болницата е "вътре" с почти 500 000 лв. В момента тече проверка - не, не се проследява дали са намалели пациентите в други клиники, щом тук са се увеличили, а на надлимитната дейност. После, ако реши надзорният съвет на касата, изработеното извън плана ще бъде платено.

Това всъщност е новият механизъм за плащане на надлимитните дейности за всички болници, заложен в постановление 94. Плаща се - изцяло или частично, месеци по-късно, и то след проверка, и то ако реши надзорът на здравната каса. Той пък ще реши, ако има пари.

Като "малката" химиотерапевтична клиника са и останалите онкологии. Разликата е, че държавните и общинските влачат дълговете си през годините, докато частните не могат да си позволят такива дългове. Известно време компенсират, после закриват съответната дейност и,противно на пазарната логика, това се прави на фона на огромно търсене. Даже дефицит, защото, хубави или лоши, онкологичните структури не стигат.



Защо става така?

Първо, защото хората с рак се увеличават всяка година.

За 2014 г. се очакват нови близо 35 000 случая според Националния раков регистър. Отчетените за 2011 г. болни са с 1,5 пъти повече от тези през 1993 г. Общо са към 200 000 души годишно. Второ, защото за онколечението не са предвидени адекватно финансиране и организация. Държавата иска да си затвори очите пред факта, че раковите заболявания са хронични, т. е. лечението е дълго, а благодарение на модерните терапии продължителността на живота се увеличава. Всичко това е много скъпо, но осигурява живи и все по-често работещи хора.

От една страна, се отправя посланието "Ходете редовно на профилактични прегледи за рак". От друга обаче, скринингова програма няма, а откриваните все повече и по-млади болни увисват в графата "надлимитна дейност" на здравната каса. Тук трябва да се разбере, че генералният проблем не е в касата - дългогодишни управленски грешки я отклониха от мисията да служи на пациента. При автоматичното прехвърляне на онколекарствата от държавния към бюджета на здравното осигуряване през 2011 г. никой не предвиди последствията. Действието А трябваше да доведе до Б - съответно увеличение на касовия бюджет, за да поеме вълната. Тази година, както и миналата в перото онколекарства е единият голям преразход на касата.

И държавни, и частни болници натрупват дългове от неизплатена дейност по същия механизъм, само че при много от държавните има и други причини, свързани с лошо управление. В резултат болниците с държавно и общинско участие гонят 500 млн. лв. дълг.

Решенията на парче само увеличават разходите. Онкологията може да излезе от мазето, ако най-после стане истински приоритет на здравната и националната политика. Това значи приемане, финансиране и изпълнение на национална скринингова програма и консенсуси за лечение. Колкото по-скоро, толкова повече хора в активна възраст ще се запазят в следващите години.

Задачата да се реформира здравеопазването е толкова сложна, че решението не е по силите на отделна партия. Нужни са обединени усилия и разбирателство на политическо и експертно ниво за сектора, от който зависи животът на всички.

***


Анна Ботинова днес анализира сбъркания модел на мислене и действие в здравната система през проблемите на онкологията

Без проблем с джипитата

Полина Тодорова

Телеграф  стр. 6  

Няма да има криза с общопрактикуващите лекари заради това, че част от тях все още нямат специалност, увериха вчера от здравното министерство.

Повод бяха думите на здравния ексминистър Десислава Атанасова, която заяви, че над милион и половина българи ще останат без джипи след 1 юни, защото тогава изтича срокът за добиване на специалност. Още след евроизборите на първото заседание на комисията по здравеопазване ще бъде внесено предложение да се удължи срокът, за който общопрактикуващите лекари да имат възможност да придобият специалност "Обща медицина", научи "Телеграф". С него се позволява на джипитата без специалност да практикуват още пет години. В срок от една година обаче те ще трябва да зачислят специалност. За да станат факт предложенията на МЗ, законопроектът след комисията трябва да мине и в пленарната зала. "Българите няма да останат без джипита след 1-ви юни", увери вчера в Пловдив и здравният министър д-р Таня Андреева.
Пускат първата линейка от бензиностанция

Телеграф  стр. 6  

Първата линейка, която ще тръгне пробно от бензиностанция, ще стане факт следващата седмица, съобщи за "Телеграф" ген. Стоян Тонев, зам.-кмет по здравеопазването в столицата. Според първоначалните планове спешните медици трябваше да тръгнат експериментално от местата за зареждане по Гергьовден. Заради нормативни проблеми, непозволяващи екипи от общинските болници да ползват коли на Спешна помощ, това не се случи. Столична община обаче вече е внесла искане за промени.


Склад за веро бълва лекарства на черно

200 сайта въртят нелегална търговия с медикаменти

Полина Тодорова, Катя Илиева

Телеграф  стр. 6  

Интерпол погна 111 държави, сред които и България, за фалшиви и опасни лекарства.

Проверени са хиляди складове и интернет сайтове в цял свят. Конфискувани са медикаменти за над 31,1 млн. долара, съобщиха от международната полицейска организация.

У нас

Проверките у нас се осъществяват чрез Изпълнителната агенция по лекарствата, съвместно с ДАНС и Агенцията по безопасност на храните. Засега подробности от акцията, носеща името "Пангея 7", проведена и в България, не се съобщават. От ИАЛ обаче посочиха, че тя засяга много голям спектър от медикаменти, като продължава и в момента. При една от проверките е засечен склад за търговия на едро с перилни и почистващи препарати в кв. Враждебна в София, в който се е осъществявала нерегламентирана продажба на храни и медикаменти, предимно болкоуспокояващи лекарства без партиден номер, научи "Телеграф". На собственика на склада е съставен акт.

Като част от акцията освен складове се проверяват и сайтове, продаващи нелегални илачи и стимуланти, канали за нерегламентирана търговия с лекарства и магазини за фитнес маниаци. Иззети са и количества от неизрядните лекарства.

По света

Сред конфискуваните медикаменти в световен мащаб преобладават илачите за отслабване, анаболните стероиди, хапчетата против импотентност, рак, малария и други. От американската агенция за контрол на храните и лекарствата обявиха, че по време на операцията са иззети 19 618 пратки, съдържащи непроверени и опасни медикаменти, предимно от Китай и Индия. Ненадеждни лекарства са засечени още от Малайзия, Мексико, Тайван, Сингапур и други държави. За близо 2000 сайта в проверяваните страни е установено, че продават медикаменти незаконно. "Конфискуваните лекарства са били съхранявани в ужасяващи условия, като например в мръсна стара сграда със счупени стъкла. Там открихме разхвърляни на пода медикаменти в торби за боклук", коментира Аластеър Джефри, началник на отдела за прилагане на разпоредбите на британската агенция за медицински и здравни продукти, цитиран от Ройтерс. До момента са арестувани 237 души.



Законът

Според българското законодателство свободно в интернет могат да продават аптеки и дрогерии, които имат разрешение за търговия на дребно с лекарства и отговарят на строги изисквания. В закона са предвидени и глоби в размер до 50 000 лв. за лица, които произвеждат, внасят, продават, съхраняват или предоставят за употреба лекарствени продукти, които не са разрешени за употреба, както и такива с неустановен произход.




Джипитата работят и без специалност

Пациентите няма да останат без личен лекар

Николай Спасов

Труд  стр. 8  

Няма опасност над 1 милион българи да останат без личен лекар след 1 юни, когато изтича законодателният срок, даден на всички джипита да придобият специалност. Това увери министър д-р Таня Андреева в Пловдив, където откри първия в областта медико-социален кабинет за майчино и детско здравеопазване.

"Изобщо няма такава опасност. Искам да успокоя колегите и хората, че няма поводи за паника и никой няма да остане без джипи след 1 юни", каза още д-р Андреева.

Тя обясни, че договорите на всички общопрактикуващи лекари са удължени с една година. Това означава, че те ще продължат да изпълняват дейността си, която ще се плаща от НЗОК. Успоредно с това са внесени предложения за промяна в закона, които чакат да бъдат разгледани в парламента и да се гласуват.

По-рано през деня бившият здравен министър Десислава Атанасова алармира за опасността след седмица над милион българи да останат без джипи заради липсата на законодателна инициатива от страна на Министерството на здравеопазването. Депутатката от ГЕРБ подчерта, че според Закона за здравето семейните доктори, които не са придобили специалност по обща медицина, след 1 юни 2014 г. нямат право да работят, а техните практики ще бъдат заличени от регионалните здравни инспекции.

"Мисля, че е крайно време хора, които не разбират от здравеопазване, да спрат да го коментират", коментира д-р Таня Андреева.


Спасяват бебета с хемодиализа

Труд  стр. 63  

Италиански лекари създадоха първия в света уред за хемодиализа на новородени, съобщиха местните медии.

Първото успешно изпитание на машината било през миналия август. Тогава тя помага за спасяването на новородено бебе с тегло 2,9 кг и сериозни бъбречни проблеми. И досега е спасила живота на 8 новородени.

Уредът се казва карпедием. Това е игра на думи от съкращението на спешен уред за педиатрична хемодиализа и латинския израз "Улови мига".




Каталог: uploaded
uploaded -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded -> Здравната каса забавя парите за болници, аптеки, пациенти
uploaded -> Автобиография Лична информация
uploaded -> Отчет на ип "Реал Финанс" ад към 31 декември 2009 г. А. Статут и предмет на дейност ип „Реал Финанс"
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> Москов се закани на директори на болници заради борчове и ктб
uploaded -> „Здравеопазване


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница