Пресклипинг 14 октомври 2016, петък



Дата15.10.2018
Размер146.59 Kb.
#88295

Page |

ПРЕСКЛИПИНГ

14 октомври 2016, петък

www.bnr.bg, 13.10.2016 г. TC "www.bnr.bg" \f C \l "1"

http://bnr.bg/vidin/post/100747552/denonoshtna-apteka-misiata-nevazmojna

Денонощна аптека- мисията (не)възможна

Никъде в Северозападна България от години няма денонощна аптека. От здравното министерство обаче обявиха, че с административни мерки ще опитат да осигурят поне по една денонощна аптека на община. Мярката е залегнала като част от промените в Закона за лекарствата и аптеките в хуманната медицина, които предстои да се финализират.

"Трябва във Видин да има денонощна аптека, ако ти се наложи- да има от къде да си купиш лекарства... Задължително трябва да има денонощна аптека. Налагало ми се е да търся лекарство през нощта и да няма откъде да си купя... В селата е най-зле- няма нито лекар, нито аптека. Ако ти се наложи нещо- трудна работа...", казаха видинчани.

Фармацевтите обаче са на едно мнение- пазарната икономика е показала, че денонощните аптеки не са необходими.

"Факт е, че в цяла Северозападна България- Враца, Монтана, Видин, няма такава аптека. Във Видин има една аптека до болницата, която работи до 22 часа и една аптека в центъра на града, която работи до 24 часа. Колегите, работещи там, казват, че до 22 часа има някакви пациенти, които идват по рецепти, да си купят нещо болкоуспокояващо или жизненоважно лекарство. След 22 часа обаче при тях идват само за носни кърпички, презервативи и т.н. Във Видин хората са малко и след 18 часа няма никого по улиците, а в Спешна помощ имат всичко, което е жизнено необходимо. Хората, които имат малки деца, са подготвени винаги и вкъщи имат най-необходимите медикаменти. Причините да няма нощна аптека са: градът ни е малък, с ниска покупателна възможност; нощният труд е скъп; през зимния сезон разходите за отопление са високи; повечето от магистър-фармацевтите са жени и се страхуват да работят сами нощно време. Но все пак, решението е на Правителството и на Общината- ако осигурят помещение без наем и поемат заплатите на фармацевтите, предполагам, че ще има желаещи, които да работят и нощно време", обясни Зоя Василева, заместник председател на Регионалната фармацевтична колегия във Видин.

Освен във всеки общински център да има денонощна аптека, се обсъжда възможността държавата и общините да създават мобилни аптеки в отдалечените населени места. Това също трябва да стане с готвените от здравното министерство промени.

"Даваме определени възможности на аптеките-майки да разкриват клонове в по-малко населени места на частично работно време два или три пъти седмично", обясни заместник-министър Бойко Пенков. Относно мобилните аптеки се предвижда те да могат да обикалят населените места по график.

Трудният достъп до лекарства е един от най-често срещаните проблеми в селата на българския Северозапад. Аптеки там от десетилетия няма и всеки се спасява както може.

"Някога имаше в Белимел аптека, а сега никъде няма- има само в Монтана. Опита се един господин да идва всеки понеделник, хората да си донесат заявките и след два часа да достави лекарствата. Но няма достатъчно хора и той идва два-три понеделника, след което спря да идва. Тук са само възрастни хора, децата им са в Монтана и те им купуват. Ако някъде наблизо се открие аптека, ще са доволни, въпреки че и сега не се оплакват. Жалко е- затриват ни се селата в нашия регион. Нямаме аптека, нямаме магазин, сега и пощальонката е в болнични за 6 месеца... Загиваме...", разказа Лиляна Цветкова, кмет на монтанското село Челюстница.

www.bnr.bg, 13.10.2016 г. TC "www.bnr.bg" \f C \l "1"

http://bnr.bg/post/100747401/zdravnata-komisia-v-parlamenta-shte-izslusha-ministara-na-zdraveopazvaneto-petar-moskov

Здравната комисия в НС ще изслуша министъра на здравеопазването по проблемите на Фонда за лечение на деца

Спорът за това има ли нередности във Фонда ескалира миналата седмица, когато за втори път родители и представители на неправителствени организации протестираха пред Министерството на здравеопазването срещу разрушаването на доскоро работещата структура.

Бивши членове на Обществения съвет към Фонда твърдят, че там има системни нарушения, които пречат на дейността на структурата.

www.investor.bg, 13.10.2016 г. TC "www.investor.bg" \f C \l "1"

http://www.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/sistemata-za-triaj-v-speshna-pomosht-shte-trygne-sledvashtata-godina-226262/

Системата за триаж в Спешна помощ ще тръгне следващата година

Специалисти с медицински познания ще правят оценка на състоянието на пациентите

Системата за триаж в спешността, която ще позволи да се отсява кое състояние е спешно и в каква степен, ще бъде разработена и специалистите ще минат обучение до началото на следващата година. Това каза по БНТ зам.-министърът на здравеопазването д-р Ваньо Шарков.

Първоначално триажът ще се прави в районните координационни централи, тоест там, където се прехвърлят разговорите към спешна помощ. Специалисти с медицински познания ще правят оценка на състоянието на пациентите.

Ще се мине през обучение на специалистите, които ще приемат обажданията, ще се тества и системата след изработването на софтуера. Тези процеси ще отнемат няколко месеца, каза Шарков.

От години има недостиг на кадри в системата на Спешна помощ, основно на лекари. Натоварването в системата е много голямо, а заплащането не е високо. Досега преодоляваме този проблем, като повишаваме заплатите, каза Шарков.

Втората причина за недостига на кадри в системата е недобрата инфраструктура и общо условията за труд – транспорта, линейките, апаратурата, с която работят медиците.

Министерството на здравеопазването е на финала на проекта по закупуване на нова медицинска техника, нови линейки, ще бъде направен и ремонт на филиали на спешната помощ.

Шарков припомни, че ще бъдат закупени 600 линейки по програмата за подобряване на инфраструктурата на Спешна помощ. Консултантът е готов с проекта, в края на годината влиза в Европейската комисия и до 2020 г. поетапно ще се подменя автопаркът, така че в края на периода да няма автомобил, който да е по-стар от 5 г. И това върви заедно с оборудването, уточни зам.-здравният министър.

Проблемът с линейките, които не стигат навреме до пациенти, е свързан с телефон 112, каза Шарков. Има създадена работна група и проблемът с телефон 112 ще бъде решен, увери той. По думите му грешка е било закриването на спешния телефон 150 при създаване на телефон 112 у нас. Той посочи, че в редица държави аналогичният на телефон 150 номер е бил запазен.

Хаосът в Спешна помощ демотивира служителите, каза пред „Фокус“ д-р Десислава Кателиева, председател на Националната асоциация на работещите в Спешната помощ. По думите й трябва да се извърви дълъг път, за да се подобрят условията за спешните лекари. Кателиева уточни, че работата на медиците ще бъде значително облекчена с въвеждането на триажа – разпределение на случаите в различни степени на спешност в зависимост от състоянието на пациента.

„Ще успяваме да стигаме навреме, за да бъдем максимално полезни за пациентите си. Очаквам, че няма да бъде лесно в началото. Точно по тази причина е правилно, че първо се въвеждат тестово триажните протоколи, за да могат да свикнат и колегите, и пациентите“, обясни Кателиева. Тя увери, че въвеждането на триажните протоколи е проверена практика и няма да се експериментира със здравето на пациентите.

По статията работиха: Евгения Маринова, редактор Десислава Попова

www.econ.bg, 13.10.2016 г. TC "www.econ.bg" \f C \l "1"

http://econ.bg/_l.a_i.730413_at.1.html

Проверяват за картел и компании за лекарства и застрахователи

На заседание на парламентарната икономическа комисия в сряда председателят на КЗК Юлия Ненкова съобщи, че предстои да бъдат проверени за картел 17 области

Комисията за защита на потребителите ще проверява дали има скрити споразумения между компаниите за лекарства и застрахователите.

На заседание на парламентарната икономическа комисия в сряда председателят на КЗК Юлия Ненкова съобщи, че предстои да бъдат проверени за картел 17 области. Никой от депутатите обаче не е попитал кои ще са те.

Застрахователните и фармацевтичните компании ще са сред тях. Антимонополният орган ще проследи цените на лекарствата на дребно и едро и дали има скрити споразумения между компаниите.

От КЗК вече обявиха резултатите от секторния анализ на конкурентната среда на застрахователната дейност. В края на септември стана ясно, че са установени условия за нарушения между девет застрахователни компании и техни посредници.

На заседанието Ненкова обясни, че секторният анализ изисква продължителен период от време.

“Приоритетите на КЗК са очертани. Всички са еднакво важни - както нелоялната конкуренция, така и застъпничеството. Не мога да дам приоритет на едни текстове от закона за сметка на други”, каза Ненков

www.actualno.bg, 13.10.2016 г. TC "www.actualno.bg" \f C \l "1"

https://www.actualno.com/politics/mareshki-njamame-interes-ot-nastanjavane-na-vojski-na-nasha-teritorija-news_568411.html

Марешки: Нямаме интерес от настаняване на войски на наша територия

Имам кауза и тя е просперитетът на българската държава и българите. Това може да се постигне като се преборим с корупцията и картелите и съберем истинските професионалисти и патриоти около себе си. Това каза кандидатът за президент бизнесмен Веселин Марешки в рамките на дебат в ефира на bTV. Влизам в тази битка, за да опонирам на президента Плевнелиев. Да наложа вето на бюджета 2017 г, защо той е антисоциален. Ще премахна пръстовия отпечатък при прием в болница и на трето място ще инициирам референдум за излизане на страната ни от НАТО. Това каза независимият депутат и кандидат за президент Велизар Енчев в същия дебат. Двамата коментираха темата за националната сигурност.

„Няма как да си отворим границите. Трябва ни силна държава, която да пази границата. Нелегалните мигранти трябва да се връщат в родините им“, каза Марешки. Енчев беше по-краен. Той обяви, че като главнокомандващ на Българската армия ще предложи незабавно изтегляне на българския контингент от Афганистан. „След това ще го предислоцирам по границата с Турция“, каза Енчев. „НАТО не е гаранция за нашата национална сигурност, тя ни вреди. Българското небе трябва да се пази от българските ВВС. Трябва да премахнем военните бази в България. Това е посегателство върху нашите интереси, тъй като не получаваме и лев от тях“, каза още той. „Нямаме интерес от настаняване на войски на наша територия. Това ни прави цел. Трябва да запазим неутралитет“, каза от своя страна Марешки. И двамата кандидат-президенти се обявиха за падането на санкциите срещу Русия, защото това е удар върху бизнеса у нас. „Ако всички политици се бяха представили добре през всички тези години, нямаше да се налагам да си загърбвам личния живот сега“, посочи Марешки. Енчев бе категоричен, че правото на вето трябва да се използва, както и референдумите и обръщението на държавния глава. Марешки се обяви за промени в Конституцията. По думите му най-големият ни проблем е колективната безотговорност. Той допълни, че трябва да се свика и Велико народно събрание. Велизар Енчев пък добави, че ще настоява президентът да има последната дума при изпращането на български военни контингенти в чужбина, след като носи отговорност за тях.

„Слагаме пръстови отпечатъци в болниците, а не може българите в чужбина да гласуват по електронен път", допълни още той.

www.zdrave.net, 13.10.2016 г. TC "www.zdrave.net" \f C \l "1"

http://www.zdrave.net/news/novini-210/pechata-skandalite-sofia-nas-59241

От печата: За скандалите в МУ – София у нас и зад граница

Скандалът в МУ – София продължава да привлича медийното внимание не само у нас, но и зад граница. Почти всички ежедневници отразяват подробно пресконференцията, дадена вчера от проф. Вихра Миланова, както и информацията, която се появи по-късно.

„Ден след преврата в Медицинския университет съмненията за начина, по който беше свален ректорът професор Вихра Миланова и на нейно място бе избран Виктор Златков, се задълбочиха още повече. Това стана, след като се оказа, че във вота са участвали подставени лица, а бюлетините и протоколите от проведеното завчера общо събрание са изчезнали. Комисия, назначена от министъра на образованието Меглена Кунева, бе в университета и изиска документите по процедура, но бе установено, че те не са в Ректората, съобщиха от Медицинския университет. Членове на Общото събрание твърдят, че са видели във вторник бившия главен секретар проф. Алексей Алексеев да отнася урните неясно къде“, пише „Стандарт“.

„Легитимността на проведения избор, който още завчера премиерът Бойко Борисов определи като скандален и непрозрачен, е под въпрос и поради факта, че в съда има заведени жалби срещу организирането му, провеждането и решенията от него“, допълва вестникът. „Докато съдът се произнесе, законният ректор съм аз“, заяви вчера пред журналисти проф. Вихра Миланова. Ако Златков се появи, ще се разберат „като възрастни хора“. Тя обяви, че оспорва в съда отзоваването си и избора за неин приемник на проф. Виктор Златков, досега зам.-декан на медицинския факултет на висшето училище и доскорошен директор на „Майчин дом“, пише още вестникът.

„Зам.-председателят на Столична лекарска колегия д-р Александър Заимов защити Миланова. "Ако толкова много хора смятат, че проф. Миланова е калпав ректор и искат да я отстранят, можеха да изчакат всичко да бъде законно“, заяви той. (…) В защита на проф. Миланова се обяви и шефът на Александровска болница - Костадин Ангелов. Според негова информация в залата е имало подставени лица, както и хора, занимаващи се с набирането на студенти и с реклама на Медицинския университет, които нямат нищо общо с Общото събрание. Ангелов беше изведен от заседанието с охрана, въпреки че е член на Общото събрание. Освен това твърди, че той и други членове на Общото събрание не са получили покани за него“, разказва публикацията.

„Скандалът предизвика реакцията и на министъра на образованието Меглена Кунева. Тя се ангажира с проверка на начина на провеждане на скандалното Общо събрание. Тя се контролира от проф. Иван Димов, зам.-министър на образованието.

"Начинът, по който беше проведено Общото събрание на Медицинския университет в София - с охрана и при заключени врати, е неприемлив", коментира тя. "Университетите имат академична автономия и сами избират органите си на управление. МОН не може да се намесва в този процес. Аз обаче ще направя проверка на общо основание, като се позова на Закона за висше образование, на начина на провеждане на Общото събрание. Трябва да установим има ли нарушение на нормативната уредба и да направим всичко възможно да запазим престижа на Медицинския университет. Споровете около него ще продължат и ще го разтърсят из основи. Това за нас не е добре", коментира Кунева“, пише още ежедневникът.

„Дума“ пък препубликува материал на „Шпигел“, свързан със случая. „Който иска да стане лекар, трябва да е многостранен талант. Добър по математика, по чужди езици, история и природни науки. Защото който има диплома за средно образование със средна оценка по-лоша от 1,1, и въпреки това иска да следва медицина, трябва да е с нагласата, че ще чака дълги години.

Затова предложението е звучало доста примамливо: да се следва медицина без загуба на време в една шикозна, новоподредена учебна база. Единствено условие за прием: диплома за средно образование, оценката е без значение. Разпределянето на местата става на принципа, който дойде първи на масата, той се храни - който дойде първи, е приет. И това не в някой горско-ливаден университет някъде далече, а в Кьолн. Това обещаваше рекламата на интернет-страницата. До първия държавен изпит можело да се следва в сътрудничество с Медицинския университет (МУ)-София на Рейн. Актуалност: 15 октомври 2016.

100-те места за следване, които се предложиха за този зимен семестър, бяха раздадени бързо, въпреки сочните учебни такси от 13 600 евро за първата академична година плюс още 13 600 евро "посредническа такса".

Парите отиват за МУ-София и за една кьолнска агенция, носеща името ЩудиМед, която се е специализирала в посредничеството за немски абитуриенти в университети в Източна Европа, измежду тях Унгария, България, Румъния, Сърбия и прибалтийските държави, където изискванията за прием са по-ниски.

Обаче с обещаното начало на следването през този октомври засега няма да стане изобщо нищо. Защото новата учебна база Colonia все още няма никакво разрешение за влизане в експлоатация“, разказва изданието.

Публикацията информира още, че за да може клон на чужд университет да отвори врати в Северен Рейн – Вестфалия, той трябва да получи разрешение от провинцията, която го дава след проверка на поредица от документи от държавата на произход. Такова обаче клонът в Кьолн няма, тъй като липсва разрешение от България. Собственикът на ЩудиМед се базира на разрешение от Академичния съвет на МУ – София, докато в действителност за функциониращ клон на университет акредитация трябва да се даде от Министерски съвет. „Да се получи акредитация принципно не е нищо сложно“, казва собственикът на ЩудиМед Хендрик Лол. „Но може да продължи много месеци“. През това време следването на медицина в Кьолн е замразено.

„Сега са ужилени кандидат-студентите, които като за начало ще имат право да следват не в Кьолн, а в най-добрия случай в България. Те трябва да си признаят, че са се доверили на един човек, заблуждаващ с външна ефектност, или поне на един грубо небрежен млад предприемач“, отбелязва „Шпигел“.

Българските издания се спират и на два случая, свързани със Спешна помощ. „Мъж почина, докато чака линейка. Историята за закъснялата линейка, разказана от Калина Линкова във фейсбук, разбуни потребителите на социалните мрежи“, пише „Труд“.

„Всичко се случило на 11 октомври около 10 ч. сутринта, когато Калина отивала на работа в квартал "Изток" в София. Действието се развило на улиците "Жолио Кюри" и "Чарлз Дарвин". Подминала човек, който седял на ръба на оградата на училище. Той бил приведен, а телефонът му бил паднал на земята. От човека се чували хриптящи звуци. След малко Калина го видяла как пада по очи. Заедно с преминаващо момче го изправили. Попитали го как е, дали му вода. Мъжът обаче бил неконтактен, имал и пяна по устата.

Обадили се на 112, за да повикат линейка точно в 10,07 ч. Обяснили състоянието на мъжа и дали точен адрес. Спешният екип объркал адреса и пристигнал на мястото в 10,43 ч. Мъжът бил вече починал“, разказва вестникът.

„Запитан за описания във фейсбук смъртен случай след бавно пристигане на Бърза помощ министърът на здравеопазването Петър Москов коментира, че причината е подаване на грешен адрес“, пише „24 часа“.

„Медици от Спешна помощ в София излязоха вчера на непланиран протест, съобщи "Нова телевизия". Цяла смяна от служители излезе на бунт срещу напускането на завеждащия лекар на смяната.

Като цяло причина за протеста са условията на труд, при които са принудени да работят медиците. Те се притесняват, че продължава отливът на лекари и сестри от системата за спешна помощ и се оплакват, че незаетите места не намаляват, работата се увеличава, а броят на екипите – намалява“, четем в „Земя“.

„Истинският проблем на хората в Бърза помощ е получаването на 200-300 обаждания, голяма част от които не са спешни, но се иска изпращането на помощ“, цитира думите на министъра във връзка с това „24 часа“.

www.bnr.bg, 13.10.2016 г. TC "www.bnr.bg" \f C \l "1"

http://bnr.bg/starazagora/post/100747648/otliv-na-lekari-zaradi-niski-zaplati-v-nai-golamata-psihiatrichna-bolnica-u-nas

Отлив на лекари заради ниски заплати в най – голямата психиатрична болница у нас

Липсата на кадри е сред основните проблеми пред Държавната психиатрична болница "Д-р Георги Кисьов" в Раднево. Това съобщи за Радио Стара Загора директорът на лечебното заведение д-р Владимир Трънов. По думите му въпреки обявените конкурси така и няма желаещи да запълнят свободните четири места за лекари. Няма и достатъчно сестри, а голяма част от тези, които са на работа са вече в пенсионна възраст. Психиатричната болница в Раднево е най-голямата у нас с капацитет от 510 легла и 9 отделения, които функционират с пълния си капацитет. За съжаление ниското заплащане в държавното здравно заведение привлича все по-малко специалисти, сподели д-р Трънов.

Д-р Трънов допълни, че въпреки трудностите финансовото състояние на Държавната психиатрична болница в Раднево засега е стабилно. Към момента няма натрупани дългове и ръководството предвижда така да завърши финансовата година.

www.zdrave.net, 13.10.2016 г. TC "www.zdrave.net" \f C \l "1"

http://www.zdrave.net/news/novini-210/pazarnata-ikonomika-sochi-che-denonoshtni-apteki-59247

Зоя Василева, зам.-председател на БФС – Видин

Пазарната икономика е показала, че денонощните аптеки не са необходими. Това обясни пред БНР Зоя Василева, заместник председател на Регионалната фармацевтична колегия във Видин. Думите й са повод решението на Министерството на здравеопазването да задължи фармацевтите да осигурят денонощен режим на работата в аптеките в България.

"Факт е, че в цяла Северозападна България - Враца, Монтана, Видин, няма такава аптека. Във Видин има една аптека до Спешна помощ, която работи до 22 часа и една аптека в центъра на града, която работи до 24 часа. Колегите, работещи там, казват, че до 22 часа има някакви пациенти, които идват по рецепти, да си купят нещо болкоуспокояващо или жизненоважно лекарство. След 22 часа обаче при тях идват само за носни кърпички, презервативи и т.н.“, поясни Василева.

„Причините да няма нощна аптека са, че градът ни е малък, с ниска покупателна възможност, а нощният труд е скъп, трябва да има двама или трима фармацевти, които да се сменят нощно време, през зимния сезон разходите за отопление са високи. Другото немаловажно е, че повечето от магистър-фармацевтите са жени и се страхуват да работят сами нощно време. Но все пак, решението е на правителството и на общината. Ако общината осигури помещение без наем, поеме му цялата издръжка и заплатите на фармацевтите, предполагам, че ще има желаещи, които да работят и нощно време", допълни тя.

Един от областните градове, в които от три години няма денонощна аптека, е и Враца. „Обяснение нямам, защото допреди години си имаше денонощна аптека в самата сграда на болницата, срещу Спешно отделение. За мен това беше най-доброто място за хората, които в малките часове на нощта трябва да потърсят спешна помощ. Там винаги имаше дежурен фармацевт, от когото да си вземат необходимите консумативи и лекарства. Каква е била презумпцията на ръководството да вземе помещението, нямам обяснение. В другите градове има аптеки, които организират денонощни дежурства по между си“, коментира д-р Димитър Цолов.

Опит да се разпределят дежурствата между аптеките е имало, но договореност не е била постигната, обясни магистър-фармацевтът Стоян Узунов. „Това е въпрос на добра воля, тъй като никой от моите колеги, които работят в частния сектор, не може да бъде задължен. От друга страна, дори да има регламент за редуване, не всеки има финансовата възможност да осигури контингента от лекарства, за да подсигурят нощно дежурство“, допълни той.



Освен във всеки общински център да има денонощна аптека, се обсъжда възможността държавата и общините да създават мобилни аптеки в отдалечените населени места. Това също трябва да стане с готвените от здравното министерство промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Аптеките-майки ще могат да разкриват клонове в по-малко населени места на частично работно време два или три пъти седмично, а за мобилните аптеки е предвидено те да могат да обикалят населените места по график.


Каталог: upload -> files
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Списък на участниците – 22 ученици от икономически професионални гимназии и 3-ма учители
files -> З а п о в е д № от г. На основание чл. 162, ал. 4 от Кодекса за застраховането, образците на отчет
files -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
files -> Съдържание увод глава първа. Особености на отразяването на кризата в медийния дискурс
files -> Единни в многообразието замяза на „Еднообразни в разединението”
files -> Заседанието на кабинета, в което участваше и министър Москов продължава


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница